مطالب مرتبط:
انقلاب اسلامی، نقطه عطف شعر و ادبیات فارسی
دیدار رهبر معظم انقلاب اسلامی با جمعی از مداحان و ذاکران اهل بیت(ع)
دیدار مداحان و ذاکران اهل بیت (ع) با رهبر معظم انقلاب اسلامی
نامه محمود صادقی به سرلشگر جعفری: نسبت به حفظ شأن و مراقبت از جایگاه رفیع سپاه پاسداران انقلاب اسلامی اهتمام بیشتری مبذول نمایید
اطلاعیه پذیرش پژوهشگر معارف انقلاب اسلامی
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 30 اسفند 1395 ساعت 09:432017-03-20سياسي

انقلاب اسلامی، نقطه عطف شعر و ادبیات فارسی


تحولات سیاسی کشورمان و در صدر آن ها انقلاب مقدس اسلامی چنان تاثیری بر ادبیات گذاشته است که غیرقابل چشم پوشی است.

اما نکته قابل توجه آن است که این تاثیر و تاثر انقلاب و ادبیات در ایران بر خلاف غالب اتفاقات مشابه، - ": ادبیات و هنر در هر کجای دنیا و در هر زمان، بر حاکمیت غالب اثر میگذراد و به تناسب از آن اثر میگیرد.

چیزی که سبک ها و دوره های ادبی و به طور کلی تر تاریخ ادبیات دنیا را ساخته است تا حد زیادی به همین آمدو شدها و رفتار حکومت ها با بدنه مردم مربوط میشود.

یکی از پررنگ ترین شاخه های ادبیات و به تعبیر دیگر یکی از انواع نوشته، نظم یا همان شعر است.

بیشتر یا کمتر از بقیه انواع نوشته ادبی، شعر نقش بسزایی در تاثیر گذاری بر جامعه و اثر پذیری از آن دارد.

  از بین دوره های زمانی که ادبیات و به طور خاص شعر، در میان صحنه های سیاسی خوش درخشیده است یکی مشروطه و دیگری انقلاب اسلامی ایران است.

  اصولا کشور ما در صده گذشته، درکنار تحولات سیاسی اجتماعی، تحولاتی در ادبیات داشته است.

در دوران مشروطیت با بروز تفکرات غربی در بین صاحبان قلم و اندیشه، ادبیات بیش از صورت و قالب در محتوا دگرگون شد و نوعی تعهد و مبارزه در آثار نوشتاری پدید آمد.

به وجود آمدن نوعی آزادی بیان که حاصل زحمت اهل قلم بود، این فرصت را برای ادبا و شعرا به وجود آورد تا به بیان تفکرات خود بپردازند.

البته برخی از تفکرات غربی که از طریق رفت و آمد به غرب یا شیوه آموزش مدارس غربی در داخل صورت می گرفت، درمواردی با ارزش های ملی و مذهبی جامعه ما در تضاد بود، سخن از خلق و رنج و اندیشیدن به توده، از تاثیرات نمایان "انقلاب روسیه" بود که در آثار ادبی آن روز دیده می شود.

   به جرأت می توان پویاترین و تاثیرگذارترین حوزه ادبیات انقلاب اسلامی را شعر انقلاب اسلامی دانست.

هم از نظر نفوذ و تاثیرگذاری در مردم و هم از حیث کیفیت و کمیت، شعر انقلاب اسلامی شاخص تر از سایر زمینه های ادبی بوده است.

شاید یکی از دلایل این برجستگی قدمت بسیار این گونه ادبی در کشور ما بوده چرا که از دیرباز شعر یکی از رسانه های جدی پارسی زبانان بوده است.

اما بنظر می رسد در گونه های داستانی با شیوه رایج امروزین آن سابقه ما بالنسبه کمتر بوده و از این روی، مسیر دشوارتری برای برجسته سازی داستان ها و داستان نویسان انقلاب اسلامی وجود داشته است.

  دکتر محمدرضا سنگری در کتاب "از نتایج سحر” چنین نوشته است: شعر باید دو مولفه و عنصر کلیدی داشته باشد تا بتوان آن را شعر انقلاب اسلامی نامید: 1- حضور ارزش ها و هنجارهای انقلاب اسلامی مانند شهید و شهادت، عدالت خواهی، ستم ستیزی، انسان دوستی، معنویت گرایی و ستایش ارزش ها و چهره های ارزش آفرین و ارزش گرای الهی انسانی.

