مطالب مرتبط:
انقلاب اسلامی، نقطه عطف شعر و ادبیات فارسی
دیدار رهبر معظم انقلاب اسلامی با جمعی از مداحان و ذاکران اهل بیت(ع)
دیدار مداحان و ذاکران اهل بیت (ع) با رهبر معظم انقلاب اسلامی
نامه محمود صادقی به سرلشگر جعفری: نسبت به حفظ شأن و مراقبت از جایگاه رفیع سپاه پاسداران انقلاب اسلامی اهتمام بیشتری مبذول نمایید
اطلاعیه پذیرش پژوهشگر معارف انقلاب اسلامی
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 30 اسفند 1395 ساعت 09:432017-03-20سياسي

انقلاب اسلامی، نقطه عطف شعر و ادبیات فارسی


تحولات سیاسی کشورمان و در صدر آن ها انقلاب مقدس اسلامی چنان تاثیری بر ادبیات گذاشته است که غیرقابل چشم پوشی است.

اما نکته قابل توجه آن است که این تاثیر و تاثر انقلاب و ادبیات در ایران بر خلاف غالب اتفاقات مشابه، - ": ادبیات و هنر در هر کجای دنیا و در هر زمان، بر حاکمیت غالب اثر میگذراد و به تناسب از آن اثر میگیرد.

چیزی که سبک ها و دوره های ادبی و به طور کلی تر تاریخ ادبیات دنیا را ساخته است تا حد زیادی به همین آمدو شدها و رفتار حکومت ها با بدنه مردم مربوط میشود.

یکی از پررنگ ترین شاخه های ادبیات و به تعبیر دیگر یکی از انواع نوشته، نظم یا همان شعر است.

بیشتر یا کمتر از بقیه انواع نوشته ادبی، شعر نقش بسزایی در تاثیر گذاری بر جامعه و اثر پذیری از آن دارد.

  از بین دوره های زمانی که ادبیات و به طور خاص شعر، در میان صحنه های سیاسی خوش درخشیده است یکی مشروطه و دیگری انقلاب اسلامی ایران است.

  اصولا کشور ما در صده گذشته، درکنار تحولات سیاسی اجتماعی، تحولاتی در ادبیات داشته است.

در دوران مشروطیت با بروز تفکرات غربی در بین صاحبان قلم و اندیشه، ادبیات بیش از صورت و قالب در محتوا دگرگون شد و نوعی تعهد و مبارزه در آثار نوشتاری پدید آمد.

به وجود آمدن نوعی آزادی بیان که حاصل زحمت اهل قلم بود، این فرصت را برای ادبا و شعرا به وجود آورد تا به بیان تفکرات خود بپردازند.

البته برخی از تفکرات غربی که از طریق رفت و آمد به غرب یا شیوه آموزش مدارس غربی در داخل صورت می گرفت، درمواردی با ارزش های ملی و مذهبی جامعه ما در تضاد بود، سخن از خلق و رنج و اندیشیدن به توده، از تاثیرات نمایان "انقلاب روسیه" بود که در آثار ادبی آن روز دیده می شود.

   به جرأت می توان پویاترین و تاثیرگذارترین حوزه ادبیات انقلاب اسلامی را شعر انقلاب اسلامی دانست.

هم از نظر نفوذ و تاثیرگذاری در مردم و هم از حیث کیفیت و کمیت، شعر انقلاب اسلامی شاخص تر از سایر زمینه های ادبی بوده است.

شاید یکی از دلایل این برجستگی قدمت بسیار این گونه ادبی در کشور ما بوده چرا که از دیرباز شعر یکی از رسانه های جدی پارسی زبانان بوده است.

اما بنظر می رسد در گونه های داستانی با شیوه رایج امروزین آن سابقه ما بالنسبه کمتر بوده و از این روی، مسیر دشوارتری برای برجسته سازی داستان ها و داستان نویسان انقلاب اسلامی وجود داشته است.

