مطالب مرتبط:
برپایی 30 ایستگاه امنیت و سلامت نوروز در استان اصفهان
تردد در راه های اصلی کشور روان است
تردد روان در محورهای فارس
وضعیت جاده ها در ساعات اخیر؛ تردد در راه های اصلی کشور روان است
وضعیت جاده ها در ساعات اخیر؛ تردد در راه های اصلی کشور روان است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 30 اسفند 1395 ساعت 16:202017-03-20اقتصادي

نوروز و سلامت روان


ایرنا- فصل بهار و تغییرات آب و هوا پس از گذر از زمستانی سرد با روزهای کوتاه و همراه شدن آن با عید نوروز و آداب و رسوم خاصی همچون دیدوبازدید اقوام و دوستان، - به وضوح در بهبود خلق و خوی ایرانیان موثر بوده به گونه ای که مطالعات روانشناختی نیز بر آن تاکید دارد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایرنا، مطالعات نشان داده اند که وقوع یک رویداد جدید بسیاری از وقایع شناختی را به دنبال دارد که با حافظه، یادگیری، ادراک و توجه مرتبط هستند.

این تغییرات باعث افزایش توجه و باقی ماندن آن محرک در مغز و حافظه می شود هرچه این تازگی با هیجانات در ارتباط باشند، این اثر قوی تر بوده و هر چه این هیجانات مثبت تر باشند، توجه، حافظه و یادگیری بیشتر خواهد بود که در این میان بهار طبیعت بیشترین تاثیر را می تواند به عنوان پدیده ای دل انگیز داشته باشد.

دکتر پیمان حسنی ابهریان متخصص علوم اعصاب شناختی و رییس مرکز مغز و شناخت پژوهشگاه علوم شناختی در این خصوص به خبرنگار علمی ایرنا اظهار کرد: از دیدگاه علوم اعصاب شناختی نوروز از سه منظر نوشدن و تازگی، تغییرات آب و هوایی و دیدوبازدید و تعاملات اجتماعی دارای اهمیت است.

وی افزود: در رابطه با نوشدن و تازگی؛ نوروز آغازگر بهار و بهار آغاز نوشدن و تازگی بوده و تازگی خود غنی ترین منبع شناختی است.

ابهریان ادامه داد: توجه و یادگیری بهتر در بهار و طبیعت اگرچه تاکنون به طور دقیق مورد مطالعه قرار نگرفته، اما برای بسیاری از ما ملموس و قابل درک است.

وی علت این پدیده را علاوه بر تازگی و نو بودن، در کدگذاری موثرتر در حافظه به دلیل وجود کدهای گوناگون و خوشایند از فرایندهای حسی متفاوت همچون آواز پرندگان، بوی گل ها، طراوت و شادابی گیاهان و زمزمه آب و باد در بهاران دانست و گفت: به همین دلیل است که بهار بهترین فصل برای یادگیری به شمار می آید.

** تغییرات آب و هوایی و عملکردهای شناختی دبیر کارگروه توانبخشی شناختی ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی در مورد تغییرات آب و هوایی و تاثیر آن بر عملکردهای شناختی افراد گفت: مطالعات نشان داده اند که تغییرات دما عملکردهای شناختی را تحت تاثیر قرار می دهند.

ابهریان توضیح داد: تغییرات آب و هوایی و محیط های افراطی مانند گرما یا سرمای شدید می توانند بر عملکردهای شناختی افراد تاثیر گذاشته و عملکرد شناختی آنها را با توجه به فرایندهای زیست شناختی یا روان شناختی تغییر دهند؛ عملکردهای شناختی پیچیده نسبت به تنش گرمایی شدید آسیب پذیر است و سرما نیز هر دو نوع عملکردهای ساده و پیچیده شناختی را تحت تاثیر قرار می دهد.

وی اظهار کرد: مطالعات نشان داده اند که این تغییرات سالانه یک فرایند شناختی اختصاصی است و خلق و خو به عنوان یکی از مهمترین جنبه های عملکرد مغز انسان، بیشتر از هر عملکرد دیگری تحت تاثیر تغییرات فصول قرار دارد.

