مطالب مرتبط:
بررسی ابعاد بیمه ای حادثه پلاسکو از زبان قائم مقام بیمه مرکزی / مدیریت ریسک در پلاسکو ممکن نبود
15 راهکار پیشنهادی فعالان صنعت بیمه در قبال حادثه پلاسکو
15 راهکار پیشنهادی فعالان صنعت بیمه در قبال حادثه پلاسکو
مصوبات لازم برای تحقق تأکیدات مقام معظم رهبری را در اولین جلسه شورای عالی اشتغال بررسی خواهیم کرد
روحانی: اشتغال جوانان مهم ترین هدف ماست/ بررسی مصوبات لازم برای تحقق تأکیدات مقام معظم رهبری در اولین جلسه شورای عالی اشتغال
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 1 فروردین 1396 ساعت 01:032017-03-20سياسي

بررسی ابعاد بیمه ای حادثه پلاسکو از زبان قائم مقام بیمه مرکزی / مدیریت ریسک در پلاسکو ممکن نبود


پرویز خسروشاهی، قائم مقام رییس کل بیمه مرکزی، نداشتن بیمه نامه تعداد قابل توجهی از کسبه ساختمان پلاسکو را ناشی از این می داند که این افراد احتمال وقوع حادثه ای در این ابعاد را نزدیک به صفر تصور می کردند.

- بررسی ابعاد بیمه ای حادثه پلاسکو از زبان قائم مقام بیمه مرکزی / مدیریت ریسک در پلاسکو ممکن نبود پرویز خسروشاهی، قائم مقام رییس کل بیمه مرکزی، نداشتن بیمه نامه تعداد قابل توجهی از کسبه ساختمان پلاسکو را ناشی از این می داند که این افراد احتمال وقوع حادثه ای در این ابعاد را نزدیک به صفر تصور می کردند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازریسک نیوز،پرویز خسروشاهی، قائم مقام رییس کل بیمه مرکزی، نداشتن بیمه نامه تعداد قابل توجهی از کسبه ساختمان پلاسکو را ناشی از این می داند که این افراد احتمال وقوع حادثه ای در این ابعاد را نزدیک به صفر تصور می کردند.

البته قائم مقام رییس کل بیمه مرکزی معتقد است در این موضوع ابعاد اجتماعی نقشی بسیار مهم تر از ابعاد فردی دارند.

او می گوید: وقتی حوادث گوناگون پیامدهای اجتماعی و به اصطلاح ادبیات اقتصادی، پیامدهای خارجی منفی داشته باشد، مساله از منظر اجتماعی اهمیت پیدا می کند چرا که غفلت اشخاص در سطوح فردی، ممکن است پیامدهای منفی برای دیگران و بعضاً کل اجتماع داشته باشد.

به همین دلیل اساساً بیمه به عنوان یکی از ابزارهای مهم مدیریت مساله پیامدهای خارجی در ارتباط با بسیاری از خطرات و حوادث، به اشکال مختلف با نوعی اجبار همراه است.

■■■ آخرین آمارها از تعداد واحدهای بیمه شده ساختمان پلاسکو و همچنین برآورد خسارت های واردشده در این حادثه حاکی از چه وضعیتی است؟ در ساختمان پلاسکو بالای 560 واحد تجاری مستقر بوده است.

طبق آخرین گزارش 15 شرکت بیمه ای که برای واحدهای تجاری فعال در ساختمان پلاسکو بیمه نامه صادر کرده اند تاکنون برای معادل 50 درصد این واحدها پرونده پرداخت خسارت تشکیل شده و 127 مورد خسارت به ارزش حدود 20 میلیارد تومان پرداخت شده است.

موارد تحت پوشش بیمه نیز عمدتاً اثاثیه و موجودی اجناس واحدهای تجاری تحت پوشش در مقابل آتش سوزی است.

ارزش مجموعه تجاری پلاسکو سه جزء مهم دارد.

ارزش ساختمان و تاسیسات، ارزش موجودی اجناس و اثاثیه و ارزش حق سرقفلی.

به نظر می رسد ارزش سرقفلی، بخش عمده ارزش مجتمع تجاری فوق باشد که طبعاً در برآورد خسارت آتش سوزی اخیر نباید آن را به حساب آورد چون سرقفلی یک دارایی معنوی است و خسارتی از بابت آتش سوزی متوجه آن نیست.

بنابراین برای برآورد خسارت صرفاً باید به ارزش ساختمان و تاسیسات و موجودی اجناس و اثاثیه توجه کرد.

برآوردهای همکاران ما در شرکت های بیمه حاکی از آن است که 240 واحد خسارت قابل توجهی نداشته اند بنابراین خسارت آتش سوزی فقط متوجه 320 واحد است.

درباره اجناس و اثاثیه از بین رفته قضاوت درستی فعلاً نمی توان کرد اما اگر با نگاه بسیار بدبینانه فرض کنیم خسارت مربوط به اجناس و اثاثیه برای هر واحد به طور متوسط 500 میلیون تومان است در این صورت خسارت وارده 160 میلیارد تومان خواهد بود.

اگر هزینه بازسازی ساختمان نیز از قرار هر مترمربع سه میلیون تومان فرض شود در این صورت با توجه به متراژ ساختمان که 24 هزار مترمربع عنوان شده هزینه بازسازی بالغ بر 72 میلیارد تومان می شود.

