مطالب مرتبط:
برپایی 30 ایستگاه امنیت و سلامت نوروز در استان اصفهان
تردد در راه های اصلی کشور روان است
تردد روان در محورهای فارس
وضعیت جاده ها در ساعات اخیر؛ تردد در راه های اصلی کشور روان است
وضعیت جاده ها در ساعات اخیر؛ تردد در راه های اصلی کشور روان است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 30 اسفند 1395 ساعت 16:202017-03-20اقتصادي

نوروز و سلامت روان


ایرنا- فصل بهار و تغییرات آب و هوا پس از گذر از زمستانی سرد با روزهای کوتاه و همراه شدن آن با عید نوروز و آداب و رسوم خاصی همچون دیدوبازدید اقوام و دوستان، - به وضوح در بهبود خلق و خوی ایرانیان موثر بوده به گونه ای که مطالعات روانشناختی نیز بر آن تاکید دارد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایرنا، مطالعات نشان داده اند که وقوع یک رویداد جدید بسیاری از وقایع شناختی را به دنبال دارد که با حافظه، یادگیری، ادراک و توجه مرتبط هستند.

این تغییرات باعث افزایش توجه و باقی ماندن آن محرک در مغز و حافظه می شود هرچه این تازگی با هیجانات در ارتباط باشند، این اثر قوی تر بوده و هر چه این هیجانات مثبت تر باشند، توجه، حافظه و یادگیری بیشتر خواهد بود که در این میان بهار طبیعت بیشترین تاثیر را می تواند به عنوان پدیده ای دل انگیز داشته باشد.

دکتر پیمان حسنی ابهریان متخصص علوم اعصاب شناختی و رییس مرکز مغز و شناخت پژوهشگاه علوم شناختی در این خصوص به خبرنگار علمی ایرنا اظهار کرد: از دیدگاه علوم اعصاب شناختی نوروز از سه منظر نوشدن و تازگی، تغییرات آب و هوایی و دیدوبازدید و تعاملات اجتماعی دارای اهمیت است.

وی افزود: در رابطه با نوشدن و تازگی؛ نوروز آغازگر بهار و بهار آغاز نوشدن و تازگی بوده و تازگی خود غنی ترین منبع شناختی است.

ابهریان ادامه داد: توجه و یادگیری بهتر در بهار و طبیعت اگرچه تاکنون به طور دقیق مورد مطالعه قرار نگرفته، اما برای بسیاری از ما ملموس و قابل درک است.

وی علت این پدیده را علاوه بر تازگی و نو بودن، در کدگذاری موثرتر در حافظه به دلیل وجود کدهای گوناگون و خوشایند از فرایندهای حسی متفاوت همچون آواز پرندگان، بوی گل ها، طراوت و شادابی گیاهان و زمزمه آب و باد در بهاران دانست و گفت: به همین دلیل است که بهار بهترین فصل برای یادگیری به شمار می آید.

** تغییرات آب و هوایی و عملکردهای شناختی دبیر کارگروه توانبخشی شناختی ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی در مورد تغییرات آب و هوایی و تاثیر آن بر عملکردهای شناختی افراد گفت: مطالعات نشان داده اند که تغییرات دما عملکردهای شناختی را تحت تاثیر قرار می دهند.

ابهریان توضیح داد: تغییرات آب و هوایی و محیط های افراطی مانند گرما یا سرمای شدید می توانند بر عملکردهای شناختی افراد تاثیر گذاشته و عملکرد شناختی آنها را با توجه به فرایندهای زیست شناختی یا روان شناختی تغییر دهند؛ عملکردهای شناختی پیچیده نسبت به تنش گرمایی شدید آسیب پذیر است و سرما نیز هر دو نوع عملکردهای ساده و پیچیده شناختی را تحت تاثیر قرار می دهد.

وی اظهار کرد: مطالعات نشان داده اند که این تغییرات سالانه یک فرایند شناختی اختصاصی است و خلق و خو به عنوان یکی از مهمترین جنبه های عملکرد مغز انسان، بیشتر از هر عملکرد دیگری تحت تاثیر تغییرات فصول قرار دارد.

