مطالب مرتبط:
نوری: این برد تقدیم هواداران و بازماندگان سیل آذربایجان/ تراکتورسازی از اول فصل مشکلات زیادی داشت
تسلیت ترکی رییس دفتر رییس جمهوری به داغدیدگان سیل آذربایجان
تسلیت رییس دفتر رییس جمهوری به داغدیدگان سیل آذربایجان
تسلیت ترکی رییس دفتر رییس جمهوری به داغدیدگان سیل آذربایجان
تسلیت رییس دفتر رییس جمهوری به داغدیدگان سیل آذربایجان
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 1 اردیبهشت 1396 ساعت 15:522017-04-21حوادث

2 استاد اقلیم شناس از دلایل سیل آذربایجان و تلفات آن گفتند


وقوع سیل ویرانگر و کشنده در استان های شمال غربی کشور از اردبیل و آذربایجان شرقی تا کردستان در هفته گذشته تبعات و تلفات بسیاری بر جای گذاشت.

- ایران / صدرا محقق: پیش از شروع سال جدید و در آخرین ماه های زمستان گذشته هم دست کم دو مورد سیل بسیار شدید در جنوب شرقی کشور در استان سیستان وبلوچستان و همچنین در جنوب یعنی استان های بوشهر، هرمزگان و جنوب استان فارس به راه افتاد که خسارت های فراوانی از خود بر جای گذاشت.

اقلیم و جغرافیای ایران اگرچه با سیل بیگانه نیست و همه ساله بارها شاهد این پدیده خشمگین طبیعی بوده؛ اما آمارهای سازمان هواشناسی کشور نشان می دهد در 20 سال اخیر تعداد و همچنین حجم وقوع سیل های ویرانگر در ایران همیشه در حال افزایش بوده است.

در این میان پرسش هایی به میان می آید که علت وقوع این سیل ها و تلفات و تبعات فراوان آن ناشی از چیست و چه راهکاری می توان و باید در برابر آن به کار بست؟ آیا امکان مقابله و پیشگیری یا حداقل کاستن از خسارت های مالی و جانی مردم و همچنین واردآمدن آسیب های جبران ناپذیر به طبیعت در برابر این سیل ها وجود دارد.

در این گزارش همین پرسش ها را با دو استاد دانشگاه و صاحب نظر و متخصص مرتبط با موضوع در میان گذاشتیم؛ دکتر غلامرضا براتی، دانشیار جغرافیای دانشگاه شهید بهشتی با گرایش اقلیم شناسی و دکتر شهریار خالدی، استاد آب و هواشناسی دانشگاه شهید بهشتی، در این باره توضیحاتی داده اند که شرح نظرات آنان در ادامه آمده است: دکتر غلامرضا براتی: وقوع بارندگی یک پدیده طبیعی است؛ اما این پدیده یعنی سیل ویرانگری مشابه آنچه در شمال غرب کشور رخ داد، یک پدیده طبیعی نیست.

بارندگی اگر بر بستری فرود بیاید که دست نخورده نباشد، باعث فعال شدن چشمه ها، تغذیه سفره های زیرزمینی و بالابردن کشاورزی و توسعه می شود؛ اما وقتی بسترها تخریب شد، ثمره آن وقوع سیل های شدید است.

تخریب بستر و زمین یا می تواند ناشی از چرای بی رویه دام باشد یا بر اثر صنایع و اکتشاف و بهره برداری غیراصولی و غیرعلمی از معدن باشد.

همچنین در راهسازی وقتی تلاش می شود با حداقل هزینه و برای کسب بیشترین بهره وری مالی با نگاه سود محوری صرف پروژه ها انجام شود، تخریب بستر رخ می دهد.

به این موارد می توان سد سازی را اضافه کرد، سد اگرچه گفته می شود خودش می تواند مانع از وقوع سیل و راهکاری برای کنترل سیلاب باشد؛ اما وقتی غیراصولی و با جانمایی نامناسب ساخته شود، خودش می تواند منجر به وقوع سیل شود؛ مثلا وقتی جاده های دسترسی برای ساخت سد در محل های اشتباه و به روش های تخریبی ساخته می شوند یا انفجارهایی که برای آماده سازی محل سد صورت می گیرد، می تواند روند تخریب زمین را تشدید کند.

