مطالب مرتبط:
بررسی عملکرد سه قوه در راستای اقتصاد مقاومتی از 93 تا کنون
بررسی عملکرد سه قوه در راستای اقتصاد مقاومتی از 93 تا کنون
نائب رییس کمیسیون فرهنگی مجلس: میزان اشتغالزایی در راستای اقتصاد مقاومتی بسیار ضعیف است/ رشد نرخ بیکاری، سن ازدواج را افزایش داده است
سردار جوانی: قوه مجریه از قاچاق کالا جلوگیری کند/ سهم دولت در پیاده سازی اقتصاد مقاومتی بسیار بالاست
کوثری: دولت به بانک جهانی بیشتر از اقتصاد مقاومتی اعتقاد دارد/ تئوریپردازی قوه مجریه در زمینه اقتصاد مقاومتی
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 1 فروردین 1396 ساعت 01:022017-03-20اقتصادي

بررسی عملکرد سه قوه در راستای اقتصاد مقاومتی از 93 تا کنون


بررسی وضعیت اقتصاد ایران نشان می دهد نسبت به سال گذشته کمی مقاومتر شده است و در این امر دستگاه های مختلف تا حدی ایفای نقش نموده اند.

نوشته بررسی عملکرد سه قوه در راستای اقتصاد مقاومتی از 93 تا کنون اولین بار در شبکه تحلیلگران اقتصاد مقاومتی پدیدار شد.

- بررسی وضعیت اقتصاد ایران نشان می دهد نسبت به سال گذشته کمی مقاومتر شده است و در این امر دستگاه های مختلف تا حدی ایفای نقش نموده اند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازشبکه تحلیلگران اقتصاد مقاومتی به نقل از ایسنا، بهمن ماه سال 1393 در اولین سالگرد اقتصاد مقاومتی عنوان شد که بر اساس شاخص پایش مقاومتی ، اقتصاد ایران از بهمن 1392 تا بهمن1393 مقاومت بیشتری پیدا کرده است.

این شاخص که در گام اول با هشت مولفه و 15 نماگر منتشر شد، ثبات اقتصاد کلان، وابستگی بودجه به نفت، مصرفه بهینه بودجه عمومی، حمایت از صادرات غیرنفتی، تنوع صادراتی و وارداتی، اقتصاد دانش بنیان، امنیت کالاهای اساسی و & را مورد سنجش و پایش قرار داد و مشخص شد شاخص پایش مقاومتی در بهمن 1392 و مصادف با ابلاغ سیاست های اقتصاد مقاومتی حدود 0.

40 بوده که در بهمن 1393 به 0.

45 رسیده است.

نرخ تورم بر اساس اعلام بانک مرکزی در اسفندماه آن سال 15.

6 درصد و نرخ بیکاری 10.

6 درصد بود.

نرخ رشد اقتصادی نیز در پایان آن سال 3 درصد اعلام شد.

اما بیلان اقتصادی سال 1394 با سطح انتظارات چندان تناسب نداشت.

با اینکه ارزیابی مشخصی از پارامترهای اقتصاد مقاومتی صورت نگرفت، شاخصهای اقتصاد کلان در سال 1394 نشان داد با وجود افزایش یک صدمی ضریب جینی، نرخ بیکاری تغییر چندانی نکرده و به 11 درصد رسیده است.

رشد اقتصادی نیز 0.

9 درصد شد، اما تورم به سمت کاهش سوق پیدا کرد.

در اسفند ماه 1394 تورم به رقم 11.

3 درصد رسید که مقداری امیدوارکننده بود اما این ارقام نشان می داد اوضاع در جهت سیاستهای اقتصاد مقاومتی به کندی پیش می رود.

با اعلام سال 1395 به عنوان اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل که از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی صورت گرفت، بر اهمیت این موضوع یک بار دیگر تاکید شد.

به دنبال این اعلام در سال 1395 اوضاع اقتصاد ایران به سمت بهبود رفت، اما سیگنالها حاکی از آن است که اعتیاد به نفت و فراموش کردن ظرفیتهای تقویت کننده درونی، اقتصاد ایران را که هیچ گاه نتوانسته از آن رها شود، تهدید می کند.

بر اساس اعلام بانک مرکزی در 9 ماه امسال رشد اقتصادی 11.

6 درصد بود، اما این رقم بدون احتساب نفت 1.

9 درصد اعلام شد.

اما رشد اعلامی از سوی بانک مرکزی چندان با گزارش مرکز آمار مطابق نبود زیرا مرکز آمار چند روز قبل از آن رشد اقتصادی را 7.

2 درصد اعلام کرده بود.

علت این تناقض آن بود که تا پیش از این بانک مرکزی رشد اقتصادی و آمارهای مربوطه را بر اساس پایه آماری سال 1383 محاسبه می کرد که بعد از اختلافات فاحشی که بین آمار بانک مرکزی با مرکز آمار وجود داشت، سال پایه تغییر کرده است.

دلیل تجدید سال پایه و اصلاحات حساب های ملی در چند مورد تشریح شد؛ تغییر و تعدیل روش های محاسبه، اصلاح داده های خام بر اساس آخرین اطلاعات دریافتی از منابع آماری، تغییر و تکمیل پوشش های آماری و سطح جامعیت، حذف و اضافه شدن فعالیت های اقتصادی، جایگزینی شاخص های جدید قیمت 1390 و اصلاح طبقه بندی ها و تعاریف آماری.

به هر حال شرایط نشان می دهد عمده علت بالا رفتن رشد اقتصادی ناشی از صادرات نفت است که در بهمن ماه به روزانه 2.

3 میلیون بشکه در روز رسید.

با این حال یکی از شاخصهای امیدوارکننده در سال جاری نرخ تورم بود که عدد 6.

8 درصد را در بهمن ماه 1394 نشان داد.

این موضوع از آن جهت اهمیت دارد که کارشناسان معتقدند بدون کنترل افسارگسیخته نرخ تورم که در پایان دولت قبل به رقم 40.

4 درصد رسیده بود، برنامه ریزی برای تقویت بخشهای درونی اقتصاد با شکست مواجه می شود.

