مطالب مرتبط:
انقلاب اسلامی، نقطه عطف شعر و ادبیات فارسی
دیدار رهبر معظم انقلاب اسلامی با جمعی از مداحان و ذاکران اهل بیت(ع)
دیدار مداحان و ذاکران اهل بیت (ع) با رهبر معظم انقلاب اسلامی
نامه محمود صادقی به سرلشگر جعفری: نسبت به حفظ شأن و مراقبت از جایگاه رفیع سپاه پاسداران انقلاب اسلامی اهتمام بیشتری مبذول نمایید
اطلاعیه پذیرش پژوهشگر معارف انقلاب اسلامی
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 30 اسفند 1395 ساعت 09:432017-03-20سياسي

انقلاب اسلامی، نقطه عطف شعر و ادبیات فارسی


تحولات سیاسی کشورمان و در صدر آن ها انقلاب مقدس اسلامی چنان تاثیری بر ادبیات گذاشته است که غیرقابل چشم پوشی است.

اما نکته قابل توجه آن است که این تاثیر و تاثر انقلاب و ادبیات در ایران بر خلاف غالب اتفاقات مشابه، - ": ادبیات و هنر در هر کجای دنیا و در هر زمان، بر حاکمیت غالب اثر میگذراد و به تناسب از آن اثر میگیرد.

چیزی که سبک ها و دوره های ادبی و به طور کلی تر تاریخ ادبیات دنیا را ساخته است تا حد زیادی به همین آمدو شدها و رفتار حکومت ها با بدنه مردم مربوط میشود.

یکی از پررنگ ترین شاخه های ادبیات و به تعبیر دیگر یکی از انواع نوشته، نظم یا همان شعر است.

بیشتر یا کمتر از بقیه انواع نوشته ادبی، شعر نقش بسزایی در تاثیر گذاری بر جامعه و اثر پذیری از آن دارد.

  از بین دوره های زمانی که ادبیات و به طور خاص شعر، در میان صحنه های سیاسی خوش درخشیده است یکی مشروطه و دیگری انقلاب اسلامی ایران است.

  اصولا کشور ما در صده گذشته، درکنار تحولات سیاسی اجتماعی، تحولاتی در ادبیات داشته است.

در دوران مشروطیت با بروز تفکرات غربی در بین صاحبان قلم و اندیشه، ادبیات بیش از صورت و قالب در محتوا دگرگون شد و نوعی تعهد و مبارزه در آثار نوشتاری پدید آمد.

به وجود آمدن نوعی آزادی بیان که حاصل زحمت اهل قلم بود، این فرصت را برای ادبا و شعرا به وجود آورد تا به بیان تفکرات خود بپردازند.

البته برخی از تفکرات غربی که از طریق رفت و آمد به غرب یا شیوه آموزش مدارس غربی در داخل صورت می گرفت، درمواردی با ارزش های ملی و مذهبی جامعه ما در تضاد بود، سخن از خلق و رنج و اندیشیدن به توده، از تاثیرات نمایان "انقلاب روسیه" بود که در آثار ادبی آن روز دیده می شود.

   به جرأت می توان پویاترین و تاثیرگذارترین حوزه ادبیات انقلاب اسلامی را شعر انقلاب اسلامی دانست.

هم از نظر نفوذ و تاثیرگذاری در مردم و هم از حیث کیفیت و کمیت، شعر انقلاب اسلامی شاخص تر از سایر زمینه های ادبی بوده است.

شاید یکی از دلایل این برجستگی قدمت بسیار این گونه ادبی در کشور ما بوده چرا که از دیرباز شعر یکی از رسانه های جدی پارسی زبانان بوده است.

اما بنظر می رسد در گونه های داستانی با شیوه رایج امروزین آن سابقه ما بالنسبه کمتر بوده و از این روی، مسیر دشوارتری برای برجسته سازی داستان ها و داستان نویسان انقلاب اسلامی وجود داشته است.