  دکتر محمدرضا سنگری در کتاب "از نتایج سحر” چنین نوشته است: شعر باید دو مولفه و عنصر کلیدی داشته باشد تا بتوان آن را شعر انقلاب اسلامی نامید: 1- حضور ارزش ها و هنجارهای انقلاب اسلامی مانند شهید و شهادت، عدالت خواهی، ستم ستیزی، انسان دوستی، معنویت گرایی و ستایش ارزش ها و چهره های ارزش آفرین و ارزش گرای الهی انسانی.

2- در عصر انقلاب اسلامی یعنی از سال 1342 به بعد( همسو و همراه با نهضت امام خمینی(ره) و پیوستارهای آن) بطور عام یا بطور خاص در عصر وقوع انقلاب اسلامی از سال 1357 به بعد سروده شده باشد.

    اینک پس از گذشت بیش از سه دهه از شعر انقلاب اسلامی، با مجموعه و جریان منسجم و متمایزی روبروییم که به راحتی از سایر جریان ها قابل تفکیک است.

  حال با این در آمد بحث شعر را در این دوره پیش می گیریم و در آغاز با انعکاس آرا و نظرات چند تن از شاعران وادیبان عصر، با موقعیت این هنر نوشتاری آشنا می شویم: شعر پارسی پس از دومین جنگ جهانی در کشور ما دو رویه را در پیش گرفت.

در گرایش نخستین، شعر در برگیرنده نوعی مضامین غنایی و عاشقانه محض بود.

این نوع شعر میدان وسیعی را برای خود ایجاد کرد.

از عوامل اصلی بروز این پدیده می توان فرهنگ منحط حاکم بر جامعه، گرایش جوانان به فرهنگ غرب و خود باختگی آنان در برابر این فرهنگ را نام برد.

همین عوامل، دست به دست هم داد و زمینه را برای بسط این نوع شعر آماده کرد و حتی تواناترین شاعران ما نیز به این آتش دامن زدند که از آن جمله می توان به سرایندگانی مثل "خانلری"، "توللی"، "گلچین معانی"، "ندوشن"، "منوچهر شیبانی" و "نادرپور" اشاره کرد.

این افراد در سایه رمانتیسم، دست به نوآوری هایی زدند که هیچ کدام از آنها خارج ازمحدوده عشق وعاشقی و مضامین اینچنینی نبود.

    گروه دوم شاعرانی بودند که به مکتب سمبولیسم معتقد بودند و راه را برای آن هایی که قصد اصلاح داشتند بازکردند.

این گروه، رمانتیسم را پدیده ای بی خاصیت معرفی کردند و خود راهی دیگر را برگزیدند.

از شاعران پیشتاز این سیر می توان "نیما یوشیج" ، "اخوان" ، "سهراب سپهری" و "هوشنگ ابتهاج" را نام برد.

با این وصف ، شعر فارسی از نیمه دوم دهه چهل تا پنجاه روح تازه ای پیدا کرد.

بسیاری از افکار کهنه و قدیمی والفاظ تکراری جای خود را به الفاظی تازه بخشید که محور آن توجه به مسائل اجتماعی و بیان دردها در بحبوحه فشار و خفقان و یاس حاکم برجامعه بود.

در دهه پنجاه، مخصوصا از گروه دوم، می بینیم که شعر، خودش را از بن بست کسالت بار شعر قدیم نجات داده و رسالت تازه ای را در پیش گرفته است.

لازم به ذکر هم هست که این پوست اندازی در شعر صرفا مربوط به محتوا نبود.

بلکه قالب هم در این دوران دستخوش تغییرات جدیدی شد که ماحصل آن قالب های جدید شعری است که امروز با آن ها مواجه هستیم و تاریخ چندانی برای آن ها نمیبینیم.

  ویژگی های شعر انقلاب اگر بنا باشد مهم ترین ویژگی های شعر انقلاب اسلامی را نام ببریم می توانیم به این موارد اشاره کنیم: یکی از اثرات انقلاب اسلامی بر ادبیات و مخصوصا شعر، احیای مجدد قالب های کلاسیک و رویکرد متعادل به قالب های نو بود.

انقلاب اسلامی در حالی رخ داد که حدود نیم قرن از ظهور شعر نو می گذشت و نسل اول و دوم شاعران مطرح این شیوه، به شهرت رسیده بودند.

