مطالب مرتبط:
بررسی ابعاد بیمه ای حادثه پلاسکو از زبان قائم مقام بیمه مرکزی / مدیریت ریسک در پلاسکو ممکن نبود
15 راهکار پیشنهادی فعالان صنعت بیمه در قبال حادثه پلاسکو
15 راهکار پیشنهادی فعالان صنعت بیمه در قبال حادثه پلاسکو
مصوبات لازم برای تحقق تأکیدات مقام معظم رهبری را در اولین جلسه شورای عالی اشتغال بررسی خواهیم کرد
روحانی: اشتغال جوانان مهم ترین هدف ماست/ بررسی مصوبات لازم برای تحقق تأکیدات مقام معظم رهبری در اولین جلسه شورای عالی اشتغال
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 1 فروردین 1396 ساعت 01:032017-03-20سياسي

بررسی ابعاد بیمه ای حادثه پلاسکو از زبان قائم مقام بیمه مرکزی / مدیریت ریسک در پلاسکو ممکن نبود


پرویز خسروشاهی، قائم مقام رییس کل بیمه مرکزی، نداشتن بیمه نامه تعداد قابل توجهی از کسبه ساختمان پلاسکو را ناشی از این می داند که این افراد احتمال وقوع حادثه ای در این ابعاد را نزدیک به صفر تصور می کردند.

- بررسی ابعاد بیمه ای حادثه پلاسکو از زبان قائم مقام بیمه مرکزی / مدیریت ریسک در پلاسکو ممکن نبود پرویز خسروشاهی، قائم مقام رییس کل بیمه مرکزی، نداشتن بیمه نامه تعداد قابل توجهی از کسبه ساختمان پلاسکو را ناشی از این می داند که این افراد احتمال وقوع حادثه ای در این ابعاد را نزدیک به صفر تصور می کردند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازریسک نیوز،پرویز خسروشاهی، قائم مقام رییس کل بیمه مرکزی، نداشتن بیمه نامه تعداد قابل توجهی از کسبه ساختمان پلاسکو را ناشی از این می داند که این افراد احتمال وقوع حادثه ای در این ابعاد را نزدیک به صفر تصور می کردند.

البته قائم مقام رییس کل بیمه مرکزی معتقد است در این موضوع ابعاد اجتماعی نقشی بسیار مهم تر از ابعاد فردی دارند.

او می گوید: وقتی حوادث گوناگون پیامدهای اجتماعی و به اصطلاح ادبیات اقتصادی، پیامدهای خارجی منفی داشته باشد، مساله از منظر اجتماعی اهمیت پیدا می کند چرا که غفلت اشخاص در سطوح فردی، ممکن است پیامدهای منفی برای دیگران و بعضاً کل اجتماع داشته باشد.

به همین دلیل اساساً بیمه به عنوان یکی از ابزارهای مهم مدیریت مساله پیامدهای خارجی در ارتباط با بسیاری از خطرات و حوادث، به اشکال مختلف با نوعی اجبار همراه است.

■■■ آخرین آمارها از تعداد واحدهای بیمه شده ساختمان پلاسکو و همچنین برآورد خسارت های واردشده در این حادثه حاکی از چه وضعیتی است؟ در ساختمان پلاسکو بالای 560 واحد تجاری مستقر بوده است.

طبق آخرین گزارش 15 شرکت بیمه ای که برای واحدهای تجاری فعال در ساختمان پلاسکو بیمه نامه صادر کرده اند تاکنون برای معادل 50 درصد این واحدها پرونده پرداخت خسارت تشکیل شده و 127 مورد خسارت به ارزش حدود 20 میلیارد تومان پرداخت شده است.

موارد تحت پوشش بیمه نیز عمدتاً اثاثیه و موجودی اجناس واحدهای تجاری تحت پوشش در مقابل آتش سوزی است.

ارزش مجموعه تجاری پلاسکو سه جزء مهم دارد.

ارزش ساختمان و تاسیسات، ارزش موجودی اجناس و اثاثیه و ارزش حق سرقفلی.

به نظر می رسد ارزش سرقفلی، بخش عمده ارزش مجتمع تجاری فوق باشد که طبعاً در برآورد خسارت آتش سوزی اخیر نباید آن را به حساب آورد چون سرقفلی یک دارایی معنوی است و خسارتی از بابت آتش سوزی متوجه آن نیست.

بنابراین برای برآورد خسارت صرفاً باید به ارزش ساختمان و تاسیسات و موجودی اجناس و اثاثیه توجه کرد.

برآوردهای همکاران ما در شرکت های بیمه حاکی از آن است که 240 واحد خسارت قابل توجهی نداشته اند بنابراین خسارت آتش سوزی فقط متوجه 320 واحد است.

درباره اجناس و اثاثیه از بین رفته قضاوت درستی فعلاً نمی توان کرد اما اگر با نگاه بسیار بدبینانه فرض کنیم خسارت مربوط به اجناس و اثاثیه برای هر واحد به طور متوسط 500 میلیون تومان است در این صورت خسارت وارده 160 میلیارد تومان خواهد بود.

اگر هزینه بازسازی ساختمان نیز از قرار هر مترمربع سه میلیون تومان فرض شود در این صورت با توجه به متراژ ساختمان که 24 هزار مترمربع عنوان شده هزینه بازسازی بالغ بر 72 میلیارد تومان می شود.

