مطالب مرتبط:
نوری: این برد تقدیم هواداران و بازماندگان سیل آذربایجان/ تراکتورسازی از اول فصل مشکلات زیادی داشت
تسلیت ترکی رییس دفتر رییس جمهوری به داغدیدگان سیل آذربایجان
تسلیت رییس دفتر رییس جمهوری به داغدیدگان سیل آذربایجان
تسلیت ترکی رییس دفتر رییس جمهوری به داغدیدگان سیل آذربایجان
تسلیت رییس دفتر رییس جمهوری به داغدیدگان سیل آذربایجان
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 1 اردیبهشت 1396 ساعت 15:522017-04-21حوادث

2 استاد اقلیم شناس از دلایل سیل آذربایجان و تلفات آن گفتند


وقوع سیل ویرانگر و کشنده در استان های شمال غربی کشور از اردبیل و آذربایجان شرقی تا کردستان در هفته گذشته تبعات و تلفات بسیاری بر جای گذاشت.

- ایران / صدرا محقق: پیش از شروع سال جدید و در آخرین ماه های زمستان گذشته هم دست کم دو مورد سیل بسیار شدید در جنوب شرقی کشور در استان سیستان وبلوچستان و همچنین در جنوب یعنی استان های بوشهر، هرمزگان و جنوب استان فارس به راه افتاد که خسارت های فراوانی از خود بر جای گذاشت.

اقلیم و جغرافیای ایران اگرچه با سیل بیگانه نیست و همه ساله بارها شاهد این پدیده خشمگین طبیعی بوده؛ اما آمارهای سازمان هواشناسی کشور نشان می دهد در 20 سال اخیر تعداد و همچنین حجم وقوع سیل های ویرانگر در ایران همیشه در حال افزایش بوده است.

در این میان پرسش هایی به میان می آید که علت وقوع این سیل ها و تلفات و تبعات فراوان آن ناشی از چیست و چه راهکاری می توان و باید در برابر آن به کار بست؟ آیا امکان مقابله و پیشگیری یا حداقل کاستن از خسارت های مالی و جانی مردم و همچنین واردآمدن آسیب های جبران ناپذیر به طبیعت در برابر این سیل ها وجود دارد.

در این گزارش همین پرسش ها را با دو استاد دانشگاه و صاحب نظر و متخصص مرتبط با موضوع در میان گذاشتیم؛ دکتر غلامرضا براتی، دانشیار جغرافیای دانشگاه شهید بهشتی با گرایش اقلیم شناسی و دکتر شهریار خالدی، استاد آب و هواشناسی دانشگاه شهید بهشتی، در این باره توضیحاتی داده اند که شرح نظرات آنان در ادامه آمده است: دکتر غلامرضا براتی: وقوع بارندگی یک پدیده طبیعی است؛ اما این پدیده یعنی سیل ویرانگری مشابه آنچه در شمال غرب کشور رخ داد، یک پدیده طبیعی نیست.

بارندگی اگر بر بستری فرود بیاید که دست نخورده نباشد، باعث فعال شدن چشمه ها، تغذیه سفره های زیرزمینی و بالابردن کشاورزی و توسعه می شود؛ اما وقتی بسترها تخریب شد، ثمره آن وقوع سیل های شدید است.

تخریب بستر و زمین یا می تواند ناشی از چرای بی رویه دام باشد یا بر اثر صنایع و اکتشاف و بهره برداری غیراصولی و غیرعلمی از معدن باشد.

همچنین در راهسازی وقتی تلاش می شود با حداقل هزینه و برای کسب بیشترین بهره وری مالی با نگاه سود محوری صرف پروژه ها انجام شود، تخریب بستر رخ می دهد.

به این موارد می توان سد سازی را اضافه کرد، سد اگرچه گفته می شود خودش می تواند مانع از وقوع سیل و راهکاری برای کنترل سیلاب باشد؛ اما وقتی غیراصولی و با جانمایی نامناسب ساخته شود، خودش می تواند منجر به وقوع سیل شود؛ مثلا وقتی جاده های دسترسی برای ساخت سد در محل های اشتباه و به روش های تخریبی ساخته می شوند یا انفجارهایی که برای آماده سازی محل سد صورت می گیرد، می تواند روند تخریب زمین را تشدید کند.