بعد از هجمه گسترده ای که در سال های آغازین ظهور شعر نیمایی به نیما و پیروانش بود هنگام پیروزی انقلاب دیگر آن جنجال ها تا حدی فروکش کرده بود و جریان شعر نو و حتی سپید تثبیت شده بود تا آنجا که گروهی از نوگرایان دیگر شعر کلاسیک را بر نمی تابیدند و قالب های سنتی را شعر زمان خود نمی دانستند.

نوگرایی افراطی در شعر پیش از انقلاب موجب شد حجم زیادی از شعرهای سپید بی محتوا و ضعیف وارد بازار شود و این جریان، جریان غالب تلقی شود این در حالی بود که شعر کلاسیک همچنان طلایه دارانی چون شهریار و ابتهاج داشت اما ضعف غالب شاعران سنتی که تکرار، نوآوری و پرداختن به نفسانیات در شعر آنها پررنگ شده بود جو منفی علیه شعر کلاسیک را تقویت می کرد.

پدیده ی شورانگیز انقلاب اسلامی، زبانی سترگ و حماسی می خواست و این از قالب نوپا و گسیخته ی شعر روز برنمی آمد.

ضمن اینکه انقلاب ریشه در سنت داشت پس طبیعی تر این بود که شاعر آن گرایش به سنت داشته باشد.

نکته دیگر اینکه شعر انقلاب حداقل در آغاز با جریان نوگرایی همراه نشد چون پیشگامان آن غالبا روشنفکران غیردینی بودند.

با این شرایط بود که شعر سنتی بعد از انقلاب جانی دوباره یافت و بسیاری از گرایش ها را به سمت خود جلب کرد.

در این میان پرکاربردترین قالب های کلاسیک بعد از انقلاب، غزل، مثنوی، رباعی و دوبیتی بودند.

از این میان رباعی، دوبیتی و مثنوی پس از افول طولانی مدتی، با همت شاعران انقلاب اسلامی احیا شدند.

سنت گرایی شاعران انقلاب اسلامی به معنای محوشدن شعر نو و تقابل با آن نبود اما دست کم در آغاز به دلیل تاثیرگذاری وزن شعر سنتی که در انتقال حماسه ی پیروزی انقلاب تأثیرگذار بود، کمتر شاعران انقلاب سراغ قالب نو می رفتند.

پس از گذشت زمان اندکی برخی از همین شاعران با تثبیت فضای انقلاب اسلامی رفته رفته مضامین امروزی را در قالب های نو و سپید به کار گرفتند.

اتفاقا شعر نو با انقلاب اسلامی وارد مرحله تازه ای شد چراکه جذابیت ها و خلاقیت های مضمونی بسیاری به آن راه یافت درحالی که قبل از انقلاب در انحصار مفاهیم انتزاعی و نفسانیات شاعران درآمده بود.

حضور جدی مضامین اجتماعی، مذهبی و حماسی یکی از بارزترین اتفاقات در شعر نیمایی و سپید بود.

از نظر ساختار نیز شعرهای نوی متعددی پس از انقلاب بخصوص در دهه نخست سروده شد که از بهترین آثار نیمایی پیش از انقلاب چیزی کم نداشت.

برغم بعضی، که شعر انقلاب اسلامی را به دلیل ریشه در سنت داشتن، شعری واپس گرا و خالی از نوآوری تلقی می کنند، این جریان شعری، سرشار از نوآوری و خلاقیت بوده است.

  *** از جمله نوآوری ها در شعر پس از انقلاب بطور خلاصه برخی را اشاره می کنیم: 1 - بازآفرینی خلاقانه و متمایز قوالبی چون رباعی، دوبیتی و مثنوی 2 - آفرینش سبک ها و شیوه های گونه گون در غزل سرایی مثل(غزل فرم، فراغزل و.

