مطالب مرتبط:
نوری: این برد تقدیم هواداران و بازماندگان سیل آذربایجان/ تراکتورسازی از اول فصل مشکلات زیادی داشت
تسلیت ترکی رییس دفتر رییس جمهوری به داغدیدگان سیل آذربایجان
تسلیت رییس دفتر رییس جمهوری به داغدیدگان سیل آذربایجان
تسلیت ترکی رییس دفتر رییس جمهوری به داغدیدگان سیل آذربایجان
تسلیت رییس دفتر رییس جمهوری به داغدیدگان سیل آذربایجان
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 1 اردیبهشت 1396 ساعت 15:522017-04-21حوادث

2 استاد اقلیم شناس از دلایل سیل آذربایجان و تلفات آن گفتند


وقوع سیل ویرانگر و کشنده در استان های شمال غربی کشور از اردبیل و آذربایجان شرقی تا کردستان در هفته گذشته تبعات و تلفات بسیاری بر جای گذاشت.

- ایران / صدرا محقق: پیش از شروع سال جدید و در آخرین ماه های زمستان گذشته هم دست کم دو مورد سیل بسیار شدید در جنوب شرقی کشور در استان سیستان وبلوچستان و همچنین در جنوب یعنی استان های بوشهر، هرمزگان و جنوب استان فارس به راه افتاد که خسارت های فراوانی از خود بر جای گذاشت.

اقلیم و جغرافیای ایران اگرچه با سیل بیگانه نیست و همه ساله بارها شاهد این پدیده خشمگین طبیعی بوده؛ اما آمارهای سازمان هواشناسی کشور نشان می دهد در 20 سال اخیر تعداد و همچنین حجم وقوع سیل های ویرانگر در ایران همیشه در حال افزایش بوده است.

در این میان پرسش هایی به میان می آید که علت وقوع این سیل ها و تلفات و تبعات فراوان آن ناشی از چیست و چه راهکاری می توان و باید در برابر آن به کار بست؟ آیا امکان مقابله و پیشگیری یا حداقل کاستن از خسارت های مالی و جانی مردم و همچنین واردآمدن آسیب های جبران ناپذیر به طبیعت در برابر این سیل ها وجود دارد.

در این گزارش همین پرسش ها را با دو استاد دانشگاه و صاحب نظر و متخصص مرتبط با موضوع در میان گذاشتیم؛ دکتر غلامرضا براتی، دانشیار جغرافیای دانشگاه شهید بهشتی با گرایش اقلیم شناسی و دکتر شهریار خالدی، استاد آب و هواشناسی دانشگاه شهید بهشتی، در این باره توضیحاتی داده اند که شرح نظرات آنان در ادامه آمده است: دکتر غلامرضا براتی: وقوع بارندگی یک پدیده طبیعی است؛ اما این پدیده یعنی سیل ویرانگری مشابه آنچه در شمال غرب کشور رخ داد، یک پدیده طبیعی نیست.

بارندگی اگر بر بستری فرود بیاید که دست نخورده نباشد، باعث فعال شدن چشمه ها، تغذیه سفره های زیرزمینی و بالابردن کشاورزی و توسعه می شود؛ اما وقتی بسترها تخریب شد، ثمره آن وقوع سیل های شدید است.

تخریب بستر و زمین یا می تواند ناشی از چرای بی رویه دام باشد یا بر اثر صنایع و اکتشاف و بهره برداری غیراصولی و غیرعلمی از معدن باشد.

همچنین در راهسازی وقتی تلاش می شود با حداقل هزینه و برای کسب بیشترین بهره وری مالی با نگاه سود محوری صرف پروژه ها انجام شود، تخریب بستر رخ می دهد.

به این موارد می توان سد سازی را اضافه کرد، سد اگرچه گفته می شود خودش می تواند مانع از وقوع سیل و راهکاری برای کنترل سیلاب باشد؛ اما وقتی غیراصولی و با جانمایی نامناسب ساخته شود، خودش می تواند منجر به وقوع سیل شود؛ مثلا وقتی جاده های دسترسی برای ساخت سد در محل های اشتباه و به روش های تخریبی ساخته می شوند یا انفجارهایی که برای آماده سازی محل سد صورت می گیرد، می تواند روند تخریب زمین را تشدید کند.