2- در عصر انقلاب اسلامی یعنی از سال 1342 به بعد( همسو و همراه با نهضت امام خمینی(ره) و پیوستارهای آن) بطور عام یا بطور خاص در عصر وقوع انقلاب اسلامی از سال 1357 به بعد سروده شده باشد.

    اینک پس از گذشت بیش از سه دهه از شعر انقلاب اسلامی، با مجموعه و جریان منسجم و متمایزی روبروییم که به راحتی از سایر جریان ها قابل تفکیک است.

  حال با این در آمد بحث شعر را در این دوره پیش می گیریم و در آغاز با انعکاس آرا و نظرات چند تن از شاعران وادیبان عصر، با موقعیت این هنر نوشتاری آشنا می شویم: شعر پارسی پس از دومین جنگ جهانی در کشور ما دو رویه را در پیش گرفت.

در گرایش نخستین، شعر در برگیرنده نوعی مضامین غنایی و عاشقانه محض بود.

این نوع شعر میدان وسیعی را برای خود ایجاد کرد.

از عوامل اصلی بروز این پدیده می توان فرهنگ منحط حاکم بر جامعه، گرایش جوانان به فرهنگ غرب و خود باختگی آنان در برابر این فرهنگ را نام برد.

همین عوامل، دست به دست هم داد و زمینه را برای بسط این نوع شعر آماده کرد و حتی تواناترین شاعران ما نیز به این آتش دامن زدند که از آن جمله می توان به سرایندگانی مثل "خانلری"، "توللی"، "گلچین معانی"، "ندوشن"، "منوچهر شیبانی" و "نادرپور" اشاره کرد.

این افراد در سایه رمانتیسم، دست به نوآوری هایی زدند که هیچ کدام از آنها خارج ازمحدوده عشق وعاشقی و مضامین اینچنینی نبود.

    گروه دوم شاعرانی بودند که به مکتب سمبولیسم معتقد بودند و راه را برای آن هایی که قصد اصلاح داشتند بازکردند.

این گروه، رمانتیسم را پدیده ای بی خاصیت معرفی کردند و خود راهی دیگر را برگزیدند.

از شاعران پیشتاز این سیر می توان "نیما یوشیج" ، "اخوان" ، "سهراب سپهری" و "هوشنگ ابتهاج" را نام برد.

با این وصف ، شعر فارسی از نیمه دوم دهه چهل تا پنجاه روح تازه ای پیدا کرد.

بسیاری از افکار کهنه و قدیمی والفاظ تکراری جای خود را به الفاظی تازه بخشید که محور آن توجه به مسائل اجتماعی و بیان دردها در بحبوحه فشار و خفقان و یاس حاکم برجامعه بود.

در دهه پنجاه، مخصوصا از گروه دوم، می بینیم که شعر، خودش را از بن بست کسالت بار شعر قدیم نجات داده و رسالت تازه ای را در پیش گرفته است.

لازم به ذکر هم هست که این پوست اندازی در شعر صرفا مربوط به محتوا نبود.

بلکه قالب هم در این دوران دستخوش تغییرات جدیدی شد که ماحصل آن قالب های جدید شعری است که امروز با آن ها مواجه هستیم و تاریخ چندانی برای آن ها نمیبینیم.

  ویژگی های شعر انقلاب اگر بنا باشد مهم ترین ویژگی های شعر انقلاب اسلامی را نام ببریم می توانیم به این موارد اشاره کنیم: یکی از اثرات انقلاب اسلامی بر ادبیات و مخصوصا شعر، احیای مجدد قالب های کلاسیک و رویکرد متعادل به قالب های نو بود.

انقلاب اسلامی در حالی رخ داد که حدود نیم قرن از ظهور شعر نو می گذشت و نسل اول و دوم شاعران مطرح این شیوه، به شهرت رسیده بودند.

