مطالب مرتبط:
مساعدت برای برگزاری انتخابات باشکوه در قرچک نباید جناحی باشد
ضوابط پخش برنامه های انتخابات ریاست جمهوری تصویب شد
تا انتخابات
حضور اهالی فرهنگ و هنر در انتخابات با مطالبات فرهنگی
نقوی حسینی:رد صلاحیت فعالان فتنه 88 وظیفه هیئت نظارت بر انتخابات شوراها است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 1 اردیبهشت 1396 ساعت 10:252017-04-21سياسي

5 ضلعی انتخابات؛ در انتظار مربع و مثلث


آرایش نامزدها را می توان در قالب یک 5 ضلعی سیاسی ترسیم کرد.

اما این 5 ضلعی تا صبح انتخابات 5 ضلعی نمی ماند و قطعا به مربع و احتمالا به مثلت بدل می شود و شاید هم به دو گانه بینجامد - عصر ایران؛ مهرداد خدیر- با اعلام اسامی 6 نامزد نهایی و تأیید شده انتخابات ریاست جمهوری بار دیگر 5 ضلعی سیاسی 92 شکل گرفته هر چند تفاوت هایی وجود دارد.

اضلاع این 5 ضلعی از این قرارند: اصلاح طلبان، اعتدال گرایان، محافظه کاران سنتی، اصول گرایان انقلابی یا رادیکال و طیف قالیباف که تعابیری چون جهادی را برای خود به کار می برند.

بدین ترتیب که حسن روحانی و اسحاق جهانگیری به صورت مشترک هر دو ضلع اصلاح طلبان و اعتدال گرایان را نمایندگی می کنند.

به عبارت دیگرهم روحانی نماینده هر دو ضلع است و هم جهانگیری و در نهایت این دو ضلع به یک ضلع تبدیل می شوند و یک نامزد می ماند و او حسن روحانی است.

با این حال از یک سو چنان که گفته شد مانند سال 92 است و از جانب دیگر متفاوت.

در سال 92 هم دو ضلع اصلاح طلبان و اعتدال گرایان حضور داشتند اما نه محمد رضا عارف نامزد تام و تمام اصلاح طلبان بود چرا که چهره های شاخص در زندان به سر می بردند یا مشکل ارتباط با مردم داشتند و نه حسن روحانی کاندیدای اول اعتدال گرایان به حساب می آمد زیرا همه نگاه ها به هاشمی رفسنجانی فقید بود و روحانی جایگزین شد و نه قطعی بود که عارف به سود روحانی کنار می رود.

این بار اما حسن روحانی به مثابه یک اصلاح طلب تمام عیار مورد حمایت اصلاح طلبان است و با همان حدت و حرارت که از خاتمی 80 حمایت می کردند از او دفاع می کنند و جهانگیری نیز نیامده که بماند.

بنابر این دو ضلع اصلاح طلب و اعتدال گرا اگر چه به وضوح ترسیم شده ولی منطبق خواهند شد.

ضلع سوم محافظه کاران سنتی اند که در هیچ انتخاباتی برنده نیستند و خودشان هم می دانند بختی ندارند اما می آیند.

این بار آنان با وضوح و صبغه (رنگ) بیشتر حزبی حاضر شده اند و امید دارند سابقه و قدمت مصطفی میرسلیم وضعیت متفاوتی را برای آنان رقم زند.

حضور اینان بیش از آن که برای پیروزی باشد به قصد اعلام سابقه بود و این که معمران محافظه کار نمی توانند پشت سر نواصول قرار گیرند و بدین ترتیب مؤتلفه ای که با جامعتین ائتلاف می کرد زودتر از همه و با معرفی میرسلیم اعلام کرد صنمی با جمنا ندارد.

اصول گرایان عمل گرا که با نماد باقر قالیباف شناخته می شوند و خود را با تعبیر مدیریت جهادی معرفی می کنند بخت خود را برای بار سوم می آزمایند.

در سال 84 قالیباف پایگاه خود را در طبقه متوسط شهری می جُست ولی در سال 92 سراغ لایه های دیگرهم رفت و اکنون با شعار معیشت و به کارگیری الفاظ تند شاید می خواهد جای خالی احمدی نژاد را هم پر کند در حالی که احمدی نژادی ها تمایلی به او ندارند.