کارشناسان می گویند پیاده سازی اقتصاد مقاومتی نیاز به نیروهای پرتلاش و دقیق دارد.

نیروی انسانی نظم پذیری که به درون زا بودن اقتصاد ایمان داشته باشد، مبانی این روش را به خوبی بشناسد و شرایط سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و زیست محیطی کشور را در سطح جهان درک کند.

داشتن چنین نیرویی بدون آموزش و فرهنگ سازی امکان پذیر نیست.

در حال حاضر کارشناسان، مهمترین چالش فراروی اقتصاد مقاومتی را در گسترش این دیدگاه بین آحاد مسوولان و فرد فرد جامعه می دانند.

اتخاذ هوشمندانه ترین تصمیمات در کلیه سطوح زندگی، پرهیز از اسراف، مصرف کالاهای داخلی، تلاش مضاعف، بالا بردن فرهنگ کار، توانمندسازی، استفاده از مزیتهای نسبی و افزایش صادرات غیرنفتی، پیش نیازهای تحقق اقتصاد مقاومتی عنوان می شود.

با اینکه بعد از ابلاغ سیاستهای کلی اقتصاد مقاومتی در 29 بهمن ماه سال 1392 توسط مقام معظم رهبری، تلاشهایی در سطح رسانه ها و قوای سه گانه برای تبیین و اجرای این مبانی صورت گرفته، اما وقتی ایشان در 19 اسفندماه سال جاری فرمودند اگر همه کارهای ضروری در موضوع اقتصاد مقاومتی انجام شده بود، امروز تفاوت محسوسی را در اوضاع اقتصادی کشور و زندگی مردم شاهد بودیم مشخص شد که راه زیادی برای مقاوم کردن اقتصاد در جهان پرآشوب کنونی در پیش است.

دولتمردان می گویند برای نهادینه کردن اقتصاد مقاومتی مصمم هستند و می خواهند برای همیشه کشور را از آسیب هایی همچون تحریم و سایر تکانه های جهانی نجات دهند.

فروردین ماه سال 1395 رییس جمهوری در دیدار نوروزی با جمعی از کارگزاران قوا و مدیران دستگاه های مختلف اجرایی کشور اعلام کرد که دولت مصمم است در سال 1395 برنامه های خود را برای تحقق سیاست های ابلاغی اقتصاد مقاومتی، با شتاب بیشتری در فرصت پسا تحریم ادامه دهد.

حسن روحانی همچنین از حمایت از تولید داخلی، تنظیم برنامه ها در جهت رونق اقتصادی در همه بخش ها همزمان با حفظ روند کاهنده تورم، ایجاد اشتغال مولد برای جوانان، تعامل سازنده با جهان و جذب سرمایه و فناوری های نوین به کشور، به عنوان نکات مورد تاکید در سیاست های اقتصاد مقاومتی نام برد.

به دنبال این دستور کار، کابینه هم جنب و جوش بیشتری گرفت؛ زیرا بعد از برجام انتظارات از دولت بالا رفته، اما هنوز اختلال در مبادلات بین بانک های داخلی با خارجی ها به عنوان پاشنه آشیل اقتصاد عمل می کند.

16 اسفند امسال مجموعه ای از مدیران ارشد شبکه بانکی میهمان وزارت امور خارجه بوده و مجموعه ای از دستاوردهای پس از اجرایی شدن برجام و البته آنچه که قبل از توافقات هسته ای و در زمان تحریم ها علیه ایران بر اقتصاد و به ویژه حوزه بانکی گذشته بود را مورد بحث و بررسی قرار داد.

برآیند اظهارات مدیران و کارشناسان بانکی از این حکایت داشت که گر چه هنوز تمامی آنچه که باید بر اساس سند برجام در حوزه اقتصادی و بانکی محقق شود به دست نیامده، اما در مجموع روند اجرای آن خوب است.

از سوی دیگر تحریم ها به طور تدریجی به ایران تحمیل شده و بازگشت به دوران قبل از آن هم نمی تواند به سرعت اتفاق افتد و زمان بر خواهد بود.

اوایل اسفندماه سال جاری هم در کنفرانس ملی اقتصاد مقاومتی و برجام عنوان شد که ریسک سرمایه گذاری در ایران کاهش یافته و پس از برجام 72 طرح به ارزش 5.

5 میلیارد دلار در بخش صنعت، معدن و تجارت به تصویب رسیده است.

در صورتی که تمام این پروژه ها به بهره برداری برسد برای 11 هزار و 362 نفر شغل ایجاد می کند و اگر همه بخش های اقتصادی کشور را در نظر بگیریم، حدود 13 هزار میلیارد دلار سرمایه گذاری به تصویب رسیده که تنها در بخش صنعت، معدن و تجارت این رقم 5.

5 میلیارد دلار بوده و 43 درصد کل سرمایه گذاری های مصوب همه بخش های اقتصادی را شامل می شود.

تعیین تکلیف 7500 واحد تولیدی برای خروج از رکود ارتقای رقابت پذیری واحدهای تولیدی، تعیین تکلیف 7500 واحد تولیدی و ایجاد توازن زنجیره مواد اولیه مورد نیاز و توسعه صنعت فولاد و مس از مهمترین برنامه ها و پروژه های اقتصاد مقاومتی وزارت صنعت، معدن و تجارت برای حمایت از تولید و خروج از رکود بوده است.

بر اساس آمار سال 1394، قاچاق کالا 10 درصد و واردات 20 درصد کاهش داشته است.

همچنین بخش صنعت نیز با رشدی منفی معادل 2.

2 درصد مواجه بوده است، این آمار نشان می دهد که افت تولید و تعطیلی بنگاه ها، ناشی از کاهش تقاضا بوده است.

بنابراین مشکل عمده واحدهای تولیدی افت تقاضا است در این شرایط اگر با این تحلیل که مشکل عمده واحدهای تولیدی کمبود سرمایه در گردش است به آن ها تسهیلات داده شود، بنگاه ها اقدام به تولید کرده و به شکل مقطعی آمار تولید و اشتغال افزایش می یابد اما در میان مدت به دلیل کمبود تقاضا کالاهای تولیدی در انبار مانده و بنگاه ها از بازپرداخت اقساط وام ناتوان می شوند؛ در نتیجه حجم معوقات این بنگاه ها افزایش می یابد و یک گام به ورشکستگی کامل نزدیک می شوند.

