مطالب مرتبط:
بررسی ابعاد بیمه ای حادثه پلاسکو از زبان قائم مقام بیمه مرکزی / مدیریت ریسک در پلاسکو ممکن نبود
15 راهکار پیشنهادی فعالان صنعت بیمه در قبال حادثه پلاسکو
15 راهکار پیشنهادی فعالان صنعت بیمه در قبال حادثه پلاسکو
مصوبات لازم برای تحقق تأکیدات مقام معظم رهبری را در اولین جلسه شورای عالی اشتغال بررسی خواهیم کرد
روحانی: اشتغال جوانان مهم ترین هدف ماست/ بررسی مصوبات لازم برای تحقق تأکیدات مقام معظم رهبری در اولین جلسه شورای عالی اشتغال
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 1 فروردین 1396 ساعت 01:032017-03-20سياسي

بررسی ابعاد بیمه ای حادثه پلاسکو از زبان قائم مقام بیمه مرکزی / مدیریت ریسک در پلاسکو ممکن نبود


پرویز خسروشاهی، قائم مقام رییس کل بیمه مرکزی، نداشتن بیمه نامه تعداد قابل توجهی از کسبه ساختمان پلاسکو را ناشی از این می داند که این افراد احتمال وقوع حادثه ای در این ابعاد را نزدیک به صفر تصور می کردند.

- بررسی ابعاد بیمه ای حادثه پلاسکو از زبان قائم مقام بیمه مرکزی / مدیریت ریسک در پلاسکو ممکن نبود پرویز خسروشاهی، قائم مقام رییس کل بیمه مرکزی، نداشتن بیمه نامه تعداد قابل توجهی از کسبه ساختمان پلاسکو را ناشی از این می داند که این افراد احتمال وقوع حادثه ای در این ابعاد را نزدیک به صفر تصور می کردند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازریسک نیوز،پرویز خسروشاهی، قائم مقام رییس کل بیمه مرکزی، نداشتن بیمه نامه تعداد قابل توجهی از کسبه ساختمان پلاسکو را ناشی از این می داند که این افراد احتمال وقوع حادثه ای در این ابعاد را نزدیک به صفر تصور می کردند.

البته قائم مقام رییس کل بیمه مرکزی معتقد است در این موضوع ابعاد اجتماعی نقشی بسیار مهم تر از ابعاد فردی دارند.

او می گوید: وقتی حوادث گوناگون پیامدهای اجتماعی و به اصطلاح ادبیات اقتصادی، پیامدهای خارجی منفی داشته باشد، مساله از منظر اجتماعی اهمیت پیدا می کند چرا که غفلت اشخاص در سطوح فردی، ممکن است پیامدهای منفی برای دیگران و بعضاً کل اجتماع داشته باشد.

به همین دلیل اساساً بیمه به عنوان یکی از ابزارهای مهم مدیریت مساله پیامدهای خارجی در ارتباط با بسیاری از خطرات و حوادث، به اشکال مختلف با نوعی اجبار همراه است.

■■■ آخرین آمارها از تعداد واحدهای بیمه شده ساختمان پلاسکو و همچنین برآورد خسارت های واردشده در این حادثه حاکی از چه وضعیتی است؟ در ساختمان پلاسکو بالای 560 واحد تجاری مستقر بوده است.

طبق آخرین گزارش 15 شرکت بیمه ای که برای واحدهای تجاری فعال در ساختمان پلاسکو بیمه نامه صادر کرده اند تاکنون برای معادل 50 درصد این واحدها پرونده پرداخت خسارت تشکیل شده و 127 مورد خسارت به ارزش حدود 20 میلیارد تومان پرداخت شده است.

موارد تحت پوشش بیمه نیز عمدتاً اثاثیه و موجودی اجناس واحدهای تجاری تحت پوشش در مقابل آتش سوزی است.

ارزش مجموعه تجاری پلاسکو سه جزء مهم دارد.

ارزش ساختمان و تاسیسات، ارزش موجودی اجناس و اثاثیه و ارزش حق سرقفلی.

به نظر می رسد ارزش سرقفلی، بخش عمده ارزش مجتمع تجاری فوق باشد که طبعاً در برآورد خسارت آتش سوزی اخیر نباید آن را به حساب آورد چون سرقفلی یک دارایی معنوی است و خسارتی از بابت آتش سوزی متوجه آن نیست.

بنابراین برای برآورد خسارت صرفاً باید به ارزش ساختمان و تاسیسات و موجودی اجناس و اثاثیه توجه کرد.

برآوردهای همکاران ما در شرکت های بیمه حاکی از آن است که 240 واحد خسارت قابل توجهی نداشته اند بنابراین خسارت آتش سوزی فقط متوجه 320 واحد است.

درباره اجناس و اثاثیه از بین رفته قضاوت درستی فعلاً نمی توان کرد اما اگر با نگاه بسیار بدبینانه فرض کنیم خسارت مربوط به اجناس و اثاثیه برای هر واحد به طور متوسط 500 میلیون تومان است در این صورت خسارت وارده 160 میلیارد تومان خواهد بود.

اگر هزینه بازسازی ساختمان نیز از قرار هر مترمربع سه میلیون تومان فرض شود در این صورت با توجه به متراژ ساختمان که 24 هزار مترمربع عنوان شده هزینه بازسازی بالغ بر 72 میلیارد تومان می شود.

با این حساب، کل خسارت وارده بدون لحاظ عدم النفع اقتصادی و از همه مهم تر، آسیب های جانی و انسانی و روحی که این حادثه دربرداشت و فداکاری که از سوی آتش نشانان شهید به جامعه هدیه شد و به هیچ صورتی قابل جبران نیست؛ حدود 232 میلیارد تومان خواهد بود.