همه این کارها دست به دست هم می دهد و زمین و آبخیز را در شرایطی قرار می دهد که آب باران به جای نفوذ در زمین روی خاک روان بشود و به سمت پایین دست حرکت کند و سیل را به وجود بیاورد؛ چون به دلیل این تخریب ها پوشش گیاهی زمین از بین می رود و نفوذپذیری آب کاهش پیدا می کند و جریان آب با راه افتادن تبدیل به سیلاب شده و به بار رسوب و سنگریزه و خاک مسلح می شود و به جای جریان آب به جریانی از گل و لای بدل می شود؛ حتی اگر جایی به پشت سدی هم برسد، مخزن سد را پر می کند و اثرات مخرب دارد.

در کشور ما متأسفانه در سال های اخیر مسابقه اکتشاف معدن و دادن مجوز آن هم بدون نظارت شکل گرفته است، معدن کاران هم با نگاه صرفا سودآوری اقدام به تخریب منابع و زمین می کنند و بعد از مدتی بعد از بهره برداری معدن شعاع بزرگی از زمین های اطراف را زیر نخاله های معدن مدفون می کنند و وقتی ذخایر معدن تمام شد، منطقه را به حال خود رها کرده و به سراغ نقطه ای دیگر می روند.

در شرایط کنونی در وهله اول من وزارت نیرو را که متولی حوزه کنترل و مدیریت آب است، مسئول این سیل ها می دانم، پس از آن هم وزارت صنعت را به دلیل همین مجوزهای معدن کاوی و بعد وزارت جهاد کشاورزی و منابع طبیعی که در زمینه حفاظت و نگهداری یا افزایش پوشش گیاهی زمین کوتاهی می کنند.

البته همه اینها به معنای این نیست که تغییر اقلیم هیچ نقشی در وقوع سیل ندارد.

تغییر اقلیم همیشه بوده؛ اما الان تشدید شده است.

آزادشدن گازهای گلخانه ای اقلیم را دچار تغییرات کرده است، این تغییر اقلیم باعث شده است طبیعت رفتار تنش آمیز و پیش بینی ناپذیر داشته باشد، بارش ها را دچار تغییر کرده است و مثلا اگر پیش از این بارش سالانه یک منطقه صد میلی متر بود که در 10 موج بارشی صد روزه به وقوع می پیوست، حالا به دلیل تغییرات اقلیمی این صد میلی متر در دو موج بارشی به وقوع می پیوندد و خاک آن منطقه هم به دلیل همین تغییرات تحمل این بارش را ندارد و سیل به راه می افتد.

درباره همین سیل اخیر در آذربایجان و دیگر مناطق شمال غربی کشور ما از قبل آستانه تحمل محیط زیست را کم کردیم و وقوع این سیل ها نتیجه همکاری تغییرات اقلیم و همین دست کاری در طبیعت است.

در پروژه های عمرانی و شهرسازی و جاده سازی و سد سازی تصور این است که اگر پروژه ها را با هزینه کمتر بسازیم و پول کمتری خرج کنیم، کار مفیدی انجام شده است.

این در حالی است که این هزینه ها بعدا به شکل خسارت های سیل خودش را نشان می دهد و حتی هزینه های بسیار هنگفت تری بر جای می گذارد.

دکتر شهریار خالدی: تغییر اقلیم یک بحث جهانی است و کشور ما هم از آن مستثنا نیست.

سیل، خشک سالی، توفان ها و بادهای شدید و مهم تر از همه گرمایش آب و هوای زمین چهار اثر و تبعات اصلی تغییر اقلیم است که متأسفانه کشور ما همه این تبعات را شاهد بوده و از این به بعد هم شاهد خواهد بود.

تغییر آب و هوا دلایل خاص خودش را دارد؛ برای مثال انتشار گازهای گلخانه ای که خیلی جدی گرفته نشده، یکی از دلایل اصلی آن است.

باید در نظر داشته باشیم که با اینکه تغییر اقلیم می تواند خسارت به بار بیاورد؛ اما خود انسان هم به نوعی دیگر مسئول است، اگر در کشور ما سیل راه می افتد، باید رد پای انسان را در آن ببینیم.

