مطالب مرتبط:
خودباوری و همت؛ کلید گمشده اشتغال/ اینجا جوانان اقتصاد مقاومتی را عملی معنا کردند 
رنجبرزاده در گفت وگو با فارس: رونق تولید در سال 95 محسوس نبود/ دولت توان خود را صرف جلسات و همایش ها در حوزه اقتصاد مقاومتی کرد
رییس برنامه وبودجه گلستان: مصرف کالای ایرانی تحقق اقتصاد مقاومتی است
دولت تحقق اقتصاد مقاومتی را در مسیر وابستگی به غرب جستجو می کند
بخشنامه حداقل مزد سال 1396 کارگران ابلاغ شد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 30 اسفند 1395 ساعت 11:422017-03-20اقتصادي

تولید و اشتغال مولد، کلید تحقق اقتصاد مقاومتی در سال 1396


کلید تحقق اقتصاد مقاومتی، گسترش فعالیت های مولد اقتصادی و اشتغال برآمده از این فعالیت هاست؛ چرا که منجر به رونق و رشد اقتصادی پایدار می شود و اشتغال آن، - در برابر تکانه های داخلی و خارجی با مشکل مواجه نمی شود.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازشبکه تحلیلگران اقتصاد مقاومتی، همه بخش های اقتصادی اعم از صنعت، کشاورزی، خدمات، بازرگانی و &، هم فعالیت های مولد و در جهت پیشرفت و رشد اقتصاد و هم فعالیت های مضر و برخلاف جهت تولید و منافع عمومی وجود دارد.

فعالیت های مولد در بخش های مختلف اقتصادی سبب می گردد تا تولید متناسب با نیازهای جامعه افزایش پیدا کند، رشد اقتصادی حاصل شود و توزیع مناسب درآمد و کالا صورت پذیرد.

در مقابل در اقتصاد یک دسته از فعالیت ها وجود دارد که نه تنها مولد نبوده و سبب رشد نمی شود، بلکه مانعی برای رشد اقتصادی نیز به حساب می آید؛ به این دسته از فعالیت ها، فعالیت های غیرمولد گفته می شود.

فعالیت های غیرمولد سبب می گردد تا ثبات اقتصادی از بین رفته و سرمایه ها از تولید خارج شده و به سمت فعالیت های سوداگرانه و مضر حرکت کند، پایداری و انعطاف پذیری اقتصادی کاهش یابد و در نتیجه تحقق اقتصاد مقاومتی با مشکل روبرو شود.

کلید تحقق اقتصاد مقاومتی، گسترش فعالیت های مولد اقتصادی و اشتغال برآمده از این فعالیت هاست؛ چرا که منجر به رونق و رشد اقتصادی پایدار می شود و اشتغال آن، در برابر تکانه های داخلی و خارجی با مشکل مواجه نمی شود.

نگاه به ادبیات موضوع در بیان اقتصاددانان مختلف داخلی و خارجی نیز نشان می دهد که وجود فعالیت های غیرمولد در اقتصاد جدی بوده و تبعاتی از قبیل گسترش بخش غیررسمی در اقتصاد، توزیع درآمد ناعادلانه، کاهش رشد اقتصادی و رفاه جامعه و تضعیف بخش تولید را با خود به همراه دارد؛ لذا ضروری است برای جلوگیری از وجود آن در اقتصاد کشور چاره ای اندیشید.

بامول (1990) بیان می کند که فعالیت غیرمولد کاری است که رفاه را در جامعه کاهش می دهد و فعالیتهایی که در اقتصاد به افزایش ثروت در جامعه منجر نمی شوند بلکه تنها سهم خود از ثروت موجود را افزایش می دهند فعالیت های رانت جویانه نام دارند.

کایزنر (1997) در تعریف فعالیت مولد، فعالیتی که بهره وری را افزایش داده و اثر خارجی مثبت ایجاد می کند را مولد تعریف می کند.

هنگامی که محدودیت های قانونی ضعیف است یا وجود ندارد، شرایط برای ایجاد بخش غیرمولد اقتصادی فراهم می شود  که آثارش رکود و کاهش رشد اقتصادی و دامن زدن به ایجاد بخش غیر مولد در اقتصاد است.