حال اگر برای محاسبه میزان پوشش بیمه در پلاسکو، تعداد واحدهای تحت پوشش مد نظر باشد حدود نیمی از واحدها بیمه آتش سوزی داشته اند و اگر مبنای محاسبه، ارزش تحت پوشش بیمه در مقایسه با ارزش کل دارایی ها شامل ساختمان و موجودی اجناس و اثاثیه باشد در این صورت درصد پوشش بیمه ای حدود 17 درصد خواهد بود.

به گفته شما، حدود نیمی از واحدها بیمه آتش سوزی داشته اند.

به نظر شما چرا تمایل به استفاده از بیمه در بین اصناف این ساختمان پایین بوده است؟ حادثه و خطر امری احتمالی است و نگرانی از وقوع حادثه افراد را وادار می کند برای این موضوع فکری بکنند که یکی از این اقدام ها خرید بیمه نامه است.

برآورد اشخاص از چنین احتمالی به تجربیات گذشته و عملی آنها بستگی دارد.

واقعیت آن است که حوادثی مثل آتش سوزی پلاسکو در کشور ما بی سابقه است و فعالان اقتصادی تجربه ای مشابه این موضوع نداشته اند.

شاید یکی از دلایل اصلی اینکه بخش زیادی از واحدهای فعال در این مجتمع بیمه نامه تهیه نکرده اند این باشد که آنها تجربه مشابهی نداشته اند و لذا احتمال وقوع حادثه ای با این ابعاد در ذهن آنان نزدیک به صفر بوده است.

همین موضوع باعث شده افراد هم سهل انگاری کنند و هم دلیلی برای هزینه در بیمه موضوعی که احتمال آن را منتفی می دانند نداشته باشند.

البته این مساله هم بعد فردی و هم بعد اجتماعی دارد که بعد اجتماعی مهم تر از بعد فردی است.

وقتی تمام تبعات یک حادثه متوجه خود شخص باشد، حساسیت های اجتماعی و قانونی و عرفی نسبت به غفلت او از مدیریت ریسک های مترتب بر کار و زندگی اش، چندان مورد توجه نخواهد بود اما وقتی حوادث گوناگون پیامدهای اجتماعی و به اصطلاح ادبیات اقتصادی پیامدهای خارجی منفی داشته باشد، مساله از منظر اجتماعی اهمیت پیدا می کند چرا که غفلت اشخاص در سطوح فردی، ممکن است پیامدهای منفی برای دیگران و بعضاً کل اجتماع داشته باشد.

به همین دلیل اساساً بیمه به عنوان یکی از ابزارهای مهم مدیریت مساله پیامدهای خارجی در ارتباط با بسیاری از خطرات و حوادث، به اشکال مختلف با نوعی اجبار همراه است.

زندگی اقتصادی و اجتماعی فردی و جمعی در جوامع در پنج سطح مختلف با پیامدهای خارجی منفی مواجه است.

یک سطح، سطح بین المللی است.

شاید مهم ترین مصداق پیامد خارجی منفی در سطح بین المللی تولید گازهای گلخانه ای باشد.

در نقطه ای مثل چین میلیون ها تن گاز گلخانه ای تولید می شود.

شرکت های بیمه جایی را که مقاوم و ایمن نباشد یا بیمه نمی کنند یا آنقدر نرخ حق بیمه را بالا می گیرند که شخص مجبور خواهد شد بین فعالیت اقتصادی ایمن و عدم فعالیت اقتصادی یکی را برگزیند.

به همین دلیل در ارتباط با ساختمان پلاسکو شرکت های بیمه تمایلی به ارائه پوشش بیمه ای برای کل ساختمان نداشته اند.

ابزار جوامع امروزی برای مدیریت این مساله، تفاهمات بین المللی است.

سطح دوم، سطح ملی است.

مصداق بارز پیامدهای خارجی منفی در سطوح ملی مواردی چون آلودگی های زیست محیطی و حوادث رانندگی است.

کنترل و مدیریت پیامدهای خارجی منفی در سطوح ملی با دولت های ملی و مقررات گذاری است.

یکی از ابزارهای مهم در این زمینه ابزار بیمه های اجباری است.

سطح سوم، سطح منطقه ای یا محلی است.

در این ارتباط هم دولت های محلی مسوول هستند و پیامدهای خارجی را با مقررات گذاری کنترل و مدیریت می کنند.

در این سطح یکی از ابزارهای مهم بیمه های اجباری است.

سطح چهارم، سطح جوامع هم نفع یا اصطلاحاً Communityهاست.

مصداق این جوامع محلات، اصناف و اتحادیه ها و سندیکاها در مقیاس های خرد و کلان، گروه های اجتماعی گوناگون، همشهری های مقیم در مناطق خارج از محل تولد و.

است.

در این سطح دامنه اثر پیامدهای خارجی محدود به خود جامعه هم نفع می شود.

از جهتی ساختمان پلاسکو در همین سطح قرار می گیرد.

نمونه پیامدهای خارجی منفی این سطح نیز همین حادثه ای است که در پلاسکو اتفاق افتاد.

به خاطر سهل انگاری در امر ایمن سازی، حادثه ای در گوشه ای از این ساختمان اتفاق افتاده و خیلی های دیگر، کل ساختمان و اشخاص فعال در آن و از جهاتی کل جامعه را تحت تاثیر تبعات خود قرار داد.

قضیه ساختمان پلاسکو از جهت اخیر در سطح محلی هم قابل طبقه بندی است.

در این موارد نیز در جوامع گوناگون بر حسب فرهنگ خاص قانونی و اجتماعی و بوروکراتیک و ساختار بخش عمومی، دولت های ملی یا محلی یا گروه های هم نفع اقدام به کنترل و مدیریت پیامدهای خارجی در حوزه فعالیتی ذی ربط می کنند.