  دکتر محمدرضا سنگری در کتاب "از نتایج سحر” چنین نوشته است: شعر باید دو مولفه و عنصر کلیدی داشته باشد تا بتوان آن را شعر انقلاب اسلامی نامید: 1- حضور ارزش ها و هنجارهای انقلاب اسلامی مانند شهید و شهادت، عدالت خواهی، ستم ستیزی، انسان دوستی، معنویت گرایی و ستایش ارزش ها و چهره های ارزش آفرین و ارزش گرای الهی انسانی.

2- در عصر انقلاب اسلامی یعنی از سال 1342 به بعد( همسو و همراه با نهضت امام خمینی(ره) و پیوستارهای آن) بطور عام یا بطور خاص در عصر وقوع انقلاب اسلامی از سال 1357 به بعد سروده شده باشد.

    اینک پس از گذشت بیش از سه دهه از شعر انقلاب اسلامی، با مجموعه و جریان منسجم و متمایزی روبروییم که به راحتی از سایر جریان ها قابل تفکیک است.

  حال با این در آمد بحث شعر را در این دوره پیش می گیریم و در آغاز با انعکاس آرا و نظرات چند تن از شاعران وادیبان عصر، با موقعیت این هنر نوشتاری آشنا می شویم: شعر پارسی پس از دومین جنگ جهانی در کشور ما دو رویه را در پیش گرفت.

در گرایش نخستین، شعر در برگیرنده نوعی مضامین غنایی و عاشقانه محض بود.

این نوع شعر میدان وسیعی را برای خود ایجاد کرد.

از عوامل اصلی بروز این پدیده می توان فرهنگ منحط حاکم بر جامعه، گرایش جوانان به فرهنگ غرب و خود باختگی آنان در برابر این فرهنگ را نام برد.

همین عوامل، دست به دست هم داد و زمینه را برای بسط این نوع شعر آماده کرد و حتی تواناترین شاعران ما نیز به این آتش دامن زدند که از آن جمله می توان به سرایندگانی مثل "خانلری"، "توللی"، "گلچین معانی"، "ندوشن"، "منوچهر شیبانی" و "نادرپور" اشاره کرد.

این افراد در سایه رمانتیسم، دست به نوآوری هایی زدند که هیچ کدام از آنها خارج ازمحدوده عشق وعاشقی و مضامین اینچنینی نبود.

    گروه دوم شاعرانی بودند که به مکتب سمبولیسم معتقد بودند و راه را برای آن هایی که قصد اصلاح داشتند بازکردند.

این گروه، رمانتیسم را پدیده ای بی خاصیت معرفی کردند و خود راهی دیگر را برگزیدند.

از شاعران پیشتاز این سیر می توان "نیما یوشیج" ، "اخوان" ، "سهراب سپهری" و "هوشنگ ابتهاج" را نام برد.

با این وصف ، شعر فارسی از نیمه دوم دهه چهل تا پنجاه روح تازه ای پیدا کرد.

بسیاری از افکار کهنه و قدیمی والفاظ تکراری جای خود را به الفاظی تازه بخشید که محور آن توجه به مسائل اجتماعی و بیان دردها در بحبوحه فشار و خفقان و یاس حاکم برجامعه بود.

در دهه پنجاه، مخصوصا از گروه دوم، می بینیم که شعر، خودش را از بن بست کسالت بار شعر قدیم نجات داده و رسالت تازه ای را در پیش گرفته است.

لازم به ذکر هم هست که این پوست اندازی در شعر صرفا مربوط به محتوا نبود.

بلکه قالب هم در این دوران دستخوش تغییرات جدیدی شد که ماحصل آن قالب های جدید شعری است که امروز با آن ها مواجه هستیم و تاریخ چندانی برای آن ها نمیبینیم.

  ویژگی های شعر انقلاب اگر بنا باشد مهم ترین ویژگی های شعر انقلاب اسلامی را نام ببریم می توانیم به این موارد اشاره کنیم: یکی از اثرات انقلاب اسلامی بر ادبیات و مخصوصا شعر، احیای مجدد قالب های کلاسیک و رویکرد متعادل به قالب های نو بود.