بعد از هجمه گسترده ای که در سال های آغازین ظهور شعر نیمایی به نیما و پیروانش بود هنگام پیروزی انقلاب دیگر آن جنجال ها تا حدی فروکش کرده بود و جریان شعر نو و حتی سپید تثبیت شده بود تا آنجا که گروهی از نوگرایان دیگر شعر کلاسیک را بر نمی تابیدند و قالب های سنتی را شعر زمان خود نمی دانستند.

نوگرایی افراطی در شعر پیش از انقلاب موجب شد حجم زیادی از شعرهای سپید بی محتوا و ضعیف وارد بازار شود و این جریان، جریان غالب تلقی شود این در حالی بود که شعر کلاسیک همچنان طلایه دارانی چون شهریار و ابتهاج داشت اما ضعف غالب شاعران سنتی که تکرار، نوآوری و پرداختن به نفسانیات در شعر آنها پررنگ شده بود جو منفی علیه شعر کلاسیک را تقویت می کرد.

پدیده ی شورانگیز انقلاب اسلامی، زبانی سترگ و حماسی می خواست و این از قالب نوپا و گسیخته ی شعر روز برنمی آمد.

ضمن اینکه انقلاب ریشه در سنت داشت پس طبیعی تر این بود که شاعر آن گرایش به سنت داشته باشد.

نکته دیگر اینکه شعر انقلاب حداقل در آغاز با جریان نوگرایی همراه نشد چون پیشگامان آن غالبا روشنفکران غیردینی بودند.

با این شرایط بود که شعر سنتی بعد از انقلاب جانی دوباره یافت و بسیاری از گرایش ها را به سمت خود جلب کرد.

در این میان پرکاربردترین قالب های کلاسیک بعد از انقلاب، غزل، مثنوی، رباعی و دوبیتی بودند.

از این میان رباعی، دوبیتی و مثنوی پس از افول طولانی مدتی، با همت شاعران انقلاب اسلامی احیا شدند.

سنت گرایی شاعران انقلاب اسلامی به معنای محوشدن شعر نو و تقابل با آن نبود اما دست کم در آغاز به دلیل تاثیرگذاری وزن شعر سنتی که در انتقال حماسه ی پیروزی انقلاب تأثیرگذار بود، کمتر شاعران انقلاب سراغ قالب نو می رفتند.

پس از گذشت زمان اندکی برخی از همین شاعران با تثبیت فضای انقلاب اسلامی رفته رفته مضامین امروزی را در قالب های نو و سپید به کار گرفتند.

اتفاقا شعر نو با انقلاب اسلامی وارد مرحله تازه ای شد چراکه جذابیت ها و خلاقیت های مضمونی بسیاری به آن راه یافت درحالی که قبل از انقلاب در انحصار مفاهیم انتزاعی و نفسانیات شاعران درآمده بود.

حضور جدی مضامین اجتماعی، مذهبی و حماسی یکی از بارزترین اتفاقات در شعر نیمایی و سپید بود.

از نظر ساختار نیز شعرهای نوی متعددی پس از انقلاب بخصوص در دهه نخست سروده شد که از بهترین آثار نیمایی پیش از انقلاب چیزی کم نداشت.

برغم بعضی، که شعر انقلاب اسلامی را به دلیل ریشه در سنت داشتن، شعری واپس گرا و خالی از نوآوری تلقی می کنند، این جریان شعری، سرشار از نوآوری و خلاقیت بوده است.

  *** از جمله نوآوری ها در شعر پس از انقلاب بطور خلاصه برخی را اشاره می کنیم: 1 - بازآفرینی خلاقانه و متمایز قوالبی چون رباعی، دوبیتی و مثنوی 2 - آفرینش سبک ها و شیوه های گونه گون در غزل سرایی مثل(غزل فرم، فراغزل و.

) 3 - گسترش ساحت های معنایی و مضمونی 4 - خلاقیت ها و کشف های تازه مضمونی در بسیاری از شعر های انقلاب الاسلامی 5 - احیای مجدد ژانر شعر حماسی 6 - آفرینش گونه های خلاق و متفاوت در شعر دینی و آیینی   ***سخن آخر تحولات سیاسی کشورمان و در صدر آن ها انقلاب مقدس اسلامی چنان تاثیری بر ادبیات گذاشته است که غیرقابل چشم پوشی است.