او از یک طرف مایل است به نامزد نهایی اصول گرایان بدل شود و از جانب دیگر شاید به سود سید ابراهیم رییسی کنار برود.

به همین خاطر اگر از زبان او مواضع متناقض و لحن های متفاوت شنیدیم نباید تعجب کنیم.

چرا که بازی برای او صفر و صدی شده و از یک طرف برای فتح پاستور می کوشد و از جانب دیگر به پاستور نرسد شهرداری هم از دست رفته است.

ضلع پنجم اما اصول گرایانی هستند که با دو صفت رادیکال یا انقلابی شناخته می شوند و این بار در حالی از سید ابراهیم رییسی به عنوان نماد یا نماینده آنان یاد می شود که هنوز خود تمایلی نشان نداده تنها با یک ضلع شناخته شود و شاید به امید چتر گسترده تر و شکل رسمی تر آمده باشد.

ضلع رادیکال/ انقلابی/ پایداری یا هرعنوان دیگر را در سال 92 سعید جلیلی نمایندگی می کرد.

ویژگی این طیف صراحت لهجه در مواضع سیاسی و مخالفت صریح با تعاملات جهانی و روند توسعه است و هنوزمشخص نیست آقای رییسی می خواهد یا مایل است همان ادبیات و مواضع را تکرار کند یا نه.

خاصه این که برجام و توافق هسته ای اکنون سند رسمی و تعهد بین المللی است و اگر قرار بود به برجام حمله شود علیرضا زاکانی هم به آرایش نهایی راه می یافت.

اگر 5 ضلعی اعتدال گرایان، اصلاح طلبان، محافظه کاران سنتی، اصول گرایان انقلابی و طیف قالیباف را در سال 92 به ترتیب حسن روحانی، محمد رضا عارف، علی اکبر ولایتی، سعید جلیلی و طبعا باقر قالیباف نمایندگی می کردند و و با حذف اسفندیار رحیم مشایی از گردونه، 6 ضلعی تشکیل نشد این بار هم با حذف توأمان احمدی نژاد و بقایی باز هم به جای 6 ضلعی شاهد 5 ضلعی یی هستیم که قطعا یک ضلع آن و احتمالا یک ضلع دیگر کنار می رود و به مثلثی با سه ضلع اصلاح طلبان/ اعتدال گرایان (با نماد حسن روحانی)، محافظه کاران سنتی (با مصطفی میرسلیم) و اصول گرایان انقلابی با یکی از دو نماد ابراهیم رییسی و محمد باقر قالیباف تبدیل می شود.

در آرایش کنونی البته یک ضلع (احمدی نژاد) حذف شده و شاهد 5 ضلعی به جای 6 ضلعی هستیم.

این 5 ضلعی به خاطر حمایت کامل اصلاح طلبان از حسن روحانی به 4 ضلعی تبدیل می شود چون معاون اول بنای رقابت با رییس جمهور را ندارد و در طیف اصلاح طلبان تعریف می شود.

اما این که از میان رییسی و قالیباف کدام می مانند هنوز روشن نیست.

البته به جز این 5 کاندیدا نام مصطفی هاشمی طبا نیز به چشم می خورد اما به رغم پاره ای تصورات و پیشینه اکنون دیگر هیچ نسبتی با کارگزاران ندارد و حزبی که اسحاق جهانگیری را درعرضه دارد هاشمی طبا را به صحنه نمی فرستد.

او که در سال 80 معاون رییس جمهور و رییس سازمان تربیت بدنی بود وارد رقابت با رییس خود (سید محمد خاتمی) شد در حالی که حزب متبوع ( کارگزاران) از رییس جمهور اصلاح طلب حمایت می کرد.

بعد از اعلام اخراج از حزب هم اعلام کرد مدت هاست در جلسات کارگزاران شرکت نمی کند بنابراین حال نیزهیچ نسبتی با کارگزاران ندارد و حضور او را می توان تنها در این قالب توضیح داد که در هر یک از انتخابات یکی دو نفر از چهره هایی که به صورت منفرد وارد شده و دوست دارند با عنوان مستقل شناخته شوند نیز سهمیه شورای نگهبان را دریافت می کنند و در کنار چند ضلعی سیاس یک صندلی هم برای این گونه افراد در نظر گرفته می شود و هاشمی طبا هم در نهایت می تواند غرضی این انتخابات باشد.

