مطالب مرتبط:
نوری: این برد تقدیم هواداران و بازماندگان سیل آذربایجان/ تراکتورسازی از اول فصل مشکلات زیادی داشت
تسلیت ترکی رییس دفتر رییس جمهوری به داغدیدگان سیل آذربایجان
تسلیت رییس دفتر رییس جمهوری به داغدیدگان سیل آذربایجان
تسلیت ترکی رییس دفتر رییس جمهوری به داغدیدگان سیل آذربایجان
تسلیت رییس دفتر رییس جمهوری به داغدیدگان سیل آذربایجان
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 1 اردیبهشت 1396 ساعت 15:522017-04-21حوادث

2 استاد اقلیم شناس از دلایل سیل آذربایجان و تلفات آن گفتند


وقوع سیل ویرانگر و کشنده در استان های شمال غربی کشور از اردبیل و آذربایجان شرقی تا کردستان در هفته گذشته تبعات و تلفات بسیاری بر جای گذاشت.

- ایران / صدرا محقق: پیش از شروع سال جدید و در آخرین ماه های زمستان گذشته هم دست کم دو مورد سیل بسیار شدید در جنوب شرقی کشور در استان سیستان وبلوچستان و همچنین در جنوب یعنی استان های بوشهر، هرمزگان و جنوب استان فارس به راه افتاد که خسارت های فراوانی از خود بر جای گذاشت.

اقلیم و جغرافیای ایران اگرچه با سیل بیگانه نیست و همه ساله بارها شاهد این پدیده خشمگین طبیعی بوده؛ اما آمارهای سازمان هواشناسی کشور نشان می دهد در 20 سال اخیر تعداد و همچنین حجم وقوع سیل های ویرانگر در ایران همیشه در حال افزایش بوده است.

در این میان پرسش هایی به میان می آید که علت وقوع این سیل ها و تلفات و تبعات فراوان آن ناشی از چیست و چه راهکاری می توان و باید در برابر آن به کار بست؟ آیا امکان مقابله و پیشگیری یا حداقل کاستن از خسارت های مالی و جانی مردم و همچنین واردآمدن آسیب های جبران ناپذیر به طبیعت در برابر این سیل ها وجود دارد.

در این گزارش همین پرسش ها را با دو استاد دانشگاه و صاحب نظر و متخصص مرتبط با موضوع در میان گذاشتیم؛ دکتر غلامرضا براتی، دانشیار جغرافیای دانشگاه شهید بهشتی با گرایش اقلیم شناسی و دکتر شهریار خالدی، استاد آب و هواشناسی دانشگاه شهید بهشتی، در این باره توضیحاتی داده اند که شرح نظرات آنان در ادامه آمده است: دکتر غلامرضا براتی: وقوع بارندگی یک پدیده طبیعی است؛ اما این پدیده یعنی سیل ویرانگری مشابه آنچه در شمال غرب کشور رخ داد، یک پدیده طبیعی نیست.

بارندگی اگر بر بستری فرود بیاید که دست نخورده نباشد، باعث فعال شدن چشمه ها، تغذیه سفره های زیرزمینی و بالابردن کشاورزی و توسعه می شود؛ اما وقتی بسترها تخریب شد، ثمره آن وقوع سیل های شدید است.

تخریب بستر و زمین یا می تواند ناشی از چرای بی رویه دام باشد یا بر اثر صنایع و اکتشاف و بهره برداری غیراصولی و غیرعلمی از معدن باشد.

همچنین در راهسازی وقتی تلاش می شود با حداقل هزینه و برای کسب بیشترین بهره وری مالی با نگاه سود محوری صرف پروژه ها انجام شود، تخریب بستر رخ می دهد.

به این موارد می توان سد سازی را اضافه کرد، سد اگرچه گفته می شود خودش می تواند مانع از وقوع سیل و راهکاری برای کنترل سیلاب باشد؛ اما وقتی غیراصولی و با جانمایی نامناسب ساخته شود، خودش می تواند منجر به وقوع سیل شود؛ مثلا وقتی جاده های دسترسی برای ساخت سد در محل های اشتباه و به روش های تخریبی ساخته می شوند یا انفجارهایی که برای آماده سازی محل سد صورت می گیرد، می تواند روند تخریب زمین را تشدید کند.

