مطالب مرتبط:
متن کامل گزارش کمیسیون انرژی درباره آتش سوزی پتروشیمی بوعلی
آتش سوزی در هتل کاروان غیرمجاز ایرانی در کربلا
ساخت دستگاهی با قابلیت تشخیص آتش از فاصله 30 کیلومتری/هشدار قبل از آتش سوزی با تلفن همراه
آتش سوزی در یک واحد بزرگ تجاری در کرج
آتش سوزی در یک واحد بزرگ تجاری در کرج
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 1 فروردین 1396 ساعت 01:022017-03-20سياسي

متن کامل گزارش کمیسیون انرژی درباره آتش سوزی پتروشیمی بوعلی


گزارش کمیسیون انرژی مجلس درباره آتش سوزی پتروشیمی بوعلی سینای بندر ماهشهر در صحن علنی روز یکشنبه (22 اسفند) مجلس قرائت شد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازنفت نیوز، - به گزارش سایت قطره و به نقل ازنفت نیوز، متن کامل این گزارش به شرح زیر است : "مستند به تبصره (1) ماده (49) آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی گزارش پیش رو در چهار قسمت شامل؛ مقدمه، طرح مسأله، شرح حادثه، جمع بندی و ارائه پیشنهادات تهیه و تقدیم نمایندگان محترم می گردد .

مقدمه : در واحدهای پالایشگاهی و پتروشیمی به دلیل شرایط فرآیندی و عملیاتی خاص، پتانسیل قابل ملاحظه ای از بروز حوادث وجود دارد که حادثه آتش سوزی پتروشیمی بوعلی سینا واقع در منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی در ماهشهر نمونه بارزی از این نوع حوادث است.

30 درصد سهام این شرکت متعلق به سهام عدالت و 70 درصد سهام آن متعلق به شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس (هلدینگ) می باشد.

در حالیکه 40 درصد سهام هلدینگ خلیج فارس نیز متعلق به سهام عدالت و 20 درصد سهام هلدینگ خلیج فارس نیز متعلق به دولت است.

محصولات پتروشیمی بوعلی سینا (پارازایلین، ارتوزایلین، رافینت، بنزن، گاز مایع، برش سبک و سنگین نفتا، برش پنتان و برش سنگین بنزین پیرولیز) است که در بخش فروش داخلی به پتروشیمی های بندر امام خمینی(ره)، شهید تندگویان، امیر کبیر، فارابی، تبریز و چندین شرکت و صنایع پایین دستی داخلی دیگر فروخته شده و در بخش صادراتی به کشورهای حوزه خلیج فارس، اروپا، آسیای جنوب شرقی و شمال آفریقا صادر می شود .

در یک نگاه تخصصی، می توان دریافت که دلایل بروز حوادث در صنایع مذکور، تنوع زیادی نداشته و اکثر این حوادث از نوع نشتی، ایجاد ابر گازی و انفجار می باشد.

حال سئوال اینجاست که با توجه به تشابه حوادث رخ داده، چرا نمی توان از وقوع آن ها جلوگیری کرد؟ واقعیت این است که بخش اعظم این حوادث نه تنها قابل پیشگیری بوده، بلکه شدت آن ها نیز قابل پیش بینی است.

مشروط بر اینکه تجزیه و تحلیل حوادث به موقع صورت گرفته و بر مبنای آن، اقدامات اصلاحی لازم انجام، تدابیر ایمنی مربوطه اتخاذ و فرآیند مدیریت دانش به خوبی جاری شود .

طرح مسأله : در تاریخ 16/ 4/ 95 نشتی ایجاد شده در خط لوله ورودی یکی از پمپ های نصب شده در مجاورت برج 8001 واحد پارازایلین (که دو روز قبل از حادثه برای تعمیرات اساسی از محل باز و به کارگاه منتقل شده بود) سبب ایجاد حریق شده و به دلیل کمبود تجهیزات و مواد اولیه مناسب اطفاء حریق اعم از فوم و آب آتش نشانی مورد نیاز، آتش به برج مذکور سرایت کرده و متعاقب آن پرتاب گدازه های ناشی از انفجار برج مذکور، دو مخزن بزرگ حاوی خوراک نفتا نیز دچار حریق شده که با تلاش آتش نشانی، حریق در بامداد 19/ 4/ 95 مهار می شود.

این حادثه اگر چه خسارات جانی نداشته، لیکن متاسفانه خسارات اقتصادی و مالی بسیار زیاد و قابل توجهی وارد کرده است .

شرح حادثه : در روز چهار شنبه 16/ 4/ 95 ساعت 17:15 عصر، در پی نشت مخلوط زایلین (که هیدروکربنی آروماتیک و آتشگیر است) با فشار 5/10 بار و دمای 300 درجه سانتیگراد از محل واشر (آب بند) صفحه مسدود کننده دست ساز خط لوله ورودی یکی از پمپ های پمپ A 8001) ) نصب شده در مجاورت برج تفکیک زایلین (برج 8001) بخش 800 واحد پارازایلین در مسیر گردش این سیال هیدروکربنی، و با حرکت به سمت کوره در حال کار 8001 که در 10 متری محل نشت قرار دارد، آتش سوزی حادث شده است.

