مطالب مرتبط:
افزایش حقوق کارمندان و بازنشستگان
-افزایش حقوق بازنشستگان سنوات قبل تا 27 درصد
فتوتیتر/حقوق بازنشستگان سنوات قبل تا 27 درصد افزایش خواهد یافت
افزایش حقوق بازنشستگان؛ تا 27 درصد
جزییات افزایش حقوق کارکنان و بازنشستگان
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 27 فروردین 1396 ساعت 13:402017-04-16اقتصادي

حقوق مالکیت فردی


دکتر مهدی زاهدی* - عوامل موثر در توسعه تجارت بین الملل به طور روز افزون دگرگون و پیچیده می شود.

پیشرفتهای فنی نقش حیاتی در زمینه تولید و تجارت دارند .

امروزه توان رقابت و کسب سود در بازارهای بین المللی متکی بر منابع طبیعی هزینه یا دستمزد ارزان کارگر یا منافع قراردادی نیست .

بلکه بر ظر فیت یک کشور در ابداع تطبیق تقلید و بهبود تکنولوژی اتکا دارد.

به وجود امدن پیشرفتهای سریع فنی در زمینه تکنولوژی انفورماتیک.

ارتباطات.

بیوتکنولوژی نرم افزارهای کامپیوتری و سایر پیشرفتها در زمینه روند تولید مصادیق جدیدی را برای حقوق مالکیت فکری به وجود آورده است.

در جهان تجارت نقش مهم و بنیادین حقوق مالکیت فکری در ایجاد زمینه ابتکار و نواوری توسعه اقتصادی سرمایه گذاری و تجارت بین الملل قابل انکار نیست .

حقوق مالکیت صنعتی به عنوان بخش عمده ای از مالکیت فکری با در بر گرفتن حق استفاده انحصاری از اختراعات :علایم تجارتی طرحهای صنعتی مدارهای یکپارچه .

اختراعات کوچک یا مدلهای مصرفی .

نام های تجارتی .

نشانه های جغرافیایی از ابتکار و نتیجه فکر افراد در برابر تعرض اشخاص ثالث حمایت نموده و با ایجاد حق انحصار بهره برداری برای صاحب آن به مدت معین در محدوده کشور یا کشورهای محل ثبت از هر گونه سوء استفاده .

رقایت مکارانه و غیر عادلانه در عرصه تجارت و صنعت جلوگیری می نماید و بدین ترتیب ضمن تسهیل موجبات انتقال تکنولوزی .

زمینه سرمایه گذاری مستقم داخلی و خارجی را فراهم می سازد.

از طرف دیگر حقوق مالکیت ادبی و هنری یکی از شاخه های اصلی حقوق مالکیت فکری محسوب می شود و در کنارحقوق مالکیت صنعتی دو پایه اساسی و بنیادین این رشته از حقوق را تشکیل می دهند .

حقوق مالکیت ادبی و هنری به حمایت از آن دسته از آثار فکری و خلاقیت های بشری میپردازدکه جنبه ادبی و هنری دارند ودر نتیجه آثار مولفین و منصفان و هنرمندان را مورد حمایت قرار می دهد.

در این شاخه از حقوق مالکیت فکری به حق پدیدآورنده آثار ادبی هنری و علمی در نامیده شدن اثر به نام او و حق وی در تغییر اثر و همچنین به حق انحصاری وی در تکثیر تولید عرضه اجرا و بهره برداری از اثر خود پرداخته می شودن این رشته تمامی آثار ادبی علمی و هنری و هر انچه که ممکن است تحت عنوان کتاب یا جزوه انتشار یابدنوشته های مریوط به کنفرانس ها خطابه ها سخنرانی ها نمایش نامه ها آثار هنری مانند آثار موسیقاییفعالیت های سینمایی طراحی رقص تصنیف موسیقی با کلام یا بدون کلام نقاشی مجسمه سازی معماری عکاسی نقشه کشی نقشه برداری و همچنین ترجمه اقتباس و اصلاح آثار ادبی و هنری را در بر میگیرد.

