مطالب مرتبط:
افزایش حقوق کارمندان و بازنشستگان
-افزایش حقوق بازنشستگان سنوات قبل تا 27 درصد
فتوتیتر/حقوق بازنشستگان سنوات قبل تا 27 درصد افزایش خواهد یافت
افزایش حقوق بازنشستگان؛ تا 27 درصد
جزییات افزایش حقوق کارکنان و بازنشستگان
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 27 فروردین 1396 ساعت 14:402017-04-16اقتصادي

حقوق مالکیت فردی


دکتر مهدی زاهدی* - عوامل موثر در توسعه تجارت بین الملل به طور روز افزون دگرگون و پیچیده می شود.

پیشرفتهای فنی نقش حیاتی در زمینه تولید و تجارت دارند .

امروزه توان رقابت و کسب سود در بازارهای بین المللی متکی بر منابع طبیعی هزینه یا دستمزد ارزان کارگر یا منافع قراردادی نیست .

بلکه بر ظر فیت یک کشور در ابداع تطبیق تقلید و بهبود تکنولوژی اتکا دارد.

به وجود امدن پیشرفتهای سریع فنی در زمینه تکنولوژی انفورماتیک.

ارتباطات.

بیوتکنولوژی نرم افزارهای کامپیوتری و سایر پیشرفتها در زمینه روند تولید مصادیق جدیدی را برای حقوق مالکیت فکری به وجود آورده است.

در جهان تجارت نقش مهم و بنیادین حقوق مالکیت فکری در ایجاد زمینه ابتکار و نواوری توسعه اقتصادی سرمایه گذاری و تجارت بین الملل قابل انکار نیست .

حقوق مالکیت صنعتی به عنوان بخش عمده ای از مالکیت فکری با در بر گرفتن حق استفاده انحصاری از اختراعات :علایم تجارتی طرحهای صنعتی مدارهای یکپارچه .

اختراعات کوچک یا مدلهای مصرفی .

نام های تجارتی .

نشانه های جغرافیایی از ابتکار و نتیجه فکر افراد در برابر تعرض اشخاص ثالث حمایت نموده و با ایجاد حق انحصار بهره برداری برای صاحب آن به مدت معین در محدوده کشور یا کشورهای محل ثبت از هر گونه سوء استفاده .

رقایت مکارانه و غیر عادلانه در عرصه تجارت و صنعت جلوگیری می نماید و بدین ترتیب ضمن تسهیل موجبات انتقال تکنولوزی .

زمینه سرمایه گذاری مستقم داخلی و خارجی را فراهم می سازد.

از طرف دیگر حقوق مالکیت ادبی و هنری یکی از شاخه های اصلی حقوق مالکیت فکری محسوب می شود و در کنارحقوق مالکیت صنعتی دو پایه اساسی و بنیادین این رشته از حقوق را تشکیل می دهند .

حقوق مالکیت ادبی و هنری به حمایت از آن دسته از آثار فکری و خلاقیت های بشری میپردازدکه جنبه ادبی و هنری دارند ودر نتیجه آثار مولفین و منصفان و هنرمندان را مورد حمایت قرار می دهد.

در این شاخه از حقوق مالکیت فکری به حق پدیدآورنده آثار ادبی هنری و علمی در نامیده شدن اثر به نام او و حق وی در تغییر اثر و همچنین به حق انحصاری وی در تکثیر تولید عرضه اجرا و بهره برداری از اثر خود پرداخته می شودن این رشته تمامی آثار ادبی علمی و هنری و هر انچه که ممکن است تحت عنوان کتاب یا جزوه انتشار یابدنوشته های مریوط به کنفرانس ها خطابه ها سخنرانی ها نمایش نامه ها آثار هنری مانند آثار موسیقاییفعالیت های سینمایی طراحی رقص تصنیف موسیقی با کلام یا بدون کلام نقاشی مجسمه سازی معماری عکاسی نقشه کشی نقشه برداری و همچنین ترجمه اقتباس و اصلاح آثار ادبی و هنری را در بر میگیرد.