در اندک زمانی فواره آتش به فلنج های چسبیده به برج 8001 سرایت کرده و به سرعت گسترش یافته و نهایتاً برج 8001 گرفتار حریق می گردد.

در اثر بالا رفتن دما و فشار برج 8001 چند نقطه دچار پارگی و انفجارات پی در پی شده و به دنبال آن تعدادی از سینی ها و قطعات داغ به شکل گدازه های آتش به طرف برج مذکور پرتاب می شود.

برج 8001 دارای 128 متر ارتفاع، یکی از بلندترین برج های صنعت پتروشیمی ایران و خاورمیانه می باشد .

پمب A8001 بدلیل خرابی های مکرر، دو روز قبل از حادثه برای تعمیرات اساسی باز شده و به کارگاه ارسال می گردد و متأسفانه برای مسدود نمودن دهانه خطوط لوله ورودی و خروجی آن، از دو عدد صفحه مسدود کننده غیر استاندارد و دست ساز و پیچ و مهره های نامناسب و ناکافی استفاده می شود و نشتی و شروع حادثه از همین نقطه اتفاق می افتد.

در این لحظه جهت جلوگیری از آتش سوزی عملیات اطفاء شروع می شود، لیکن متأسفانه بدلیل کمبود فوم و پایین بودن فشار آب آتش نشانی موفقیتی حاصل نمی شود.

قابل ذکر است که هیچکدام از مجتمع های پتروشیمی منطقه ماهشهر مجهز به سیستم تانک و پمپ آتش نشانی مستقل نیستند و همه آن ها از یک سیستم مشترک مستقر در مجتمع یوتیلیتی متمرکز (مجتمع پتروشیمی فجر 1 و 2) بهره می برند .

در ادامه آتش سوزی با توجه به ارتفاع زیاد برج 8001، فاصله نزدیک مخازن ذخیره نفتا به برج، و جهت وزش باد از سوی برج به سمت مخازن، گدازه های آتش و قطعات مشتعل به سمت مخازن ذخیره C و A 2001 پرتاب می شود.

این مخازن دارای سقف شناور بوده و فضای بین سقف شناور و بدنه مخازن توسط یک لایه لاستیکی با کیفیت نامناسب از زمان نصب اولیه پوشیده شده و از سال 85 تا زمان حادثه همواره بخارات کافی هیدروکربن آماده اشتعال در بالای سقف وجود داشته است و بعلت سهل انگاری و بی توجهی مدیریتی رفع عیب نگردیده است .

لذا در اثر برخورد فلزات داغ و گدازه های آتش با گازهای موجود در فضای سقف مخازن مذکور، احتراق در این ناحیه نیز شروع می گردد.

مخزن c2001 حاوی 11 متر ذخیره نفتا بوده که به منظور مهار آتش سوزی فقط امکان تخلیه 3 متر از آن به سمت مخزن پایانه ها میسر می گردد .

حریق سقف مخازن مذکور در ابتدا جزیی بود اما اگر اولویت اطفای حریق برای تیم درگیر ابتدا برج 8001 و بعد این مخازن نبود و تیم مذکور با کمبود سیستم های اطفای حریق به ویژه فوم آتش نشانی مواجه نمی شد و توان تیم های آتش نشانی به هر دو حادثه معطوف می گردید، از گسترده شدن حریق و درگیر کردن کل سطح مخازن مذکور به ویژه مخزن C 2001 جلوگیری می شد .

آتش سوزی مخزن A 2001 و تجهیزات جانبی در ساعت 10 صبح و آتش سوزی برج 8001 و تجهیزات جانبی در ساعت 17 عصر روز پنج شنبه 17/ 4/ 95 کنترل و خاموش می شود.

با حضور وزیر نفت در محل حادثه، مدیریت مهار بحران و تیم های اطفاء حریق تقویت شده و در عصر روز جمعه حمله همه جانبه (زمینی و هوایی) به حریق مخزن C2001 آغاز می گردد اما موفقیت آمیز نبوده و تنها راه مهار و کنترل آتش و خنک نگهداری تجهیزات و سایر مخازن ذخیره جانبی از جمله مخازن LPG ، انتظار برای اتمام مواد در حال سوختن داخل مخزن به نظر می رسد .

سرانجام در ساعت 2:25 بامداد روز شنبه 19 تیرماه با سوختن و اتمام محتویات مخزن C 2001 آتش خاموش می شود.