ابهریان ادامه داد: تغییرات شناختی وابسته به فصل به خوبی قادر به توضیح اختلالات شناختی افراد همچون اختلال خواب و اشتها، احساس خستگی و عدم تمرکز، اختلال خلق و غم و اندوه و بی انگیزگی یا تحریک پذیری و پرخاشگری هستند که در دوره هایی از سال بروز می کنند.

وی اظهار کرد: در این راستا فصل بهار در میان چهار فصل از غنی ترین و مناسب ترین موقعیت شناختی و رفتاری انسان ها برخوردار بوده و نوروز موسم شکفتگی شناختی است.

ابهریان گفت: در مطالعه ای روی تغییرات ریتم فصلی، تعدادی شرکت کننده جوان و سالم مورد بررسی قرار گرفتند؛ این مطالعه با استفاده از تکنولوژی تصویربرداری مغزی عملکردی به روش تشدید مغناطیسی نشان داد که پاسخ مغز در فصول مختلف کاملا متفاوت است.

وی با بیان اینکه تغییرات فصلی در محیط باعث ایجاد بسیاری از تغییرات سالانه مشاهده شده در گونه های مختلف گیاهان و جانوران می شود، افزود: اگرچه تغییرات فصلی در انسان به دلیل صنعت و مدرنیته در مقایسه با دیگر موجودات زنده بسیار محدودتر است یا به خوبی مورد مطالعه قرار نگرفته است، با این وجود تاثیر تغییرات فصلی در بسیاری از تغییرات فیزیولوژیک مانند فشار و چربی خون و مصرف کالری آشکار شده است.

ابهریان ادامه داد: همچنین مطالعات اخیر نشان داده اند که تغییرات فصلی در بیان گروه بزرگی از ژن ها نقش دارند که این ژن ها در بیان گلبول های سفید و ذخیره چربی در بدن موثر هستند.

وی با اشاره به اینکه تغییرات فصول با تغییرات رفتاری همراه است، گفت: تغییرات در خلق و خو و رفتار انسان به طور گسترده ای مورد مطالعه قرار گرفته است؛ این مطالعات حاکی از بدترشدن خلق و خو در زمستان و بهتر شدن آن در فصل بهار است اما تغییرات شناختی ناشی از تغییر فصول به سادگی تغییرات رفتاری ناشی از آن نبوده و از پیچیدگی بیشتری برخوردار است.

ابهریان ادامه داد: در مطالعات حیوانی هسته سوپراکیاسماتیک که در تعیین چرخه شبانه روزی نقش دارد و همچنین تشکیلات ژنتیکی خاصی که در تعیین سیکل سالیانه دخالت دارند، مورد شناسایی قرار گرفته اند.

در انسان ها نیز این احتمال وجود دارد که همانند حیوانات یک سیستم زمان بندی برای چرخه شبانه روزی و سالیانه وجود داشته باشد.

وی به نقش تغییرات نور طبیعی (خورشید) و کوتاه و بلند بودن روز در این زمینه اشاره کرد و گفت: تغییرات نوری در چرخه سالیانه باعث تغییر در چرخه نوروترانسمیترها (انتقال دهنده های عصبی) یا واسطه های شیمیایی مغز می شوند و به نظر می رسد این فاکتورهای نوری باعث ایجاد تغییرات خلقی در انسان می شود با این وجود تغییرات شناختی مغز انسان در چرخه سالیانه مورد ابهام است.

ابهریان ادامه داد: یکی از دلایل این ابهام سخت بودن اندازه گیری تغییرات مغز در این چرخه است؛ برخی از عواملی که می توانند علمکردهای مغزی انسان را به صورت مستقیم تحت تاثیر قرار دهند، عبارتند از قرار گرفتن در معرض نور، ورزش و فعالیت فیزیکی، خواب و بیداری، دمای محیط، مصرف موادغذایی و تعاملات اجتماعی که اغلب این موارد در نوروز در بهترین وضعیت خود هستند.

** نقش دید و بازدید و تعاملات اجتماعی در سلامت روان نوروز موقع دیدوبازدید و فصل تعاملات اجتماعی است.

نقش تعاملات اجتماعی در بهبود عملکردهای مغزی در مطالعات زیادی نشان داده شده است.