(اولسون 1982 و کریستوفر 2010) نجار زاده و همکاران (1391) بیان می کنند که فعالیت های خوداشتغالی که بیشتر به بخش غیر رسمی اقتصاد مربوط است و فرارهای مالیاتی و عدم رعایت قوانین کار از ویژگی های آن است، کارآفرینی غیرمولد نام دارد.

همچنین شاکری (1391) در کتاب اقتصاد کلان خود بیان می کند که فعالیتهایی در اقتصاد غیرمولد هستند که درآمد زیادی از آنها حاصل می شود اما در صورتی که از اقتصاد حذف شوند، نه تنها تاثیری بر رشد اقتصادی ندارند بلکه زمینه افزایش رشد اقتصادی را نیز فراهم می کنند.

هدایت سرمایه ها به سمت فعالیت های مولد اقتصادی و جلوگیری از حرکت آن به سمت فعالیت های غیرمولد، وظیفه ای است که حاکمیت و دولت در اقتصاد بر عهده دارند.

جهت هدایت منابع به سمت تولید و فعالیت های مولد اقتصادی، ضروری است سیاست هایی اتخاذ گردد که سودآوری فعالیت های مولد را نسبت به فعالیت های غیرمولد افزایش داده و به صورت طبیعی، سرمایه ها و منابع را به سمت تولید حرکت دهد.

وظیفه نهادهای دولتی و حاکمیتی در این وضعیت، به صرفه کردن فعالیت های مولد نسبت به فعالیت های غیرمولد با استفاده از سازوکارها و قوانین و سیاستگذاری صحیح است.

برای رسیدن به این هدف، ضروری است تا دو راهبرد زیر به صورت همزمان پیگیری شود: الف) افزایش هزینه فعالیت های غیر مولد اقتصادی ب) کاهش هزینه فعالیت های مولد اقتصادی الف) فعالیت های غیرمولد به فعالیت هایی در اقتصاد گفته می شود که منجر به بزرگ شدن کیک اقتصاد نشده و تنها سهم خود را از کیک اقتصاد افزایش می دهند؛ چنین فعالیت هایی در حالت بدتر می توانند منجر به کوچک شدن کیک اقتصاد نیز بشوند.

از جمله این فعالیت ها می توان به دلالی زمین و مسکن و ارز اشاره کرد که تنها سود دلالان را افزایش داده و باعث رشد اقتصادی نمی شود بلکه تنها سهم خود را از سود افزایش می دهد.

از دیگر موارد فعالیت های غیرمولد می توان به فعالیت های زیرزمینی، بدون مجوز و قاچاق اشاره کرد که به تولید ضربه زده و سبب کاهش رشد اقتصادی نیز می شود.

در قدم اول جهت افزایش هزینه انجام چنین فعالیت هایی، ضروری است این فعالیت ها به طور دقیق شناسایی و مشخص گردد و در ادامه برای جلوگیری از آن با استفاده از ابزارهایی همچون مالیات، هزینه آن افزایش یابد.

زیرساخت لازم برای این مهم ایجاد شفافیت اطلاعاتی است.

در فضای عدم شفافیت، برنامه ریزی برای اقتصاد بسیار سخت می شود و فساد و رانت افزایش یافته، منابع به خوبی توزیع نشده و درآمدها نیز به درستی احصا نمی گردد.

قاچاق کالا، زمین خواری های گسترده در مناطق مختلف، فساد و اختلاس در نظام بانکی کشور، دلالی ارز و & همه و همه ریشه در عدم شفافیت اطلاعات دارد و لذا جهت جلوگیری از فعالیت های غیرمولد، شفافیت اطلاعاتی یکی از نهادهای مهم و حیاتی است که باید در حوزه های مختلف ایجاد شود.

ب) همزمان با افزایش هزینه فعالیت های غیرمولد اقتصادی، ضروری است تا هزینه فعالیت های مولد نیز کاهش یافته و از تقویت آن حمایت شود.

