مطالب مرتبط:
مساعدت برای برگزاری انتخابات باشکوه در قرچک نباید جناحی باشد
ضوابط پخش برنامه های انتخابات ریاست جمهوری تصویب شد
تا انتخابات
حضور اهالی فرهنگ و هنر در انتخابات با مطالبات فرهنگی
نقوی حسینی:رد صلاحیت فعالان فتنه 88 وظیفه هیئت نظارت بر انتخابات شوراها است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 1 اردیبهشت 1396 ساعت 10:252017-04-21سياسي

5 ضلعی انتخابات؛ در انتظار مربع و مثلث


آرایش نامزدها را می توان در قالب یک 5 ضلعی سیاسی ترسیم کرد.

اما این 5 ضلعی تا صبح انتخابات 5 ضلعی نمی ماند و قطعا به مربع و احتمالا به مثلت بدل می شود و شاید هم به دو گانه بینجامد - عصر ایران؛ مهرداد خدیر- با اعلام اسامی 6 نامزد نهایی و تأیید شده انتخابات ریاست جمهوری بار دیگر 5 ضلعی سیاسی 92 شکل گرفته هر چند تفاوت هایی وجود دارد.

اضلاع این 5 ضلعی از این قرارند: اصلاح طلبان، اعتدال گرایان، محافظه کاران سنتی، اصول گرایان انقلابی یا رادیکال و طیف قالیباف که تعابیری چون جهادی را برای خود به کار می برند.

بدین ترتیب که حسن روحانی و اسحاق جهانگیری به صورت مشترک هر دو ضلع اصلاح طلبان و اعتدال گرایان را نمایندگی می کنند.

به عبارت دیگرهم روحانی نماینده هر دو ضلع است و هم جهانگیری و در نهایت این دو ضلع به یک ضلع تبدیل می شوند و یک نامزد می ماند و او حسن روحانی است.

با این حال از یک سو چنان که گفته شد مانند سال 92 است و از جانب دیگر متفاوت.

در سال 92 هم دو ضلع اصلاح طلبان و اعتدال گرایان حضور داشتند اما نه محمد رضا عارف نامزد تام و تمام اصلاح طلبان بود چرا که چهره های شاخص در زندان به سر می بردند یا مشکل ارتباط با مردم داشتند و نه حسن روحانی کاندیدای اول اعتدال گرایان به حساب می آمد زیرا همه نگاه ها به هاشمی رفسنجانی فقید بود و روحانی جایگزین شد و نه قطعی بود که عارف به سود روحانی کنار می رود.

این بار اما حسن روحانی به مثابه یک اصلاح طلب تمام عیار مورد حمایت اصلاح طلبان است و با همان حدت و حرارت که از خاتمی 80 حمایت می کردند از او دفاع می کنند و جهانگیری نیز نیامده که بماند.

بنابر این دو ضلع اصلاح طلب و اعتدال گرا اگر چه به وضوح ترسیم شده ولی منطبق خواهند شد.

ضلع سوم محافظه کاران سنتی اند که در هیچ انتخاباتی برنده نیستند و خودشان هم می دانند بختی ندارند اما می آیند.

این بار آنان با وضوح و صبغه (رنگ) بیشتر حزبی حاضر شده اند و امید دارند سابقه و قدمت مصطفی میرسلیم وضعیت متفاوتی را برای آنان رقم زند.

حضور اینان بیش از آن که برای پیروزی باشد به قصد اعلام سابقه بود و این که معمران محافظه کار نمی توانند پشت سر نواصول قرار گیرند و بدین ترتیب مؤتلفه ای که با جامعتین ائتلاف می کرد زودتر از همه و با معرفی میرسلیم اعلام کرد صنمی با جمنا ندارد.

اصول گرایان عمل گرا که با نماد باقر قالیباف شناخته می شوند و خود را با تعبیر مدیریت جهادی معرفی می کنند بخت خود را برای بار سوم می آزمایند.

در سال 84 قالیباف پایگاه خود را در طبقه متوسط شهری می جُست ولی در سال 92 سراغ لایه های دیگرهم رفت و اکنون با شعار معیشت و به کارگیری الفاظ تند شاید می خواهد جای خالی احمدی نژاد را هم پر کند در حالی که احمدی نژادی ها تمایلی به او ندارند.