در این سطح هم یکی از ابزارهای موثر، الزام به تهیه بیمه نامه است که از سوی دولت های ملی یا محلی یا خود گروه های هم نفع مقرر می شود.

سطح پنجم، سطح روابط دو یا چندجانبه بین اشخاص است.

مثل مسوولیت متقابل افراد در ارتباط با تعهداتی که در معاملات مختلف نسبت به هم دارند.

در این مورد هم یکی از ابزارهایی که بسیار مورد استفاده قرار می گیرد، بیمه نامه است.

در واقع هنگام انجام معامله، یکی از طرفین داشتن بیمه نامه را شرط معامله تعیین می کند.

همان گونه که ملاحظه می شود به جز سطح اول، در بقیه سطوح، یکی از ابزارهای مورد استفاده برای مدیریت پیامدهای خارجی منفی، استفاده از الزام اشخاص به تهیه بیمه نامه است.

بنابراین یکی دیگر از عواملی که می توان در تبیین چرایی عدم استفاده از سازوکار بیمه در ساختمان پلاسکو نام برد فقدان ضمانت اجرایی کافی برای کنترل و مدیریت مساله پیامدهای خارجی در آنجاست.

یکی دیگر از عوامل در این زمینه به خصوص از جهت عدم اخذ پوشش بیمه ای برای خود ساختمان، ابهام در مسوولیت ها و روابط میان مالک و مستاجر در بناهای این چنینی است.

ممکن است سوال شود که بیمه چگونه می تواند نقش کنترل کننده پیامدهای خارجی منفی را در این زمینه بازی کند.

بیمه ها قبل از اینکه ریسکی را تحت پوشش خود قرار دهند بایستی ارزیابی ریسک انجام دهند تا از میزان ریسکی که پوشش می دهند آگاه شوند و لذا حق بیمه را متناسب با ریسک تعیین کنند.

شرکت های بیمه جایی را که مقاوم و ایمن نباشد یا بیمه نمی کنند یا آنقدر نرخ حق بیمه را بالا می گیرند که شخص مجبور خواهد شد بین فعالیت اقتصادی ایمن و عدم فعالیت اقتصادی یکی را برگزیند.

به همین دلیل در ارتباط با ساختمان پلاسکو شرکت های بیمه تمایلی به ارائه پوشش بیمه ای برای کل ساختمان نداشته اند.

پس از مرحله صدور بیمه نامه هم بیمه گر بایستی از محل فعالیت اقتصادی بازدیدهای دوره ای داشته باشد و با توصیه ها و آموزش های خود و مدیریت سیستم های ایمنی موضوع بیمه، مراقبت کند تا احتمال وقوع حادثه به حداقل ممکن برسد.

وقتی بر ایمنی کل ساختمان نظارت نشود، نظارت بر یک واحد فایده ای ندارد.

ممکن است اتصالی برق که عامل آتش سوزی عنوان شده در بخش مشاع ساختمان رخ داده باشد که جزء بخش تحت پوشش بیمه نبوده، پس مدیریت ریسک هم ممکن و معنادار نبوده است.

در واقع وقتی ساختمان های بزرگ موظف به خرید بیمه نامه باشند، از دو طریق ایمنی آنجا ارتقا می یابد؛ یکی ارزیابی ریسک قبل از صدور بیمه نامه و دیگری مدیریت ریسک بعد از صدور بیمه نامه.

البته در مجتمع هایی مانند پلاسکو اگر بخواهیم ارزیابی ریسک و مدیریت ریسک برای شرکت بیمه، هم عملی باشد و هم دارای توجیه اقتصادی، باید این مجتمع به صورت یکپارچه بیمه شود و همه ریسک های مترتب بر فعالیت در آن یکجا تحت پوشش بیمه قرار گیرد.

شرکت بیمه نمی تواند در ساختمانی مانند پلاسکو تک تک واحدها را وادار کند که تمام ریسک های موجود در ساختمان را یکجا بیمه کنند.

بلکه این امر باید یا از طریق قانون یا در فرآیند اخذ و تمدید پروانه های فعالیت یا از طریق موظف شدن از سوی اصناف انجام پذیرد.

در این صورت شرکت بیمه هم با یک شخص یا نهاد به عنوان بیمه گذار طرف خواهد بود و همه ریسک ها و مسوولیت های گوناگونی را که در ساختمان وجود دارد تحت پوشش قرار خواهد داد.

در این صورت ارزیابی و مدیریت ریسک به سهولت و با اثربخشی لازم انجام خواهد گرفت.

در این زمینه آنچه وظیفه صنعت بیمه است طراحی و عرضه بسته بیمه ای است که همه ریسک های مترتب بر ساختمان های تجاری بزرگ را دربر گیرد.

اگر همه ساختمان با تمام ریسک هایش یکجا بیمه شود، هم اطمینان بالا می رود، هم چون ریسک بسیار بزرگ است، شرکت بیمه حساس تر می شود و به همه مواردی مثل فراهم بودن ایمنی، وجود کپسول آتش نشانی، ایمنی سیستم های گرمایشی و سرمایشی، مکان مناسب برای نگهداری اجناس و سیستم برق رسانی مناسب؛ نظارت و رسیدگی می کند.

در نتیجه بیمه می تواند مثل یک سیستم ایمنی نرم و مجازی عمل کند.

اما وقتی واحدهای بیمه شده در ساختمان پراکنده هستند و شرکت بیمه با ده ها و صدها بیمه گذار مواجه است اساساً امکان ارزیابی و مدیریت ریسک به نحو موثر و مفید و رسیدگی مناسب به وضعیت ایمنی کل ساختمان وجود ندارد، درحالی که اصل مساله وضعیت کل ساختمان است.