همه این کارها دست به دست هم می دهد و زمین و آبخیز را در شرایطی قرار می دهد که آب باران به جای نفوذ در زمین روی خاک روان بشود و به سمت پایین دست حرکت کند و سیل را به وجود بیاورد؛ چون به دلیل این تخریب ها پوشش گیاهی زمین از بین می رود و نفوذپذیری آب کاهش پیدا می کند و جریان آب با راه افتادن تبدیل به سیلاب شده و به بار رسوب و سنگریزه و خاک مسلح می شود و به جای جریان آب به جریانی از گل و لای بدل می شود؛ حتی اگر جایی به پشت سدی هم برسد، مخزن سد را پر می کند و اثرات مخرب دارد.

در کشور ما متأسفانه در سال های اخیر مسابقه اکتشاف معدن و دادن مجوز آن هم بدون نظارت شکل گرفته است، معدن کاران هم با نگاه صرفا سودآوری اقدام به تخریب منابع و زمین می کنند و بعد از مدتی بعد از بهره برداری معدن شعاع بزرگی از زمین های اطراف را زیر نخاله های معدن مدفون می کنند و وقتی ذخایر معدن تمام شد، منطقه را به حال خود رها کرده و به سراغ نقطه ای دیگر می روند.

در شرایط کنونی در وهله اول من وزارت نیرو را که متولی حوزه کنترل و مدیریت آب است، مسئول این سیل ها می دانم، پس از آن هم وزارت صنعت را به دلیل همین مجوزهای معدن کاوی و بعد وزارت جهاد کشاورزی و منابع طبیعی که در زمینه حفاظت و نگهداری یا افزایش پوشش گیاهی زمین کوتاهی می کنند.

البته همه اینها به معنای این نیست که تغییر اقلیم هیچ نقشی در وقوع سیل ندارد.

تغییر اقلیم همیشه بوده؛ اما الان تشدید شده است.

آزادشدن گازهای گلخانه ای اقلیم را دچار تغییرات کرده است، این تغییر اقلیم باعث شده است طبیعت رفتار تنش آمیز و پیش بینی ناپذیر داشته باشد، بارش ها را دچار تغییر کرده است و مثلا اگر پیش از این بارش سالانه یک منطقه صد میلی متر بود که در 10 موج بارشی صد روزه به وقوع می پیوست، حالا به دلیل تغییرات اقلیمی این صد میلی متر در دو موج بارشی به وقوع می پیوندد و خاک آن منطقه هم به دلیل همین تغییرات تحمل این بارش را ندارد و سیل به راه می افتد.

درباره همین سیل اخیر در آذربایجان و دیگر مناطق شمال غربی کشور ما از قبل آستانه تحمل محیط زیست را کم کردیم و وقوع این سیل ها نتیجه همکاری تغییرات اقلیم و همین دست کاری در طبیعت است.

در پروژه های عمرانی و شهرسازی و جاده سازی و سد سازی تصور این است که اگر پروژه ها را با هزینه کمتر بسازیم و پول کمتری خرج کنیم، کار مفیدی انجام شده است.

این در حالی است که این هزینه ها بعدا به شکل خسارت های سیل خودش را نشان می دهد و حتی هزینه های بسیار هنگفت تری بر جای می گذارد.

دکتر شهریار خالدی: تغییر اقلیم یک بحث جهانی است و کشور ما هم از آن مستثنا نیست.

سیل، خشک سالی، توفان ها و بادهای شدید و مهم تر از همه گرمایش آب و هوای زمین چهار اثر و تبعات اصلی تغییر اقلیم است که متأسفانه کشور ما همه این تبعات را شاهد بوده و از این به بعد هم شاهد خواهد بود.