او از یک طرف مایل است به نامزد نهایی اصول گرایان بدل شود و از جانب دیگر شاید به سود سید ابراهیم رییسی کنار برود.

به همین خاطر اگر از زبان او مواضع متناقض و لحن های متفاوت شنیدیم نباید تعجب کنیم.

چرا که بازی برای او صفر و صدی شده و از یک طرف برای فتح پاستور می کوشد و از جانب دیگر به پاستور نرسد شهرداری هم از دست رفته است.

ضلع پنجم اما اصول گرایانی هستند که با دو صفت رادیکال یا انقلابی شناخته می شوند و این بار در حالی از سید ابراهیم رییسی به عنوان نماد یا نماینده آنان یاد می شود که هنوز خود تمایلی نشان نداده تنها با یک ضلع شناخته شود و شاید به امید چتر گسترده تر و شکل رسمی تر آمده باشد.

ضلع رادیکال/ انقلابی/ پایداری یا هرعنوان دیگر را در سال 92 سعید جلیلی نمایندگی می کرد.

ویژگی این طیف صراحت لهجه در مواضع سیاسی و مخالفت صریح با تعاملات جهانی و روند توسعه است و هنوزمشخص نیست آقای رییسی می خواهد یا مایل است همان ادبیات و مواضع را تکرار کند یا نه.

خاصه این که برجام و توافق هسته ای اکنون سند رسمی و تعهد بین المللی است و اگر قرار بود به برجام حمله شود علیرضا زاکانی هم به آرایش نهایی راه می یافت.

اگر 5 ضلعی اعتدال گرایان، اصلاح طلبان، محافظه کاران سنتی، اصول گرایان انقلابی و طیف قالیباف را در سال 92 به ترتیب حسن روحانی، محمد رضا عارف، علی اکبر ولایتی، سعید جلیلی و طبعا باقر قالیباف نمایندگی می کردند و و با حذف اسفندیار رحیم مشایی از گردونه، 6 ضلعی تشکیل نشد این بار هم با حذف توأمان احمدی نژاد و بقایی باز هم به جای 6 ضلعی شاهد 5 ضلعی یی هستیم که قطعا یک ضلع آن و احتمالا یک ضلع دیگر کنار می رود و به مثلثی با سه ضلع اصلاح طلبان/ اعتدال گرایان (با نماد حسن روحانی)، محافظه کاران سنتی (با مصطفی میرسلیم) و اصول گرایان انقلابی با یکی از دو نماد ابراهیم رییسی و محمد باقر قالیباف تبدیل می شود.

در آرایش کنونی البته یک ضلع (احمدی نژاد) حذف شده و شاهد 5 ضلعی به جای 6 ضلعی هستیم.

این 5 ضلعی به خاطر حمایت کامل اصلاح طلبان از حسن روحانی به 4 ضلعی تبدیل می شود چون معاون اول بنای رقابت با رییس جمهور را ندارد و در طیف اصلاح طلبان تعریف می شود.

اما این که از میان رییسی و قالیباف کدام می مانند هنوز روشن نیست.

البته به جز این 5 کاندیدا نام مصطفی هاشمی طبا نیز به چشم می خورد اما به رغم پاره ای تصورات و پیشینه اکنون دیگر هیچ نسبتی با کارگزاران ندارد و حزبی که اسحاق جهانگیری را درعرضه دارد هاشمی طبا را به صحنه نمی فرستد.

او که در سال 80 معاون رییس جمهور و رییس سازمان تربیت بدنی بود وارد رقابت با رییس خود (سید محمد خاتمی) شد در حالی که حزب متبوع ( کارگزاران) از رییس جمهور اصلاح طلب حمایت می کرد.

بعد از اعلام اخراج از حزب هم اعلام کرد مدت هاست در جلسات کارگزاران شرکت نمی کند بنابراین حال نیزهیچ نسبتی با کارگزاران ندارد و حضور او را می توان تنها در این قالب توضیح داد که در هر یک از انتخابات یکی دو نفر از چهره هایی که به صورت منفرد وارد شده و دوست دارند با عنوان مستقل شناخته شوند نیز سهمیه شورای نگهبان را دریافت می کنند و در کنار چند ضلعی سیاس یک صندلی هم برای این گونه افراد در نظر گرفته می شود و هاشمی طبا هم در نهایت می تواند غرضی این انتخابات باشد.