با این حساب، کل خسارت وارده بدون لحاظ عدم النفع اقتصادی و از همه مهم تر، آسیب های جانی و انسانی و روحی که این حادثه دربرداشت و فداکاری که از سوی آتش نشانان شهید به جامعه هدیه شد و به هیچ صورتی قابل جبران نیست؛ حدود 232 میلیارد تومان خواهد بود.

حال اگر برای محاسبه میزان پوشش بیمه در پلاسکو، تعداد واحدهای تحت پوشش مد نظر باشد حدود نیمی از واحدها بیمه آتش سوزی داشته اند و اگر مبنای محاسبه، ارزش تحت پوشش بیمه در مقایسه با ارزش کل دارایی ها شامل ساختمان و موجودی اجناس و اثاثیه باشد در این صورت درصد پوشش بیمه ای حدود 17 درصد خواهد بود.

به گفته شما، حدود نیمی از واحدها بیمه آتش سوزی داشته اند.

به نظر شما چرا تمایل به استفاده از بیمه در بین اصناف این ساختمان پایین بوده است؟ حادثه و خطر امری احتمالی است و نگرانی از وقوع حادثه افراد را وادار می کند برای این موضوع فکری بکنند که یکی از این اقدام ها خرید بیمه نامه است.

برآورد اشخاص از چنین احتمالی به تجربیات گذشته و عملی آنها بستگی دارد.

واقعیت آن است که حوادثی مثل آتش سوزی پلاسکو در کشور ما بی سابقه است و فعالان اقتصادی تجربه ای مشابه این موضوع نداشته اند.

شاید یکی از دلایل اصلی اینکه بخش زیادی از واحدهای فعال در این مجتمع بیمه نامه تهیه نکرده اند این باشد که آنها تجربه مشابهی نداشته اند و لذا احتمال وقوع حادثه ای با این ابعاد در ذهن آنان نزدیک به صفر بوده است.

همین موضوع باعث شده افراد هم سهل انگاری کنند و هم دلیلی برای هزینه در بیمه موضوعی که احتمال آن را منتفی می دانند نداشته باشند.

البته این مساله هم بعد فردی و هم بعد اجتماعی دارد که بعد اجتماعی مهم تر از بعد فردی است.

وقتی تمام تبعات یک حادثه متوجه خود شخص باشد، حساسیت های اجتماعی و قانونی و عرفی نسبت به غفلت او از مدیریت ریسک های مترتب بر کار و زندگی اش، چندان مورد توجه نخواهد بود اما وقتی حوادث گوناگون پیامدهای اجتماعی و به اصطلاح ادبیات اقتصادی پیامدهای خارجی منفی داشته باشد، مساله از منظر اجتماعی اهمیت پیدا می کند چرا که غفلت اشخاص در سطوح فردی، ممکن است پیامدهای منفی برای دیگران و بعضاً کل اجتماع داشته باشد.

به همین دلیل اساساً بیمه به عنوان یکی از ابزارهای مهم مدیریت مساله پیامدهای خارجی در ارتباط با بسیاری از خطرات و حوادث، به اشکال مختلف با نوعی اجبار همراه است.

زندگی اقتصادی و اجتماعی فردی و جمعی در جوامع در پنج سطح مختلف با پیامدهای خارجی منفی مواجه است.

یک سطح، سطح بین المللی است.

شاید مهم ترین مصداق پیامد خارجی منفی در سطح بین المللی تولید گازهای گلخانه ای باشد.

در نقطه ای مثل چین میلیون ها تن گاز گلخانه ای تولید می شود.

شرکت های بیمه جایی را که مقاوم و ایمن نباشد یا بیمه نمی کنند یا آنقدر نرخ حق بیمه را بالا می گیرند که شخص مجبور خواهد شد بین فعالیت اقتصادی ایمن و عدم فعالیت اقتصادی یکی را برگزیند.

به همین دلیل در ارتباط با ساختمان پلاسکو شرکت های بیمه تمایلی به ارائه پوشش بیمه ای برای کل ساختمان نداشته اند.

ابزار جوامع امروزی برای مدیریت این مساله، تفاهمات بین المللی است.

سطح دوم، سطح ملی است.

مصداق بارز پیامدهای خارجی منفی در سطوح ملی مواردی چون آلودگی های زیست محیطی و حوادث رانندگی است.

کنترل و مدیریت پیامدهای خارجی منفی در سطوح ملی با دولت های ملی و مقررات گذاری است.

یکی از ابزارهای مهم در این زمینه ابزار بیمه های اجباری است.

سطح سوم، سطح منطقه ای یا محلی است.

در این ارتباط هم دولت های محلی مسوول هستند و پیامدهای خارجی را با مقررات گذاری کنترل و مدیریت می کنند.

در این سطح یکی از ابزارهای مهم بیمه های اجباری است.

سطح چهارم، سطح جوامع هم نفع یا اصطلاحاً Communityهاست.

مصداق این جوامع محلات، اصناف و اتحادیه ها و سندیکاها در مقیاس های خرد و کلان، گروه های اجتماعی گوناگون، همشهری های مقیم در مناطق خارج از محل تولد و.

است.

در این سطح دامنه اثر پیامدهای خارجی محدود به خود جامعه هم نفع می شود.

از جهتی ساختمان پلاسکو در همین سطح قرار می گیرد.