در نطام حقوقی ایران شرط حمایت از مصادیق مالکیت صنعتی ثبت آن در مرجع صلاحیتدار است (اداره مالکیت صنعتی)اما در خصوص آثار ادبی و هنری ثبت شرط حمایت از آن نمی باشدو اثر به کحض ایجاد قابل حمایت تلقی می شود با این حال مطابق ماده 22 قانون حمایت از مولفان منصفان و هنرمندان حقوق مادی پدیدآورنده موقعی از حمایت این قانون برخوردار خواهد بودکه اثر براای نخستین بار درایران چاپ یا پخش یا نشر یا اجرا شده باشد و قبلا در هیچ کشوری چاپ یا نشر یا پخش یا اجرا نشده باشد.

نظام قانونگذاری ایران در حوزه مالکیت صنعتی ابتدا در سال 1304و سپس در سال 1310قانون علایم و اختراعات رادر 51 ماده به تصویب رساند و این قانون تا سال 1386 مجری بود.

در این سال مجلس شورای اسلامی قانون کامل تری را با الهام از کنوانسیون های بین المللی خصوصا موافقتنامه تریپیس به نام قانون ثبت اختراعات طرحهای صنعتی و علایم تجارتی به تصویب رساندکه هم اکنون در حال اجرا می باشد لیکن از انجایی که این قانون به طور آزمایشی برای مدت 5 سال به تصویب رسیده است و یک بار نیز تمدید گردیده است هم اکنون لایحه جامعی در دست بررسی است که به زودی برای تصویب نهایی به مجلس شورای اسلامی ارسال می گردد.

دولت ایران در سال 1337به یکی ازکنوانسیونهای مهم بین المللی به نام کنوانسیون پاریس در خصوص حقوق مالکیت صنعتی نیز پیوسته است.

همچنین در سال 1380به کنوانسیون تاسیس سازمان جهانی مالکیت فکری و در سال 1382 به موافقت نامه و پروتکل ما درید رابطه با ثبت بین المللی علایم تجاری و در سال 1383 به موافقت مادرید در خصوص جلوگیری از نصب نشانه های منبع غیر واقعی و موافقت نامه لیسبون و همچنین به معاهده همکاری اختراعات معروف به pctپیوسته است.

در حوزه مالکیت ادبی و هنری قانونگذار ایرانی مجموعه مقررات جامعی را در ادوار مختلف به تصویب رسانده است از جمله قانون حمایت از حقوق مولفان و مصنفان و هنرمندان مصوب 1348.

قانون ترجمه و تکثیر کتب و نشریات و آثار صوتی مصوب 1352و قانون حمایت از نرم افزارهای رایانه ای که از جمله این قوانین می باشند.

با این حال دولت ایران به مقررات بین المللی در خصوص حمایت از آثار ادبی و هنری از جمله کنوانسیون برن و کنوانسیون رم و سایر مقررات بین المللی ملحق نگردیده است و همین امر باعث شده است که آثار ادبی و هنری که در خارج ازایران ایجاد و چاپ و نشر یافته اند مورد حمایت قانونگذار ایرانی قرار نگیرد.

در خصوص مالکیت ادبی و هنری نیز هم اکنون لایحه جامعی تدوین گشته و در حال طی مراحل تصویب توسط مجلس شورای اسلامی می باشد.

حقوق مالکیت فکری هم در حوزه مالکیت صنعتی و هم در حوزه مالکیت ادبی و هنری از پدیده آورنده آثار ادبی وهنرمندان و مخترعین و صاحبان مصادیق مالکیت صنعتی حمایت مادی و معنوی می نماید.

در صورتی که اثر مورد حمایت قانونگذار قرار گیرد دارنده حق و صاحب اثر حقوق انحصاری مادی در بهره برداری از اثر پیدا میکند و با اتکاء به این حق قانونی میتواند از استفاده بدون رضایت خود توسط اشخاص ثالث جلوگیری نماید.