ابهریان ادامه داد: تغییرات شناختی وابسته به فصل به خوبی قادر به توضیح اختلالات شناختی افراد همچون اختلال خواب و اشتها، احساس خستگی و عدم تمرکز، اختلال خلق و غم و اندوه و بی انگیزگی یا تحریک پذیری و پرخاشگری هستند که در دوره هایی از سال بروز می کنند.

وی اظهار کرد: در این راستا فصل بهار در میان چهار فصل از غنی ترین و مناسب ترین موقعیت شناختی و رفتاری انسان ها برخوردار بوده و نوروز موسم شکفتگی شناختی است.

ابهریان گفت: در مطالعه ای روی تغییرات ریتم فصلی، تعدادی شرکت کننده جوان و سالم مورد بررسی قرار گرفتند؛ این مطالعه با استفاده از تکنولوژی تصویربرداری مغزی عملکردی به روش تشدید مغناطیسی نشان داد که پاسخ مغز در فصول مختلف کاملا متفاوت است.

وی با بیان اینکه تغییرات فصلی در محیط باعث ایجاد بسیاری از تغییرات سالانه مشاهده شده در گونه های مختلف گیاهان و جانوران می شود، افزود: اگرچه تغییرات فصلی در انسان به دلیل صنعت و مدرنیته در مقایسه با دیگر موجودات زنده بسیار محدودتر است یا به خوبی مورد مطالعه قرار نگرفته است، با این وجود تاثیر تغییرات فصلی در بسیاری از تغییرات فیزیولوژیک مانند فشار و چربی خون و مصرف کالری آشکار شده است.

ابهریان ادامه داد: همچنین مطالعات اخیر نشان داده اند که تغییرات فصلی در بیان گروه بزرگی از ژن ها نقش دارند که این ژن ها در بیان گلبول های سفید و ذخیره چربی در بدن موثر هستند.

وی با اشاره به اینکه تغییرات فصول با تغییرات رفتاری همراه است، گفت: تغییرات در خلق و خو و رفتار انسان به طور گسترده ای مورد مطالعه قرار گرفته است؛ این مطالعات حاکی از بدترشدن خلق و خو در زمستان و بهتر شدن آن در فصل بهار است اما تغییرات شناختی ناشی از تغییر فصول به سادگی تغییرات رفتاری ناشی از آن نبوده و از پیچیدگی بیشتری برخوردار است.

ابهریان ادامه داد: در مطالعات حیوانی هسته سوپراکیاسماتیک که در تعیین چرخه شبانه روزی نقش دارد و همچنین تشکیلات ژنتیکی خاصی که در تعیین سیکل سالیانه دخالت دارند، مورد شناسایی قرار گرفته اند.

در انسان ها نیز این احتمال وجود دارد که همانند حیوانات یک سیستم زمان بندی برای چرخه شبانه روزی و سالیانه وجود داشته باشد.

وی به نقش تغییرات نور طبیعی (خورشید) و کوتاه و بلند بودن روز در این زمینه اشاره کرد و گفت: تغییرات نوری در چرخه سالیانه باعث تغییر در چرخه نوروترانسمیترها (انتقال دهنده های عصبی) یا واسطه های شیمیایی مغز می شوند و به نظر می رسد این فاکتورهای نوری باعث ایجاد تغییرات خلقی در انسان می شود با این وجود تغییرات شناختی مغز انسان در چرخه سالیانه مورد ابهام است.

ابهریان ادامه داد: یکی از دلایل این ابهام سخت بودن اندازه گیری تغییرات مغز در این چرخه است؛ برخی از عواملی که می توانند علمکردهای مغزی انسان را به صورت مستقیم تحت تاثیر قرار دهند، عبارتند از قرار گرفتن در معرض نور، ورزش و فعالیت فیزیکی، خواب و بیداری، دمای محیط، مصرف موادغذایی و تعاملات اجتماعی که اغلب این موارد در نوروز در بهترین وضعیت خود هستند.