اما نکته قابل توجه آن است که این تاثیر و تاثر انقلاب و ادبیات در ایران بر خلاف غالب اتفاقات مشابه، صرفا جنبه های مثبت داشت.

به نوعی تکامل ادبیات ایستای قبل از انقلاب با انفجار نور در کشورمان و با دستان امام خمینی (ره) میسر شد.

  منابع: روزنامه رسالت، شماره 7129 به تاریخ 19/8/89، صفحه 19 (شعر و ادب) .

بیات، حسین، حسینی،سید محسن(1387).

چشم انداز ادبیات انقلاب اسلامی، تهران: مرکز تحقیقات صدا و سیما.

سنگری، محمدرضا(1393).

ازنتایج سحر(شعر انقلاب، تعریف،چیستی،ویژگی ها و ابعاد)، تهران: سوره مهر.

سنگری، محمدرضا(1380).

  نقد و بررسی ادبیات منظوم دفاع مقدس، جلد اول، تهران: پاییزان.

بیات، حسین، حسینی،سید محسن(1387).

چشم انداز ادبیات انقلاب اسلامی، تهران: مرکز تحقیقات صدا و سیما.


کلید واژه ها: انقلاب اسلامی - ادبی - ادبیات - اسلامی - داستان - سیاسی - کشور - ادبیات فارسی - تاثیرگذاری - انواع - جامعه - ایران - مردم - صورت - مبارزه - مشروطه - حکومت - آزادی - تاریخ - فارسی - رسانه - آموزش - مدارس - رفتار - شاخص - دکتر - شهید - کتاب - تعهد - مقدس

آخرین اخبار سرویس:
تشریح برنامه پروازی هواپیماهای برجامی در نوروز 96

آخرین روز ثبت نام داوطلبان انتخابات شوراها آغاز شد

اتفاقی جالب در تاریخ ثبت نام نامزدهای شورای شهر

ثبت نام 1990 نفر تا پایان روز ششم برای شورای شهر

تمدید زمان ثبت نام داوطلبان انتخابات شوراهای استان تهران تا ساعت 24 امشب

مسجدجامعی، دنیامالی و سروری برای انتخابات شورای شهر پنجم ثبت نام کردند/ عکس مسجدجامعی، دنیامالی و سروری برای انتخابات شورای شهر پنجم ثبت نام کردند/ عکس

1990 تهرانی داوطلب حضور در شورای شهر

مدیریت شهرها و روستاها را به چه کسانی بسپاریم؟

ترامپ بعد از شکست طرح بیمه اش به سراغ اصلاحات مالیاتی می رود

5 گل برتر هفته 23 بوندسلیگا + فیلم

رییس جمهور‎:‎صادرات نفت 2 برابر افزایش داشت/ اتصال راه آهن همدان-سنندج اجرایی می شود

درگاه شهید میران حسین در تارگر ایالت راجستان هند

نام نویسی 169 نفر برای حضور در انتخابات شوراهای شهرستان عجب شیر

خودداری نوه امام (ره) از کاندیداتوری در انتخابات شورای شهر

نظر حسن روحانی درباره حجاب اجباری

"قنات قصبه" و "یخدان کوثر"؛ سفر به اعماق تاریخی در دیار بهلول گنابادی+تصاویر

احمد دنیا مالی نام خود را در لیست انتخابات شورای شهر اضافه کرد

جدول پخش برنامه های سیمای مرکز اردبیل یکشنبه 6 فروردین

برخوردها با مهدویت سلیقه ای است/مهدویت هنوز گفتمان رایج فرهنگی کشور نیست

پرویز سروری به لیست داوطلبان انتخابات شورای شهر اضافه شد

ثبت نام 669 نفر در روز ششم انتخابات شوراها/ اعلام ساعت تمدید از طریق وزارت کشور

نام نویسی پنج هزارو 950 داوطلب برای انتخابات شوراهای اسلامی در لرستان

بهرمندی 23هزارمسافرنوروزی از خدمات پست ایمنی و سلامت خراسان شمالی

طرح تروریستی بودن ارتش و سازمان اطلاعاتی آمریکا در دستور کار مجلس

بنی صدر به ارتش دستور داد تا به سپاه کمتر گلوله بدهد/با دوربین فکسنی و بدون قطب نما روی سر بعثی ها آتش می ریختیم + تصاویر