نمونه پیامدهای خارجی منفی این سطح نیز همین حادثه ای است که در پلاسکو اتفاق افتاد.

به خاطر سهل انگاری در امر ایمن سازی، حادثه ای در گوشه ای از این ساختمان اتفاق افتاده و خیلی های دیگر، کل ساختمان و اشخاص فعال در آن و از جهاتی کل جامعه را تحت تاثیر تبعات خود قرار داد.

قضیه ساختمان پلاسکو از جهت اخیر در سطح محلی هم قابل طبقه بندی است.

در این موارد نیز در جوامع گوناگون بر حسب فرهنگ خاص قانونی و اجتماعی و بوروکراتیک و ساختار بخش عمومی، دولت های ملی یا محلی یا گروه های هم نفع اقدام به کنترل و مدیریت پیامدهای خارجی در حوزه فعالیتی ذی ربط می کنند.

در این سطح هم یکی از ابزارهای موثر، الزام به تهیه بیمه نامه است که از سوی دولت های ملی یا محلی یا خود گروه های هم نفع مقرر می شود.

سطح پنجم، سطح روابط دو یا چندجانبه بین اشخاص است.

مثل مسوولیت متقابل افراد در ارتباط با تعهداتی که در معاملات مختلف نسبت به هم دارند.

در این مورد هم یکی از ابزارهایی که بسیار مورد استفاده قرار می گیرد، بیمه نامه است.

در واقع هنگام انجام معامله، یکی از طرفین داشتن بیمه نامه را شرط معامله تعیین می کند.

همان گونه که ملاحظه می شود به جز سطح اول، در بقیه سطوح، یکی از ابزارهای مورد استفاده برای مدیریت پیامدهای خارجی منفی، استفاده از الزام اشخاص به تهیه بیمه نامه است.

بنابراین یکی دیگر از عواملی که می توان در تبیین چرایی عدم استفاده از سازوکار بیمه در ساختمان پلاسکو نام برد فقدان ضمانت اجرایی کافی برای کنترل و مدیریت مساله پیامدهای خارجی در آنجاست.

یکی دیگر از عوامل در این زمینه به خصوص از جهت عدم اخذ پوشش بیمه ای برای خود ساختمان، ابهام در مسوولیت ها و روابط میان مالک و مستاجر در بناهای این چنینی است.

ممکن است سوال شود که بیمه چگونه می تواند نقش کنترل کننده پیامدهای خارجی منفی را در این زمینه بازی کند.

بیمه ها قبل از اینکه ریسکی را تحت پوشش خود قرار دهند بایستی ارزیابی ریسک انجام دهند تا از میزان ریسکی که پوشش می دهند آگاه شوند و لذا حق بیمه را متناسب با ریسک تعیین کنند.

شرکت های بیمه جایی را که مقاوم و ایمن نباشد یا بیمه نمی کنند یا آنقدر نرخ حق بیمه را بالا می گیرند که شخص مجبور خواهد شد بین فعالیت اقتصادی ایمن و عدم فعالیت اقتصادی یکی را برگزیند.

به همین دلیل در ارتباط با ساختمان پلاسکو شرکت های بیمه تمایلی به ارائه پوشش بیمه ای برای کل ساختمان نداشته اند.

پس از مرحله صدور بیمه نامه هم بیمه گر بایستی از محل فعالیت اقتصادی بازدیدهای دوره ای داشته باشد و با توصیه ها و آموزش های خود و مدیریت سیستم های ایمنی موضوع بیمه، مراقبت کند تا احتمال وقوع حادثه به حداقل ممکن برسد.

وقتی بر ایمنی کل ساختمان نظارت نشود، نظارت بر یک واحد فایده ای ندارد.

ممکن است اتصالی برق که عامل آتش سوزی عنوان شده در بخش مشاع ساختمان رخ داده باشد که جزء بخش تحت پوشش بیمه نبوده، پس مدیریت ریسک هم ممکن و معنادار نبوده است.

در واقع وقتی ساختمان های بزرگ موظف به خرید بیمه نامه باشند، از دو طریق ایمنی آنجا ارتقا می یابد؛ یکی ارزیابی ریسک قبل از صدور بیمه نامه و دیگری مدیریت ریسک بعد از صدور بیمه نامه.

البته در مجتمع هایی مانند پلاسکو اگر بخواهیم ارزیابی ریسک و مدیریت ریسک برای شرکت بیمه، هم عملی باشد و هم دارای توجیه اقتصادی، باید این مجتمع به صورت یکپارچه بیمه شود و همه ریسک های مترتب بر فعالیت در آن یکجا تحت پوشش بیمه قرار گیرد.

شرکت بیمه نمی تواند در ساختمانی مانند پلاسکو تک تک واحدها را وادار کند که تمام ریسک های موجود در ساختمان را یکجا بیمه کنند.

بلکه این امر باید یا از طریق قانون یا در فرآیند اخذ و تمدید پروانه های فعالیت یا از طریق موظف شدن از سوی اصناف انجام پذیرد.

در این صورت شرکت بیمه هم با یک شخص یا نهاد به عنوان بیمه گذار طرف خواهد بود و همه ریسک ها و مسوولیت های گوناگونی را که در ساختمان وجود دارد تحت پوشش قرار خواهد داد.

در این صورت ارزیابی و مدیریت ریسک به سهولت و با اثربخشی لازم انجام خواهد گرفت.