انقلاب اسلامی در حالی رخ داد که حدود نیم قرن از ظهور شعر نو می گذشت و نسل اول و دوم شاعران مطرح این شیوه، به شهرت رسیده بودند.

بعد از هجمه گسترده ای که در سال های آغازین ظهور شعر نیمایی به نیما و پیروانش بود هنگام پیروزی انقلاب دیگر آن جنجال ها تا حدی فروکش کرده بود و جریان شعر نو و حتی سپید تثبیت شده بود تا آنجا که گروهی از نوگرایان دیگر شعر کلاسیک را بر نمی تابیدند و قالب های سنتی را شعر زمان خود نمی دانستند.

نوگرایی افراطی در شعر پیش از انقلاب موجب شد حجم زیادی از شعرهای سپید بی محتوا و ضعیف وارد بازار شود و این جریان، جریان غالب تلقی شود این در حالی بود که شعر کلاسیک همچنان طلایه دارانی چون شهریار و ابتهاج داشت اما ضعف غالب شاعران سنتی که تکرار، نوآوری و پرداختن به نفسانیات در شعر آنها پررنگ شده بود جو منفی علیه شعر کلاسیک را تقویت می کرد.

پدیده ی شورانگیز انقلاب اسلامی، زبانی سترگ و حماسی می خواست و این از قالب نوپا و گسیخته ی شعر روز برنمی آمد.

ضمن اینکه انقلاب ریشه در سنت داشت پس طبیعی تر این بود که شاعر آن گرایش به سنت داشته باشد.

نکته دیگر اینکه شعر انقلاب حداقل در آغاز با جریان نوگرایی همراه نشد چون پیشگامان آن غالبا روشنفکران غیردینی بودند.

با این شرایط بود که شعر سنتی بعد از انقلاب جانی دوباره یافت و بسیاری از گرایش ها را به سمت خود جلب کرد.

در این میان پرکاربردترین قالب های کلاسیک بعد از انقلاب، غزل، مثنوی، رباعی و دوبیتی بودند.

از این میان رباعی، دوبیتی و مثنوی پس از افول طولانی مدتی، با همت شاعران انقلاب اسلامی احیا شدند.

سنت گرایی شاعران انقلاب اسلامی به معنای محوشدن شعر نو و تقابل با آن نبود اما دست کم در آغاز به دلیل تاثیرگذاری وزن شعر سنتی که در انتقال حماسه ی پیروزی انقلاب تأثیرگذار بود، کمتر شاعران انقلاب سراغ قالب نو می رفتند.

پس از گذشت زمان اندکی برخی از همین شاعران با تثبیت فضای انقلاب اسلامی رفته رفته مضامین امروزی را در قالب های نو و سپید به کار گرفتند.

اتفاقا شعر نو با انقلاب اسلامی وارد مرحله تازه ای شد چراکه جذابیت ها و خلاقیت های مضمونی بسیاری به آن راه یافت درحالی که قبل از انقلاب در انحصار مفاهیم انتزاعی و نفسانیات شاعران درآمده بود.

حضور جدی مضامین اجتماعی، مذهبی و حماسی یکی از بارزترین اتفاقات در شعر نیمایی و سپید بود.

از نظر ساختار نیز شعرهای نوی متعددی پس از انقلاب بخصوص در دهه نخست سروده شد که از بهترین آثار نیمایی پیش از انقلاب چیزی کم نداشت.

برغم بعضی، که شعر انقلاب اسلامی را به دلیل ریشه در سنت داشتن، شعری واپس گرا و خالی از نوآوری تلقی می کنند، این جریان شعری، سرشار از نوآوری و خلاقیت بوده است.

  *** از جمله نوآوری ها در شعر پس از انقلاب بطور خلاصه برخی را اشاره می کنیم: 1 - بازآفرینی خلاقانه و متمایز قوالبی چون رباعی، دوبیتی و مثنوی 2 - آفرینش سبک ها و شیوه های گونه گون در غزل سرایی مثل(غزل فرم، فراغزل و.