تابش: رفع محدودیت های رییس دولت اصلاحات خواسته ملی است

اعزام 280نفر به مناطق عملیاتی دفاع مقدس در نوروز 96

جمنا باند است / روی آتش سال 88بنزین ریختند/باندهای قدرت و ثروت کاسبان فتنه‎اند

جوادی آملی: جامعه امروز با ادبیات صلح آشنا نیست/ بعد از 20 سال هنوز برخی بر طبل جنگ می کوبند

عیددیدنی متفاوت خانم مجری معروف + عکس

بیکاری اساسی ترین معضل رفع نشده مازندران است

مسجدجامعی و دنیا مالی کاندیدای شورای پنجم شدند

استخدام 4 ردیف شغلی در یک شرکت معتبر در گرگان

توافق مهم در اردوگاه اصلاحات؛ ریاست شورای شهر تهران برای اعتدالیون، شهرداری سهم اصلاح طلبان/مسجد جامعی، مهرعلیزاده و ابتکار گزینه های ریاست بر بهشت

نه سیاستمدار یاغی به رفراندوم ترکیه

حضور رییس جمهور در مراسم افتتاح راه آهن تهران - همدان

کشف رفتاری متفاوت در سگ

ناراحتی روحانی از نامزدی آیت الله هاشمی در انتخابات 92/ خوشحالی حسین فریدون از رد صلاحیت مرحوم هاشمی

آمار داوطلبان انتخابات شوراها در سمنان از 1500 نفر گذشت

ثبت نام داوطلبان شورای شهر تهران آغاز شد/ احتمال تمدید زمان ثبت نام از سوی وزارت کشور

تابش: رفع محدودیت های رییس دولت اصلاحات خواسته ملی است

تقویت کمیته حمایت قضایی از سرمایه گذاری ومبارزه با قاچاق کالا

امیدوارکننده‎ترین آیه‎ قرآن چیست؟

رکوردزنی نامزدی شوراها در مازندران با ثبت نام چهار هزار نفر در یک روز

رییس کمیته اطلاع رسانی ستاد انتخابات شهرستان تهران خبر داد ثبت نام 1990 داوطلب در انتخابات شورای شهر تهران تا پایان روز ششم/ احتمال تمدید زمان ثبت نام

آمار قطعی داوطلبان شورای شهر تهران تا پایان روز ششم اعلام شد

چابهار در نوروز / تصاویر

نام نویسی از داوطلبان انتخابات شوراها تا ساعت 24 امروز

افزایش آمار ثبت نام کنندگان در انتخابات شورای شهر تهران به 1990 نفر

صلاحیت نامزدهای شورای شهر براساس اصل برائت بررسی می شود/ وارد نظارت استصوابی نخواهیم شد

آغاز آخرین روز ثبت نام داوطلبان انتخابات شوراها/ چه کسانی تاکنون ثبت نام کردند؟/ تحصیلات ثبت نام کنندگان

ثبت نام 1990 نفر در 6 روز گذشته برای انتخابات شورای

رونق اعیاد ملی ودینی باعث حیات ملت است

بهرمندی 23هزارمسافرنوروزی از خدمات پست ایمنی و سلامت خراسان شمالی

نام نویسی پنج هزارو 950 داوطلب برای انتخابات شوراهای اسلامی در لرستان

سوری که حسن روحانی به طلبه ها داد

زاینده رود محل پارک خودرو های مسافران نوروزی شد

انتشار تصاویر زنده و واضح جدید از گلکسی اس 8 پلاس سامسونگ

آیت الله ابن الرضا عمر خود را صرف خدمت به اسلام و حوزه های علمیه کرد

گزارش تصویری بازدید دانشگاهیان لرستان از منزل امام خمینی(ره) در نجف اشرف

دو محیطبان مازندرانی به ضرب گلوله بشدت مجروح شدند

پارک بزرگ شاپوری در انتظار تبدیل شدن به قطب گردشگری خرم آباد

پذیرایی از گردشگران در دل سیاه چادرها

واکنش مسکو به تحریم های ضد اشاعه آمریکا علیه نهادهای مرتبط با ایران

زیرساخت های خوبی در حوزه گردشگری استان در حال شکل گیری است

جو بایدن: از اینکه رییس جمهور نیستم، متاسفم

ثبت نام 1990 نفر در 6 روز گذشته برای انتخابات شورای تهران

اجرای ناموفق طرح جمع آوری متکدیان از سطح شهر تهران

دقایقی قبل پرویز سروری برای انتخابات شورای شهر تهران ثبت نام کرد

با حضور در فرمانداری تهران مسجدجامعی در انتخابات شورای شهر تهران ثبت نام کرد

اصلاح ماده 7 قانون کار جرات می خواهد!

