مطالب مرتبط:
برپایی 30 ایستگاه امنیت و سلامت نوروز در استان اصفهان
تردد در راه های اصلی کشور روان است
تردد روان در محورهای فارس
وضعیت جاده ها در ساعات اخیر؛ تردد در راه های اصلی کشور روان است
وضعیت جاده ها در ساعات اخیر؛ تردد در راه های اصلی کشور روان است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 30 اسفند 1395 ساعت 16:202017-03-20اقتصادي

نوروز و سلامت روان


ایرنا- فصل بهار و تغییرات آب و هوا پس از گذر از زمستانی سرد با روزهای کوتاه و همراه شدن آن با عید نوروز و آداب و رسوم خاصی همچون دیدوبازدید اقوام و دوستان، - به وضوح در بهبود خلق و خوی ایرانیان موثر بوده به گونه ای که مطالعات روانشناختی نیز بر آن تاکید دارد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایرنا، مطالعات نشان داده اند که وقوع یک رویداد جدید بسیاری از وقایع شناختی را به دنبال دارد که با حافظه، یادگیری، ادراک و توجه مرتبط هستند.

این تغییرات باعث افزایش توجه و باقی ماندن آن محرک در مغز و حافظه می شود هرچه این تازگی با هیجانات در ارتباط باشند، این اثر قوی تر بوده و هر چه این هیجانات مثبت تر باشند، توجه، حافظه و یادگیری بیشتر خواهد بود که در این میان بهار طبیعت بیشترین تاثیر را می تواند به عنوان پدیده ای دل انگیز داشته باشد.

دکتر پیمان حسنی ابهریان متخصص علوم اعصاب شناختی و رییس مرکز مغز و شناخت پژوهشگاه علوم شناختی در این خصوص به خبرنگار علمی ایرنا اظهار کرد: از دیدگاه علوم اعصاب شناختی نوروز از سه منظر نوشدن و تازگی، تغییرات آب و هوایی و دیدوبازدید و تعاملات اجتماعی دارای اهمیت است.

وی افزود: در رابطه با نوشدن و تازگی؛ نوروز آغازگر بهار و بهار آغاز نوشدن و تازگی بوده و تازگی خود غنی ترین منبع شناختی است.

ابهریان ادامه داد: توجه و یادگیری بهتر در بهار و طبیعت اگرچه تاکنون به طور دقیق مورد مطالعه قرار نگرفته، اما برای بسیاری از ما ملموس و قابل درک است.

وی علت این پدیده را علاوه بر تازگی و نو بودن، در کدگذاری موثرتر در حافظه به دلیل وجود کدهای گوناگون و خوشایند از فرایندهای حسی متفاوت همچون آواز پرندگان، بوی گل ها، طراوت و شادابی گیاهان و زمزمه آب و باد در بهاران دانست و گفت: به همین دلیل است که بهار بهترین فصل برای یادگیری به شمار می آید.

** تغییرات آب و هوایی و عملکردهای شناختی دبیر کارگروه توانبخشی شناختی ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی در مورد تغییرات آب و هوایی و تاثیر آن بر عملکردهای شناختی افراد گفت: مطالعات نشان داده اند که تغییرات دما عملکردهای شناختی را تحت تاثیر قرار می دهند.

ابهریان توضیح داد: تغییرات آب و هوایی و محیط های افراطی مانند گرما یا سرمای شدید می توانند بر عملکردهای شناختی افراد تاثیر گذاشته و عملکرد شناختی آنها را با توجه به فرایندهای زیست شناختی یا روان شناختی تغییر دهند؛ عملکردهای شناختی پیچیده نسبت به تنش گرمایی شدید آسیب پذیر است و سرما نیز هر دو نوع عملکردهای ساده و پیچیده شناختی را تحت تاثیر قرار می دهد.