همه این کارها دست به دست هم می دهد و زمین و آبخیز را در شرایطی قرار می دهد که آب باران به جای نفوذ در زمین روی خاک روان بشود و به سمت پایین دست حرکت کند و سیل را به وجود بیاورد؛ چون به دلیل این تخریب ها پوشش گیاهی زمین از بین می رود و نفوذپذیری آب کاهش پیدا می کند و جریان آب با راه افتادن تبدیل به سیلاب شده و به بار رسوب و سنگریزه و خاک مسلح می شود و به جای جریان آب به جریانی از گل و لای بدل می شود؛ حتی اگر جایی به پشت سدی هم برسد، مخزن سد را پر می کند و اثرات مخرب دارد.

در کشور ما متأسفانه در سال های اخیر مسابقه اکتشاف معدن و دادن مجوز آن هم بدون نظارت شکل گرفته است، معدن کاران هم با نگاه صرفا سودآوری اقدام به تخریب منابع و زمین می کنند و بعد از مدتی بعد از بهره برداری معدن شعاع بزرگی از زمین های اطراف را زیر نخاله های معدن مدفون می کنند و وقتی ذخایر معدن تمام شد، منطقه را به حال خود رها کرده و به سراغ نقطه ای دیگر می روند.

در شرایط کنونی در وهله اول من وزارت نیرو را که متولی حوزه کنترل و مدیریت آب است، مسئول این سیل ها می دانم، پس از آن هم وزارت صنعت را به دلیل همین مجوزهای معدن کاوی و بعد وزارت جهاد کشاورزی و منابع طبیعی که در زمینه حفاظت و نگهداری یا افزایش پوشش گیاهی زمین کوتاهی می کنند.

البته همه اینها به معنای این نیست که تغییر اقلیم هیچ نقشی در وقوع سیل ندارد.

تغییر اقلیم همیشه بوده؛ اما الان تشدید شده است.

آزادشدن گازهای گلخانه ای اقلیم را دچار تغییرات کرده است، این تغییر اقلیم باعث شده است طبیعت رفتار تنش آمیز و پیش بینی ناپذیر داشته باشد، بارش ها را دچار تغییر کرده است و مثلا اگر پیش از این بارش سالانه یک منطقه صد میلی متر بود که در 10 موج بارشی صد روزه به وقوع می پیوست، حالا به دلیل تغییرات اقلیمی این صد میلی متر در دو موج بارشی به وقوع می پیوندد و خاک آن منطقه هم به دلیل همین تغییرات تحمل این بارش را ندارد و سیل به راه می افتد.

درباره همین سیل اخیر در آذربایجان و دیگر مناطق شمال غربی کشور ما از قبل آستانه تحمل محیط زیست را کم کردیم و وقوع این سیل ها نتیجه همکاری تغییرات اقلیم و همین دست کاری در طبیعت است.

در پروژه های عمرانی و شهرسازی و جاده سازی و سد سازی تصور این است که اگر پروژه ها را با هزینه کمتر بسازیم و پول کمتری خرج کنیم، کار مفیدی انجام شده است.

این در حالی است که این هزینه ها بعدا به شکل خسارت های سیل خودش را نشان می دهد و حتی هزینه های بسیار هنگفت تری بر جای می گذارد.

دکتر شهریار خالدی: تغییر اقلیم یک بحث جهانی است و کشور ما هم از آن مستثنا نیست.

سیل، خشک سالی، توفان ها و بادهای شدید و مهم تر از همه گرمایش آب و هوای زمین چهار اثر و تبعات اصلی تغییر اقلیم است که متأسفانه کشور ما همه این تبعات را شاهد بوده و از این به بعد هم شاهد خواهد بود.

تغییر آب و هوا دلایل خاص خودش را دارد؛ برای مثال انتشار گازهای گلخانه ای که خیلی جدی گرفته نشده، یکی از دلایل اصلی آن است.

باید در نظر داشته باشیم که با اینکه تغییر اقلیم می تواند خسارت به بار بیاورد؛ اما خود انسان هم به نوعی دیگر مسئول است، اگر در کشور ما سیل راه می افتد، باید رد پای انسان را در آن ببینیم.

طبیعت با بروز تغییر اقلیم واکنش خودش را نشان می دهد و انسان هم با دست کاری نابجا در طبیعت اثراتش را تشدید می کند.

ما وقتی پوشش گیاهی زمین را از بین برده ایم و نفوذ پذیری آب در شهرها و اطراف را کم کرده ایم، بدیهی است که پس از وقوع باران، سیل رخ می دهد.

بااین همه ما در ارتباط با تغییر اقلیم باید دو کار انجام دهیم، یکی تطابق با تغییرات و دیگری اینکه باید تلاش کنیم اثرات آن را با فعالیت های خودمان کاهش دهیم.