علیرغم وعده بعضی از مسئولین وزارت نفت و هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس مبنی بر بازسازی بخش های آسیب دیده ظرف دو تا سه هفته کاری، پیش بینی می شود بالغ بر 20 ماه زمان برای بازسازی بخش های مذکور و راه اندازی مجدد واحد پارازایلین نیاز باشد .

در حادثه آتش سوزی مهیب پتروشیمی بوعلی اگرچه هیچگونه جانی نداشته ایم لیکن برآوردهای اولیه نشان می دهد با آسیب دیدن حدود 60 درصد واحدهای 800، 810، و 900 و آسیب دیدگی 20 تا 100 درصدی دستگاه ها، ماشین آلات، خطوط لوله و سیستم های برقی و ابزار دقیق این واحدها بیش از یکصد میلیون یورو خسارات مالی و اقتصادی به این شرکت وارد شده است.

البته این مبلغ بدون احتساب زیان های دوران 20 ماهه بازسازی است که ناشی از توقف تولید و عدم النفع همراه آن است .

جمع بندی و ارائه پیشنهادات : بررسی های به عمل آمده نشان می دهد عوامل ذیل باعث ایجاد آتش سوزی و کندی روند کار و عدم مهار بموقع حریق و افزایش خسارات مالی بوده است : 1 .

عدم رعایت برنامه ریزی تعمیرات دوره ای تجهیزات (PM) به منظور رفع اصولی عیوب کارکردی پمپ های A 8001 ، B و C 2 .

عدم عملکرد صحیح شیرهای قطع جریان ورودی و خروجی پمپ های مذکور و تجهیزات جانبی و عدم قطع کامل جریان سیال ناشی از سهل انگاری مدیریتی در رفع اصولی عیوب آنها 3 .

اقدام نا صحیح مسئولین و کارشناسان ذی ربط در جابجایی گیربکس خروجی پمپ A 8001 برای نصب بر روی شیر خروجی پمپ C 8001 4 .

غیر استاندارد بودن عملیات ایزولاسیون ورودی و خروجی پمپ های مذکور ناشی از سهل انگاری و بی انگیزگی کاری و بکارگیری روشهای تعمیراتی سنتی و استفاده از صفحات مسدود کننده دست ساز و غیر استاندارد و تعداد پیچ و مهره ناکافی و کم کیفیت 5 .

انحراف غیر مجاز در دیواره مخازن از زمان ساخت و نصب آنها و سهل انگاری مدیریتی در رفع بموقع این نقیصه مهم و نامطلوب و نامناسب بودن کیفیت مواد مصرفی لایه لاستیکی مخازن که نقش مهم آب بندی و جلوگیری از نشت مواد به بیرون را بخوبی انجام نمی داده است و بی توجهی به این نقیصه در سنوات مختلف بهره برداری از مخازن وجود داشته است .

6 .

تجمیع تعداد زیادی مخزن ذخیره در یک فضای محدود و نادیده گرفتن الزامات HSE و پدافند غیرعامل در زمان طراحی، ساخت و نصب آنها و اعمال فاصله نزدیک مخازن و تجهیزات نسبت بهم 7 .

عدم آمادگی کامل سیستم اطفای حریق مجتمع برای مقابله سریع و کافی با حریق و اطفای فوری و کامل آن و کمبود فوم اطفای حریق و خودکار نبودن سیستم توزیع آن در سقف مخازن 8 .

سهل انگاری در آموزش و بازآموزی دوره ای منابع انسانی شاغل در شرکت و به روز نگهداری ایشان 9 .

غفلت از جایگاه مهم HSE و بها ندادن به پرسنل واحدهای HSE و آماده نگهداری کامل ایشان 10 .

عدم فرماندهی و مدیریت واحد در زمان وقوع حادثه و در طول مدت اطفای آن و تشتت در تصمیم گیری و اجرا که باعث هدر رفت منابع انسانی و امکانات شده است .

11 .

عدم حضور بموقع مدیران و تصمیم گیران ارشد در محل حادثه بخصوص در ایام تعطیلی 12 .

عدم حضور کارشناسان و نیروهای ماهر کارگری در ایام تعطیل 13 .

بعد از خصوصی سازی شرکت های پتروشیمی طبق ماده (31) قانون اجرای سیاست های کلی اصل (44) قانون اساسی ، رابطه استخدامی منابع انسانی این شرکتها با صنعت نفت قطع و امکان نقل و انتقال آنها منتفی شد که این موضوع باعث دلسردی و بی انگیزگی بسیاری از آنها شده است .

با توجه به ضرورت بهره برداری ایمن از واحدهای عملیاتی و حساس صنعت نفت و نقش مهم و موثر این وحدها در تولید ملی و به منظور حفاظت از ثروت و سرمایه های ملی و حمایت از امنیت کارکنان و شهروندان محیط اطراف و پیشگیری از بروز حوادث مشابه که جان و مال و امنیت شهروندان و نیز محیط زیست را به خطر می اندازد، عمل به پیشنهادات زیر ضروری است : 1 .