طبیعت با بروز تغییر اقلیم واکنش خودش را نشان می دهد و انسان هم با دست کاری نابجا در طبیعت اثراتش را تشدید می کند.

ما وقتی پوشش گیاهی زمین را از بین برده ایم و نفوذ پذیری آب در شهرها و اطراف را کم کرده ایم، بدیهی است که پس از وقوع باران، سیل رخ می دهد.

بااین همه ما در ارتباط با تغییر اقلیم باید دو کار انجام دهیم، یکی تطابق با تغییرات و دیگری اینکه باید تلاش کنیم اثرات آن را با فعالیت های خودمان کاهش دهیم.

کاهش انتشار گازهای گلخانه ای با کاستن از مصرف سوخت های مضر و فسیلی و استفاده از انرژی های نو، بهتر ساختن ساختمان ها که اتلاف انرژی کمتر شود و جلوگیری از ساخت سدهایی که با جانمایی نادرست احداث می شوند، بخشی از این وظایف است.

ما سدها را بی رویه و در جاهای ناجور احداث کرده ایم که تبعاتش را حالا دارد نشان می دهد.

باید توجه داشت که در آب و هوای ایران به ازای هر 11 سال معمولا یک بار تَرسالی (سالی که بارش ها در آن زیاد است) یا خشک سالی داریم؛ اما تغییرات اقلیمی اینها را تشدید کرده است، گرمایش زمین ناپایداری هوا را هم بیشتر می کند؛ برای مثال در رابطه با سیل در مناطق شمال غربی کشور، مشکل این است که در منطقه سرسبزی مانند آذربایجان ها و شمال غربی، همیشه مراتع عالی و پوشش گیاهی داشته ایم؛ اما اینها تضعیف شده و شهرسازی افزایش پیدا کرده است، قبلا اگر 40 میلی متر بارش رخ می داد، مشکلی به وجود نمی آمد؛ اما این کارها باعث شده با همین میزان بارش، سیل راه بیفتد.

منطقه آذربایجان، رشته کوه های عظیم دارد و با ازبین رفتن پوشش گیاهی، باعث شدیم سیل افزایش پیدا کند، به نوعی می توان گفت مشکل را خودمان به وجود آورده ایم.

راهکار مقابله با مشکل هم این است که با تکنولوژی های جدید باید مناطق آسیب پذیر در برابر سیل را شناسایی و آمایش کنیم و برای آن برنامه ریزی داشته باشیم.

در شرایط کنونی مهم ترین کار پیشگیری است، چراکه ما در ایران باز هم سیل ها و خشک سالی های شدید را خواهیم داشت و باید آماده باشیم.

/شرق
کلید واژه ها: دانشگاه شهید بهشتی - پدیده طبیعی - دانشگاه - پدیده - تخریب - استان - سازمان هواشناسی کشور - آذربایجان - هواشناسی - کشور - طبیعی - ایران - سازمان هواشناسی - بارندگی - آذربایجان شرقی - استاد دانشگاه - جنوب - دکتر - خسارت - مالی - زیرزمینی - شمال - زمین - شهید - بهره وری - پیشگیری - هرمزگان - کردستان - نامناسب - کشاورزی

آخرین اخبار سرویس:
اعترافات هولناک «خفاش شب» گیلان/ 9 سال 7 قتل/ جسدی که در گور بتنی پیدا شد