حتی در سال 88 که رقابت جدی تر از آن بود که 5 ضلعی تشکیل شود اما باز هم نفر چهارمی بود و چون موضوع جدی تر بود چهارمی هم جدی تر به نظر می رسید.

در سال 84 نیز که اصلاح طلبان با معین و کروبی و اعتدالی ها با هاشمی آمده بودند و محافظه کاران با لاریجانی و اصول گرایان رادیکال با احمدی نژاد و قالیبافی ها طبعا با قالیباف باز یک صندلی به خارج از اضلاع سیاسی اختصاص داشت: محسن مهر علیزاده.

اگر چه در تشتت آرای اصلاحات نقش ایفا کرد.

در سال 80 هم این اتفاق افتاد و در 76 نیز سید رضا زواره ای خارج از اضلاع سیاسی حاضر بود.

حضور پر شور و گسترده مردم در هر انتخابات به تشکیل چند ضلعی سیاسی بستگی دارد و این اتفاق این بارهم رخ داده هر چند که حضور احمدی نژاد می توانست 5 ضلعی را به 6 ضلعی بدل کند اما تهدیداتی هم در بر داشت و از این رو کنار زده شد.

مطالبه رهبری انتخابات با سه ویژگی است: پرشور و با نشاط، سالم و با امنیت.

حضور احمدی نژاد اگر چه به شور انتخاباتی دامن می زد اما در نگاه ناظران احتمالا امنیت را به مخاطره می افکند یا فضا را غیر اخلاقی می کرد.

ضمن این که به رغم ادعاهای خودش در بهترین حالت تنها یک ضلع از 6 ضلع می توانست باشد نه یک قطب از دو قطب .

با این توصیفت می توان گفت اگر هاشمی طبا را (که در سال 80 از قطب زاده سال 58 هم کمتر رای آورد و در همان سال 80 بر اختیار نداشتن رییس جمهوری تأکید کرد) در نظر نیاوریم آرایش 96 یک 5 ضلعی است که البته 5 ضلعی نمی ماند و به مربع بدل می شود چون اصلاح طلبان و اعتدال گرایان قرار نیست با هم رقابت کنند و حسن روحانی 96 تام و تمام وصریح و بی لکنت گفتمان اصلاح طلبی را نیز نمایندگی می کند.

اما این که 4 ضلعی به مثلث تبدیل شود بستگی به آن دارد که اصول گرایان به این نتیجه برسند که قالیباف را به انصراف به سود رییسی وادارند یا خود آقای رییسی ترجیح دهد از این پشتوانه سیاسی برای آینده استفاده وبه جای رقابت با دو ضلع اصلاح طلب و اعتدال گرا نقشی فراتر برای خود تعریف کند.

در حالت اول اگر قالیباف خود نخواهد کو همچو خاتمی که توانست عارف را قانع کند یا وادارد صحنه را ترک کند و اگر برود شهرداری تهران را نیز از کف داده است.

ضمن این که دو قطبی روحانی – رییسی کسانی را که در سال 92 رای ندادند به رای به روحانی سوق می دهد.

در حالت دوم دو قطبی روحانی – قالیباف به خود می گیرد.

میر سلیم البته می ماند اما نقش او مانند هاشمی طبا خواهد شد.

ضمن این که یادمان باشد احمدی نژادی ها هیچ علاقه ای به قالیباف ندارند و هر قدر هم الفاظ تند به کار برد و خود را نسبت به روحانی گستاخ نشان دهد تنها ضلع خود را نمایندگی می کند و پایگاه اجتماعی شهری را که در سال های 84 و 92 به آنها اتکا می کرد از دست می دهد.

با این که چند ضلعی سیاسی شاید برای کسانی که فارغ از علایق سیاسی رای می دهند جذاب نباشد اما شعارها فقط سیاسی نیست و همه دریافته اند ما هم با سیاست کار نداشته باشیم سیاست با ما کار دارد.

