مطالب مرتبط:
بررسی ابعاد بیمه ای حادثه پلاسکو از زبان قائم مقام بیمه مرکزی / مدیریت ریسک در پلاسکو ممکن نبود
15 راهکار پیشنهادی فعالان صنعت بیمه در قبال حادثه پلاسکو
15 راهکار پیشنهادی فعالان صنعت بیمه در قبال حادثه پلاسکو
مصوبات لازم برای تحقق تأکیدات مقام معظم رهبری را در اولین جلسه شورای عالی اشتغال بررسی خواهیم کرد
روحانی: اشتغال جوانان مهم ترین هدف ماست/ بررسی مصوبات لازم برای تحقق تأکیدات مقام معظم رهبری در اولین جلسه شورای عالی اشتغال
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 1 فروردین 1396 ساعت 01:032017-03-20سياسي

بررسی ابعاد بیمه ای حادثه پلاسکو از زبان قائم مقام بیمه مرکزی / مدیریت ریسک در پلاسکو ممکن نبود


پرویز خسروشاهی، قائم مقام رییس کل بیمه مرکزی، نداشتن بیمه نامه تعداد قابل توجهی از کسبه ساختمان پلاسکو را ناشی از این می داند که این افراد احتمال وقوع حادثه ای در این ابعاد را نزدیک به صفر تصور می کردند.

- بررسی ابعاد بیمه ای حادثه پلاسکو از زبان قائم مقام بیمه مرکزی / مدیریت ریسک در پلاسکو ممکن نبود پرویز خسروشاهی، قائم مقام رییس کل بیمه مرکزی، نداشتن بیمه نامه تعداد قابل توجهی از کسبه ساختمان پلاسکو را ناشی از این می داند که این افراد احتمال وقوع حادثه ای در این ابعاد را نزدیک به صفر تصور می کردند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازریسک نیوز،پرویز خسروشاهی، قائم مقام رییس کل بیمه مرکزی، نداشتن بیمه نامه تعداد قابل توجهی از کسبه ساختمان پلاسکو را ناشی از این می داند که این افراد احتمال وقوع حادثه ای در این ابعاد را نزدیک به صفر تصور می کردند.

البته قائم مقام رییس کل بیمه مرکزی معتقد است در این موضوع ابعاد اجتماعی نقشی بسیار مهم تر از ابعاد فردی دارند.

او می گوید: وقتی حوادث گوناگون پیامدهای اجتماعی و به اصطلاح ادبیات اقتصادی، پیامدهای خارجی منفی داشته باشد، مساله از منظر اجتماعی اهمیت پیدا می کند چرا که غفلت اشخاص در سطوح فردی، ممکن است پیامدهای منفی برای دیگران و بعضاً کل اجتماع داشته باشد.

به همین دلیل اساساً بیمه به عنوان یکی از ابزارهای مهم مدیریت مساله پیامدهای خارجی در ارتباط با بسیاری از خطرات و حوادث، به اشکال مختلف با نوعی اجبار همراه است.

■■■ آخرین آمارها از تعداد واحدهای بیمه شده ساختمان پلاسکو و همچنین برآورد خسارت های واردشده در این حادثه حاکی از چه وضعیتی است؟ در ساختمان پلاسکو بالای 560 واحد تجاری مستقر بوده است.

طبق آخرین گزارش 15 شرکت بیمه ای که برای واحدهای تجاری فعال در ساختمان پلاسکو بیمه نامه صادر کرده اند تاکنون برای معادل 50 درصد این واحدها پرونده پرداخت خسارت تشکیل شده و 127 مورد خسارت به ارزش حدود 20 میلیارد تومان پرداخت شده است.

موارد تحت پوشش بیمه نیز عمدتاً اثاثیه و موجودی اجناس واحدهای تجاری تحت پوشش در مقابل آتش سوزی است.

ارزش مجموعه تجاری پلاسکو سه جزء مهم دارد.

ارزش ساختمان و تاسیسات، ارزش موجودی اجناس و اثاثیه و ارزش حق سرقفلی.

به نظر می رسد ارزش سرقفلی، بخش عمده ارزش مجتمع تجاری فوق باشد که طبعاً در برآورد خسارت آتش سوزی اخیر نباید آن را به حساب آورد چون سرقفلی یک دارایی معنوی است و خسارتی از بابت آتش سوزی متوجه آن نیست.

بنابراین برای برآورد خسارت صرفاً باید به ارزش ساختمان و تاسیسات و موجودی اجناس و اثاثیه توجه کرد.

برآوردهای همکاران ما در شرکت های بیمه حاکی از آن است که 240 واحد خسارت قابل توجهی نداشته اند بنابراین خسارت آتش سوزی فقط متوجه 320 واحد است.

درباره اجناس و اثاثیه از بین رفته قضاوت درستی فعلاً نمی توان کرد اما اگر با نگاه بسیار بدبینانه فرض کنیم خسارت مربوط به اجناس و اثاثیه برای هر واحد به طور متوسط 500 میلیون تومان است در این صورت خسارت وارده 160 میلیارد تومان خواهد بود.

اگر هزینه بازسازی ساختمان نیز از قرار هر مترمربع سه میلیون تومان فرض شود در این صورت با توجه به متراژ ساختمان که 24 هزار مترمربع عنوان شده هزینه بازسازی بالغ بر 72 میلیارد تومان می شود.

با این حساب، کل خسارت وارده بدون لحاظ عدم النفع اقتصادی و از همه مهم تر، آسیب های جانی و انسانی و روحی که این حادثه دربرداشت و فداکاری که از سوی آتش نشانان شهید به جامعه هدیه شد و به هیچ صورتی قابل جبران نیست؛ حدود 232 میلیارد تومان خواهد بود.