پیش از وقوع حادثه، بیمه ها نمی توانستند با تبلیغات بیشتر و تمرکز روی این موضوع، به اصناف درباره احتمال وقوع خطر اطلاع رسانی کنند؟ بیمه ها در زمینه بازاریابی بسیار فعال هستند.

نمایندگان و کارگزاران بیمه اصل کارشان همین است و یکی از رشته هایی که انرژی زیادی هم از آنان می گیرد فروش بیمه آتش سوزی است.

همکاران ما در صنعت بیمه توانسته اند به هر حال نیمی از واحدهای مستقر در پلاسکو را برای خرید بیمه نامه آتش سوزی قانع کنند.

ولی این یک طرف ماجراست.

در سمت دیگر سه مولفه مهمی که در پاسخ سوال قبلی عرض کردم قرار دارد.

اولاً باید خود اصناف، رسانه ها، شهرداری، بیمه ها و.

، صاحبان و فعالان اقتصادی مستقر در ساختمان های تجاری بزرگ را قانع کنند که حادثه خبر نمی کند لذا در تامین ایمنی ساختمان ها و تهیه بیمه نامه، آن هم بیمه نامه جامع و یکپارچه و دسته جمعی جدی باشند.

ثانیاً مجلس و دولت و شوراهای شهر و اصناف ضمانت اجرایی کافی برای کنترل و مدیریت پیامدهای خارجی منفی به خصوص در کلانشهرها درباره فعالیت در ساختمان های تجاری را تدارک ببینند.

البته صرف تصویب قانون مشکل را حل نمی کند و باید برای ضمانت اجرایی آن نیز فکر جدی کرد.

مثلاً در حال حاضر تهیه بیمه آتش سوزی برای تمام بنای ساختمان آپارتمان های مسکونی بر اساس قانون اصلاح قانون تملک آپارتمان ها (مصوب 1376) الزامی است اما در عمل به خاطر نبود ضمانت اجرایی کافی اجرا نمی شود.

و نهایتاً اینکه مسوولیت ها و روابط میان مالک و مستاجر (دارندگان حق سرقفلی) در بناهای این چنینی به روشنی مشخص شود تا هر کدام از آنها از مسوولیت ها و اختیارات قانونی خود آگاه باشند.

به فراهم کردن بسته یکسان برای پوشش تمام ریسک ها اشاره کردید.

در بیمه های خصوصی ظرفیت ارائه چنین خدماتی وجود دارد یا بیمه دولتی باید این کار را انجام دهد؟ اگر بازار بیمه آتش سوزی وسعت یابد، مشکل زیادی از این جهت نخواهد بود.

طبعاً یک شرکت چنین ریسک بزرگی را قبول نخواهد کرد اگر هم این کار را بکند با سازوکارهای بیمه ای چون واگذاری اتکایی به داخل و خارج ریسک را توزیع می کند.

شرکت های بیمه نمی توانند بالاتر از 20 درصد منابع شان از هر ریسک نگه دارند و باید برای بقیه پوشش اتکایی بگیرند.

کنترل توانگری را هم داریم.

برآوردهای همکاران ما در شرکت های بیمه حاکی از آن است که 240 واحد خسارت قابل توجهی نداشته اند بنابراین خسارت آتش سوزی فقط متوجه 320 واحد است.

درباره اجناس و اثاثیه از بین رفته قضاوت درستی فعلاً نمی توان کرد اما اگر با نگاه بسیار بدبینانه فرض کنیم خسارت مربوط به اجناس و اثاثیه برای هر واحد به طور متوسط 500 میلیون تومان است.

با توجه به اینکه واحدهای تجاری بسیاری بیمه نیستند، در حال حاضر توانمندی شرکت های بیمه در مواجهه با حوادثی مثل پلاسکو در چه حدی است؟ شاید در وضعیت فعلی ظرفیت کافی برای این منظور وجود نداشته باشد اما با توسعه بازار چنین ظرفیتی ایجاد می شود.

بیمه گر توانمندی اش را از حق بیمه ها به دست می آورد و زمانی این توان را خواهد داشت که جامعه تحت پوشش بیمه از وسعت کافی برخوردار باشد.

اگر تعداد بیمه گذاران محدود باشد، توانمندی شرکت بیمه نیز محدود می شود.

اگر بازار گسترش پیدا کند، توان شرکت های بیمه هم بالا می رود.

شما به انواع روش های اجباری کردن بیمه اشاره کردید که به نظر می رسد در کشور ما چندان قوی نباشد.

اما گذشته از تدوین قوانین کلی، برای اقناع افراد و گروه ها برای بیمه کردن مجموعه هایی مثل پلاسکو و افزایش تعداد بیمه گذاران چه اقداماتی می توان انجام داد؟ اگر از الزامات مقرراتی گذر کنیم تنها ابزاری که باقی می ماند اطلاع رسانی با ارائه شواهد ملموس و روشن است که طبعاً در کنار تلاش بیمه مرکزی و شرکت های بیمه برای آگاهی دادن به جامعه، نقش رسانه ها به خصوص صدا و سیما بسیار مهم است.

بعد دیگر خود کسبه هستند که باید نسبت به ریسک های موجود در محیط های کاری خویش احساس مسوولیت بیشتری بکنند.

اصناف می توانند همان طور که درباره قیمت گذاری و ساعت کار و موضوعات مهم دیگر با هم تفاهم می کنند، درباره تامین ایمنی محل فعالیت خود و خرید پوشش های بیمه ای کافی نیز نقش فعال تری ایفا کنند.