) 3 - گسترش ساحت های معنایی و مضمونی 4 - خلاقیت ها و کشف های تازه مضمونی در بسیاری از شعر های انقلاب الاسلامی 5 - احیای مجدد ژانر شعر حماسی 6 - آفرینش گونه های خلاق و متفاوت در شعر دینی و آیینی   ***سخن آخر تحولات سیاسی کشورمان و در صدر آن ها انقلاب مقدس اسلامی چنان تاثیری بر ادبیات گذاشته است که غیرقابل چشم پوشی است.

اما نکته قابل توجه آن است که این تاثیر و تاثر انقلاب و ادبیات در ایران بر خلاف غالب اتفاقات مشابه، صرفا جنبه های مثبت داشت.

به نوعی تکامل ادبیات ایستای قبل از انقلاب با انفجار نور در کشورمان و با دستان امام خمینی (ره) میسر شد.

  منابع: روزنامه رسالت، شماره 7129 به تاریخ 19/8/89، صفحه 19 (شعر و ادب) .

بیات، حسین، حسینی،سید محسن(1387).

چشم انداز ادبیات انقلاب اسلامی، تهران: مرکز تحقیقات صدا و سیما.

سنگری، محمدرضا(1393).

ازنتایج سحر(شعر انقلاب، تعریف،چیستی،ویژگی ها و ابعاد)، تهران: سوره مهر.

سنگری، محمدرضا(1380).

  نقد و بررسی ادبیات منظوم دفاع مقدس، جلد اول، تهران: پاییزان.

بیات، حسین، حسینی،سید محسن(1387).

چشم انداز ادبیات انقلاب اسلامی، تهران: مرکز تحقیقات صدا و سیما.


کلید واژه ها: انقلاب اسلامی - ادبی - ادبیات - اسلامی - داستان - سیاسی - کشور - ادبیات فارسی - تاثیرگذاری - انواع - جامعه - ایران - مردم - صورت - مبارزه - مشروطه - حکومت - آزادی - تاریخ - فارسی - رسانه - آموزش - مدارس - رفتار - شاخص - دکتر - شهید - کتاب - تعهد - مقدس

آخرین اخبار سرویس:
تمجید های فوق العاده رهبر انقلاب در مورد آیت الله مصباح یزدی

از قبایل بدوی آفریقایی تا خیابان های مدرن آمریکایی؛ باورهای خرافی چگونه شکل می گیرند؟!

وزرای راه، ارشاد و جهاد کشاورزی به مجلس شورای اسلامی احضار شدند

نماینده لنگرود خواستار حمایت ویژه از سرمایه گذاران گردشگری در گیلان شد

نکوداشت و رونمایی از کتاب خاطرات همسر شهید حسین همدانی

کمتر از 5 درصد از فرصت گردشگری مان استفاده کرده ایم

ساختمان جدید DIC و مرکز ترک اعتیاد بانوان همدان افتتاح شد

کجای برخوردهای شما با رفتارهای شهید بهشتی همخوانی و شباهت دارد؟!

ابوالفضل فاتح: کمپین های ضدجنگ منطقه ای و جهانی راه بیندازیم/ مخاطبان این تذهبون امام چه کسانی بودند؟

استخدام آبدارچی جهت دفتر املاک در مشهد

استخدام کمک آشپز و منقل دار جهت رستوران در خراسان رضوی

استخدام همکار آشنا به امور حسابداری در تهران

استخدام فست فود فلافل سلیم اهوازی

استخدام منشی خانم جهت شیفت عصر در خراسان رضوی

500 هزار خیر در طرح محسنین مشارکت کردند

یادداشتی از مرتضی حاجی:/کابینه ای برای تحقق شعارها

نقد برجام نقد یک جریان خاص سیاسی نیست

نابغه کسب و کار در فضای مجازی؛دختر ایرانی میلیون دلاری

اعمال خاص برای ماه شوال/ روزه روزهای چهارشنبه و پنجشنبه

درگذشت دنیس مک کویل نظریه پرداز علم ارتباطات

مالیات علی الرأس حذف شد

مواضع واضح و شفاف قوه قضاییه و سپاه در مقابل دشمنان و فتنه گران به مذاق عده ای خوش نمی آید/ برخی کمترین نقد را برنمی تابند

تمجید های فوق العاده رهبر انقلاب در مورد آیت الله مصباح یزدی

بررسی خروج 7 پالایشگاه از سهام عدالت در مجلس

همسران شهدا زینب گونه پیام رسان شهدا هستند

جهانگیری از نهایی شدن تکمیل آزادراه رشت – قزوین خبر داد

تلگرام برای فیلتر نشدن با روسیه توافق کرد

اولین مراسم دو شهید لیله القدر دلبران دیشب برگزار شد.