حال اگر برای محاسبه میزان پوشش بیمه در پلاسکو، تعداد واحدهای تحت پوشش مد نظر باشد حدود نیمی از واحدها بیمه آتش سوزی داشته اند و اگر مبنای محاسبه، ارزش تحت پوشش بیمه در مقایسه با ارزش کل دارایی ها شامل ساختمان و موجودی اجناس و اثاثیه باشد در این صورت درصد پوشش بیمه ای حدود 17 درصد خواهد بود.

به گفته شما، حدود نیمی از واحدها بیمه آتش سوزی داشته اند.

به نظر شما چرا تمایل به استفاده از بیمه در بین اصناف این ساختمان پایین بوده است؟ حادثه و خطر امری احتمالی است و نگرانی از وقوع حادثه افراد را وادار می کند برای این موضوع فکری بکنند که یکی از این اقدام ها خرید بیمه نامه است.

برآورد اشخاص از چنین احتمالی به تجربیات گذشته و عملی آنها بستگی دارد.

واقعیت آن است که حوادثی مثل آتش سوزی پلاسکو در کشور ما بی سابقه است و فعالان اقتصادی تجربه ای مشابه این موضوع نداشته اند.

شاید یکی از دلایل اصلی اینکه بخش زیادی از واحدهای فعال در این مجتمع بیمه نامه تهیه نکرده اند این باشد که آنها تجربه مشابهی نداشته اند و لذا احتمال وقوع حادثه ای با این ابعاد در ذهن آنان نزدیک به صفر بوده است.

همین موضوع باعث شده افراد هم سهل انگاری کنند و هم دلیلی برای هزینه در بیمه موضوعی که احتمال آن را منتفی می دانند نداشته باشند.

البته این مساله هم بعد فردی و هم بعد اجتماعی دارد که بعد اجتماعی مهم تر از بعد فردی است.

وقتی تمام تبعات یک حادثه متوجه خود شخص باشد، حساسیت های اجتماعی و قانونی و عرفی نسبت به غفلت او از مدیریت ریسک های مترتب بر کار و زندگی اش، چندان مورد توجه نخواهد بود اما وقتی حوادث گوناگون پیامدهای اجتماعی و به اصطلاح ادبیات اقتصادی پیامدهای خارجی منفی داشته باشد، مساله از منظر اجتماعی اهمیت پیدا می کند چرا که غفلت اشخاص در سطوح فردی، ممکن است پیامدهای منفی برای دیگران و بعضاً کل اجتماع داشته باشد.

به همین دلیل اساساً بیمه به عنوان یکی از ابزارهای مهم مدیریت مساله پیامدهای خارجی در ارتباط با بسیاری از خطرات و حوادث، به اشکال مختلف با نوعی اجبار همراه است.

زندگی اقتصادی و اجتماعی فردی و جمعی در جوامع در پنج سطح مختلف با پیامدهای خارجی منفی مواجه است.

یک سطح، سطح بین المللی است.

شاید مهم ترین مصداق پیامد خارجی منفی در سطح بین المللی تولید گازهای گلخانه ای باشد.

در نقطه ای مثل چین میلیون ها تن گاز گلخانه ای تولید می شود.

شرکت های بیمه جایی را که مقاوم و ایمن نباشد یا بیمه نمی کنند یا آنقدر نرخ حق بیمه را بالا می گیرند که شخص مجبور خواهد شد بین فعالیت اقتصادی ایمن و عدم فعالیت اقتصادی یکی را برگزیند.

به همین دلیل در ارتباط با ساختمان پلاسکو شرکت های بیمه تمایلی به ارائه پوشش بیمه ای برای کل ساختمان نداشته اند.

ابزار جوامع امروزی برای مدیریت این مساله، تفاهمات بین المللی است.

سطح دوم، سطح ملی است.

مصداق بارز پیامدهای خارجی منفی در سطوح ملی مواردی چون آلودگی های زیست محیطی و حوادث رانندگی است.

کنترل و مدیریت پیامدهای خارجی منفی در سطوح ملی با دولت های ملی و مقررات گذاری است.

یکی از ابزارهای مهم در این زمینه ابزار بیمه های اجباری است.

سطح سوم، سطح منطقه ای یا محلی است.

در این ارتباط هم دولت های محلی مسوول هستند و پیامدهای خارجی را با مقررات گذاری کنترل و مدیریت می کنند.

در این سطح یکی از ابزارهای مهم بیمه های اجباری است.

سطح چهارم، سطح جوامع هم نفع یا اصطلاحاً Communityهاست.

مصداق این جوامع محلات، اصناف و اتحادیه ها و سندیکاها در مقیاس های خرد و کلان، گروه های اجتماعی گوناگون، همشهری های مقیم در مناطق خارج از محل تولد و.

است.

در این سطح دامنه اثر پیامدهای خارجی محدود به خود جامعه هم نفع می شود.

از جهتی ساختمان پلاسکو در همین سطح قرار می گیرد.

نمونه پیامدهای خارجی منفی این سطح نیز همین حادثه ای است که در پلاسکو اتفاق افتاد.

به خاطر سهل انگاری در امر ایمن سازی، حادثه ای در گوشه ای از این ساختمان اتفاق افتاده و خیلی های دیگر، کل ساختمان و اشخاص فعال در آن و از جهاتی کل جامعه را تحت تاثیر تبعات خود قرار داد.

قضیه ساختمان پلاسکو از جهت اخیر در سطح محلی هم قابل طبقه بندی است.

در این موارد نیز در جوامع گوناگون بر حسب فرهنگ خاص قانونی و اجتماعی و بوروکراتیک و ساختار بخش عمومی، دولت های ملی یا محلی یا گروه های هم نفع اقدام به کنترل و مدیریت پیامدهای خارجی در حوزه فعالیتی ذی ربط می کنند.