در قیمت ارز، در نوع پوشش، در امکان رفتن یا نرفتن به کنسرت موسیقی، در فرصت ها شغلی، در نرم افزارهای پیام رسان موبایلی و حتی در ترکیب هیات مدیره باشگاه مورد علاقه فوتبال.

پس قصه فقط سیاسی نیست.

کما این که روحانی از اقتصاد با نگاه جهانی، تعامل با دنیا، آزادی اعم از سیاسی و اجتماعی، سرمایه گذاری خارجی، محیط زیست و زندگی بهتر و عادی سازی می گوید و متقابلا اصول گرایان از اقتصاد و معیشت با این تفاوت که روحانی بهبود اقتصادی را در عادی سازی دنبال می کند و رقیب عادی سازی را با انقلابی گری در تعارض می بیند و معتقد است برای بهبود اقتصاد و معیشت نیاز نیست این همه برخروج از انزوا، رفع تحریم ها، گسترش وسایل ارتباطی و سرمایه گذاری خارجی تأکید کنیم.


کلید واژه ها: اصلاح طلب - اصلاح طلبان - روحانی - حسن روحانی - اصلاح - انتخابات - جهانگیری - قالیباف - انتخابات ریاست جمهوری - نامزد - تفاوت - اسحاق جهانگیری - هاشمی رفسنجانی - محمد رضا عارف - مدیریت جهادی - باقر قالیباف - ریاست جمهوری - حمایت - سیاسی - نمایندگی - عارف - هایی - رفسنجانی - سنتی - مدیریت - ائتلاف - جمهوری - انتظار - هاشمی - اسحاق

آخرین اخبار سرویس:
استخدام مدرس خانم جهت تدریس دروس اول ابتدایی در کرمان

استخدام وردست جهت آرایشگاه مردانه در خراسان رضوی

استخدام کارگر ساده جهت کبابی و بریانی در اصفهان

استخدام سالن دار و گارسون جهت رستورانی در خراسان رضوی

استخدام منشی آشنا به حسابداری در کارگاه MDF

استخدام چند نفر نیروی آقا جهت دوغابی در لالجینِ همدان

استخدام منشی در شرکت خدمات گلدیران

استخدام کادر فرانت آفیس هتل جهانگردی زاهدان

استخدام سالن کار و دو نفر آشپز در یک سفره خانه سنتی

18 صیاد ایرانی در زندان های سعودی

تصمیم گروه اقدام مالی (FATF) ضامن توسعه روابط بانکی با ایران در چارچوب برجام است

آگهی های استخدام برنامه نویس - 3 تیر 96

آگهی استخدام رشته حقوق و الهیات - استخدام امروز 3 تیر 96

احمد خاتمی به ولیعهد عربستان: بچه تر از این حرف ها هستی که با ایران بجنگی

سرخط خبرهای روزگذشته جمعه 02 تیر 96درسفیرافلاک

شعارهای علیه رییس جمهور در راهپیمایی قدس مصداق جرم است/ دادستانی تهران در معرض یک آزمایش بزرگ قرار دارد

زمان عید فطر بر اساس نجوم چه روزی است؟

جابر میرزاپوری راهکارهای عملی نهادینه سازی فرهنگ حجاب در جامعه اسلامی

از کلام رییس جمهوری (برنامه های دولت دوازدهم)

FATF باز هم به نفع ایران رأی داد

کارکنان قراردادی شهرداری های زنجان خود را برای آزمون آماده کنند

تابستان مفرح تلویزیون

توهین کنندگان به رییس جمهور خودسر نبودند/طرح امنیت اجتماعات در مجلس تصویب شود/ روحانی از وزاری چندسویه استفاده نکند

رویدادهای خبری سوم تیر در مشهد

آغاز پروازهای بین بارسلونا و تهران پس از 11 سال

تحلیل زیباکلام درباره اتفاقات روز قدس

8 تیر؛ آغاز دوره آمادگی طرح دانشجو معلم قرآن در استان مرکزی

عملکرد سلیقه ای؛ مانع بهره برداری از موقوفات حوزوی/ بستر تحصیل حوزوی برای بانوان کلات فراهم نیست

کارتون روز: تفکیک زباله از مبدا!