انسان موجودی است اجتماعی که هرچه تعاملات اجتماعی بالاتری داشته باشد عملکردهای اجتماعی و شناخت اجتماعی در او افزایش می یابد و از همین رو است افرادی که روابط اجتماعی بیشتری دارند، از توانمندی های شناختی و سلامت روان بالاتری نیز برخوردارند.

عضو پژوهشگاه علوم شناختی در این خصوص گفت: شناخت اجتماعی بخشی از عملکردهای شناختی انسان است که بر اساس همدلی و همزبانی شکل می گیرد.

ابهریان افزود: دیدوبازدید نوروزی سبب کاهش اضطراب و استرس و افزایش آرامش و امنیت می شود و به طور کلی این دسته از تعاملات اجتماعی باعث افزایش هیجانات مثبت و همچنین افزایش اعتماد به نفس می شود.

وی خاطرنشان کرد: انسان موجودی اجتماعی است و مغز او نیز یک مغز اجتماعی است؛ امروزه نواحی مربوط به شناخت اجتماعی در مغز انسان به خوبی مشخص شده است که عبارتند از نواحی خاصی در لوب پیشانی و گیجگاهی، شیار گیجگاهی فوقانی و شیار میان آهیانه ای (پس سری) که این خود بر نقش دیدوبازدید و تعاملات اجتماعی در عملکردهای مغزی، شناختی و سلامت روان تاکید می کند.

ابهریان ادامه داد: این بخش از مغز انسان در زمینه تعاملات و دیدوبازدید تنها محدود به شناسایی مغز اجتماعی نیست بلکه اخیرا منطقه ای را در ناحیه تحتانی لوب گیجگاهی مغز انسان کشف کرده اند که تنها به چهره های آشنا، دوستان، اقوام و آشنایان واکنش نشان می دهد و دیدوبازدید نوروزی با تاثیر بر این منطقه فوق تخصصی بر مغز انسان تاثیر بسزایی بر مغز و عملکردهای شناختی آن دارد.

از این رو است که اهمیت دیدوبازدیدهای نوروزی و معاشرت با خانواده و اقوام بیش از پیش نمایان می شود و محققان و روانپزشکان بر آن صحه گذاشته و افراد را به آن توصیه می کنند.


کلید واژه ها: آب و هوا - هوایی - نوروز - حافظه - علوم - ایرنا - روان - نشان - روان شناختی - اعصاب - روانشناختی - پدیده - طبیعت - پیمان حسنی - سلامت روان - توانبخشی - سرما - پژوهشگاه - ایرانیان - گرما - خبرنگار - زمستانی - اجتماعی - افراطی - گیاهان - فناوری - متفاوت - مطالعه - افزایش - بهترین

آخرین اخبار سرویس:
محکومیت متخلفان 277 پرونده تخلف صنفی به جریمه نقدی در آستارا

قیمت کالاهای اساسی در اولین هفته ماه مبارک رمضان

استانداردسازی تولید زولبیا و بامیه با بهره گیری از دستگاه پرتابل

کاهش بودجه تولید برق هسته ای در پاکستان

تولید 874 مته حفاری توسط جهاد دانشگاهی تا سه سال آینده

هواپیمایی آسمان گواهینامه تشکیلات طراحی دریافت کرد

انقراض خودروهای بنزینی؟

معامله هزار و 827 میلیارد ریال اوراق بهادار

جزییات سرشماری سال 95 زنجان اعلام شد

مهارت و تخصص از بسترهای اصلی جذب نیرو در بازار کار خراسان جنوبی است

چین نحوه تعیین نرخ برابری یوآن به دلار را تغییر میدهد

عکس های دیدنی از گران ترین کیک جهان با قطعه های الماس +عکس

اختلاف3میلیون لیتری در آمار واردات بنزین

کل چاه های نیروگاه مفتح پلمب شده است

وزن جعبه از زولبیا و بامیه حذف شد

محکومیت متخلفان 277 پرونده تخلف صنفی به جریمه نقدی در آستارا

بانک مرکزی: پارسال رشد اقتصادی 1394 منتشر شد/ لزوم پایبندی رسانه ها به اخلاق

تعیین نحوه خرید تضمینی گندم برای امسال/ ارائه گزارش نظام تحلیل اطلاعات بازار کار ایران