تاکید رییس ستاد انتخابات استان یزد بر برگزاری انتخابات قانونمند و پرشور

بیش از 6 هزار نفر در انتخابات شوراها در استان گلستان ثبت نام کردند

تمامی 10 داوطلب نامزدی انتخابات شوراها درخاش زن هستند

مسجدجامعی داوطلب انتخابات شورای شهر تهران شد

تبلور آثار تاریخی دوره ایلخانیان و سلجوقیان در شهرستان فریمان+ تصاویر

رهبر انقلاب در یک دهه اخیر به مساله اقتصاد توجه ویژه ای داشته اند

امیدوارکننده‎ترین آیه‎ قرآن چیست؟

کیهان درآستانه انتخابات 1392:مشکلات اقتصادی دولت دهم غیرقابل انکاراست اما کسی نبایدسوارموج آن شود!

محله علی قلی آقا نمادی از محله محوری در نصف جهان

افتتاح راه آهن تهران به همدان با حضور رییس جمهور

احمد مسجد جامعی در لیست داوطلبان انتخابات شورا

آیت الله ابن الرضا مجاهدانه برای تحقق و ترویج معارف اهل بیت (ع) تلاش کرد

مرحوم آیت الله ابن الرضا با دلسوزی تمام سرپرستی طلاب را بر عهده داشت

نام و خدمات آیت الله ابن الرضا(ره) باقیات الصالحاتی است که فراموش نخواهد شد

حجت الاسلام علی عسگری مطرح کرد ناراحتی روحانی از نامزدی آیت الله هاشمی در انتخابات 92/ خوشحالی حسین فریدون از عدم تایید مرحوم هاشمی

100 سال پیش، تهران چند خیابان داشت؟

احمد مسجدجامعی کاندیدای شورای پنجم شد +عکس

افتتاح بیمارستان320 تختخوابی بجنورد با حضور رییس جمهور

افزایش ارتباطات با کشورهای اسلامی؛ اولویت اصلی سیاست خارجی

آمار قطعی داوطلبان شورای شهر تهران تا پایان روز ششم اعلام شد

پرویز سروری نامزد انتخابات شورای شهر تهران شد

تلاوت سوره نحل با صوت «عبدالحلیم سلامه»