در این سطح هم یکی از ابزارهای موثر، الزام به تهیه بیمه نامه است که از سوی دولت های ملی یا محلی یا خود گروه های هم نفع مقرر می شود.

سطح پنجم، سطح روابط دو یا چندجانبه بین اشخاص است.

مثل مسوولیت متقابل افراد در ارتباط با تعهداتی که در معاملات مختلف نسبت به هم دارند.

در این مورد هم یکی از ابزارهایی که بسیار مورد استفاده قرار می گیرد، بیمه نامه است.

در واقع هنگام انجام معامله، یکی از طرفین داشتن بیمه نامه را شرط معامله تعیین می کند.

همان گونه که ملاحظه می شود به جز سطح اول، در بقیه سطوح، یکی از ابزارهای مورد استفاده برای مدیریت پیامدهای خارجی منفی، استفاده از الزام اشخاص به تهیه بیمه نامه است.

بنابراین یکی دیگر از عواملی که می توان در تبیین چرایی عدم استفاده از سازوکار بیمه در ساختمان پلاسکو نام برد فقدان ضمانت اجرایی کافی برای کنترل و مدیریت مساله پیامدهای خارجی در آنجاست.

یکی دیگر از عوامل در این زمینه به خصوص از جهت عدم اخذ پوشش بیمه ای برای خود ساختمان، ابهام در مسوولیت ها و روابط میان مالک و مستاجر در بناهای این چنینی است.

ممکن است سوال شود که بیمه چگونه می تواند نقش کنترل کننده پیامدهای خارجی منفی را در این زمینه بازی کند.

بیمه ها قبل از اینکه ریسکی را تحت پوشش خود قرار دهند بایستی ارزیابی ریسک انجام دهند تا از میزان ریسکی که پوشش می دهند آگاه شوند و لذا حق بیمه را متناسب با ریسک تعیین کنند.

شرکت های بیمه جایی را که مقاوم و ایمن نباشد یا بیمه نمی کنند یا آنقدر نرخ حق بیمه را بالا می گیرند که شخص مجبور خواهد شد بین فعالیت اقتصادی ایمن و عدم فعالیت اقتصادی یکی را برگزیند.

به همین دلیل در ارتباط با ساختمان پلاسکو شرکت های بیمه تمایلی به ارائه پوشش بیمه ای برای کل ساختمان نداشته اند.

پس از مرحله صدور بیمه نامه هم بیمه گر بایستی از محل فعالیت اقتصادی بازدیدهای دوره ای داشته باشد و با توصیه ها و آموزش های خود و مدیریت سیستم های ایمنی موضوع بیمه، مراقبت کند تا احتمال وقوع حادثه به حداقل ممکن برسد.

وقتی بر ایمنی کل ساختمان نظارت نشود، نظارت بر یک واحد فایده ای ندارد.

ممکن است اتصالی برق که عامل آتش سوزی عنوان شده در بخش مشاع ساختمان رخ داده باشد که جزء بخش تحت پوشش بیمه نبوده، پس مدیریت ریسک هم ممکن و معنادار نبوده است.

در واقع وقتی ساختمان های بزرگ موظف به خرید بیمه نامه باشند، از دو طریق ایمنی آنجا ارتقا می یابد؛ یکی ارزیابی ریسک قبل از صدور بیمه نامه و دیگری مدیریت ریسک بعد از صدور بیمه نامه.

البته در مجتمع هایی مانند پلاسکو اگر بخواهیم ارزیابی ریسک و مدیریت ریسک برای شرکت بیمه، هم عملی باشد و هم دارای توجیه اقتصادی، باید این مجتمع به صورت یکپارچه بیمه شود و همه ریسک های مترتب بر فعالیت در آن یکجا تحت پوشش بیمه قرار گیرد.

شرکت بیمه نمی تواند در ساختمانی مانند پلاسکو تک تک واحدها را وادار کند که تمام ریسک های موجود در ساختمان را یکجا بیمه کنند.

بلکه این امر باید یا از طریق قانون یا در فرآیند اخذ و تمدید پروانه های فعالیت یا از طریق موظف شدن از سوی اصناف انجام پذیرد.

در این صورت شرکت بیمه هم با یک شخص یا نهاد به عنوان بیمه گذار طرف خواهد بود و همه ریسک ها و مسوولیت های گوناگونی را که در ساختمان وجود دارد تحت پوشش قرار خواهد داد.

در این صورت ارزیابی و مدیریت ریسک به سهولت و با اثربخشی لازم انجام خواهد گرفت.

در این زمینه آنچه وظیفه صنعت بیمه است طراحی و عرضه بسته بیمه ای است که همه ریسک های مترتب بر ساختمان های تجاری بزرگ را دربر گیرد.

اگر همه ساختمان با تمام ریسک هایش یکجا بیمه شود، هم اطمینان بالا می رود، هم چون ریسک بسیار بزرگ است، شرکت بیمه حساس تر می شود و به همه مواردی مثل فراهم بودن ایمنی، وجود کپسول آتش نشانی، ایمنی سیستم های گرمایشی و سرمایشی، مکان مناسب برای نگهداری اجناس و سیستم برق رسانی مناسب؛ نظارت و رسیدگی می کند.

در نتیجه بیمه می تواند مثل یک سیستم ایمنی نرم و مجازی عمل کند.

اما وقتی واحدهای بیمه شده در ساختمان پراکنده هستند و شرکت بیمه با ده ها و صدها بیمه گذار مواجه است اساساً امکان ارزیابی و مدیریت ریسک به نحو موثر و مفید و رسیدگی مناسب به وضعیت ایمنی کل ساختمان وجود ندارد، درحالی که اصل مساله وضعیت کل ساختمان است.