صنعت بیمه هم علاوه بر آگاه سازی باید محصولاتی جذاب و ساده و جامع ارائه کند و از سوی دیگر در مرحله پرداخت خسارت نیز با سرعت و سهولت و منصفانه عمل کند.

ارزیابی ریسک و مدیریت ریسک در حادثه پلاسکو به چه صورتی می توانست باشد؟ می شود گفت که جدی نبوده است.

پس شرکت های بیمه با چه منطقی 50 درصد از واحدها را بیمه کرده اند؟ شرکت های بیمه هر کدام عمدتاً اجناس و اثاثیه تعدادی از واحدها را به صورت مستقل و مجزا از هم بیمه کرده اند.

در بیمه گری خرد مدیریت ریسک نه به صرفه است و نه عملی.

وقتی بر ایمنی کل ساختمان نظارت نشود، نظارت بر یک واحد فایده ای ندارد.

ممکن است اتصالی برق که عامل آتش سوزی عنوان شده در بخش مشاع ساختمان رخ داده باشد که جزء بخش تحت پوشش بیمه نبوده، پس مدیریت ریسک هم ممکن و معنادار نبوده است.

نکته دیگر این است که باید از طریق ابزارهای قانونی برای مالکان و کسبه مستقر در ساختمان هایی مانند پلاسکو مسوولیت تعریف شود.

در غیر این صورت به تذکرات ایمنی هم توجه نمی شود.

اگر کسی مسوول حفظ ایمنی ساختمان باشد، به تذکر بیمه و آتش نشانی توجه می کند.

در حادثه پلاسکو بیمه ها سهل انگاری کرده اند؟ در این مورد بهتر است از خود شرکت ها سوال شود اما با توجه به بالا بودن احتمال حادثه در پلاسکو، به نظر می رسد بیمه گر یا حق بیمه بالاتری باید دریافت می کرد یا نباید واحدها را تحت پوشش قرار می داد.

البته یکی از شرکت های بیمه تا سال 1391 کل ساختمان را بیمه کرده بود، ولی چون ایمنی آن پایین بود، از سال 1391 به بعد پوشش خود را ادامه نداده است.


کلید واژه ها: رییس کل بیمه مرکزی - بیمه - بیمه مرکزی - ساختمان - مرکزی - حادثه - خسارت - آتش سوزی - اجتماعی - مدیریت - نامه - پرویز - حوادث - گزارش - زبان - منفی - میلیارد - دارایی - ادبیات - اهمیت - همراه - درصد

آخرین اخبار سرویس:
ستاد کار و کرامت مرکز مردمی حمایت از حجت الاسلام رییسی است

بی اطلاعی مردم از قانون سبب ایجاد رانت می شود

راه حل مشکلات کشور تحقق اقتصاد مقاومتی است

آیت الله علوی گرگانی: اصلاح میان زوج های جوان از بهترین کارهای پلیس است

عصر جمعه نخستین مناظره زنده 6 نامزد

لاریجانی: مبادا اشتباه های گذشته را تکرار کنیم

هویت ایمانی مانع از سلطه و دخالت دشمنان اسلام

دبیر شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان: تلاش ما این است به دنبال منفعت فردی نباشیم

محکومیت حادثه تروریستی در نقطه صفر مرزی میرجاوه/دولت پاکستان باید پاسخگوی این جنایت باشد

پیام تسلیت رحمانی فضلی برای شهادت مرزبانان/ تاکید وزیر کشور بر ریشه کنی اقدامات تروریستی در سیستان و بلوچستان

پیام تسلیت وزیر کشور به مناسبت شهادت تعدادی از مرزبانان کشور

آیت الله علوی گرگانی: باید با اختلاس گران مقابله کرد

لاریجانی : مبادا اشتباه های گذشته را تکرار کنیم

مجلس شورای اسلامی برای حل مشکل ریزگردها در کنار دولت است

اخلاق و قانون؛ چارچوب رقابت سالم انتخاباتی

آیت الله نوری همدانی: علما باید در رفع مشکلات مردم پیشگام باشند

طبیعت شگفت انگیز الیگودرز

ظریف شهادت جمعی از مرزبانان کشور را تسلیت گفت

راز یک ازدواج طولانی، محکم و شاد چیست؟

رنگ انتخاباتی میرسلیم اعلام شد

انتخابات و تنور داغ مجازی

سخنگوی ستاد حسن روحانی معرفی شد

«مرتضی بانک» قائم مقام ستاد انتخابات روحانی شد

نشست وزیران دفاع ایران، روسیه و سوریه در مسکو

«آمریکا، رژیم صهیونیستی و ناتو» جرأت شلیک به سمت کشورمان را ندارند

رییسی به نفع هیچ کاندیدایی کناره گیری نمی کند

اختتامیه سی وچهارمین دوره مسابقات بین المللی قرآن کریم

دستیار رییس جمهور: نباید حریم خصوصی مردم خدشه دار شود

کارخانه نئوپان خلخال تعطیل نیست ،به فکر افزایش ظرفیت کارخانه هستیم

فضای تبلیغات و فعالیت کاندیداهای انتخابات در چهارچوب قانون فراهم شود

مردم با شرکت در انتخابات به فرد اصلح رای دهند برای احیای دریاچه نمک باید تصمیم های اجرایی گرفته شود

محسن هاشمی: امروز نوبت میوه چینی از درخت برجام است/ روحانی باید فعالیت های چهار سال اول را تکمیل کند

روحانی شنبه به یزد سفر می کند

انتقاد لاریجانی از وعده های رییسی و قالیباف: حرکت کشور روبه جلو و امیدوارکننده است/مبادا اشتباه های گذشته را تکرار کنیم