طبیعت و ماهیت واحدهای تولیدی و ضرورت نظارت نزدیک بر همه امور این واحدها اقتضا می کند که افراد در رده های مختلف مدیریتی به طور مستمر در محل کارشان حضور داشته و در منطقه کاری خود نیز اقامت داشته باشند و علاوه بر این امکان دسترسی سریع به ایشان در ساعت های غیرکاری نیز فراهم باشد.

فلذا ضروری است نسبت به تعیین تکلیف مدیران به اصطلاح پروازی اقدام و اولویت با استفاده از نیروهای متخصص بومی و مستقر در منطقه کاری باشد .

2 .

هر چند دلایل مستندی مبنی بر خرابکاری و دست داشتن عوامل بیگانه و ضد نظام در این حادثه و حوادث مشابه اخیر مشاهده نشده است، اما با توجه به تهدیدات منطقه ای این عناصر، لازم است با هماهنگی و استفاده از راهنمایی های سازمان پدافند غیرعامل، ضمن آموزش مستمر مدیران و کارشناسان مربوطه، اصول پدافند غیرعامل به دقت و با سختگیری مسئولان ذیربط پیش از راه اندازی و حین بهره برداری این واحدها به اجرا گذاشته شود .

3 .

با توجه به حساسیت فوق العاده صنایع بالادستی و پایین دستی نفت، گاز و پتروشیمی و اثرات مخرب انسانی، مالی و زیست محیطی بروز حادثه در این صنایع، ضروری است امکانات و تجهیزات مهار حادثه متناسب با خطرات بالقوه این واحدها به روزرسانی و تجهیز شود و همچنین هماهنگی لازم با مناطق معین به صورت مانورهای دوره ای آزمایش و بررسی شود .

4 .

وزارت نفت از ارائه خوراک به واحدهایی که موارد فوق را رعایت نمی کنند تا زمان رفع نواقص خودداری نماید .

5 .

دقت در حداقل نگه داشتن سقف ذخایر مواد یا محصولات هیدروکربنی در مخازن امری ضروری است .

6 .

مجاز شمردن امکان نقل و انتقال منابع انسانی نفتی بین بخش های دولتی و بخش خصوصی با توجه به ضرورت موافقت مسئولین واحدهای مبداء و مقصد، این موضوع به نفع هر دو بخش مذکور بوده و سطح افزایش رضایت مندی و انگیزش منابع انسانی را بالا برده و با دلگرمی آنان سطح مخاطرات رفتارهای ناایمن کاهش خواهد یافت .

7 .

تقویت نظام آموزش ضمن خدمت و بازآموزی منابع انسانی در همه حوزه های تخصصی و ضروری مرتبط با کار ایشان 8 .

پرهیز از اقدامات تعمیراتی و بهره برداری به روش سنتی و رعایت الزامات و روشهای ارائه شده در اسناد و کتابچه های راهنمای شرکتهای ارائه دهنده مجوز و بکارگیری روشها و نیز مواد و تجهیزات و امکانات استاندارد و قابل اطمینان و با کیفیت مناسب 9 .

بکارگیری روشهای علمی و دانش پایه و به روز برای تجزیه و تحلیل شرایط بهره برداری، تعمیراتی و غیره و ارزیابی خرابی تجهیزات و پرهیز از چندباره کاری ها 10.

بررسی فوری و مجدد و اصلاح مشکلات باقی مانده از زمان نصب و راه اندازی دستگاه ها و تجهیزات و ماشین آلات 11 .

در نظر گرفتن فاصله زمینی و هوایی کافی و ایمن در هنگام نصب تجهیزات، دستگاهها، ماشین آلات و خطوط لوله فرآیندی در همه طرح های توسعه ای صنعت نفت بویژه در مناطق ویژه اقتصادی ماهشهر و انرژی پارس (عسلویه) 12 .

تجهیز مخازن ذخیره به امکانات مدرن اطفاء حریق و تزریق فوم آتش نشانی 13 .

تامین تجهیزات لازم تخصصی و ماشین های آتش نشانی مناسب برای اطفاء حریق واحدهای امداد و نجات 14 .

ارائه مشوقهای لازم جهت جلوگیری از خروج نیروهای باسابقه هم در بهره برداری و تولید و هم در آتش نشانی و توجه ویژه به پرورش نیروی انسانی.

این موضوع از اصلی ترین دغدغه هایی است که می توان با ایجاد بسترهای انگیزش مانند حقوق و مزایا، ایجاد امکانات رفاهی و آموزشی و اعطای عوامل تشویقی از آن پیشگیری کرد .

15 .

ساخت و تجهیز بیمارستان سوانح سوختگی در منطقه که به دلیل وجود صنایع متعدد، آبستن حوادث است .

16 .