تغییر آب و هوا دلایل خاص خودش را دارد؛ برای مثال انتشار گازهای گلخانه ای که خیلی جدی گرفته نشده، یکی از دلایل اصلی آن است.

باید در نظر داشته باشیم که با اینکه تغییر اقلیم می تواند خسارت به بار بیاورد؛ اما خود انسان هم به نوعی دیگر مسئول است، اگر در کشور ما سیل راه می افتد، باید رد پای انسان را در آن ببینیم.

طبیعت با بروز تغییر اقلیم واکنش خودش را نشان می دهد و انسان هم با دست کاری نابجا در طبیعت اثراتش را تشدید می کند.

ما وقتی پوشش گیاهی زمین را از بین برده ایم و نفوذ پذیری آب در شهرها و اطراف را کم کرده ایم، بدیهی است که پس از وقوع باران، سیل رخ می دهد.

بااین همه ما در ارتباط با تغییر اقلیم باید دو کار انجام دهیم، یکی تطابق با تغییرات و دیگری اینکه باید تلاش کنیم اثرات آن را با فعالیت های خودمان کاهش دهیم.

کاهش انتشار گازهای گلخانه ای با کاستن از مصرف سوخت های مضر و فسیلی و استفاده از انرژی های نو، بهتر ساختن ساختمان ها که اتلاف انرژی کمتر شود و جلوگیری از ساخت سدهایی که با جانمایی نادرست احداث می شوند، بخشی از این وظایف است.

ما سدها را بی رویه و در جاهای ناجور احداث کرده ایم که تبعاتش را حالا دارد نشان می دهد.

باید توجه داشت که در آب و هوای ایران به ازای هر 11 سال معمولا یک بار تَرسالی (سالی که بارش ها در آن زیاد است) یا خشک سالی داریم؛ اما تغییرات اقلیمی اینها را تشدید کرده است، گرمایش زمین ناپایداری هوا را هم بیشتر می کند؛ برای مثال در رابطه با سیل در مناطق شمال غربی کشور، مشکل این است که در منطقه سرسبزی مانند آذربایجان ها و شمال غربی، همیشه مراتع عالی و پوشش گیاهی داشته ایم؛ اما اینها تضعیف شده و شهرسازی افزایش پیدا کرده است، قبلا اگر 40 میلی متر بارش رخ می داد، مشکلی به وجود نمی آمد؛ اما این کارها باعث شده با همین میزان بارش، سیل راه بیفتد.

منطقه آذربایجان، رشته کوه های عظیم دارد و با ازبین رفتن پوشش گیاهی، باعث شدیم سیل افزایش پیدا کند، به نوعی می توان گفت مشکل را خودمان به وجود آورده ایم.

راهکار مقابله با مشکل هم این است که با تکنولوژی های جدید باید مناطق آسیب پذیر در برابر سیل را شناسایی و آمایش کنیم و برای آن برنامه ریزی داشته باشیم.

در شرایط کنونی مهم ترین کار پیشگیری است، چراکه ما در ایران باز هم سیل ها و خشک سالی های شدید را خواهیم داشت و باید آماده باشیم.

/شرق
کلید واژه ها: دانشگاه شهید بهشتی - پدیده طبیعی - دانشگاه - پدیده - تخریب - استان - سازمان هواشناسی کشور - آذربایجان - هواشناسی - کشور - طبیعی - ایران - سازمان هواشناسی - بارندگی - آذربایجان شرقی - استاد دانشگاه - جنوب - دکتر - خسارت - مالی - زیرزمینی - شمال - زمین - شهید - بهره وری - پیشگیری - هرمزگان - کردستان - نامناسب - کشاورزی

آخرین اخبار سرویس:
یخچال معیوب دلیل آتش سوزی برج لندن

خرید بالگرد اطفای حریق مطالبه سازمان محیط زیست

ویدیو: چند ساعت اول تولد چهارپایان

خانم ها! شما فرشته نجات شوهرتان نیستید

فوت و فن ازدواج مجدد !!!!