با این حمایت اشخاص ثالث برای بهر ه برداری از اثر مورد حمایت باید اجازه و رضایت قبلی صاحب اثر را اخذ نمایند و در صورت عدم کسب رضایت از صاحب اثر و مخترع با ضمانت اجراهای کیفری و حقوقی مواجه خواهند شد.

صاحب اثر می تواند برای استفاده غیر مجاز اشخاص ثالث به مراجع قضایی مراجعه نماید و هم مجازات استفاده کنندگان را تقاضا نماید و هم خسارات مادی وارده به خود را که در اثر استفاده غیر مجاز بوجود آمده مطالبه نماید.

دادگاه های رسیدگی کننده به این درخواست ها با استناد به قوانین مصوی ملی در صورت احراز شرایط تعیین شده در قانون می توانند حکم به التزام اشخاص به عدم استفاده از اثر و امحاء آثار غیر مجاز و حکم به جزای نقدی و حبس متخلفین و مجرمین و الزام آنان به پرداخت خسارت نمایند.

شایان ذکر است که حمایت قانونگذار از مخترعین و یا صاحبان آثار و سایر دارندگان حقوق مالکیت فکری در استفاده و بهره برداری انحصاری از آثار و ابتکارات خود از حیث جنبه مادی به مدت محدود به مدت زمان معینی است و پس از آن مدت اثر بوجود آمده متعلق به عموم است و همه آحاد جامعه حق استفاده از آن را دارند به طور مثال در حق اختراع حمایت قانونگذار از حیث جنبه مادی به مدت 20 سال است و پس از آن استفاده از اختراع نیازی به اخذ و کسب رضایت مخترع یا دارنده ورقه اختراع ندارد.

البته حمایت قانونگذار از حیث جنبه معنوی اثر محدود به مدت زمان خاصی نیست و این حمایت برای همیشه باقی است.

در جهان امروزی برای پیوستن به چرخه تجارت بین الملل و برخورداری از تسهیلات مختلف از قبیل حذف تعرفه ها موانع گمرکی مقررات صادرات و واردات و .

چاره ای جز پیوستن به چرخه به سازمان تجارت جهانی وجود ندارند.

کشور ما سال هاست تقاضای عضویت خود را به این سازمان ارایه داده است.

یکی از مهم ترین پیش شرط های پیوستن به این سازمان پذیرش مقرراتی به نام تریپز tripsاست که در آن قواعد ماهوی در خصوص حمایت از حقوق مالکیت صنعتی و حقوق مالکیت ادبی و هنری وضع شده است و لذا کشورهای عضو و یا متقاضی عضویت بایستی مقررات ملی خود را با استانداردها و فرم های این موافقتنامه و همچنین سایر مقررات بین المللی از جمله کنوانسیون پاریس و کنوانسیون برن مطابقت دهند .

لایحه جامع حمایت از حقوق مالکیت صنعتی و حمایت از حقوق مالکیت ادبی و هنری که در دست بررسی و تصویب نهایی است از جمله تلاش های قابل تقدیر در نظام قانونگذاری ایران است همچنین لازم است کشور ما به کنوانسیون برن مانند کنوانسیون پاریس ملحق گردد تا بدین وسیله عضوی از نظام بین المللی حمایت از آثار ادبی و هنری گردد و مقدمات پیوستن به سازمان تجارت جهانی فراهم گردد.


کلید واژه ها: حقوق - هنری - فکری - تکنولوژی - ادبی - سرمایه گذاری - حمایت - اختراعات - صنعت - تولید - توسعه اقتصادی - کشور - ابتکار - سرمایه - سوء استفاده - منابع طبیعی - توسعه - بین المللی - آثار هنری - هنرمندان - رشته - علمی - نقشه - سخنرانی - کنفرانس - اقتصادی - انتقال - معماری - موسیقی - دستمزد