پیش از وقوع حادثه، بیمه ها نمی توانستند با تبلیغات بیشتر و تمرکز روی این موضوع، به اصناف درباره احتمال وقوع خطر اطلاع رسانی کنند؟ بیمه ها در زمینه بازاریابی بسیار فعال هستند.

نمایندگان و کارگزاران بیمه اصل کارشان همین است و یکی از رشته هایی که انرژی زیادی هم از آنان می گیرد فروش بیمه آتش سوزی است.

همکاران ما در صنعت بیمه توانسته اند به هر حال نیمی از واحدهای مستقر در پلاسکو را برای خرید بیمه نامه آتش سوزی قانع کنند.

ولی این یک طرف ماجراست.

در سمت دیگر سه مولفه مهمی که در پاسخ سوال قبلی عرض کردم قرار دارد.

اولاً باید خود اصناف، رسانه ها، شهرداری، بیمه ها و.

، صاحبان و فعالان اقتصادی مستقر در ساختمان های تجاری بزرگ را قانع کنند که حادثه خبر نمی کند لذا در تامین ایمنی ساختمان ها و تهیه بیمه نامه، آن هم بیمه نامه جامع و یکپارچه و دسته جمعی جدی باشند.

ثانیاً مجلس و دولت و شوراهای شهر و اصناف ضمانت اجرایی کافی برای کنترل و مدیریت پیامدهای خارجی منفی به خصوص در کلانشهرها درباره فعالیت در ساختمان های تجاری را تدارک ببینند.

البته صرف تصویب قانون مشکل را حل نمی کند و باید برای ضمانت اجرایی آن نیز فکر جدی کرد.

مثلاً در حال حاضر تهیه بیمه آتش سوزی برای تمام بنای ساختمان آپارتمان های مسکونی بر اساس قانون اصلاح قانون تملک آپارتمان ها (مصوب 1376) الزامی است اما در عمل به خاطر نبود ضمانت اجرایی کافی اجرا نمی شود.

و نهایتاً اینکه مسوولیت ها و روابط میان مالک و مستاجر (دارندگان حق سرقفلی) در بناهای این چنینی به روشنی مشخص شود تا هر کدام از آنها از مسوولیت ها و اختیارات قانونی خود آگاه باشند.

به فراهم کردن بسته یکسان برای پوشش تمام ریسک ها اشاره کردید.

در بیمه های خصوصی ظرفیت ارائه چنین خدماتی وجود دارد یا بیمه دولتی باید این کار را انجام دهد؟ اگر بازار بیمه آتش سوزی وسعت یابد، مشکل زیادی از این جهت نخواهد بود.

طبعاً یک شرکت چنین ریسک بزرگی را قبول نخواهد کرد اگر هم این کار را بکند با سازوکارهای بیمه ای چون واگذاری اتکایی به داخل و خارج ریسک را توزیع می کند.

شرکت های بیمه نمی توانند بالاتر از 20 درصد منابع شان از هر ریسک نگه دارند و باید برای بقیه پوشش اتکایی بگیرند.

کنترل توانگری را هم داریم.

برآوردهای همکاران ما در شرکت های بیمه حاکی از آن است که 240 واحد خسارت قابل توجهی نداشته اند بنابراین خسارت آتش سوزی فقط متوجه 320 واحد است.

درباره اجناس و اثاثیه از بین رفته قضاوت درستی فعلاً نمی توان کرد اما اگر با نگاه بسیار بدبینانه فرض کنیم خسارت مربوط به اجناس و اثاثیه برای هر واحد به طور متوسط 500 میلیون تومان است.

با توجه به اینکه واحدهای تجاری بسیاری بیمه نیستند، در حال حاضر توانمندی شرکت های بیمه در مواجهه با حوادثی مثل پلاسکو در چه حدی است؟ شاید در وضعیت فعلی ظرفیت کافی برای این منظور وجود نداشته باشد اما با توسعه بازار چنین ظرفیتی ایجاد می شود.

بیمه گر توانمندی اش را از حق بیمه ها به دست می آورد و زمانی این توان را خواهد داشت که جامعه تحت پوشش بیمه از وسعت کافی برخوردار باشد.

اگر تعداد بیمه گذاران محدود باشد، توانمندی شرکت بیمه نیز محدود می شود.

اگر بازار گسترش پیدا کند، توان شرکت های بیمه هم بالا می رود.

شما به انواع روش های اجباری کردن بیمه اشاره کردید که به نظر می رسد در کشور ما چندان قوی نباشد.

اما گذشته از تدوین قوانین کلی، برای اقناع افراد و گروه ها برای بیمه کردن مجموعه هایی مثل پلاسکو و افزایش تعداد بیمه گذاران چه اقداماتی می توان انجام داد؟ اگر از الزامات مقرراتی گذر کنیم تنها ابزاری که باقی می ماند اطلاع رسانی با ارائه شواهد ملموس و روشن است که طبعاً در کنار تلاش بیمه مرکزی و شرکت های بیمه برای آگاهی دادن به جامعه، نقش رسانه ها به خصوص صدا و سیما بسیار مهم است.

بعد دیگر خود کسبه هستند که باید نسبت به ریسک های موجود در محیط های کاری خویش احساس مسوولیت بیشتری بکنند.

اصناف می توانند همان طور که درباره قیمت گذاری و ساعت کار و موضوعات مهم دیگر با هم تفاهم می کنند، درباره تامین ایمنی محل فعالیت خود و خرید پوشش های بیمه ای کافی نیز نقش فعال تری ایفا کنند.

صنعت بیمه هم علاوه بر آگاه سازی باید محصولاتی جذاب و ساده و جامع ارائه کند و از سوی دیگر در مرحله پرداخت خسارت نیز با سرعت و سهولت و منصفانه عمل کند.