فعالیت های مولد در اقتصاد به فعالیت هایی گفته می شود که سبب بزرگ شدن کیک اقتصاد و افزایش رشد اقتصادی می گردد.

در مورد چنین فعالیت هایی، ابتدا ضروری است تا به اولویت بندی آنها پرداخت چرا که نمی توان از همه فعالیت ها به صورت همزمان حمایت کرد؛ پس از اولویت بندی نیز لازم است تا به صورت متمرکز از فعالیت هایی حمایت کرد که به عنوان لوکوموتیو اقتصادی توان به حرکت انداختن دیگر حوزه های تولیدی را هم با خود دارند.

از جمله چنین فعالیت هایی می توان به مسکن اشاره کرد که سرمایه گذاری در آن طبق جدول داده ستانده در اقتصاد، 110 صنعت دیگر را هم فعال می کند و نیاز آن نیز در کشور وجود دارد.

در نتیجه پس از شناسایی لوکوموتیوهای اقتصادی که در کشورهای مختلف نیز با شناسایی و برنامه ریزی دقیق جهت حمایت از آن ها مسیر توسعه تعیین می شود، باید به صورت هوشمندانه از آنها حمایت کرد؛ حمایت از فعالیت های مولد جهت کاهش هزینه ها و هدایت سرمایه ها به سمت آن، با تامین مالی و هدایت منابع از طریق صندوق های تخصصی، معافیت مالیاتی هوشمندانه، تسهیل در کسب و کار و & امکان پذیر است و سبب ترغیب سرمایه گذاران و فعالان اقتصادی به صورت طبیعی به این حوزه ها می شود.

در یک جمع بندی می توان بیان داشت که سیاستگذاری هوشمندانه در حوزه تولید با حمایت از فعالیت های مولد و هدایت سرمایه ها به سمت آن و جلوگیری از فعالیت های غیرمولد، راهبردی است که منجر به تولید و اشتغال مولد و پایدار شده و در تحقق اقتصاد مقاومتی اثر قابل توجهی دارد.

پینوشت: Baumol, W.

(1990).

Entrepreneurship: Productive, unproductive and destructive.

Journal of Political Economy, 98(5), 893–921.

Kirzner, I.

(1997).

Entrepreneurial discovery and the competitive market process: An Austrian approach.

Journal of Economic Literature, 35(1), 60–85.

Olson, M.

(1982).

The rise and decline of nations: economic growth, stagflation, and social rigidities.

Connecticut: Yale University Press.

Christopher J.

Coyne & Russell S.

Sobel & John A.

Dove (2010), The non-productive entrepreneurial process, Springer Science+Business Media, 21 July 2010 John A.

Dove نجارزاده و همکاران (1391)، نقش کارآفرینی مولد و غیر مولد در رشد اقتصادی، فصلنامه علمی پژوهشی برنامه ریزی و بودجه، سال هفدهم شماره سه
کلید واژه ها: اقتصاد - اقتصادی - اقتصاد مقاومتی - رشد اقتصادی - اشتغال - تولید - افزایش - جامعه - کاهش - مشکل - افزایش ثروت - توزیع - درآمد - رفاه - بهره وری - پایداری - ادبیات - پیشرفت - سرمایه - شرایط - همراه - گزارش - شبکه - صورت - کشور - زاده - رانت - رکود - نشان

آخرین اخبار سرویس:
تسهیلات جعاله مسکن افزایش یافت

33 میلیارد ریال اعتبار برای پروژه های عملیاتی مخابرات شوش هزینه شد

کنسول ایرانی در برج مراقبت پرواز فرودگاه بیرجند نصب شد

مهلت یک ماهه سازمان خصوصی سازی در اعلام کم وکیف شرکتهای واگذار شده

گوشت کبک برای قطع کردن تب

درآمد سرانه چیست؟

عوامل بروز «بحران» بیکاری/ هدف گذاری ایجاد 955 هزار شغل در سال 96

صادرات تخم مرغ ازسر گرفته شد/ افزایش قیمت مقطعی است

خیمه شب بازی اعراب با پول ایرانی ها/دور جدید بلوکه کردن حساب ها

پایان بلاتکلیفی مسافران و مردم در لار/ پروژه ترمینال لار کلید خورد

جمع آوری بیش از 80 میلیون تومان برای بازسازی عتبات عالیات در فریدونکنار

پیشنهاد حذف "یارانه نقدی" به دولت

بانک مرکزی پاسخ دهد آیا برجام به بلوکه شدن پول های ایران و بن بست بانکی پایان داد؟