وی اظهار کرد: مطالعات نشان داده اند که این تغییرات سالانه یک فرایند شناختی اختصاصی است و خلق و خو به عنوان یکی از مهمترین جنبه های عملکرد مغز انسان، بیشتر از هر عملکرد دیگری تحت تاثیر تغییرات فصول قرار دارد.

ابهریان ادامه داد: تغییرات شناختی وابسته به فصل به خوبی قادر به توضیح اختلالات شناختی افراد همچون اختلال خواب و اشتها، احساس خستگی و عدم تمرکز، اختلال خلق و غم و اندوه و بی انگیزگی یا تحریک پذیری و پرخاشگری هستند که در دوره هایی از سال بروز می کنند.

وی اظهار کرد: در این راستا فصل بهار در میان چهار فصل از غنی ترین و مناسب ترین موقعیت شناختی و رفتاری انسان ها برخوردار بوده و نوروز موسم شکفتگی شناختی است.

ابهریان گفت: در مطالعه ای روی تغییرات ریتم فصلی، تعدادی شرکت کننده جوان و سالم مورد بررسی قرار گرفتند؛ این مطالعه با استفاده از تکنولوژی تصویربرداری مغزی عملکردی به روش تشدید مغناطیسی نشان داد که پاسخ مغز در فصول مختلف کاملا متفاوت است.

وی با بیان اینکه تغییرات فصلی در محیط باعث ایجاد بسیاری از تغییرات سالانه مشاهده شده در گونه های مختلف گیاهان و جانوران می شود، افزود: اگرچه تغییرات فصلی در انسان به دلیل صنعت و مدرنیته در مقایسه با دیگر موجودات زنده بسیار محدودتر است یا به خوبی مورد مطالعه قرار نگرفته است، با این وجود تاثیر تغییرات فصلی در بسیاری از تغییرات فیزیولوژیک مانند فشار و چربی خون و مصرف کالری آشکار شده است.

ابهریان ادامه داد: همچنین مطالعات اخیر نشان داده اند که تغییرات فصلی در بیان گروه بزرگی از ژن ها نقش دارند که این ژن ها در بیان گلبول های سفید و ذخیره چربی در بدن موثر هستند.

وی با اشاره به اینکه تغییرات فصول با تغییرات رفتاری همراه است، گفت: تغییرات در خلق و خو و رفتار انسان به طور گسترده ای مورد مطالعه قرار گرفته است؛ این مطالعات حاکی از بدترشدن خلق و خو در زمستان و بهتر شدن آن در فصل بهار است اما تغییرات شناختی ناشی از تغییر فصول به سادگی تغییرات رفتاری ناشی از آن نبوده و از پیچیدگی بیشتری برخوردار است.

ابهریان ادامه داد: در مطالعات حیوانی هسته سوپراکیاسماتیک که در تعیین چرخه شبانه روزی نقش دارد و همچنین تشکیلات ژنتیکی خاصی که در تعیین سیکل سالیانه دخالت دارند، مورد شناسایی قرار گرفته اند.

در انسان ها نیز این احتمال وجود دارد که همانند حیوانات یک سیستم زمان بندی برای چرخه شبانه روزی و سالیانه وجود داشته باشد.

وی به نقش تغییرات نور طبیعی (خورشید) و کوتاه و بلند بودن روز در این زمینه اشاره کرد و گفت: تغییرات نوری در چرخه سالیانه باعث تغییر در چرخه نوروترانسمیترها (انتقال دهنده های عصبی) یا واسطه های شیمیایی مغز می شوند و به نظر می رسد این فاکتورهای نوری باعث ایجاد تغییرات خلقی در انسان می شود با این وجود تغییرات شناختی مغز انسان در چرخه سالیانه مورد ابهام است.