در نطام حقوقی ایران شرط حمایت از مصادیق مالکیت صنعتی ثبت آن در مرجع صلاحیتدار است (اداره مالکیت صنعتی)اما در خصوص آثار ادبی و هنری ثبت شرط حمایت از آن نمی باشدو اثر به کحض ایجاد قابل حمایت تلقی می شود با این حال مطابق ماده 22 قانون حمایت از مولفان منصفان و هنرمندان حقوق مادی پدیدآورنده موقعی از حمایت این قانون برخوردار خواهد بودکه اثر براای نخستین بار درایران چاپ یا پخش یا نشر یا اجرا شده باشد و قبلا در هیچ کشوری چاپ یا نشر یا پخش یا اجرا نشده باشد.

نظام قانونگذاری ایران در حوزه مالکیت صنعتی ابتدا در سال 1304و سپس در سال 1310قانون علایم و اختراعات رادر 51 ماده به تصویب رساند و این قانون تا سال 1386 مجری بود.

در این سال مجلس شورای اسلامی قانون کامل تری را با الهام از کنوانسیون های بین المللی خصوصا موافقتنامه تریپیس به نام قانون ثبت اختراعات طرحهای صنعتی و علایم تجارتی به تصویب رساندکه هم اکنون در حال اجرا می باشد لیکن از انجایی که این قانون به طور آزمایشی برای مدت 5 سال به تصویب رسیده است و یک بار نیز تمدید گردیده است هم اکنون لایحه جامعی در دست بررسی است که به زودی برای تصویب نهایی به مجلس شورای اسلامی ارسال می گردد.

دولت ایران در سال 1337به یکی ازکنوانسیونهای مهم بین المللی به نام کنوانسیون پاریس در خصوص حقوق مالکیت صنعتی نیز پیوسته است.

همچنین در سال 1380به کنوانسیون تاسیس سازمان جهانی مالکیت فکری و در سال 1382 به موافقت نامه و پروتکل ما درید رابطه با ثبت بین المللی علایم تجاری و در سال 1383 به موافقت مادرید در خصوص جلوگیری از نصب نشانه های منبع غیر واقعی و موافقت نامه لیسبون و همچنین به معاهده همکاری اختراعات معروف به pctپیوسته است.

در حوزه مالکیت ادبی و هنری قانونگذار ایرانی مجموعه مقررات جامعی را در ادوار مختلف به تصویب رسانده است از جمله قانون حمایت از حقوق مولفان و مصنفان و هنرمندان مصوب 1348.

قانون ترجمه و تکثیر کتب و نشریات و آثار صوتی مصوب 1352و قانون حمایت از نرم افزارهای رایانه ای که از جمله این قوانین می باشند.

با این حال دولت ایران به مقررات بین المللی در خصوص حمایت از آثار ادبی و هنری از جمله کنوانسیون برن و کنوانسیون رم و سایر مقررات بین المللی ملحق نگردیده است و همین امر باعث شده است که آثار ادبی و هنری که در خارج ازایران ایجاد و چاپ و نشر یافته اند مورد حمایت قانونگذار ایرانی قرار نگیرد.

در خصوص مالکیت ادبی و هنری نیز هم اکنون لایحه جامعی تدوین گشته و در حال طی مراحل تصویب توسط مجلس شورای اسلامی می باشد.

حقوق مالکیت فکری هم در حوزه مالکیت صنعتی و هم در حوزه مالکیت ادبی و هنری از پدیده آورنده آثار ادبی وهنرمندان و مخترعین و صاحبان مصادیق مالکیت صنعتی حمایت مادی و معنوی می نماید.

در صورتی که اثر مورد حمایت قانونگذار قرار گیرد دارنده حق و صاحب اثر حقوق انحصاری مادی در بهره برداری از اثر پیدا میکند و با اتکاء به این حق قانونی میتواند از استفاده بدون رضایت خود توسط اشخاص ثالث جلوگیری نماید.