همه این کارها دست به دست هم می دهد و زمین و آبخیز را در شرایطی قرار می دهد که آب باران به جای نفوذ در زمین روی خاک روان بشود و به سمت پایین دست حرکت کند و سیل را به وجود بیاورد؛ چون به دلیل این تخریب ها پوشش گیاهی زمین از بین می رود و نفوذپذیری آب کاهش پیدا می کند و جریان آب با راه افتادن تبدیل به سیلاب شده و به بار رسوب و سنگریزه و خاک مسلح می شود و به جای جریان آب به جریانی از گل و لای بدل می شود؛ حتی اگر جایی به پشت سدی هم برسد، مخزن سد را پر می کند و اثرات مخرب دارد.

در کشور ما متأسفانه در سال های اخیر مسابقه اکتشاف معدن و دادن مجوز آن هم بدون نظارت شکل گرفته است، معدن کاران هم با نگاه صرفا سودآوری اقدام به تخریب منابع و زمین می کنند و بعد از مدتی بعد از بهره برداری معدن شعاع بزرگی از زمین های اطراف را زیر نخاله های معدن مدفون می کنند و وقتی ذخایر معدن تمام شد، منطقه را به حال خود رها کرده و به سراغ نقطه ای دیگر می روند.

در شرایط کنونی در وهله اول من وزارت نیرو را که متولی حوزه کنترل و مدیریت آب است، مسئول این سیل ها می دانم، پس از آن هم وزارت صنعت را به دلیل همین مجوزهای معدن کاوی و بعد وزارت جهاد کشاورزی و منابع طبیعی که در زمینه حفاظت و نگهداری یا افزایش پوشش گیاهی زمین کوتاهی می کنند.

البته همه اینها به معنای این نیست که تغییر اقلیم هیچ نقشی در وقوع سیل ندارد.

تغییر اقلیم همیشه بوده؛ اما الان تشدید شده است.

آزادشدن گازهای گلخانه ای اقلیم را دچار تغییرات کرده است، این تغییر اقلیم باعث شده است طبیعت رفتار تنش آمیز و پیش بینی ناپذیر داشته باشد، بارش ها را دچار تغییر کرده است و مثلا اگر پیش از این بارش سالانه یک منطقه صد میلی متر بود که در 10 موج بارشی صد روزه به وقوع می پیوست، حالا به دلیل تغییرات اقلیمی این صد میلی متر در دو موج بارشی به وقوع می پیوندد و خاک آن منطقه هم به دلیل همین تغییرات تحمل این بارش را ندارد و سیل به راه می افتد.

درباره همین سیل اخیر در آذربایجان و دیگر مناطق شمال غربی کشور ما از قبل آستانه تحمل محیط زیست را کم کردیم و وقوع این سیل ها نتیجه همکاری تغییرات اقلیم و همین دست کاری در طبیعت است.

در پروژه های عمرانی و شهرسازی و جاده سازی و سد سازی تصور این است که اگر پروژه ها را با هزینه کمتر بسازیم و پول کمتری خرج کنیم، کار مفیدی انجام شده است.

این در حالی است که این هزینه ها بعدا به شکل خسارت های سیل خودش را نشان می دهد و حتی هزینه های بسیار هنگفت تری بر جای می گذارد.

دکتر شهریار خالدی: تغییر اقلیم یک بحث جهانی است و کشور ما هم از آن مستثنا نیست.

سیل، خشک سالی، توفان ها و بادهای شدید و مهم تر از همه گرمایش آب و هوای زمین چهار اثر و تبعات اصلی تغییر اقلیم است که متأسفانه کشور ما همه این تبعات را شاهد بوده و از این به بعد هم شاهد خواهد بود.