** نقش دید و بازدید و تعاملات اجتماعی در سلامت روان نوروز موقع دیدوبازدید و فصل تعاملات اجتماعی است.

نقش تعاملات اجتماعی در بهبود عملکردهای مغزی در مطالعات زیادی نشان داده شده است.

انسان موجودی است اجتماعی که هرچه تعاملات اجتماعی بالاتری داشته باشد عملکردهای اجتماعی و شناخت اجتماعی در او افزایش می یابد و از همین رو است افرادی که روابط اجتماعی بیشتری دارند، از توانمندی های شناختی و سلامت روان بالاتری نیز برخوردارند.

عضو پژوهشگاه علوم شناختی در این خصوص گفت: شناخت اجتماعی بخشی از عملکردهای شناختی انسان است که بر اساس همدلی و همزبانی شکل می گیرد.

ابهریان افزود: دیدوبازدید نوروزی سبب کاهش اضطراب و استرس و افزایش آرامش و امنیت می شود و به طور کلی این دسته از تعاملات اجتماعی باعث افزایش هیجانات مثبت و همچنین افزایش اعتماد به نفس می شود.

وی خاطرنشان کرد: انسان موجودی اجتماعی است و مغز او نیز یک مغز اجتماعی است؛ امروزه نواحی مربوط به شناخت اجتماعی در مغز انسان به خوبی مشخص شده است که عبارتند از نواحی خاصی در لوب پیشانی و گیجگاهی، شیار گیجگاهی فوقانی و شیار میان آهیانه ای (پس سری) که این خود بر نقش دیدوبازدید و تعاملات اجتماعی در عملکردهای مغزی، شناختی و سلامت روان تاکید می کند.

ابهریان ادامه داد: این بخش از مغز انسان در زمینه تعاملات و دیدوبازدید تنها محدود به شناسایی مغز اجتماعی نیست بلکه اخیرا منطقه ای را در ناحیه تحتانی لوب گیجگاهی مغز انسان کشف کرده اند که تنها به چهره های آشنا، دوستان، اقوام و آشنایان واکنش نشان می دهد و دیدوبازدید نوروزی با تاثیر بر این منطقه فوق تخصصی بر مغز انسان تاثیر بسزایی بر مغز و عملکردهای شناختی آن دارد.

از این رو است که اهمیت دیدوبازدیدهای نوروزی و معاشرت با خانواده و اقوام بیش از پیش نمایان می شود و محققان و روانپزشکان بر آن صحه گذاشته و افراد را به آن توصیه می کنند.


کلید واژه ها: آب و هوا - هوایی - نوروز - حافظه - علوم - ایرنا - روان - نشان - روان شناختی - اعصاب - روانشناختی - پدیده - طبیعت - پیمان حسنی - سلامت روان - توانبخشی - سرما - پژوهشگاه - ایرانیان - گرما - خبرنگار - زمستانی - اجتماعی - افراطی - گیاهان - فناوری - متفاوت - مطالعه - افزایش - بهترین

آخرین اخبار سرویس:
نفت در معاملات آسیایی ثابت ماند

پلی به موفقیت؛ با برخی شتاب دهنده های ایرانی در حوزه گیم بیشتر آشنا شوید

12 خدمت گمرکی که دریافت اینترنتی دارند

نفت در معاملات آسیایی ثابت ماند

برنج ایرانی از سفره خانوارها حذف می شود؟

پزشکیان: ثبت سند خودرو در دفترخانه بستگی به نظر و سلیقه اشخاص دارد

پلی به موفقیت؛ با برخی شتاب دهنده های ایرانی در حوزه گیم بیشتر آشنا شوید

تکرار حوادث در معادن کرمان؛ معدنکاران باز هم قربانی شدند

آمپول های بوتاکس با مارک های متفرقه تاییدیه ندارند

ثبات نسبی در بازار سکه

رویترز: قیمت طلا کاهش یافت

ممنوعیت واردات برنج خارجی و افزایش قیمت برنج ایرانی

رویترز: قیمت طلا کاهش یافت

لغو محدودیت حمل لپ تاپ برای 10 شرکت هواپیمایی

گزیده اخبار روزانه پایگاه خبری «عصر خودرو» (29 تیر96)