ترتیل خوانی در جوار آرامگاه آیت الله شهید مدرس +فیلم

جاکارتا - راهپیمایی روز جهانی قدس

نماینده ولی فقیه در استان مرکزی از راهپیمایان روز قدس تقدیر کرد

استخدام فرشنده خانم جهت فروشگاهی در بلوار جمهوری کرمان

استخدام هنرسرای نقشینه

استخدام آشپز ماهر جهت رستورانی در کرمان

استخدام نیروی خدماتی جهت شرکت پخش در خراسان جنوبی

استخدام آموزشگاه زبان یاسمن واقع در کرمان

امیر اسماعیلی: به هواپیماهای سعودی اجازه عبور را نمی دهیم

صفحه نخست روزنامه های شنبه 3 تیر

کارتون روز: تفکیک زباله از مبدا!

دعای روز بیست و نهم ماه مبارک رمضان

رویدادهایی که روز سوم تیر ماه در استان مرکزی خبری می شوند

ماجرای پاسخ آیت الله هاشمی به صدام درباره حمله به کویت/ احتمال فروپاشی جهان عرب

ابراهیم کلانتری امکان یا عدم امکان تسرّی قاعده لطف به موضوع ولایت فقیه در عصر غیبت

رضا صادقی: توهین به رییس جمهور روحانی یعنی درد

مرگبار ترین پهپاد های نظامی

روزنامه استخدامی استان البرز و شهر کرج | شنبه 3 تیر 96

نوبخت: بی احترامی به رییس جمهور، جرم است

پاهای مشهورترین دوتارخراسان از کار افتاد

عملکرد تلویزیون در ماه رمضان، قبولی با تک ماده!

دستور وزیر کشور درباره حواشی غیرقانونی روز قدس

ممنوعیت برگزاری کنسرت های مجید درخشانی در شهرستان ها برداشته شد

فرقه ای سیاسی در پوشش تشیع

روز جهانی قدس در قاب بین الملل

رای اولیه برای قالیباف پیش از انتخابات صادر شده بود/با رفع موانع جلوی قطعی شدن حکم گرفته شد

چگونه خوش اخلاق و خوش برخورد باشیم؟

چگونه خوش اخلاق و خوش برخورد باشیم؟

پیش بینی امام علی(ع) درباره ظهور داعش + فیلم

جزء بیست و نهم قرآن کریم با صدای استاد پرهیزکار+صوت

دعای روز بیست و نهم ماه مبارک رمضان + صوت

دعای روز بیست و نهم ماه مبارک رمضان

18 صیاد ایرانی در زندان های سعودی

سید محمد موسوی مقدم، سید رضا مودب بررسی نظریه ی شکّاکیت نوین درباره ی شخصیت و سیره ی پیامبر(ص)

فعالیت 150 گروه استهلال برای رؤیت هلال ماه از غروب شنبه

مصطفی آزادیان، امیر خواص بررسی تطبیقی اخلاقی زیستن و مؤلفه های آن از دیدگاه امامیه و کاتولیک

FATF باز هم به نفع ایران رأی داد

وحدت آفرینی یا وحدت شکنی!؟

تصاویر/ حضور مردم مومن و روزه دار خرم آباد در راهپیمایی روز قدس

راهپیمایی روز قدس در هشتبندی

واکنش سخنگوی دولت به حواشی راهپیمایی روزقدس

سپاه بدون تفنگ آرزوی داعش است

میزان زکات فطره از سوی مراجع عظام تقلید

پاسخ جهانگیری به دلواپسان (عکس)

"دادستان و مسئولان اطلاعات و امنیت کجا هستند؟"

جمع بندی روز: جمعه، 02 تیر 1396

انتقادات "علم الهدی" از دولت در روز قدس

حسین میرچراغ خانی جنایات دولتهای امریکا علیه ملت ایران و انقلاب اسلامی

جمع بندی روز: جمعه، 02 تیر 1396

در نکوهش یک حاشیه

تفسیر بعیدی نژاد از حکم دوباره FATF به نفع ایران

توضیحات بعیدی نژاد در مورد مصوبه FATF در مورد ایران

اعلام اسامی نفرات برتر یازدهمین دوره مسابقات قرآن «سفیر مهربانی»

