مطالب مرتبط:
برپایی 30 ایستگاه امنیت و سلامت نوروز در استان اصفهان
تردد در راه های اصلی کشور روان است
تردد روان در محورهای فارس
وضعیت جاده ها در ساعات اخیر؛ تردد در راه های اصلی کشور روان است
وضعیت جاده ها در ساعات اخیر؛ تردد در راه های اصلی کشور روان است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 30 اسفند 1395 ساعت 15:202017-03-20اقتصادي

نوروز و سلامت روان


ایرنا- فصل بهار و تغییرات آب و هوا پس از گذر از زمستانی سرد با روزهای کوتاه و همراه شدن آن با عید نوروز و آداب و رسوم خاصی همچون دیدوبازدید اقوام و دوستان، - به وضوح در بهبود خلق و خوی ایرانیان موثر بوده به گونه ای که مطالعات روانشناختی نیز بر آن تاکید دارد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایرنا، مطالعات نشان داده اند که وقوع یک رویداد جدید بسیاری از وقایع شناختی را به دنبال دارد که با حافظه، یادگیری، ادراک و توجه مرتبط هستند.

این تغییرات باعث افزایش توجه و باقی ماندن آن محرک در مغز و حافظه می شود هرچه این تازگی با هیجانات در ارتباط باشند، این اثر قوی تر بوده و هر چه این هیجانات مثبت تر باشند، توجه، حافظه و یادگیری بیشتر خواهد بود که در این میان بهار طبیعت بیشترین تاثیر را می تواند به عنوان پدیده ای دل انگیز داشته باشد.

دکتر پیمان حسنی ابهریان متخصص علوم اعصاب شناختی و رییس مرکز مغز و شناخت پژوهشگاه علوم شناختی در این خصوص به خبرنگار علمی ایرنا اظهار کرد: از دیدگاه علوم اعصاب شناختی نوروز از سه منظر نوشدن و تازگی، تغییرات آب و هوایی و دیدوبازدید و تعاملات اجتماعی دارای اهمیت است.

وی افزود: در رابطه با نوشدن و تازگی؛ نوروز آغازگر بهار و بهار آغاز نوشدن و تازگی بوده و تازگی خود غنی ترین منبع شناختی است.

ابهریان ادامه داد: توجه و یادگیری بهتر در بهار و طبیعت اگرچه تاکنون به طور دقیق مورد مطالعه قرار نگرفته، اما برای بسیاری از ما ملموس و قابل درک است.

وی علت این پدیده را علاوه بر تازگی و نو بودن، در کدگذاری موثرتر در حافظه به دلیل وجود کدهای گوناگون و خوشایند از فرایندهای حسی متفاوت همچون آواز پرندگان، بوی گل ها، طراوت و شادابی گیاهان و زمزمه آب و باد در بهاران دانست و گفت: به همین دلیل است که بهار بهترین فصل برای یادگیری به شمار می آید.

** تغییرات آب و هوایی و عملکردهای شناختی دبیر کارگروه توانبخشی شناختی ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی در مورد تغییرات آب و هوایی و تاثیر آن بر عملکردهای شناختی افراد گفت: مطالعات نشان داده اند که تغییرات دما عملکردهای شناختی را تحت تاثیر قرار می دهند.

ابهریان توضیح داد: تغییرات آب و هوایی و محیط های افراطی مانند گرما یا سرمای شدید می توانند بر عملکردهای شناختی افراد تاثیر گذاشته و عملکرد شناختی آنها را با توجه به فرایندهای زیست شناختی یا روان شناختی تغییر دهند؛ عملکردهای شناختی پیچیده نسبت به تنش گرمایی شدید آسیب پذیر است و سرما نیز هر دو نوع عملکردهای ساده و پیچیده شناختی را تحت تاثیر قرار می دهد.

وی اظهار کرد: مطالعات نشان داده اند که این تغییرات سالانه یک فرایند شناختی اختصاصی است و خلق و خو به عنوان یکی از مهمترین جنبه های عملکرد مغز انسان، بیشتر از هر عملکرد دیگری تحت تاثیر تغییرات فصول قرار دارد.