تلف شدن 18 راس گوسفند درطارم

ارجاع پرونده حادثه پارک کوهسار به دادسرای جنایی

دستگیری بیش از 9 هزار نفر معتاد متجاهر/ 1900 خانه توزیع مواد مخدر بازرسی شد

سیگنوس به ایستگاه فضایی رسید

وقوع زلزله 4.1 ریشتری در استان گلستان

سوزاندن بچه تنبل با اتوی داغ / این پسر مشق هایش را ننوشته بود+عکس

پسر شرور دختر موردعلاقه اش را از جلو دانشگاه ربود

دستگیری قاتل در مرز پاکستان

حادثه دلخراش مرگ یک موتور سوار به دلیل سرعت زیاد + فیلم

اعترافات هولناک «خفاش شب» گیلان/ 9 سال 7 قتل

6 کشته و مصدوم در برخورد خودرو پراید و پیکان وانت

جریمه 53 میلیارد ریالی برای قاچاق 60 هزار کیلو گرم البسه

جوان سبزواری در استخر کشاورزی غرق شد

نظامی روس در ارمنستان به قتل رسید

غرق شدن کودک 6 ساله در کانال آب + عکس

مادر امریکایی پسر 9ساله اش را به خاطر انجام ندادن تکالیف مدرسه،با اتو سوزاند

تصادف مرگبار در جاده بوکان- شاهین دژ

عامل توزیع چک های تقلبی به دام افتاد

دستگیری مادری که فرزندش را با اتو سوزاند

زلزله 6 ریشتری شیلی را لرزاند

جاده بوکان باز هم مرگ آفرید

پسر شرور دختر موردعلاقه اش را از جلوی دانشگاه ربود

7 مصدوم در تصادف محور میداوود-رامهرمز

ربودن دختر جوان از جلوی دانشگاه

هدیه غیرمنتظره پلیس برای تازه داماد سلفی بگیر! (+عکس)

درگیری مسلحانه به خاطر اختلاف مالی

دستگیری 2 نفر از اراذل و اوباش خطرناک در اردبیل

یک کشته و 5مصدوم در تصادف جاده بوکان

دستگیری عامل توزیع چک پولهای تقلبی

اعترافات هولناک «خفاش شب» گیلان

اعتراف های هولناک شکارچی زنان

نشانه های بچه ننه بودن مردان

تصادف مرگبار عابر پیاده با کامیون

انگیزه مرموز در قتل وکیل جوان

دستگیری شکارچی غیر مجاز درنا خاکستری در سرخس

دستگیری دو شرور سابقه دار در اردبیل

کشف اسرار تازه از "خفاش شب" گیلان

اعترافات هولناک «خفاش شب» گیلان

پسر شرور دختر موردعلاقه اش را از جلو دانشگاه ربود

کشف اسرار تازه از "خفاش شب" گیلان/او یک زن را زیر بتون دفن کرد

زمین لرزه شش ریشتری شیلی را لرزاند

اعتراف های هولناک شکارچی زنان

نزاع مسلحانه خونین در پی اختلاف مالی

پسر شرور دختر موردعلاقه اش را از جلو دانشگاه ربود

خارج کردن لاشه مغروقه پرخطر از جنوب جزیره لاوان

پرونده قتل وکیل جوان پیچیده ترشد/مادرمقتول:پسرم مبتلا به سرطان بود

مزارع کدو حلوایی

شنا مرگبار در استخر کشاورزی

اعتراف های هولناک شکارچی زنان

لار، شهر بدون کوچه!

وقتی فهمیدم محبوبه با خواستگار سابقش شب نشینی داشته شوکه شدم و می خواهم طلاقش بدهم

عابر حین عبور از عرض جاده در برخورد با کامیون جان باخت

از سرقت در نوجوانی تا قتل 7 زن در بزرگسالی

قاتل پلیس ساختمان 800 میلیون تومان داد تا به دار آویخته نشود+عکس

بلاتکلیفی 8ساله پدر 2 قلوها / وسوسه های شیطانی زن همسایه زندگی ام را تباه کرد+عکس

بازداشت یک فرد چاقو بدست در ایستگاه راه آهن پاریس

مرگبارترین آتشفشان های جهان را بشناسید/از ایتالیا تا چین

تعرض مجرم موحنایی به زنان مسافر

تصادف در جاده رامهرمز هفت مصدوم بر جای گذاشت

کشف اسرار تازه از "خفاش شب" گیلان

اقدام باورنکردنی و کثیف یک خانم با فرزندانش!

نوزاد زنده به گور شده، زنده از زیر خاک بیرون کشیده شد +عکس

آزار زن جوان در پراید!