ارزیابی ریسک و مدیریت ریسک در حادثه پلاسکو به چه صورتی می توانست باشد؟ می شود گفت که جدی نبوده است.

پس شرکت های بیمه با چه منطقی 50 درصد از واحدها را بیمه کرده اند؟ شرکت های بیمه هر کدام عمدتاً اجناس و اثاثیه تعدادی از واحدها را به صورت مستقل و مجزا از هم بیمه کرده اند.

در بیمه گری خرد مدیریت ریسک نه به صرفه است و نه عملی.

وقتی بر ایمنی کل ساختمان نظارت نشود، نظارت بر یک واحد فایده ای ندارد.

ممکن است اتصالی برق که عامل آتش سوزی عنوان شده در بخش مشاع ساختمان رخ داده باشد که جزء بخش تحت پوشش بیمه نبوده، پس مدیریت ریسک هم ممکن و معنادار نبوده است.

نکته دیگر این است که باید از طریق ابزارهای قانونی برای مالکان و کسبه مستقر در ساختمان هایی مانند پلاسکو مسوولیت تعریف شود.

در غیر این صورت به تذکرات ایمنی هم توجه نمی شود.

اگر کسی مسوول حفظ ایمنی ساختمان باشد، به تذکر بیمه و آتش نشانی توجه می کند.

در حادثه پلاسکو بیمه ها سهل انگاری کرده اند؟ در این مورد بهتر است از خود شرکت ها سوال شود اما با توجه به بالا بودن احتمال حادثه در پلاسکو، به نظر می رسد بیمه گر یا حق بیمه بالاتری باید دریافت می کرد یا نباید واحدها را تحت پوشش قرار می داد.

البته یکی از شرکت های بیمه تا سال 1391 کل ساختمان را بیمه کرده بود، ولی چون ایمنی آن پایین بود، از سال 1391 به بعد پوشش خود را ادامه نداده است.


کلید واژه ها: رییس کل بیمه مرکزی - بیمه - بیمه مرکزی - ساختمان - مرکزی - حادثه - خسارت - آتش سوزی - اجتماعی - مدیریت - نامه - پرویز - حوادث - گزارش - زبان - منفی - میلیارد - دارایی - ادبیات - اهمیت - همراه - درصد

آخرین اخبار سرویس:
نکته هایی مهم در شناخت مردان

ایران و روسیه یادداشت تفاهم همکاری استاندارد امضا کردند

آیت الله هاشمی رفسنجانی و شایعات استخری که درآن جان سپرد

فرمان الهی برای سعادت بشر

گفت وگوی دوربین AFC با قوچان نژاد+ویدئو

تصاویر: پهلوی و ترامپ پشت ویترین یک کتاب فروشی ایرانی در لس آنجلس

511 نفر برای انتخابات شوراها در جویبار ثبت نام کردند

سایه شوم بدبختی برسر ملکه انگلیس/ اسکاتلند دوباره ساز جدایی کوک کرد

پارلمان اسکاتلند مجوز برگزاری همه پرسی استقلال از انگلیس را صادر کرد

رایزنی با ایران در زمینه ساخت هواپیما و صادرات هواپیماهای روسی مثل سوخو صورت گرفت

باید کشورمان را نو کنیم و انتخابات، یکی از آن نوروزها است

ملاک برگزاری انتخابات سالم ، رعایت بی طرفی است

اگر ملاحظات زیست محیطی جدی گرفته نشود شاهد مخاطرات جبران ناپذیری خواهیم بود

هزینه آرایش آیت الله هاشمی چقدر بود؟+عکس

استاندار گیلان: رییس جمهوری پنجشنبه هفته جاری به گیلان سفر می کند

ثبت 24 میلیون اقامت نوروزی تا نیمه تعطیلات

قدردانی آیت الله سبحانی از ساماندهی اسکان مسافران نوروزی در قم

روابط ایران و روسیه از سطح روابط عادی فراتر رفته است

روحانی: ایران و روسیه مصمم به 10 میلیارد دلاری کردن روابط هستند

رییس جمهوری پنجشنبه هفته جاری به گیلان سفر می کند

خونسردی و کم حرف زدن مردان به خاطر چیست؟| با روانشناسی مردان بیشتر آشنا شوید

فرماندار ساوجبلاغ:تبلیغات زودهنگام انتخاباتی درفضای مجازی رصد می شود

تشییع پیکر 8 شهید مدافع حرم در عراق

استاندار کرمانشاه: به دنبال توسعه استان از راه گردشگری هستیم

ادبیات و زبان طنز، تلطیف کننده فضای اجتماعی است

حجم مبادلات تجاری سالانه ایران و روسیه به 10 میلیارد دلار می رسد

ایران و روسیه مصمم اند حجم مبادلات تجاری سالانه را به 10 میلیارد دلار برسانند

افشای رازهای شخصتی افراد با شکل صورت آن ها!

بشقاب ویژه کرملین در ضیافت کاری روسای جمهور

استاندارخراسان شمالی: استان با کمبود محیطبان و نیروی کارشناس مواجه است

دانلود آهنگ جدید رضا صادقی بنام ای پهلوان

استاندار لرستان: شرط تحقق شعار سال رفع موانع تولید است

دکتر روحانی در جمع ایرانیان مقیم روسیه در مسکو: همه باید دست به دست هم برای ایجاد جهش در تولید و اشتغال تلاش کنیم

سلام رییس جمهوری روسیه به رهبر معظم انقلاب

عبدالله ناصری : روحانی با فوت و فن علم جدل و مناظره آشنایی کامل دارد / او با دست پر در مناظره ها ظاهر خواهد شد / احمدی نژاد هر چه بالا پایین بپرد، بازهم فرزند جریان اصولگراست

تصاویر/ جنگ سلاطین !