به پسری که قبل از ازدواج علاقه داشتم تمایل پیدا کرده ام!!

تصاویر آرشیوی از زلزله رودبار و منجیل

5 آسمان خراش در لندن تخلیه می شوند

ماجرای قتل ناموسی/زوج جوان چطور مرد مزاحم را کشتند؟

5 آسمان خراش در لندن تخلیه می شوند

ماجرای قتل ناموسی/زوج جوان چطور مرد مزاحم را کشتند؟

خروج صدها تن از ساکنین 5 برج مسکونی در لندن به دلیل ترس از آتش سوزی

وقوع 10 زلزله بیشتر از 3 ریشتر در 8 استان/ثبت زمین لرزه در فیروزکوه و دریاچه نمک

پیرمرد 100 ساله قوچانی همسرش را طلاق داد!

ویدیو: چگونه کلاغ سطل زباله را باز می کند؟

پرواز ارومیه – تهران به دلیل نقص فنی در تبریز فرود آمد

برخورد کامیون و اتوبوس با 21 کشته و 20 مجروح

5 برج مسکونی در لندن از ترس آتش سوزی تخلیه شد

کاریکاتور اعتیاد به مواد مخدر (4)

انفجار منزلی در خرمشهر 5کشته برجای گذاشت

آتش سوزی در حوالی باغ پرندگان تهران

دستگیری سه آدم ربا در شهریار

درخواست استقرار بالگرد در کهگیلویه و بویراحمد

جوان 29 ساله دهدشتی در آتش سوخت

تصاویر اختصاصی از انهدام تیم تروریستی در کردستان

آتش سوزی مجتمع تجاری در مشهد

ریزش آوار سه مصدوم برجا گذاشت

کفاش قاتل به دار آویخته می شود

تصمیم هولناک دختری که قربانی تجاوز شد

این 3 پسر جوان را می شناسید؟ / آنها با پراید مشکی در شهر می چرخیدند و ...+عکس

توضیحات پلیس در مورد صدای انفجار در کرمانشاه

زن تهرانی که مورد آزار قرار گرفته بود: کاش مرا کشته بودند اما!

جزییات بیشتری در مورد تصادف ریچارد هموند منتشر شد

بخشش پسری که پدرش را به آتش کشید

آتش سوزی مجتمع تجاری در مشهد

احتمال قتل عمد در آتش سوزی برج گرنفل لندن

دردسر فیلمبرداری از دختر دانشجو در یک پارتی شبانه در اصفهان / او با هم دانشگاهی هایش خانه مجردی داشت

شناسایی مخفیگاه توزیع کنندگان مشروبات الکلی

برخورد شدید دو خودرو 8 کشته و زخمی در پی داشت

توضیحات نیروی انتظامی در مورد «صدای انفجار» در «کرمانشاه»

اعزام بالگرد به مناطق صعب العبور برای نجات جان زن کوهرنگی

دستگیری عامل انتشار مطالب غیراخلاقی

جوان 29 ساله دهدشتی در آتش سوخت

جزییات آتش سوزی در حوالی باغ پرندگان تهران

جان باختن دختر 5 ساله زیرچرخ های کامیون

چه کنیم تا هک نشویم؟

مرد طلافروش وقتی با دعوت زن مطلقه راهی خانه اش شد ناگهان!

به زنم گفتم به ماموریت می روم اما با نگار دوست صمیمی اش به کیش رفتم

زن تهرانی که مورد آزار قرار گرفته بود: کاش مرا کشته بودند اما!