جدیدترین تلاوت سعید پرویزی + دریافت

زاینده رود جان می گیرد

صدای رسانه های مخالفت دولت بلندتر شنیده شد

تلاوت بهاری محمد کاظمی+فیلم

واکنش عراق به جنایت جدید آمریکا در موصل

سروری کاندیدای شورای پنجم شد

اقتصاد مقاومتی باید در موسسات قرآنی نیز احیا شود

تحقق اقتصاد مقاومتی، تنها راه نجات کشور از مشکلات است

دانشگاه تهران عضو هیات علمی می پذیرد

ابراز خرسندی از تبرئه بانوی نیکوکار ایرانی در هند

عکس منتشر شده از جشن تولد 5 سالگی شبنم مقدمی! +عکس

سلفی جالب طرفداران سپند امیر سلیمانی! +عکس

سلفی امیر حسین رستمی کنار دریا +عکس

آزاده نامداری بر فراز ابرها! +عکس

در چه صورت به دینداری خود بدگمان باشیم؟

آخرین روز ثبت نام پنجمین دوره انتخابات شوراها آغاز شد

لیدر اصلاح طلبان شورای شهر ثبت نام کرد

کشف رفتاری متفاوت در سگ

شفق قطبی در آلاسکا+تصاویر

وداع دانشگاهیان لرستان با نجف اشرف/ هنوز نرفته دلتنگ این حرم شده ایم

فلسطین در سال 95؛ رویدادها و روندها

انتخاباتی آمیخته با نشاط و آرامش

آذربایجان در سال 95؛ رویدادها و روندها

افغانستان در سال 95؛ رویدادها و روندها

انسان شناسی سلوکی در سنت دینی

مسجدجامعی داوطلب انتخابات شورای شهر تهران شد

کشورهای مختلف جهان یک ساعت چراغ ها را خاموش کردند

تابش: رفع محدودیت های رییس دولت اصلاحات خواسته ملی است

ثبت نام 1990 داوطلب تاکنون برای انتخابات شورای شهر تهران/ روز گذشته 669 نفر نام نویسی کردند

آخرین روز ثبت نام پنجمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا آغاز شد

گام های عملی تهران و باکو در توسعه روابط

114 ایستگاه رادیویی و تلویزیونی هدیه نوروزی به کردستانی ها

ثبت نام 1143داوطلب انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا در کردستان

بازدید رحمانی فضلی از روند ثبت نام انتخابات شورای شهر در فرمانداری تهران

راه های امدادی داعش از مرز سوریه به موصل باید قطع شود

بازدید نماینده سازمان اپک از بلند ترین تپه های شنی کشور

هوانیروز ارتش یک یگان واکنش سریع است

مسلمان شدن یک دختر اوکراینی در مسجد «صحابه» قاهره

آمادگی کامل مدیریت بحران گناوه در اسکان میهمانان نوروزی

ارائه خدمات پزشکی به بیش از یکهزار زائر کربلای ایران

ثبت نام 2926 نفر در انتخابات شوراها در پایان ششمین روز نام نویسی

جنایت جدید آمریکا در موصل

دنیامالی در انتخابات شورای شهر تهران ثبت نام کرد

شهید عبدالله باقری به روایت همسرش/در سالن عروسی نماز جماعت خواندیم

رویدادهای خبری ششم فروردین ماه در خراسان رضوی

جشنواره نوروزگار برج میلاد از دوم فروردین میزبان مسافران و شهروندان پایتخت شد

سال تحویل شبکه یک؛ برنامه ای متفاوت و ارزشی

گنجاندن نام شهردار آینده در لیست نامزدهای انتخاباتی شورای شهر اشتباه است/مردم تهران از لیست امید و خدمت رفع مشکلات را می خواهند نه سیاست کاری

مازندران استان معین 4 یادمان در راهیان نور است

آخرین روز ثبت نام: فهرست کامل "نامزدهای سرشناس" انتخابات شورای شهر تهران/حضور پررنگ اصلاح طلبان و حرکت آرام اصولگرایان/احمدی نژادی ها هم هستند/در حال تکمیل...

تبلیغ چهره به چهره، بهترین روش کار فرهنگی است

پاسخ اکبر عبدی به سوال جالب مهران مدیری

استامینوفن تزریقی روانه بازار کشور شد

معرفی صحن های حرم امام رضا(ع)+تصاویر

آخرین روز ثبت نام پنجمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا آغاز شد

حمایت دولت یازدهم از حرکت های فرهنگی و انقلابی حداقلی بود

بیش از 82 هزار مسافر نوروزی در مراکز اقامتی استان قزوین اسکان یافتند

کدام چهره های مشهور در ششمین روز ثبت نام انتخابات شوراها نام نویسی کردند؟ + تصاویر

احزاب در سالی که گذشت/ فصل بهار-1: چه کسانی می خواهند روحانی در راند دوازدهم انصراف دهد؟/ بازخوانی تخلف میلیاردی و سکوت دولت یازدهم/ از ریاست آیت الله جنتی در خبرگان تا دیدار فائزه هاشمی با بهاییان

محمد مسیح کردستان

احمد مسجدجامعی کاندیدای شورای پنجم شد

پیام های رهبر معظم انقلاب درباره شوراها

نام نویسی 5 هزار و 950داوطلب برای انتخابات شوراها

دنیامالی کاندیدای انتخابات شورای پنجم شد

افزون بر 6هزار نفر داوطلب نامزدی شوراهای گلستان شدند

اعزام 60 دانشجو به اردوهای جهادی/ طرح هجرت فرصت مناسبی برای خودسازی است

سال 95 سال ثبات و آرامش کشور بود/اقدامات مهم دولت در زمینه اقتصاد مقاومتی

نظر "حسن روحانی" درباره حجاب اجباری

نام نویسی 5 هزار و 897 داوطلب برای انتخابات شوراها

ارجمند: زیبایی های تهران در نوروز نمایان می شود/ قاجارها بی جهت تهران را برای سکونت انتخاب نکرده اند