کاهش انتشار گازهای گلخانه ای با کاستن از مصرف سوخت های مضر و فسیلی و استفاده از انرژی های نو، بهتر ساختن ساختمان ها که اتلاف انرژی کمتر شود و جلوگیری از ساخت سدهایی که با جانمایی نادرست احداث می شوند، بخشی از این وظایف است.

ما سدها را بی رویه و در جاهای ناجور احداث کرده ایم که تبعاتش را حالا دارد نشان می دهد.

باید توجه داشت که در آب و هوای ایران به ازای هر 11 سال معمولا یک بار تَرسالی (سالی که بارش ها در آن زیاد است) یا خشک سالی داریم؛ اما تغییرات اقلیمی اینها را تشدید کرده است، گرمایش زمین ناپایداری هوا را هم بیشتر می کند؛ برای مثال در رابطه با سیل در مناطق شمال غربی کشور، مشکل این است که در منطقه سرسبزی مانند آذربایجان ها و شمال غربی، همیشه مراتع عالی و پوشش گیاهی داشته ایم؛ اما اینها تضعیف شده و شهرسازی افزایش پیدا کرده است، قبلا اگر 40 میلی متر بارش رخ می داد، مشکلی به وجود نمی آمد؛ اما این کارها باعث شده با همین میزان بارش، سیل راه بیفتد.

منطقه آذربایجان، رشته کوه های عظیم دارد و با ازبین رفتن پوشش گیاهی، باعث شدیم سیل افزایش پیدا کند، به نوعی می توان گفت مشکل را خودمان به وجود آورده ایم.

راهکار مقابله با مشکل هم این است که با تکنولوژی های جدید باید مناطق آسیب پذیر در برابر سیل را شناسایی و آمایش کنیم و برای آن برنامه ریزی داشته باشیم.

در شرایط کنونی مهم ترین کار پیشگیری است، چراکه ما در ایران باز هم سیل ها و خشک سالی های شدید را خواهیم داشت و باید آماده باشیم.

/شرق
کلید واژه ها: دانشگاه شهید بهشتی - پدیده طبیعی - دانشگاه - پدیده - تخریب - استان - سازمان هواشناسی کشور - آذربایجان - هواشناسی - کشور - طبیعی - ایران - سازمان هواشناسی - بارندگی - آذربایجان شرقی - استاد دانشگاه - جنوب - دکتر - خسارت - مالی - زیرزمینی - شمال - زمین - شهید - بهره وری - پیشگیری - هرمزگان - کردستان - نامناسب - کشاورزی

آخرین اخبار سرویس:
اعترافات متهم پرونده سرهای بریده یوسف آباد

دو کشته در واژگونی اتوبوس شاهرود به دامغان

مهار حریق در یکی از انبارهای شرکت فولاد دزفول

مهار حزیق در یکی از انبارهای شرکت فولاد دزفول

حمله تروریستی و گروگانگیری در بارسلون اسپانیا/ 13 کشته و 50 زخمی / داعش برعهده گرفت

مرگ دسته جمعی در دریای خزر

9 حادثه رانندگی در شرق سمنان یک فوتی و 16 مصدوم برجا گذاشت

واژگونی کامیون ترافیک چند کیلومتری رقم زد

حریق در یکی از انبارهای شرکت فولاد دزفول

3 سرنخ در صحنه جنایت جا ماند/ نامه ای داخل جیب زن جوان/ردپای یک مرد در میان بود

مردسنگدل 3 دختر خود را برابر چشمان یکدیگر کشت

اخبار تکمیلی از حادثه حمله تروریستی در بارسلون اسپانیا

1 کشته در انفجار خانه ای در بارسلون

یک خودرو دو پلیس را در بارسلون زیر گرفت

داعشی تهرانی سرهای بریده را سوزاند+تصویر

حمله تروریستی و گروگانگیری در بارسلون اسپانیا/ 13 کشته و 50 زخمی (+عکس)/ داعش برعهده گرفت

جزییات حادثه تروریستی بارسلونا

انتشار عکس هـای شخصی زن جوان در فضای مجازی بـرای اخاذی

حریق در یک ترانس در اهواز به علت گرمای شدید

یک خودرو دو پلیس را در بارسلون زیر گرفت

جاده چالوس یک طرفه می شود

مرگ مشکوک دختر 8 ساله در یک ویلا

حمله ای دیگر در بارسلون/ یک ماشین دو افسر پلیس را در ایست بازرسی زیر گرفت

شهری که هرساله قربانی سیل می شود!