ابهریان ادامه داد: یکی از دلایل این ابهام سخت بودن اندازه گیری تغییرات مغز در این چرخه است؛ برخی از عواملی که می توانند علمکردهای مغزی انسان را به صورت مستقیم تحت تاثیر قرار دهند، عبارتند از قرار گرفتن در معرض نور، ورزش و فعالیت فیزیکی، خواب و بیداری، دمای محیط، مصرف موادغذایی و تعاملات اجتماعی که اغلب این موارد در نوروز در بهترین وضعیت خود هستند.

** نقش دید و بازدید و تعاملات اجتماعی در سلامت روان نوروز موقع دیدوبازدید و فصل تعاملات اجتماعی است.

نقش تعاملات اجتماعی در بهبود عملکردهای مغزی در مطالعات زیادی نشان داده شده است.

انسان موجودی است اجتماعی که هرچه تعاملات اجتماعی بالاتری داشته باشد عملکردهای اجتماعی و شناخت اجتماعی در او افزایش می یابد و از همین رو است افرادی که روابط اجتماعی بیشتری دارند، از توانمندی های شناختی و سلامت روان بالاتری نیز برخوردارند.

عضو پژوهشگاه علوم شناختی در این خصوص گفت: شناخت اجتماعی بخشی از عملکردهای شناختی انسان است که بر اساس همدلی و همزبانی شکل می گیرد.

ابهریان افزود: دیدوبازدید نوروزی سبب کاهش اضطراب و استرس و افزایش آرامش و امنیت می شود و به طور کلی این دسته از تعاملات اجتماعی باعث افزایش هیجانات مثبت و همچنین افزایش اعتماد به نفس می شود.

وی خاطرنشان کرد: انسان موجودی اجتماعی است و مغز او نیز یک مغز اجتماعی است؛ امروزه نواحی مربوط به شناخت اجتماعی در مغز انسان به خوبی مشخص شده است که عبارتند از نواحی خاصی در لوب پیشانی و گیجگاهی، شیار گیجگاهی فوقانی و شیار میان آهیانه ای (پس سری) که این خود بر نقش دیدوبازدید و تعاملات اجتماعی در عملکردهای مغزی، شناختی و سلامت روان تاکید می کند.

ابهریان ادامه داد: این بخش از مغز انسان در زمینه تعاملات و دیدوبازدید تنها محدود به شناسایی مغز اجتماعی نیست بلکه اخیرا منطقه ای را در ناحیه تحتانی لوب گیجگاهی مغز انسان کشف کرده اند که تنها به چهره های آشنا، دوستان، اقوام و آشنایان واکنش نشان می دهد و دیدوبازدید نوروزی با تاثیر بر این منطقه فوق تخصصی بر مغز انسان تاثیر بسزایی بر مغز و عملکردهای شناختی آن دارد.

از این رو است که اهمیت دیدوبازدیدهای نوروزی و معاشرت با خانواده و اقوام بیش از پیش نمایان می شود و محققان و روانپزشکان بر آن صحه گذاشته و افراد را به آن توصیه می کنند.


کلید واژه ها: آب و هوا - هوایی - نوروز - حافظه - علوم - ایرنا - روان - نشان - روان شناختی - اعصاب - روانشناختی - پدیده - طبیعت - پیمان حسنی - سلامت روان - توانبخشی - سرما - پژوهشگاه - ایرانیان - گرما - خبرنگار - زمستانی - اجتماعی - افراطی - گیاهان - فناوری - متفاوت - مطالعه - افزایش - بهترین