عکس/ دشت گل های بابونه در اردبیل

یازده نفر بر اثر انفجار انتحاری در نزدیکی مسجدالحرام مجروح شدند

کفاش قاتل به دار آویخته می شود

انفجار منزلی در خرمشهر 5 کشته بر جای گذاشت

مرگ اسرار آمیز دختر نوجوان

مرگ مرموز دختر نوجوان در مهمانی دوستانه

سرقت طلا و پول نقد یک خانواده سروآبادی با شیرینی مسموم

تکه تکه کردن زن جوان برای سرقت 15 میلیون طلا / کشف جسد زن جوان در میان زباله ها

اعلام علت وقوع آتش سوزی برج گرنفل

بدشانسی گردشگر استرالیایی در ایران +عکس

جوان 29 ساله دهدشتی در آتش سوخت

توضیحات پلیس در مورد صدای انفجار در کرمانشاه

ویدیو: تصاویر انهدام باند تروریستی تازه

احتمال قتل عمد در آتش سوزی برج گرنفل لندن

تصادف دو خودرو در ورودی سپاهانشهر اصفهان 6 مصدوم برجاگذاشت

غرق شدن جوان 23ساله شهرکیانی در استخر کشاورزی

انفجار گاز در خرمشهر؛ 5 نفر کشته شدند

اعزام بالگرد به مناطق صعب العبور برای نجات جان زن کوهرنگی

توضیحات پلیس در مورد صدای انفجار در کرمانشاه

جوان 29 ساله دهدشتی در آتش سوخت

این 3 پسر جوان را می شناسید؟ / آنها با پراید مشکی در شهر می چرخیدند و ...+عکس

یازده نفر بر اثر انفجار انتحاری در نزدیکی مسجدالحرام مجروح شدند

زن تهرانی که مورد آزار قرار گرفته بود: کاش مرا کشته بودند اما!

کفاش قاتل به دار آویخته می شود

دردسر فیلمبرداری از دختر دانشجو در یک پارتی شبانه در اصفهان / او با هم دانشگاهی هایش خانه مجردی داشت

کفاش قاتل به دار آویخته می شود

دستگیری عامل انتشار مطالب غیراخلاقی

سرقت طلا و پول نقد یک خانواده سروآبادی با شیرینی مسموم

جوان 29 ساله دهدشتی در آتش سوخت

اعزام بالگرد به مناطق صعب العبور برای نجات جان زن کوهرنگی

به زنم گفتم به ماموریت می روم اما با نگار دوست صمیمی اش به کیش رفتم

زن تهرانی که مورد آزار قرار گرفته بود: کاش مرا کشته بودند اما!

مرد طلافروش وقتی با دعوت زن مطلقه راهی خانه اش شد ناگهان!

شناسایی مخفیگاه توزیع کنندگان مشروبات الکلی

مرگ اسرار آمیز دختر نوجوان

شناسایی مخفیگاه توزیع کنندگان مشروبات الکلی

مرد طلافروش وقتی با دعوت زن مطلقه راهی خانه اش شد ناگهان!

سرقت طلا و پول نقد یک خانواده سروآبادی با شیرینی مسموم

مسؤول روابط عمومی مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی چهارمحال و بختیاری خبر داد اعزام بالگرد برای نجات خانم 65 ساله

دادستان عمومی و انقلاب کوثر خبر داد غرق شدن 3 جوان اهل زنجان در قزل اوزن

ویدیو: تصاویر انهدام باند تروریستی تازه

تکه تکه کردن زن جوان برای سرقت 15 میلیون طلا / کشف جسد زن جوان در میان زباله ها

تقاضاهای عجیب و بسیار زننده شوهر از زن جوانش

تکه تکه کردن زن جوان برای سرقت 15 میلیون طلا / کشف جسد زن جوان در میان زباله ها

احتمال قتل عمد در آتش سوزی برج گرنفل لندن

تصادف دو خودرو در ورودی سپاهانشهر اصفهان 6 مصدوم برجاگذاشت

غرق شدن جوان 23ساله شهرکیانی در استخر کشاورزی

تقاضاهای عجیب و بسیار زننده شوهر از زن جوانش

جزییات آتش سوزی در حوالی باغ پرندگان تهران

توضیحات پلیس در مورد صدای انفجار در کرمانشاه

احتمال قتل عمد در آتش سوزی برج گرنفل لندن

تصادف دو خودرو در ورودی سپاهانشهر اصفهان 6 مصدوم برجاگذاشت

بیراهه: من دختری نبودم که حجابم را کنار بگذارم ولی سر از کجا که در نیاوردم!