به منظور ایجاد امنیت غذایی پایدار طرح خرید تضمینی به 4 اقدام اصلاحی نیاز دارد

شبه دولتی ها در آستانه اتاق شیشه ای

سهم 0.5 درصدی ایران از حمل ونقل دریایی دنیا

سالی پردرآمد پیش روی نانوایان

ماجرای لباس های گران قیمت خانواده ترامپ

10 توصیه برای عادت شدن ورزش

برای خرید خانه در تهران چقدر باید هزینه کرد+ جدول

دسر فرنی با انبه مخصوص افطار

کدام مشاغل مشمول پرداخت مالیات می شوند؟

چرا بانک ها ادغام می شوند؟

ادامه روند نزولی شاخص بورس

امکانات ورزشی آذربایجان غربی پاسخ گوی نیاز همه رشته های ورزشی نیست+فیلم

پارگی پرده گوش

جنگ روانی آمریکایی ها در بازار نفت

بانک ها اصلاح می شوند یا ادغام؟!

اجرای طرح ملی «خادم» در 8 شهر استان اصفهان

بدن خشک کن سقفی ساخته شد

امکان توزیع سراسری بنزین یورو چهار تا 4 سال آینده

7 نکته در مورد سود سهام عدالت

پارسال رشد اقتصادی بدون نفت 6.3 درصد شد

وام تعمیر مسکن 2 برابر شد

کاریکاتور/ پاس گل خاوری به بابک زنجانی!

راهنمای خرید کولر گازی

کارگران با 930 هزار تومان معیشت خود را می گذرانند/90 درصد قراردادهای کارگران موقت است

حسین دامغانیان، بهنام گلشاهی ارائه راهبردهای فردی و سازمانی مؤثر در سلامت کارکنان

داعش "آرشیو سیاه" خود در نینوا را سوزاند

مسابقه بین زولبیا، بامیه یا آب جوش

خوش بینی: مهمترین عامل برای موفقیت سرمایه گذاران

میانگین سن ازدواج مردان فارس 13 ماه افزایش یافت/کاهش دو ماهه میانگین سن ازدواج زنان

تخت هایی که در طول ماه مبارک رمضان خالی است

درمان ناباروری «لوکس» نیست/ بیمه ها پای کار آیند

صفحه اول روزنامه های سیاسی اقتصادی و اجتماعی سراسری کشور چاپ 9 خرداد

وزن جعبه از زولبیا و بامیه حذف شد

از «تجمع دوباره سپرده گذاران موسسه کاسپین» تا «ایمن ترین خودروها کدامند؟»

پول گاز را کی داده کی گرفته؟!

160 میلیارد تومان برای تکمیل باند دوم راه های خراسان جنوبی نیاز است

گران فروشی در ماه رمضان/افزایش بی سروصدای 25 درصدی انواع حلیم و آش در اصفهان

یک پنجم چک ها برگشت می خورد

جریمه رانندگی 10 هزار دلاری

مهران رضوانی، محمد اصلاحی ارائه مدل کسب وکار الکترونیکی صنعت بانکداری کشور با استفاده از روش شناسی پژوهش آمیخته

صدور محصولات نانویی ایران به 17 کشور/راه اندازی خط تولید نانوالیاف ایرانی در کره جنوبی

غفلت از گردشگری رمضان

پیشنهاد حذف "یارانه نقدی" به دولت

احتمال افزایش پنج درصدی قیمت خودرو

دلیل تاخیر ورود خودروهای جدید

حذف وزن جعبه از زولبیا و بامیه

سکوی ارزی جهش تولید

روح الله فرقانی بانک ها اصلاح می شوند یا ادغام؟!