حتی در سال 88 که رقابت جدی تر از آن بود که 5 ضلعی تشکیل شود اما باز هم نفر چهارمی بود و چون موضوع جدی تر بود چهارمی هم جدی تر به نظر می رسید.

در سال 84 نیز که اصلاح طلبان با معین و کروبی و اعتدالی ها با هاشمی آمده بودند و محافظه کاران با لاریجانی و اصول گرایان رادیکال با احمدی نژاد و قالیبافی ها طبعا با قالیباف باز یک صندلی به خارج از اضلاع سیاسی اختصاص داشت: محسن مهر علیزاده.

اگر چه در تشتت آرای اصلاحات نقش ایفا کرد.

در سال 80 هم این اتفاق افتاد و در 76 نیز سید رضا زواره ای خارج از اضلاع سیاسی حاضر بود.

حضور پر شور و گسترده مردم در هر انتخابات به تشکیل چند ضلعی سیاسی بستگی دارد و این اتفاق این بارهم رخ داده هر چند که حضور احمدی نژاد می توانست 5 ضلعی را به 6 ضلعی بدل کند اما تهدیداتی هم در بر داشت و از این رو کنار زده شد.

مطالبه رهبری انتخابات با سه ویژگی است: پرشور و با نشاط، سالم و با امنیت.

حضور احمدی نژاد اگر چه به شور انتخاباتی دامن می زد اما در نگاه ناظران احتمالا امنیت را به مخاطره می افکند یا فضا را غیر اخلاقی می کرد.

ضمن این که به رغم ادعاهای خودش در بهترین حالت تنها یک ضلع از 6 ضلع می توانست باشد نه یک قطب از دو قطب .

با این توصیفت می توان گفت اگر هاشمی طبا را (که در سال 80 از قطب زاده سال 58 هم کمتر رای آورد و در همان سال 80 بر اختیار نداشتن رییس جمهوری تأکید کرد) در نظر نیاوریم آرایش 96 یک 5 ضلعی است که البته 5 ضلعی نمی ماند و به مربع بدل می شود چون اصلاح طلبان و اعتدال گرایان قرار نیست با هم رقابت کنند و حسن روحانی 96 تام و تمام وصریح و بی لکنت گفتمان اصلاح طلبی را نیز نمایندگی می کند.

اما این که 4 ضلعی به مثلث تبدیل شود بستگی به آن دارد که اصول گرایان به این نتیجه برسند که قالیباف را به انصراف به سود رییسی وادارند یا خود آقای رییسی ترجیح دهد از این پشتوانه سیاسی برای آینده استفاده وبه جای رقابت با دو ضلع اصلاح طلب و اعتدال گرا نقشی فراتر برای خود تعریف کند.

در حالت اول اگر قالیباف خود نخواهد کو همچو خاتمی که توانست عارف را قانع کند یا وادارد صحنه را ترک کند و اگر برود شهرداری تهران را نیز از کف داده است.

ضمن این که دو قطبی روحانی – رییسی کسانی را که در سال 92 رای ندادند به رای به روحانی سوق می دهد.

در حالت دوم دو قطبی روحانی – قالیباف به خود می گیرد.

میر سلیم البته می ماند اما نقش او مانند هاشمی طبا خواهد شد.

ضمن این که یادمان باشد احمدی نژادی ها هیچ علاقه ای به قالیباف ندارند و هر قدر هم الفاظ تند به کار برد و خود را نسبت به روحانی گستاخ نشان دهد تنها ضلع خود را نمایندگی می کند و پایگاه اجتماعی شهری را که در سال های 84 و 92 به آنها اتکا می کرد از دست می دهد.

با این که چند ضلعی سیاسی شاید برای کسانی که فارغ از علایق سیاسی رای می دهند جذاب نباشد اما شعارها فقط سیاسی نیست و همه دریافته اند ما هم با سیاست کار نداشته باشیم سیاست با ما کار دارد.

در قیمت ارز، در نوع پوشش، در امکان رفتن یا نرفتن به کنسرت موسیقی، در فرصت ها شغلی، در نرم افزارهای پیام رسان موبایلی و حتی در ترکیب هیات مدیره باشگاه مورد علاقه فوتبال.