تغییر آب و هوا دلایل خاص خودش را دارد؛ برای مثال انتشار گازهای گلخانه ای که خیلی جدی گرفته نشده، یکی از دلایل اصلی آن است.

باید در نظر داشته باشیم که با اینکه تغییر اقلیم می تواند خسارت به بار بیاورد؛ اما خود انسان هم به نوعی دیگر مسئول است، اگر در کشور ما سیل راه می افتد، باید رد پای انسان را در آن ببینیم.

طبیعت با بروز تغییر اقلیم واکنش خودش را نشان می دهد و انسان هم با دست کاری نابجا در طبیعت اثراتش را تشدید می کند.

ما وقتی پوشش گیاهی زمین را از بین برده ایم و نفوذ پذیری آب در شهرها و اطراف را کم کرده ایم، بدیهی است که پس از وقوع باران، سیل رخ می دهد.

بااین همه ما در ارتباط با تغییر اقلیم باید دو کار انجام دهیم، یکی تطابق با تغییرات و دیگری اینکه باید تلاش کنیم اثرات آن را با فعالیت های خودمان کاهش دهیم.

کاهش انتشار گازهای گلخانه ای با کاستن از مصرف سوخت های مضر و فسیلی و استفاده از انرژی های نو، بهتر ساختن ساختمان ها که اتلاف انرژی کمتر شود و جلوگیری از ساخت سدهایی که با جانمایی نادرست احداث می شوند، بخشی از این وظایف است.

ما سدها را بی رویه و در جاهای ناجور احداث کرده ایم که تبعاتش را حالا دارد نشان می دهد.

باید توجه داشت که در آب و هوای ایران به ازای هر 11 سال معمولا یک بار تَرسالی (سالی که بارش ها در آن زیاد است) یا خشک سالی داریم؛ اما تغییرات اقلیمی اینها را تشدید کرده است، گرمایش زمین ناپایداری هوا را هم بیشتر می کند؛ برای مثال در رابطه با سیل در مناطق شمال غربی کشور، مشکل این است که در منطقه سرسبزی مانند آذربایجان ها و شمال غربی، همیشه مراتع عالی و پوشش گیاهی داشته ایم؛ اما اینها تضعیف شده و شهرسازی افزایش پیدا کرده است، قبلا اگر 40 میلی متر بارش رخ می داد، مشکلی به وجود نمی آمد؛ اما این کارها باعث شده با همین میزان بارش، سیل راه بیفتد.

منطقه آذربایجان، رشته کوه های عظیم دارد و با ازبین رفتن پوشش گیاهی، باعث شدیم سیل افزایش پیدا کند، به نوعی می توان گفت مشکل را خودمان به وجود آورده ایم.

راهکار مقابله با مشکل هم این است که با تکنولوژی های جدید باید مناطق آسیب پذیر در برابر سیل را شناسایی و آمایش کنیم و برای آن برنامه ریزی داشته باشیم.

در شرایط کنونی مهم ترین کار پیشگیری است، چراکه ما در ایران باز هم سیل ها و خشک سالی های شدید را خواهیم داشت و باید آماده باشیم.

/شرق
کلید واژه ها: دانشگاه شهید بهشتی - پدیده طبیعی - دانشگاه - پدیده - تخریب - استان - سازمان هواشناسی کشور - آذربایجان - هواشناسی - کشور - طبیعی - ایران - سازمان هواشناسی - بارندگی - آذربایجان شرقی - استاد دانشگاه - جنوب - دکتر - خسارت - مالی - زیرزمینی - شمال - زمین - شهید - بهره وری - پیشگیری - هرمزگان - کردستان - نامناسب - کشاورزی

آخرین اخبار سرویس:
انفجار واحدهای مسکونی در گیلان

اوقات شرعی 5خردادماه کرمان

مهران خواستگارم بود ولی یک شب مرا دزدید و ... / نمی دانم چرا آن کار زشت را با نسترن کردم!+ عکس

دختر جوان تهرانی داستان فیلم ناجور خودش و مرد میانسال را لو داد!