ابهریان ادامه داد: تغییرات شناختی وابسته به فصل به خوبی قادر به توضیح اختلالات شناختی افراد همچون اختلال خواب و اشتها، احساس خستگی و عدم تمرکز، اختلال خلق و غم و اندوه و بی انگیزگی یا تحریک پذیری و پرخاشگری هستند که در دوره هایی از سال بروز می کنند.

وی اظهار کرد: در این راستا فصل بهار در میان چهار فصل از غنی ترین و مناسب ترین موقعیت شناختی و رفتاری انسان ها برخوردار بوده و نوروز موسم شکفتگی شناختی است.

ابهریان گفت: در مطالعه ای روی تغییرات ریتم فصلی، تعدادی شرکت کننده جوان و سالم مورد بررسی قرار گرفتند؛ این مطالعه با استفاده از تکنولوژی تصویربرداری مغزی عملکردی به روش تشدید مغناطیسی نشان داد که پاسخ مغز در فصول مختلف کاملا متفاوت است.

وی با بیان اینکه تغییرات فصلی در محیط باعث ایجاد بسیاری از تغییرات سالانه مشاهده شده در گونه های مختلف گیاهان و جانوران می شود، افزود: اگرچه تغییرات فصلی در انسان به دلیل صنعت و مدرنیته در مقایسه با دیگر موجودات زنده بسیار محدودتر است یا به خوبی مورد مطالعه قرار نگرفته است، با این وجود تاثیر تغییرات فصلی در بسیاری از تغییرات فیزیولوژیک مانند فشار و چربی خون و مصرف کالری آشکار شده است.

ابهریان ادامه داد: همچنین مطالعات اخیر نشان داده اند که تغییرات فصلی در بیان گروه بزرگی از ژن ها نقش دارند که این ژن ها در بیان گلبول های سفید و ذخیره چربی در بدن موثر هستند.

وی با اشاره به اینکه تغییرات فصول با تغییرات رفتاری همراه است، گفت: تغییرات در خلق و خو و رفتار انسان به طور گسترده ای مورد مطالعه قرار گرفته است؛ این مطالعات حاکی از بدترشدن خلق و خو در زمستان و بهتر شدن آن در فصل بهار است اما تغییرات شناختی ناشی از تغییر فصول به سادگی تغییرات رفتاری ناشی از آن نبوده و از پیچیدگی بیشتری برخوردار است.

ابهریان ادامه داد: در مطالعات حیوانی هسته سوپراکیاسماتیک که در تعیین چرخه شبانه روزی نقش دارد و همچنین تشکیلات ژنتیکی خاصی که در تعیین سیکل سالیانه دخالت دارند، مورد شناسایی قرار گرفته اند.

در انسان ها نیز این احتمال وجود دارد که همانند حیوانات یک سیستم زمان بندی برای چرخه شبانه روزی و سالیانه وجود داشته باشد.

وی به نقش تغییرات نور طبیعی (خورشید) و کوتاه و بلند بودن روز در این زمینه اشاره کرد و گفت: تغییرات نوری در چرخه سالیانه باعث تغییر در چرخه نوروترانسمیترها (انتقال دهنده های عصبی) یا واسطه های شیمیایی مغز می شوند و به نظر می رسد این فاکتورهای نوری باعث ایجاد تغییرات خلقی در انسان می شود با این وجود تغییرات شناختی مغز انسان در چرخه سالیانه مورد ابهام است.

ابهریان ادامه داد: یکی از دلایل این ابهام سخت بودن اندازه گیری تغییرات مغز در این چرخه است؛ برخی از عواملی که می توانند علمکردهای مغزی انسان را به صورت مستقیم تحت تاثیر قرار دهند، عبارتند از قرار گرفتن در معرض نور، ورزش و فعالیت فیزیکی، خواب و بیداری، دمای محیط، مصرف موادغذایی و تعاملات اجتماعی که اغلب این موارد در نوروز در بهترین وضعیت خود هستند.