با این حساب، کل خسارت وارده بدون لحاظ عدم النفع اقتصادی و از همه مهم تر، آسیب های جانی و انسانی و روحی که این حادثه دربرداشت و فداکاری که از سوی آتش نشانان شهید به جامعه هدیه شد و به هیچ صورتی قابل جبران نیست؛ حدود 232 میلیارد تومان خواهد بود.

حال اگر برای محاسبه میزان پوشش بیمه در پلاسکو، تعداد واحدهای تحت پوشش مد نظر باشد حدود نیمی از واحدها بیمه آتش سوزی داشته اند و اگر مبنای محاسبه، ارزش تحت پوشش بیمه در مقایسه با ارزش کل دارایی ها شامل ساختمان و موجودی اجناس و اثاثیه باشد در این صورت درصد پوشش بیمه ای حدود 17 درصد خواهد بود.

به گفته شما، حدود نیمی از واحدها بیمه آتش سوزی داشته اند.

به نظر شما چرا تمایل به استفاده از بیمه در بین اصناف این ساختمان پایین بوده است؟ حادثه و خطر امری احتمالی است و نگرانی از وقوع حادثه افراد را وادار می کند برای این موضوع فکری بکنند که یکی از این اقدام ها خرید بیمه نامه است.

برآورد اشخاص از چنین احتمالی به تجربیات گذشته و عملی آنها بستگی دارد.

واقعیت آن است که حوادثی مثل آتش سوزی پلاسکو در کشور ما بی سابقه است و فعالان اقتصادی تجربه ای مشابه این موضوع نداشته اند.

شاید یکی از دلایل اصلی اینکه بخش زیادی از واحدهای فعال در این مجتمع بیمه نامه تهیه نکرده اند این باشد که آنها تجربه مشابهی نداشته اند و لذا احتمال وقوع حادثه ای با این ابعاد در ذهن آنان نزدیک به صفر بوده است.

همین موضوع باعث شده افراد هم سهل انگاری کنند و هم دلیلی برای هزینه در بیمه موضوعی که احتمال آن را منتفی می دانند نداشته باشند.

البته این مساله هم بعد فردی و هم بعد اجتماعی دارد که بعد اجتماعی مهم تر از بعد فردی است.

وقتی تمام تبعات یک حادثه متوجه خود شخص باشد، حساسیت های اجتماعی و قانونی و عرفی نسبت به غفلت او از مدیریت ریسک های مترتب بر کار و زندگی اش، چندان مورد توجه نخواهد بود اما وقتی حوادث گوناگون پیامدهای اجتماعی و به اصطلاح ادبیات اقتصادی پیامدهای خارجی منفی داشته باشد، مساله از منظر اجتماعی اهمیت پیدا می کند چرا که غفلت اشخاص در سطوح فردی، ممکن است پیامدهای منفی برای دیگران و بعضاً کل اجتماع داشته باشد.

به همین دلیل اساساً بیمه به عنوان یکی از ابزارهای مهم مدیریت مساله پیامدهای خارجی در ارتباط با بسیاری از خطرات و حوادث، به اشکال مختلف با نوعی اجبار همراه است.

زندگی اقتصادی و اجتماعی فردی و جمعی در جوامع در پنج سطح مختلف با پیامدهای خارجی منفی مواجه است.

یک سطح، سطح بین المللی است.

شاید مهم ترین مصداق پیامد خارجی منفی در سطح بین المللی تولید گازهای گلخانه ای باشد.

در نقطه ای مثل چین میلیون ها تن گاز گلخانه ای تولید می شود.

شرکت های بیمه جایی را که مقاوم و ایمن نباشد یا بیمه نمی کنند یا آنقدر نرخ حق بیمه را بالا می گیرند که شخص مجبور خواهد شد بین فعالیت اقتصادی ایمن و عدم فعالیت اقتصادی یکی را برگزیند.

به همین دلیل در ارتباط با ساختمان پلاسکو شرکت های بیمه تمایلی به ارائه پوشش بیمه ای برای کل ساختمان نداشته اند.

ابزار جوامع امروزی برای مدیریت این مساله، تفاهمات بین المللی است.

سطح دوم، سطح ملی است.

مصداق بارز پیامدهای خارجی منفی در سطوح ملی مواردی چون آلودگی های زیست محیطی و حوادث رانندگی است.

کنترل و مدیریت پیامدهای خارجی منفی در سطوح ملی با دولت های ملی و مقررات گذاری است.

یکی از ابزارهای مهم در این زمینه ابزار بیمه های اجباری است.

سطح سوم، سطح منطقه ای یا محلی است.

در این ارتباط هم دولت های محلی مسوول هستند و پیامدهای خارجی را با مقررات گذاری کنترل و مدیریت می کنند.

در این سطح یکی از ابزارهای مهم بیمه های اجباری است.

سطح چهارم، سطح جوامع هم نفع یا اصطلاحاً Communityهاست.

مصداق این جوامع محلات، اصناف و اتحادیه ها و سندیکاها در مقیاس های خرد و کلان، گروه های اجتماعی گوناگون، همشهری های مقیم در مناطق خارج از محل تولد و.

است.

در این سطح دامنه اثر پیامدهای خارجی محدود به خود جامعه هم نفع می شود.

از جهتی ساختمان پلاسکو در همین سطح قرار می گیرد.

نمونه پیامدهای خارجی منفی این سطح نیز همین حادثه ای است که در پلاسکو اتفاق افتاد.