این زن به اتهام کودک آزاری با پسر خود پای میز محاکمه رفت! + عکس

پس از رسیدن به نازی آباد، راننده پراید بدون اینکه پیاده ام کند مرا.. ! + عکس

زنده ماندن عجیب مردی که قبرش کنده شده بود

پسر شرور دختر موردعلاقه اش را از جلو دانشگاه ربود

زورگیری از زنان در تاریکی شب

تصادف مرگبار با 4 دانش آموز دختر شیرازی / راننده سابقه دار و مست بود

وقتی با پدر شوهرم وارد خانه شدیم ایوب را در صحنه زشتی با یک زن دیدیم

جوان سبزواری در استخر کشاورزی غرق شد

2 نفر از اراذل و اوباش خطرناک و سابقه دار اردبیل دستگیر شدند

قتل در منوجان دستگیری در پاکستان

بهنوش بختیاری را با این تیپ نمی شناسید+تصویر/آشپز جنایتکار چگونه اجساد زنان گیلانی را تکه تکه می کرد+ عکس قاتل

برخورد مرگبار هیوندا با موتورسیکلت در مرزداران

جوان سبزواری در استخر کشاورزی غرق شد

از سرقت در نوجوانی تا قتل 7 زن در بزرگسالی

زنی در شهریار برای کشتن شوهرش 6 میلیون تومان داد و قاتل اجیر کرد

مردی که فقط شاخه و برگ درختان را می خورد!+ عکس

خواستگار خشن 3 روز دختر مورد علاقه اش را زندانی کرد تا جواب بله را بگیرد

عکس/ تیپ و میکاپ متفاوت آزاده صمدی

کشف اسرار تازه از "خفاش شب" گیلان

عامل جنایت مرد 50ساله را در چابهار حلق آویز کرد

جوان 21 ساله در بابل در ملاء عام اعدام شد

این 2 مرد خشن وحشت به جان زنان و دختران تهرانی می انداختند+ فیلم و عکس

گفتگو تصویری با جوان تبهکاری که دماغ گنده برایش دردسر شد+ فیلم و عکس

بلاتکلیفی 8ساله پدر 2 قلوها / وسوسه های شیطانی زن همسایه زندگی ام را تباه کرد+عکس

اشک پشیمانی یک دختر در دادگاه قتل پسر / او قصد شیطانی داشت و من ...+عکس

جزییات اقدامات شیطانی قاتل سریالی 7 زن در گفتگو با رییس پلیس آگاهی گیلان / فرزاد مردی خونسرد است و ...

شناسایی و دستگیری عامل قتل مرد 50 ساله

قاتل پلیس ساختمان 800 میلیون تومان داد تا به دار آویخته نشود+عکس

گریه های یک نوزادی که زنده به گور شده بود راز شیطانی مادرش را لو داد+عکس

فرار خنده دار یک دزد از دست پلیس در خیابان+ فیلم

اعتراف های هولناک آشپز قاتل هنگام کشف اجساد / خفاش شب گیلان از 7 قتل زن گفت+عکس و جزییات

بازگشت وحشت در ایستگاه قطار پاریس

امیر با نقشه شیطانی المیرا را از شهرک غرب ربود و به شمال برد و ... / او می خواست پدر دختر را در برابر عمل انجام شده قرار دهد+عکس

وقتی وارد خانه شدم ایوب با دو دوستش و یک زن در حال عیاشی بودند / وقتی به خودم آمدم که شوهرم با یک دختر فرار کرد و ...

التماس کردم که نوعروسم ولی 3 جوان شیطان صفت هر بلایی خواستند در بیابان فردیس کرج سرم آوردند و ...+عکس

تصاویر:چهره خاص این دختر او را مُدل کرد!/سفید برفی سیبری

تصاویر:رابطه غیراخلاقی هنرمند مرد مشهور با پرستار خانه و یک طلاق جنجالی

تخلیه کنسولگری فرانسه در نیویورک در پی هشدار بمب گذاری

نجات یک کودک در حادثه آتش سوزی

زورگیر جنوب تهران از روی دماغش شناسایی شد+ عکس

وقتی تلفن همراه عامل همسرکشی شود!

آزار زن جوان با تهدید به اسیدپاشی در پراید

اعتراف شیطان به آزار و اذیت زن جوان

بهشت از بالا +تصاویر

مسافر شکوفه ها

محبوس شدن 4 کارگر در پی ریزش آوار ساختمان

نیازمندی های استخدامی خراسان رضوی 2 اردیبهشت 96

راننده مست 4 دانش آموز دختر را در شیراز زیر گرفت

قبرستان هفتاد ملا - میرجاوه سیستان و بلوچستان

خط تولید کارخانه شیشه همدان یک روز پس از آتش سوزی/ تنور کارخانه داغ و فعال

سو استفاده دو پسر جوان وقتی به راز زندگی دختر 13ساله پی بردند!