روحانی: ایران و روسیه مصمم به 10 میلیارد دلاری کردن روابط هستند/ تاکید بر تداوم همکاری های دوجانبه و منطقه ای

نمی توانیم از رفتار ایران چشم پوشی کنیم پس باید کل سپاه را تحریم کنیم

معاون استاندار خراسان جنوبی با امام جمعه طبس و خانواده شهید باقری دیدار کرد

شکاف میان اعضای حزب جمهوری خواه پس از شکست تلاش ها برای توقف طرح اوباماکر

در مسیر روابط ایران و روسیه هیچ مانعی وجود ندارد

گردشگران نوروزی در طاق بستان - کرمانشاه

وقتی ولیعهد عربستان خاندان «صدر» را میهمان کرد

موزیک ویدئو دیدنی فرزاد فرزین برای مدافعان حرم

فوری/ اسکاتلند برای جدایی از انگلیس پای همه پرسی می رود

فیلم/ پاسخ حمید بقایی به پرسش مردم درباره رویکرد دولت دوازدهم در انتخاب وزرا و معاونین

بیش از 580 بازدید بهداشتی / تعطیلی 1 مرکز و معرفی 6 مرکز به مراجع قضایی

روابط ایران و روسیه از سطح روابط عادی فراتر رفته/ تاکید روحانی و پوتین بر استحکام و اجرای برجام

دکتر روحانی:اسناد همکاری جدید ایران و روسیه، نشانه قرار گرفتن روابط در مسیر توسعه همه جانبه است/تاکید سران ایران و روسیه بر استحکام و اجرای برجام

بیش از 580 بازدید بهداشتی در فارس / 1 مرکز تعطیل و معرفی 6 مرکز به مراجع قضایی

تاکید آیت الله صافی گلپایگانی بر حفظ هویت دینی و رسیدگی به محرومان

رواق کودک و نوجوان حرم مطهر حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها

مصمم به توسعه همکاری در همه حوزه ها با ایران هستیم/ ایران را شریک خوب و قابل اعتماد خود می دانیم

بلد نیستی بگو «بلد نیستم»!

بیانیه مشترک روحانی و پوتین

در مسیر روابط مشترک ایران و روسیه هیچ مانعی وجود ندارد

طعم اصلی طرح تحول سلامت را روستاییان چشیدند

تبریک صفحه رسمی هیرنفین به قوچان نژاد پس از پیروزی ایران مقابل چین

دیدار ایرانیان مقیم روسیه با روحانی (عکس)

در مسیر روابط مشترک ایران و روسیه هیچ مانعی وجود ندارد

ضرورت سرمایه گذاری در زمینه توریست سلامت در کرمانشاه

باید کشورمان را نو کنیم و انتخابات، یکی از آن نوروزها است

تشییع پیکر استاد غلامحسن اولاد شاعر معاصر

دانلود موزیک ویدیو جدید فرزاد فرزین بنام مرز

پل ارتباط دو جهان +عکس

نماهنگ | مروری بر سال 1395

فیلم/روزی که آیت الله منتظری از قائم مقامی رهبری عزل شد

بیانیه ای مشترک ایران و روسیه

شلمچه میدان عملیات بزرگ و سرنوشت ساز عملیات کربلای 5 بود

رییس جمهوری پنجشنبه هفته جاری به گیلان سفر می کند

پارلمان اسکاتلند با برگزاری رفراندوم جدیدی برای استقلال از انگلستان موافقت کرد

انتخابات یکی از نوروزها است/ ایران و روسیه مصمم به افزایش مبادلات تجاری سالانه به 10 میلیارد دلار

علاقه مان به همدیگر روز به روز بیشتر شد/ محمدرضا تکیه گاهم بود

همرزم نلسون ماندلا رهبر ضدنژادپرستی جهان درگذشت

تاکید روحانی و پوتین بر پایبندی و ارتقای روابط ایران و روسیه/ تاکید بر رعایت کامل تعهدات از سوی تمام طرف های برجام

بارندگی ها کوچ عشایر کهگیلویه و بویر احمد را به نیمه دوم اردیبهشت تغییر داد

رایزنی با ایران در زمینه ساخت هواپیما و صادرات هواپیماهای روسی مثل سوخو صورت گرفت

کلنگ زنی بیمارستان سی و دو تختخوابی شهرستان چرام+فیلم

روحانی در جمع ایرانیان مقیم روسیه در مسکو: ایران و روسیه مصمم هستند حجم مبادلات تجاری سالانه خود را به 10 میلیارد دلار برسانند

ثبت 24 میلیون اقامت نوروزی تا نیمه تعطیلات/ 5 استان اول کدامند؟

26 یادمان دوران دفاع مقدس در استان های خوزستان و کرمانشاه ثبت ملی شد

بشقاب ویژه کرملین در ضیافت کاری روسای جمهور

ازسرگیری فعالیت تعاونی صنوف مزاحم شهرستان دیواندره

باید کشورمان را نو کنیم و انتخابات، یکی از آن نوروزها است

برنامه ریزی برای مرمت 900 بنای تاریخی در سال 96

حمید بقایی: آقای روحانی با هم به بازدید بند 209 برویم؟

تاکنون به شخصیت افراد دقت کرده اید؟/ اسرار شخصیت افراد با شکل صورت

استاندار قم با آیت الله مکارم شیرازی دیدار کرد

انتخابات 29 اردیبهشت با حضور پررنگ مردم برگزار خواهد شد

دانلود آهنگ جدید سینا سرلک بنام یه بیقرارم

دکتر روحانی:همه باید دست به دست هم برای ایجاد جهش در تولید و اشتغال تلاش کنیم/ ایران و روسیه مصمم هستند حجم مبادلات تجاری سالانه خود را به 10 میلیارد دلار برسانند