آموزش های روانشناسی در قالب سیاست های سلامت در کشور ارائه می شود

اجرای فرمان مهاجرتی ترامپ نشانگر ضعف مدیریتی آمریکا در حوزه سیاسی و امنیتی است

ساختمان قدیم کتابخانه ملی مجددا در اختیار این کتابخانه قرار می گیرد

آمریکایی ها با لفاظی در پی حذف رقبای خود هستند

قاضی سراج: مدعیان غربی به مفسدان اقتصادی تابعیت مضاعف ندهند

اجرای برنامه ارتقاء دانش حقوقی مردم در 64 مسجد البرز

نماینده ولی فقیه در سپاه: مرگ ابوبکر البغدادی قطعی است

بروز "تنش آبی" با سوء مدیریت وزارت نیرو

ترویج فرهنگ قرآنی در مدارس سبب کاهش آسیب های اجتماعی می شود

وزیر دفاع قطر فردا به ترکیه می رود

نسخه های میلیاردی بر چک های سفید امضای بیمه + صوت

نماینده ولی فقیه در سپاه قدس: مرگ ابوبکر البغدادی قطعی است

یکی از ابر چالش های پیش روی توسعه ایران محدودیت منابع آب است

وجود 43 کمپ ترک اعتیاد در استان همدان

نامه گلایه آمیز شهید درباره رییس جمهور

استخدام پیتزا دایا در نبش هفت تیر مشهد

استخدام کارگر و برشکار mdf در شهرک صنعتی خاوران تهران

استخدام تعدادی چرخکار و زیگزال دوز ماهر در تهران

استخدام منشی و پیک موتوری در محدوه فرامرز عباسی مشهد

استخدام کارگر ماهر با حقوق عالی در یک کارواش

استخدام نجار ماهر جهت کارگاه تولیدی مبلمان در خراسان رضوی

استخدام هتل آپارتمان فیروز کوهی

استخدام راننده پایه یک جهت کار با کمپرسی بنز تک در تهران

تحلیل موسوی لاری از تحرکات اخیر علیه روحانی:/مقابل رای مردم صف کشیده اند

سپاه قدس کشته شدن رهبر داعش را تایید کرد

دستور کار جلسات علنی مجلس در هفته پیش رو/ حضور سه وزیر در صحن بهارستان

نقد فیلم های «آخرالزمان» در برنامه این هفته رادیو معارف

آیین نکوداشت "اسوه صبر و انتظار" در همدان برگزار شد

حضور بیش از 5 هزار نفر در مسابقه کتابخوانی «رمضان بهار قرآن»

«قصه های کاناپه چی» را بخوانید

اقتصاد جامعه می لنگد/رعایت دستورات اسلامی و اخلاقی سرلوحه کار مسئولان باشد

نشست تخصصی رویش فرهنگ در مشهد

لایحه تحریم های ایران و روسیه به بن بست خورد

احضار مدیرکل دولتی به اتهام توهین به سران یکی از قوا/ شکایت دولت از امام جمعه موقت سنندج

برگزاری شب شعر برمدار نور در نیشابور

هیچکس حق اهانت به مسئولین نظام را ندارد/ مسئولین نیز حق اهانت به مردم را ندارند

دولتمردان به جای اختلاف افکنی از ظرفیت سپاه استفاده کنند/ اگر سپاه نبود امروز شرایطی بدتر از عراق و افغانستان داشتیم

چرا صدای ضبط شده ی ما اینقدر متفاوت احساس می شود؟!