وقتی زنم را با چند پسرجوان در یک ماشین دیدم شوکه شدم

رفتار عجیب پدر بعد از بارداری دختر 14 ساله!

14 مرد سست اراده 30 میلیون تومان دادند تا آرزو خانم را ببینند اما

عمل کثیف پسر جوان با خاله اش در نیمه های شب دردسرساز شد و .. + عکس

وقتی سر زده وارد خانه ام شدم بوی عطر زنانه در خانه پیچیده بود و شوهرم با پررویی گفت کسی خانه بود

مردی در چالوس زنش را در یک صحنه ناموسی کشت!

پلیس انگلیس اقلامی مشکوک را در ساختمانی در شهر ویگان در نزدیکی منچستر کشف کرد

تولد نوزاد عجول در آمبولانس اورژانس رودبار قصران

مادرم با عمو در اتاق تنها بود که ناگهان دیدم ..+ عکس

ماجرای فوق العاده عجیب یک قاتل که صبح دیروز در کرج اعدام شد

آسمان و طوفان کودکی

غرق شدن مرد 44 ساله در دریای فریدونکنار

کشف مرکز تولید بمب تروریست ها در مسکو

یک کشته و2 مجروح در تصادف محور گناوه به گوره

همه از چهره این جوان وحشت می کنند+تصاویر

ابزار بجای مانده از عامل تروریستی منچستر +تصاویر

چهار نظامی ترکیه و 9 نفر از عوامل پ.ک.ک در درگیری مسلحانه کشته شدند

آتش سوزی جنگل های کبیرکوه ایلام مهار شد

فیلم/ آدم ربایی در روز روشن!

برخورد خودروی سواری 206 با پراید پارک شده در تهران 2 مصدوم داشت

ترمز دستی جان موتور سوار را گرفت +فیلم

استخدام یک شرکت ارایشی و بهداشتی در خراسان رضوی

استخدامی یک شرکت معتبر تولیدی در خراسان رضوی

استخدام یک شرکت تولیدی معتبر در خراسان رضوی

استخدامی یک شرکت معتبر در خراسان رضوی

استخدام مجتمع تجاری در خراسان رضوی

قتل بدون سرنخ پای تنور قدیمی

اتفاقی دردناک! / او با خانم برادرش قرار می گذارند که شب به خانه آنها برود و ..

آخرین وضعیت کارگران مجروح حادثه فولاد بویراحمد در اصفهان

آتش سوزی جنگل های کبیرکوه ایلام مهار شد

مرا از دوست پسرم جدا کردند و در برابر چشمان او مرا به شدت آزار دادند

یک انبار ضایعات غیرمجاز در شلمچه طعمه حریق شد

تریلر حامل علوفه در اندیمشک آتش گرفت / عکس

قتل صاحب کار به خاطر ندادن مرخصی

نجات مردی که زنده به گور شده بود!+ عکس

دیدار وزیر کار با خانواده های جانباختگان حادثه معدن آزادشهر

همسر و دختر خانم مجری /عکس

آتش سوزی جنگل های کبیرکوه ایلام مهار شد

سرقت یک میلیارد تومانی سرایدار و همسرش از خانه ای در عباس آباد

آقای معلم تصاویر خصوصی دختر جوان را منتشر کرد! / سو استفاده از ارتباط همسرم!

پلیس انگلیس، پل وست مینستر را که بسته بود باز کرد

چهار نظامی ترکیه و 9 نفر از عوامل پ.ک.ک در درگیری مسلحانه کشته شدند

بانوی 26 ساله در چالوس توسط همسرش به قتل رسید

«اشکان خطیبی» در کنار همسرش /عکس

پلیس انگلیس، پل وست مینستر را که بسته بود باز کرد

همه از چهره این جوان وحشت می کنند+تصاویر

آتش سوزی جنگل های کبیرکوه ایلام مهار شد

ابزار بجای مانده از عامل تروریستی منچستر +تصاویر

بانوی 26 ساله در چالوس توسط همسرش به قتل رسید

آتش سوزی جنگل های کبیرکوه ایلام مهار شد

ترمز دستی جان موتور سوار را گرفت +فیلم

یک انبار ضایعات غیرمجاز در شلمچه طعمه حریق شد

رقص و پایکوبی اجنه ها!