تأسیسات و تجهیزات پیشگیری و اطفاء حریق ادارات و سازمان های شهری (شهرداری ها و اداره گمرک) که در مجاورت صنایع هستند با هماهنگی نهادهای حاکمیتی صنعت، به اتصالات یکسان، تجهیزات مشابه و قابل جایگزین مجهز گردند.

در این صورت استفاده از تجهیزات سایر سازمان ها در بحران های صنایع راحت تر خواهد بود .

17 .

ممیزی مداوم و دوره ای سیستم های ثابت و سیار اعلان و اطفاء حریق مجتمع های پتروشیمی منطبق با استانداردهای بین المللی صورت پذیرد .

18 .

راه اندازی و تقویت ناوگان دریایی و هوایی اطفاء حریق با توجه به شرایط اقلیمی و جغرافیایی استقرار مجتمع پتروشیمی 19 .

استفاده از پیمانکاران صاحب صلاحیت، اهلیت و تجربه کافی در پروژه های نفت و گاز در پایان از حضور آقای زنگنه، وزیر نفت، آقای گلمرادی نماینده ماهشهر، امیدیه و هندیجان و عضو کمیسیون انرژی، تمامی مقامات و کارکنان دستگاه های محلی از جمله استاندار خوزستان، فرمانداری ماهشهر، پرسنل جان بر کف آتش نشانی، دیگر واحدهای صنعت نفت، معاونت های نفت، پخش و پالایش، گاز، پتروشیمی، شرکت ملّی مناطق نفتخیز جنوب و شرکت ملی حفاری، واحدهای سازمانی و شهری از جمله اداره بندر، گمرک و شهرداری ها، صدا و سیما و خبرنگاران بومی و محلی تشکر و قدردانی می شود .

فریدون حسنوند رییس کمیسیون انرژی"
کلید واژه ها: پتروشیمی - سهام هلدینگ خلیج فارس - حوادث - خلیج فارس - گزارش - سهام - آتش سوزی - سهام عدالت - درصد - فارس - خلیج - مجلس شورای اسلامی - حادثه - حادثه آتش سوزی - انفجار - سینا - مجلس - ماهشهر - قبل از حادثه - انرژی - آتش نشانی - حریق - بندر - پیش بینی - اقتصادی - پیشگیری - واقعیت - کارگاه - آفریقا - اسلامی

آخرین اخبار سرویس:
استخدام آژانس ونک

خانم بازیگر بعد از طلاق:همسرم بهترین دوستم بود/ به ازدواج مجدد فکر می کنم

استخدام کافی شاپ آریا

روایت سقوط یک رییس جمهوری؛ از معجزه هزاره سوم تا رد صلاحیت

تصاویری از اقامه نماز عید فطر در واشنگتن

ناگفته های هاشمی طبا از روزهای مبارزات انتخاباتی

ساماندهی بایگانی اسناد هویتی تهران آغاز می شود

فرصت ثبت نام چهارمین آزمون استخدامی تمدید شد

اظهارات جالب و شنیدنی مصطفی هاشمی طبا در خصوص انتخابات

طرح های امنیتی جدیدی در مجلس اجرا می شود

مصوبه لغو روادید بین ایران با روسیه و پرتغال ابلاغ شد

«آن است شیوه حکمت» زیرچاپ/روایت سیدمهدی شجاعی از سیاست علوی

گزیده بیانات رهبر انقلاب در خطبه های نماز عید فطر

فیلم/ تصاویر دیدنی از نماز باشکوه عید فطر

جعفری در گفت وگو با فارس مطرح کرد طعنه های دولتمردان به منتقدان و رابطه آن با حواشی روز قدس

ازدواج سفید چه تبعاتی برای دختران دارد؟

مدیری اجرایی تولیت شمس تبریزی: مستند شمس تبریزی روی آنتن شبکه 4 می رود

رنج های صدا و سیما؛ از ضعف نظارت تا فربهی سازمانی

فیلپین شایعات درباره وخامت حال رییس جمهورش را رد کرد

جای خالی یک وزیر در نماز عید فطر

فیروزکوه ؛ پیاده روی خانوادگی + گزارش

مراکش سفیرش را از هلند فراخواند

امام جمعه تبریز عید فطر را به مسلمانان جهان، علی الخصوص جمهوری آذربایجان و ترکیه تبریک گفتند

فیروزکوه ؛ پیاده روی خانوادگی

حمایت علیرضا قربانی از حسن روحانی در اجرای زنده+فیلم

نماز عید سعید فطر در امام زاده حسن(ع) به روایت تصویر

جمع آوری ادوات جنگی در شهرکرد

مرزهای هند و نپال مسدود شد

توصیه های راهگشای حضرت آیت الله نجفی به دانش آموزان مدارس

هرگونه تحدید صدور ویزا برای ایرانیان نقض روح برجام محسوب می شود

فیلپین شایعات درباره وخامت حال رییس جمهورش را رد کرد

استخدام منشی جهت آژانس هواپیمایی در محدوده پاسداران تهران

استخدام منشی در نمایشگاه کابینت مدرن

شگرد امضاهای طولانی!