با این حمایت اشخاص ثالث برای بهر ه برداری از اثر مورد حمایت باید اجازه و رضایت قبلی صاحب اثر را اخذ نمایند و در صورت عدم کسب رضایت از صاحب اثر و مخترع با ضمانت اجراهای کیفری و حقوقی مواجه خواهند شد.

صاحب اثر می تواند برای استفاده غیر مجاز اشخاص ثالث به مراجع قضایی مراجعه نماید و هم مجازات استفاده کنندگان را تقاضا نماید و هم خسارات مادی وارده به خود را که در اثر استفاده غیر مجاز بوجود آمده مطالبه نماید.

دادگاه های رسیدگی کننده به این درخواست ها با استناد به قوانین مصوی ملی در صورت احراز شرایط تعیین شده در قانون می توانند حکم به التزام اشخاص به عدم استفاده از اثر و امحاء آثار غیر مجاز و حکم به جزای نقدی و حبس متخلفین و مجرمین و الزام آنان به پرداخت خسارت نمایند.

شایان ذکر است که حمایت قانونگذار از مخترعین و یا صاحبان آثار و سایر دارندگان حقوق مالکیت فکری در استفاده و بهره برداری انحصاری از آثار و ابتکارات خود از حیث جنبه مادی به مدت محدود به مدت زمان معینی است و پس از آن مدت اثر بوجود آمده متعلق به عموم است و همه آحاد جامعه حق استفاده از آن را دارند به طور مثال در حق اختراع حمایت قانونگذار از حیث جنبه مادی به مدت 20 سال است و پس از آن استفاده از اختراع نیازی به اخذ و کسب رضایت مخترع یا دارنده ورقه اختراع ندارد.

البته حمایت قانونگذار از حیث جنبه معنوی اثر محدود به مدت زمان خاصی نیست و این حمایت برای همیشه باقی است.

در جهان امروزی برای پیوستن به چرخه تجارت بین الملل و برخورداری از تسهیلات مختلف از قبیل حذف تعرفه ها موانع گمرکی مقررات صادرات و واردات و .

چاره ای جز پیوستن به چرخه به سازمان تجارت جهانی وجود ندارند.

کشور ما سال هاست تقاضای عضویت خود را به این سازمان ارایه داده است.

یکی از مهم ترین پیش شرط های پیوستن به این سازمان پذیرش مقرراتی به نام تریپز tripsاست که در آن قواعد ماهوی در خصوص حمایت از حقوق مالکیت صنعتی و حقوق مالکیت ادبی و هنری وضع شده است و لذا کشورهای عضو و یا متقاضی عضویت بایستی مقررات ملی خود را با استانداردها و فرم های این موافقتنامه و همچنین سایر مقررات بین المللی از جمله کنوانسیون پاریس و کنوانسیون برن مطابقت دهند .

لایحه جامع حمایت از حقوق مالکیت صنعتی و حمایت از حقوق مالکیت ادبی و هنری که در دست بررسی و تصویب نهایی است از جمله تلاش های قابل تقدیر در نظام قانونگذاری ایران است همچنین لازم است کشور ما به کنوانسیون برن مانند کنوانسیون پاریس ملحق گردد تا بدین وسیله عضوی از نظام بین المللی حمایت از آثار ادبی و هنری گردد و مقدمات پیوستن به سازمان تجارت جهانی فراهم گردد.


کلید واژه ها: حقوق - هنری - فکری - تکنولوژی - ادبی - سرمایه گذاری - حمایت - اختراعات - صنعت - تولید - توسعه اقتصادی - کشور - ابتکار - سرمایه - سوء استفاده - منابع طبیعی - توسعه - بین المللی - آثار هنری - هنرمندان - رشته - علمی - نقشه - سخنرانی - کنفرانس - اقتصادی - انتقال - معماری - موسیقی - دستمزد