به خاطر سهل انگاری در امر ایمن سازی، حادثه ای در گوشه ای از این ساختمان اتفاق افتاده و خیلی های دیگر، کل ساختمان و اشخاص فعال در آن و از جهاتی کل جامعه را تحت تاثیر تبعات خود قرار داد.

قضیه ساختمان پلاسکو از جهت اخیر در سطح محلی هم قابل طبقه بندی است.

در این موارد نیز در جوامع گوناگون بر حسب فرهنگ خاص قانونی و اجتماعی و بوروکراتیک و ساختار بخش عمومی، دولت های ملی یا محلی یا گروه های هم نفع اقدام به کنترل و مدیریت پیامدهای خارجی در حوزه فعالیتی ذی ربط می کنند.

در این سطح هم یکی از ابزارهای موثر، الزام به تهیه بیمه نامه است که از سوی دولت های ملی یا محلی یا خود گروه های هم نفع مقرر می شود.

سطح پنجم، سطح روابط دو یا چندجانبه بین اشخاص است.

مثل مسوولیت متقابل افراد در ارتباط با تعهداتی که در معاملات مختلف نسبت به هم دارند.

در این مورد هم یکی از ابزارهایی که بسیار مورد استفاده قرار می گیرد، بیمه نامه است.

در واقع هنگام انجام معامله، یکی از طرفین داشتن بیمه نامه را شرط معامله تعیین می کند.

همان گونه که ملاحظه می شود به جز سطح اول، در بقیه سطوح، یکی از ابزارهای مورد استفاده برای مدیریت پیامدهای خارجی منفی، استفاده از الزام اشخاص به تهیه بیمه نامه است.

بنابراین یکی دیگر از عواملی که می توان در تبیین چرایی عدم استفاده از سازوکار بیمه در ساختمان پلاسکو نام برد فقدان ضمانت اجرایی کافی برای کنترل و مدیریت مساله پیامدهای خارجی در آنجاست.

یکی دیگر از عوامل در این زمینه به خصوص از جهت عدم اخذ پوشش بیمه ای برای خود ساختمان، ابهام در مسوولیت ها و روابط میان مالک و مستاجر در بناهای این چنینی است.

ممکن است سوال شود که بیمه چگونه می تواند نقش کنترل کننده پیامدهای خارجی منفی را در این زمینه بازی کند.

بیمه ها قبل از اینکه ریسکی را تحت پوشش خود قرار دهند بایستی ارزیابی ریسک انجام دهند تا از میزان ریسکی که پوشش می دهند آگاه شوند و لذا حق بیمه را متناسب با ریسک تعیین کنند.

شرکت های بیمه جایی را که مقاوم و ایمن نباشد یا بیمه نمی کنند یا آنقدر نرخ حق بیمه را بالا می گیرند که شخص مجبور خواهد شد بین فعالیت اقتصادی ایمن و عدم فعالیت اقتصادی یکی را برگزیند.

به همین دلیل در ارتباط با ساختمان پلاسکو شرکت های بیمه تمایلی به ارائه پوشش بیمه ای برای کل ساختمان نداشته اند.

پس از مرحله صدور بیمه نامه هم بیمه گر بایستی از محل فعالیت اقتصادی بازدیدهای دوره ای داشته باشد و با توصیه ها و آموزش های خود و مدیریت سیستم های ایمنی موضوع بیمه، مراقبت کند تا احتمال وقوع حادثه به حداقل ممکن برسد.

وقتی بر ایمنی کل ساختمان نظارت نشود، نظارت بر یک واحد فایده ای ندارد.

ممکن است اتصالی برق که عامل آتش سوزی عنوان شده در بخش مشاع ساختمان رخ داده باشد که جزء بخش تحت پوشش بیمه نبوده، پس مدیریت ریسک هم ممکن و معنادار نبوده است.

در واقع وقتی ساختمان های بزرگ موظف به خرید بیمه نامه باشند، از دو طریق ایمنی آنجا ارتقا می یابد؛ یکی ارزیابی ریسک قبل از صدور بیمه نامه و دیگری مدیریت ریسک بعد از صدور بیمه نامه.

البته در مجتمع هایی مانند پلاسکو اگر بخواهیم ارزیابی ریسک و مدیریت ریسک برای شرکت بیمه، هم عملی باشد و هم دارای توجیه اقتصادی، باید این مجتمع به صورت یکپارچه بیمه شود و همه ریسک های مترتب بر فعالیت در آن یکجا تحت پوشش بیمه قرار گیرد.

شرکت بیمه نمی تواند در ساختمانی مانند پلاسکو تک تک واحدها را وادار کند که تمام ریسک های موجود در ساختمان را یکجا بیمه کنند.

بلکه این امر باید یا از طریق قانون یا در فرآیند اخذ و تمدید پروانه های فعالیت یا از طریق موظف شدن از سوی اصناف انجام پذیرد.

در این صورت شرکت بیمه هم با یک شخص یا نهاد به عنوان بیمه گذار طرف خواهد بود و همه ریسک ها و مسوولیت های گوناگونی را که در ساختمان وجود دارد تحت پوشش قرار خواهد داد.

در این صورت ارزیابی و مدیریت ریسک به سهولت و با اثربخشی لازم انجام خواهد گرفت.

در این زمینه آنچه وظیفه صنعت بیمه است طراحی و عرضه بسته بیمه ای است که همه ریسک های مترتب بر ساختمان های تجاری بزرگ را دربر گیرد.