پیام تسلیت سردار غیب پرور به دکتر ملک حسینی

گسترش دامنه انتقادات از خندوانه/ از کنایه های رکیک تا طنز سخیف!

سعیدی در گفت وگو با فارس دولتمردان به جای فضاسازی علیه سپاه به مطالبات مردم پاسخ دهند/ بدهی کلان دولت ها به سپاه در مورد پروژه های عمرانی

تروریست ها نتوانستند به اهدافشان دست یابند

علم الهدی: جریان هایی در کشور برای بقای قدرت حاضرند با دشمن همکاری کنند

علم الهدی: زندگی همه باید در خدمت مبارزه و جنگ باشد

سومین کاشی ماندگار سر در خانه ناصر مسعودی در رشت نصب شد

آیت الله علم الهدی: جریان هایی در کشور برای بقای قدرت حاضرند با دشمن همکاری کنند

هشتاد و هشتمین شماره ی خط حزب الله منتشر شد/ روایتی از سه دیدار مهم

پوستر هفته قوه قضاییه

بیانیه یک حزب: توهین به رییس جمهوری لطمه به وحدت ملی است

استخدام برقکار صنعتی مسلط به نقشه خوانی در تهران

استخدام کارگر در محدوده کوثر شمالی مشهد

استخدام آژانس سهیل

استخدام کارمند آشنا به فتوشاپ در سالن مزون لباس

استخدام نیروی خدماتی و میزبان جهت رستورانی در خراسان رضوی

استخدام منشی دارای سابقه در آژانس خزر

امام باقر(ع) برای چه کسانی طلب رحمت کرد؟

استخدام پیک موتوری بصورت تمام وقت و با حقوق ثابت در تهران

استخدام کارگر ساده جهت یک فست فود در مشهد

500 نقطه حادثه خیر در جاده‎های کشور شناسایی شد/ افزایش 20 درصدی مسافرت به مازندران

اختصاص 2000میلیارد تومان برای فعالیت های موشکی و سپاه

واکنش جالب یاشار سلطانی به ادعای جدید قالیباف

صوت / غیبت و عمر طولانی امام زمان (عج)

مسجدی که یک محله را اداره می کند

افتتاحیه کشوری طرح تابستانی اوقات فراغت «آسمانی ها» در روستای کارمزد سوادکوه برگزار می شود

برنامه ماه مهربانی یک بسیج عمومی و کمپین نوین مردمی

مراسم گرامیداشت شهدای ترور و شهدای هفتم تیر و هفته قوه قضاییه در مسجد روضه محمدیه

مراسم گرامیداشت یادوخاطره شهید آیت الله صدوقی دریزد -شنبه

تشییع پیکر شش شهید مدافع حرم در قم

نسل پنجم انقلاب باید نسلی دین باور و خدا محور تربیت شوند/ مواضع واضح و شفاف قوه قضاییه و سپاه در مقابل دشمنان و فتنه گران به مذاق عده ای خوش نمی آید/ برخی کمترین نقد را برنمی تابند

دستور کار جلسات علنی مجلس در هفته پیش رو/ حضور سه وزیر در صحن بهارستان

فرماندار سلطانیه: کمبود اعتبارات را باید با مدیریتی کارآمد جبران کرد

تیغ اعتیاد زیر گلوی کرمانشاه

هیچ خبرنگاری بازداشت نشده است

همایش ملی بررسی وآسیب شناسی بمباران شیمیایی سردشت

نحوه فرار کلاهی قبل از انفجار حزب جمهوری

درخواست پارلمانیهای کویت برای حمایت از فلسطین

تشییع پیکر شهید مدافع حرم در بوشهر

اینفوگرافیک/ واقعه هفتم تیر

ویدیو/ مروری بر توهین به رجال سیاسی کشور

استخدام آشپز و تخته کار ماهر در خراسان رضوی

استخدام نظافتچی خانم جهت یک آرایشگاه زنانه در تهران

استخدام کارگر ساده جهت رستوران فرنگی در مشهد

استخدام آرایشگر ترجیحا همراه با جواز در خراسان رضوی

استخدام آبدارچی و نظافتچی آقا در یک شرکت معتبر

استخدام آشپز جهت فست فودی در تهران

استخدام شنیون کار و ناخن کار ماهر در محدوده نارمک تهران

استخدام یقه دوز جهت پیراهن جعبه ای و مادگی دوز در تهران

15 صیاد ایرانی از سه ماه تا سه سال در زندان های کشورهای عربی به سر بردند/ بی خبری از وضعیت چهار صیاد زندانی