گزارش 100 روز 100 اقدام وزارت اقتصاد وزارت امور اقتصادی و دارایی در هجدهمین روز از اجرای برنامه 100 روز 100 اقدام خود که در آن به معرفی 100 دستاورد وزارت اقتصاد در دولت یازدهم و وزارت علی طیب نیا می پردازد، با معرفی رشد و رونق در شرق کشور ، به عنوان یکی از 100 دستاورد مهم این وزارت خانه در گزارشی آورد: دولت یازدهم از زمان روی کار آمدن جذب سرمایه و تکنولوژیهای روز عضویت در بانک سرمایه گذاری زیرساخت آسیا را در دستور کار خود قرارداد و وزارت اقتصاد به عنوان متولی دیپلماسی اقتصادی کشور بلافاصله بعد از برجام با رایزنی ها و تلاش های خود در اقدامی عملی موفق به عضویت در بانک سرمایه گذاری زیر ساخت آسیا شد که این امر برای مردم به ویژه مناطق محروم شرق کشور (در محدوده استان های خراسان جنوبی، شمالی و رضوی) توسعه و رونق اقتصادی و ایجاد اشتغال را به ارمغان خواهد آورد.

این رونق بر اساس هدف بانک سرمایه گذاری زیرساخت آسیا محقق خواهد شد که به پیشبرد پروژه های عمرانی و زیربنایی در کشورهای در حال توسعه مانند پروژه های ریلی، گاز، برق، آب & کمک می کند و کشورهای عضو می توانند از مشاوره های فنی و تکنیکی و منابع مالی این بانک استفاده کنند.

اما دی ماه سال جاری وزیر امور اقتصادی و دارایی با اشاره به اینکه جلسه های ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی شعاری نیست عنوان کرد: مقام معظم رهبری روی طرح اقتصاد مقاومتی حساسیت و در عین حال تأکید دارند و دولت هم در تلاش است آن را عملیاتی کند.

به گفته علی طیب نیا، درمان اقتصاد نفتی، اقتصاد مقاومتی است.

او 27 مهرماه گفت: بنا داریم که رشد اقتصاد امسال را در همین رشد 5 درصدی نگه داریم و سعی داریم که این رشد گامی برای رسیدن به رشد 8 درصدی در برنامه ششم باشد.

نمره متوسط برای وزارت نفت وزارت نفت از سال 1393 سیاستهای وزارتخانه متبوع خود را اعلام کرد که بندهای مهم 14 و 15 به مواردی از جمله افزایش ذخایر راهبردی نفت و گاز کشور به منظور اثرگذاری در بازار جهانی نفت و گاز، تأکید بر حفظ و توسعه ظرفیت های تولید نفت و گاز به ویژه در میادین مشترک، افزایش ارزش افزوده از طریق تکمیل زنجیره ارزش صنعت نفت و گاز، توسعه تولید کالاهای دارای بازدهی بهینه (بر اساس شاخص شدت مصرف انرژی)، بالا بردن صادرات برق، محصولات پتروشیمی و فرآورده های نفتی با تأکید بر برداشت صیانتی از منابع، تاکید شد.

روند اجرای پروژه های ابلاغی ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی به وزارت نفت در نیمه نخست سال، متفاوت بوده است.

از سویی، برخی از پروژه ها مانند راه اندازی 12 مجتمع پتروشیمی و افزایش ظرفیت تولید نفت از میادین مشترک غرب کارون روند قابل قبولی داشته اما از سوی دیگر، برخی از پروژه های مهم مانند راه اندازی فاز اول پالایشگاه ستاره خلیج فارس روند کندی داشته و امید چندانی به تکمیل آنها تا پایان امسال وجود ندارد.

برخی از پروژه های ابلاغی ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی به وزارت نفت مانند پروژه های شماره 1 و 2 (تکمیل فاز اول پالایشگاه ستاره خلیج فارس و راه اندازی 12 واحد پتروشیمی)، 3 و 4 (صادرات گاز ایران به عراق و پاکستان) و همچنین 7 و 8 (افزایش تولید نفت از میادین مشترک غرب کارون و افزایش تولید گاز از میدان مشترک پارس جنوبی)، ارتباط زیادی با اقتصاد مقاومتی دارند و تکمیل آنها در سال جاری اقدام مهمی در راستای اجرای سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی در کشور محسوب می شود.

از سوی دیگر، دو پروژه از پروژه های ابلاغی ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی به وزارت نفت (پروژه های شماره 9 و 10 که مرتبط با گازرسانی و اجرای پروژه های عام المنفعه هستند) ارتباط خاصی با سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی و حتی برنامه ملی توسعه ظرفیت تولید نفت و گاز و تکمیل زنجیره پایین دستی و توسعه بازار ندارد و به نوعی جزو وظایف ذاتی این وزارتخانه است.

در واقع، این دو پروژه جزو وظایف مرسوم وزارت نفت و شرکت های زیرمجموعه آن مطابق با قوانین بودجه سالیانه و … است و مشخص نیست بر چه مبنایی در فهرست پروژه های ابلاغی ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی به وزارت نفت قرار گرفته اند.

صادرات کالا و خدمات غیرنفتی به میزان 10 میلیارد دلار در سال 1395 طبق بررسی شبکه تحلیل گران اقتصاد مقاومتی، درخصوص تحقق افزایش صادرات کالا و خدمات غیرنفتی به میزان 10 میلیارد دلار در سال 1395 نسبت به سال 1394 شایان ذکر است اگر صادرات را شامل میعانات گازی و محصولات پتروشیمی و سایر کالاها که شامل کالاهای با ارزش افزوده پایین از جمله سنگ آهن و … می شود در نظر بگیریم، چندان دور از ذهن نیست که با توجه به روند صعودی نرخ ارز در کنار عوامل دیگر از جمله زمزمه تک نرخی شدن نرخ ارز و … انگیزه صادرات و به تبع آن میزان صادرات در سال 1395 افزایش یابد.