آقای معلم تصاویر خصوصی دختر جوان را منتشر کرد! / سو استفاده از ارتباط همسرم!

آقای معلم تصاویر خصوصی دختر جوان را منتشر کرد! / سو استفاده از ارتباط همسرم!

قتل بدون سرنخ پای تنور قدیمی

مرا از دوست پسرم جدا کردند و در برابر چشمان او مرا به شدت آزار دادند

آتش سوزی جنگل های کبیرکوه ایلام مهار شد

مصدومیت هفت نفر در سانحه رانندگی مشگین شهر چهار مصدوم حادثه سرباز هستند

یک کشته و2 مجروح در تصادف در محور گناوه به گوره

پلیس انگلیس پل وست مینستر را بست

اقدام مستانه دو جوان در حمله به خانه زن جوان

نجات دختر 5 ساله ازخانه مرد دوره گرد

مصدومیت هفت نفر در سانحه رانندگی مشگین شهر / چهار مصدوم حادثه سرباز هستند

جهاد تا 1300 متر زیر زمین!

چهار نظامی ترکیه و 9 نفر از عوامل پ.ک.ک در درگیری مسلحانه کشته شدند

کشفیات پلیس منچستر درمورد بمب گذاری

چهار نظامی ترکیه و 9 نفر از عوامل پ.ک.ک در درگیری مسلحانه کشته شدند

آتش سوزی دوباره در جنگل های کبیرکوه ایلام

آزار دختر 21 ساله در ارابه شیطانی با عنوان مأمور گشت ارشاد

نجات مردی که زنده به گور شده بود!+ عکس

دیدار وزیر کار با خانواده های جانباختگان حادثه معدن آزادشهر

زمانی که پسر جوان مشغول کشیدن مواد بود دوستش به سراغ خواهرش رفت

پسر تهرانی کارخانه دار خودسوزی کرد / عاشق آن دختری شدم که در پرورشگاه بود + عکس

چون دخترم را دوست داشتم او را باردار کردم!

پیداشدن جسد جوان غرق شده در رودخانه

مرد جوان زمانی که به راز کثیف نامزدش پی برد اورا به شکل عجیبی تهدید کرد

پیدا شدن یکی از مفقود شدگان در ارتفاعات لاکوی آمل

مرد جوان اعتمادم را جلب کرد و من هم خواسته شومش را پذیرفتم

عاقبت شوم مردی که در نوجوانی پسرهمسایه را به زیر زمین خانه شان کشاند

مانور امدادی در انبار نفت رفسنجان + عکس

زن برادرم کم محلی می کرد تا اینکه ...

استخدام یک شرکت ارایشی و بهداشتی در خراسان رضوی

انهدام 2 باند مسلح موادمخدر و کشف 2 تن و 410 کیلو مواد افیونی

استخدامی یک شرکت معتبر تولیدی در خراسان رضوی

استخدام یک شرکت تولیدی معتبر در خراسان رضوی

استخدامی یک شرکت معتبر در خراسان رضوی

اخاذی پس از سرقت خودرو به شیوه بیهوشی

بعداز طلاق خواهر زنم زندگیم جهنم شد / ساره کاری با من کردکه داخل خودروام زندگی می کنم

زن برادرم کم محلی می کرد تا اینکه ...