پس قصه فقط سیاسی نیست.

کما این که روحانی از اقتصاد با نگاه جهانی، تعامل با دنیا، آزادی اعم از سیاسی و اجتماعی، سرمایه گذاری خارجی، محیط زیست و زندگی بهتر و عادی سازی می گوید و متقابلا اصول گرایان از اقتصاد و معیشت با این تفاوت که روحانی بهبود اقتصادی را در عادی سازی دنبال می کند و رقیب عادی سازی را با انقلابی گری در تعارض می بیند و معتقد است برای بهبود اقتصاد و معیشت نیاز نیست این همه برخروج از انزوا، رفع تحریم ها، گسترش وسایل ارتباطی و سرمایه گذاری خارجی تأکید کنیم.


کلید واژه ها: اصلاح طلب - اصلاح طلبان - روحانی - حسن روحانی - اصلاح - انتخابات - جهانگیری - قالیباف - انتخابات ریاست جمهوری - نامزد - تفاوت - اسحاق جهانگیری - هاشمی رفسنجانی - محمد رضا عارف - مدیریت جهادی - باقر قالیباف - ریاست جمهوری - حمایت - سیاسی - نمایندگی - عارف - هایی - رفسنجانی - سنتی - مدیریت - ائتلاف - جمهوری - انتظار - هاشمی - اسحاق

آخرین اخبار سرویس:
سعید جلیلی: نشست های انتخاباتی باید صحنه چالش عقلانی شود/ برخی از نامزدها رویکرد رمانتیک دارند

معنای انتظار فرج چیست؟

از حرف تا عمل/15 نظر شما درباره وعده های روحانی در اولین مناظره انتخاباتی سال 92 چیست؟ +فیلم

ناامنی کودکان اروپایی در رسانه های اجتماعی

چگونه به سوالات جنسی کودک پاسخ دهیم؟

اس ام اس تبریک روز معلم (7)

لزوم توجه جدی به ظرفیت سازی در آموزش علوم پزشکی

3 پیام مهم از سیره پیامبر اکرم(ص) + فیلم

"سلامت گردی" طب سنتی ایران؛ چشم انتظار نگاه عمیق شورا و شهرداری

بر سر نخواستن من دعوا بود!

چهارمین نشست هم اندیشی جامعه قرآنی در قزوین

بدترین اشتباهات دوران نامزدی

برگزاری دو همایش انتخاباتی در یک ساعت در تهران

نحوه تغییر رزولوشن نمایشگر گلکسی S8

واکنش ها به اولین برنامه تلویزیونی قالیباف؛ هراس روحانی از مناظره جدی تر شد/ احتمال شکست روحانی بسیار زیاد است/ قالیباف 96 حرف برای گفتن دارد+ تصاویر

پیام روحانی به نخست وزیر پاکستان: مسببین اقدام اخیر تروریستی به محکمه عدالت سپرده شوند

MediaChance Dynamic Photo HDR 6.02 x86/x64 ایجاد افکت روی عکس

بازسازی عتبات عالیات بزرگ ترین پروژه جهان اسلام است

جهانگیری در یکی از جلسات کارگزاران اعلام کرده نمی شود روی روحانی حساب باز کرد

ماهی که پاداش ها 70 برابر می شود

توفیقات دولت و نظام مرهون فداکاری شهدا، جانبازان و ایثارگران است

میرسلیم: مشتاق انتقادات سازنده خواهم بود/ حزب موتلفه هزینه های انتخاباتی من را تأمین می کند

قالیباف برنامه های «دولت مردم» را ارائه کرد

ریش فتحعلی‏شاه زیر پای میرزا!

15 عملی که ما را به درخت «طوبی» وصل‎ می‎کند / فضیلت اولین روز ماه شعبان

سعید جلیلی: نشست های انتخاباتی باید به صحنه چالش عقلانی شود/ برخی از نامزدها رویکرد رمانتیک دارند

سفر خودشناسی در تعطیلات نوروز

ترک عادت های قدیمی، شروع زندگی جدید

چگونه فکرمان را مدیریت کنیم؟

تست روانشناسی ای که به شما می گوید رابطه با نامزدتان ابدی است یا زودگذر

ترمیم زندگی در کمترین زمان

نقوی حسینی:70 درصد بنگاه های اقتصادی تعطیل و یا نیمه تعطیل هستند

«کوشک زلزله» و «عزیز جهان» در نمایشگاه کتاب تهران رونمایی می شود

سعید جلیلی: نشست های انتخاباتی باید به صحنه چالش عقلانی شود/ برخی از نامزدها رویکرد رمانتیک دارند