دست های پشت سازمان ملل

اسماعیل برگزیده فریضه دفاع از مظلوم؛ عمق راهبردی انقلاب اسلامی

رییس جمهور و مطالبه اقتصادی که سیاسی شد

نجف یزدانی جایگاه قوه عملی در سعادت انسان در پرتو آیات قرآن

بررسی جزییات طرح «جمعیت وتعالی خانواده» بعد از تعطیلات مجلس

عناصر اسراییل و منافقین پشت صحنه "توهین به رییس جمهور"

نگاه نو 113 منتشر شد

گفت وگوی تفصیلی ایسنا با محمدرضا عارف

رژیم جعلی صهیونیستی با شتاب به سمت نابودی و زوال حرکت می کند/اجرای سند 2030 باید به‎ صورت کامل کنار گذاشته شود

سید محمد مهدی موسوی مهر تفکر معنوی و نسبت آن با تکنولوژی در اندیشه هایدگر

برگزاری مراسم باشکوه روز قدس در ترکیه

تصاویر:صفحه اول روزنامه های کشوری و استانی؛شنبه سوم تیر ماه 96

یادداشت/ حسین شمسیان وحدت آفرینی یا وحدت شکنی!؟

24 وقف جدید در طول ماه رمضان در سیستان و بلوچستان ثبت شده است

حمید مریدیان نقد و بررسی شخصیت زوربای بودا؛ انسان آرمانی اوشو

درخواست جدی استقلالی ها;رامین بایدباشه

روحانی از فحاشان روز قدس قدردانی کند

روزنامه استخدامی استان خراسان رضوی و شهر مشهد | شنبه 3 تیر 96

نقش تقویمی دین در ساختار علم

یادداشت/ حسن هانی زاده فلسطین نقطه تقابل با نظام سلطه

مصطفی محمدی سایبر دیپلماسی و تأثیر آن بر روابط کشورها

انتقاد حامیان و منتقدین دولت از حمله لفظی به رییس جمهور / استدلال های صالحی امیری و زیباکلام در رد تشابه روحانی و بنی صدر / چرا روحانی سپاه را با تعبیر «دولت با تفنگ» هدف قرار داد؟ / درخواست از دولت برای از سرگیری غنی سازی 20 درصد / روحانی مانع «هزارفامیلی» شود

تحلیل زیباکلام درباره اتفاقات روز قدس

مصطفی قربانی پرچمداری جمهوری اسلامی در حمایت از مسأله ی اول جهان اسلام

سعید متقی فر، حسن محمدی احمدآبادی براهین تغییرناپذیری خداوند در الهیات اسلامی

یادداشت/ عبد الله گنجی در نکوهش یک حاشیه

انتقاد حامیان و منتقدین دولت از حمله لفظی به رییس جمهور / استدلال های صالحی امیری و زیباکلام برای رد تشابه روحانی و بنی صدر / چرا روحانی سپاه را با تعبیر «دولت با تفنگ» هدف قرار داد؟ / درخواست از دولت برای از سرگیری غنی سازی 20 درصد / روحانی مانع «هزار فامیلی» شود

غفلت از مساله فلسطین؛ مهمترین دلیل حمایت از تکفیری ها است

قدرت نرم در سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران

لحظه را باید شناخت

مروری بر موضع گیری نابهنگام سیدین (بهبهانی و طباطبایی) در نهضت مشروطه

یادداشت/ محمدکاظم انبارلویی دست های پشت سازمان ملل

یحیی بوذری نژاد، حمید ریحانی مبانی انسان شناسی هرمنوتیک هایدگر و مقایسه تحلیلی آن با انسان شناسی اسلامی

واکنش طیب نیا به شعار علیه روحانی در روز قدس

مرگ اسراییل با حکم جلودار و سپاه قدس / انتقاد حامیان و منتقدین دولت از حمله لفظی به رییس جمهور / استدلال های صالحی امیری و زیباکلام برای رد تشابه روحانی و بنی صدر / چرا روحانی سپاه را با تعبیر «دولت با تفنگ» هدف قرار داد؟ / درخواست از دولت برای از سرگیری غنی سازی 20 درصد

نصیحت پذیر نیستم!

تصاویر: غافلگیری یک زن در یک برنامه تلویزیونی !