در این زمینه آنچه وظیفه صنعت بیمه است طراحی و عرضه بسته بیمه ای است که همه ریسک های مترتب بر ساختمان های تجاری بزرگ را دربر گیرد.

اگر همه ساختمان با تمام ریسک هایش یکجا بیمه شود، هم اطمینان بالا می رود، هم چون ریسک بسیار بزرگ است، شرکت بیمه حساس تر می شود و به همه مواردی مثل فراهم بودن ایمنی، وجود کپسول آتش نشانی، ایمنی سیستم های گرمایشی و سرمایشی، مکان مناسب برای نگهداری اجناس و سیستم برق رسانی مناسب؛ نظارت و رسیدگی می کند.

در نتیجه بیمه می تواند مثل یک سیستم ایمنی نرم و مجازی عمل کند.

اما وقتی واحدهای بیمه شده در ساختمان پراکنده هستند و شرکت بیمه با ده ها و صدها بیمه گذار مواجه است اساساً امکان ارزیابی و مدیریت ریسک به نحو موثر و مفید و رسیدگی مناسب به وضعیت ایمنی کل ساختمان وجود ندارد، درحالی که اصل مساله وضعیت کل ساختمان است.

پیش از وقوع حادثه، بیمه ها نمی توانستند با تبلیغات بیشتر و تمرکز روی این موضوع، به اصناف درباره احتمال وقوع خطر اطلاع رسانی کنند؟ بیمه ها در زمینه بازاریابی بسیار فعال هستند.

نمایندگان و کارگزاران بیمه اصل کارشان همین است و یکی از رشته هایی که انرژی زیادی هم از آنان می گیرد فروش بیمه آتش سوزی است.

همکاران ما در صنعت بیمه توانسته اند به هر حال نیمی از واحدهای مستقر در پلاسکو را برای خرید بیمه نامه آتش سوزی قانع کنند.

ولی این یک طرف ماجراست.

در سمت دیگر سه مولفه مهمی که در پاسخ سوال قبلی عرض کردم قرار دارد.

اولاً باید خود اصناف، رسانه ها، شهرداری، بیمه ها و.

، صاحبان و فعالان اقتصادی مستقر در ساختمان های تجاری بزرگ را قانع کنند که حادثه خبر نمی کند لذا در تامین ایمنی ساختمان ها و تهیه بیمه نامه، آن هم بیمه نامه جامع و یکپارچه و دسته جمعی جدی باشند.

ثانیاً مجلس و دولت و شوراهای شهر و اصناف ضمانت اجرایی کافی برای کنترل و مدیریت پیامدهای خارجی منفی به خصوص در کلانشهرها درباره فعالیت در ساختمان های تجاری را تدارک ببینند.

البته صرف تصویب قانون مشکل را حل نمی کند و باید برای ضمانت اجرایی آن نیز فکر جدی کرد.

مثلاً در حال حاضر تهیه بیمه آتش سوزی برای تمام بنای ساختمان آپارتمان های مسکونی بر اساس قانون اصلاح قانون تملک آپارتمان ها (مصوب 1376) الزامی است اما در عمل به خاطر نبود ضمانت اجرایی کافی اجرا نمی شود.

و نهایتاً اینکه مسوولیت ها و روابط میان مالک و مستاجر (دارندگان حق سرقفلی) در بناهای این چنینی به روشنی مشخص شود تا هر کدام از آنها از مسوولیت ها و اختیارات قانونی خود آگاه باشند.

به فراهم کردن بسته یکسان برای پوشش تمام ریسک ها اشاره کردید.

در بیمه های خصوصی ظرفیت ارائه چنین خدماتی وجود دارد یا بیمه دولتی باید این کار را انجام دهد؟ اگر بازار بیمه آتش سوزی وسعت یابد، مشکل زیادی از این جهت نخواهد بود.

طبعاً یک شرکت چنین ریسک بزرگی را قبول نخواهد کرد اگر هم این کار را بکند با سازوکارهای بیمه ای چون واگذاری اتکایی به داخل و خارج ریسک را توزیع می کند.

شرکت های بیمه نمی توانند بالاتر از 20 درصد منابع شان از هر ریسک نگه دارند و باید برای بقیه پوشش اتکایی بگیرند.

کنترل توانگری را هم داریم.

برآوردهای همکاران ما در شرکت های بیمه حاکی از آن است که 240 واحد خسارت قابل توجهی نداشته اند بنابراین خسارت آتش سوزی فقط متوجه 320 واحد است.

درباره اجناس و اثاثیه از بین رفته قضاوت درستی فعلاً نمی توان کرد اما اگر با نگاه بسیار بدبینانه فرض کنیم خسارت مربوط به اجناس و اثاثیه برای هر واحد به طور متوسط 500 میلیون تومان است.

با توجه به اینکه واحدهای تجاری بسیاری بیمه نیستند، در حال حاضر توانمندی شرکت های بیمه در مواجهه با حوادثی مثل پلاسکو در چه حدی است؟ شاید در وضعیت فعلی ظرفیت کافی برای این منظور وجود نداشته باشد اما با توسعه بازار چنین ظرفیتی ایجاد می شود.

بیمه گر توانمندی اش را از حق بیمه ها به دست می آورد و زمانی این توان را خواهد داشت که جامعه تحت پوشش بیمه از وسعت کافی برخوردار باشد.