اگر همه ساختمان با تمام ریسک هایش یکجا بیمه شود، هم اطمینان بالا می رود، هم چون ریسک بسیار بزرگ است، شرکت بیمه حساس تر می شود و به همه مواردی مثل فراهم بودن ایمنی، وجود کپسول آتش نشانی، ایمنی سیستم های گرمایشی و سرمایشی، مکان مناسب برای نگهداری اجناس و سیستم برق رسانی مناسب؛ نظارت و رسیدگی می کند.

در نتیجه بیمه می تواند مثل یک سیستم ایمنی نرم و مجازی عمل کند.

اما وقتی واحدهای بیمه شده در ساختمان پراکنده هستند و شرکت بیمه با ده ها و صدها بیمه گذار مواجه است اساساً امکان ارزیابی و مدیریت ریسک به نحو موثر و مفید و رسیدگی مناسب به وضعیت ایمنی کل ساختمان وجود ندارد، درحالی که اصل مساله وضعیت کل ساختمان است.

پیش از وقوع حادثه، بیمه ها نمی توانستند با تبلیغات بیشتر و تمرکز روی این موضوع، به اصناف درباره احتمال وقوع خطر اطلاع رسانی کنند؟ بیمه ها در زمینه بازاریابی بسیار فعال هستند.

نمایندگان و کارگزاران بیمه اصل کارشان همین است و یکی از رشته هایی که انرژی زیادی هم از آنان می گیرد فروش بیمه آتش سوزی است.

همکاران ما در صنعت بیمه توانسته اند به هر حال نیمی از واحدهای مستقر در پلاسکو را برای خرید بیمه نامه آتش سوزی قانع کنند.

ولی این یک طرف ماجراست.

در سمت دیگر سه مولفه مهمی که در پاسخ سوال قبلی عرض کردم قرار دارد.

اولاً باید خود اصناف، رسانه ها، شهرداری، بیمه ها و.

، صاحبان و فعالان اقتصادی مستقر در ساختمان های تجاری بزرگ را قانع کنند که حادثه خبر نمی کند لذا در تامین ایمنی ساختمان ها و تهیه بیمه نامه، آن هم بیمه نامه جامع و یکپارچه و دسته جمعی جدی باشند.

ثانیاً مجلس و دولت و شوراهای شهر و اصناف ضمانت اجرایی کافی برای کنترل و مدیریت پیامدهای خارجی منفی به خصوص در کلانشهرها درباره فعالیت در ساختمان های تجاری را تدارک ببینند.

البته صرف تصویب قانون مشکل را حل نمی کند و باید برای ضمانت اجرایی آن نیز فکر جدی کرد.

مثلاً در حال حاضر تهیه بیمه آتش سوزی برای تمام بنای ساختمان آپارتمان های مسکونی بر اساس قانون اصلاح قانون تملک آپارتمان ها (مصوب 1376) الزامی است اما در عمل به خاطر نبود ضمانت اجرایی کافی اجرا نمی شود.

و نهایتاً اینکه مسوولیت ها و روابط میان مالک و مستاجر (دارندگان حق سرقفلی) در بناهای این چنینی به روشنی مشخص شود تا هر کدام از آنها از مسوولیت ها و اختیارات قانونی خود آگاه باشند.

به فراهم کردن بسته یکسان برای پوشش تمام ریسک ها اشاره کردید.

در بیمه های خصوصی ظرفیت ارائه چنین خدماتی وجود دارد یا بیمه دولتی باید این کار را انجام دهد؟ اگر بازار بیمه آتش سوزی وسعت یابد، مشکل زیادی از این جهت نخواهد بود.

طبعاً یک شرکت چنین ریسک بزرگی را قبول نخواهد کرد اگر هم این کار را بکند با سازوکارهای بیمه ای چون واگذاری اتکایی به داخل و خارج ریسک را توزیع می کند.

شرکت های بیمه نمی توانند بالاتر از 20 درصد منابع شان از هر ریسک نگه دارند و باید برای بقیه پوشش اتکایی بگیرند.

کنترل توانگری را هم داریم.

برآوردهای همکاران ما در شرکت های بیمه حاکی از آن است که 240 واحد خسارت قابل توجهی نداشته اند بنابراین خسارت آتش سوزی فقط متوجه 320 واحد است.

درباره اجناس و اثاثیه از بین رفته قضاوت درستی فعلاً نمی توان کرد اما اگر با نگاه بسیار بدبینانه فرض کنیم خسارت مربوط به اجناس و اثاثیه برای هر واحد به طور متوسط 500 میلیون تومان است.

با توجه به اینکه واحدهای تجاری بسیاری بیمه نیستند، در حال حاضر توانمندی شرکت های بیمه در مواجهه با حوادثی مثل پلاسکو در چه حدی است؟ شاید در وضعیت فعلی ظرفیت کافی برای این منظور وجود نداشته باشد اما با توسعه بازار چنین ظرفیتی ایجاد می شود.

بیمه گر توانمندی اش را از حق بیمه ها به دست می آورد و زمانی این توان را خواهد داشت که جامعه تحت پوشش بیمه از وسعت کافی برخوردار باشد.

اگر تعداد بیمه گذاران محدود باشد، توانمندی شرکت بیمه نیز محدود می شود.

اگر بازار گسترش پیدا کند، توان شرکت های بیمه هم بالا می رود.

شما به انواع روش های اجباری کردن بیمه اشاره کردید که به نظر می رسد در کشور ما چندان قوی نباشد.