حادثه دوم در بارسلون.. خودرو دو پلیس را زیر گرفت

یک مظنون حادثه بارسلون دستگیر شد + عکس

آتش سوزی فروشگاه پارچه در مشهد خاموش شد

مهار آتش سوزی یک کارگاه تولید کفش در مشهد

حمله تروریستی و گروگانگیری در بارسلون اسپانیا/ 13 کشته و 32 (+عکس)/ داعش برعهده گرفت

تشریح جزییات حادثه هولناک دو سر بریده

حمله تروریستی و گروگانگیری در بارسلون اسپانیا/ دهها کشته و زخمی (+عکس)

پیشنهاد شرم آور شیطان پارس آباد به پدر آتنا اصلانی

سیستم ضدسرقت عجیب یک خودرو در ایران! +عکس

پلیس باکو عامل کشته شدن تبعه ایرانی در حادثه رانندگی را بازداشت کرد

سفرهای هوایی در زمان بارداری خطرناک است یا نه؟

اعترافات متهم پرونده سرهای بریده یوسف آباد

عامل تیراندازی به ماموران ناجا به دام افتاد

یار مجلسی زنگنه / عکس

شمشیر دو لبه در انتظار زنان

زخمی شدن 4 نفر در هفتکل بخاطر رسم غلط تیراندازی

دستگیری مظنون حمله تروریستی بارسلون

آخرین خبرها از حمله مرگبار تروریستها در بارسلون

اعترافات متهم پرونده سرهای بریده در تهران+عکس

حمله تروریستی در بارسلون 13 کشته برجای گذاشت

بارسلون اسپانیا به خاک و خون کشیده شد/ 13 کشته و 32 مجروح(+عکس)

بارسلون اسپانیا به خاک و خون کشیده شد/ 13 کشته و 32 (+عکس)

حمله مینی‎ بوس به دهها شهروند بارسلونای اسپانیا

7 مصدوم حاصل تصادف 5 خودرو در اتوبان تهران- قم

مرگ دلخراش کارگر در چاه

به خاطر اینکه به من تجاوز نشده، احساس خوش شانسی می کنم!

الزامی بودن بستن کمربند ایمنی در جاده ها برای تمامی سرنشینان خودروها

تصادف اتوبوس با کامیون در آزادراه تهران - ساوه

شهید حججی این مرد انگلیسی را هم دگرگون کرد +عکس

دستگیری یک مظنون در ارتباط با حمله تروریستی بارسلون

کشف یک تن گوشت فاسد در شهریار

حکم جالب قاضی گنبدی برای یک راننده بدون گواهینامه

محور هراز 19 روز مسدود می شود

مرگ مشکوک دختر 8 ساله در یک ویلا

پیشگیری از جرایم از اولویت های نیروی انتظامی

قاتل 75 ساله «سرهای بریده» خیابان شیخ بهایی + عکس

آتش سوزی پاسارگاد مهار شد

پلیس باکو عامل کشته شدن تبعه ایرانی در حادثه رانندگی را بازداشت کرد

کشف کالاهای قاچاق 70 میلیارد ریالی در غرب استان تهران

زیرگرفتن مردم با خودرو در اسپانیا

کشف یک تن گوشت فاسد در شهریار

مرگِ کارگر مشهدی بر اثر سقوط از بالابر

درگذشت تکنسین اورژانس الیگودرز در حادثه واژگونی آمبولانس

رسم غلط تیراندازی در شهرستان هفتکل چهار زخمی بر جای گذاشت

عکس/ تلاقی جنگل و دریا

تصادف شدید در زیر گذر فرودگاه شهید مدنی تبریز

ماجرای زن و شوهر سر بریده شده در تهران/ قاتل: با اره برقی آنها را تکه تکه کردم

کشف 155 کیلو مواد از آپارتمانی در کرج/یک نفر دستگیر شد

مهدی کروبی به بیمارستان منتقل شد

محور هراز 19 روز مسدود می شود

دستگیری مظنون حمله تروریستی بارسلون

ترسیده بودم سارا را با موتور به مزرعه ذرت بردم! + عکس

تصادف شدید در زیر گذر فرودگاه شهید مدنی تبریز

غرق شدن 2 برادر در پایین دست سد شهید عباسپور

ترسیده بودم سارا را با موتور به مزرعه ذرت بردم! + عکس

دستگیری یک مظنون در ارتباط با حمله تروریستی بارسلون

دستگیری یک مظنون در ارتباط با حمله تروریستی بارسلون

حمله تروریستی در بارسلون 13 کشته برجای گذاشت

حمله بارسلون 63 کشته و زخمی بر جای گذاشته است

یک خودرو عابران را در بارسلون زیر گرفت/ 13 کشته و 50 زخمی

کارتتان را حفظ کنید دوستتان را دزد نکنید!