اگر تعداد بیمه گذاران محدود باشد، توانمندی شرکت بیمه نیز محدود می شود.

اگر بازار گسترش پیدا کند، توان شرکت های بیمه هم بالا می رود.

شما به انواع روش های اجباری کردن بیمه اشاره کردید که به نظر می رسد در کشور ما چندان قوی نباشد.

اما گذشته از تدوین قوانین کلی، برای اقناع افراد و گروه ها برای بیمه کردن مجموعه هایی مثل پلاسکو و افزایش تعداد بیمه گذاران چه اقداماتی می توان انجام داد؟ اگر از الزامات مقرراتی گذر کنیم تنها ابزاری که باقی می ماند اطلاع رسانی با ارائه شواهد ملموس و روشن است که طبعاً در کنار تلاش بیمه مرکزی و شرکت های بیمه برای آگاهی دادن به جامعه، نقش رسانه ها به خصوص صدا و سیما بسیار مهم است.

بعد دیگر خود کسبه هستند که باید نسبت به ریسک های موجود در محیط های کاری خویش احساس مسوولیت بیشتری بکنند.

اصناف می توانند همان طور که درباره قیمت گذاری و ساعت کار و موضوعات مهم دیگر با هم تفاهم می کنند، درباره تامین ایمنی محل فعالیت خود و خرید پوشش های بیمه ای کافی نیز نقش فعال تری ایفا کنند.

صنعت بیمه هم علاوه بر آگاه سازی باید محصولاتی جذاب و ساده و جامع ارائه کند و از سوی دیگر در مرحله پرداخت خسارت نیز با سرعت و سهولت و منصفانه عمل کند.

ارزیابی ریسک و مدیریت ریسک در حادثه پلاسکو به چه صورتی می توانست باشد؟ می شود گفت که جدی نبوده است.

پس شرکت های بیمه با چه منطقی 50 درصد از واحدها را بیمه کرده اند؟ شرکت های بیمه هر کدام عمدتاً اجناس و اثاثیه تعدادی از واحدها را به صورت مستقل و مجزا از هم بیمه کرده اند.

در بیمه گری خرد مدیریت ریسک نه به صرفه است و نه عملی.

وقتی بر ایمنی کل ساختمان نظارت نشود، نظارت بر یک واحد فایده ای ندارد.

ممکن است اتصالی برق که عامل آتش سوزی عنوان شده در بخش مشاع ساختمان رخ داده باشد که جزء بخش تحت پوشش بیمه نبوده، پس مدیریت ریسک هم ممکن و معنادار نبوده است.

نکته دیگر این است که باید از طریق ابزارهای قانونی برای مالکان و کسبه مستقر در ساختمان هایی مانند پلاسکو مسوولیت تعریف شود.

در غیر این صورت به تذکرات ایمنی هم توجه نمی شود.

اگر کسی مسوول حفظ ایمنی ساختمان باشد، به تذکر بیمه و آتش نشانی توجه می کند.

در حادثه پلاسکو بیمه ها سهل انگاری کرده اند؟ در این مورد بهتر است از خود شرکت ها سوال شود اما با توجه به بالا بودن احتمال حادثه در پلاسکو، به نظر می رسد بیمه گر یا حق بیمه بالاتری باید دریافت می کرد یا نباید واحدها را تحت پوشش قرار می داد.

البته یکی از شرکت های بیمه تا سال 1391 کل ساختمان را بیمه کرده بود، ولی چون ایمنی آن پایین بود، از سال 1391 به بعد پوشش خود را ادامه نداده است.


کلید واژه ها: رییس کل بیمه مرکزی - بیمه - بیمه مرکزی - ساختمان - مرکزی - حادثه - خسارت - آتش سوزی - اجتماعی - مدیریت - نامه - پرویز - حوادث - گزارش - زبان - منفی - میلیارد - دارایی - ادبیات - اهمیت - همراه - درصد

آخرین اخبار سرویس:
گزیده بیانات رهبر انقلاب در خطبه های نماز عید فطر

فیلم/ تصاویر دیدنی از نماز باشکوه عید فطر

جعفری در گفت وگو با فارس مطرح کرد طعنه های دولتمردان به منتقدان و رابطه آن با حواشی روز قدس

ازدواج سفید چه تبعاتی برای دختران دارد؟

مدیری اجرایی تولیت شمس تبریزی: مستند شمس تبریزی روی آنتن شبکه 4 می رود

رنج های صدا و سیما؛ از ضعف نظارت تا فربهی سازمانی

فیلپین شایعات درباره وخامت حال رییس جمهورش را رد کرد

جای خالی یک وزیر در نماز عید فطر

فیروزکوه ؛ پیاده روی خانوادگی + گزارش

مراکش سفیرش را از هلند فراخواند

امام جمعه تبریز عید فطر را به مسلمانان جهان، علی الخصوص جمهوری آذربایجان و ترکیه تبریک گفتند

فیروزکوه ؛ پیاده روی خانوادگی

حمایت علیرضا قربانی از حسن روحانی در اجرای زنده+فیلم

نماز عید سعید فطر در امام زاده حسن(ع) به روایت تصویر

جمع آوری ادوات جنگی در شهرکرد

مرزهای هند و نپال مسدود شد

توصیه های راهگشای حضرت آیت الله نجفی به دانش آموزان مدارس

هرگونه تحدید صدور ویزا برای ایرانیان نقض روح برجام محسوب می شود

فیلپین شایعات درباره وخامت حال رییس جمهورش را رد کرد

استخدام منشی جهت آژانس هواپیمایی در محدوده پاسداران تهران

استخدام منشی در نمایشگاه کابینت مدرن

شگرد امضاهای طولانی!