انجام عمل جراحی کاتاراکت بر روی اردک 9 ساله در تبریز+تصاویر

وزیر کار: با مقصران حادثه معدن آزادشهر برخورد می شود

سرگردانی 630 دقیقه ای مسافران پرواز تهران-نجف

سلفی پریناز ایزد یار در ماشین /جنایت برای ازدواج شوم +عکس

استخدام مجتمع تجاری در خراسان رضوی

دختر کرمانی در دام یک مرد شیطان صفت

منابع طبیعی گالیکش با کمتر از نصف نیروهای مورد نیاز فعالیت می کند

قاتل 6 عضو یک خانواده در آذربایجان غربی کمتر از 12 ساعت دستگیر شد

منابع طبیعی گالیکش با کمتر از نصف نیروهای مورد نیاز فعالیت می کند

حجم ترافیک در راه های استان البرز سنگین است

تاخیر 10ساعته در پرواز تهران - نجف

پشت شمشادهای پارک با دو دوستش کمین کرده بودند و ... / کابوس ها آن لحظه را هرگز فراموش نمی کنم+ عکس

حوادث رانندگی در فارس یک کشته و سه مصدوم در پی داشت

جاعل و توزیع کننده چک پول های تقلبی در مشگین شهر دستگیر شد

وزیر تعاون: دولت، خود را درقبال خانواده جانباختگان معدن آزادشهر مسئول می داند

زنده گیری یک حلقه مار در سبزوار

جاعل و توزیع کننده چک پول های تقلبی در مشگین شهر دستگیر شد

حوادث رانندگی در فارس یک کشته و سه مصدوم در پی داشت

آتش سوزی دوباره در جنگل های کبیرکوه ایلام

اعزام نیروهای مردمی برای خاموش کردن آتش جنگل های کبیرکوه ایلام

شیراز؛ مرگ دلخراش راکب در برخورد خودرو تیبا با موتورسیکلت + عکس

انجام عمل جراحی کاتاراکت(آب مروارید) بر روی اردک 9 ساله در تبریز+ تصاویر

جشنواره ملی اسب اصیل ترکمن در بجنورد

شهر تاریخی «زاهدان کهنه»

کشف اسناد مهم در منزل مظنون حادثه منچستر

تصادف در محور گناوه به گوره 3 کشته و مجروح برجای گذاشت

مفقود شده محمودآبادی در ارتفاعات لاکوه آمل نجات یافت

باغ زیتون پلدختر در آتش سوخت

نجات کودک 40 روزه و مصدوم 31 ساله با بالگرد های اورژانس هوایی خراسان جنوبی

دستگیری یک توزیع کننده مواد مخدر

کشف انبار کالای قاچاق

تصادف در محور گناوه به گوره 3 کشته و مجروح برجای گذاشت

جشنواره ملی زیبایی اسب اصیل ترکمن

آتش سوزی دوباره در جنگل های کبیرکوه ایلام

مرگ مقنی بر اثر سقوط سنگ

مرگ مقنی بر اثر سقوط سنگ

اعضای کودک 5 ساله در چهارمحال و بختیاری اهدا شد

پلیس مسلح در قطارها مستقر می شود

ازدواج دختری با چهره سوخته / داماد با یک تلفن عاشق او شد!+تصاویر مراسم ازدواج

قاتل حادثه خونین فهرج کرمان :من چوب بی ایمانیم را می خورم ...