مطهری خطاب به دادستان تهران: شعار علیه رییس جمهور مصداق جرم است

شکست دشمن در عرصه های بین المللی قطعی است/ ایران اجازه قدرت نمایی به داعش را نمی دهد

سیدشهاب الدین عودی، مهدی فرمانیان بررسی انتقادی شبکه شعور کیهانی در عرفان حلقه و مقایسه آن با رحمانیت الهی در آموزه های اسلامی

مرگ اسراییل با حکم جلودار و سپاه قدس / انتقاد حامیان و منتقدین دولت از حمله لفظی به رییس جمهور / استدلال های صالحی امیری و زیباکلام برای رد تشابه روحانی و بنی صدر / درخواست از دولت برای از سرگیری غنی سازی 20 درصد / روحانی سپاه را با تعبیر «دولت با تفنگ» هدف قرار داد؟

گزارش تصویری راهپیمایی روز قدس در ساری

دعای روز بیست و نهم ماه مبارک و پربرکت رمضان به سه زبان/همراه با صوت

یادداشت/ حسین قدیانی سپاه بدون تفنگ آرزوی داعش است

وزیر ارشاد: توهین به روحانی، توهین به شعور مردم است

مهدی عباس زاده مبانی الهیات وجودگرا در تفکر مک کواری

روزنامه استخدامی استان خراسان جنوبی و شهر بیرجند | شنبه 3 تیر 96

مرگ اسراییل با حکم جلودار و سپاه قدس / انتقاد حامیان و منتقدین دولت از حمله لفظی به رییس جمهور / استدلال های صالحی امیری و زیباکلام برای رد تشابه روحانی و بنی صدر / درخواست از دولت برای از سرگیری غنی سازی 20 درصد

2030 سندی به تمام معنا سکولار و استعماری است/ اگر جهاد و شهادت نباشد گزینه های روی میز دشمنان عملی می شود

دیدار جمعی از استادان، نخبگان و پژوهشگران دانشگاه ها

یادداشت/ محمدجواد اخوان زنگ انتخابات در پاستور کی به پایان می رسد؟

موقع اش نیست؛ بعداً بعداً!

حسن ملکی، رضوان حکیم زاده، سید علی خالقی نژاد نقد دیدگاه پست مدرنیسم در برنامه درسی با شاخص های مبانی فلسفی تربیت اسلامی

مدیرحوزه های علمیه خراسان شمالی: اسکتبارستیزی مقدمه ایمان واقعی است

بیست و نهمین سوال پیامکی طرح « شب های قرآنی» منتشر شد

واکنش وزیر ارتباطات به حواشی راهپیمایی روز قدس

امروز تمامی آزادی خواهان جهان "مظلومیت فلسطین" را فریاد می زنند

سعید گراوند، مظاهر احمد توبی تجلّی در اندیشه ویشنویی؛ تجلی واقعی یا توهمی؟

مرگ اسراییل با حکم جلودار و سپاه قدس / انتقاد حامیان و منتقدین دولت از حمله لفظی به روحانی در روز قدس

امیدی به رسانه های بیگانه نیست

کارگروه اقدام مالی تعلیق اقدامات تقابلی در مورد ایران تمدید کرد

پرداخت سپرده های تا سقف 50 میلیون کاسپین از 4 تیر

به شروط کشورهای عربی رسما پاسخ می دهیم

تحقق عدالت؛ خواست مردم از مسئولان/ ایران در مقابله با ظلم مرز نمی شناسد

سپاه بدون تفنگ آرزوی داعش است

از قدیم «آتش به اختیار» بوده ام

بهروز حدادی دین و دولت در اندیشه ژان کالون

شرح مختصر دعای مکارم الاخلاق/ گفتار بیست و دوم: ضرورت عیب پوشی و ترک سرزنش دیگران

مدیرحوزه های علمیه خراسان شمالی: اسکتبارستیزی مقدمه ایمان واقعی است

واکنش واعظی به حواشی راهپیمایی روز قدس

حضور حماسی مردم تنکابن در روز قدس از قاب دوربین تنکابن24+ فیلم

پوشش متفاوت دو شرکت کننده در روز قدس

علی آدمی نقد نظریه فرهنگ امنیت ملی با تأمل در آثار باری بوزان و مکتب کپنهاگ

نقد رویکرد ابن تیمیه در منهاج السنه در باب مقام علمی امام علی (ع) بر اساس متون اهل سنت