گردشگران نوروزی در قلعه رودخان+ تصاویر

اعزام گروه جهادی سلامت به منطقه محروم سیلاب و کلوار+فیلم

تلاش رییس کنگره آمریکا برای از بین بردن شکاف میان اعضای حزب جمهوریخواه

اعلام آمادگی معاون رییس جمهور برای ایجاد پارک فرامرزی مشترک

اعزام کاروان راهیان نور کارکنان دادگستری گیلان با هدف ترویج فرهنگ ایثار

بیشترین نسبت داوطلبان شوراها به جمعیت در استان ایلام مربوط به شهرستان سیروان است

چگونه می توانیم باهوش تر از آنچه هستیم به نظر بیاییم؟

زینب جان! در دنیای دیگر زحمات تو را جبران خواهم کرد

بارندگی ها کوچ عشایر کهگیلویه و بویر احمد را به نیمه دوم اردیبهشت تغییر داد

همه باید دست به دست هم برای ایجاد جهش در تولید و اشتغال تلاش کنیم

هندیجان چشم اندازی نامعلوم دارد

بازدید معاون رییس جمهور از دهکده عشایری

ایران و روسیه یادداشت تفاهم همکاری استاندارد امضا کردند

دانلود آهنگ جدید حمیدرضا شعبانی پور بنام نگاه تو

نمایشگاه معرفی دستاوردهای فرهنگی ایران در دانشگاه کویت برگزار شد

بیانیه مشترک ایران و روسیه/ تاکید بر اجرای تعهدات برجام

روحانی: هدف ایران و روسیه، ثبات منطقه است

6 مطالبه یک تشکل کارگری از وزیر کار

احمدی نژاد هر چه بالا پایین بپرد، بازهم فرزند جریان اصولگراست / حمایت عقلای اصولگرا از روحانی ناصری با بیان اینکه اصولگرایان

استاندار گیلان: رییس جمهوری پنجشنبه هفته جاری به گیلان سفر می کند

رییس جمهور: در مسیر روابط مشترک ایران و روسیه هیچ مانعی وجود ندارد/این روابط به زیان هیچ کشوری نخواهد بود

پاکستان در مرز افغانستان دیوار کشید

روحانی در دیدار رییس جمهوری روسیه: روابط ایران و روسیه به زیان کشور ثالثی نیست

26 یادمان دوران دفاع مقدس در استان های خوزستان و کرمانشاه ثبت ملی شد

مردعنکبوتی دنیای مارمولک ها+عکس

روایتی از پورسانت خرید های زمان جنگ

نظارت بر خدمات سفرهای نوروزی توسط 10 تیم بازرسی

رییس سازمان محیط زیست: رهاسازی زباله در طبیعت باید جرم شناخته شود

هواداران بازی ایران - چین؛ بدون شرح!

مصمم به توسعه همکاری در همه حوزه ها با ایران هستیم/ ایران را شریک خوب و قابل اعتماد خود می دانیم

توسعه همکاری های راهبردی برای ثبات منطقه ای /ثبات بازار جهانی انرژی و تامین رشد پایدار اقتصادی/تاکید بر رعایت کامل تعهدات از سوی تمام طرف های برجام

برخورد قاطع با تخلفات انتخاباتی و سوء استفاده از بیت المال

دیدار ایرانیان مقیم روسیه با رییس جمهور

دیدار فرماندهان انتظامی و هنگ مرزی آستارا با خانواده های شهدا

روحانی در دیدار رییس جمهوری روسیه: در مسیر روابط مشترک ایران و روسیه هیچ مانعی وجود ندارد

بقایی،از روحانی برای مناظره درخصوص رعایت منشور حقوق شهروندی در میدان آزادی دعوت کرد

بستن افسار به یک عروس در یک مراسم عروسی+عکس

قیافه جالب سلبریتی ها اگر مشهور نبودند!

عکس| اعترافات ذهن خطرناک لیپی

فرمانده کل سپاه در کانون های فوق بحرانی ریزگردها خوزستان

تشییع پیکر 8 شهید مدافع حرم در عراق +عکس

در مسیر روابط مشترک ایران و روسیه هیچ مانعی وجود ندارد

حجامت از نگاه مولکولی و سلولی

کنفرانس خبری کیروش بعد از بازی با چین

مقابله جهانی با اندیشه تکفیری به عنوان محرک اصلی گرایش جوانان به سمت گروه های تروریستی/ تاکید بر رعایت کامل تعهدات از سوی تمام طرف های برجام

استاندارخراسان شمالی: استان با کمبود محیطبان و نیروی کارشناس مواجه است

در مسیر روابط مشترک ایران و روسیه هیچ مانعی وجود ندارد/ همکاری تهران - مسکو به ثبات، امنیت و توسعه منطقه ای کمک می کند

کاشت گل های زینتی به مناسبت نوروزی باستانی در معابر عمومی شهر طبس

پشت پرده جنگ مخفی روحانی با اصلاح طلبان

لباس مجلسی کیت میدلتون در ضیافت پاریس

"قاشق زنی " سمنانی ها برای استقبال از "سیزده بدر "/بهار آمد، بهار آمد خوش آمد علی با ذوالفقار آمد خوش آمد

تیپ یکتا ناصر در یک مراسم + عکس

استاندارخراسان شمالی: استان با کمبود محیطبان و نیروی کارشناس مواجه است

اجرای متوالی پروژه ساخت نیروگاه بوشهر

دولت ثبت یادمان های دفاع مقدس را با جدیت دنبال می کند

امور اجرایی حج امسال با جدیت دنبال شود

ادای احترام روحانی به یادبود سرباز گمنام در مسکو

انقلابی نگه داشتن حوزه از وظایف اصلی و مهم علمای حوزه است

شرایط لازم برای دریافت کمک هزینه ازدواج از تامین اجتماعی

حرکت کاروان های راهیان نور، کاری معنوی و دارای روح حماسه است

تحقق کامل نقشه راه اجرای پروژه های همکاری تهران و مسکو/ تاکید بر رعایت کامل تعهدات از سوی تمام طرف های برجام