** نقش دید و بازدید و تعاملات اجتماعی در سلامت روان نوروز موقع دیدوبازدید و فصل تعاملات اجتماعی است.

نقش تعاملات اجتماعی در بهبود عملکردهای مغزی در مطالعات زیادی نشان داده شده است.

انسان موجودی است اجتماعی که هرچه تعاملات اجتماعی بالاتری داشته باشد عملکردهای اجتماعی و شناخت اجتماعی در او افزایش می یابد و از همین رو است افرادی که روابط اجتماعی بیشتری دارند، از توانمندی های شناختی و سلامت روان بالاتری نیز برخوردارند.

عضو پژوهشگاه علوم شناختی در این خصوص گفت: شناخت اجتماعی بخشی از عملکردهای شناختی انسان است که بر اساس همدلی و همزبانی شکل می گیرد.

ابهریان افزود: دیدوبازدید نوروزی سبب کاهش اضطراب و استرس و افزایش آرامش و امنیت می شود و به طور کلی این دسته از تعاملات اجتماعی باعث افزایش هیجانات مثبت و همچنین افزایش اعتماد به نفس می شود.

وی خاطرنشان کرد: انسان موجودی اجتماعی است و مغز او نیز یک مغز اجتماعی است؛ امروزه نواحی مربوط به شناخت اجتماعی در مغز انسان به خوبی مشخص شده است که عبارتند از نواحی خاصی در لوب پیشانی و گیجگاهی، شیار گیجگاهی فوقانی و شیار میان آهیانه ای (پس سری) که این خود بر نقش دیدوبازدید و تعاملات اجتماعی در عملکردهای مغزی، شناختی و سلامت روان تاکید می کند.

ابهریان ادامه داد: این بخش از مغز انسان در زمینه تعاملات و دیدوبازدید تنها محدود به شناسایی مغز اجتماعی نیست بلکه اخیرا منطقه ای را در ناحیه تحتانی لوب گیجگاهی مغز انسان کشف کرده اند که تنها به چهره های آشنا، دوستان، اقوام و آشنایان واکنش نشان می دهد و دیدوبازدید نوروزی با تاثیر بر این منطقه فوق تخصصی بر مغز انسان تاثیر بسزایی بر مغز و عملکردهای شناختی آن دارد.

از این رو است که اهمیت دیدوبازدیدهای نوروزی و معاشرت با خانواده و اقوام بیش از پیش نمایان می شود و محققان و روانپزشکان بر آن صحه گذاشته و افراد را به آن توصیه می کنند.


کلید واژه ها: آب و هوا - هوایی - نوروز - حافظه - علوم - ایرنا - روان - نشان - روان شناختی - اعصاب - روانشناختی - پدیده - طبیعت - پیمان حسنی - سلامت روان - توانبخشی - سرما - پژوهشگاه - ایرانیان - گرما - خبرنگار - زمستانی - اجتماعی - افراطی - گیاهان - فناوری - متفاوت - مطالعه - افزایش - بهترین

آخرین اخبار سرویس:
بخش خبری 14/ 3 فروردین 96

ثبت 13 میلیون تردد خودرو در جاده های مازندران

دیدار نوروزی معاون رییس جمهور با استاندار

در دولت روحانی نه تنها از رکود خارج نشدیم، بلکه رکود عمیق تر هم شد

هنرنمایی استادکار چیره دست صنعت کفش تبریز در موزه کفش این شهر

سخنگوی دولت: در سال 95 کسری بودجه نداشتیم

سخنگوی دولت: در سال 95 کسری بودجه نداشتیم

چرا مبارزه با فساد در پاکستان شکست میخورد؟

پیشرفت 95 درصدی خط 6 مترو تهران

صادرات فرش ایرانی پشت دژ اُفَک / جا ماندن تار و پود ایرانی از عرضه نمایشگاهی

توصیه سیف به بانک ها

چگونه زمین به یک گوی برفی تبدیل شد؟

حذف 350 واگن قدیمی از سیستم ریلی کشور/ 115 واگن جدید به ظرفیت های ریلی کشور اضافه شدند

پرطرفدارترین مقاصد مسافران نوروزی

تقاضای بالا برای خرید آیفون 7 و آیفون 7 پلاس قرمز رنگ

هند تعرفه های ضد دامپینگ برای شیشه ایران اعمال می کند

نمایشگاه صنایع دستی هنرمندان سیستان و بلوچستان در چابهار آغاز به کار کرد

سخنگوی دولت: در سال 95 کسری بودجه نداشتیم

عکس/ورود بوکسور جنجالی به هتلی با دو ببر!