استخدام ظرفشوی آقا با بیمه و غذا در تهران

6 پیشنهاد راهبردی برای مدیریت تعطیلات

استخدام فروشنده جوان آقا دارای فن بیان بالا در فارس

ظرفیت های جدید فروش در سینما

4 توجیه تخریب «راه و شهرسازی»

عملیات نافرجام در مکه

شورش خودی ها علیه ترامپ

مدل شرقی نظام توزیع رقابت ساز

تشدید گسل تورمی در میانه بهار

ناگفته های هاشمی طبا از روزهای مبارزات انتخاباتی

دولت بدون تفنگ تحقیر و تسلیم خواهد شد

سند 2030 هرگز برای اجرا به سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی ابلاغ نشده است

تصاویر دیدنی از مراسم عید فطر در سرتاسر جهان

تصادف وحشتناک در فرمول یک

ازدواج سفید چه تبعاتی برای دختران دارد؟

پیام تسلیت کولیوند در پی درگذشت تکنسین فوریت های پزشکی یزد

دعوت وزیر امور خارجه موزامبیک از ظریف برای سفر به ماپوتو

در استان یزد فراهم شد؛ امکان تحصیل بانوان علاقه مند به دروس حوزوی به صورت پاره وقت

پروژه های شهروند محوری در یاسوج اجرایی شود

چهارمین همایش دانشجویی فلسفه برگزار می شود

طرح های امنیتی جدیدی در مجلس اجرا می شود

بعد از 3 روز مُنگره همچنان در آتش می سوزد

صدور شناسنامه در کمتر از دو هفته در تهران

رفع تصرف 1400مترمربع از تالاب جوکندان

سردار زارعی: حمله داعش به تهران تقدیر الهی بود

برخی، مانع محدودیت برج سازی در باغات هستند

73 درصد پرونده ها در شورای حل اختلاف رسیدگی می شوند

فعلا برای حفظ وحدت سکوت می کنیم

کشورهای اسلامی از تفرقه ضرر می کنند و از اتحاد سود می برند/امروز مبارزه با رژیم صهیونیست برای دنیای اسلام واجب و لازم است

نماز عید فطر در جمهوری آذربایجان برپا شد

سازمانی که هزار برابر بیشتر از داعش به ما آسیب وارد کرده است

استخدام راننده در تاکسی تلفنی پرواز

استخدام باغ رستوران خلدبرین در دو رده شغلی

استخدام کارگر ساده آقا با جای خواب جهت تالار در تهران

زبان فارسی رسما به تلگرام افزوده شد

تحریم های اقتصادی آمریکا علیه کشورهای مستقل نقض فاحش حقوق بین الملل است

تمدید فعالیت شهرک تاریخی مشهد دوست داشتنی

حماسه رزمندگان استان در پد خندق

آرامش خود را مدیون مردم هستیم

سفیر ایران استوارنامه خود را به رییس جمهور موزامبیک تقدیم کرد

مسئولان از طریق گفت وگو با یکدیگر اختلافات را حل کنند/ ایجاد اختلاف میان وزارت اطلاعات و سپاه خواست دشمنان است

آغاز میزگرد مشترک ظریف با وزیر اقتصاد و مدیران صنایع بزرگ آلمان

پارلمان اروپا خواستار گنجاندن نان سپاه در لیست سیاه شد

جامعه قرآنی به دیدار خانواده شهید حجت السلام «سیدمهدی تقوی» می روند

بیش از 39 هزار نفر بر سفره افطار بقاع متبرکه غرب خراسان رضوی

15 کشور که زیباترین زنان جهان را دارند

73 درصد پرونده ها در شورای حل اختلاف رسیدگی می شوند

مطیعی ظریف نیست! - رضا نصری*

استخدام دفتر سنگ فروشی عتیق

استخدام صندوقدار و فروشنده آقا در تهران

استخدام کارگر ساده ساکن جاده ساوه در کارگاه تولیدی

استخدام شرکت پژوهشی نوین بینش

استخدام پیک نیمه وقت و تمام وقت جهت فست فودی در تهران

ادامه پیگیری ماجرای افشای سوالات آزمون نهایی دانش آموزان

مهدی یزدی مامور حفاظت سپاه در فرودگاه مهرآباد شهادت رسید

آشنایی با سالنامه تخصصی روابط عمومی

مصوبه لغو روادید بین ایران با روسیه و پرتغال ابلاغ شد

بله صاحب تفنگ که سهل است ما صاحب موشک های دشمن شکن هستیم/ فعلا برای حفظ وحدت سکوت می کنیم

واکنش وزیر کار به شعر مداح در عیدفطر

سید محمد صدر مطرح کرد: تغییرات عربستان شبیه تحولات اواخر دوران شوروی است/ دلیل مواضع تند عربستان در قبال ایران چیست؟/ به صورت جدی تمام تحولات داخل عربستان را رصد می کنیم

حداد عادل: برخی حرکات، آتش به اختیاری را زیر سوال نبرد

پیام تسلیت سرپرست سازمان اورژانس کشور در پی درگذشت تکنسین فوریت های پزشکی یزد

دعوت موزامبیک از ظریف برای سفر به ماپوتو

برداشت زردآلو در شاهرود / نورالله حسین پور

سیگارتان را هرچه زودتر خاموش کنید!