هم اندیشی فتنه گران در قالب حزبی تازه تأسیس

شون اسپایسر: برکناری «مایکل فلین» تصمیم درستی بود

گردهمایی بزرگ راهنمایان گردشگری سراسر کشور در مریوان

جایگاه اوقات فراغت از دیدگاه اسلام

200 جشن شعبانیه در بجنورد برگزار می شود

برگزاری روز درهای باز در مساجد رود آیلند

نخستین جمعه انتخاباتی نامزدها چگونه می گذرد؟

عارف: تخریب دستاوردهای دولت جفاست

دانلود آهنگ جدید مسعود علاییان بنام پشتتم نترس

نماینده مجلس: مسیر حرکت کشور رو به جلو است

وعده های انتخاباتی قالیباف: پرداخت 250 هزار تومان به جوانان جویای کار و ایجاد پنج میلیون شغل در چهارسال

پیام روحانی به نخست وزیر پاکستان در پی شهادت مرزبانان ایرانی

میر سلیم: می آیم تا حقوقی را که از ملت معطل مانده بگیرم

استاندار سیستان و بلوچستان با احضار سرکنسول پاکستان مراتب اعتراض خود را اعلام کرد

امیر پوردستان: دشمنی ما با آمریکا یک دشمنی دیرینه و عمیق است

استخدام قطعی آموزش دهندگان نهضت سوادآموزی در انتظار تصویب مجلس

گزیده ای از صحبت های اقتصادی میرسلیم

فرماندار بناب: توجه به کتابخوانی کاهش آسیب های اجتماعی را به دنبال دارد

حوزه های علمیه نیز به فکر برگزاری جشنواره های پژوهشی ارزشمند و ماندگار باشند

کاندیدای حزب موتلفه: حاضرم دارایی های خود را اعلام کنم

اگر قول 5 میلیون شغل را دادیم چون ریشه فقر و محرومیت، بیکاری است

موج واکنش فعالان توییتر به اظهارات امشب قالیباف در تلویزیون

محسن رضایی در «دست خط»: دو اشتباه اساسی در برجام/ «گروه عقلاء» علیه من فضاسازی می کردند

پیام روحانی به نخست وزیر پاکستان: برای حفظ و ارتقاء روابط دو کشور، مسببین اقدام اخیر تروریستی به محکمه عدالت سپرده شوند

واکنش مرعشی به برخی اظهارات انتخاباتی قالیباف

تجلیل از 700 کارگر در جشنواره امتنان از کارگران نمونه هرمزگان

ایران اسلامی به برکت تدبیر و تعقل کشوری تاثیرگذار در دنیا است

توصیه مهم رهبر معظم انقلاب به نامزدهای انتخابات

نخستین جمعه انتخاباتی نامزدها چگونه می گذرد؟

تسلیت عارف در پی حادثه تروریستی میرجاوه و شهادت مرزبانان

پنتاگون درمورد پرداخت های غیرقانونی دولت های خارجی به مشاور سابق ترامپ تحقیق می کند

گزارش تصویری آریا ، دیدار شرکت کنندگان در مسابقات بین المللی قرآن با مقام معظم رهبری

برای سهم خواهی نیامده ام/پاک دستی نباشد نمی توان به رییس جمهور اعتماد کرد/برای تقویت بنیه دفاعی کشور نباید از هیچ هزینه ای کوتاهی کنیم

سفر رییس مجلس شورای اسلامی به شهرستان فیروزآباد

اعمال شب و روز اول شعبان

خبر فوری/ تغییر موضوع اولین مناظره انتخاباتی

صادرات خاک مراتع و جنگل های ایران غیرقانونی است

قالیباف خطاب به دولتمردان: مدیریت شما برای 60 سال قبل است/ فیلم

سروری: رد صلاحیت های در شورای شهر خیری است که خداوند قرارداد/ فیلم

میرسلیم: ورودم به صحنه انتخابات پوششی نیست

جمعه ها با منتظران/ پیشرفت علوم در زمان ظهور امام زمان(عج) چگونه خواهد بود

سومین یادمان استاد شهیر موسیقی ایران محمدرضا لطفی در گرگان برگزار شد

روسیه: آماده ایم پس از انتخابات هم مانند اکنون با ایران همکاری داشته باشیم

می شود مشکلات را حل کرد؛ شما نمیتوانید!/ در تاسیسات هسته ای بتن ریختند و حالا خودشان میگویند آمریکا نه به روح برجام و نه به متن آن پایبند است