واژگونی هولناک تریلی از روی پل

نشانه های بچه ننه بودن مرد

سو استفاده دو پسر جوان وقتی به راز زندگی دختر 13ساله پی بردند!

وضعیت بحرانی یک خانواده زندانی/ هستی و هلیا بی خانمان می شوند!

ادامه دردسرهای یونایتد ایرلاین؛ افتادن عقرب از سقف هواپیما بر سر یکی از مسافران

3 روز زندانی در اسارتگاه خواستگار سمج

خطر پنهان کاری های مالی در زندگی مشترک

راننده مست 4 دانش آموز را زیر گرفت

اقدام وقیحانه جوان موحنایی با مسافر زن در بیابان های جنوب تهران / مرا تهدید کرد و من تسلیم شدم...+عکس

مردی به جرم تهدید پلیس فرانسه با سلاح سرد بازداشت شد

دیه 800 میلیون تومانی برای رهایی از قصاص / این قاتل یک پلیس تهران را کشته بود

قاتل سریالی 7 زن گیلانی صحنه های قتل ها را بازسازی می کند

شوخی با هم دانشگاهی برای دانشجوی ایرانی در کانادا دردسرساز شد

راز ساعت های طلای اشکان دماغ / گفتگو تصویر با متهمی که دماغ گنده برایش دردسر شد+ فیلم و عکس

وقتی شوهرم خوابید به ناصر زنگ زدم که به اتاق خوابم بیاید و ...

از سرقت در نوجوانی تا قتل 7 زن در بزرگسالی

جوان شرور المیرا را از شهرک غرب سوار 206 کرد و به شمال برد و ... / او می خواست موافقت پدر دختر را برای ازدواج بگیرد اما ...+عکس

مرگ 2 نفر در تصادف 2 وانت پیکان

زلزله 4.1 ریشتری انبارالوم را لرزاند

موتورسیکلت ها در40 درصد تصادفات درون شهری نقش دارند

قاتل سریالی 7 زن گیلانی صحنه های قتل ها را بازسازی می کند

اعضای باند کلاهبرداران فروش خودروهای خارجی در قزوین دستگیر شدند

توقیف هشت دستگاه خودرو حامل کالای قاچاق در هرمزگان در 48 ساعت گذشته

یک شام بهانه ای برای پایان زندگی مشترک

حادثه آتش سوزی در کارخانه سیمان ساوه بدون تلفات جانی مهار شد

کشف 111 مهاجر غیر قانونی از داخل کامیون در رومانی

توقیف هشت دستگاه خودرو حامل کالای قاچاق در هرمزگان در 48 ساعت گذشته

یک شام بهانه ای برای پایان زندگی مشترک

توقیف هشت دستگاه خودرو حامل کالای قاچاق در هرمزگان در 48 ساعت گذشته

اقدام وقیحانه جوان موحنایی با مسافر زن در بیابان های جنوب تهران / مرا تهدید کرد و من تسلیم شدم...+عکس

قاتل سریالی 7 زن گیلانی صحنه های قتل ها را بازسازی می کند

دیه 800 میلیون تومانی برای رهایی از قصاص / این قاتل یک پلیس تهران را کشته بود

زلزله 4.1 ریشتری انبارالوم را لرزاند

مرگ 2 نفر در تصادف 2 وانت پیکان

ادامه کمک ها به سیل زدگان آذربایجان غربی

اعضای باند کلاهبرداران فروش خودروهای خارجی در قزوین دستگیر شدند

حادثه آتش سوزی در کارخانه سیمان ساوه بدون تلفات جانی مهار شد

چگونه رفتارهای خوب و درست را به فرزندمان بیاموزیم؟

ترس و وحشت در پاریس پس از دستگیری فرد مسلح

سه زن معروف جیب بر تهرانی را گرفتند + عکس

مردی که در اتاق خوابش دوربین مخفی نصب کرده بود راز شیطانی زنش با پسر جوان را دید / او را کشتم(عکس)