اما اگر رقم واقعی صادرات کشور که فقط شامل سایر کالاها به استثنای کالاهای با ارزش افزوده پایین و میعانات گازی و محصولات پتروشیمی می شود را در نظر بگیریم، رسیدن به عدد 10 میلیارد دلار افزایش در سال جاری نسبت به سال گذشته چندان محتمل نیست.

آمارها نشان می دهند که در 9 ماهه امسال ﻣﻴﺰان ﺻﺎدرات ﻗﻄﻌﻲ ﻛﺎﻻﻫﺎی ﻏﻴﺮﻧﻔﺘﻲ ﻛﺸﻮر ﺑﺎﻟﻎ بر 31 میلیارد دلار بوده است که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته افزایشی 32٫60 درصدی در وزن و 9٫05 درﺻـﺪی در ارزش دﻻری داﺷﺘﻪ اﺳﺖ.

ﻫﻤﭽﻨﻴﻦ ﻣﻴﺰان واردات ﻛﺸﻮر در اﻳﻦ ﻣﺪت، ﺑﺎ ﻛﺎﻫﺸـﻲ 3٫57 درﺻـﺪ در وزن و  اﻓﺰاﻳﺸـﻲ 4٫38 درﺻﺪی در ارزش دﻻری در ﻣﻘﺎﻳﺴﻪ ﺑﺎ 9 ماهه ﺳﺎل ﮔﺬﺷﺘﻪ رﺳﻴﺪه اﺳﺖ.

این آمارها نشان می دهد افزایش 10 میلیارد دلاری صادرات غیرنفتی نسبت به سال گذشته چندان در دسترس نیست.

هر چند این پروژه و تحقق آن، کاملا در چارچوب اقتصاد مقاومتی است.

لذا ضروری است برنامه ریزی دقیق تر و مشخص تری همراه با اقدامات پیگیرانه در خصوص آن انجام شود.

محمدرضا نعمت زاده  وزیر صنعت، معدن و تجارت  اوایل دی ماه 1395 طی نشستی با حضور معاون اول رییس جمهوری در زمینه تاثیر فضای پسابرجام در اقتصاد مقاومتی گفت: به وجود آمدن فضای مناسب گفت وگو با کشورها، انجام مذاکرات و رایزنی های گسترده برای الحاق به سازمان جهانی تجارت (WTO)، افزایش ملاقات ها و مذاکرات با هیات های سیاسی و اقتصادی و تجاری به بیش از 100 مورد، پیگیری و برنامه ریزی تحقق سرمایه گذاری خارجی، افزایش پروژه های نمایشگاهی در داخل و خارج و فعال کردن مجدد قراردادهای تعلیق شده به خاطر تحریم ها از اثرات این پدیده است.

نعمت زاده این را هم گفت که 117 سند همکاری با شرکت های معتبر خارجی اعم از 36 تفاهمنامه و حدود 18 قرارداد بسته شد و 63 مورد وارد مراحل اجرای سرمایه گذاری مشترک شده اند.

بخش مسکن ارتباط مستقیم با اقتصاد مقاومتی ندارد وزارت راه و شهرسازی هم 25 بهمن ماه سال 1395 پروژه های اولویت دار این وزارتخانه که در ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی به تصویب رسیده را اعلام کرد که بدین شرح است:.

نقد و بررسی پروژه های اقتصاد مقاومتی و عملکرد دستگاه در این زمینه به گفته نورزاد معاون وزیر راه و شهرسازی در فروردین ماه سال جاری، نگاهی به سیاست های ابلاغی اقتصاد مقاومتی و پروژه.

طبق گزارش ارائه شده توسط روابط عمومی وزارت راه و شهرسازی به شبکه تحلیلگران اقتصاد مقاومتی، ساخت خطوط ریلی و جاده ای در حمل ونقل زمینی، از جمله پروژه های هزینه بر هستند که شرایط جوی و اقلیمی بر روند پیشرفت آن بسیار موثر است.

علیرغم عدم تخصیص اعتبارات مالی مورد نیاز برای اجرای پروژه ها تا شش ماهه اول سال جاری و تخصیص ناچیز در سه ماهه سوم، مجریان پروژه های اقتصاد مقاومتی وزارت راه و شهرسازی تلاش قابل ملاحظه ای را در بهترین فصول کاری با جذب پیمانکاران و ایجاد کارگاه های مجهز به اجرا گذاشتند و پیشرفت پروژه ها، با زمانبندی اجرا در بازه یکساله در تناسب مطلوب هستند.

طبق نظر مرکز پژوهش های مجلس، پروژه های معرفی شده وزارت راه و شهرسازی در قالب تکمیل و بهره برداری از خطوط راه آهن، آزادراه ها، بزرگراه ها و راه های اصلی هر چند به افزایش طول شبکه خطوط راه آهن و راه های کشور منجر می شود، اما باید گفت که در حال حاضر، ظرفیت هایی در این بخش ها ایجاد شده که بهره برداری حداقلی از آنها صورت می گیرد.

برای مثال با وجود حدود 200 میلیون تن ظرفیت حمل بار در راه آهن، مقدار کالای حمل شده در راه آهن در سال 1392، معادل 34٫9 میلیون تن بوده است.

بنابراین بسترسازی در استفاده از ظرفیت های موجود به جای افزایش طول شبکه می تواند به رفع چالش های اساسی بخش حمل و نقل کمک کند.

این درحالی است که با تصویب چند پروژه جهت افزایش طول شبکه، امر بهره برداری از ظرفیت های موجود از نظر تهیه کنندگان دورمانده است.

در خصوص رونق بخش مسکن نیز عنوان شده که این پروژه به صورت کیفی تعریف شده است و معیار مشخصی برای ارزیابی آن وجود ندارد.

طبق نظر مرکز پژوهش های مجلس در این زمینه، این پروژه بیش از حد کلی است.

ضمن اینکه ارتباط مستقیم به اقتصاد مقاومتی ندارد.