تلاش برای پیگیری مشکلات و رونق اقتصادی

رحمانی فضلی شهادت جمعی از مرزبانان میرجاوه را تسلیت گفت

استاندار خراسان شمالی:مدیران دستگاه اجرایی از وزارتخانه ها اعتبار بیشتری جذب کنند

ظریف شهادت مرزبانان شجاع کشور را تسلیت گفت

افرادی باید سررشته امور را به دست بگیرند که تجربه کافی داشته باشند

همدلی هواداران نامزدها مشارکت مردم در انتخابات را افزایش می دهد

نشست محمدرضا عارف با جمعی از نمایندگان احزاب و فعالان دانشجویی

امین زاده: شورای شهر، جای جنگ سیاسی نیست

ستاد کار و کرامت مرکز مردمی حمایت از حجت الاسلام رییسی است

لاریجانی: مبادا اشتباه های گذشته را تکرار کنیم

مناظره «بررسی عملکرد دولت در عرصه اقتصادی» در دانشگاه فردوسی مشهد برگزار می شود

پیام تسلیت وزیر کشور برای شهادت مرزبانان

روحانی: اولین برنامه 100 روزه ام کارورزی جوانان است/ از رقبا برای حضور در کابینه استفاده می کنم

پیام تسلیت وزیر کشور به مناسبت شهادت تعدادی از مرزبانان کشور

در جمع هواداران رییسی چه می گذرد؟/از تهدید روحانی تا دارهای اعدام/سیاست خارجی جلیلی و رییسی چیست؟+تصاویر

اختتامیه نخستین جشنواره محمدبن خلیلان در ارومیه

دیدار شرکت کنندگان مسابقات بین المللی قرآن با رهبر انقلاب

امروز نوبت میوه چینی از درخت برجام است/ روحانی باید فعالیت های چهار سال اول را تکمیل کند

اختتامیه اولین دوره مسابقات بین المللی قرآن ویژه طلاب جهان اسلام

افتتاحیه اولین دوره مسابقات بین المللی قرآن ویژه طلاب جهان اسلام

برخی افراد در حوزه سیاسی نیاز به مددکاری دارند

عارف: سعی داریم لیست اصلاح طلبان با حداقل حرف و حدیث اعلام شود/جوان گرایی اولویت دور دوم ریاست جمهوری روحانی

آیت الله علوی گرگانی: اصلاح میان زوج های جوان از بهترین کارهای پلیس است

هویت ایمانی مانع از سلطه و دخالت دشمنان اسلام است/مفاهیم قرآنی باید به گفتمان عمومی در میان مردم تبدیل شود

هنرمند تهرانی، قرآن خطی خود را به حرم حضرت معصومه(س) اهدا کرد

فعالیت دانش و مهارت افزایی مبلغان توسعه می یابد

مؤسسه أمیربیان، نماد حرکتی درون زا، خودجوش و خالصانه در حوزه است

"لیست خدمت" هنوز نهایی نشده و اسامی منتشره کذب است

میرسلیم: افرادی باید سررشته امور را به دست بگیرند که دارای تجربه کافی داشته باشند

ماهی که پاداش ها 70 برابر می شود

نگذاریم ضد برجامیان از برجام سود ببرند

رییس جمهور باید روح انقلابی گری را گسترش دهد

روحانی هیچگاه اصلاح طلب نبوده است/ ما روی هیچ کس تعصب نداریم

تمام جریان ها برای برگزاری انتخابات سالم تلاش کنند

360 هزار دانش آموز افغان در ایران تحصیل می کنند

مرعشی: اجماع اصلاح طلبان برای جریان اصلاحات قدرت می آورد

صلوات ویژه ایام ماه مبارک شعبان

فراخوان قالیباف از مردم برای ارائه پیشنهادات پیرامون مناظرات انتخاباتی

طالع بینی حلقه نامزدی برای متولدین ماه های مختلف

برخی علما می گفتند اگر خانم ها شیخ فضل الله نوری هم شوند نمی گذاریم به ریاست جمهوری برسند

میرسلیم رنگ «زرشکی » را برگزید

همایش طرح مطالبات نسل جوان با حضور عارف

انتخابات و رأی مردم امانت است

نامزدهای انتخاباتی روح امید و نشاط را به جامعه تزریق کنند

مرعشی: اجماع اصلاح طلبان برای جریان اصلاحات قدرت می آورد

بیانیه انتخاباتی مجمع عمومی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم

تشییع شهدای فوعه و کفریا در حرم حضرت زینب(س)

ویدیو: گشتن در امپراتوری خرس های گریزلی

میرسلیم: دولتی باید سر کار بیاید که بر مبنای راستی، درستی و پاکدستی باشد

«عدم توجه به جلو» عامل 56 درصد تصادفات در جاده های خراسان جنوبی شد

بزرگداشت «شهید آیت الله مهدی شاه آبادی» در مسجد اعظم شاه آبادی

توزیع بیش از 5 هزار عدد کلاه ایمنی در بین موتور سواران اردبیل

مشکلات جامعه ناشی از سوء مدیریت است

انتخابات فرصتی برای کاندیداها جهت کمک به امیدافزایی میان مردم است

افرادی باید سررشته امور را به دست بگیرند که دارای تجربه کافی داشته باشند

پیام تسلیت رحمانی فضلی برای شهادت مرزبانان

پاسخ مقام معظم رهبری درباره مهاجرت و پناهندگی سیاسی

شرق: صداوسیما بی طرف نیست

میرسلیم رنگ «زرشکی » را برگزید

آقای روحانی! تا زمان تحویل دولتتان بیش از صد روز فرصت دارید و می توانید طرح خود را در همین دولت به کار بگیرید