آخرین خبرها از حمله مرگبار تروریستها در بارسلون

ویدئو/ فرار عالی دختر از دست دزدان

کارتتان را حفظ کنید دوستتان را دزد نکنید!

دستگیری قاتل فراری در فهرج

کشف کالاهای قاچاق 70 میلیارد ریالی در غرب استان تهران

کشف یک تن گوشت فاسد در شهریار

پایان اسارت 2ساله مادر و دو فرزند

زخمی شدن 4 نفر در هفتکل بخاطر رسم غلط تیراندازی

یک خودرو ده ها نفر را در بارسلون زیر گرفت/ 45 نفر کشته و زخمی شدند+تصاویر

پایان اسارت 2ساله مادر و دو فرزند

محور هراز 19 روز مسدود می شود

مهار آتش سوزی کارگاه تولید چوب ام دی اف در آستانه اشرفیه

بارسلون اسپانیا به خاک و خون کشیده شد/ 13 کشته و 32 مجروح(+عکس)

شوهرم گاوهایش را بیشتر از من دوست دارد

قاتل جوان یزدی کمتر از هشت ساعت دستگیر شد

تولد فرزند دختر 10 ساله هندیِ «قربانی تجاوز»

قصه های دادگاه؛ شوهرم گاوهایش را بیشتر از من دوست دارد

بارسلون اسپانیا به خاک و خون کشیده شد/ 13 کشته و 32 (+عکس)

یک خودرو عابران را در بارسلون زیر گرفت/ 2 کشته و 32 زخمی

دسیسه شوم برای پنهان کردن راز قتل دختر خردسال‎

ترافیک نیمه سنگین به سمت شهرهای شمالی

دسیسه شوم برای پنهان کردن راز قتل دختر خردسال‎

مرگ دلخراش کارگر در چاه

حمله تروریستی با ون به مردم در بارسلون و کشته شدن 13 نفر

حمله تروریستی و گروگانگیری در بارسلون اسپانیا/ 13 کشته و 32 (+عکس)

شمار کشته های حمله تروریستی اسپانیا به 13 تن رسید

حرکات زیگزاگی راننده تروریست در بارسلون+ویدئو

مرگ دلخراش کارگر در چاه

شمار تلفات حادثه بارسلون به 13 نفر رسید +تصاویر

بزرگترین غده تاریخ از رحم یک زن خارج شد! +عکس

بزرگترین غده تاریخ از رحم یک زن خارج شد! +عکس

رییس پلیس آگاهی: قاتل جوان یزدی کمتر از هشت ساعت دستگیر شد

اخاذی عجیب با انتشار تصاویر خصوصی زن جوان

مرگ مشکوک دختر 8 ساله در یک ویلا

زیرگرفتن ده ها نفر با خودرو

قاتل فراری پس از یکسال در فهرج دستگیر شد

شهید حججی این مرد انگلیسی را هم دگرگون کرد +عکس

مرگ دسته جمعی در سواحل نوشهر

محور هراز 19 روز مسدود می شود

حمله تروریستی به قلب اسپانیا

قاتل فراری پس از یکسال در فهرج دستگیر شد

حمله تروریستی و گروگانگیری در بارسلون اسپانیا/ 13 کشته و 20 (+عکس)

هجوم یک خودرو به عابران در بارسلون اسپانیا/ پلیس: حادثه ترویستی است/ 13 کشته و 20 (+عکس)