سه سوءتفاهم در سیاستگذاری ارزی / سکوی ارزی جهش تولید

استخدام منشی اداری در شرکت پارس سینوهه پاد در تهران

استخدام کارشناس فروش آشنا به اصول فروش و CRM در تهران

استخدام کمک حسابدار خانم با(حقوق،بیمه) در شرکت پیام فردا

استخدام محقق بازار،بازاریاب در گروه صنعتی کنتا در مازندران

مردم از نانوایی نان قسطی می خرند/دولتی که 2 میلیون بشکه نفت می فروشد عملکرد مثبتی در دستگیری از فقرا ندارد

پیشنهاد حذف یارانه نقدی به دولت

دانلود رایگان نمونه سوالات استخدامی بانک سپه

قیمت خودرو باز هم «صعودی» خواهد شد؟

عناوین روزنامه های اقتصادی 9 خرداد 96/ 13 میلیارد دلار سرگردان +تصاویر

بازداشت عده ای درباره تخلفات بانک سرمایه

حال و روز بهم ریخته بزرگترین شهرک آبکشت کشور/وزارت جهاد کشاورزی پیگیری کند

قیمت مرغ باید 8500 تومان بشود

آب معدنی غیراستاندارد نخورید

پَرش فنر جمع شده نرخ ارز با بازگشت تورم 2 رقمی

استخدام مدرس زبان آلمانی،انگلیسی،عربی دریک موسسه آموزشی

استخدام منشی در مرکز رشد دانشگاه صنعتی امیر کبیر

پایتخت نشینانِ بازنده /تبعات غفلت از مالیات محلی

واردات بی رویه بزرگ ترین صنایع چوب و کاغذ کشور را فلج کرد/ دولت اگر به داد نرسد، این صنایع ورشکست می شود

شهر ارواح به فروش گذاشته شد +تصاویر

استفاده اجباری از پول داعش در معاملات رقه

پیشنهاد حذف "یارانه نقدی" به دولت

واکنش کاربران مجازی به صادرات #گاز_مفت به ترکیه پول گاز را کی داده کی گرفته؟!

امضای تفاهم نامه همکاری بین شرکت تام و زیمنس

هرسین بزرگ ترین گلستان گل محمدی کرمانشاه

برای افزایش بهره وری چاره ای جز ادغام بانک ها وجود ندارد

سالن پذیرش نهایی ایران خودرو تبریز مورد بهره برداری قرار گرفت

نظام ارزی چین برای افزایش پایداری اقتصادی بازطراحی می شود

مردم از نانوایی نان قسطی می خرند/دولتی که 2 میلیون بشکه نفت می فروشد عملکرد مثبتی در دستگیری از فقرا ندارد