میزگرد مشترک همکاری های اقتصادی ایران و آلمان آغاز شد

واکنش وزیر کار به شعر جنجالی مداح در عیدفطر

بیش از 39 هزار نفر بر سفره افطار بقاع متبرکه غرب خراسان رضوی

استخدام منشی تمام وقت در یک کلینیک پوست و مو

استخدام موتورسوار در پیک موتوری سجاد

استخدام نگهبان بازنشسته جهت مجتمع مسکونی در تهران

استخدام منشیِ پاسخگوی تلفن در محدوده قلهک تهران

استخدام فروشنده در محدوده حصارک، دهقان ویلا و فردیس البرز

آیین دوستیابی در کلام امام علی (ع)

تامین اجتماعی در حوادث ناشی از کار چه می گوید؟

ماجرای گزارش زنده شبکه خبر که تبدیل به سوتی رسانه ای در روز قدس شد!

آخرین مهلت ارسال آثار به دوازدهمین جشنواره ملی انتشارات روابط عمومی

آخرین مهلت ثبت نام در کارگاه های آموزشی روبط عمومی اعلام شد

دبیرکل جمعیت خدمت گزاران انقلاب اسلامی عنوان کرد بدهکاری 32 هزار میلیاردی دولت به قرارگاه خاتم الانبیا/ اگر سپاه نبود در پروژه ها درمانده می شدید

برنامه اقتصادی عربستان سعودی را جدی بگیریم/ سر خودمان شیره بمالیم از دنیا عقب می افتیم

گردشگران در یاسوج

اجلاس نماز و فضای مجازی در گلستان برگزارمی شود

مرزهای هند و نپال مسدود شد

چرا محاسبات منافقین اشتباه از آب درآمد؟

حذف رشته های دانشگاه آزاد غیرکارشناسی است

منو بی تدبیری همین الان یهویی ...

سالروز ترور نافرجام رهبر معظم انقلاب توسط منافقین

کنایه صریح وزیر احمدی نژاد به حدادعادل

شعرخوانی محمدمهدی سیار در حضور رهبر انقلاب + فیلم

حمایت تامین اجتماعی از حادثه دیدگان کار بدون درنظرگرفتن سابقه حق بیمه

53 مرکز ترک اعتیاد در استان بوشهر فعال است

همکاری های چند جانبه در زمینه مبارزه با تروریسم می تواند راهگشا باشد

استخدام مزون مادمازل

استخدام پیک موتوری جهت یک تهیه غذا در محدوده افسریه تهران

استخدام کارگر جهت کبابی در محدوده هفت تیر کرج

حمایت قاطع علیرضا قربانی از رییس جمهور : روحانی قطعا تنها نیست

چرایی سکوت رسانه ای شرق و غرب در برابر حادثه هفتم تیر

ایجاد همکاری های بانکی یکی از موضوعات مهم برای توسعه روابط اقتصادی است

واکنش وزیر رفاه به شعر خوانده شده پیش از نماز عید فطر

برگزاری یادواره شهید «سید قاسم سامیه» در یزد

کوشکی: مظلوم نمایی منافقین کار امنیتی های دهه60بود/اعدام کنندگان مجاهدین، بعدها نظام را محاکمه کردند

دعوت وزیر خارجه موزامبیک از ظریف برای سفر به ماپوتو

صدور شناسنامه در بازه زمانی کمتر از 2 هفته در تهران

شهربابک _ باغستان گیلاسهای رنگارنک

امکان تحصیل بانوان علاقه مند به دروس حوزوی به صورت پاره وقت

واگذاری واگن های دولتی به مترو به کجا رسید؟

شش روز تا واکنش قاطع وکلای ملت به آمریکا

دولت بدون تفنگ توسط دشمنان تحقیر و تسلیم خواهد شد

مظلوم نمایی منافقین توسط امنیتی های دهه شصت بود

حذف رشته های دانشگاه آزاد اسلامی غیرکارشناسی است/ وزارت علوم و شورای انقلاب فرهنگی اجازه ندهند به دانشگاه لطمه ای وارد شود

همکاری های چند جانبه در زمینه مبارزه با تروریسم می تواند راهگشا باشد

اعلام فراخوان تحصیل پاره وقت در حوزه علمیه خواهران یزد

منو بی تدبیری همین الان یهویی ...