استخدام فرکار جهت ساندویچی در محدوده قاسم آباد مشهد

نماینده ولی فقیه در سپاه: مرگ البغدادی قطعی است/ اشراف سپاه قدس بر تروریست های داعشی

سرنوشت مبهم چهار صیاد بازداشت شده در کشورهای عربی

افکار عمومی در انتظار برخورد با خودسرها

شماره 88 نشریه «خط حزب الله» منتشر شد

تصاویر/ تشییع پیکر شش شهید مدافع حرم در قم

جنایات آمریکا در هفته حقوق بشر آمریکایی در البرز بازخوانی می شود

آمریکا حلقه اتصال گروه های تروریستی است

9 هزار خانوار از روحانیون و مولوی ها تحت پوشش مرکز خدمات حوزه های علمیه هستند

پارسال 2 هزار و 260 پرونده قضایی در بخش امیرآباد دامغان تشکیل شد

بخش خبری 22:45 ، هفتم تیر 1396

رفع تصرف 543 هکتار از اراضی مرغوب کردستان

تخت‏‏‎‎های بیمارستان مهریز به 250 تخت افزایش می یابد/ضرورت خریداری تجهیزات برای بیمارستان

تصمیم پدروفرزندش برای تبلیغ دین اسلام

تقدیر امام جمعه گناوه از حضورپرشور مردم درتشییع پیکر شهید مدافع حرم

زمان معرفی نامزدهای شهرداری تهران

معاون پارلمانی رییس جمهور: توافق برجام تصمیم کل حاکمیت بود

حضور هوشمندانه در فضای مجازی "ناتوی فرهنگی" دشمن را خنثی می کند

اقتصاد جامعه امروز می لنگد/ افرادی برای تامین هزینه زندگی کلیه خود را می فروشند

روایتی تصویری از قرآن خوانی مهاجر افغانستانی در ماه رمضان

بررسی پدیده حاشیه نشینی در مشهد با حضور اعضای کمیسیون امنیت ملی مجلس

برخی متخلفان در قم به دنبال برهم زدن امنیت و آرامش هستند

اجرای نمایش «هفت روز از تیر شصت» در تئاتر شهر آغاز شد

وزرای راه، ارشاد و جهاد کشاورزی به مجلس احضار شدند

نظربایف کنسپسیون سیاست دولت قزاقستان در عرصه دین را تصویب کرد

مسئول شورای هماهنگی خوزستان:شهادت دکتر بهشتی ماهیت جبهه نفاق را برملا کرد

سرنوشت عامل انفجار تروریستی دفتر حزب جمهوری اسلامی

عیدفطر امسال پنج هزار گردشگر از بنای تاریخی سلطانیه بازدید کردند

رسیدگی به بیش از 500 درخواست در ملاقات های مردمی مسئولان قضایی کرمان

پیکر دکتر باتارا یاریگر مردم دزفول در جنگ در جوار شهدای موشکی به خاک سپرده شد

آیا «زرتشت» تنها پیامبر ایرانی بود؟

پرونده سعیدمرتضوی به کجا رسید؟

هیچ خبرنگاری بازداشت نشده است

استخدام تراشکار جهت ماشین سازی در خراسان رضوی

استخدام راننده لیفتراک و راننده جرثقیل در شرکتی معتبر در شیراز

تاجزاده، از افراط تا تفریط

تهران، شهر بی دروازه

استخدام مونتاژکار فنی و فرزکار،تعمیرکار صنعتی،حسابدار، دستیار

مالیات علی الرأس حذف شد

فوری/ سپاه قدس کشته شدن ابوبکر البغدادی را تایید کرد

حضور رییس جمهور چین در سالگرد استقلال هنگ کنگ از انگلیس

استودیو مستقر درهمایش سالانه بانکداری الکترونیک و نظام های پرداخت