سایه سنگین جریمه های آمریکا بر بانک های انگلیسی

فاصله 360 کیلومتری نیویورک تا واشنگتن DC تنها در 29 دقیقه با راه اندازی هایپرلوپ

ادامه روند افزایش شاخص بورس استانبول در ارقام بالای 100 هزار واحد

پرداخت به سپرده گذاران تعاونی منحله الزهرا

نیروگاه حرارتی چیست؟

دلار در بازار آزاد 5 تومان گران شد

دلار در بازار آزاد 5 تومان گران شد

ارزش پوند در مقابل یورو به پایین ترین حد طی هشت ماه گذشته رسید

معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خبر داد تخصیص اعتبار 214 میلیارد تومانی برای یارانه کتاب و مطبوعات

قطر: تحریم ها بر قراردادهای نفت و گاز تاثیرنداشت

سایه سنگین جریمه های آمریکا بر بانک های انگلیسی

سبقت گرفتن روسیه از عربستان در تولید نفت

طویل ترین لیموزین جهان/عکس

قیمت طلای جهانی کاهش یافت

بررسی نحوه عملکرد و ویژگی های ترمز دستی برقی

نیروگاه حرارتی چیست؟

عملیات اصلاح شبکه و انشعاب شهر گلستان در حال اجراست

استخدام 6ردیف شغلی در گروه صنعتی و پژوهشی زر ماکارون

قیمت طلای جهانی کاهش یافت

معاون وزیر ارتباطات اعلام کرد؛ جزییاتی از قاچاق مکالمات بین الملل

دو میلیارد دلار جریمه به خاطر دوستی با روسیه

اجرای 2500 میلیارد تومان پروژه در مناطق محروم کشور

خرید تضمینی گندم از مرز 8000 میلیارد تومان گذشت

فوران آب از جنوب قمر زحل+تصاویر

تنبل ترین کشور جهان کجاست؟ ‏

افزایش 18.7 درصدی حقوق بازنشستگان در سال جاری

جزییاتی از قاچاق مکالمات بین الملل

حضور کارمانیا با دو شاسی بلند و یک سدان در نمایشگاه شیراز

برای خرید خودرو آئودی چقدر باید هزینه کرد؟+جدول قیمت

چگونه فرد مارگزیده را نجات دهیم؟

رکوردشکنی روابط اقتصادی ایران و بلاروس

افزایش10 درصد مصرف برق در سال جاری

استخدام فروشنده ,حسابدار و برنامه نویس درفروشگاه پلازا

استخدام کارشناس حسابداری انبار باسابقه در یک بازرگانی خارجی / تهران

750 میلیارد ریال برای توسعه راه های اورامانات

30 درصد پرداختی به حساب سرخپوشان واریز می شود

عقب نشینی طلا در بازار جهانی

هواپیماهای وارد شده به کشور کهنه نیستند

عقب نشینی طلا در بازار جهانی

پرداخت به سپرده گذاران تعاونی منحله الزهرا

پاسخ مقام نفتی به 9 ابهام درباره قرارداد توسعه فاز 11پارس جنوبی

جزییات ایجاد 8هزار شغل توسط یک سازمان

حذف دفترچه های کاغذی تامین اجتماعی آغاز شد

مدیریت بخش آب در 4سال گذشته/تغییر نگاه از توسعه به مدیریت منابع

آب فلفل دلمه ای یک نوشیدنی شفابخش

750 میلیارد ریال برای توسعه توسعه راه های اورامانات

گزارش نمایشگاه بین المللی خودروی شیراز؛ حرارت بازار خودرو در گرمای تابستان

گزارش نمایشگاه بین المللی خودروی شیراز؛ حرارت بازار خودرو در گرمای تابستان