کارهایی که در مسافرت باید انجام داد

فرمانده کل سپاه: بله صاحب تفنگ که سهل است ما صاحب موشک های دشمن شکن هستیم/ دولت بدون تفنگ تحقیر و سرانجام تسلیم خواهد شد/ فعلا برای حفظ وحدت سکوت می کنیم

استخدام کارگر آقا جهت کار در پیتزا فروشی

استخدام فروشنده ماهر آقا جهت فروشگاه بدلیجات در تهران

استخدام یکنفر مدرس زبان آلمانی خانم در اصفهان

استخدام گرافیست حرفه ای بصورت تمام وقت در تهران

گزارشی از پرداخت های به روز نشده فوق العاده نوبت کاری پرستاران

2 اتفاق از 2 جنبه متفاوت آتش به اختیار

استخدام سالن دار در محدوده شهرک ناز فردیس البرز

استخدام نیروی ظرفشور جهت رستورانِ هتل در خراسان رضوی

نام متفاوت همسر محسن چاوشی چیست؟

فیلم/ خطاهای هند عجیب و غریب!

تخلفات و جرائم آزمون سراسری اعلام شد

تمام آنچه باید درباره آزمون سراسری بدانید

کسانی که علیه دولت فضاسازی می کنند غم و درد محرومان را ندارند/چرا می خواهید بین سران کشور تفرقه ایجاد کنید؟

ابهام در طرح تحریم های ایران و روسیه

کیفیت آموزش در حوزه های علمیه تویسرکان فدای کمیت نشود

اقدامات آمریکا به تصویب تحریم های یکجانبه کشورهای مستقل نقض فاحش حقوق بین الملل است/ تجاوزات نظامی به یمن یک تراژدی انسانی را رقم زده است

تمام آنچه باید درباره آزمون سراسری بدانید

تمام آنچه باید درباره آزمون سراسری 96 بدانید

راز ماندگار برنامه «راز» به حقیقت جویی «حاج نادر» بستگی دارد/ بچه مسلمان های حوزه فرهنگ کار یکدیگر را خنثی می کنند

تکذیب خبر کشته یا مجروح شدن رییس جمهور فیلیپین

رییس جمهور برزیل به فساد متهم شد

وقف یک منزل مسکونی در تفت

پیام استاندار خراسان شمالی به مناسبت سالروز جهانی مبارزه با مواد مخدر

استخدام راننده بدون ماشین جهت پخش مواد پروتیینی در تهران

استخدام کارگاه رنگ استاتیک در اصفهان

استخدام کمک آشپز و نیروی ظرفشور در هتل سحاب

لو رفتن سوال های امتحانات نهایی تایید شد

استخدام نیروی خانه دار جهت هتل آپارتمانی در مشهد

استخدام تعدادی کارگر ساده جهت یک فست فود در اصفهان

استخدام تعدادی کارگر ساده آقا در بستنی فروشی

احمدی نژاد پدربزرگ شد + عکس

استخدام فروشگاه سِت

استخدام چرخکار مانتو دوز حرفه ای جهت کار در مشهد

هاشمی طبا: گفتند به نفع آقای رییسی کنار برو!

مجازات برای پزشکانی که تعرفه مازاد بگیرند/مردم با 190تماس بگیرند

نماز عید فظر | دل، شاد کنید

سخنان ظریف در جمع ایرانیان مقیم آلمان

تاکید نماینده مجلس بر تقویت و تحکیم دانشگاه آزاد اسلامی

درخواست فرماندار ری برای انتخاب شهردار مستقل

نمایش اتحاد و همبستگی مسلمانان در عید سعید فطر

راه اندازی زایشگاه جدید جیرفت در آینده نزدیک

شعرخوانی آقای محمدمهدی سیار در حضور رهبر انقلاب + فیلم

دولت بدون تفنگ تحقیر و تسلیم خواهد شد/ فعلا برای حفظ وحدت درباره هجمه غیرمنصفانه به سپاه سکوت می کنیم

کسانی که علیه دولت فضاسازی می کنند غم و درد محرومان را ندارند/چرا می خواهید بین سران کشور تفرقه ایجاد کنید؟

فرار مسئولان از نصیحت پذیری زمینه ساز فساد است

در حالیکه مردم منطقه به خاک و خون کشیده شده اند ما آرامش خود را مدیون مردم هستیم

حمایت تامین اجتماعی از حادثه دیده ناشی از کار بدون توجه به سابقه حق بیمه

شکست خوردگان انتخاباتی با توهین و تخریب تخلیه روانی می شوند

آیین دوستیابی در کلام امام علی (ع)

در کمتر از دو هفته شناسنامه جدید بگیرید

دیدار رییس کل دادگستری مازندران با جانبازان هشت سال دفاع مقدس

متن کامل گزارش کمیسیون انرژی درباره آتش سوزی پتروشیمی بوعلی

متن کامل گزارش کمیسیون انرژی درباره آتش سوزی پتروشیمی بوعلی