شهید بهشتی، مظلومیت در عین شجاعت

عکس روز نشنال جئوگرافیک

11 تیر، انتخابات هیئت رییسه کمیسیون اصل نود

کمپ ترک اعتیاد بانوان در کرمانشاه راه اندازی می شود

برای پاسخگویی به سؤالات نمایندگان وزرای راه، ارشاد و جهاد کشاورزی به مجلس احضار شدند

نسل جوان اسطوره های سرزمین خود را بشناسند

صوت / با مکروه هم می شود ثواب برد!

بازدید بازمانده حادثه تروریستی 7 تیر از دانشگاه آزاد اسلامی واحد دماوند

کوثری: ایران در صورت بروز حماقت از سوی دشمن، اهل گذشت نیست

دیدار وزرای کشور تاجیکستان و ازبکستان پس از 19 سال

کلاس های اوقات فراغت باید هدفمند باشند

دیدار آیت الله فاضل لنکرانی با آیت الله صافی گلپایگانی

تکذیب قتل های دسته جمعی توسط اتباع بیگانه در کرمان

تشییع شهید مدافع حرم در شیراز

مخاطبان این تذهبون امام که بودند؟ منطقه آبستن تحولات خطرناک است: بیدار باشیم

استاندار فارس: جلوی ساخت و ساز در ارتفاعات گرفته شود

شورای مردمی سراسری در قرقیزستان برگزار می شود

زمان معرفی نامزدهای شهرداری تهران

11 تیر؛ آخرین مهلت ثبت نام در چهارمین آزمون استخدامی

پیام تسلیت سردار غیب پرور به دکتر ملک حسینی

حرف های «رادیو فردا» و «آمد نیوز» برایم مهم نیست / باز هم برای بچه ها از موشک های خوشگل سپاه می گویم

امام جمعه اهل سنت ارومیه: بمباران شیمیایی سردشت از حافظه تاریخ پاک نمی شود

رنجبرزاده در گفت وگو با فارس: دولتمردان به جای اختلاف افکنی از ظرفیت سپاه استفاده کنند/ اگر سپاه نبود امروز شرایطی بدتر از عراق و افغانستان داشتیم

عضو خبرگان رهبری: حادثه هفتم تیر حقیقت و ماهیت جریان های انحرافی را افشا کرد

800 میلیارد ریال برای ساخت سد گلورد هزینه شده است

نماینده ولی فقیه در سپاه قدس: تایید مرگ رهبر داعش

ایران، گزارش قاچاق انسان امریکا علیه کشورمان را محکوم کرد

تکذیب قتل های دسته جمعی توسط اتباع بیگانه در کرمان

بیاییم مدتی هم «زنده باد» گفتن را تمرین کنیم

چراغ پشت ماشین های لوکس+عکس

شهید بهشتی، مظلومیت در عین شجاعت

استخدام فروشنده جهت فروشگاه کت و شلوار در قم

استخدام راننده جهت آژانس بانوان در محدوده میثاق مشهد

استخدام فروشنده آقا جهت یک شیرینی فروشی در تهران

استخدام فروشنده ماهر کت و شلوار در خراسان رضوی

جزییاتی منتشر نشده از تیم عجیب حفاظت از رییس جمهور

استخدام پذیرشگر و خانه دار خانم در یک هتل آپارتمان

ظریف پشت روحانی را خالی کرد؟

پست اینستاگرامی آیدین آغداشلو درباره عباس کیارستمی

مقام سپاه قدس: مرگ "البغدادی" قطعی است

استخدام کارشناس حقوقی آقا دریک شرکت معتبر

استخدام کارشناس پشتیبان سایت درشرکت معتبر نانو کامپ

انقلاب اسلامی، نقطه عطف شعر و ادبیات فارسی

انقلاب اسلامی، نقطه عطف شعر و ادبیات فارسی