عارف شهادت مرزبانان ایرانی را تسلیت گفت

قالیباف برنامه های «دولت مردم» را ارائه کرد

نخستین جمعه انتخاباتی نامزدها چگونه می گذرد؟

پیام روحانی برای شهادت جمعی از مرزبانان

گردهمایی بزرگ راهنمایان گردشگری سراسر کشور در مریوان

دکتر روحانی در پیامی به نخست وزیر پاکستان: برای حفظ و ارتقاء روابط خوب و برادرانه دو کشور مسببین اقدام اخیر تروریستی به محکمه عدالت سپرده شوند

فیلم کامل اظهارات قالیباف در شبکه یک

استاندار سیستان و بلوچستان سرکنسول پاکستان در زاهدان را احضار کرد

روسیه: آماده ایم پس از انتخابات هم مانند اکنون با ایران همکاری داشته باشیم

برادرم لباس دست دوم را بین مردم بشاگرد توزیع نمی کرد

رفیق بی کلک اسحاق

جهانگیری اعلام کرد نمیتوان روی روحانی حساب باز کرد

آیا می توان مهریه بیش از 110 سکه را مطالبه کرد؟

برگزاری مراسم اعیاد شعبانیه با حضور «حجت الاسلام طائب» و «رجبی دوانی»

تصویر: پوستر تبلیغاتی حسن روحانی برای سخنرانی انتخاباتی شنبه در یزد

انصاری: جهانگیری برای کمک به روحانی کاندیدای انتخابات شد

میرسلیم: حاضرم قبل از انتخابات دارایی های خود را اعلام کنم/ من اجازه می دهم مطبوعات دست به انتقاد بزنند/ من انقلابی هستم اما نه انقلابی بعد از انقلاب

برگزاری رزمایش مدافعان حرم در گرگان

کنایه عضو شورای شهر به سخنان امشب قالیباف/ برای ما خاطره ست!

آقا میرسلیم: اول انقلاب فرمانده شهربانی بودم/حزب مؤتلفه، همه هزینه های انتخاباتی را تأمین می کند

ویدیو: حرف های میرسلیم در گفت وگوی خبری

اعلام نتایج نهایی همه پرسی ترکیه

میرسلیم: مشتاق انتقادات سازنده خواهم بود/ حزب موتلفه هزینه های انتخاباتی من را تأمین می کند

تاکید وزرای امور زنان کشورهای اسلامی بر ارتباط بیشتر با ایران

مسببین اقدام اخیر تروریستی به محکمه عدالت سپرده شوند/ برخی کشورها با جنگ های نیابتی خود وحدت جهان اسلام را نشانه رفته اند

روحانی، قالیباف و میرسلیم در رسانه ملی چه گفتند؟

میرسلیم: همانند برخی کاندیداهای پوششی نیستیم/ برنامه های ما مبتنی برسالها کار کارشناسی است/ تا زمانی که پاکدستی نباشد نمی توان به مسئولی اعتماد کرد

فیلم/ اولین واکنش دولت به اظهارات قالیباف از زبان وزیر بدقول دولت

میرسلیم: مشتاق انتقادات سازنده خواهم بود/ حزب موتلفه هزینه های انتخاباتی من را تأمین می کند

نخستین جمعه انتخاباتی نامزدها چگونه می گذرد؟

مراسم سومین شب خاطره جهادگران در مجموعه شهدای انقلاب اسلامی برگزار شد

سومین یادمان استاد شهیر موسیقی ایران محمدرضا لطفی در گرگان برگزار شد

میر سلیم: می آیم تا حقوقی را که از ملت معطل مانده بگیرم

اختلاف در اردوگاه اصلاح طلبان برای انتخاب رییس ستاد روحانی در مازندران

روحانی: بنگاه های اقتصادی امنیتی باید از اقتصاد خارج و به مرزها بروند/عده ای برای نقد رییس جمهور جایزه می گیرند