) 3 - گسترش ساحت های معنایی و مضمونی 4 - خلاقیت ها و کشف های تازه مضمونی در بسیاری از شعر های انقلاب الاسلامی 5 - احیای مجدد ژانر شعر حماسی 6 - آفرینش گونه های خلاق و متفاوت در شعر دینی و آیینی   ***سخن آخر تحولات سیاسی کشورمان و در صدر آن ها انقلاب مقدس اسلامی چنان تاثیری بر ادبیات گذاشته است که غیرقابل چشم پوشی است.

اما نکته قابل توجه آن است که این تاثیر و تاثر انقلاب و ادبیات در ایران بر خلاف غالب اتفاقات مشابه، صرفا جنبه های مثبت داشت.

به نوعی تکامل ادبیات ایستای قبل از انقلاب با انفجار نور در کشورمان و با دستان امام خمینی (ره) میسر شد.

  منابع: روزنامه رسالت، شماره 7129 به تاریخ 19/8/89، صفحه 19 (شعر و ادب) .

بیات، حسین، حسینی،سید محسن(1387).

چشم انداز ادبیات انقلاب اسلامی، تهران: مرکز تحقیقات صدا و سیما.

سنگری، محمدرضا(1393).

ازنتایج سحر(شعر انقلاب، تعریف،چیستی،ویژگی ها و ابعاد)، تهران: سوره مهر.

سنگری، محمدرضا(1380).

  نقد و بررسی ادبیات منظوم دفاع مقدس، جلد اول، تهران: پاییزان.

بیات، حسین، حسینی،سید محسن(1387).

چشم انداز ادبیات انقلاب اسلامی، تهران: مرکز تحقیقات صدا و سیما.


کلید واژه ها: انقلاب اسلامی - ادبی - ادبیات - اسلامی - داستان - سیاسی - کشور - ادبیات فارسی - تاثیرگذاری - انواع - جامعه - ایران - مردم - صورت - مبارزه - مشروطه - حکومت - آزادی - تاریخ - فارسی - رسانه - آموزش - مدارس - رفتار - شاخص - دکتر - شهید - کتاب - تعهد - مقدس

آخرین اخبار سرویس:
حوزویان شاخص های انتخاب اصلح را تبیین کنند

آذر منصوری: عوامفریبی ها مردم را فریب نخواهد داد

امکانات مادی ام برای تبلیغات کافی نیست/ باید با مردم صادق بود

باید در چهارچوب قانون اساسی و خواست و اراده مردم مدیریت جامعه را برعهده بگیریم

رنگ انتخاباتی میرسلیم مشخص شد

مسئولیت عواقب تلخ حادثه میرجاوه بر عهده دولت پاکستان است

انتقاد احمد توکلی از وعده قالیباف درباره 2.5 برابر کردن درآمد کشور: جزء محالات است

زیباکلام:آنان که زمانی دور سر احمدی نژاد هاله نور رؤیت کردند حالا او را فاقد صلاحیت تشخیص می دهند

آرزو می پرورانیم که شیخ اعتدال پیروز انتخابات باشد

وعده هایی که داده می شود همگی پوچ است و به تعبیرم رنگ زدن است و نهایتی ندارد

زینب محمدنژاد مقام نخست بخش حفظ کل مسابقات بین المللی قرآن کریم تهران را کسب کرد

مجله خبری انتخابات "حماسه حضور"شماره دوم

دولت پاکستان نسبت به شناسایی و برخورد با عوامل گروه های تروریستی- تکفیری جنایت اخیر اقدام کند

پاکستان نسبت به شناسایی و برخورد با عوامل گروه های تروریستی اقدام کند/ شورایعالی امنیت ملی و وزارت خارجه با جدیت موضوع را پیگیری کنند