بقعه متبرکه امامزاده علی اکبر (ع) گرمسار، برجای مانده از دوره ایلخانی+تصاویر

رییس جمهوری: همکاری های ایران و روسیه به صلح و ثبات منطقه کمک می کند /با این دیدار تحرکات جدیدی در روابط ایجاد خواهد شد

منندز: نمی توانیم از رفتار ایران چشم پوشی کنیم پس باید کل سپاه را تحریم کنیم

شهدا با فداکاریشان نشان دادند مکتبشان انسان ساز است

تحقق عدالت اجتماعی در حوزه معیشتی از ابعاد اقتصاد مقاومتی است

ایران و روسیه در بیانیه ای مشترک تاکید کردند؛ تحقق کامل نقشه راه اجرای پروژه های همکاری تهران و مسکو/ اجرای متوالی پروژه ساخت واحدهای دوم و سوم نیروگاه بوشهر/تاکید بر رعایت کامل تعهدات از سوی تمام طرف های برجام

ثبت نام 955 نفر در پنجمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی نوشهر

تحقق کامل نقشه راه اجرای پروژه های همکاری تهران و مسکو/ اجرای متوالی پروژه ساخت نیروگاه بوشهر

اگر دوست ندارید سرماخوردگی شما را ضربه فنی کند؛ بخوانید!

آموزش عمومی قرآن ویژه 9000 نفر در استان یزد

تبادل اسناد همکاری و مصاحبه خبری روسای جمهور ایران و روسیه

دیدار خانواده های شهدا با رهبر معظم انقلاب

آیا بین دولت و اصلاح طلبان درباره استراتژی انتخابات 96 اختلاف نظر وجود دارد؟

عیدی آیت الله به شهردار قم+ عکس

در دام واردات و سیاست های کشورهای دیگر نیفتیم/ در اجرا و قانون گذاری مشکل داریم

ورود پیکر 3 شهید افغانستانی جنگ سوریه به کرمان

امضای 14 سند همکاری بین تهران و مسکو

افراد احساسی را برای شوراها انتخاب نکنیم / مجموعه نزدیک به احمدی نژاد مشکوک است/ حل معضل شهرها برای اصلاحات اولویت است نه ترکیب شورا

تبادل اسناد همکاری و مصاحبه خبری روسای جمهور ایران و روسیه

استاندار قم با آیت الله مکارم شیرازی دیدار کرد

30 مجسمه وارد فضای شهری تهران می شوند

فرمانده کل سپاه از کانون های فوق بحرانی ریزگردها خوزستان بازدید کرد

تشکر ویژه کی روش از سربازان یگان ویژه

روابط ایران و روسیه به زیان کشور ثالثی نیست/همکاری تهران - مسکو به ثبات، امنیت و توسعه منطقه ای کمک می کند

دانلود آهنگ جدید بهزاد پاشا بنام دلتنگتم

تحقق کامل نقشه راه اجرای پروژه های همکاری تهران و مسکو/ اجرای متوالی پروژه ساخت واحدهای دوم و سوم نیروگاه بوشهر

حضرت آیت الله نوری همدانی: تبیین اهداف و تراث انقلاب وظیفه مهم حوزویان است

واکنش نعمت زاده به ایجاد اشتغال در کشور: ایجاد اشتغال کار یکی دو روز نیست!

ادای احترام روحانی به قربانیان جنگ جهانی دوم+عکس

دیدار رییس جمهورکشورمان با ایرانیان مقیم روسیه+ عکس

یادمان عملیات «کربلای4» محل عروج غواصان خط شکن+فیلم

افتتاح تصفیه خانه دریاچه خلیج فارس

سفر بیش از 215 مسافر نوروزی به استان سمنان

اجرای متوالی پروژه ساخت واحدهای دوم و سوم نیروگاه بوشهر/ مقابله جهانی با اندیشه های تکفیری

دزفول نماد و سمبل مقاومت است/ رشد 10 درصدی زوار مناطق عملیاتی

بازدید معاون رییس جمهور از یادمان مرصاد و تکیه معاون الملک در کرمانشاه

نظارت بر تاسیسات گردشگری اصفهان در ایام نوروز

انتخابات 29 اردیبهشت با حضور پررنگ مردم برگزار خواهد شد

فرمانده سپاه: قدردانی مردم از شهدا بی نظیر است

ثبت نام کاندیداها در آمل به هزار و 943 نفر رسید

امضای 14 سند همکاری میان ایران و روسیه/ صدور بیانیه مشترک

ثبت نام 955 نفر در پنجمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی نوشهر

تاکید روحانی و پوتین بر پایبندی و ارتقای روابط ایران و روسیه/ همکاری گسترده تر بانکی در دستور کار

اقتصاد؛ تدبیر ماندگار دولت یازدهم

اسلام هراسی، نژاد پرستی و اندیشه های تکفیری ریشه مشترک دارند

روحانی در دانشگاه مسکو چه گفت؟

حضرت آیت الله سبحانی: آثار به جای مانده از دوران صفویه نوعی محبت در دل مردم و گردشگران ایجاد کرده است

ملاقات روحانی و پوتین در کرملین+عکس

بررسی ابعاد بیمه ای حادثه پلاسکو از زبان قائم مقام بیمه مرکزی / مدیریت ریسک در پلاسکو ممکن نبود

بررسی ابعاد بیمه ای حادثه پلاسکو از زبان قائم مقام بیمه مرکزی / مدیریت ریسک در پلاسکو ممکن نبود