آخرین اخبار سرویس:
افزایش حجم تردد مسافران در فرودگاه بین المللی نخجوان

افزایش گارانتی دنا پلاس به 50 هزار کیلومتر

نرخ جدید بیمه حوادث راننده متناسب با نوع خودرو اعلام شد

تکیه اقتصاد روسیه به بخش ساختمان برای مقاوم سازی اقتصاد

یارانه نقدی مرداد فردا شب واریز می شود

«بام» ارزی در راه است

هواوی جایگاه اپل را تصاحب کرد +جدول

اصیل های ژاپنی با تحویل 4 روزه

افزایش 55 درصدی تعداد خودروهای وارداتی/ ارزش 2396 میلیارد تومانی واردات 23 هزار خودرو

گردهمایی برترین فروشندگان خودروی کشور توسط شرکت پرشیا خودرو

پرچمداران سامسونگ رتبه طلایی سازگاری با محیط زیست را دریافت کردند

همه چیز درباره رنو کوییدی که به بازار ایران خواهد آمد

آگهی های استخدام استان تهران | چهارشنبه 25 مرداد 96

شرکت های ترکیه و روسیه برای کار در سه میدان نفتی ایران توافق امضا کردند

واریز یارانه مردادماه

دلار باز هم گران شد

22 کمپانی خارجی مجوز سرمایه گذاری در البرز دریافت کردند

واردات خودرو متوقف نیست!

نگاه نسبت به صنعت اسباب بازی، شعارزده است

کارگران بزرگترین معدن طلای ایران 5 ماه است حقوق نگرفته اند

الزام به صادرات، پیش نیاز واردات خودرو توسط شرکت های خارجی

تأثیر اینستاگرام در تبلیغات و بازاریابی

وزیر کشور از تلاش های ارزشمند بانک صادرات تقدیر کرد

امضای قرارداد آغاز مجدد همکاری ایران خودرو دیزل و هیوندای

اسکناس، دفترچه یادداشت نیست

جلوگیری از شماره گذاری پراید تخلف است

چهار ایستگاه تزریق گاز کشور از مدار تولید خارج شدند

احداث نیروگاه خورشیدی 30 مگاواتی در تویسرکان

اپل یک میلیارد دلار برای تولید برنامه های تلویزیونی کنار گذاشته است

پژو کیلویی چند؟ حواشی قیمت گذاری پژو 301 و پژو 2008

چگونه خودرو خود را پولیش کنیم؟

534 میلیون دلار سرمایه گذاری خارجی در البرز محقق شده است

گسترش حضور صادرکننده LNG آمریکایی در چین

فیلم:بزرگترین کامیون جهان

ایجاد شبکه گردشگری و سفر دریایی بین انزلی- آستارا – باکو

برگزاری دوره های آموزشی در شرکت بیمه رازی

بانک قرض الحسنه مهر ایران حامی دانش آموزان بی بضاعت

تازه ترین شماره هفته نامه ایران خودرو منتشر شد

چرا ثبت شرکت و برند در شروع کار مهم است؟

بازاریابی رویدادی چیست؟

افزایش سرمایه بانک صنعت و معدن موجب رونق تولید کشور می شود

اتصال ایران و چین با خط ریلی عبوری از افغانستان

ذخایر داده ای کشور دیجیتالی می شود

احمدی: برنامه محوری از نقاط قوت وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی است

رشد30درصدی منابع استان قم ازطریق بازارداری هدفمندوبازاریابی مستمر

شرکت ماشین سازی مرشد گوهر، گامی جلو در صنعت ماشین سازی نان و شیرینی

گزارش خرده فروشی بانک مرکزی از اقلام اساسی

ارایه خدمات متنوع بانکی در سوپرمارکت های مالی بانک پارسیان

رنو رتبه نخست بازار خودروهای وارداتی ایران را از آن خود کرد

افزایش طول آزادراه ها به 7500 کیلومتر و ظرفیت بنادر به 263 میلیون تن/ توسعه خطوط ریلی در درون بنادر بزرگ و توسعه پسکرانه ها