آخرین اخبار سرویس:
بازنشستگان و مستمری بگیران وام 30 میلیونی می گیرند

سایپا محصولات خود را رسماً گران کرد+ لیست قیمتهای جدید

افزایش آسیب دیده های سیل باغملک به 200 خانوار

استخدام کارشناس انرژی(رشته مهندسی مکانیک) در شرکت معتبر

کمک حسابدار خانم بصورت تمام وقت در یک شرکت بازرگانی معتبر

استخدام مهندس الکترونیک،تکنسین الکترونیک آقا در پارسا

استخدام 4 ردیف شغلی در شرکت کاسپین ماشین خاورمیانه

استخدام سر مدرس آقا در موسسه زبان ایرانمهر

استخدام کارگر نیمه ماهر نجار در کارخانه صندلی سازی جهانتاب

استخدام کارشناس جذب مشتری,سر مدرس در موسسه زبان ایرانمهر

برای خرید انواع کالسکه چقدر باید هزینه کرد؟+جدول قیمت

یارانه نقدی مرداد فردا شب واریز می شود

از سرگیری سوآپ نفت خام از دریای خزر

زمان واریز اولین سود سهام عدالت

تسریع در بازآفرینی شهری با حمایت های دولت و اعطای تسهیلات نوسازی بافت فرسوده

یارانه نقدی مرداد فردا شب واریز می شود

خبرهای نگران کننده از سیل باغملک

مقایسه میزان استناد جهانی به مقالات علمی بیش از 20 مسئول علمی کشور

ترانزیت بیش از 107هزار تن کالا در استان گیلان

تولد دوباره سوناتا

اوباما رکورد لایک در تاریخ توییتر را شکست +عکس

زیبایی صورت تان را با 10 روش طبیعی برای همیشه حفظ کنید

کاهش تجارت تاجیکستان با چین و روسیه در 7 ماه 2017

چرا نباید با چراغ روشن بنزین رانندگی کنید؟

تیترامشب/ بازار سرمایه؛ عملکرد و چشم انداز

وام ضربتی ازدواج در پیچ اعتبار

تسلا؛ نماد خواستن ها و توانستن ها (قسمت اول)

اعترافات تلخ سازمان ملل در مورد اوضاع نابسامان یمن

تجارت آزاد چیست؟

ذخایر داده ای کشور دیجیتالی می شود

کاهش ریسک مبادله چک

نقاط کور راننده کم می شود +عکس

طرح آموزشی ارتقاء ایمنی موتورسواران دربیش از750 روستای گیلان اجرا شد

چگونه زعفران تقلبی را تشخیص دهیم؟

معرفی میتسوبیشی اکسپندر جدید+عکس

واریز یارانه مردادماه

مهم ترین استانداردهای ایران در صنایع غذایی و خودروسازی وجود دارد

سازمان ملل: تنها 38 درصد وعده کمک های مالی خارجی برای یمن محقق شده است

660 تن کالای قاچاق در هرمزگان کشف و معدوم شد

اس ام اس و پیامک خنده دار

از سرگیری سوآپ نفت خام از دریای خزر

یارانه نقدی مرداد فردا شب واریز می شود

آیا میدانید؛ چطور می توانید اتومبیلتان را به بهترین شکل ممکن پولیش کنید؟!

همکاری دانشجویان فنی وحرفه ای با عنوان کار دانشجویی

ایجاد نمایشگاه دائمی عرضه تولیدات داخلی نقطه عطف حمایت از تولید کنندگان

درآمد ماهانه خانوارهای ایرانی؛ 3 میلیون تومان

بانک های آذربایجان غربی روزانه به 520 نفر از متقاضیان، تسهیلات ازدواج پرداخت کنند

صدور پروانه ساخت دفتر اتاق بازرگانی در آمل

فیلم:بزرگترین کامیون جهان

مفهموم تجارت آزاد چیست؟

تصاویر دیدنی از بزرگ ترین و قدرتمندترین ناو جنگی انگلیس

نمایشگاه بین المللی دام و طیور در مشهد گشایش یافت

شهردار بجنورد: بودجه شهرداری در یک سال گذشته کمترین انحراف را داشته است

فرماندار گرمی: پالایشگاه نفت پرچین در مرحله پایانی اخذ مجوز است

«فولکس واگن»، تسلا را شکست می دهد؟

یارانه مردادماه فردا واریز می شود

بررسی دوربین سلفی Nova 2 Plus؛ به دنیای سلفی سلام کن!