به عبارت دیگر، رویکردهای مختلف برنامه ریزی، قائل به این چنین اهدافی هستند، اما نحوه تحقق این هدف مهم است.

با این حال اجرای این پروژه باعث پویایی اقتصاد خواهد شد.

وزیر راه و شهرسازی نیز 8 بهمن ماه  سال جاری با بیان اینکه میزان وابستگی بخش خصوصی به دولت در اقتصاد مقاومتی باید با تلاش و قوی شدن این بخش به حداقل کاهش یابد، افزود: در این زمینه باید بخش خصوصی به مرحله ای برسد که از دولت درخواست کند در کار آن دخالت نکند و تنها بازار رقابت منصفانه را فراهم کند، بنابراین به دنبال اقتصاد رقابتی باشیم و بازار هم رقابتی باشد.

طراحی اشتغال فراگیر و فقرزدا در وزارت کار اما شاید بتوان یکی از رئوس مهم اقتصاد مقاومتی را از صحبتهای علی ربیعی دریافت کرد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اقتصاد مقاومتی را نیازمند کار فرهنگی می داند.

او 23 اسفندماه 1395 گفت: اگر بپرسید مشکل ترین کار در اقتصاد مقاومتی چیست می گویم در بحثی که حضرت اقا پیرامون گفتمان سازی اقتصاد مقاومتی داشتند، لذا اقتصاد مقاومتی نیازمند فرهنگ است، اقتصاد مقاومتی در جامعه تولید محور رخ می دهد نه در جامعه رانتی.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از مشارکت 80 درصدی زنان در ایجاد شغل های جدید خبر داد و گفت: بیشتر شغل هایی که ایجاد شده در صنایع کوچک و متوسط و کارگاه های کمتر از 50 نفر بوده است و امیدواریم با اجرای اقتصاد مقاومتی به شرایط بهتری در اقتصاد دست یابیم.

ربیعی دلیل ملموس نبودن اشتغال ایجاد شده در دولت یازدهم را آثار به جا مانده از سال های رکود شدید اقتصادی و کسری رشد دانست و گفت: در راستای تحرک بازار کار و ایجاد اشتغال سه سیاست تثبیت مشاغل موجود، اشتغال فراگیر فقرزدا، حمایت از تولید و برنامه های جانبی را پیش بینی کردیم و امیدواریم با اجرای آنها اهداف توسعه اشتغال را محقق کنیم.

وی با اشاره به اثرات برجام در اقتصاد ایران گفت: از سال 1393 به بعد با کاری که در برجام صورت گرفت مسیر رشد اقتصادی در پیش گرفته شد، در حالی که از سال 1384 تا 1391 اگر با همان شیبی که رشد منفی را تجربه کرده بودیم، حرکت می کردیم با کسری شدیدی مواجه می شدیم.

ربیعی در عین حال مباحثی همچون توزیع عادلانه درآمدها، کاهش فقر و نابرابری ها و گسترش مشارکت مردم را از وجوه و مصادیق بارز اقتصاد مقاومتی دانست و گفت: طرح اشتغال فراگیر فقرزدا در وزارت کار با نگاه اقتصاد مقاومتی پیوند عمیقی دارد و در همین راستا طراحی شده است.

قوانین مجلس برای بسترسازی اقتصاد مقاومتی بهارستان نشینان هم آستین ها را برای اقتصاد مقاومتی بالا زده است.

روز 22 اسفندماه سال  جاری، رییس مرکز پژوهش های مجلس عملکرد قوه مقننه در راستای تحقق سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی را در دو حوزه قانونگذاری و نظارت تشریح و اقدامات این مرکز در قوانین 5 ساله، بودجه های سالانه و سایر قوانین عادی کشور را در قالب گزارشی جامع به اطلاع نمایندگان مجلس رساند.

در بخشی از این برنامه که به تسهیل قوانین و مقررات برای تحقق 24 بند اقتصاد مقاومتی اشاره شده  آمده است: اکثر بندهای سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی دارای مواد متناظر در مصوبه برنامه ششم توسعه اند که البته از جهت قوت و دقت در تامین خواسته سیاستهای اقتصاد مقاومتی، هم سطح نیستند.

هم چنین در بند 2 این گزارش به پشیتازی اقتصاد دانش بنیان، پیاده سازی و اجرای نقشه جامع کشور و ساماندهی نظام ملی نوآوری در مواد 2، 4، 59، 65، 80، 81 و82 برنامه ششم اشاره شده است.

در این گزارش با اشاره به عملکرد مجلس شورای اسلامی در حوزه تقنین به مواردی همچون بسترسازی برای اقتصاد مقاومتی در برنامه ششم توسعه، فعال سازی امکانات و منابع انسانی، پیشتازی اقتصاد دانش بنیان، پیاده سازی و اجرای نقشه جامع علمی کشور، محور قرار دادن رشد بهره وری، استفاده از ظرفیت هدفمندسازی یارانه ها، سهم بری عادلانه عوامل در زنجیره تولید تا مصرف و تامین امنیت غذا و درمان اشاره شده است.

کمک قوه قضاییه به اقتصاد مقاومتی فسادزدایی از اقتصاد است رییس قوه قضاییه هم 16 اسفندماه سال جاری گفت که برای کمک به اقتصاد مقاومتی با مفاسد اقتصادی مبارزه می کند.

آیت الله آملی لاریجانی افزود: دستگاه قضایی نیز از جهات مختلف موظف به تلاش در جهت تحقق اقتصاد مقاومتی است که گزارشی از عملکرد این دستگاه در زمینه اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی بعداً  ارایه خواهد شد.

رییس قوه قضاییه به صورت اجمالی برخی از مهمترین محورهای عملکرد دستگاه قضایی در اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی را برشمرد و اظهار کرد: برخورد با مفاسد اقتصادی یکی از مهمترین مجاری کمک قوه قضاییه به جریان اقتصاد مقاومتی است زیرا در بستری فاسد نمی توان انتظار داشت که یک اقتصاد سالم، بالنده و درون زا محقق شود.