استخدام ظرفشوی آقا با بیمه و غذا در تهران

6 پیشنهاد راهبردی برای مدیریت تعطیلات

استخدام فروشنده جوان آقا دارای فن بیان بالا در فارس

ظرفیت های جدید فروش در سینما

4 توجیه تخریب «راه و شهرسازی»

عملیات نافرجام در مکه

شورش خودی ها علیه ترامپ

مدل شرقی نظام توزیع رقابت ساز

تشدید گسل تورمی در میانه بهار

ناگفته های هاشمی طبا از روزهای مبارزات انتخاباتی

دولت بدون تفنگ تحقیر و تسلیم خواهد شد

سند 2030 هرگز برای اجرا به سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی ابلاغ نشده است

تصاویر دیدنی از مراسم عید فطر در سرتاسر جهان

تصادف وحشتناک در فرمول یک

ازدواج سفید چه تبعاتی برای دختران دارد؟

پیام تسلیت کولیوند در پی درگذشت تکنسین فوریت های پزشکی یزد

دعوت وزیر امور خارجه موزامبیک از ظریف برای سفر به ماپوتو

در استان یزد فراهم شد؛ امکان تحصیل بانوان علاقه مند به دروس حوزوی به صورت پاره وقت

پروژه های شهروند محوری در یاسوج اجرایی شود

چهارمین همایش دانشجویی فلسفه برگزار می شود

طرح های امنیتی جدیدی در مجلس اجرا می شود

بعد از 3 روز مُنگره همچنان در آتش می سوزد

صدور شناسنامه در کمتر از دو هفته در تهران

رفع تصرف 1400مترمربع از تالاب جوکندان

سردار زارعی: حمله داعش به تهران تقدیر الهی بود

برخی، مانع محدودیت برج سازی در باغات هستند

73 درصد پرونده ها در شورای حل اختلاف رسیدگی می شوند

فعلا برای حفظ وحدت سکوت می کنیم

کشورهای اسلامی از تفرقه ضرر می کنند و از اتحاد سود می برند/امروز مبارزه با رژیم صهیونیست برای دنیای اسلام واجب و لازم است

نماز عید فطر در جمهوری آذربایجان برپا شد

سازمانی که هزار برابر بیشتر از داعش به ما آسیب وارد کرده است

استخدام راننده در تاکسی تلفنی پرواز

استخدام باغ رستوران خلدبرین در دو رده شغلی

استخدام کارگر ساده آقا با جای خواب جهت تالار در تهران

زبان فارسی رسما به تلگرام افزوده شد

تحریم های اقتصادی آمریکا علیه کشورهای مستقل نقض فاحش حقوق بین الملل است

تمدید فعالیت شهرک تاریخی مشهد دوست داشتنی

حماسه رزمندگان استان در پد خندق

آرامش خود را مدیون مردم هستیم

سفیر ایران استوارنامه خود را به رییس جمهور موزامبیک تقدیم کرد

مسئولان از طریق گفت وگو با یکدیگر اختلافات را حل کنند/ ایجاد اختلاف میان وزارت اطلاعات و سپاه خواست دشمنان است

آغاز میزگرد مشترک ظریف با وزیر اقتصاد و مدیران صنایع بزرگ آلمان

پارلمان اروپا خواستار گنجاندن نان سپاه در لیست سیاه شد

جامعه قرآنی به دیدار خانواده شهید حجت السلام «سیدمهدی تقوی» می روند

بیش از 39 هزار نفر بر سفره افطار بقاع متبرکه غرب خراسان رضوی

15 کشور که زیباترین زنان جهان را دارند

73 درصد پرونده ها در شورای حل اختلاف رسیدگی می شوند

مطیعی ظریف نیست! - رضا نصری*

استخدام دفتر سنگ فروشی عتیق

استخدام صندوقدار و فروشنده آقا در تهران

استخدام کارگر ساده ساکن جاده ساوه در کارگاه تولیدی

استخدام شرکت پژوهشی نوین بینش

استخدام پیک نیمه وقت و تمام وقت جهت فست فودی در تهران

ادامه پیگیری ماجرای افشای سوالات آزمون نهایی دانش آموزان

مهدی یزدی مامور حفاظت سپاه در فرودگاه مهرآباد شهادت رسید

آشنایی با سالنامه تخصصی روابط عمومی

مصوبه لغو روادید بین ایران با روسیه و پرتغال ابلاغ شد

بله صاحب تفنگ که سهل است ما صاحب موشک های دشمن شکن هستیم/ فعلا برای حفظ وحدت سکوت می کنیم

واکنش وزیر کار به شعر مداح در عیدفطر

سید محمد صدر مطرح کرد: تغییرات عربستان شبیه تحولات اواخر دوران شوروی است/ دلیل مواضع تند عربستان در قبال ایران چیست؟/ به صورت جدی تمام تحولات داخل عربستان را رصد می کنیم

حداد عادل: برخی حرکات، آتش به اختیاری را زیر سوال نبرد

پیام تسلیت سرپرست سازمان اورژانس کشور در پی درگذشت تکنسین فوریت های پزشکی یزد

دعوت موزامبیک از ظریف برای سفر به ماپوتو

برداشت زردآلو در شاهرود / نورالله حسین پور

سیگارتان را هرچه زودتر خاموش کنید!