مدعیان تدبیر4سال چه کردند/می خواهنددوباره درسرمایه ملی بتن بریزند

مردم قبل از دولت من غذا انبار می کردند/مشکلات با حرف حل نمی شود

یارانِ توپخانه در سالگرد فرمانده

شدت تحریم های تحمیل شده بر ایران در هیچ کشوری مصداق ندارد

آغاز پرداخت پاداش پایان خدمت بازنشستگان فرهنگی سال 95 از هفته آینده

نماز جماعت 2 نفره زیباکلام و حسین الله کرم در حاشیه یک مناظره +عکس

دیدار خصوصی قاریان قرآن با رهبر انقلاب اسلامی+عکس

برنامه اصلاح طلبان برای اداره امور شهرها منتشر شد

تاکید وزیر امور خارجه ایتالیا از توافق سیاسی در لیبی

تاکنون پرونده تخلف انتخاباتی در شاهرود تشکیل نشده است

پست اینستاگرامی سوشا کنایه به کیست؟+عکس

روزنامه استخدامی استان اصفهان | صبح شنبه 9 اردیبهشت 96

حجاب مهمترین ابزار تحکیم بنیان خانواده است

اشتغال زایی، وجه اشتراک رییسی و هاشمی طبا

اعلام نتایج اولیه آزمون ارشد در نیمه دوم خرداد

حسن روحانی: مشکلات پیچیده جامعه با حرف و شعار حل نمی شود/ بعضی ها از کلمه افتتاح خوششان نمی آید /حق مداخله در زندگی خصوصی مردم را نداریم

طبق فرهنگ اسلام، حکومت ها باید در تسهیل ازدواج جوانان دخیل باشند

مجله خبری انتخابات "حماسه حضور"

حضور باشکوه در صحنه انتخابات، خنثی کننده تهدیدهای دشمن

برای جوانان تسهیلات ازدواج در نظر گرفته ایم/ هیچ گاه اتوبوسی نیامدم و اتوبوسی نرفتم

غبار روبی مزار شهدای مهاباد

برنامه اصلاح طلبان برای اداره امور شهرها منتشر شد

وزیر بهداشت با حضرت آیت الله سیستانی در نجف دیدار کرد

آغاز پرداخت پاداش پایان خدمت بازنشستگان فرهنگی سال 95 از هفته آینده

موشن گرافی/ من محمدباقر قالیباف به شما متعهد می شوم...

زینب محمدنژاد مقام نخست بخش حفظ کل مسابقات بین المللی قرآن کریم تهران را کسب کرد

آغاز رسوایی اسناد و ادعاهای جعلی

بهترین اعمال در ماه شعبان از منظر امام صادق(ع)

فرستاده ویژه سازمان ملل در حرم حضرت علی(ع) + عکس

بررسی آخرین تحولات سوریه در دیدار جابری انصاری و لاورنتیف

نماز جماعت زیباکلام پس از یک مناظره داغ/ تصویر

زیباکلام: همین الله کرم ها بعد برجام بر سر آیت الله هاشمی فریاد کشیدند ای وای ایران از دست رفت

فرماندار میاندوآب: نباید رسیدگی به امور جوانان در مقاطع خاص باشد

اعضای شورای مرکزی حزب توسعه ملی ایران انتخاب شدند

تفاوت های نقد و تحقیر کدامند؟

عصرانه خبری با انتخابات ریاست جمهوری: نگاهی به تاکتیک مناظره ها

تونی بلر: ترزا می در صورت درست بودن نظرسنجی ها در انتخابات پیروز می شود

رییس مجلس: انتخابات آوردگاهی برای پس زدن دشمن است

طبق فرهنگ اسلام، حکومت ها باید در تسهیل ازدواج جوانان دخیل باشند

برخورد جدی و قاطع با متخلفان انتخابات در هر سمت و مسئولیتی

1.210 برگه تعرفه رای انتخابات ریاست جمهوری تحویل فرمانداری های استان مرکزی شد

دولت در مسائل اقتصادی و سیاست خارجی رویکردی رومانتیک دارد/مدعی تدبیر بگوید در 4 سال گذشته چه کرد