آخرین اخبار سرویس:
نوسان نرخ ارز کاغذ را گران کرد

وعده پرداخت بهای گندم کاران محقق نشد؛ کیسه کشاورزان خالی شد

آیا رگه های سفید گوجه فرنگی مضر است؟

امضای قرارداد نفتی شرکت روسی و اقلیم کردستان عراق

امضای قرارداد نفتی شرکت روسی و اقلیم کردستان عراق

تولید 600 میلیارد کیلوگرم غله در چین

استان کرمانشاه 9000 تن تخم مرغ کمتر از نیاز استان تولید می کند

مشکل کمبود بذر کشاورزان در استان گلستان برطرف می شود

دولت برای حذف یارانه به حساب بانکی مردم سرک می کشد؟

ورزش بسیار شدید احتمال گرفتگی عروق مردان میانسال را افزایش می دهد

تولید 600 میلیارد کیلوگرم غله در چین

در نبود سرانه؛ مدارس دولتی خودگردان شده اند

نخستین واحد تولید ماده بودارکننده گاز در کشور به بهره‎برداری می‎رسد / جزییات بیشتر از برنامه ساخت پالایشگاه نفت ایرانی در سوریه

ممنوعیت شماره گذاری خودرو لغو شد

سن مصرف مواد مخدر به 20 تا 24 سال رسید

فعالیت 97 هزار تعاونی در کشور

استان کرمانشاه 9000 تن تخم مرغ کمتر از نیاز استان تولید می کند

از «دلیل حذف یارانه خانوارها در ماه های گذشته» تا «تصادف خودروسازی آمریکا با سیاست های ترامپ»