میزگرد مشترک همکاری های اقتصادی ایران و آلمان آغاز شد

واکنش وزیر کار به شعر جنجالی مداح در عیدفطر

بیش از 39 هزار نفر بر سفره افطار بقاع متبرکه غرب خراسان رضوی

استخدام منشی تمام وقت در یک کلینیک پوست و مو

استخدام موتورسوار در پیک موتوری سجاد

استخدام نگهبان بازنشسته جهت مجتمع مسکونی در تهران

استخدام منشیِ پاسخگوی تلفن در محدوده قلهک تهران

استخدام فروشنده در محدوده حصارک، دهقان ویلا و فردیس البرز

آیین دوستیابی در کلام امام علی (ع)

تامین اجتماعی در حوادث ناشی از کار چه می گوید؟

ماجرای گزارش زنده شبکه خبر که تبدیل به سوتی رسانه ای در روز قدس شد!

آخرین مهلت ارسال آثار به دوازدهمین جشنواره ملی انتشارات روابط عمومی

آخرین مهلت ثبت نام در کارگاه های آموزشی روبط عمومی اعلام شد

دبیرکل جمعیت خدمت گزاران انقلاب اسلامی عنوان کرد بدهکاری 32 هزار میلیاردی دولت به قرارگاه خاتم الانبیا/ اگر سپاه نبود در پروژه ها درمانده می شدید

برنامه اقتصادی عربستان سعودی را جدی بگیریم/ سر خودمان شیره بمالیم از دنیا عقب می افتیم

گردشگران در یاسوج

اجلاس نماز و فضای مجازی در گلستان برگزارمی شود

مرزهای هند و نپال مسدود شد

چرا محاسبات منافقین اشتباه از آب درآمد؟

حذف رشته های دانشگاه آزاد غیرکارشناسی است

منو بی تدبیری همین الان یهویی ...

سالروز ترور نافرجام رهبر معظم انقلاب توسط منافقین

کنایه صریح وزیر احمدی نژاد به حدادعادل

شعرخوانی محمدمهدی سیار در حضور رهبر انقلاب + فیلم

حمایت تامین اجتماعی از حادثه دیدگان کار بدون درنظرگرفتن سابقه حق بیمه

53 مرکز ترک اعتیاد در استان بوشهر فعال است

همکاری های چند جانبه در زمینه مبارزه با تروریسم می تواند راهگشا باشد

استخدام مزون مادمازل

استخدام پیک موتوری جهت یک تهیه غذا در محدوده افسریه تهران

استخدام کارگر جهت کبابی در محدوده هفت تیر کرج

حمایت قاطع علیرضا قربانی از رییس جمهور : روحانی قطعا تنها نیست

چرایی سکوت رسانه ای شرق و غرب در برابر حادثه هفتم تیر

ایجاد همکاری های بانکی یکی از موضوعات مهم برای توسعه روابط اقتصادی است

واکنش وزیر رفاه به شعر خوانده شده پیش از نماز عید فطر

برگزاری یادواره شهید «سید قاسم سامیه» در یزد

کوشکی: مظلوم نمایی منافقین کار امنیتی های دهه60بود/اعدام کنندگان مجاهدین، بعدها نظام را محاکمه کردند

دعوت وزیر خارجه موزامبیک از ظریف برای سفر به ماپوتو

صدور شناسنامه در بازه زمانی کمتر از 2 هفته در تهران

شهربابک _ باغستان گیلاسهای رنگارنک

امکان تحصیل بانوان علاقه مند به دروس حوزوی به صورت پاره وقت

واگذاری واگن های دولتی به مترو به کجا رسید؟

شش روز تا واکنش قاطع وکلای ملت به آمریکا

دولت بدون تفنگ توسط دشمنان تحقیر و تسلیم خواهد شد

مظلوم نمایی منافقین توسط امنیتی های دهه شصت بود

حذف رشته های دانشگاه آزاد اسلامی غیرکارشناسی است/ وزارت علوم و شورای انقلاب فرهنگی اجازه ندهند به دانشگاه لطمه ای وارد شود

همکاری های چند جانبه در زمینه مبارزه با تروریسم می تواند راهگشا باشد

اعلام فراخوان تحصیل پاره وقت در حوزه علمیه خواهران یزد

منو بی تدبیری همین الان یهویی ...

کارهایی که در مسافرت باید انجام داد

فرمانده کل سپاه: بله صاحب تفنگ که سهل است ما صاحب موشک های دشمن شکن هستیم/ دولت بدون تفنگ تحقیر و سرانجام تسلیم خواهد شد/ فعلا برای حفظ وحدت سکوت می کنیم

استخدام کارگر آقا جهت کار در پیتزا فروشی

استخدام فروشنده ماهر آقا جهت فروشگاه بدلیجات در تهران

استخدام یکنفر مدرس زبان آلمانی خانم در اصفهان

استخدام گرافیست حرفه ای بصورت تمام وقت در تهران

گزارشی از پرداخت های به روز نشده فوق العاده نوبت کاری پرستاران

2 اتفاق از 2 جنبه متفاوت آتش به اختیار

استخدام سالن دار در محدوده شهرک ناز فردیس البرز

استخدام نیروی ظرفشور جهت رستورانِ هتل در خراسان رضوی

نام متفاوت همسر محسن چاوشی چیست؟

فیلم/ خطاهای هند عجیب و غریب!