اقدام وقیحانه زن شیطان صفت در داخل تاکسی+ عکس

زندانی با تقلید صدای قاضی از زندان فرار کرد+عکس

تیراندازی در قم / حال یک نفر وخیم است + عکس

کشف 111 مهاجر غیر قانونی از داخل کامیون در رومانی

مردی که پاریس را ناآرام کرد+تصاویر

قاتل سریالی 7 زن گیلانی صحنه های قتل ها را بازسازی می کند

دیه 800 میلیون تومانی برای رهایی از قصاص / این قاتل یک پلیس تهران را کشته بود

ترس و وحشت در پاریس پس از دستگیری فرد مسلح

قاتل سریالی 7 زن گیلانی صحنه های قتل ها را بازسازی می کند

زنی که با 50 ساعت بوسیدن خودرو آن را صاحب شد! +تصاویر

چه بلایی سر این خانم در آرایشگاه زنانه آوردندکه تا صبح بیدار بوده؟!

آشپز قاتل چگونه اجساد زنان گیلانی را تکه تکه می کرد/جزییات 7 قتل سریالی در رشت(عکس قاتل)

3 روز زندانی در اسارتگاه خواستگار سمج

راننده مست 4 دانش آموز را زیر گرفت

انتقال مصدوم سوختگی با بالگرد اورژانس مازندران

خطر پنهان کاری های مالی در زندگی مشترک

نشانه های بچه ننه بودن مردان

دختر و پسر دانشجو در جنگل در حال پیاده روی بودند که.. / همکلاسی های دختر دانشجو، این صحنه زشت را دیدند! + عکس

شوخی با هم دانشگاهی برای دانشجوی ایرانی در کانادا دردسرساز شد

شناسایی زورگیر جنوب تهران به خاطر دماغ بزرگ(عکس)

آلودگی نفتی کشکان بی خطرسازی شد

از سرقت در نوجوانی تا قتل 7 زن در بزرگسالی

بهنوش بختیاری را با این تیپ نمی شناسید+عکس /آشپز جنایتکار چگونه اجساد زنان گیلانی را تکه تکه می کرد+ عکس قاتل

مردی به جرم تهدید پلیس فرانسه با سلاح سرد بازداشت شد

بازگشت وحشت در ایستگاه قطار پاریس

2 شرور سابقه دار اردبیل دستگیر شدند

حادثه آتش سوزی در کارخانه سیمان ساوه بدون تلفات جانی مهار شد

اعضای باند کلاهبرداران فروش خودروهای خارجی در قزوین دستگیر شدند

تجاوز وحشیانه سه آدم ربا به عروس جوان/ آزار و اذیت در بیابان های اطراف کرج +عکس

برخورد 2 خودرو و یک موتورسیکلت در تیران 5 مصدوم و یک کشته برجا گذاشت

چه کنیم که ازدواج بعدی تحت تأثیر ازدواج قبلی نباشد؟

حوادث رانندگی در جاده های استان اصفهان 5 کشته و 2 مجروح به جای گذاشت

پختن شیرینی | رعایت نکاتی مهم هنگام پخت شیرینی

راز ساعت های طلای اشکان دماغ / گفتگو تصویر با متهمی که دماغ گنده برایش دردسر شد+ فیلم و عکس

جان باختن نوجوان 14ساله بر اثر تصادف

برخورد اتوبوس و کامیون در سمنان/ 15 مصدوم و 26 آسیب دیده

داستان پند آموز | دنیای مجازی واقعی

زلزله 4.1 ریشتری در استان گلستان

آتش سوزی در شرکت شیشه همدان صحت ندارد

خواستگاری از دختر مورد علاقه با شهاب سنگ عظیم الجثه! +عکس

ویکتوریا بکهام و دخترش هارپر در یک پیاده روی مادر و دختری +عکس

زلزله 4.1 ریشتری در «انبار الوم» گلستان

خواهر مایکل جکسون پس از بچه دار شدن از همسرش طلاق گرفت! +عکس

آزار زن جوان با تهدید به اسیدپاشی در پراید

2 استاد اقلیم شناس از دلایل سیل آذربایجان و تلفات آن گفتند

2 استاد اقلیم شناس از دلایل سیل آذربایجان و تلفات آن گفتند