چرا بعد از یک روز پر استرس، شب خوابمان نمی برد؟

صادرات نفت خام اقلیم کردستان عراق از بنادر ترکیه افزایش یافت

ترامپ چندمین میلیاردر آمریکا است؟

طلا تا سال 2020 به رکوردهای جدیدی دست خواهد یافت

آغاز تصویربرداری سریال «بچه مهندس» از نیمه آبان

ربات پرنده شستشوی مقره های برق آمد

مشکل کمبود بذر کشاورزان در استان گلستان برطرف می شود

آشنایی با انواع پنجره های دو جداره

طرز تهیه همبرگر خانگی

دولت برای حذف یارانه به حساب بانکی مردم سرک می کشد؟

از افتتاح اولین کارخانه ریسندگی تا کشف یک میدان بزرگ گازی در شرق پالایشگاه کنگان

دنیا از نگاه خودروهای خودران چه شکلی است؟

فعالیت 97 هزار تعاونی در کشور

فعالیت 97 هزار تعاونی در کشور

رمزگشایی از جهش قیمت خودروهای داخلی

طرح تامین آب 18 استان از دریای عمان

طرح تامین آب 18 استان از دریای عمان

تصاویر/ اَمن ترین شهر جهان

کنتور هوشمند ایرانی که دکّان اروپایی ها را تخته کرد

سارا عبدالملکی با «ویلچر» میان دوستانش برگشت

ربات پرنده شستشوی مقره های برق آمد + عکس

لغو ممنوعیت شماره گذاری خودروهای مصرف بالا

نبرد ربات های انسان نمای غول پیکر در ژاپن

کنتور هوشمند ایرانی که دکّان اروپایی ها را تخته کرد + عکس

تکلیف بازار خودرو را روشن کنید

دولت از طرح گردوی پیوندی به عنوان برنامه مردمی اقتصاد مقاومتی، حمایت می کند

این یخچال ها را نخرید

از توان علمی و عملی جهاد دانشگاهی استفاده کنید

کشف یک میلیارد و 200 میلیون کالای قاچاق در بندرلنگه

سرشماری از کارگاه های صنعتی خوزستان تا 11 دی ادامه دارد

بیکارترین استان‎ها اعلام شدند + جدول

بیکارترین استان‎ها اعلام شدند + جدول

یارنه مهر واریز شد/ایرانی ها 280هزار میلیارد تومان یارانه گرفتند

مسافت تهران-آمل 2 ساعته می شود

عینک ساز سوپر میلیاردر آلمانی + عکس

تغییراتی که پس از رجیستری در خرید موبایل اتفاق می افتد

چرا قیمت برخی لوازم آرایش ارزان است؟

گلایه حجتی از هاشمی + فیلم

سپرده گذاران تعاونی وحدت (آرمان سابق) خواستار گشایش حسابشان شدند

احداث 2 ایستگاه فوق توزیع برق در دزفول وارد گام اجرایی شد

بیمه محصولات کشاورزی خوزستان شروع شد

راه حل جدید فراری برای کاهش وزن خودرو

4 ایده بسیار شیک و مدرن برای کشیدن خط چشم مایع

بهره برداری از 4 پروژه تعاونی روستایی در شوشتر آغاز شد

استخدام سرپرست پروژه در شرکت الکا بم در کرمان

استخدام تکنسین مکانیک درشرکتی بین المللی/جاده مخصوص کرج

استخدام کارشناس آزمایشگاه(شیمی،مهندسی شیمی،گرایش مرتبط)

معرفی جدیدترین اجاق خورشیدی +تصاویر

استخدام کارشناس دیجیتال مارکتینگ،مسلط به اصول،مفاهیم سئو

استخدام کارشناس مارکیتینگ،بادرآمدعالی،جهت لانچ محصول لاکچری

چرا قیمت برخی لوازم آرایش ارزان است؟

خودروسازی آمریکا در بن بست نفتا

دلیل افزایش قیمت برخی خودروهای داخلی

کاهش درآمد اپراتورهای موبایل با افزایش شبکه های اجتماعی

پول جیب مردم خرج قاچاق می شود

حسن روحانی با توقف پرداخت سود سهام عدالت مخالفت کرد

فال روزانه پنجشنبه 27 مهر 1396

78 درصد معاملات تالار بورس خوزستان به فروش سهام اختصاص یافت

هیوندای سنتنیال؛ چشم بادامی غول پیکر +عکس

استخدام ماکت ساز،کارآموز درشرکت مهندسی مهرگان طرح هنر فرزام

کشف یک میلیارد و 200 میلیون کالای قاچاق در بندرلنگه

مازندران استانی پر استعداد با انبوهی از معضلات و چالش ها/ لطفاً عینک واقع بینی را به مسئولان هدیه دهید!

تحرک ناکام در بازار ارز

پول جیب مردم خرج قاچاق می شود

بزرگراه اهواز – چذابه تا سه ماه دیگر تکمیل می شود

عینک ساز سوپر میلیاردر آلمانی + عکس

مسافت تهران-آمل 2 ساعته می شود

یارنه مهر واریز شد/ایرانی ها 280هزار میلیارد تومان یارانه گرفتند

بیکارترین استان‎ها اعلام شدند + جدول

معرفی بهترین گوشی های موبایل میان رده و مقرون به صرفه بازار (پاییز1396) + عکس

بعد از انگلیس، یک شرکت نروژی دیگر هم به جمع مشتریان انرژی خورشیدی ایران پیوست

افزایش GDP در اندونزی موجب رفاه و پیشرفت اقتصادی نشده است

اعلام آمادگی بانک آینده برای تعیین تکلیف سپرده های تا یک میلیارد ریال تعاونی افضل توس

نمایش محصولات ایران خودرو در قزاقستان

کیف پول مخابرات تا پایان سال 96 ارایه می شود

شماره 141ماهنامه فرهنگی انتظار نوجوان ویژه آبان ماه 1396

آغاز تحویل خودرو 2008 با موعد مهرماه

ایجاد ساختار جدید سازمانی در حفاری شمال/ دلایل تعدیل 220 نفر نیرو / تکذیب فروش دکل دریایی الیما / پیش بینی افزایش سود سهامداران در سال جدید

اعطای 6 هزار میلیارد تومان وام قرض الحسنه با کارمزد 2 درصد توسط بانک رسالت

استارتاپ چینی برای رقابت با «بوستون داینامیکس» از یک ربات چهارپا رونمایی کرد [تماشا کنید]

ابلاغ بسته اعتباری برای فروشندگان و خریداران پسته در بورس کالا توسط بانک کشاورزی

بروکراسی اداری ایران سرمایه گذاران خارجی را فراری می دهد

توصیفی بر شرایط اخیر واردات خودرو؛ لطفاً فقط خودروی چینی بخرید!