پرداخت 4 روزه خسارت به زیان دیدگان زلزله بجنورد توسط بیمه سرمد

تصادف در محور زنجان-خرمدره یک کشته برجای گذاشت

دلیل اصلی سقوط مریخ نورد شیاپارلی بالاخره مشخص شد

دستگیری مرد مسلح در نازی آباد تهران +عکس

تلاش برای محکوم کردن رونالدو

مدیرکل منابع طبیعی ایلام خبر داد مهار آتش سوزی در عرصه های جنگلی کبیرکوه

سرقت از گردشگران به بهانه دستگیری یک داعشی

خوش شانسی مرد جوان هنگام خودکشی +تصاویر

همه از چهره این جوان وحشت می کنند+تصاویر

کشف 107 کیلوگرم تریاک در یزد

مردی که زنده به گور شده بود زنده ماند! +تصاویر

انفجار گاز 3 خانه را تخریب کرد

انفجار گاز 3 خانه را تخریب کرد

انفجار گاز 3 خانه را تخریب کرد

کشف 107 کیلوگرم تریاک در یزد

پیکر دو کارگر مجتمع فولاد بویر احمد تشییع شد

اعلام نظر رسمی حادثه معدن یورت زمان بر است

انهدام باند سارقان کارخانه های صنعتی در شهرکرد

دو زمین لرزه، شهر دهدشت را لرزاند

انهدام باند سارقان کارخانه های صنعتی در شهرکرد

اعدام جوان 23 ساله شیطان صفت در زندان بیرجند

تریلر حامل علوفه در اندیمشک آتش گرفت / عکس

رییس دادگستری گلستان: بررسی علت انفجار معدن آزادشهر زمان بر است

کشف 577 کیلوگرم تریاک در کهنوج

تخریب سه خانه در گیلان بر اثر انفجار گاز

3 تن چوب قاچاق کشف شد

امسال چند صد کیلومتر از جنگل ها و مراتع کشور را از دست خواهیم داد؟

دو کشته و سه زخمی در محور لردگان به خوزستان

43 معدنچی آزادشهر شهید اعلام شوند

رییس دادگستری گلستان: بررسی علت انفجار معدن آزادشهر زمان بر است

دهدشت دوبار لرزید

اتفاق ویژه برای عقاب آسیا؛ در روز تولدش در عروسی دخترش هم شرکت کرد

برخورد خودروی سواری 206 با پراید پارک شده در تهران 2 مصدوم داشت

بخشدار امامزاده عبدالله آمل خبر داد پیدا شدن دومین فرد مفقودشده در جنگل های آمل

120 کیلوگرم تریاک در شوش کشف شد

کشف 577 کیلوگرم تریاک در کهنوج

استقرار 8 گروه استهلال برای رؤیت هلال ماه رمضان

کشف سه تن چوب جنگلی قاچاق در رودبار

کشف سه تن چوب جنگلی قاچاق در رودبار

پسر 15 ساله: برادر بزرگ ترم را کشتم چون معتاد به شیشه بود

کودکی دو ساله زیر چرخ های تراکتور جان خود را از دست داد

سرقت یک میلیارد تومانی سرایدار و همسرش از خانه ای در عباس آباد

همسر و دختر خانم مجری /عکس

آتش سوزی وحشتناک در تالار عروسی /2 آتش نشان مصدوم شدند

کودکی دو ساله زیر چرخ های تراکتور جان داد

توقیف تریلر حامل 120 کیلوگرم مواد مخدر در شوش

طبیعت بهاری رودبار گیلان

سوخت قاچاق به مقصد نرسید

پلیس منچستر: برای تعیین هویت قربانیان به چند روز زمان نیاز داریم

پنج مأمور پلیس کنیا براثر انفجار بمب کشته شدند

سوخت قاچاق به مقصد نرسید

یک کشته بر اثر واژگونی کامیون

دستگیری 15 خرده فروش مواد مخدر در خرامه

بیش از 2 میلیارد ریال کالای قاچاق در ملایر کشف شد

سرقت از گردشگران به بهانه دستگیری عضو داعش

کشف 155 میلیون ریال کالای قاچاق

سرقت یک میلیاردی از خانه اعیانی + جزییات و دستگیری سارقان

کلاهبرداری کافی نت ها به بهانه واریز پول از جانب نهاد ریاست جمهوری

سرانجام دو پسری که همکلاسی خود را آزار دادند

مرد مفقودشده محمودآبادی در لاکوه آمل پس از 24 ساعت پیدا شد

تریلر حامل علوفه آتش گرفت

دهدشت در شهرستان کهگیلویه لرزید

تلاش برای نجات مفقود شده محمودآبادی در ارتفاعات لاکوه البرز شهرستان آمل ادامه دارد

فرمانده انتظامی شهرستان سمیرم: محموله میلیاردی قاچاق اسباب بازی در سمیرم متوقف شد

نفتکش حامل سوخت قاچاق توقیف شد

شکایت از مردی که برای گواردیولا آرزوی مرگ کرد!

2 استاد اقلیم شناس از دلایل سیل آذربایجان و تلفات آن گفتند

2 استاد اقلیم شناس از دلایل سیل آذربایجان و تلفات آن گفتند