خاطرات یک قاضی از پرونده جنایی دعوای عجیب مادر قربانی از قاضی پرونده در دریافت دیه از قاتل دخترش

توضیحات پلیس در مورد صدای انفجار در کرمانشاه

توضیحات نیروی انتظامی در مورد «صدای انفجار» در «کرمانشاه»

اعلام علت وقوع آتش سوزی برج گرنفل

غرق شدن جوان 23ساله شهرکیانی در استخر کشاورزی

عکس|تولد همسر خانم گوینده شبکه خبر

دعوای عجیب مادر قربانی از قاضی پرونده در دریافت دیه از قاتل دخترش

پیرمرد 100 ساله قوچانی همسرش را طلاق داد

من دختری نبودم که حجابم را کنار بگذارم ولی سر از کجا که در نیاوردم!

انفجار منزلی در خرمشهر 5 کشته بر جای گذاشت

دوئل خونین خانوادگی در قائمشهر+ عکس محل حادثه

مفاهیم علائم مرموز داعش بر دیوار خانه های موصل + تصاویر

مرگ دختر 4 ساله که سرش 2 برابر حالت طبیعی بود + عکس

بیراهه: به زنم گفتم به ماموریت می روم اما با نگار دوست صمیمی اش به کیش رفتم

تاخیر پرواز قشم به تهران و سرگردانی مسافران در فرودگاه

دوئل خونین خانوادگی در قائمشهر+ عکس محل حادثه

به زنم گفتم به ماموریت می روم اما با نگار دوست صمیمی اش به کیش رفتم

ارایه خدمات درمانی به 156 مصدوم 8 مصدوم راهی بیمارستان شدند

مرگ دختر 4 ساله که سرش 2 برابر حالت طبیعی بود + عکس

ارایه خدمات درمانی به 156 مصدوم/ 8 مصدوم راهی بیمارستان شدند

انتقام دختر اهوازی به نام لیلا از شلنگ آباد

این 3 پسر جوان را می شناسید؟ / آنها با پراید مشکی در شهر می چرخیدند و ...+عکس

زنم را کشتم و بعد از آن سراغ گروگانگیری های مسلحانه رفتم!

زنم را کشتم و بعد از آن سراغ گروگانگیری های مسلحانه رفتم!