پرتقال های رنگ شده نخورید| با عرضه کنندگان برخورد می شود

حواله پژو2008 همچنان غیرقابل فروش است

برگزاری اولین جشنواره قرعه کشی حساب های قرض الحسنه بانک سینا

ایجاد ساختار جدید سازمانی در حفاری شمال/ دلایل تعدیل 220 نفر نیرو / تکذیب فروش فروش دکل دریایی الیما / پیش بینی افزایش سود سهامداران در سال جدید

توجه به توسعه شهری در پروژه های عمرانی

20 میلیون هکتار از اراضی کشور برای کشت دیم مناسب است

همه هزینه ورشکستگیت مال من!

پرتقال های رنگ شده نخورید/ با عرضه کنندگان برخورد می شود

امضای تفاهمنامه ایران و آلمان برای آموزش کارشناسان آبفا

ماشین خودران جنرال موتورز به خیابان های شلوغ نیویورک می آید

در انتظار دود سفید

حرکت مشکوک عوامل وزارت مسکن در پروژه مسکن مهر 2000 واحدی نفت اهواز/ زنگنه به آخوندی تذکر دهد

هفته نامه ایران خودرو به همراه هدیه پوستر تندر پلاس منتشر شد

تجربیات و سوالات مصاحبه استخدامی بانک سپه سال 96

مدیر نظارت بر غذا معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی اهواز: رشد تقاضا برای غذا زاییده افزایش جمعیت و رشد اقتصادی کشورها است

قیمت گذاری غلط ورقه های فولادی ریشه رکود و خام فروشی است

ایران از توافق کاهش تولید نفت حمایت می کند

سهم سرمایه گذاری خارجی در صنعت، معدن و تجارت در دولت های روحانی چقدر است؟

نسخه های تجاری گلکسی S8 و Note 8 در راهند

کاهش نگران کننده ازدواج چینی ها!

بازار آپارتمانهای نقلی پایتخت + قیمت

دستگاه خودکار فروش و خدمات ایرانسل آغاز به کار کرد

افزایش 10 برابری جمع آوری کالای قاچاق از بازار

تویوتا از استرالیا خارج شد

نگاه های نوآورانه کشاورزی در آمریکای لاتین

نخستین واحد تولید ماده بودارکننده گاز در کشور به بهره‎برداری می‎رسد / جزییات بیشتر از برنامه ساخت پالایشگاه نفت ایرانی در سوریه

🔴 افزایش حقوق کارکنان دولت برای سال آینده 10 درصد است

با 150 میلیون تومان هم می توان خانه خرید+جدول

افزایش سرمایه بانک ملی به ثبت رسید

تامین صادرات نفتی کشور از گچساران

10 خودروی مناسب بعنوان فیلمبردار را بشناسید

اعطای 6 هزار میلیارد تومان وام 2 درصدی توسط بانک قرض الحسنه رسالت در سال 95

افزایش 377 درصدی صادرات ایران به اندونزی

5 کاری که هرگز نباید با گیربکس های خودکار انجام دهید! + فیلم

سیف: موسسه غیر مجاز فعالی در کشور وجود ندارد

شایعات حاکی از آنند که تلفن هوشمند تاشو سامسونگ به تعداد محدود عرضه خواهد شد

تولید محصولات پلیمری تا پایان برنامه ششم به 12 میلیون تن می رسد

شهر آستانه نو باید تعیین تکلیف شود

صنعت سنگ نیازمند ترسیم نقشه راه توسعه

تحویل بسترن B30 آغاز شد، پایان انتظار مشتریان بهمن موتور

واکنش دادستان تهران به قلیان کشیدن فوتبالیست ها

نتایج رتبه بندی 30 بانک کشور برای اولین بار منتشر شد + جدول

فروش فیروزه ای محصولات ایران خودرو

واردات 8 میلیون دلاری شیرخشک/ شیرخشک ترکیه ای کیلویی 50 هزار تومان

رشد 108 واحدی شاخص

شرکت بیگلو تا سال 2022 اقامتگاه فضایی خود را به مدار ماه می فرستد

شاسی بلند های ماهیندرا در راه ایران

سهم شما از زندگی چقدر است؟

گرانترین "پنت هاوس" جهان +عکس

دیگر نگران میزان کالری دریافتی و سوزانده شده خود نباشید، کالری شمار پاناسونیک در راه است!