عرضه آزمایشی گندم در بورس کالا

کلاهبرداری سنگین پژو و رنو از ساپیا و ایران خودرو

جذب تنها 4 میلیارد دلار سرمایه خارجی پس از برجام

هفت هدف کلان ایمیدرو در 5 سال آینده

ثبت نام جشنواره تعاونی های برتر خراسان جنوبی آغاز شد

«دزدان دریایی کاراییب» پرفروش ترین فیلم باکس آفیس

400 واحد مسکونی برای نیازمندان قمی در سال 96 خریداری می شود

طرح مهارت آموزی در محیط کار واقعی و کاروزی فارغ التحصیلان دانشگاهی در خراسان جنوبی اجرا می شود

دختران و پسران کدام استان های کشور دیرتر ازدواج می کنند؟

نگاه نزدیک به VivoBook Pro ایسوس؛ طراحی گرافیک و مالتی مدیا با صرف 799 دلار

پرداخت اقساطی بیمه نامه های ثالث و بدنه دارندگان کارت اعتباری بیمه ملت

حمایت 31 هزار میلیارد ریالی بانک ملی از بنگاه های کوچک و متوسط

ابلاغ میزان و نحوه دریافت حق عضویت در صندوق ضمانت سپرده ها

سریعترین راه مسدود کردن کارت بانکی

آغاز برداشت محصول جو از مزارع غلات شهرستان پیشوا

اختلاف آماری در واردات بنزین

معاون سازمان صنعت خراسان جنوبی خبر داد تدوین اطلس معدنی در خراسان جنوبی

امضای نخستین قرارداد جدید نفتی تا پایان دولت یازدهم

سکه طرح جدید اندکی ارزان شد

تبدیل فرودگاه امام خمینی به بندرخشک

مرغ ارزان شد + قیمت

کشت پنبه در هزار و 800 هکتار از اراضی کشاورزی شهرستان سرایان

قیمت کالاهای اساسی در هفته اول ماه مبارک رمضان

آب معدنی و آب آشامیدنی بسته بندی مشمول مقررات استاندارد اجباری است

عرضه محصولات ایران خودرو صرفا با قیمت های مصوب خرداد 95 شورای رقابت

17500 هکتار از اراضی کشاورزی محمودآباد در سال جاری زیر سطح کشت رفت

41 درصد تجهیزات صنعت نفت خوزستان در استان تولید می شود

ایجاد رشته کاردانی آجیل و خشکبار برای نخستین بار در کشور

محصولات صرفا با قیمت های مصوب خرداد 95 شورای رقابت عرضه می شوند

پرداخت 13 میلیاردی به سپرده گذاران فرشتگان/حذف3000 میلیارد سود بی هویت

عشایر خراسان شمالی از برق خورشیدی بهره مند می شوند

گردهمایی پرشور 60 دستگاه کیا اپتیما در تهران برگزار شد

یافته های تازه محققان می تواند به سه برابر شدن رزولوشن نمایشگرها منجر شوند

انتقال دانش از سوی آژانس انرژی های تجدیدپذیر

بنیاد برکت چگونه از 180 گروه جهادی در مناطق محروم حمایت می کند؟

بازار بورس یکپارچه قرمز شد

کرباسیان اعلام کرد: 7 هدف کلان ایمیدرو در 5 سال آینده

طرح یکپارچه سازی مدیریت املاک استان اردبیل اجرا می شود

10 خودروی خوب با قیمت کمتر از 18 هزار دلار +تصاویر

کارمزد بالای کارگزاری ها، بی عدالتی فاحش در بازار سهام/بانک ها برای مردم کیسه دوخته اند

دزدان دریایی کاراییب پرفروش ترین فیلم باکس آفیس

نرخ انواع حبوبات بسته بندی/خریداران مسکن در تهران بخوانند/ سکه یک پله پایین تر از روز گذشته ایستاد