استخدام مدیر فروش آقا درشرکت تامین تجهیزات و تاسیسات ساختمانی

9.1 میلیارد تن زباله پلاستیکی روی زمین

آب فلفل دلمه ای یک نوشیدنی شفابخش

ثبات نسبی بر بازار سکه حاکم شد/دلار 5 تومان گران شد

استخدام کارمند فروش با حقوق ثابت،پورسانت،بیمه،پاداش

شش درصد جمعیت کشور بیش از 65سال سن دارند

برنامه توزیع 6 میلیون پرس غذا در طول روز

موسسه اعتباری کاسپین :فرآیند پرداخت به سپرده گذاران تعاونی منحله الزهرا از دوم مرداد آغاز می شود

هواپیماهای وارد شده به کشور کهنه نیستند

جدول جدید شرایط فروش اقساطی محصولات ایران خودرو

قیمت خر 4 برابر شد

کاهش قیمت طلا تحت سیاست های بانک مرکزی اروپا

موسسه اعتباری کاسپین :فرآیند پرداخت به سپرده گذاران تعاونی منحله الزهرا از دوم مرداد آغاز می شود

ادامه روند افزایش شاخص بورس استانبول در ارقام بالای 100 هزار واحد

تولد 22 سالگی آمازون؛ سیر پیشرفت یکی از بزرگترین شرکت های دنیا

مخوف ترین بازار سیاه در Dark Web متوقف شد!

موسسه اعتباری کاسپین :فرآیند پرداخت به سپرده گذاران تعاونی منحله الزهرا از دوم مرداد آغاز می شود

در چین اتفاق افتاد؛ قیمت خر 4 برابر شد

موسسه اعتباری کاسپین :فرآیند پرداخت به سپرده گذاران تعاونی منحله الزهرا از دوم مرداد آغاز می شود

مقام مسئول: بازنشستگان و فرزندان آنها آموزش مهارت کسب می کنند

افزایش 30 درصدی ظرفیت قطارهای تابستانی/اولویت حرکت با محور مشهد

رییس سازمان گسترش صنایع: 65درصد از واگذاری کارخانه ها، رهاسازی صنایع بود

معرفی جاهای دیدنی زاگرب؛ پایتخت کرواسی

توسعه اجتماعی رویکرد اصلی حوزه جوانان است

تولید خودروهای تجاری به 40 هزار دستگاه افزایش می یابد

خبر خوش بانک کارگشایی

گفتگوی 18:30: ایران در عصر طلایی معدن

برای خرید کلاه کپ چقدر باید هزینه کرد؟+جدول قیمت

شش درصد مردم ایران بیشتر از 65 سال سن دارند

خبر خوش بانک کارگشایی

تولید خودروهای تجاری به 40 هزار دستگاه افزایش می یابد

جزییاتی از قاچاق مکالمات بین الملل

آشفته بازار تعرفه پارکینگ در تهران!

خرید تضمینی گندم از مرز 8000 میلیارد تومان گذشت/ پرداخت 62 درصدی مطالبات

سپرده گذاران تعاونی الزهرا تعیین تکلیف می شوند

تکان بازار ارز با اظهارات خانم یلن و نامه های پسر ترامپ

طرز تهیه شیرینی نارگیلی پرتقالی بدون فر

استخدام سرپرست تبلیغات،کارشناس تبلیغات،کارشناس شبکه/ کاگو

ثبات نسبی در بازار سکه

65درصد از واگذری های سازمان گسترش صنایع انحراف داشته است

عبور روزانه 1100 پرواز از آسمان ایران

ثبات نسبی در بازار سکه/ دلار 5 تومان گران شد

موسسه کاسپین: 860 میلیارد تومان به سپرده گذاران فرشتگان پرداخت شد/روند تعیین تکلیف بر اساس زمان بندی اعلام شده