تخلفات و جرائم آزمون سراسری اعلام شد

تمام آنچه باید درباره آزمون سراسری بدانید

کسانی که علیه دولت فضاسازی می کنند غم و درد محرومان را ندارند/چرا می خواهید بین سران کشور تفرقه ایجاد کنید؟

ابهام در طرح تحریم های ایران و روسیه

کیفیت آموزش در حوزه های علمیه تویسرکان فدای کمیت نشود

اقدامات آمریکا به تصویب تحریم های یکجانبه کشورهای مستقل نقض فاحش حقوق بین الملل است/ تجاوزات نظامی به یمن یک تراژدی انسانی را رقم زده است

تمام آنچه باید درباره آزمون سراسری بدانید

تمام آنچه باید درباره آزمون سراسری 96 بدانید

راز ماندگار برنامه «راز» به حقیقت جویی «حاج نادر» بستگی دارد/ بچه مسلمان های حوزه فرهنگ کار یکدیگر را خنثی می کنند

تکذیب خبر کشته یا مجروح شدن رییس جمهور فیلیپین

رییس جمهور برزیل به فساد متهم شد

وقف یک منزل مسکونی در تفت

پیام استاندار خراسان شمالی به مناسبت سالروز جهانی مبارزه با مواد مخدر

استخدام راننده بدون ماشین جهت پخش مواد پروتیینی در تهران

استخدام کارگاه رنگ استاتیک در اصفهان

استخدام کمک آشپز و نیروی ظرفشور در هتل سحاب

لو رفتن سوال های امتحانات نهایی تایید شد

استخدام نیروی خانه دار جهت هتل آپارتمانی در مشهد

استخدام تعدادی کارگر ساده جهت یک فست فود در اصفهان

استخدام تعدادی کارگر ساده آقا در بستنی فروشی

احمدی نژاد پدربزرگ شد + عکس

استخدام فروشگاه سِت

استخدام چرخکار مانتو دوز حرفه ای جهت کار در مشهد

هاشمی طبا: گفتند به نفع آقای رییسی کنار برو!

مجازات برای پزشکانی که تعرفه مازاد بگیرند/مردم با 190تماس بگیرند

نماز عید فظر | دل، شاد کنید

سخنان ظریف در جمع ایرانیان مقیم آلمان

تاکید نماینده مجلس بر تقویت و تحکیم دانشگاه آزاد اسلامی

درخواست فرماندار ری برای انتخاب شهردار مستقل

نمایش اتحاد و همبستگی مسلمانان در عید سعید فطر

راه اندازی زایشگاه جدید جیرفت در آینده نزدیک

شعرخوانی آقای محمدمهدی سیار در حضور رهبر انقلاب + فیلم

دولت بدون تفنگ تحقیر و تسلیم خواهد شد/ فعلا برای حفظ وحدت درباره هجمه غیرمنصفانه به سپاه سکوت می کنیم

کسانی که علیه دولت فضاسازی می کنند غم و درد محرومان را ندارند/چرا می خواهید بین سران کشور تفرقه ایجاد کنید؟

فرار مسئولان از نصیحت پذیری زمینه ساز فساد است

در حالیکه مردم منطقه به خاک و خون کشیده شده اند ما آرامش خود را مدیون مردم هستیم

حمایت تامین اجتماعی از حادثه دیده ناشی از کار بدون توجه به سابقه حق بیمه

شکست خوردگان انتخاباتی با توهین و تخریب تخلیه روانی می شوند

آیین دوستیابی در کلام امام علی (ع)

در کمتر از دو هفته شناسنامه جدید بگیرید

دیدار رییس کل دادگستری مازندران با جانبازان هشت سال دفاع مقدس

بروجردی: طرح مقابله با اقدام های آمریکا در کمیسیون امنیت ملی مجلس نهایی شده است

استخدام شرکت پمپاژ

استخدام مهماندار و صندوقدار خانم با مزایای عالی در اصفهان

استخدام حسابدار وارد به وصول مطالبات در محدوده سپاهان شهر

استخدام فروشگاه برازا در مهرشهر کرج

رییس جمهور برزیل به فساد متهم شد

استخدام دو نفر آرایشگر آقا جهت آرایشگاهی در تهران

استخدام بیرون بر میعاد

استخدام آشپز و سرآشپز جهت تهیه غذا واقع در تهران

سپاه فعالیت اقتصادی و انتفاعی نمی کند

یک تحلیل گر اصولگرا : برجام یک اتفاق بود و دیگر تکرار نمی شود!

اسامی مفسدان اقتصادی صندوق ذخیره فرهنگیان به قوه قضاییه ارائه شده است

بررسی ابعاد بیمه ای حادثه پلاسکو از زبان قائم مقام بیمه مرکزی / مدیریت ریسک در پلاسکو ممکن نبود

بررسی ابعاد بیمه ای حادثه پلاسکو از زبان قائم مقام بیمه مرکزی / مدیریت ریسک در پلاسکو ممکن نبود