آغاز آخرین روز ثبت نام داوطلبان انتخابات شوراها

مدیریت شهرها و روستاها را به چه کسانی بسپاریم؟

روزنامه های افغانستان - یکشنبه 6 فروردین

ثبت نام 1143داوطلب انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا در کردستان

آمادگی کامل مدیریت بحران گناوه در اسکان میهمانان نوروزی

تا کنونی برای تمدید زمان ثبت نام به فرمانداری ابلاغی داده نشده است

اولین هواپیمای برجامی 50 هزار مسافر جا به جا کرده است

فهرست کامل "نامزدهای سرشناس" انتخابات شورای شهر تهران/حضور پررنگ اصلاح طلبان و حرکت آرام اصولگرایان/احمدی نژادی ها هم هستند/در حال تکمیل...

حدیث روز/ سخن امام علی(ع) درباره ضرورت یاد مرگ

ایزدی: تحریم های جدید هم نقض برجام است

صدور کیفرخواست پرونده تکفیری ها در شیراز

مسجدجامعی نامزد انتخابات شورای شهر تهران شد

مسجدجامعی کاندیدای شورای پنجم شد

ثبت نام 2926 نفر در انتخابات شوراها در پایان ششمین روز نام نویسی

بیش از6 هزار نفر از پایگاه جهانی سلطانیه بازدید کردند

یادی از شهید ابوالفضل پاکداد که در عملیات فتح المبین کربلایی شد

خون شهدا موجب امنیت ایران اسلامی شد

امامزاده بابامراد؛ از نوادگان امام حسن مجتبی(ع) در لرستان

نام نویسی 5 هزار و 897 داوطلب برای عضویت در انتخابات شوراها

مسجدجامعی کاندیدای شورای پنجم شد

اقتصاد دانش بنیان تنها راه رهایی کشور از مشکلات مبتلابه اقتصاد کشور است

از کمپین حذف تعیین ظرفیت وکالت تا حذف دوران کارآموزی و اختبار

کیفرخواست پرونده تکفیری ها در شیراز صادر شد

نامنویسی 103 نفر درششمین روز ثبت نام شوراها در علی آباد

سیستان و بلوچستان مقصد گردشگری ناشناخته ایران+تصاویر

رهبری همه مسئولان را به مشارکت در تولید و ایجاد اشتغال دعوت کردند

بیش از 2 هزار داوطلب شوراهای اسلامی در چهارمحال و بختیاری نام نویسی کردند

مجموع ثبت نام داوطلبان انتخابات شورا در شهرستان کرج به 687 نفر رسید

ارائه پیش نویس ساختار ستاد راهبری طرح ملی حفظ به محضر مقام معظم رهبری

بیش از 2500 نفر در جاده های زنجان میثاق نامه نه به تصادف را امضا کردند

326نفر در انتخابات شورای شهر و روستاهای نمین نامزد شدند

«انتخابات و شایسته گزینی» - سیدشهاب الدین چاوشی

استاندار گلستان: با یکدلی انتخابات را برگزار کنیم/ قول دادن یک مسیر انحرافی است

حمایت از کار و سرمایه ایرانی مهمترین مولفه در تحقق شعار سال است

لباس خاص شبنم فرشاد جو در یک مراسم + عکس

رهبرانقلاب بارها از بیکاری جوانان انتقاد کردند/باید الویت همه مسئولان بر پایه رونق اقتصادی در کشور باشد/بیکاری باعث افزایش سن ازدواج شده است

وعده های اقتصادی دولت محقق نشده است/ بیکاری جوانان عامل بسیاری از آسیب های اجتماعی

انقلاب اسلامی، نقطه عطف شعر و ادبیات فارسی

انقلاب اسلامی، نقطه عطف شعر و ادبیات فارسی