اما گذشته از تدوین قوانین کلی، برای اقناع افراد و گروه ها برای بیمه کردن مجموعه هایی مثل پلاسکو و افزایش تعداد بیمه گذاران چه اقداماتی می توان انجام داد؟ اگر از الزامات مقرراتی گذر کنیم تنها ابزاری که باقی می ماند اطلاع رسانی با ارائه شواهد ملموس و روشن است که طبعاً در کنار تلاش بیمه مرکزی و شرکت های بیمه برای آگاهی دادن به جامعه، نقش رسانه ها به خصوص صدا و سیما بسیار مهم است.

بعد دیگر خود کسبه هستند که باید نسبت به ریسک های موجود در محیط های کاری خویش احساس مسوولیت بیشتری بکنند.

اصناف می توانند همان طور که درباره قیمت گذاری و ساعت کار و موضوعات مهم دیگر با هم تفاهم می کنند، درباره تامین ایمنی محل فعالیت خود و خرید پوشش های بیمه ای کافی نیز نقش فعال تری ایفا کنند.

صنعت بیمه هم علاوه بر آگاه سازی باید محصولاتی جذاب و ساده و جامع ارائه کند و از سوی دیگر در مرحله پرداخت خسارت نیز با سرعت و سهولت و منصفانه عمل کند.

ارزیابی ریسک و مدیریت ریسک در حادثه پلاسکو به چه صورتی می توانست باشد؟ می شود گفت که جدی نبوده است.

پس شرکت های بیمه با چه منطقی 50 درصد از واحدها را بیمه کرده اند؟ شرکت های بیمه هر کدام عمدتاً اجناس و اثاثیه تعدادی از واحدها را به صورت مستقل و مجزا از هم بیمه کرده اند.

در بیمه گری خرد مدیریت ریسک نه به صرفه است و نه عملی.

وقتی بر ایمنی کل ساختمان نظارت نشود، نظارت بر یک واحد فایده ای ندارد.

ممکن است اتصالی برق که عامل آتش سوزی عنوان شده در بخش مشاع ساختمان رخ داده باشد که جزء بخش تحت پوشش بیمه نبوده، پس مدیریت ریسک هم ممکن و معنادار نبوده است.

نکته دیگر این است که باید از طریق ابزارهای قانونی برای مالکان و کسبه مستقر در ساختمان هایی مانند پلاسکو مسوولیت تعریف شود.

در غیر این صورت به تذکرات ایمنی هم توجه نمی شود.

اگر کسی مسوول حفظ ایمنی ساختمان باشد، به تذکر بیمه و آتش نشانی توجه می کند.

در حادثه پلاسکو بیمه ها سهل انگاری کرده اند؟ در این مورد بهتر است از خود شرکت ها سوال شود اما با توجه به بالا بودن احتمال حادثه در پلاسکو، به نظر می رسد بیمه گر یا حق بیمه بالاتری باید دریافت می کرد یا نباید واحدها را تحت پوشش قرار می داد.

البته یکی از شرکت های بیمه تا سال 1391 کل ساختمان را بیمه کرده بود، ولی چون ایمنی آن پایین بود، از سال 1391 به بعد پوشش خود را ادامه نداده است.


کلید واژه ها: رییس کل بیمه مرکزی - بیمه - بیمه مرکزی - ساختمان - مرکزی - حادثه - خسارت - آتش سوزی - اجتماعی - مدیریت - نامه - پرویز - حوادث - گزارش - زبان - منفی - میلیارد - دارایی - ادبیات - اهمیت - همراه - درصد

آخرین اخبار سرویس:
شش آمادگی روانی لازم برای ازدواج

با این راهکارها نامزدتان را شیفته خود کنید

شرایط نظارت و صدابرداری در مسابقات تواشیح یکسان باشد

رمزگشایی از یادآوری خاطرات نامزدی در پیشگیری از طلاق

وقتی چای عامل بیماری می شود

تصاویر/ محافظان رییس جمهور ترامپ

پیشوایی جوادالائمه(ع) در سن کودکی آزمونی بزرگ برای اهل شیعه بود

تشکر سید حسن نصرالله از حمایت های ایران

مصایب «بی طرف» بودن

نرگس کلباسی در حج 96

پیام وزیر کشور به مناسبت شروع به کار دوره پنجم شوراهای اسلامی شهر و روستا

ظریف: یکی دو سفیر زن خواهیم داشت/ موازی کاری نمی کنیم/از ذهنم پاکش کردم

قانون از تجارت الکترونیکی عقب ماند!

رییس و هیات رییسه شورای شهر مشهد انتخاب شدند

عکس زیرخاکی تهران در سال 1354

به زودی شاهد توسعه شبکه گاز توابع شهر کرمان خواهیم بود

برگزاری محفل انس با قرآن و دیدار با خانواده های شهدا طی هفته دولت در زرند

خبرنگار ایکنا در کرمان بازرس خانه های مطبوعات کشور شد

مقدمه بازگشت زندگی به منطقه 12

مصایب «بی طرف» بودن

پیام وزیر کشور به مناسبت آغاز به کار دوره پنجم شوراهای شهر و روستا

پیام وزیر کشور به مناسبت شروع به کار دوره پنجم شوراهای اسلامی شهر و روستا

نام اندروید O رسما مشخص شد

چند سیم کارت به نام شماست؟

هکرها صفحه گوشی را هک می کنند

موجودی اسنپ دراگون 845 برای گلکسی اس 9 رزرو شده است

رقابت نزدیک در بازار اسپیکرهای هوشمند

رمزگشایی از سیگنال های مغز با سیستم هوش مصنوعی جدید

استفاده از پهپاد برای قاچاق مواد مخدر

تصمیم اپل برای ارائه خدمات درمانی با ساعت

چرا مردم در کامنت ها فکر می کنند بهتر از همه می دانند؟

جلوی روبات های قاتل را بگیرید!