این 3 پسر جوان را می شناسید؟ / آنها با پراید مشکی در شهر می چرخیدند و ...+عکس

آتش سوزی مجتمع تجاری در مشهد

تصمیم هولناک دختری که قربانی تجاوز شد

بخشش پسری که پدرش را به آتش کشید

انفجار منزلی در خرمشهر 5 کشته بر جای گذاشت

انتقام دختر اهوازی به نام لیلا از شلنگ آباد

دوئل خونین خانوادگی در قائمشهر+ عکس محل حادثه

دوئل خونین خانوادگی در قائمشهر+ عکس محل حادثه

راهپیمایی روز قدس در ایمنی کامل برگزار شد

مرگ اسرار آمیز دختر نوجوان

یک پرونده یک هشدار؛ دام مرد 3 زنه

تومور 55 کیلویی در بدن این پسر +تصاویر

دام مرد 3 زنه

اقدام وحشیانه مرد کثیف بعد از برقراری رابطه با زن جوان

تومور 55 کیلویی در بدن این پسر +تصاویر

سرگرمی و تفریح تکان دهنده این پدر با فرزندش +عکس

آتش سوزی در این باغ رخ نداده است

اقدام وحشیانه مرد کثیف بعد از برقراری رابطه با زن جوان

سرگرمی و تفریح تکان دهنده این پدر با فرزندش +عکس

پسر شیشه ای، شیشه عمر مادر را شکست

آگهی جالب یک پدر برای تشکر از دختر ورزشکارش +عکس

آگهی جالب یک پدر برای تشکر از دختر ورزشکارش +عکس

مرگ مرموز دختر نوجوان در مهمانی دوستانه

منجنیق عجیب قاچاقچیان مواد مخدر

پسر شیشه ای، شیشه عمر مادر را شکست

علت آتش سوزی برج گرنفل لندن مشخص شد/یخچال فریزر معیوب منشا آتش سوزی بود

محبوس شدن کامل 3 کارگر زیر آوار

قتل 2 کولبر با شلیک گلوله

محبوس شدن کامل 3 کارگر زیر آوار

5 کشته در انفجار گاز در خرمشهر

علت آتش سوزی برج گرنفل لندن مشخص شد/یخچال فریزر معیوب منشا آتش سوزی بود

اعلام تاخیر 4 ساعته پرواز اردبیل به تهران و سرگردانی و اعتراض مسافران در فرودگاه

نخستین پرواز اهواز به رامسر به زمین نشست

قتل 2 کولبر با شلیک گلوله

قتل نوجوان 17 ساله به دست پلیس

دستگیری یکی از عوامل مرتبط با داعش

سه پسر جوان، سوار بر پراید نقشه های شیطانی خود را عملی میکردند+عکس متهمان

انهدام باند تروریستی در کردستان+فیلم

سه پسر جوان، سوار بر پراید نقشه های شیطانی خود را عملی میکردند+عکس متهمان

اعترافات هولناک مادرزن به قتل داماد و آتش زدن جسد/ اسیدپاشی خانوادگی در شاهرود/ اعتراف به قتل مرد دلار فروش در میدان فردوسی

غرق شدن جوان 18 ساله در سد آناهیتا

جان باختن جوان جیرفتی در باتلاق

سلاخی و قتل عام دسته جمعی در ساحل/ ببینید

انفجار در خرمشهر 5 کشته برجای گذاشت

آتش سوزی در یک مجتمع تجاری در مشهد

انفجار در خرمشهر 5 کشته برجای گذاشت

غرق شدن جوان 18 ساله در سد آناهیتا

غرق شدن جوان 18 ساله در سد آناهیتای کنگاور

راز کثیف دایی و خواهرزاده در تریلی مرموز + عکس

سلاخی و قتل عام دسته جمعی در ساحل/ ببینید

سرقت سایت همسریابی معروف از 15 نفر!

واژگونی وانت پیکان دو کشته برجای گذاشت/ببینید

جاده کرج - چالوس یک طرفه شد

واژگونی وانت پیکان دو کشته برجای گذاشت/ببینید

غرق شدن جوان 18 ساله در سد آناهیتا

انفجار خونین در پاراچنار

آتش سوزی در یک مجتمع تجاری در مشهد

جاده کرج - چالوس یک طرفه شد

3 شناور باری در اسکله دیر بوشهر غرق شد

سرقت سایت همسریابی معروف از 15 نفر!

علت آتش سوزی در برج مسکونی لندن اعلام شد

فروریختن دیوار محل گودبرداری روی سه کارگر

وقتی به خانه اش رفتم پیامک هارا به شوهرش نشان دادم و......

پیشنهاد وسوسه کننده یک قاچاقچی به پلیس

جوان 18 ساله ای در سد آناهیتا کنگاور غرق شد

غرق شدن جوان 18 ساله در سد آناهیتا

پیشنهاد وسوسه کننده یک قاچاقچی به پلیس

فروش دختر در کشور اروپایی!

علت آتش سوزی در برج گرنفل اعلام شد

جوان 18 ساله ای در سد آناهیتا کنگاور غرق شد

انفجار گاز در خرمشهر؛ 5 نفر کشته شدند

دستگیری سه آدم ربا در شهریار

کشف 500 کیلو آلوچه و ترشیجات غیر بهداشتی در دربند

بدشانسی گردشگر استرالیایی در ایران +عکس

2 استاد اقلیم شناس از دلایل سیل آذربایجان و تلفات آن گفتند

2 استاد اقلیم شناس از دلایل سیل آذربایجان و تلفات آن گفتند