استخدام مدیر اجرایی آقا در آژانس مسکن ملک پرداز

با تسهیلات بدون بهره و چهار روزه میتسوبیشی بخرید

خبرهای نگران کننده از سیل باغملک

حضور بیش از 100 واحد صنعتی در نمایشگاه توانمندی های تولیدی و صادراتی صنایع البرز

گزارش گیری لحظه ای مجازی از وضعیت قسط تسهیلات مسکن

قیمت نفت افزایش یافت

مرحله دوم فروش نقدی پژو207i اتوماتیک جدید

استخدام مهندس فروش,تحصیلدار در یک شرکت تولیدکننده

تست هیوندای سوناتا 2018 قبل از ورود به بازار ایران + فیلم بررسی

طرح فروش اینترنت نامحدود وزارت ارتباطات واقعا نامحدود نیست/ ارائه بسته ترکیبی به جای افزایش تعرفه تلفن ثابت

گلایه از مهریه هایی که جوانان را به زندان می اندازد/ قانون چه می گوید؟

اجرای کامل قانون انتزاع توسط دولت، راه توسعه صادرات کشاورزی

استخدام کارمند اداری خانم در سازمانی معتبر / تهران

از سرگیری سوآپ نفت خام از دریای خزر

ترانزیت بیش از 107هزار تن کالا در استان گیلان

هر دقیقه مکالمه چقدر برایتان تمام می شود؟

ترکیه و روسیه قرارداد حفاری در میادین نفت و گاز ایران امضا کردند

خودروی عجیب آئودی /ترون های امپراطور در آینده می آیند +تصاویر

دومین میکرو تراشه 10 نانومتری اینتل تولید شد

استخدام کمک حسابدار،مسئول فنی(شیمی)در شرکت پالیز عالم آرا

یارانه نقدی مرداد پنجشنبه شب واریز می شود

نقش بانک ملی ایران در حل مشکل بیکاری

اجرای پروژه جهانی برای مقابله با تهاجم زیستی از طریق بدنه کشتی ها

بخش خصوصی به برنامه حمایتی وزارت نیرو در دولت دوازدهم چشم دوخته است

بررسی گسترش همکاری ایران و جمهوری آذربایجان در حوزه گردشگری

توسعه تجارت الکترونیکی فرامرزی ایران با چین

مظنه خودرو دست دوم در بازار+ جدول

استخدام کارشناس انرژی(رشته مهندسی مکانیک) در شرکت معتبر

ارسال لایحه اصلاح قانون پولی و بانکی کشور به مجلس

ارزان ترین تعرفه مکالمه سیمکارت دائمی در ایران ارائه شد

مهم ترین استانداردهای ایران در صنایع غذایی و خودروسازی وجود دارد

رشد 15 برابری مستمری بگیران تامین اجتماعی

کمک حسابدار خانم بصورت تمام وقت در یک شرکت بازرگانی معتبر

برنامه های ربیعی برای 4ابرچالش اقتصادی/امحای فقر مطلق اولویت نخست

وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی برنامه ای برای مدیریت بازار مصرف ندارد

فروش نقدی "پژو 301 " وارداتی در بازار+سند

کاهش 5.6 درصدی مبلغ چک های برگشتی در تیرماه

استخدام مهندس الکترونیک،تکنسین الکترونیک آقا در پارسا

کولر ها یک سوم برق تولیدی کشور را مصرف می کنند

استخدام 4 ردیف شغلی در شرکت کاسپین ماشین خاورمیانه

انتقاد سیف از عملکرد بانک ها/تسهیلات به بنگاه ها قابل قبول نیست!