میزان و نحوه دریافت حق عضویت در صندوق ضمانت سپرده ها ابلاغ شد

نرخ سود بانکی باید با توجه به شرایط اقتصادی کشور تعیین شود

معاون اعتبارات و بین الملل بانک اقتصادنوین منصوب شد

دو گام مهم ایساکو برای مقابله با قطعات تقلبی

چین نحوه تعیین نرخ برابری یوآن به دلار را تغییر میدهد

-ابلاغ ​آیین نامه نحوه دریافت حق عضویت صندوق ضمانت سپرده ها

کالای سرمایه ای چیست؟

دانش فنی ساخت های لوله های CRA به طور کامل به ایران منتقل می شود

انتقال کم هزینه پول به اروپا

نقش روابط عمومی و تبلیغات در توسعه فرهنگ بیمه

تاثیر مصوبه اخیر شورای پول و اعتبار بر بازار سرمایه

شرایط فروش بی وای دی S6 ویژه ماه مبارک رمضان + جدول

جوابیه بانک مرکزی به ادعای کذب برخی رسانه ها

با ارزش ترین برندهای تجاری جهان از نظر فوربز

توزیع سبد غذای رمضان از فردا بین 10میلیون نفر آغاز می شود

بنیاد برکت چگونه از 180 گروه جهادی در مناطق محروم حمایت می کند؟

انتقال دانش از سوی آژانس انرژی های تجدیدپذیر

اعتراض مردم به خیابان ها کشیده شد+عکس

پنج درس برای اقتصادی بودن

گردهمایی پرشور 60 دستگاه کیا اپتیما در تهران برگزار شد

پرداخت اقساطی بیمه نامه های ثالث و بدنه دارندگان کارت اعتباری بیمه ملت

تولید لوله های بادوام نفتی بومی می شود

لزوم طراحی نرم افزار جامع برای کاهش ریسک بانک ها

کدام گوشی هوشمند، بهترین دوربین حال حاضر بازار را دارد؟

دلایل سه گانه کمبود نقدینگی بانک ها

جلسه ویژه مقابله با گرانی گوشت در "تعزیرات"/گوشت ارزان از فردا توزیع می شود

آمریکا بعد از 16 سال ممنوعیت واردات لیمو از آرژانتین را لغو کرد

چهره نسل جدید تویوتا پرادو 2018 فاش شد! + عکس

مایکروسافت برای چین نسخه انحصاری ویندوز 10 عرضه کرد

-بازگشایی سه نماد فرابورسی/ معامله یکهزار و 827 میلیارد ریال اوراق

مدیریت هزینه ها در سفرهای خانوادگی

در سند «راهبردی توسعه صنعتی» به رقابت پذیر نبودن صنعت اشاره نشده است

حمایت 31 هزار میلیارد ریالی بانک ملی از بنگاه های کوچک و متوسط

اجرای زیر سازی معابر روستای کلکله ازنا

تشریح مصادیق بهینه نبودن حمل ونقل کالا در کشور/ راهکارهای رفع موانع حمل ونقل چند وجهی

حال و روز بهم ریخته بزرگترین شهرک آبکشت کشور/وزارت جهاد کشاورزی پیگیری کند

از این مرسدس AMG GT3 تنها 50 دستگاه تولید خواهد شد

قیمت طلا به 1267 دلار رسید

کامپیوتکس 2017: انتظارها پایان یافت؛ کارت گرافیک EVGA GTX 1080 Ti K|NGP|N Edition

گروه های جهادی در مناطق محروم توسط بنیاد برکت سازماندهی می شوند

نعمت زاده: حقوق نجومی نداشتیم/حقوق های 30 میلیونی در 4 شرکت بزرگ صنعتی به 20 میلیون تومان رسید

سه راه برای پس انداز پول که نمی دانستید!

وصول طلب تجار از خارجی ها در پسابرجام

برای اولین بار؛ -50 خودروی سراتو در بورس کالا فروخته شد

شورای پول و اعتبار تصویب کرد؛ افزایش تسهیلات جعاله مسکن به 20میلیون

شرایط فروش متنوع محصولات ایران خودرو در خرداد

پارسال رشد اقتصادی بدون نفت 6.3 درصد شد

کامپیوتکس 2017: یک نظامی جدید ASUS TUF X299 Mark 2

ابلاغ میزان و نحوه دریافت حق عضویت در صندوق ضمانت سپرده ها

ردپای «کرسنت» در جریمه گازی ایران به ترکیه

سه پروژه نیمه تمام آبرسانی روستاهای بروجرد نیازمند 2 و نیم میلیارد تومان اعتبار است

آغاز عرضه ب ام و X3 و X4 از سوی پرشیا خودرو

معامله هزار و 827 میلیارد ریال اوراق بهادار

زمان اقدام برای اپریزال ها مشخص نیست/ماده 10 هنوز ابلاغ نشد

دولت دوازدهم تعریف خودروی لوکس را تغییر دهد

پرسشهای متداول در خصوص آزمون استخدامی بانک سپه

رشد8 درصدی مصرف بنزین

RenderWay R-113 سریع، قدرتمند و ارزان

تخم مرغ در ماه مبارک افزایش قیمت ندارد/ تخم مرغ شانه ای 10 هزار تومان

وزرای دولت دوازدهم رقیب بخش خصوصی نشوند

سریعترین راه مسدود کردن کارت بانکی

نخستین بانک به سامانه صیاد بانک مرکزی متصل شد

نقش روابط عمومی در مدیریت مصرف

کتاب «اقتصاد مقاومتی در عصر مذاکرات هسته ای» منتشر شد

گرایش نگران کننده جوانان به قلیان/پُک هایی برای فرار از بیکاری که آینده را دود می کند