سلفی رامین راستاد و یک هواپیما در آسمان! +تصویر

عارف: تخریب دستاوردهای دولت جفاست

برخی کشورها با جنگ های نیابتی خود وحدت جهان اسلام را نشانه رفته اند

روحانی: بنگاه های اقتصادی که به دستگاه های امنیتی متصل هستند باید از مرکز اقتصاد خارج شوند و به مرزها بروند/ از دین و مقدسات نمی توان برای حزب خود هزینه کرد

ستاد مردمی حجت الاسلام روحانی در همدان آغاز به کار کرد

نماینده مردم چابهار در مجلس شهادت مرزبانان میرجاوه را محکوم کرد

اجرای 400 هزار مترمربع فضای درمانی در آذربایجان شرقی در سه سال گذشته

میرسلیم در گفت وگوی ویژه خبری: همین الان آمادگی دارم دارایی خود را اعلام کنم/ انتقاد از بی توجهی دولت به پدیده ریزگردها

ویدئو / گفتگوی ویژه خبری باسید مصطفی میرسلیم

گفتگوی صوتی حسن روحانی با مردم از رادیو ایران + صوت کامل

میر سلیم: می آیم تا حقوقی را که از ملت معطل مانده بگیرم

گزارش تصویری : مراسم ختم دختر ارشد حضرت آیت الله خویی

دولت آینده به مشکلات معیشتی مردم بیشتر توجه کند/ مراحل انتخابات به خوبی پیش رفته است

برگزاری رزمایش مدافعان حرم در گرگان

شروع برنامه یکپارچه مدیریت پایدار منابع آب در حوضه دریاچه ارومیه

53 هزار واحد مسکونی برای مددجویان بهزیستی

از شعار تا عمل

به جای رفع مشکلات «مسکن مهر» را تعطیل کردند

شورای زنان مسلمان کانادایی جایزه عدالت اجتماعی دریافت کرد

رنگ انتخاباتی میرسلیم مشخص شد

خبری که بعد از نشر حذف شد

بزرگنمایی 30 میلیارد دلاری

کسانی در خارج نشسته اند و می خواهند انتخابات را بر هم بزنند/ برای چند روز حکومت نباید هر کاری انجام داد

دانش آموزان کشور رکورد زدند! /کاریکاتور

روزنامه استخدامی استان همدان | شنبه 9 اردیبهشت 96

«فردا چه کسی احمدی نژادِ مناظره می شود؟»

زیبا و جذاب شدن بدون استفاده از آرایش

تا کنون خبری از تایید افراد رد صلاحیت شده در بروجرد نشده/47 درصد افرادی که در انتخابات شورا ثبت نام کردند جوان هستند

ویژه برنامه های بزرگداشت شهید مطهری و روز معلم در کشمیر

قول 5 میلیون شغل برای خشکاندن ریشه فقر ، اعتیاد و بیکاری مطرح کردم

مسدود شدن تماس صوتی تلگرام برای محدودیت مردم نبود

روزنامه استخدامی استان اصفهان | صبح شنبه 9 اردیبهشت 96

اجرای طرح « طلیعه انس» با مشارکت خادمان مسجد مقدس جمکران

قالیباف: آقای روحانی! مردم نه صبر ایوب دارند و نه عمر نوح

عکس/ اولین حضور هاشمی طبا در صداوسیما

برپایی 110 ایستگاه مهدوی در مسیر جمکران در نیمه شعبان

بازداشت تروریست مسلح نزدیک پارلمان انگلیس

انسان باید کور باشد آثار برجام را نبیند/ تلاش عده ای برای ناچیز شمردن آثار برجام

پیام روحانی برای شهادت جمعی از مرزبانان

حوزویان شاخص های انتخاب اصلح را تبیین کنند

کاروان 200 نفره از بروجرد به مناطق عملیاتی غرب کشور اعزام شدند

قالیباف: در مقابل 4 درصدی که خون مردم را می مکند می ایستیم/ آقای روحانی! مردم نه صبر ایوب دارند نه عمر حضرت نوح

آخرین وضعیت لایحه مقابله با تقلب در تولید آثار علمی

اس ام اس ولادت امام حسین (ع)