وی هم چنین با اشاره به حمایت از سرمایه گذاری سالم، مبارزه با قاچاق کالا را از دیگر اقدامات دستگاه قضایی در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی عنوان کرد و گفت: گرچه دستگاه های دیگر در این زمینه مسئولیت بیشتری دارند اما قوه قضاییه در حد اختیارات قانونی و امکاناتی که در اختیار دارد به پرونده های قاچاق کالا رسیدگی عاجل می کند تا از این طریق وظیفه خود را در جهت سالم سازی فضای اقتصادی کشور ایفا کند.


کلید واژه ها: اقتصاد - اقتصاد مقاومتی - مقاومت - اقتصاد ایران - رشد اقتصادی - درصد - اقتصادی - بانک مرکزی - ایران - رهبر معظم انقلاب اسلامی - نرخ بیکاری - مرکز آمار - نشان - شاخص - رهبر معظم انقلاب - مرکزی - نرخ رشد اقتصادی - کالاهای اساسی - انقلاب اسلامی - بیکاری - بانک - تورم - صادرات - فراموش کردن - تقویت کننده - گزارش - اولین - بودجه - آمار - صورت

آخرین اخبار سرویس:
2700 مدرسه خشتی و کانکسی در سطح کشور داریم/فقط 100 مدرسه در ایران مقاوم است

افزایش حقوق بازنشستگان و مستمری بگیران سازمان تامین اجتماعی از اردیبهشت ماه

آغاز تحویل بن کارت های دانشجویان در شعب بانک شهر

کمیسیون صنعت و معدن اتاق تهران بر لزوم رقابت پذیر کردن صنایع تاکید کرد

موسس گوگل مخفیانه کشتی پرنده می سازد

رهاورد دولت یازدهم/افزایش 2 برابری تدوین استاندارد در همدان

یک واحد تولید کیسه های پلی پروپیلن در نیشابور بهره برداری شد

بحران توقف عمده پروژه های عمرانی درکشورهای شورای همکاری

فعالیت اقتصادی و مبادلات تجاری همدان با سلیمانیه عراق بیشتر می شود

خرید تضمینی کلزا با قیمت کیلویی 27 هزار ریال انجام می شود

افزایش 20 درصدی اشتغال مددجویان کمیته امداد چهارمحال و بختیاری

ناوگان حمل بار استان لرستان نوسازی می شود

بهره برداری از پروژه فولادسازی شماره 2 مجتمع فولاد خراسان

سه مکانیزم جدید برای تحول در نظام تامین مالی

قطعه یک آزادراه تهران - شمال قبل از پایان دولت بهره برداری می شود

یک مقام صنفی: نیمی از ظرفیت تولید سیمان، مازاد است

افزایش 85 درصدی صادرات تسلیحاتی ایتالیا با فروش جنگنده به کویت

افتتاح نیروگاه هوشمند برای تولید برق با نور خورشید

قیمت حج گران می شود؟

اعمال افزایش حقوق بازنشستگان و مستمری بگیران تامین اجتماعی در اردیبهشت ماه

از افتتاح بزرگترین مجموعه فرهنگی غرب تهران تا برگرداندن گونی نان خشک 30 میلیونی به صاحبش

بسیج سازندگی و وزارت تعاون تفاهمنامه همکاری امضاء کردند

بی آبی برچسب همیشگی زاینده رود

کاهش قیمت خانه در تهران

هفت مدرسه اتاقکی از مدارس روستایی بوکان حذف می شود

گران فروشی جوجه را گزارش کنید

فورد موستانگ، پرفروش ترین خودروی اسپورت سال 2016

110 کیلومتر از راه های خراسان جنوبی نیاز به نصب حفاظ ایمنی دارد

افتتاح نیروگاه 10 مگاواتی هوشمند برای تولید برق با نور خورشید

تقسیم سود 7 هزار ریالی برای هر سهم همراه اول

چیت چیان: در حوزه کیفیت آب، دچار چالشهای نگران کننده ای هستیم

رشد 4.3 درصدی معاملات مسکن در فروردین/تعداد معاملات کاهش یافت

پاتک وزارت جهاد به احیای وزارت بازرگانی

نیمی از سازه های آبخیز دلیجان سرریز کرد

کسب رکورد جهانی 48.4 درصد در سرشماری اینترنتی/نرخ بیکاری سال 95 ایران 12.4 درصد بود

احداث 13 واحد مسکونی برای سیل زدگان روستای چنار ظرف 3 ماه

امتناع بانک های بزرگ فرانسوی از همکاری با ایران به خاطر ترس از آمریکا

رشد 2367 واحدی شاخص بورس از ابتدای امسال

خودروهای تک سر نشین معضل ترافیک تهران

آمادگی نیروهای خدمات شهری برای مقابله با سیل و طوفان های احتمالی تهران

یونایتد ایرلاینز 10 هزار دلار به مسافران برای واگذاری صندلی می دهد

سطح هوشیاری پیشکسوت پرسپولیس پایین آمد

فوتی های ناشی از تصادفات رانندگی درون شهری در استان اردبیل افزایش یافت

یک مسئول: خراسان رضوی به رغم بارندگی خوب همچنان با کمبود آب مواجه است

شمش روی ایران به 14 کشور جهان راه یافت

استخدام 4 ردیف شغلی از استان قزوین،تهران،البرز

آمار ثبت نام اولیه حج تمتع96

بهره برداری از بزرگترین نیروگاه خورشیدی کشور

اعتبار 95.4 هزار میلیارد ریالی برای طرح های آب، توزیع و فاضلاب خوزستان

عربستان سهم بازارنفت منطقه را به ایران واگذار می کند

همکاری بلندمدت ایران و مجارستان در حوزه نفت

مدیر روابط عمومی بانک صادرات ایران منصوب شد

ویدیو 4K: جزایر سیشل با کیفیت UHD

گزارش مهم بانک مرکزی از بازار مسکن

هفت مدرسه اتاقکی از مدارس روستایی بوکان حذف می شود

فوتی های ناشی از تصادفات رانندگی درون شهری در استان اردبیل افزایش یافت

تست موس تویوتا C-HR را اینجا ببینید + فیلم

مسئولین در موضوع اشتغال به جای شعار دادن باید گزارش کار بدهند

اجاره کلینیک زیبایی یک میلیارد ؛ درآمد ماهی 300 میلیون ! + تعرفه ها

مدیریت انقلابی حلقه گمشده حل مشکلات کشور

زنان کار آفرین مازندران 16 میلیارد ریال تسهیلات می گیرند

بازیکنان تراکتورسازی ساز جدایی کوک کردند!