کاهش آمار ازدواج در تنکابن

واردات از چین 89 درصد افزایش یافت/ دولت روحانی رکورد خودش را شکست + جدول

سنگ آهن ارزان تر شد

استفاده از بقایای تولیدات کشاورزی در تغذیه دام

بررسی کامل نسل جدید بی ام و X3 مدل 2017

اختصاص 2 هزار هکتار زمین برای توسعه صنایع میان دستی

سهم سرمایه گذاری خارجی در صنعت، معدن و تجارت در دولت های روحانی چقدر است؟

قیمت ارز و سکه، چهارشنبه 26 مهر

80 درصد درآمد کانون های گردشگری باید در همان منطقه هزینه شود

ممنوعیت شماره گذاری خودروهای داخلی با مصرف سوخت بالا لغو شد

حوادث ناشی از کار در استان اصفهان 42 درصد کاهش یافت

دلار باز هم گرانتر شد

قیمت گذاری نادرست ورقه های فولادی ریشه رکود و خام فروشی است

افتتاح چهار مدرسه در شهرستان های میرجاوه و سراوان

تمام خودروهای وارداتی باید دارای استانداردهای 51 گانه باشند

ترکیه اصلی ترین شریک تجاری ایران

سرمایه جدید بانک ملی ایران به ثبت رسید

رکورد ایساکو در کاهش زمان تعمیرات و افزایش سرعت خدمات

یارانه مهر ماه واریز شد

شاه کلید ارتقای کیفیت نان اعلام نرخ منطقی است

10 میلیاردر روسیه و چند نفتی

بروکراسی ایران سرمایه گذاران خارجی را فراری می دهد

ورود سالانه 15 میلیون پرونده به دستگاه قضا/ 70 درصد پرونده ها مربوط به مسائل مالی و حق الناس است

یاتاقان زدن به چه معناست؟

افتتاح دفتر مرکزی شرکت هواپیمایی بریتیش ایرویز در ایران

لیست جدید قیمت محصولات ایران خودرو + جدول

بقایای کشاورزی در تغذیه دام استفاده می شود

نخستین نیروگاه بادی شناور جهان در مدار قرارگرفت

نکات کلیدی در طراحی سایت فروشگاهی

این یخچال ها را نخرید

واگذاری به بخش خصوصی، مانع اصلی عدم عرضه آلومینیوم المهدی در بورس کالا

لغو ممنوعیت شماره گذاری خودروهای داخلی با مصرف سوخت بالا

سیم کارت های شاتل موبایل با پیش شماره 0998 و کد یک وارد بازار شد

تقویت صنعت شیلات در کنیا با تولید ماهی سودآور تیلاپیا

صنعت پتروشیمی در اولویت جذب سرمایه خارجی

میانگین تولید نفت پارس جنوبی به 19 هزار بشکه رسید

صادرات 110 هزار تن سنگ آهن از بورس کالا

پیش بینی تولید 480 هزار تن گندم در لرستان

جهانگیری وارد ترکیه شد+تصاویر

بی هراسی نفت از سیاست ضدایرانی ترامپ

زمانی نیا استقبال کرد!

رونمایی آلکاتل از 2 گوشی هوشمند جدید

احتمال تمدید توافق جهانی کاهش تولید نفت زیاد است

بهترین گزینه های غذایی برای فصل سرما

تکلیف بازار خودرو را روشن کنید

هزینه تمام شده غذای سنتی ایرانی

دسترسی به اطلاعات گمرک لحظه ای شد

تازه ترین شماره هفته نامه ایران خودرو روی گیشه ها رفت

بدهی 650000000000 تومانی ایرلاین ها به دولت

حقوق مالکیت فردی

حقوق مالکیت فردی