41 درصد تجهیزات صنعت نفت خوزستان در استان تولید می شود

سریعترین راه مسدود کردن کارت بانکی

نوسان و قطع مکرر برق در شهرک صنعتی شکوهیه قم صدای واحدهای تولیدی را درآورد

خسارت 150 میلیارد ریالی محصولات کشاورزی جلفا در اثر تگرگ

خوزستان ؛ مهم ترین قطب کشاورزی ایران

گام هایی برای رونق تولید ابریشم + فیلم

عرضه گوشت وارداتی قیمت های موجود را می شکند؟

بیش از 260 فرزند یتیم زیر پوشش کمیته امداد قائمشهر

سامانه جامع گمرکی انتظار فعالان اقتصادی بود

فرهنگ مهارت آموزی و کارآفرینی به همت آموزش فنی وحرفه ای لرستان

آغاز همکاری ال جی و کوالکام برای استفاده از چیپست اسنپدراگون 845 در جی 7

ایجاد رشته کاردانی آجیل و خشکبار برای نخستین بار در کشور

جایگاه های کوچک سوخت راه اندازی می شود

آمریکا بعد از 16 سال ممنوعیت واردات لیمو از آرژانتین را لغو کرد

بانک ایران زمین بن تخفیف خرید می دهد

آب معدنی غیراستاندارد نخورید

سرمایه گذاران حوزه گردشگری در قزوین حمایت می شوند

شروع به کار فروشگاه «سبد اشتغال زایی ایرانیان» در دانشگاه اصفهان در حمایت از تولید داخلی

قصه تکرار افت شاخص برای سومین روز متوالی+جدول

تا پایان برنامه ششم توسعه رتبه صنعتی استان زنجان تک رقمی می شود

پرداخت ماهانه 310 هزار تومان به کارورزان

پرداخت 13 میلیاردی به سپرده گذاران فرشتگان/حذف3000 میلیارد سود بی هویت

ادغام بانک ها اقدامی مثبت در کشور است

کارگران بازنشسته مجتمع نی شکر هفت تپه دوباره تجمع کردند

تغییر مالکیت هزار و 485 میلیارد ریال دارایی در بورس تهران

خبر مشروح 13، دوشنبه 8 خرداد 96

31 هزار تن آسفالت در اردبیل تولید و توزیع شد

پرداخت 13 میلیاردی به سپرده گذاران فرشتگان/حذف3000 میلیارد سود بی هویت

استخدام صندوقدار خانم،با سابقه کار مرتبط در یک کلینیک در تهران

آغاز طرح ویژه خرید و جایگزینی خودروهای کارکرده MG

ودیعه گذاران حج تمتع در یزد برای ثبت نام به کاروانها مراجعه کنند

قیمت امروز خودرویتان چقدر است؟

بیش از 260 فرزند یتیم زیر پوشش کمیته امداد قائمشهر

کشف جواهرات 1400 ساله «آنگلوساکسون ها» در باغی در یورک+تصاویر

خسارت 150 میلیارد ریالی محصولات کشاورزی جلفا در اثر تگرگ

شاخصهای سه گانه تحرک در بازار مسکن

لزوم تنوع در آموزش های مهارتی و مشاغل جدید

آیا تکیه عربها به ترامپ که در کشورش مورد اعتماد مردم نیست، اقدام درستی است؟

قلب بیماران توسط هکر ها تهدید می شود/خودروهایی با قیمتهای نجومی/ شربت های ضد عطش سحر کدامند؟/سریعترین راه مسدود کردن کارت بانکی

در خواست تسریع در رسیدگی به مطالبات کارگران نفت و گاز

طرح تشدید نظارت بر نانوایی های شهرستان ورامین آغاز شد

آخرین وضعیت برندسازی جایگاههای عرضه سوخت

مدیرعامل شرکت غله استان زنجان: پای گندم زنجان به بورس باز شد/ خرید گندم از کشاورزان 10 روز به تعویق افتاد

آبیاری نوین، راهکار کاهش مصرف آب در استان یزد

اختلاف3میلیون لیتری در آمار واردات بنزین

قیمت طلا به 1267 دلار رسید

ودیعه گذاران حج تمتع در یزد برای ثبت نام به کاروانها مراجعه کنند

خوزستان، قطب کشاورزی ایران

تغییر ساعت کاری مراکز معاینه فنی در ماه رمضان+ جدول

جهانگیری:
 اقتصاد ایران نباید از حالت رقابتی خارج شود / بخش خصوصی میدان دار اقتصاد کشور باشد