حمایت از روحانی و تداوم مردم سالاری دینی و حاکمیت قانون

قالیباف در برنامه تلویزیونی به مردم چه گفت؟

حجت الاسلام محسنی اژه ای رقم حقوق دریافتی خود را اعلام کرد

لزوم لای روبی و مشخص نمودن حریم رودخانه مهران چایی

انتخابات باید سالم و پرشور برگزار شود

نکات مهم درباره سوسیس و کالباس که باید بدانید

دولت باید با نیت خدمت وارد صحنه شود/تا زمانی که پاکدستی نباشد نمی توان به مسئولی اعتماد کرد

میرسلیم: اطلاعات نباید در انحصار دولت باشد

حجاب مهمترین ابزار تحکیم بنیان خانواده است

کاهش تلفات، تصادفات و جرایم در نوروز از ثمرات حضور مجاهدانه و انقلابی کارکنان ناجا است

مانیتورینگ انتخاباتی/ هشدار کارشناس بی بی سی به هواداران روحانی

خط حزب الله 79 | ارزش دست کارگر

ولادت حضرت ابالفضل (ع) - قمر بنی هاشم

اعضای جدید هیات مدیره موسسه کاسپین انتخاب شدند

«دمکراسی» چه زمانی محقق می شود؟

محسنی اژه ای: ریشه حقوق های نجومی در دولت احمدی نژاد بود

قالیباف: 4 درصد مردم پول و پارتی و حاشیه امن دارند و تهمت می‎زنند/ 10 درصد مردم در فقر مطلق هستند

بازنشر/ دستور العمل تبلیغات انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری

سفر انتخاباتی روحانی به یزد و کرمان

ولادت امام حسین (ع)، سید و سالار شهیدان

حوزه های علمیه نیز به فکر برگزاری جشنواره های پژوهشی ارزشمند و ماندگار باشند

مانور انتخابات الکترونیکی در سه شهر خراسان شمالی برگزار می شود

معاون عربستانی الاصل «ابوبکر البغدادی» تحریم شد

لحن مسوولان قبل از 92 لحن تقابل و جنگ بود/افراط و تفریط نتوانسته موجب خوشبختی هیچ ملتی شود/ مردم دیگر بخاطر انتقاد ازدولت دستگیر نمی شوند

نگاهی به تصاویر پاریدولیا؛ چهره های پنهان در وسایل روزمره زندگی

مناظره های انتخاباتی؛دوری از حاشیه پرداختن به متن

قالیباف مطرح کرد؛ جناب آقای روحانی مردم نه صبر ایوب دارند و نه عمر نوح

صدها یا هزاران نفر درگیر تعیین سیاست کاخ سفید در قبال ایران

روزنامه استخدامی فارس و شهر شیراز | پنجشنبه 7 اردیبهشت 96

قوام حوزه به قوت علمی و پژوهشی است

جامعه منتظر با سیره امام کاظم علیه السلام رابطه معکوس دارد

برخی کاندیداها پوششی و بدلی وارد صحنه انتخابات شده اند

خون رضا تقدیم حریم انقلاب اسلامی شد

سه خانم سوپر استار در جشن آزادسازی زنان زندانی + عکس

بازار مسکن در پساانتخابات

بیانات در دیدار شرکت کنندگان در مسابقات بین المللی قرآن

برخوردها با تشکل های دانشجویی منتقد دولت شدت گرفت/ شکایت از انجمن اسلامی به دلیل برگزاری تریبون آزاد

بسیجیان خرم آبادی به اردوی راهیان نور غرب کشور اعزام شدند

توضیحات میرسلیم درباره نحوه تامین هزینه های حضورش در انتخابات/ آماده ام میزان دارایی ام را اعلام کنم/ کسی که می خواهد خدمت کند نباید اندیشه ثروت اندوزی در ذهن داشته باشد

"ماهچهر خلیلی" با موهای پسرانه + عکس

حصر ایران را شکستیم

میرسلیم: همانند برخی کاندیداهای پوششی نیستیم/ برنامه های ما مبتنی برسالها کار کارشناسی است

ولادت حضرت ابالفضل

5 ضلعی انتخابات؛ در انتظار مربع و مثلث

5 ضلعی انتخابات؛ در انتظار مربع و مثلث