مرکز جامع مراقبتی توانبخشی معلولین و سالمندان رحمت بافق افتتاح شد

وعده های سیف در حد شعار بود

وقف چی؛ وعده های سیف در حد شعار بود

آمریکا قوانین بازار نفت را لغو میکند

استخدام کارشناس فروش(بدون بازاریابی) درشرکتی معتبر

یارانه مطبوعات در مناطق محروم 3 برابر شد /اجرای 300 طرح عمرانی در حوزه فرهنگ و هنر

رونمایی از «مرسدس بنز E200 نیوفیس» در نمایشگاه خودروی شیراز

ممنوعیت واردات برنج خارجی و افزایش قیمت برنج ایرانی

خط تولید خودروی جایگزین پراید شهریورماه امسال آغاز به کار می کند

فروش نقدی و اقساطی سوزوکی ویتارا و هایما توربو ویژه مرداد 96

طبق آمار گمرک؛ آجرهای سرامیکی ایران در ساخت و ساز کدام کشورها بکار گرفته می شود؟

آجرهای سرامیکی ایران در ساخت و ساز کدام کشورها بکار گرفته می شود؟

مدیر روابط عمومی منطقه آزاد اروند: منطقه آزاد اروند برنامه ای برای تعطیلی بازار کنزل المال خرمشهر ندارد

امحاء 6 میلیون نخ سیگار قاچاق در مریوان

استخدام فروشنده،با حقوق و مزایای عالی در شرکت نیکسان در یزد

رونمایی از نخستین شبکه اجتماعی پرداخت در نمایشگاه الکامپ

کرباسیان: من سرباز نظام هستم

گزارشی از پیرمرد عطر فروش مشهدی

کرباسیان: من سرباز نظام هستم

بازگشت عینک های هوشمند گوگل به بازار

جزییات ایجاد 8هزار شغل توسط سازمان گسترش و نوسازی

افزایش نگران کننده مصرف بنزین در کشور

بازگشت عینک های هوشمند گوگل به بازار

طرح تنفس به مدت پنج تا 10 سال اجرا می شود

کفشی قدیمی با قیمتی نجومی!

فرش بافان در انتظار حمایت های بیمه ای + گزارش

وضعیت سدهای تامین کننده آب کشور چگونه است؟

مدیر فرودگاه های کردستان عنوان کرد دمای 40 درجه ای هوا علت تاخیر پرواز سنندج ـ تهران

یک کامپیوتر گیمینگ خوش قیمت با رم های GEIL EVO Spear

ممنوعیت واردات برنج خارجی

استخدام کارشناس بازرگانی در شرکت معتبر تولیدی

دلار 5 تومان گران شد

860 میلیارد تومان به سپرده گذاران فرشتگان پرداخت شد/روند تعیین تکلیف بر اساس زمان بندی اعلام شده

وضعیت سدهای تامین کننده آب کشور چگونه است؟

8 دلیل برای کسل بودن

آغاز برداشت کلزا در قوچان

جزییات ایجاد 8 هزار شغل توسط یک سازمان

مقاوم سازی ونوسازی واحدهای مسکونی روستایی در مهاباد + گزارش

منتظر گزارش کارشناسان ایمنی و اداره کار درباره جزییات حادثه هستیم

استخدام کارشناس توسعه منابع انسانی در شرکت چرم درسا

توزیع روزانه 6 میلیون پرس غذا در ایام اربعین

صادرات 33 درصد سنگ آهن

چگونه چشمان زیبا داشته باشیم؟

رویترز: قیمت طلا تحت سیاست های بانک مرکزی اروپا کاهش یافت

کاسپین:860 میلیارد تومان به سپرده گذاران فرشتگان پرداخت شد

دانشمندان: برای نجات زمین باید به سرعت غلظت گاز CO2 در جو را کاهش داد

دولت تشریفات تنها چشم به اجرای برجام دوخته است/دولت با دست خود گور منابع درآمدی را کنده است

دانشمندان: برای نجات زمین باید به سرعت غلظت گاز CO2 در جو را کاهش داد

قیمت نقره در مسیر صعود

صادرات 33 درصد سنگ آهن/توقف خام فروشی تا پایان 97

هدررفت 1 بشکه آب برای تصفیه 1 بشکه نفت!