آغاز همکاری ال جی و کوالکام برای استفاده از چیپست اسنپدراگون 845 در جی 7

دختران و پسران کدام استان ها دیرتر ازدواج می کنند؟

قیمت نفت کاهش یافت

گروه های جهادی در مناطق محروم توسط بنیاد برکت سازماندهی می شوند

تغییرات امروز قیمت سکه و ارز در بازار/ دلار 3738 تومان+جدول

میتسوبیشی ای اس ایکس 2018 +عکس

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت سمنان خبر داد وجود ظرفیت تولید سالانه 56 تن قطعات جانبی ماشین های نساجی در سمنان

پخت پولکی در شهرکرد‎

طرح تشدید نظارت بر نانوایی های شهرستان ورامین آغاز شد

نخستین گواهی انطباق معیار مصرف انرژی نیروگاهی کشور صادر شد

"رشد کند" اقتصادی و سرمایه گذاری عامل افزایش بیکاری در قم/ "بیکاران دانش آموخته دانشگاهی" چالش کلیدی بازار کار

مسئولان مناطق آزاد آمار دقیق قاچاق از این مناطق را ندارند

فرهنگ مهارت آموزی و کارآفرینی به همت آموزش فنی و حرفه ای لرستان

افزایش 3 درصدی قیمت خرید و فروش هر مترمربع زیربنای مسکونی

کمیته امداد 300 میلیارد جریمه شد!؟

پیوست زیست محیطی، ضمیمه پروژه بام کرمان

استخدام حسابدار خانم در پروفیل صفایی

ثبت معامله 50 دستگاه سراتو بر تابلوی بورس کالا

بازپس گیری بیست ودو هزار متر مربع از اراضی ملی در کهنوج

کشت پیاز در مزارع کشاورزی بویین زهرا

چگونه بدانیم کدام وسایل برقی ، مصرف انرژی بهینه دارند؟ +گزارش

اعتبار میلیاردی برای عمران تهران

الزام اقتصاد رقابتی در کشور

آبیاری نوین، راهکار کاهش مصرف آب در استان یزد

پرونده بانکی «پدیده» بسته شد

چه کنیم در سهام «پدیده» ها گرفتار نشویم؟

آخرین وضعیت برندسازی جایگاههای عرضه سوخت

بانک آینده به سامانه صیاد متصل شد

بیک زاده: مدت هاست از استقلال طلبکارم اما هیچ کس پاسخگو نیست

تجمع سپرده گذاران کاسپین مقابل بانک مرکزی

پوشیدن کفش پاشنه 10 سانتی در رانندگی ممنوع

25 بانک 151 میلیارد تومان وام نوسازی می دهند

تبدیل فرودگاه امام خمینی(ره) به بندر خشک/عرضه بنزین ارزان به ایرلاین های خارجی

آیین نامه «نحوه دریافت حق عضویت در صندوق ضمانت سپرده ها» ابلاغ شد

66 درصد هزینه های بلندمدت سازمان تأمین اجتماعی به مستمری بازنشستگی اختصاص یافت

آیین نامه «نحوه دریافت حق عضویت در صندوق ضمانت سپرده ها» ابلاغ شد

تک روی سررسید تیر ماه در بازار آتی سکه

استخدام کارشناس بازاریابی و فروش،طراح در دارکوب طلایی داریس

اسکان موقت دانشجویان مجازی دانشگاه شهید بهشتی در ایام امتحانات

چه کنیم در سهام «پدیده» ها گرفتار نشویم؟

آغاز کوچ حدود 20 هزارخانوار عشایری در آذربایجانغربی

قیمت نفت کاهش یافت

تلاش لهستانی ها برای سرمایه گذاری در منطقه آزاد اروند + فیلم

ادامه ریزش شاخص/ نماگر بورس 113 واحد عقب نشست

بلومبرگ: تنها 11 درصد از جمعیت 32 میلیونی افغانستان حساب بانکی دارند

تصمیم گیری در مورد موسسه کاسپین در حیطه اختیارات استان نیست

بر اساس نتایج مطالعه یک مرکز تحقیقاتی تائوب اقتصاد رژیم صهیونیستی به سمت یک فاجعه پیش می رود