زیباکلام:به روحانی رای دهیم،احمدی نژادیسم برنگردد/الله کرم:بازهمه چیز را گردن احمدی نژاد می اندازید

معاون حقوقی روحانی: ما آمریکا را در ضدیت با برجام منزوی کردیم

کدام بخش از مطالبات معلمان در هفته معلم پرداخت می شود؟

رهبر معظم انقلاب: هویت ایمانی مانع از سلطه و دخالت دشمنان اسلام است

دیدار نماینده ویژه پوتین با معاون عربی و آفریقای وزارت امور خارجه

22 پروژه بهداشتی و درمانی در ساوه و زرندیه اجرا شد

دخالت غیرقانونی مدیران دولتی در انتخابات پیگیری قضایی می شود

هویت ایمانی مانع از سلطه و دخالت دشمنان اسلام است

افتخار می کنیم پوستر چسبان جوانان باشیم

دیدار وزرای دفاع ایران و روسیه

مدیر کل بنیاد مسکن فارس: 20 هزار جلد سند مالکیت شهری و روستایی در این استان صادر شد

عامل انتشار شایعه بمب گذاری در بافت بازداشت شد

تصاویر: حضور حجت الاسلام رییسی در صداوسیما

عارف در نشست اعضای شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان: جوانگرایی باید مطالبه جدی اصلاح طلبان از روحانی در دوره دوم باشد/ اصلاحات در گذشته متوقف نشده و قهر نمی کند

عالم شهیدی که «مسجد و نماز جماعت» برایش اولویت داشت

دیدار مشاور فرماندهی نبرد با تکفیری ها در سوریه با خانواده شهدای مدافع حرم نکا

جزییات برنامه 100 روزه روحانی

ایران و سریلانکا برای گسترش همکاری های دفاعی توافق کردند

روحانی فردا عازم کرمان و یزد می شود

مولاوردی:ارتقای جایگاه زنان در کانون برنامه های دولت یازدهم بوده است

کارخانه نئوپان خلخال تعطیل نیست،به فکر افزایش ظرفیت کارخانه هستیم

ورود نخستین کاروان های راهیان نور به سرپل ذهاب

مردم با شرکت در انتخابات به فرد اصلح رای دهند/برای احیای دریاچه نمک باید تصمیم های اجرایی گرفته شود

اعظم طالقانی: برخی علما می گفتند اگر خانم ها شیخ فضل الله نوری هم شوند نمی گذاریم به ریاست جمهوری برسند

کارخانه نئوپان خلخال تعطیل نیست ،به فکر افزایش ظرفیت کارخانه هستیم

نگاهی به مناظره های انتخاباتی در دیگر کشورها

39 داوطلب شورای شهر قصرشیرین تأیید صلاحیت شدند

به جای رفع مشکلات «مسکن مهر» را تعطیل کردند/برای تحقق برنامه ششم توسعه بایداشتغالزایی میلیونی کرد

محمدرضا عارف: جوانگرایی را از دولت دوم روحانی مطالبه می کنیم

9 کمیته مستقل در ستاد انتخاباتی حجت الاسلام رییسی در خراسان رضوی فعال شد

نه تنها وعده ها عملی نشد بلکه اوضاع از چهار سال قبل نیز بدتر شد/ می توانید طرح 100 روزه خود را در همین دولت به کار بگیرید!

6 بیمارستان با 900 تخت به تعداد بیمارستان های استان همدان افزوده می شود

عارف:جوانگرایی را از دولت دوم روحانی مطالبه می کنیم

حضور اصلاح طلبان در نخستین کنگره حزب توسعه ملی

تکذیب انتشار اسامی لیست خدمت

تهران 3 برابر گران تر اداره شد/ غیرمتخصص ها از دوره احمدی ن‍ژاد و قالیباف به شهرداری آمدند

حجت الاسلام سید ابراهیم رییسی در صدا و سیما

درخواست ناجا از دستگاه دیپلماسی برای پیگیری حادثه میرجاوه/ ادای احترام ناجا به شهدای مرزبانی

وزیر بهداشت با آیت الله سیستانی در نجف دیدار کرد

سرپرست فرمانداری گیلانغرب: صیانت از آرای مردم مهم ترین وظیفه عوامل برگزاری انتخابات است

اعزام کاروان راهیان نورازبروجرد به منطقه عملیاتی غرب کشور

عامل انتشار شایعه بمب گذاری در بافت کرمان بازداشت شد

نامزدهای انتخاباتی روح امید و نشاط را به جامعه تزریق کنند

سفر شریعتمداری به قم با هدف آغاز به کار ستاد انتخاباتی حسن روحانی انجام شد

شوراهای شهر باید مانند شورای نگهبان نظارت کنند

مسئولیت حادثه تروریستی میرجاوه بر عهده پاکستان است / از دستگاه دیپلماسی خواهان پیگیری جدی هستیم

اتفاقات دوران اصلاحات جایگاه شورای شهر را تنزل داد/ باید از شورای شهر دوم تهران درس بگیریم

مرعشی: اجماع اصلاح طلبان برای جریان اصلاحات قدرت می آورد

مبادا اشتباه های گذشته را تکرار کنیم

مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس خراسان جنوبی معرفی شد

پاسدار حق رای همه مردم هستیم

خیانت به ملت شاخ و دم ندارد/رونق فرش دستباف در همدان تعطیل است

مجموعاً حدود 10 مسئله را در صد روز اولویت قرار دادیم

استاندار خراسان رضوی: اقدامات دولت موجب کاهش آسیبهای اجتماعی شده است

آذر منصوری: عوامفریبی ها مردم را فریب نخواهد داد

پنجمین یادواره سراسری 24 شهید بی سیم چی سنقر کلیایی برگزار شد

موضوع بازداشت کارمندان گمرک بوشهر در حد اتهام است/ تهیه طرحی برای قانونمند کردن کوله بری و ته لنجی در مجلس