هشدارمدیرعامل آب منطقه ای استان مرکزی درمورد وضعیت بحرانی آبهای زیرزمینی استان

ردیابی آفت سرخرطومی حنایی خرما در آبادان آغاز شد

چرا نتیجه انتخابات نتوانست شتاب دهنده ای قوی برای رشد بازار سرمایه محسوب شود؟

کشف 3.8 تن کوکایین در آلمان

اینتل تمامی برنامه های مرتبط با توسعه تجهیزات پوشیدنی خود را متوقف کرد

استخدام بازاریاب،کارشناس فروش،سرپرست فروش،منشی با مزایا

مصرف بی رویه بنزین نگران کننده است

عبدالمجید شیخی در گفت وگو با فارس: دولت تشریفات تنها چشم به اجرای برجام دوخته است/دولت با دست خود گور منابع درآمدی را کنده است

عکس ؛ ویلای 33 میلیاردی سلطان به فروش نرسید

12 خدمت گمرک اینترنتی شد

آغار مجدد عملیات احداث تقاطع غیرهمسطح ورودی سنجان + فیلم

افزایش ورود مسافران تابستانی به مهاباد + گزارش

نگرانی فرماندار مریوان از افزایش پوشش نیزاری دریاچه زریبار

اقبال دوباره کشاورزان به کشت پنبه، با ارقام پرمحصول

صنایع و معادن بوشهر نیازمند 7 هزار و 500 میلیارد ریال تسهیلات

بهره برداری از دو طرح بهزیستی درعشق آباد

50 هزار میلیارد ریال تفاهمنامه اقتصادی در رفسنجان امضا شد

860 میلیارد تومان به سپرده گذاران فرشتگان پرداخت شد

ثبات نسبی در بازار سکه/ دلار 5 تومان گران شد

ذخیره سازی 35 هزار تن گندم در نهاوند+گزارش

بهره برداری از نخستین واحد فراوری سنگ جنوب استان در خلخال

گشایش نمایشگاه بین المللی برق و الکترونیک در مشهد

آغاز برداشت رطب از نخلستان های آبادان

رونمایی از پروژه نسخه الکترونیک باحضور وزیر تعاون،کار و برای اولین بار در کشور در یزد

اضافه برداشت بانکها کنترل شد

ثبات نسبی در بازار سکه و ارز

860 میلیارد تومان به سپرده گذاران فرشتگان پرداخت شد/روند تعیین تکلیف بر اساس زمان بندی اعلام شده

بانک کارگشایی اعلام کرد:دادن تسهیلات تا سقف20میلیون ریال با رهن طلا

با این اکسیر خانگی چشمانی جذاب داشته باشید

بومی سازی تجهیزات پزشکی در شیراز

بعداز فوت سرپرست خانوار چطور یارانه را دریافت کنیم؟

ارزش یورو در مقابل دلار به بالاترین رقم در 14 ماه اخیر رسید

جهانگیری: مصوبه عرضه محصولات ذرت، جو و برنج در بورس کالا ابلاغ شد

بیمه سامان با مونیخ ری اتکایی بست

شرایط بخشش جرائم مالیاتی صاحبان مشاغل خودرو

معامله 162 میلیون کیلووات ساعت برق در هفته ای که گذشت

فوت موکل، وکالت را باطل می کند

روابط عمومی موسسه کاسپین: 860 میلیارد تومان به سپرده گذاران فرشتگان پرداخت شد/روند تعیین تکلیف بر اساس زمان بندی اعلام شده

شش درصد مردم ایران بیشتر از 65 سال سن دارند

استخدام 200 نیرو از طریق آزمون سازمان بنادر و دریانورد

استخدام کارشناس فروش کشاورزی در شرکت توزیع نهاده کشاورزی

استخدام کارشناس پشتیبانی فروش در شرکت کارن

هند خرید نفت از ایران را کاهش داد

نوروز و سلامت روان

نوروز و سلامت روان