ساخت مته حفاری دندانه ای توسط پژوهشگران جهاد دانشگاهی خوزستان بومی سازی شد

استانداردهای مهارتی براساس تجارب بازنشستگان بوشهری تهیه و تدوین می شود

بازداشت عده ای درباره تخلفات «بانک سرمایه»

عکس: کفن پوشی کاسپینی ها در مقابل بانک مرکزی

حضور چهار شرکت لهستانی در خوزستان برای پیگیری تفاهم نامه همکاری اقتصادی

استخدام شرکت دانش حساب آریا

آب معدنی غیراستاندارد نخورید

گزارش معاملات بورس کالا 7 خرداد 96

ریزش بورس ادامه دار نخواهد بود

تصمیم گیری در مورد موسسه کاسپین در حیطه اختیارات استان نیست

ردپای «کرسنت» در جریمه گازی ایران به ترکیه

ساعات کار جدید شعب بانک سرمایه تا پایان ماه مبارک رمضان

واکنش معاون کمیته امداد به اقدام انتخاباتی دولت

موردی از ابتلا به تب کنگو در پایتخت نداریم

راه اندازی بات تلگرام بانک کارآفرین

عرضه محصولات ایران خودرو با قیمت های مصوب خرداد 95

خرما گران شده است؟

نگاه نزدیک به ZenBook Pro UX550؛ از لپ تاپ گران قیمت ایسوس چه می دانیم؟

مدل های جدید لوستر مخصوص اتاق خواب +تصاویر

مدیر بخش فضای مجازی و رسانه های دیجیتال نمایشگاه قرآن خبر داد رونمایی از سامانه خرید اینترنتی محصولات فرهنگی با 3 هزار لوح فشرده و 40 درصد تخفیف

ثبت معامله 50 دستگاه سراتو بر تابلوی بورس کالا

مدیرعامل اتحادیه سراسری تعاونی های تولیدکننده فرش دستباف به فارس خبر داد طرح ویژه ایجاد اشتغال 20 هزار نفری در صنعت فرش با اعتبار 3 هزار میلیارد ریالی/ دولت به دنبال 935 هزار شغل دیگر باشد

شناورهای تندور نرخ کرایه حمل فله را کاهش می دهند

65 میلیارد ریال وام ضروری به مددجویان استان بوشهر پرداخت شد

گران ترین خودروی لوکس جهان ساخته شد +تصاویر

تجمع سپرده گذاران کاسپین مقابل بانک مرکزی

برداشت گل محمدی در زاوه

کاهش قیمت نفت با افزایش سکو های نفتی آمریکا

پیشرفت 40 درصدی ساخت کشتی گردشگری انزلی – آستراخان

سهامداران از امروز تا آخر هفته به این مجامع می روند

آغاز کوچ حدود 20 هزارخانوار عشایری در آذربایجانغربی+گزارش

تورم دو رقمی نزدیک است!

میزان و نحوه دریافت حق عضویت در صندوق ضمانت سپرده ها ابلاغ شد

پرونده کنسرسیوم بانکی شرکت پدیده بسته شد

تجمع سپرده گذاران کاسپین مقابل بانک مرکزی

ساخت مته حفاری دندانه ای توسط پژوهشگران جهاد دانشگاهی خوزستان بومی سازی شد

تجمیع بازرگانی مجتمع های پتروشیمی اجرایی می شود

بهای طلا به بالاترین سطح در یک ماه اخیر رسید

رییس جهاد دانشگاهی:تولید داخلی باید فناورانه و رقابتی باشد

برداشت جو از 2 هزار هکتار اراضی کشاورزی پیشوا آغاز شد

گردشگری مهم ترین راهکار حذف اقتصاد تک محصولی

دختران و پسران کدام استان های کشور دیرتر ازدواج می کنند؟

استخدام کارشناس فروش ترجیحا رشته سخت افزار کامپیوتر، برق

نوروز و سلامت روان

نوروز و سلامت روان