صوت کامل اظهارات روحانی در رادیو ایران

رویکرد مجلس به توسعه بندر چابهار حمایتی است

مهمان امشب "دورهمی"/تصویر

گذری بر رویدادهای خبری مناطق مختلف استان

اخلاق همواره بر جامعه حاکم باشد

مدرسه سازی؛ یک تجارت معنوی ماندگار

همایش نهاد خانواده و مسئولیت اجتماعی در شهرستان درمیان برگزارشد

برخی از تبلیغات کاندیداها ممکن است عملیاتی نباشد

تخریب نامزد رقیب مهمترین تخلف انتخاباتی در فضای سایبری استان بوشهر است

اصول و مبانی مناظره در اسلام از منظر آیت الله مکارم شیرازی

اصول و مبانی مناظره در اسلام از منظر آیت الله مکارم شیرازی

قوام حوزه به قوت علمی و پژوهشی است

میرسلیم: انتقاد ما از سیاست های روحانی از روی خیرخواهی است

بیانات در دیدار شرکت کنندگان در مسابقات بین المللی قرآن

مسئولیت عواقب تلخ حادثه میرجاوه بر عهده دولت پاکستان است

اعظم طالقانی: نجات کشور در گرو تداوم عقلانیت و اعتدال است

نحوه شهادت "امیررضا علیزاده" الگو گرفته از شهادت سیدالشهدا (ع) است

حمایت از استعداد و توان داخلی عزت و پیشرفت کشور را به دنبال دارد

ابراهیم رییسی: جوانان مجرد باید متاهل شوند /هیچ گاه اتوبوسی نیامدم و اتوبوسی نرفتم

پس از اثبات تخلف سرخو در تغییر کاربری یک ملک آغاز رسوایی اسناد و ادعاهای جعلی/ حکیمی پور پس از احضار به دادسرا با قرار وثیقه آزاد شد

تاکید استاندار آذربایجان شرقی بر ایجاد داروخانه های بزرگ در استان

53 هزار واحد مسکونی درحال ساخت تا پایان امسال به مددجویان بهزیستی تحویل می شود

فراخوان ستاد قالیباف برای بررسی مطالبات مردم

فرماندار میاندوآب: نباید رسیدگی به امور جوانان در مقاطع خاص باشد

بدهی 700 هزار میلیارد تومانی دولت یکی از معضلات امروز کشور است

نبرد اینستاگرامی نامزد های ریاست جمهوری انتخابات+آدرس پروفایل

زیباکلام:به روحانی رای دهیم،احمدی نژادیسم برنگردد/الله کرم:بازهمه چیز را گردن احمدی نژاد می اندازید

رییسی: هیچ گاه اتوبوسی نیامدم و اتوبوسی نرفتم

برنامه های انتخاباتی روحانی

مرعشی: تمام لیست هایی در فضای مجازی برای شورای شهر تهران منتشر شده غیرواقعی است/ هیچ امتیاز خاصی به کسی نخواهیم داد

Zoner Photo Studio Pro X 19.1704.2.22 + Portable مدیریت و ویرایش تصاویر

لحن مسوولان قبل از 92 لحن تقابل و جنگ بود/افراط و تفریط نتوانسته موجب خوشبختی هیچ ملتی شود

رییس مجلس: انتخابات آوردگاهی برای پس زدن دشمن است

بازدید وزیر راه و شهرسازی از منطقه ویژه اقتصادی بندر و فرودگاه نوشهر

استخدام برنامه نویس PHP مسلط به لاراول (Laravel) در تهران

نظام آموزشی پژوهشی باید تربیت محور باشد/ رسالت حوزه های علمیه تربیت عالم ربانی است

رییسی: به جای رفع مشکلات مسکن مهر را تعطیل کردند

ابراهیم رییسی: جوانان مجرد باید متاهل شوند /هیچ گاه اتوبوسی نیامدم و اتوبوسی نرفتم

رنگ انتخاباتی حزب موتلفه در انتخابات زرشکی شد

بعضی ها از کلمه افتتاح خوششان نمی آید

روحانی: مشکلات پیچیده جامعه با حرف و شعار حل نمی شود

استاندار گیلان: تقویت گیلان انعکاس مثبتی برای کشور خواهد داشت

ایجاد شغل ساده نیست؛ به جای شعار برنامه ارائه دهید

اتوماسیون کامل اداری از اولویت های مدیریت شهری کرج

بهره برداری از ساختمان انجمن ام اس جهرم

حضور در انتخابات از راههای حفظ نظام است

بسته انتخاباتی مردم ازمردم

روحانی: بعضی ها از کلمه افتتاح خوششان نمی آید

بسته خبری مردم و سرنوشت+فیلم

مانور انتخابات الکترونیکی در بجنورد برگزار شد

آخرین وضعیت تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری در خراسان شمالی