افزایش 2 برابری مراجعه به مراکز معاینه فنی خودرو

تیترامشب/ بازار سرمایه؛ عملکرد و چشم انداز

استخدام سر مدرس آقا در موسسه زبان ایرانمهر

مجهز شدن 63 نانوایی مازندران به تجهیزات مدرن و کیفی سازی تولیدات

«نیلی» به عنوان دستیار ویژه رییس جمهور در امور اقتصادی منصوب شد

ب ام و با میوه کلاه کاسکت می سازد

بایسته های توسعه پیوندهای منطقه ای

استخدام کارگر نیمه ماهر نجار در کارخانه صندلی سازی جهانتاب

صندوق بین المللی پول: چین مشکل بدهی هایش را حل کند

پایان حفاری 40 حلقه چاه در میدان آزادگان جنوبی

بازار داغ خارک و رطب در آبادان

معرفی بزرگترین شرکت های بورسی و فرابورسی

یک میلیون و دویست هزار تن گندم ذخیره شده در استان کرمانشاه داریم

استقبال مشتریان گروه سایپا از افزایش ضریب امنیتی بسته بندی قطعات یدکی

تقدیر وزیر کشور از تلاش های بانک صادرات/ رونمایی از دو محصول جدید

آغاز طرح واگذاری کارگاههای کوچک به کارآفرینان

افزایش سه برابری تسهیلات طرح رونق اقتصادی

بزرگترین شرکت های بورسی و فرابورسی از نظر تعداد سهامدار

ایران خودرو در مسیر رشد، شاخص را همراهی کرد

انتقاد سیف از عملکرد بانک ها

ترویج فرهنگ تولید نان سالم یا مصرف نان سالم؟

پوشش 15 درصدی جامعه هدف بیمه روستایی در مازندران

خرید گندم از 5. 8 میلیون تن فراتر رفت

قیمت آپارتمان های 80 تا 100 مترمربع در تهران

بازار گسترده انرژی های خورشیدی، امید جدید سرمایه گذاران آمریکایی

نارضایتی نانوایان الیگودرز از یک کارخانه خاص/ تأیید بی کیفیتی آرد این کارخانه از زبان مسئولین

اجرای عملیات بهسازی و روکش آسفالت محور شمشک -دیزین

کارخانه ها برای تولید آرد سفیدتر رقابت می کنند

بازنشستگان و مستمری بگیران وام 30 میلیونی می گیرند

سایپا محصولات خود را رسماً گران کرد+ لیست قیمتهای جدید

افزایش آسیب دیده های سیل باغملک به 200 خانوار

استخدام کارشناس انرژی(رشته مهندسی مکانیک) در شرکت معتبر

کمک حسابدار خانم بصورت تمام وقت در یک شرکت بازرگانی معتبر

استخدام مهندس الکترونیک،تکنسین الکترونیک آقا در پارسا

استخدام 4 ردیف شغلی در شرکت کاسپین ماشین خاورمیانه

استخدام سر مدرس آقا در موسسه زبان ایرانمهر

استخدام کارگر نیمه ماهر نجار در کارخانه صندلی سازی جهانتاب

استخدام کارشناس جذب مشتری,سر مدرس در موسسه زبان ایرانمهر

برای خرید انواع کالسکه چقدر باید هزینه کرد؟+جدول قیمت

یارانه نقدی مرداد فردا شب واریز می شود

از سرگیری سوآپ نفت خام از دریای خزر

زمان واریز اولین سود سهام عدالت

تسریع در بازآفرینی شهری با حمایت های دولت و اعطای تسهیلات نوسازی بافت فرسوده

یارانه نقدی مرداد فردا شب واریز می شود

خبرهای نگران کننده از سیل باغملک

مقایسه میزان استناد جهانی به مقالات علمی بیش از 20 مسئول علمی کشور

ترانزیت بیش از 107هزار تن کالا در استان گیلان

تولد دوباره سوناتا

اوباما رکورد لایک در تاریخ توییتر را شکست +عکس

زیبایی صورت تان را با 10 روش طبیعی برای همیشه حفظ کنید

کاهش تجارت تاجیکستان با چین و روسیه در 7 ماه 2017

چرا نباید با چراغ روشن بنزین رانندگی کنید؟

تیترامشب/ بازار سرمایه؛ عملکرد و چشم انداز

وام ضربتی ازدواج در پیچ اعتبار

تسلا؛ نماد خواستن ها و توانستن ها (قسمت اول)