افزایش بی سابقه قیمت مرغ

سه بحران اقتصاد ایران از زبان وزیر راه و شهرسازی

عضو هیات مدیره بیمه ایران تاکید کرد؛-احیای صنعت بیمه در دوران پسابرجام

نوبخت:- سال 95 کسری بودجه نداشتیم/ توزیع 40 هزار میلیارد تومان بودجه عمرانی

پرطرفدارترین مقاصد مسافران نوروزی

پرطرفدارترین مقاصد مسافران نوروزی

سخنگوی دولت: در سال 95 کسری بودجه نداشتیم

گزارشی از عرصه هواشناسی گلستان +فیلم

ثبت بیش از 2 میلیون تردد خودرو

ثبت سه هزار و 200 تخلف اقتصادی در چارچوب نظارت نوروزی

افزایش بی سابقه نرخ مرغ | قیمت به 8400 تومان رسید

پرطرفدارترین مقاصد مسافران نوروزی

آمارها می گویند تهران شلوغ تر شده و خانواده ها کوچک تر

کاهش 43 درصدی مشروبات الکلی خارجی +جدول

لزوم بازنگری در حد نصاب نمرات آزمون های بازار سرمایه

افزایش بی سابقه قیمت مرغ

رقابت AMD و Intel در بازی ها (شبیه سازی پردازنده های آینده AMD)

انجام 6447 پرواز داخلی و خارجی از ابتدای سفرهای نوروزی

رویکردهای بخش آب سال 96تدوین شد

نوبخت: سال 95 سالی بدون کسری بودجه/از پس یارانه ها بر آمدیم

حتی کارخانه سیمان هم می تواند زیبا باشد!

آشنایی با اصطلاحات حقوقی در قانون /4

یک میلیون و 136 هزار مسافر نوروزی در اماکن اقامتی خراسان رضوی اسکان یافتند

تردد خودرها در استان بوشهر 12.6 درصد افزایش یافت

فقیرترین کشورهای جهان کدامند؟

پرطرفدارترین مقاصد مسافران نوروزی

افتتاح جشنواره پویای نوروزی پاتوق در اشکذر با حضور معاون وزیر تعاون

قدیمی ترین بازار ماهی ایران در انزلی، جاذبه گردشگری گیلان

آزادسازی 45 درصد از مساحت پهنه های اکتشافی معدنی در فروردین ماه

وعده پیشگامی منطقه آزاد ماکو در تحقق شعار سال

استقبال گردشگران از اماکن تفریحی جاسک

انجام 6447 پرواز داخلی و خارجی از ابتدای سفرهای نوروزی

قدردانی از تلاشگران عرصه هواشناسی گلستان +فیلم

توجه به رونق تولید و حل مشکل اشتغال در نامگذاری سال جدید

برای گردش اینجا را از دست ندهید

ساختمان جایگزین پلاسکو در قالب یک پروژه ویژه ساخته می شود

خوب و بد اسکان نوروزی از نگاه معلمان

قیمت نفت در سکوی 49 دلار ایستاد

ثبت بیش از دو میلیون تردد خودرو

میوه عید در سبد کردستانیها + گزارش

3درصد واحدهای پذیرایی بین راهی کشور درجاده هراز آمل استقرار دارند

کارخانه تولید کنسانتره آهن صبا نور به بهره برداری می رسد

بیش از 80 کارگر خدماتی ناحیه 4 شهرداری اهواز مطالبات خود را دریافت نکرده اند

حذف 350 واگن قدیمی از سیستم ریلی کشور/ 115 واگن جدید به ظرفیت های ریلی کشور اضافه شدند