صوت/ روحانی: مسائل مهم کشور با حرف و شعار حل نمیشود

صوت کامل سخنرانی حسن روحانی در رادیو ایران

شورای سیاست گذاری اصلاح طلبان؛ سهم 30 درصدی برای زنان و 20 درصدی جوانان را در نظر می گیرد؛ این سهمیه اعمال شده است

حمایت از استعداد و توان داخلی عزت و پیشرفت کشور را به دنبال دارد

تداوم بازسازی مناطق سیل زده آذربایجان غربی+فیلم

همایش پرچمداران بصیرت در مشهد

حسن روحانی: مشکلات پیچیده جامعه با حرف و شعار حل نمی شود

برگزاری انتخابات قانونمند و پرشور + فیلم

اسلام اعتدال و اسلام رحمانیت؛ اساس و پایه برای حرکت درست ملت

وصیت محرمانه هاشمی رفسنجانی به کاندیداتوری اسحاق جهانگیری

اعتراف تلخ شبکه صدای آمریکا به وعده های عملی نشده روحانی!

نماینده مجلس: سرانه فضای مذهبی و فرهنگی در بویراحمد ارتقا یابد

دانلود آهنگ جدید سعید نجف زاده و امید آلو بنام علاقه

دانلود آهنگ جدید کوروش بنام چتر شکسته

مسابقه قالیباف و رییسی بر سر وعده های پوپولیستی

ساعات کار بانوان شاغل کاهش یابد

استخدام حسابدار درشرکت حامی آلیاژآسیا درتهران

جزییات برنامه صد روزه روحانی؛ طرح کارورزی برای اشتغال جوانان

محسن هاشمی: امروز نوبت میوه چینی از درخت برجام است/ روحانی باید فعالیت های چهار سال اول را تکمیل کند

بزرگداشت افشین یداللهی و همسرش برگزار می شود

سردار جوانی: گفتمان انقلابی، تنها راه برون رفت از مشکلات کشور است

53 هزار واحد مسکونی مددجویان بهزیستی کشور در حال ساخت است

انحراف دولت ها از برنامه های پنجگانه توسعه کشور را مشخص کنید

گردهمایی ترامپ های جعلی و اصلی!

ارائه لیست از سوی احزاب مردم را در انتخاب شایسه یاری می کند

فرزند آیت الله فاضل لنکرانی: حضور در انتخابات از راههای استحکام نظام است

کشور نیازمند تلاش مضاعف کارآفرینان وکارگران است

لحن مسوولان قبل از 92 لحن تقابل و جنگ بود

محمود صادقی: در آستانه تَکرار حماسه دیگری هستیم/حرکت اخلاقی عارف در انتخابات 92 باطل السحر نقشه ها شد

ویدیو: تکنیک اصلاح تصویر در ادوب کمرا را

از دیگر نامزدها بر حسب تخصصشان در کابینه استفاده می کنم

اختلاف در ستادهای اصولگرایان/ستاد رییسی: به ما تکلیف شده تا آخر باشیم/ ستاد قالیباف؛ ما هم تا آخر هستیم