اعترافات تلخ سازمان ملل در مورد اوضاع نابسامان یمن

تجارت آزاد چیست؟

ذخایر داده ای کشور دیجیتالی می شود

کاهش ریسک مبادله چک

نقاط کور راننده کم می شود +عکس

طرح آموزشی ارتقاء ایمنی موتورسواران دربیش از750 روستای گیلان اجرا شد

چگونه زعفران تقلبی را تشخیص دهیم؟

معرفی میتسوبیشی اکسپندر جدید+عکس

واریز یارانه مردادماه

مهم ترین استانداردهای ایران در صنایع غذایی و خودروسازی وجود دارد

سازمان ملل: تنها 38 درصد وعده کمک های مالی خارجی برای یمن محقق شده است

660 تن کالای قاچاق در هرمزگان کشف و معدوم شد

اس ام اس و پیامک خنده دار

از سرگیری سوآپ نفت خام از دریای خزر

یارانه نقدی مرداد فردا شب واریز می شود

آیا میدانید؛ چطور می توانید اتومبیلتان را به بهترین شکل ممکن پولیش کنید؟!

همکاری دانشجویان فنی وحرفه ای با عنوان کار دانشجویی

ایجاد نمایشگاه دائمی عرضه تولیدات داخلی نقطه عطف حمایت از تولید کنندگان

درآمد ماهانه خانوارهای ایرانی؛ 3 میلیون تومان

بانک های آذربایجان غربی روزانه به 520 نفر از متقاضیان، تسهیلات ازدواج پرداخت کنند

صدور پروانه ساخت دفتر اتاق بازرگانی در آمل

فیلم:بزرگترین کامیون جهان

مفهموم تجارت آزاد چیست؟

تصاویر دیدنی از بزرگ ترین و قدرتمندترین ناو جنگی انگلیس

نمایشگاه بین المللی دام و طیور در مشهد گشایش یافت

شهردار بجنورد: بودجه شهرداری در یک سال گذشته کمترین انحراف را داشته است

فرماندار گرمی: پالایشگاه نفت پرچین در مرحله پایانی اخذ مجوز است

«فولکس واگن»، تسلا را شکست می دهد؟

یارانه مردادماه فردا واریز می شود

بررسی دوربین سلفی Nova 2 Plus؛ به دنیای سلفی سلام کن!

فرود اضطراری هواپیمای تهران - بندرعباس

10 اشتباه به هنگام استفاده از خودرو (2)

کلاهبرداری 5 میلیاردی برای سود 43 درصد

واکنش ناجا به خبری که در اخبار شبانگاهی پخش شد

تجارت آزاد چیست؟

جزییات فرود اضطراری هواپیمای کیش ایر در فرودگاه مهرآباد

دعوت به همکاری تاکسی سرویس پروینی / تبریز

به چند نفر چرخ کار ماهر آقا نیازمندیم / تبریز

افزایش قیمت 4 محصول رنو و هیوندای

تعطیلی کلیه شعب موسسه اعتباری حافظ برابر دستور قضایی

رنو رتبه نخست بازار خودروهای وارداتی ایران را از آن خود کرد

روستاهای داخل مخزن سد نرماب جابه جا می شوند

انتقاد سیف از عملکرد بانک ها

قیمت آپارتمان های 80 تا 100 مترمربع در تهران

استخدام همکار خانم نیازمندیم / تبریز

استخدام اشپز ماهر ونیمه ماهر و نیروی کار (خانم) / تبریز

محصولات سایپا گران شد

چالش بین وزارت خانه ها تنظیم بازار محصولات کشاورزی را ناکارآمد کرده است

میانگین سن ازدواج زنان در آذربایجان غربی به 23 سال رسید

چهارمین نشست یکروزه هماهنگی ارگان های دریایی مرتبط تولید داده های پایه تراز آب دریای خزر

مدیرعامل عمران ومسکن شمال منصوب شد

اختصاص 300 میلیارد ریال برای طرح هادی مناطق زلزله زده خراسان رضوی

نرخ قطعی معاملات آپارتمان در شرق تهران؟ +جدول

چرا نباید با چراغ روشن بنزین رانندگی کرد؟

حقوق مالکیت فردی

حقوق مالکیت فردی