فرود اضطراری هواپیمای تهران - بندرعباس

10 اشتباه به هنگام استفاده از خودرو (2)

کلاهبرداری 5 میلیاردی برای سود 43 درصد

واکنش ناجا به خبری که در اخبار شبانگاهی پخش شد

تجارت آزاد چیست؟

جزییات فرود اضطراری هواپیمای کیش ایر در فرودگاه مهرآباد

دعوت به همکاری تاکسی سرویس پروینی / تبریز

به چند نفر چرخ کار ماهر آقا نیازمندیم / تبریز

افزایش قیمت 4 محصول رنو و هیوندای

تعطیلی کلیه شعب موسسه اعتباری حافظ برابر دستور قضایی

رنو رتبه نخست بازار خودروهای وارداتی ایران را از آن خود کرد

روستاهای داخل مخزن سد نرماب جابه جا می شوند

انتقاد سیف از عملکرد بانک ها

قیمت آپارتمان های 80 تا 100 مترمربع در تهران

استخدام همکار خانم نیازمندیم / تبریز

استخدام اشپز ماهر ونیمه ماهر و نیروی کار (خانم) / تبریز

محصولات سایپا گران شد

چالش بین وزارت خانه ها تنظیم بازار محصولات کشاورزی را ناکارآمد کرده است

میانگین سن ازدواج زنان در آذربایجان غربی به 23 سال رسید

چهارمین نشست یکروزه هماهنگی ارگان های دریایی مرتبط تولید داده های پایه تراز آب دریای خزر

مدیرعامل عمران ومسکن شمال منصوب شد

اختصاص 300 میلیارد ریال برای طرح هادی مناطق زلزله زده خراسان رضوی

نرخ قطعی معاملات آپارتمان در شرق تهران؟ +جدول

چرا نباید با چراغ روشن بنزین رانندگی کرد؟

باریک ترین ردیاب بلوتوثی دنیا به بازار آمد! +تصاویر

جذب نیروی کارآمد بازاریابی و فروش / تبریز

قیمت نفت از مرز 51 دلار عبور کرد

میانگین هزینه خانوار شهری ایران پارسال 393 میلیون ریال بود

رنگ خاص گوشی Honor 9

رفع معضل بیکاری در گرو اجرای دقیق سیاست اقتصاد مقاومتی است

بازار داغ خارک و رطب در آبادان

عکس/SandRacer؛ جدیدترین ابرخودروی اماراتی

کارگران بزرگترین معدن طلای ایران 5 ماه حقوق نگرفته اند!

14 اولویت تیم جدید اقتصادی

افزون بر سه میلیون و 100 هزار سهم در بورس سمنان معامله شد

با 150میلیون کجا می توان خانه خرید؟ +جدول

قیمت خودرو دست دوم در بازار+ جدول

کلیه شعب موسسه اعتباری حافظ پلمپ گردید

پاسخ دفتر سخنگوی «ناجا» به خبر ادامه فعالیت بعضی از شعبات «مؤسسه حافظ»

ویزیتور در شرکت بهروان شیمی / تبریز

خانم با روابط عمومی بالا / تبریز

تلگرام صوتی آزاد می شود یا نه؟

سیف: اولویت امسال نظام بانکی حمایت از تولید است

استخدام کارشناس بازاریابی و فروش،باسابقه در یک شرکت معتبر

یک مغالطه ظریف درباره جذب سرمایه گذاری خارجی/ مقایسه آمار «جذب شده» دولت دهم با آمار «مصوب» دولت یازدهم

کارگران چقدر مالیات دادند؟ +جدول

سود سهام عدالت چقدر است؟

ابلاغ قانون اصلاح ماده 86 قانون مالیات های مستقیم

کاهش 5.6 درصدی مبلغ چک های برگشتی در تیرماه

انتقاد سیف از عملکرد بانک ها/تسهیلات به بنگاه ها قابل قبول نیست!