156 کیلومتر از راه های باند دوم خراسان جنوبی تکمیل می شود

195شعبه اخذ رای در ایرانشهر برای برگزاری انتخابات پیش بینی شده است

غرس نهال صلح و دوستی توسط شهرداران 27 کشور اسلامی بازدید مهمانان خارجی اجلاس شهرداران جهان اسلام از موزه آستان قدس رضوی

فایننشال تایمز: جنگ قدرت بین سه کاندیدا در اردوگاه اصولگرایان

رقابت بیش از 29 هزار داوطلب آزمون کارشناسی ارشد 96 در گیلان

13 هزار و 217 مشمول کویتی به خدمت نظامی فرا خوانده شدند

باشگاه ساحلی اسلامی نمک آبرود ، الگویی برای گردشگری حلال کشور

مبارزه علیه قاچاق عاملی موثر در توسعه اقتصادی است

الگوی مدرسه سازی در کشور، یک الگوی موفق است

افرادی باید سررشته امور را به دست بگیرند که دارای تجربه کافی داشته باشند

روحانی اولین برنامه 100 روزه خود را اعلام کرد

مدیر کل بنیاد مسکن فارس: 20 هزار جلد سند مالکیت شهری و روستایی در این استان صادر شد

دیدار وزیران دفاع روسیه و سریلانکا با وزیر دفاع ایران

نشست وزیران دفاع ایران، روسیه و سوریه در مسکو/ ادامه همگرایی تا نابودی تروریسم

فوق لیسانس از رونق افتاد!

با حمایت بنیاد مستضعفان انجام می شود احداث دهکده ساحلی اسلامی با ظرفیت 10 هزار نفر در سواحل خزر

پایان نخستین دوره طرح فتح بسیج

دیدار شرکت کنندگان در مسابقات بین المللی قرآن با مقام معظم رهبری

دیدار وزیر بهداشت با آیت الله سیستانی

ارائه برنامه ضربتی و بلندمدت میرسلیم پس از انتخاب شدن

انتخابات فرصتی برای کاندیداها جهت کمک به امیدافزایی میان مردم است

برخی علما می گفتند اگر خانم ها شیخ فضل الله نوری هم شوند نمی گذاریم به ریاست جمهوری برسند

هنراسلامی دردانشگاه مذاهب کردستان تدریس می شود/تعامل دانشگاه مذاهب بادانشگاههای دنیا

دیدار مشاور فرماندهی نبرد با تکفیری ها در سوریه با خانواده شهدای مدافع حرم مازندران

عامل انتشار شایعه بمب گذاری در بافت بازداشت شد

دیدار مشاور فرماندهی نبرد با تکفیری ها در سوریه با خانواده شهدای مدافع حرم نکا

پاسدار حق رای همه مردم هستیم

نماینده شهربابک: تحرک جدیدی در استان بوجود آمده است

زیباکلام:چرا من و ایرجِ آبدارچی یک اندازه یارانه می گیریم؟/نامزدهایی که وعده یارانه 250 هزارتومانی می دهند ضرب و تقسیم بلند نیستند/الله کرم:زیباکلام خودش نمونه پوپولیست است

لاریجانی: با کارهای مسکن مهر وار نمی توان کشور را رو به جلو اداره کرد

صلوات ویژه ایام ماه مبارک شعبان

آخرین وضعیت افزایش نرخ کرایه حمل و نقل عمومی

زیباکلام:چرا من و ایرجِ آبدارچی یک اندازه یارانه می گیریم؟/الله کرم:زیباکلام خودش نمونه پوپولیست است

اعضای جدید هیات مدیره موسسه کاسپین انتخاب شدند

تأکید وزرای دفاع ایران و روسیه بر حفظ حاکمیت ملی و یکپارچگی سوریه

روحانی هیچگاه اصلاح طلب نبوده/ هر لیستی برای شورای شهر ببندیم با انتقاد مواجه می شویم

سردار ریحانی: تمهیدات لازم برای صعود سراسری به ارتفاعات بازی دراز فراهم شد

اختتامیه جشنواره «مادران قصه گوی مشهدی» برگزار می شود

مراسم رونمایی از پایگاه اطلاع رسانی ستاد انتخاباتی روحانی

منویات رهبری به مقوله شهدا و شهادت در جامعه مدنظر قرار گیرد

حضور دو جانباز ایرانی در سالگرد تاسیس سازمان منع سلاح های شیمیایی

مراسم تشییع پیکر فیروز زنوزی جلالی/تصاویر

دیدار شرکت کنندگان در سی وچهارمین دوره مسابقات بین المللی قرآن

مدرسه سازی مبتنی بر آمایش سرزمینی باشد

برگزاری نشست کمیسیون اجرایی ایمنی حمل و نقل و مدیریت سوانح رانندگی خراسان جنوبی در بیرجند

استاندار خراسان رضوی: اقدامات دولت موجب کاهش آسیبهای اجتماعی شده است

استقامت و ایثار خانواده شهدا تداوم نهضت انقلاب اسلامی است

فیلم سخنان حجت الاسلام رییسی در گفت وگوی ویژه خبری

مجلس مصمم است تا برای رفع بحران دریاچه نمک اقدام کند

بررسی ابعاد بیمه ای حادثه پلاسکو از زبان قائم مقام بیمه مرکزی / مدیریت ریسک در پلاسکو ممکن نبود

بررسی ابعاد بیمه ای حادثه پلاسکو از زبان قائم مقام بیمه مرکزی / مدیریت ریسک در پلاسکو ممکن نبود