گوگل و برنامه ریزی برای آپدیت سریع تمام موبایل های اندرویدی در سال 2017

کلاه برداری 100 میلیون دلاری یک شیاد اینترنتی از دو شرکت بزرگ آمریکایی

ورود سازمان تاکسیرانی به بازار رقابت تاکسی های موبایلی

2750 میلیارد تومان پروژه با حضور رییس جمهوری در کردستان به بهره برداری می رسد

سازمان هواپیمایی کشوری اعلام کرد:

افزایش عرضه مرغ منجمد

فقیرترین کشورهای جهان کدامند؟

قیمت مرغ به 8400 تومان رسید

عدم توافق بر سرقیمت گاز صادراتی ایران به هند

گوجه فرنگی را کباب نکنید!

نرخ های بهاری اقامت در هتل

ورود سازمان تاکسیرانی به بازار رقابت تاکسی های موبایلی

آبگیری سازه های آبخیزداری

نخستین محموله نفت ایران به بلاروس تحویل شد

افزایش 50 درصدی کشفیات کالای قاچاق/کشف 85 درصد جرایم فضای مجازی

سخنگوی دولت: در سال 95 کسری بودجه نداشتیم

گوگل و برنامه ریزی برای آپدیت سریع تمام موبایل های اندرویدی در سال 2017

آماده باش گمرک برای بازگشت مسافران نوروزی

مزایای مصوبه مستمری مددجویان در برنامه ششم توسعه از زبان رییس بهزیستی

320 میلیارد ریال برای مکانیزه کردن کشاورزی "سد گاوشان" پیش بینی شده است

ساختمان جایگزین پلاسکو در قالب یک پروژه ویژه ساخته می شود

پوتین: فروش تسلیحات روسی در سال گذشته از 15 میلیارد دلار، فراتر رفت

​دانشگاه هاروارد پیش نویس بودجه ترامپ را محکوم کرد

مسکن مهر، از سیاستگذاری پوپولیستی تا رانت خواری انبوه سازان

​دانشگاه "هاروارد" پیش نویس بودجه ترامپ را محکوم کرد

پیامدهای ناآگاهی های جنسی

کارخانه تولید ایمپلنت های دندانی کردستان به بهره برداری می رسد

اگر توانایی خرید ماشین های بوگاتی را ندارید روی خرید دوچرخه 150 میلیون تومانی آن سرمایه گذاری کنید!

آمارها می گویند: تهران شلوغ تر شد؛ خانواده ها کوچک تر

چین در کمین چاقوی زنجان

اطلاعیه گمرک برای بازگشت مسافران نوروزی

تحرک بیشتر در مردمی ترین بخش اقتصاد

عدم توافق بر سرقیمت گاز صادراتی ایران به هند

کارخانه لاستیک بارز کردستان با اشتغال زایی 960 نفر به بهره برداری می رسد

مشهد پیشتاز در نظم و انضباط حرفه ای در صنعت گردشگری

رای دادگاهی در لوکزامبورگ به ادامه توقیف دارایی های ایران

سال اقتصاد مقاومتی، تولید، اشتغال

کلاه برداری 100 میلیون دلاری یک شیاد اینترنتی از دو شرکت بزرگ آمریکایی

ثبت نخستین وقف جدید سال 96 در کهک

افق روشنی در تحولات اقتصادی و اشتغال زایی پیش روی استان بوشهر است

نفت 49 دلاری و کسری بودجه 12 هزار میلیارد تومانی دولت

نفت 49 دلاری و کسری بودجه 12 هزار میلیارد تومانی!