احمدی: برنامه محوری از نقاط قوت وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی است

یارانه مرداد، پنجشنبه واریز می شود

استخدام خودرو نیسان -یخچال دار / تبریز

به یک فروشنده ماهر خانم تمام وقت برای کار در بوتیک / تبریز

130هزار و 634میلیارد ریال مبلغ چک های برگشتی تیرماه

شورولت کوروت گرنداسپرت در برابر پورشه 911 کاررا S؛ نبرد خشونت و ظرافت

استخدام کارگر مرغداری / تبریز

خبر وزیر پیشنهادی اقتصاد از سود سهام عدالت

ترویج فرهنگ اصلاح الگوی مصرف در بندر امام خمینی

چگونه زعفران تقلبی را تشخیص دهیم؟

پلمب 10مجموعه ورزشی در سه ماه اخیر در شمال شرق تهران

ارتقای روابط ایران و ارمنستان با تولید و صادرات مشترک مناطق آزاد ارس و مغری

ذخایر داده ای کشور دیجیتالی می شود

جدیدترین تراشه 10 نانومتری اینتل رونمایی شد +عکس

استخدام لفنچی شیفت شب آژانس / تبریز

نگاه نسبت به صنعت اسباب بازی، شعارزده است

استخدام بازاریاب با دریافتی سه میلیون تومان / تبریز

توسعه فعالیت های «کناف» با سرمایه گذاری های جدید

احمدی: برنامه محوری از نقاط قوت وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی است

نگاه نسبت به صنعت اسباب بازی، شعارزده است

ترویج فرهنگ اصلاح الگوی مصرف در بندر امام خمینی

آغاز طرح واگذاری کارگاههای کوچک به کارآفرینان

افزایش سه برابری تسهیلات طرح رونق اقتصادی

اختصاص 100 میلیارد تومان اعتبار به شورای اجتماعی کشور

بدری: واردات محصولات ترایخته بدون ضابطه در حال انجام است

یارانه مرداد، پنجشنبه واریز می شود

جذب نیرو بازاریاب با تجربه / تبریز

نرخ بلیت هواپیما برای سفر به مشهد سر به فلک کشید

راهکار دولت اندونزی برای مقابله با انبوه زباله های پلاستیکی

عملیات اجرایی گازرسانی برای 8300 خانوار روستایی اردبیل آغاز می شود

یک مسئول کشوری: بسته بندی با کیفیت پایین صادرات کالا را با مشکل مواجه می کند

استخدام مهندس مکانیک / تبریز

انتقاد سیف از عملکرد بانک ها

ارسال لایحه اصلاح قانون پولی و بانکی کشور به مجلس

71 پروژه کشاورزی در خراسان شمالی آماده بهره برداری شد

رییس پلیس آگاهی قم مطرح کرد کلاهبرداری 50 میلیارد ریالی برای سود 43 درصد

پشت پرده برکناری مدیرعامل موسسه نور

مسکن کشید بالا!

با تحقق برنامه‎های «شریعتمداری»، آینده روشنی در انتظار صنعت است

استخدام حسابدارخانم با حقوق یک میلیون / تبریز

تعداد مردان متاهل از زنان پیشی گرفت! +جدول

اضافه شدن یک معاونت جدید به ساختار دولت

آغاز بکارنمایشگاه بین المللی کشاورزی و صنعت مرغداری، دامپروری و شیلات +گزارش

48 فلافل در یک نان ساندویچ

کشوری که از آن چوب کبریت وارد می کنیم

استخدام کارشناس فروش در یک شرکت معتبر

نرخ جدید بیمه حوادث راننده متناسب با نوع خودرو اعلام شد

افزایش 50 درصدی اعتبارات واحد های تولیدی مشکل دار کشور

«نیلی» به عنوان دستیار ویژه رییس جمهور در امور اقتصادی منصوب شد

توقف پرواز هواپیمای سم پاش در استان اردبیل / استفاده از سموم در کشاورزی استان به حداقل رسید