شاخی که موجب مرگ پیرمرد 140 ساله شد! +عکس

محور هراز 19 روز مسدود می شود

زیرگرفتن مردم با خودرو در اسپانیا

خرس باغ وحش، پسر نوجوان را کشت

توقف قطار قم-تهران در میانه راه

یک خودرو ده ها نفر را در بارسلون زیر گرفت/ پلیس: حادثه تروریستی است

عامل تیراندازی به ماموران ناجا به دام افتاد

زیرگرفتن ده ها نفر با خودرو

خرس باغ وحش، پسر نوجوان را کشت

اخاذی عجیب با انتشار تصاویر خصوصی زن جوان

عامل تیراندازی به ماموران ناجا دستگیر شد

اجرای طرح ضربتی پلیس آبادان در پاکسازی مناطق جرم خیز

عامل تیراندازی به ماموران ناجا دستگیر شد

عامل تیراندازی به ماموران ناجا به دام افتاد

عامل تیراندازی به ماموران ناجا به دام افتاد

حمله تروریستی در بارسلون اسپانیا

اعترافات متهم پرونده سرهای بریده یوسف آباد

مجازات برای مردی که به دختری تجاوز کرد

عامل تیراندازی به ماموران ناجا دستگیر شد

کشف یک تن گوشت فاسد در شهریار

7 مصدوم حاصل تصادف 5 خودرو در اتوبان تهران- قم

حمله تروریستی به قلب اسپانیا

زیرگرفتن ده ها نفر با خودرو در بارسلون اسپانیا

دو حمله تروریستی در بارسلون اسپانیا

عامل تیراندازی به ماموران ناجا دستگیر شد

سقوط آزاد هواپیما، مسافران را جان به لب کرد

یک خودرو ده ها نفر را در بارسلون زیر گرفت

یک خودرو ده ها نفر را در بارسلون زیر گرفت

زیرگرفتن ده ها نفر با خودرو در بارسلون اسپانیا

دو کشته در برخورد خودرو ون با عابران پیاده در بارسلون

3 کشته و زخمی در اثر انفجار در داغستان روسیه

آخرین جزییات در تصادف زنجیره ای جاده قم به تهران / اسامی مصدومان

تولد نوزاد عشایر در آمبولانس اورژانس 115

تصادف دو هواپیما در فرودگاه

استخدام نشدن انگیزه این مرد شد +عکس

زیرگرفتن ده ها نفر با خودرو

حمله مینی‎ بوس به دهها شهروند بارسلونای اسپانیا

تصادف دو هواپیما در فرودگاه

تصادف اتوبوس با کامیون در آزادراه تهران - ساوه

یک خودرو ده ها نفر را در بارسلون زیر گرفت

هجوم یک خودرو به عابران در بارسلون اسپانیا

خودرو ون، عابران پیاده را در بارسلون زیر گرفت

سقوط آزاد هواپیما، مسافران را جان به لب کرد

زیرگرفتن ده ها نفر با خودرو

سقوط آزاد هواپیما، مسافران را جان به لب کرد

ورود یک ون به داخل جمعیت در بارسلونا اسپانیا

ورود یک ون به داخل جمعیت در بارسلونا اسپانیا

اجرای طرح ضربتی پلیس آبادان در پاکسازی مناطق جرم خیز

حکم جالب قاضی گنبدی برای یک راننده بدون گواهینامه

خودرو ون، دهها نفر را در بارسلون زیر گرفت

تصادف اتوبوس و کامیون در آزاد راه تهران_ ساوه

تصادف اتوبوس و کامیون در آزاد راه تهران_ ساوه

عملیات بزرگ پلیس علیه باند سارقان در سمنان

حلقه ازدواجی که دور یک هویج قرار گرفت! +عکس

نزاع بر سر آب در سردشت یک کشته داد

توضیح کیش ایر درباره فرود اضطراری در مهرآباد

غرق شدن 2 برادر در آب های خوزستان

پشت صحنه آتش سوزی پست بانک کرمانشاه

مرگ مشکوک دختر 8 ساله در یک ویلا

باغبان زیر آوار درخت گردو جان باخت

پرش مرد میانسال از طبقه 7 ساختمان بورس! +تصاویر

پایان تعقیب عامل تیراندازی به ماموران ناجا

نزاع بر سر آب در سردشت یک کشته داد

عکس/ زیباترین بوسه

مرگ مشکوک کودک 8 ساله در نوشهر

عکس/ جاده ای که روزی 2 بار ناپدید می شود!

مرگ غم انگیز سیم بان در عملیات وصل برق اهواز

عکس/ حمل ال 90 با وانت!

عکس/ میدان تجریش، نیم قرن پیش

کارگری که در عمق 12 متری چاه جان باخت

دو برادر در پایین دست سد شید عباسپور خوزستان غرق شدند

عکس/ الناز حبیبی در اتاق گریم

2 استاد اقلیم شناس از دلایل سیل آذربایجان و تلفات آن گفتند

2 استاد اقلیم شناس از دلایل سیل آذربایجان و تلفات آن گفتند