کاهش تصادفات در جاده های گلستان + فیلم

آماده باش گمرک برای بازگشت مسافران نوروزی

73میلیمتر میانگین بارش های اخیر در استان کرمانشاه

2250 تن میوه و گوشت طرح تنظیم بازار در خراسان رضوی توزیع شد

مذاکرات ایران و روسیه برای صادرات مشترک گاز به اروپا و آسیا

ابزار ترسناک پزشکی در 100 سال پیش! +تصاویر

قیمت مرغ به 8400 تومان رسید

هراز و چالوس یک طرفه می شود

سرگردانی طلا در بازارهای جهانی

زنگ خطر ضایعات محصولات کشاورزی به صدا درآمد/ روایتی جدید از ماجرای برنج های آلوده

از سواحل ماسه ای و صخره ای تا بندر باستانی سیراف در بوشهر + فیلم

لغو تحریم ها بازار خودرو را رقابتی کرد/لزوم جلوگیری از ورود قطعات خارجی خودرو

خودروی دست دوم چند؟

کاشت 2000 نهال برای زیباسازی و مبلمان جاده ای قزوین در آستانه نوروز

ساخت 50 سد از دستور کار خارج شد

عدم توافق بر سرقیمت گاز صادراتی ایران به هند

بیش از456 مسافر از ابتدای طرح نوروز تاکنون در مازندران جابجا شد

فعالیت های اورژانس هوایی و اورژانس بیمارستان در طرح سلامت نوروزی

بازدید از 20 واحد خدماتی بین راهی در شهرستان بویراحمد انجام شد

کشف بیش از یک میلیون قلم داروی غیر مجاز قاچاق درماکو

رکورد حمل بار در تاریخ راه آهن یزدشکسته شد

23 بازارچه نوروزی صنایع دستی در کرمان دایر است

ظرفیت هتل های منطقه آزاد قشم 2 برابر شد/ رشد 25 درصدی ورود گردشگران به جزیزه قشم

ساعت های هوشمند جدید فاسیل با برندهای مطرح به زودی عرضه می شوند

رکوردشکنی انگلیس در سوءاستفاده جنسی از کودکان

حل مشکلات بیمه تکمیلی فرهنگیان/ رایزنی با بیمه ایران

تحویل نخستین محموله نفتی ایران به بلاروس

حدود 4000 نفر از برج جهانی قابوس و شهر تاریخی جرجان بازدید کردند

جلوگیری از ورود قطعات خودرو ضامن اشتغال جوانان

شستشوی شبکه برق تهران در تعطیلات نوروز

متخصصان ایرانی چشم انتظار برجام

صادرکنندگان انبه هند به دنبال ورود به بازار ایران

حمایت از تولید ملی یک ضرورت است

بررسی پژو 2008 مدل 2017

دادگاه لوکزامبورگ توقیف 1.6 میلیارد دلار از دارایی های ایران را قانونی اعلام کرد

فقیرترین کشورهای جهان کدامند؟

آرامگاه حافظ در صدر بازدیدکنندگان نوروزی فارس

ثبت بیش از 6 میلیون تردد در محورهای فارس

افزایش 20 درصدی سفرهای نوروزی در ایلام

9 جایگاه سوخت سی ان جی شهرداری سنندج در ایام نوروزفعال است

تولید و اشتغال تنها راه نجات کشور از معضلات اجتماعی است

خطر کم آبی رفع نشده/نیمی از سدهای البرز خالی ست

هنرمندی با 30 رکورد گینس و 2000 اثر شاخص در سیستان و بلوچستان

بیش از 3 میلیون زائر و گردشگر به مشهد مقدس وارد شده اند

نخستین محموله نفت ایران به بلاروس تحویل شد

افزایش 142درصدی اسکان گردشگران در استان کرمانشاه

قیمت بلیت قطارهای راه آهن شمال افزایش نیافته است

پناهندگی دایم عراقی ها در ژاپن با این شرایط ممکن است

دادگاه لوکزامبورگ توقیف 1.6 میلیارد دلار از دارایی های ایران را قانونی اعلام کرد

رکوردشکنی انگلیس در سوءاستفاده جنسی از کودکان

افزایش تاب آوری اقتصاد ایران به ادامه سیاست کاهش تورم وابسته است

ورود 219 هیات خارجی برای همکاری با صنعت بیمه

با حساسیت های فصل بهار چطور مقابله کنیم/میوه هایی که حساسیت بهاری را افزایش می دهد