سرخ کن هوشمند چربی غذا را 70درصد کاهش می دهد

افزایش آمار طلاق ها بعد از گذشت سه دهه از زندگی مشترک

برگزاری مراسم وداع با سردار شهید علی پور در اندیمشک

انتخاب هیئت رییسه پنجمین دوره شورای اسلامی شهر اصفهان

نگاهی به کیفیت بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی پیام های رأی اعتماد متفاوت مجلس به کابینه دوازدهم

فارس گزارش می دهد دستان کوچکی که جلوه های ایثارند/ نقش آموزش و پرورش در تقویت فضایل اخلاقی

رویدادهایی که روز چهارشنبه در سمنان خبری می شود

دانلود آهنگ جدید حمیدرضا علیزاده بنام بزار بره

جزییات 4خبر ویژه امروز چهارشنبه اول شهریور 1396

مستندات یک نماینده و معرفی کلاغ دانا

تبرئه آقایانی که در حصرند در گرو اثبات درستی ادعای تقلب است

رییس سازمان انرژی اتمی : اراده کنیم 5 روزه به غنی سازی 20 درصد می رسیم

شهادت شهید حججی ماجرایی از جنس اربعین حسینی/ لشگر شهداء در حال اثرگذاری اند

بودجه97 کلید خورد

لزوم احیاء بناهای تاریخی قلب تهران با هدف احیاء زندگی

فراتر از اصول گرایی، اصلاح طلبی و اعتدال گرایی

وسیع تر شدن مرزها با عراق در مراسم اربعین/ روادید در ایران صادر می شود

شهاب طباطبایی:/مجلس در بحث رای اعتماد حسن نیت داشت/وزرا ملزم شده اند معاون جوان منصوب کنند

جلسه انتخاب هیات رییسه شورای شهر آمل نیمه تمام ماند

شهید حججی عزیز، حجت خداوند در مقابل چشم همگان شد

رییس سازمان غذا و دارو منصوب شد

قدردانی مهندس زنگنه از حسن اعتماد نمایندگان ملت

امسال، دوره طلایی توسعه شبکه ریلی است/ بهره برداری از 919 کیلومتر خط ریلی جدید

محمدرضا تابش:/جنگ روانی از طرف گروه های رقیب آغاز شده که برخی دوستان اصلاح طلب هم در آن میدان بازی می کنند

طرح سوال از رییس جمهور منتفی نشده است/ سوال کنندگان هنوز پیگیری می کنند

اخراج پیش خدمت تالار عروسی به دلیل اقامه نماز در جمهوری آذربایجان

مسئولان پیگیر طرح های نیمه کاره باشند/ تاکید بر استفاده صحیح از منابع طبیعی برای توسعه کشور

هشت سنت غلط ازدواج از نگاه رهبر انقلاب

پیام های تبریک فرمانده ناجا به سرلشکر موسوی و سرلشکر صالحی

پاسخ آیت ا& بهجت به سوالی درباره نماز اول وقت

"بیستون" مهیای میزبانی از فستیوال های هنری

دولت با رأی اعتماد رسمیت یافت/حالا نوبت کار برای مردم است

ازدواج راهی به سوی آرامش/ اخلاق نخستین معیار برای ازدواجی موفق/ چشم و هم چشمی از عوامل بروز اختلاف میان زوجین است

پس لرزه های رأی اعتماد به وزرا ادامه دارد/ فراکسیون امید مخالفت صوری با وزرا کرد؟

سرلشکر باقری: نیروهای مرزبانی ناجا تقویت می شود

سیاری مشاور وزیر بهداشت شد

بهترین زبان های برنامه نویسی مناسب برای یادگیری حرفه ای

کاربرد اکسل پیشرفته در مدیریت

کشتی غرق شده مهاجران اروپای شرقی به ایران رسید

پیکر شهید "علی بهار" در دزفول به خاک سپرده می شود

قطر و آمریکا تمرین نظامی مشترک برگزار کردند

دیدار جابری انصاری با خانواده امام موسی صدر در لبنان

متن حکم انتصاب آذری جهرمی به سمت وزیر ارتباطات

اولین توییت وزیر جدید

تکذیب عملیات مشترک ایران و ترکیه علیه پ.ک.ک

محمود میرلوحی:/وقت پاسخگویی رییس جمهور به مشارکت حداکثری مردم است

آیا توییتر رفع فیلتر می شود؟

به سوی سرزمین وحی(4)

مشاور مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی؛راه اندازی خط مسافرت دریایی خزر امکانپذیر نیست

تلاش برای حل مشکل سپرده گذاران برخی موسسات

مخاطب سه سلام آخر نماز چه کسانی می باشند؟

کارتُن خوابی با تخصص مغز و اعصاب/ به درخواستم برای اداره شهر بدون صدور پروانه پاسخ ندادند

اتفاقات کم سابقه در مجلس!