ارائه خدمت اورژانس به 758 نفر در راهپیمایی روز قدس

تصاویر/ احمدی نژاد در راهپیمایی روز قدس

یکشنبه عید فطر نیست

عکس/ ایران اسلحه جدید خود را رونمایی کرد/ برد سلاح 800 متر

واکنش طیب نیا به شعار علیه روحانی در روز قدس

ورود وزیر کشور به ماجرای توهین به روحانی

مریم پوررضاقلی، علیرضا قائمی نیا، علی الله بداشتی، مهدی فرمانیان نجات اکثریت و انحصار حقانیت کامل در یک دین

بازتاب راهپیمایی روز قدس و حواشی آن در صفحه نخست روزنامه های شنبه + تصاویر

مدیرحوزه های علمیه خراسان شمالی: اسکتبارستیزی مقدمه ایمان واقعی است

صدور قرار بازداشت 56 وکیل دادگستری ترکیه به اتهام عضویت در گروه گولن

سپاه پاسداران یک تیم تروریستی را در کردستان منهدم کرد

واکنش سخنگوی دولت به حواشی راهپیمایی روز قدس

ادامه تعلیق اقدامات تنبیهی علیه ایران توسط گروه اقدام مالی (FATF)

پاسداری از امنیت ملی حد و مرز نمی شناسد

دستور وزیر کشور درباره حواشی غیرقانونی تظاهرات روز قدس/ خاطیان به مراجع قضایی معرفی می شوند

دستور وزیر کشور درباره حواشی غیرقانونی تظاهرات روز قدس/ خاطیان به مراجع قضایی معرفی می شوند

FATF باز هم به نفع ایران رأی داد

واکنش جهانگیری به حواشی راهپیمایی روز قدس + تصویر

در محکومیت اقدام ناشایست امروز علیه رییس جمهور

جواد قلی پور، یوسف دانشورنیلو بررسی رابطه تجربه گرایی و الهیات مسیحی در قرون وسطای متأخر

گروه اقدام مالی (FATF) بازهم به نفع ایران رأی داد

بهترین حالات جنسی: 5 اشتباهی که اکثر آقایون مرتکب میشوند

درخواست بانوان مازندرانی برای ابطال رسمی سند 2030

نگاه علم و دین به یکدیگر

ویدیو: ابتکار به امان پور چه گفته بود؟

داعش به دنبال تخریب چهره اسلام/ تفکرات داعش، صهیونیستی است

درخواست بانوان مازندرانی برای ابطال رسمی کل سند 2030

خروج اجباری قالیبافان از زیر چتر بیمه!

پیش بینی امام علی(ع) درباره ظهور داعش + فیلم

عکس/ موتورسواری معاون روحانی در روز قدس

عکس/ سپاه قدس

دعای روز بیست و نهم ماه مبارک رمضان + صوت و تواشیح

کارگروه اقدام مالی تعلیق اقدامات تقابلی در مورد ایران تمدید کرد

اسراییل دشمن درجه یک جهان اسلام است/ حضور مردم در راهپیمایی روز قدس، حمایت از آرمان های جهان اسلام بود

مهدی گنجور تبیین جایگاه فطرت در خداشناسی دکارت و نسبت آن با برهان فطرت در اندیشه اسلامی

حامی روحانی ام

نیت های حقیر دشمن پسند در برابر عظمت حضور مردم ارزشی ندارد

وضعیت پیچیده سردار

قهرمانی وزنه برداران جوان در جهان

حاشیه جنجالی وراتی در تعطیلات

حمله ویدال به بیلسا

شتری که در راهپیمایی روز قدس جلوی خانه روحانی خوابید فردا جای دیگری می خوابد!؟

دستگاه قضایی با اهانت کنندگان به رییس جمهوری در روز قدس برخورد جدی کند

بی احترامی به رییس جمهور، اهانت به جمهوریت نظام است

5 ضلعی انتخابات؛ در انتظار مربع و مثلث

5 ضلعی انتخابات؛ در انتظار مربع و مثلث