مجوز استخدام برای وزارت نفت صادر شد ولی فقط برای دو هزار و 500 نفر

بهره وری سرمایه انسانی از مولفه های اصلی پیشرفت است

بدبین باشید؛ پنج توصیه حیاتی برای خرید خودرو دست دوم

تحویل دناپلاس ایران خودرو از مردادماه

کرباسیان اعلام کرد: 7 هدف کلان ایمیدرو در 5 سال آینده

گوگل، یک برنامه سرمایه گذاری هوش مصنوعی راه اندازی کرده است

وام تعمیر مسکن 2 برابر شد

وام تعمیر مسکن 2 برابر شد

شماره گذاری بی ام و X4 و X3 امکان پذیر شد، آینده X4 چگونه است؟

افزایش 121 درصدی ارزش معاملات در بورس تهران

امکان تسویه حواله بارگیری های صادرشده در گمرک فراهم شد

دریافت بن تخفیف خرید از باشگاه مشتریان ایران زمین

ادغام، علاج بانک های ایرانی

مظنه امروز واحدهای کلنگی در تهران؟ +جدول

استخدام کارگر جهت تنظیفات و پخش تراکت در نمایشگاه مبلمان

صالح قاسمی واکاوی رابطه متقابل شهرنشینی و الگوی فرزندآوری

-حمایت 61 هزار میلیارد ریالی بانک ملی از بنگاه های کوچک و متوسط

هشدارهای بهداشتی برای استفاده از کولر آبی

نوبخت: می توانیم یارانه فقرا را 3 برابر کنیم

برنامه ریزی دولت برای ایجاد دو وزارتخانه جدید

دولت یازدهم پرخرج ترین دولت ایران معرفی شد + سند

بازدید مدیران بانک مهر ایران از شعب شهر شیراز

واکنش معاون کمیته امداد به اقدام انتخاباتی دولت

یکی از معدود پورشه 911 های توربو S ایران، پلاک ملی زیر 3 ثانیه! + عکس

کاسپینی ها مقابل بانک مرکزی کفن پوش شدند/ میرداماد بسته شد/عکس

تک روی سررسید تیر ماه در بازار آتی سکه

شاخصهای سه گانه تحرک در بازار مسکن

شماره 463 هفته نامه ایران خودرو منشتر شد

طرز تهیه چیز کیک انار + نمونه های تزیین

رشد 35 درصدی تعداد کارت های مجازی بانک صادرات

پرداخت 13 میلیاردی به سپرده گذاران فرشتگان

محصولات صرفا با قیمت های مصوب خرداد 95 شورای رقابت عرضه می شوند

کهکشان راه شیری چگونه 9 تریلیون کیلوگرم پاد ماده در هر ثانیه تولید می کند؟

بانوان نیمه پنهان صنعت گردشگری ایران

ساخت بزرگترین نیروگاه خورشیدی شناور جهان در چین

فرماندار بشرویه: تکمیل طرح های نیمه تمام در اولویت اجرای پروژه های عمرانی قرار دارد

-افزایش 2 تا 4 درصدی فروش کالاهای لوکس در سال 2017

باید کاری کنیم که در این کشور هیچ کس احساس تنهایی و بی پناهی نکند

قیمت نفت کاهش یافت

ایران پیشتاز در تولید داروهای زیست فناوری

انتصاب در روابط عمومی شرکت عمران و بهسازی شهری ایران

تکمیل پروژه بهسازی خطوط ریلی سیلوی نکا در آینده ای نزدیک/افزایش حمل ریلی گندم از مازندران به نقاط کشور

مظنه سفر بهاری به شیراز +جدول

طراحی کارت بلیط های جدید با پشتیبانی بانک شهر

نظر سیاست مدار گرجی درباره استفاده از راه آهن باکو- تفلیس - قارص

تولید و اشتغال مولد، کلید تحقق اقتصاد مقاومتی در سال 1396

تولید و اشتغال مولد، کلید تحقق اقتصاد مقاومتی در سال 1396