برگزاری کارگاه آموزشی بررسی عوارض امواج الکترو مغناطیس

حق دوست معاون برنامه ریزی راهبردی وزارت بهداشت شد

خادمان سفیدپوش، فرشتگان سلامت و نجات دهندگان از درد و آلام

تشریح وظایف و تکالیف مرکز ملی فضای مجازی کشور در برنامه ششم توسعه کشور

روزنامه استخدامی استان همدان | چهارشنبه 1 شهریور 96

آخوندی باید پس از سانحه قطار تبریز – مشهد، برای التیام درد بازماندگان استعفا می داد

با حفظ همان خط و مشی گذشته حرکت می کنیم

مراسم شهادت امام جواد در جوار حرم امیرالمؤمنین (ع) برگزار شد+ تصاویر

شهردار جدید کرج مشخص شد

انتخاب بطحایی؛ یک گام به جلو یا بازگشت به عقب؟

مرتضی حاجی:/عملکرد منتخبان انتخابات اخیر ضامن ادامه موفقیت های اصلاح طلبان است

مدیران روابط عمومی در ارتباطات خود به کرامت انسانی توجه کنند

فرخنده حاجی زاده داستان هایی بدون مکان و نام می نویسد

تشییع نمادین پیکر امام جواد (ع) در حرم امام حسین(ع)+ تصویر

گزارش تصویری/ تحویل رسمی سکان وزارت ارتباطات به وزیر جوان

روزنامه استخدامی استان قم | چهارشنبه 1 شهریور 96

تقدیر قرائتی از زحمات قالیباف+عکس

هشدار سونامی کشتار جاده ای

زندگی تان را شیرین کنید

چرا پیامبر اعظم (ص) به معراج رفت؟

پخش زنده برنامه «آیینه خانه» به مناسبت روز ازدواج

دلسوزی ژنرال برای نمایندگان ادوار

شیرین ترین عشق این برجسته ترین عروس و داماد

خروج نیروهای امنیتی از منزل کروبی دروغ محض است/ صدور کیفرخواست انتخاباتی برای 12 استاندار و فرماندار/ رقم پرونده صندوق ذخیره فرهنگیان بیش از

سازمان ملل متحد: از حل و فصل صلح آمیز بحران افغانستان باید پشتیبانی شود

امام جواد علیه السلام، الگوی حرکت ملت ایران بود

اینتل نسل هشتم پردازنده های خود را معرفی کرد

روزنامه استخدامی استان اصفهان | عصر چهارشنبه 1 شهریور 96

نایب رییس شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان:/روحانی نمی تواند از درخواست 24 میلیونی برای رفع حصر بی تفاوت بگذرد

شیعیان هند در رابطه با مسجد بابری منتظر فتوای علمای ایرانی و عراقی هستند

یادداشت علی مطهری درباره اعتصاب غذای مهدی کروبی

سخن نگاشت | انتصاب فرمانده کل ارتش و جانشین رییس ستاد کل نیروهای مسلح

برگزاری اولین همایش "پدافند غیر عامل" در بانک ملی ایران

قضا و قدر الهی چیست؟

همایش فعالان مساجد شهرستان بجنورد

رحمتی: در شاخص های بین المللی، دستاورد برجسته ای نداشتیم

شبح دیجیتال شما بعد از مرگ!

ورود خانواده شهید حججی به شیراز

اصحاب رسانه، سفیران اطلاع رسانی صنعت و اقتصاد کشورهستند

روزنامه استخدامی استان اصفهان | صبح چهارشنبه 1 شهریور 96

صحنه ای زشت در مجلس و مغلطه بیژن زنگنه!

امام جمعه اردبیل: نیروهای تخصصی در حوزه فرهنگ منطقه به کار گرفته شود

اعمال روز اول ماه ذیحجه

تکذیب یک خبر درباره "مهرعلیزاده"

وزرای اجتماعی دولت دوازدهم؛ هرسه در باشگاه 200تایی ها

پوستر | یادگار امام: همیشه نباید در شرایط حساس کنونی بود

نظرخواهی ایتنا پیرامون عملکرد وزارت ارتباطات

ازدواج موجب آرامش فکر و روح و افزایش اعتمادبنفس می شود

آغاز به کار رسمی صنف نمایش ویدئوی آنلاین

پنج شهر گیلان، میزبان شهدای گمنام

نماهنگ | حجت خدا

دوره آموزشی «احکام کاربردی بانکداری بدون ربا» در مشهد برگزار می شود

8 حلقه چاه صنعتی غیرمجاز در شهرستان کرمانشاه پلمب شد

زایمان زنان معتاد در پاتوق ها و خطر مرگ نوزادان/تحویل 600 نوزاد در معرض فروش به بهزیستی

دولت قبلی آمریکا از سر لطف به ایران وارد مذاکره درباره برجام نشد/ایجاد معاونت اقتصادی در وزارت خارجه/تمایل اروپا برای ادامه اجرای برجام

سه نکته درباره حکم جدیدمجمع تشخیص مصلحت نظام

برگزاری دعای عرفه در جوار شهدای مسجد جامع تولمشهر

رسم جالب قبیله هندی! +عکس

موفقیت های پلیس در عرصه های مختلف قابل تحسین است

دکتر عارف:/روحانی با پشتوانه رای بالای برخاسته از گفتمان اصلاح طلبی باید به مطالبات به حق مردم پاسخ بدهد