میانگین هزینه خانوار شهری ایران سال گذشته 393 میلیون ریال بود

برای خرید انواع کالسکه چقدر باید هزینه کرد؟+جدول قیمت

گزارش تصویری؛ ایده بازار نانو

اجرای طرح کارورزی فارغ التحصیلان دانشگاهی در دوگنبدان

نگاه نسبت به صنعت اسباب بازی، شعارزده است

استخدام دفتروکالت منشی / تبریز

استخدام منشی خانم شرکت معتبر بازرگانی / تبریز

احیای صنعت فولاد در چهارمحال و بختیاری + فیلم

افتتاح اولین مرکز اجتماع درمان مدار "TC" استان در شهرستان پارس آباد

وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی برنامه ای برای مدیریت بازار مصرف ندارد

معاون وزیر ورزش و جوانان : یک هزار و 500 خانه ورزش روستایی را تجهیز خواهیم کرد

چرا در گرما احساس رخوت می کنیم؟

برگزاری اولین کنفرانس بین المللی و پنجمین کنفرانس ملی ارگانیک و مرسوم در اردبیل

اپل یک میلیارد دلار برای تولید برنامه های تلویزیونی کنار گذاشته است

«حجتی» مدیران بازنشسته را کنار بگذارد

با ارسال پیامک چک بی محل را شناسایی کنید

تاریخ پرداخت یارانه مردادماه

ابتکار جوان تبریزی 1000 تهرانی را صاحب شغل کرد

یارانه مردادماه فردا واریز می شود

اقدام زیست محیطی شرکت نفت: لوله کشی غیرفلزی در خوزستان

عدم آمادگی بانک های مستقر در انگلیس برای خروج

­بهای نفت ‏شاخص ‏نیویورک افزایش یافت

نمایشگاه تجارت فضایی و دفاعی در تایوان

75درصد زمین های کشاورزی بستک به آبیاری نوین مجهز شده است

گلایه از مهریه هایی که جوانان را به زندان می اندازد/ قانون چه می گوید؟

نماینده مخالف با وزیر کشاورزی: واردات بی ضابطه محصولات تراریخته از نقاط ضعف وزارت جهاد کشاورزی است

21 واحد تولیدی دهگلان غیرفعال است

فارس گزارش می دهد: عرضه مجدد دارایی پس داده شده/ درخواست سازمان خصوصی سازی برای عرضه مجدد بلوک کنترلی حفارس

رییس جمهوری انتخاب درستی برای وزارت صنعت، معدن و تجارت انجام داده است

پیشرفت 70 درصدی ساخت فاز دوم بوستان نماز

همایش ملی گلخانه داران کشور در شیراز + فیلم

دلار آمریکا در بازار آزاد بازهم گران تر شد

بررسی راهکارهای افزایش تولید محصولات گلخانه ای در شیراز

اعطاء 131 میلیارد ریال وام قرض الحسنه به مددجویان تحت حمایت

خرید 21 هزار تن گندم از کشاورزان مهاباد

افزون بر سه میلیون و 100 هزار سهم در بورس سمنان معامله شد

استخدام مدیر و سرپرست فروش جهت شرکت بازرگانی تولیدی

بیل گیتس رکورد خود در بخشش به خیریه در قرن جدید را شکست

آمارهای ساخت و ساز خروج از رکود ساختمان را تایید می کند

استقبال از افزایش ضریب امنیتی بسته بندی قطعات یدکی سایپا

افسار واردات بی رویه چه زمانی کشیده خواهد شد؟

یارانه مرداد، پنجشنبه واریز می شود

اختصاص 90 میلیارد ریال اعتبار برای ساخت مسکن مددجویی کمیته امداد در آذربایجان غربی

نوروز و سلامت روان

نوروز و سلامت روان