سهم اختیارات بانک های خراسان شمالی افزایش می یابد

خبر ربیعی از اجرای طرح مسکن اجتماعی

افتتاح طرح تولید شمش در مجتمع فولاد خراسان

80 میلیارد تومان برای اجرای طرح های خدمات جامع سلامت استان بوشهر اختصاص یافت

گزارش مهم بانک مرکزی از بازار مسکن

مدیرکل بازرگانی و بازاریابی داخلی راه آهن اعلام کرد افزایش سهم راه آهن در حمل بار /تنظیم تفاهم نامه حمل 2میلیون تن بار توسط یکی از شرکت های معدنی

مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی کردستان از خبرگزاری ایرنا بازدید کرد

احتمال تولید سوپر اسپرت هیبریدی ب ام و؛ رقیبی برای مکلارن p1 و پورشه 918

اختصاص بیش از 3 هزار میلیارد ریال به شش طرح نیمه تمام صنعتی در فیروزکوه

پارسال 6.2 میلیون تن کالا از مرز زمینی صادر شد/ ورود و خروج 725 هزار مسافر جاده ای

یک مسئول: خراسان رضوی به رغم بارندگی خوب همچنان با کمبود آب مواجه است

تولید چند خودروی سنگین متوقف شد

جدیدترین قیمت ارز و سکه

وعده ها توخالی است/ ونزوئلا گواهی است...

قیمت گوشت منجمد در بازار

سامسونگ

"ورف چال" یادگاری از سیدحسن ولی نیاکی با قدمتی 600 ساله

وزیر تعاون: جهتگیری صندوقهای بازنشستگی سرمایه گذاری در حوزه تولید است

34 درصد مدارس کشور در دولت یازدهم توسط خیران ساخته شد

اولویت اصلی ام در 100 روز اول؛ حل 10 مسئله کشور

ربیعی از اجرای طرح مسکن اجتماعی خبر داد

توانمندسازی و اشتغالزایی زنان پناهنده افغان در ایران انجام می شود

وزیر تعاون: جهتگیری صندوقهای بازنشستگی سرمایه گذاری در حوزه تولید است

کاهش قیمت خانه در تهران

کشاورزی ظرفیت برجسته دهلران برای افزایش درامد و رونق اشتغال است

15 هزار کولبر بیمه می شوند

سرنوشت دلار پس از انتخابات

فایننشال تایمز: جنگ قدرت بین سه کاندیدا در اردوگاه اصولگرایان

روش تشخیص روغن زیتون اصل

آمار ثبت نام اولیه حج تمتع 96

صادرات خاک مراتع و جنگل های ایران غیرقانونی است

مجتمع آبرسانی روستای فخرآباد شهرستان مبارکه افتتاح شد

نماینده شهربابک: تحرک جدیدی در استان بوجود آمده است

سپرده سهام و صندوق سرمایه گذاری تک سهم؛ روشی دیگر برای تامین مالی

کارخانه فولاد توسط بخش خصوصی در دهلران ایجاد می شود

صادرات 6.2 میلیون تن کالا از مرز زمینی در سال گذشته 

کشف3.3تن پیش سازمواد مخدرلابه لای بارگلدان

15 هزار کولبر بیمه می شوند

پیشرفت 60 درصدی پتروشیمی لردگان

کاهش قیمت خانه در تهران

راه تشخیص روغن زیتون اصل چیست؟

ویدیو: پر هزینه ترین سلاح های نظامی جهان

ویدیو: پر هزینه ترین سلاح های نظامی

بحران دریاچه نمک چالشی ملی است

تشکیل دو هزار و 480 تعاونی زنان با 21 هزار عضو در دو سال اخیر

34 درصد مدارس کشور در دولت یازدهم توسط خیران ساخته شد

قیمت سفر حج گران می شود؟

همکاری طولانی ایران و مجارستان در حوزه نفت

هشدار درباره گرانفروشی جوجه های یکروزه

افزایش 40 درصد مراجعه کنندگان غیربومی به مرکز ناباروری قم

70 طرح بزرگ خارج از کشور در حال اجراست

مجتمع آبرسانی روستای فخرآباد شهرستان مبارکه افتتاح شد

احتمال تولید سوپر اسپرت هیبریدی ب ام و؛ رقیبی برای مکلارن p1 و پورشه 918

ثبت نام اولیه 40 هزار نفر برای حج

ایجاد 66 هزار شغل مستقیم در خراسان رضوی

اطلاعیه بانک ملی درباره اختلال در سامانه ساپتا در روز جمعه

عکس/ پیرزن 101 ساله ای که قهرمان دو شد

واردات کالای چینی؛ از سگ ماهی تا سنگ پا و قلوه سنگ +جدول

امروز در بازارهای جهانی قیمت نفت کاهش یافت/طلای سیاه چشم انتظار تمدید توافق اوپک

کارنامه دولتی که می خواست برای کارگران ایرانی شغل ایجاد کند از واردات آب معدنی فرانسوی تا واردات 3000 تنی پاک کن و مداد تراش چینی

فاجعه ای دیگر خوزستان را فرا گرفته است + تصاویر

گزارش تحولات بازار مسکن تهران در فروردین ماه 96

فضای حاکم بر روابط تهران و پاریس تحول اساسی یافته است

منابع ارزی خراسان شمالی در سال 95 کاهش یافت

صادرات خاک های مرتعی و جنگلی ممنوع است

نیروگاه های برق آبی 10 درصد برق کشور را در تابستان تامین می کنند/29 هزار مگاوات در دست مطالعه و احداث

نیمی از ظرفیت تولید سیمان، مازاد است

امروز در بازارهای جهانی قیمت طلا به کمترین میزان 2 هفته گذشته رسید

ویدیو: طرز تهیه پتی سیب زمینی و ماهی تن

فعالیت گارانتی اینتل، حمایت آشکار از قاچاق گوشی تلفن همراه است

راه اندازی اورژانس «فاریاب» تا نیمه نخست سال

تصادفی ها باید رایگان پذیرش شوند، با آمبولانس یا بی آمبولانس!