در وجود ما هم فرعونی وجود دارد

تصاویر/ رونمایی از تولیدات نمایشی معاونت صدای رسانه ملی با موضوع دفاع مقدس

ربیعی گنجینه محرومان است/وزیر کار گام مثبتی برای از بین بردن فقر برداشته است

33 سال پیش در چنین روزی شکایت لبنان از اسراییل به سازمان ملل

نماهنگ | جواد الأوصیاء

اعلام نتایج نهایی پذیرفته شدگان مرکز تخصصی موعود

حصر به دلیل پیشگیری از اعدام است

دفاع مهندس زنگنه از عملکرد وزارت نفت در دولت یازدهم

فرامرزیان:/هیچگونه مصاحبه ای درخصوص وزرای پیشنهادی انجام ندادم/شورای عالی درباره وزرای پیشنهادی موضع گیری نداشته است

کاهش استفاده از فیلترشکن طی دو سال گذشته در ایران

شخصیت شناسی: شکل ناخن های دست چه رازهایی در مورد شما را برملا می کنند؟

افتتاح فاز 2 خط یک مترو شیراز با حضور وزیر کشور

سخنگوی رسمی سازمان ملی استاندارد معرفی شد​

باید تلاش کرد انتخاب نخست رییس جمهور برای وزارتخانه ها رای اعتماد بگیرد

آیا می دانید چرا مسجد شجره را به این نام می خوانند؟

تحریم های جدید آمریکا چه تاثیری بر برجام خواهد گذاشت؟

هدیه ویژه حجت الاسلام قرائتی به قالیباف + عکس

گزیده ای از بیانات در دیدار جمعی از مسئولان و فعالان فرهنگی استان های یزد و همدان

رقابت تنگاتنگ نمایش رسانه ای برای عوام فریبی سیاسی!

ارتقای کیفیت زندگی؛ هدف شهرداری در 12 سال گذشته

با ارگونومی موتورسیکلت آشنا شوید

گلدان های خانگی بازار ماریجوانای ایران را تامین می کند؟

حیاط خلوت وزارت رفاه بزرگتر می شود

ظریف: یکی دو سفیر زن خواهیم داشت/ موازی کاری نمی کنیم/از ذهنم پاکش کردم

ادعایی تازه از احمدی نژاد: اگر مانع نمی شدند...

یادداشتی از محمدرضا تابش؛/حمایت از دولت به معنای رای اعتماد به همه گزینه های پیشنهادی روحانی نیست

یک زن سرپرست شهرداری یاسوج شد

استحباب قرض دادن به مؤمنان

عکس/ جدول رده بندی بوندسلیگای آلمان

مراسم تشییع و تدفین پیکر مطهر 2 شهید گمنام در بیرجند برگزار شد

گلابی های جنجال آفرین!

ساختار فعلی وزارت ارتباطات مناسب نیست

ابقا شهردار دهلران /اعضای هیئت رییسه شورای شهر دهلران معرفی شدند

شرکت های زیر نظر قاضی زاده هاشمی غیرقانونی تشکیل شده است/ واردات لنز داخل چشمی از آمریکا در انحصار کیست؟

این مرغ ها با مهمانان احوالپرسی می کنند +تصاویر

توصیه های سرلشکر سلیمانی که بازتاب کمتری داشت

انتصاب فرمانده کل ارتش و جانشین رییس ستاد کل نیروهای مسلح

حضور قدرشناسانه ی وزیر ارتباطات در مجلس

پروژه «راه شهدا» افتتاح می شود / اجرای سازه های مفهومی در مسیر شهدا

حسین فریدون با چه مبلغ وثیقه ای آزاد شد؟

رونمایی از تولیدات نمایشی معاونت صدای رسانه ملی با موضوع دفاع مقدس+ تصاویر

دولت عراق برای محصولات کشاورزی هر روز تعرفه جدید تعیین می کند/ برای صادرات به قطر هیچ برنامه ای وجود ندارد

رییس سازمان انرژی اتمی : اراده کنیم ظرف 5 روز به غنی سازی 20 درصد می رسیم

عکس/ درب های جدید و خلاقانه برای ظرف سُس!

تصاویر/ دیدار خونه به خونه و شهید مولایی قائمشهر

عکس / دیدار جمعی از مسئولان و فعالان فرهنگی استان های یزد و همدان

باید تلاش کرد انتخاب نخست رییس جمهور برای وزارتخانه ها رای اعتماد بگیرد

گزارش تصویری از نشست شهردار تهران با شورایاران شهر تهران

قسمت اول خودروبانک پلاس جمعه منتشر می شود

سردار اشتری با آیت الله موسوی جزایری دیدار کرد

دیدار هیات نمایندگان «مرکز بین المللی نظامی گنجوی» با الهام علی اف

استخدام همکار دفتری در ارومیه/ ارومیه

تولد بره عجیب الخلقه در هشترود +عکس

سردار «اشتری» انتصاب سرلشکر «موسوی» را تبریک گفت

بررسی برنامه وزرای پیشنهادی به پایان رسید/ آخرین دفاع رییس جمهور از گزینه های وزارت/ روحانی: وظیفه وزارت خارجه «حراست از برجام» و ایستادن مق

بررسی ابعاد بیمه ای حادثه پلاسکو از زبان قائم مقام بیمه مرکزی / مدیریت ریسک در پلاسکو ممکن نبود

بررسی ابعاد بیمه ای حادثه پلاسکو از زبان قائم مقام بیمه مرکزی / مدیریت ریسک در پلاسکو ممکن نبود