خداحافظی یک کشتی گیر دیگر از دنیای قهرمانی

از مرگ تدریجی تولید پنبه تا حال ناخوش پنبه کاران

مراکز توزیع میوه شب عید در استان گلستان از امروز دایر شد

شهرکردمیزبان دومین کنفرانس ملی هیدرولوژی ایران

ویدیو: تست و بررسی نیسان آرمادا

قیمت امروز( سوم فروردین) سکه و طلا دربازارهای استان

نبرد چین و ژاپن بر سر پالایشگاه

8 ویژگی که تبلت 330 دلاری جدید اپل ندارد

با افزایش دو برابری تنها در 6 ماه، تعداد تبلیغ کنندگان در اینستاگرام به 1 میلیون رسید

خراسان رضوی میزبان پنج میلیون مسافر نوروزی | سه میلیون نفر به مشهد رفتند

آماده باش گمرک برای بازگشت مسافران نوروزی

افتتاح نمایشگاه صنایع دستی و سوغات در مینودشت

آخوندی: سابقه نداشته دولت مسکن بسازد

ایندیپندنت: افزایش جرائم جنسی علیه کودکان در انگلیس

اجرای ناقص هدفمندسازی یارانه ها باعث کاهش رغبت به کار و افت کیفیت شده است

برای توسعه سرمایه گذاری باید از دارایی و حیثیت بخش خصوصی حفاظت شود

انتقاد وزیر راه و شهرسازی از روند برنامه نویسی توسعه در ایران/میزان بدهی دولت به اقتصاد کاملا نگران کننده و فلج کننده است

اهدای سیمان برای عملیات عمرانی امامزاده اسیری بم

پاسخگویی 24 ساعته بانک شهر به شهروندان در ایام نوروز با سامانه 8655

ثبت 6.7 میلیون تردد در محورهای استان فارس/ رتبه ششم ترددهای کشور به فارس اختصاص یافت

مدیرعامل شرکت توزیع برق: شبکه توزیع برق تهران پاسخگوی بار بیش از حد نیست

کانال های بانکی ایران و پاکستان فعال می شود

اقدام جدید مخابرات؛ تلفن های بی استفاده 3500 تومان پرداخت کنند!

علت های نبود رونق همه جانبه در بخش مسکن و ساختمان

توجه به خرید کالای ایرانی

نمایشگاه صنایع دستی و سوغات استان های کشور در گرگان برپا شد

اجرای اقتصاد مقاومتی باعث خنثی شدن تحریم ها می شود/تولید داخلی نیازمند حمایت های بسیار بیشتری است

365روز بانکی در سایه برجام

افزایش صادرات نفت به چین

پخت نان در ایام نوروز

قیمت طلا و سکه در بازار شیراز پنجشنبه 3 فروردین ماه

در دیدار اقشار مختلف مردم هرات با سرکنسول ایران مطرح شد بهترین راهبرد شکوفایی اقتصادی افغانستان، تعامل سازنده با تجار و بازرگانان ایران

مقامات هندی اعلام کردند توافق نهایی ایران و هند برای توسعه میدان گازی فرزاد B پیش از 3 ماه آینده بعید است

اقامت بیش از 96 هزار مسافر نوروزی در گچساران

اعتبارات دهیاری های تیران طی سه سال گذشته بیش از 40 درصد افزایش یافت

تقویت گردشگری لرستان نیازمند حمایت است

فعالیت دوباره مراکز توزیع میوه طرح تنظیم بازار در گلستان

انجام 6447 پرواز داخلی و خارجی تا 2 فروردین

بایدهای توسعه اقتصاد، تولید و اشتغال

افزوده شدن شش پایگاه خودکار به مجموعه پایگاه های هواشناسی فارس

آی پد جدید بی سر و صدا از راه رسید

روزیاتو: 10 جنگ افزار پر هزینه ای که تولید آن ها متوقف شده و یا هیچ وقت مورد استفاده قرار نگرفتند

نوروز و سلامت روان

نوروز و سلامت روان