موبایل هوآوی میت 9 پرو وارد بازار شد

نیمی از ظرفیت تولید سیمان، مازاد است

در پسا برجام از چمدان پول برای خرید قطعات هواپیما استفاده می شود!

متحد شدن احزاب فرانسه برای شکست پوپولیست ها

شرکت های دانش بنیان 520 میلیون دلار صادرات به خارج کشور داشتند

هدیه 100 تن میلگرد و 6 هزار تن سیمان از سوی رهبری به سیل زدگان آذربایجان شرقی

پروژه فولادسازی شماره دو مجتمع فولاد خراسان با حضور وزرای صنعت و تعاون بهره برداری شد

استخدام نیرو به صورت تمام وقت جهت بسته بندی در شیراز

استخدام فروشنده جهت کار در فروشگاه رنگارنگ در شیراز

بهای مسکن فروردین ماه در پایتخت 4.3 درصد کاهش یافت

روانشناسی اقتصاد مقاومتی؛ توسعه کارایی منابع انسانی

سکه گران شد/دلار از سکه پیشی گرفت+جدول قیمت

از دوراندیشی تا تحقق اقدام و عمل

اشتغال زایی شوخی نیست!

استخدام پیک موتوری جهت کار در غذاخوری در شیراز

استخدام مرکز درمان سوء مصرف مواد کوشش در شهر شیراز

ایجاد 20 هزار شغل در کرمان با اجرای طرح مثلث توسعه اقتصادی استان

تشکیل دو هزار و 480 شرکت تعاونی زنان در کشور

پروژه فولادسازی شماره دو خراسان با حضور وزرای صنعت و تعاون بهره برداری شد

عملکردی فراتر از انتظار؛ در کمتر از یک ماه، 2.74 میلیون کنسول سوییچ به بازار عرضه شد

لنوو به عمر برند ZUK پایان خواهد داد

قیمت روز رهن آپارتمان نوساز در تهران؟ +جدول

استخدام کارشناس طراحی،گرافیک،کارشناس بازرگانی دراصفهان

اعلام کاروان های حج تا یک هفته آینده

استخدام مترجم زبان انگلیسی آقا در شهر شیراز

استخدام برقکار ماهر و شاگرد برقکار در شیراز

استخدام نیروی چرخکار ماهر و مجرب در شهر شیراز

ثبات نسبی قیمت طلا و سکه

پایان کار نمایشگاه مواد شوینده و پاک کننده با ده ها قرارداد سرمایه گذاری و تجاری

سکه یک میلیون و 188 هزار تومان

تک رقمی شدن نرخ تورم، سرمایه گذاران جشنواره شیخ بهایی را افزایش داد

ربیعی: حمایت از زنان در دولت یازدهم به شکل چشم گیری افزایش یافته است

سرمایه گذاری کلان کویت در صنایع نفتی چین

چرا مسکن راکد شد؟

استخدام شرکت جهان توسعه پارس صنعت در شیراز

استخدام آشپز در مجموعه رستورانی گردشگری خوشا شیراز

رونمایی از طرح مالیاتی ترامپ؛ کاهش مالیات سرمایه گذاران

دولت تدبیر و امید خدمات خوبی برای فرهنگیان ارایه داده است

ویدیو: بررسی مرسدس کوپه AMG 2017

سرمایه گذاری ها به سمت فناوری سوق پیدا کرده است

اجرای طرح بیولوژیک در 2 هزار هکتار اراضی شالیزاری فریدونکنار

استخدام مسئول فنی رشته مهندسی پزشکی یا الکترونیک در شیراز

تازه ترین برنامه فروش جهانی هواپیمایی قطر

بحران مالی به گسترش فولاد رسید!

پاداش 700 میلیون تومانی برای اعضای حقوقی هیأت مدیره همراه اول

کاپیتان های پرسپولیس در باشگاه

سامسونگ: گلکسی نوت 8 اواخر سال 2017 عرضه خواهد شد!

بیش از یک هزار میلیارد ریال در حوزه کشاورزی دهلران هزینه شد

جبارزاده: قطع وابستگی به نفت، به معنی کار نکردن در این حوزه نیست

فرماندار:1240میلیاردریال برای تامین آب باشت در دولت یازدهم هزینه شد

وزیر راه و شهرسازی وارد شهرستان چالوس شد

بانک های استان فارس در پرداخت تسهیلات کشاورزی اهتمام بیشتری داشته باشند

منطقه گردشگری اسکان

حدود 3 هزار روستا را در یک سال آبرسانی کردیم

بهشت اقتصادی نروژ و درس های برای کاندیداهای ریاست جمهوری

کودپاشی بهاره 250هکتار از مراتع سردشت

ویدیو:طرح جاستین مالیک برای نیم سال2017

550 میلیارد ریال برای ساخت جاده قزوین-کلاچای اختصاص یافت

خوش تیپ ترین شاسی بلندها و کراس اورهای 2017 جهان /عکس

نرخ دلار پس از انتخابات

ربیعی: زنان بیش از 60درصد اشتغال پارسال را ایجاد کردند

افزایش حقوق مستمری بگیران سازمان تامین اجتماعی از اردیبهشت ماه

وزیر تعاون : طرح مسکن اجتماعی و حمایتی ویژه زنان سرپرست خانوار در دستور کار است

ثبت نام اولیه 40 هزار نفر برای حج/ اولویت های جدیدتر اعلام می شود

امتناع بانک های بزرگ فرانسوی از همکاری با ایران

کاهش معاملات مسکن تهران در فروردین ماه

بررسی عملکرد سه قوه در راستای اقتصاد مقاومتی از 93 تا کنون

بررسی عملکرد سه قوه در راستای اقتصاد مقاومتی از 93 تا کنون