لاریجانی:آینده کشور را روشن می بینم

روحانی: از دین و مقدسات نمی توان برای حزب خود هزینه کرد

برگزیدگان قرآنی جامعه کار و تلاش تجلیل شدند

امام جمعه قشم: فعالیت اسکله ها در راستای اقتصاد مقاومتی هدایت شود

کتابی شیرین و جذاب برای حل بحران های تربیت کودک

اساتید حوزه علمیه خواهران یزد تجلیل شدند

رییسی: هیچ گاه اتوبوسی نیامدم و اتوبوسی نرفتم

مراسم عمامه گذاری طلاب همدانی از دریچه دوربین

ماهنامه الکترونیکی خبری - تحلیلی بلیغ منتشر شد

روحانی: افراط و تفریط باعث پیشرفت نمی شود

هاشمی طبا: با پیروزی در انتخابات از دیگر نامزدها در کابینه خود استفاده می کنم

طلاب الگوی مردم باشند

فردا چه کسی احمدی نژادِ مناظره می شود؟

حزب وفاق ملی دست از حمایت روحانی کشید

آقای رییسی! ارتباط شما با جمنا چیست؟/شعارهایی که دیگر رنگ باخته اند

دولت یازدهم سالانه به طور متوسط 490 هزار شغل ایجاد کرده است

اختصاص 3 میلیارد دلار برای توسعه و تجهیز مدارس کشور در برنامه ششم توسعه

فرماندار بهار: مردم آگاهانه و هوشمندانه برنامه کاندیداها را رصد کنند

277 شعبه اخذ رای برای برگزاری انتخابات در خوی تعیین شد

بیمارستان مرتضوی در رفسنجان به بهره برداری رسید

در 100 روز اول طرح «کاج» را اجرا می کنم

کوچک شدن دریاچه چیتگر به نفع بساز و بفروشی

اگر همسر شما نیز هنگام بیماری بچه می شود، بخوانید!

حسن روحانی: مشکلات پیچیده جامعه با حرف و شعار حل نمی شود

سردار جوانی: گفتمان انقلابی، تنها راه برون رفت از مشکلات کشور است

روحانی در نخستین گفتگوی انتخاباتی در رادیو چه گفت؟

انحراف دولت ها از برنامه های پنجگانه توسعه کشور را مشخص کنید

بررسی وعده های اقتصادی نامزدهای ریاست جمهوری؛ بی برنامگی پای ثابت شعارها

اتوماسیون کامل اداری از اولویت های مدیریت شهری کرج

53 هزار واحد مسکونی درحال ساخت تا پایان امسال به مددجویان بهزیستی تحویل می شود

مسئولیت عواقب تلخ حادثه میرجاوه بر عهده دولت پاکستان است/ تمهیدات لازم برای مقابله با حوادث مشابه اندیشیده شود

رسانه ملی مساوات را در برابر کاندیداها رعایت کرده است

رییس شبکه بهداشت و درمان فریدن معرفی شد

دانلود آهنگ جدید سعید بهرامی بنام فاصله

صد درصد هزینه های درمانی جانبازان توسط بنیاد شهید تامین می شود

53 هزار واحد مسکونی مددجویان بهزیستی کشور در حال ساخت است

اتصال غرب مازندران به خطوط ریلی از ضروریات است

دارپا به دنبال کشف راهی برای هک مغز انسان جهت کمک به یادگیری سریع تر است

جوانان به دنبال پشت میز نشینی نباشند

اعمال ماه پیامبر(صلی الله علیه و آله)

استخدام شرکت نگین کاو آذر در شهر تبریز

خبر خوش برای فرهنگیان بازنشسته

حجت الاسلام محسنی اژه ای رقم حقوق دریافتی خود را اعلام کرد

به جای رفع مشکلات «مسکن مهر» را تعطیل کردند

آخرین موضع گیری هواداران احمدی نژاد برای شرکت انتخابات: در منازعه بنی امیه و بنی عباس وارد نمی شویم

رییس جمهور آینده باید به برنامه ششم توسعه متعهد باشد

هنوز منازل مردم زاهدان گازکشی نشده /گازرسانی 5 سال دیگر زمان نیاز دارد

برگزاری نکوداشت هنرمندان و معماران کویر/ معماری همساز با اقلیم آران و بیدگل، از کم نظیرترین سبک های معماری ایرانی اسلامی است

پیام تسلیت رییس سازمان قضایی نیروهای مسلح

سومین جشنواره گلاب گیری در باغ ملی گیاه شناسی

تاثیر رفتار خیانتکارانه والدین روی فرزندان

مردم پیش از سال 92 احساس امنیت نمی کردند

برای افزایش اشتغال نیاز به برنامه داریم

60 درصد از کارخانه های کشور تعطیل شده است

روحانی: افراط و تفریط باعث پیشرفت کشوری نشده است/کشور در صورتی از مشکلات فاصله می گیرد که مسیر ما اعتدال باشد

فرزند آیت الله فاضل لنکرانی: حضور در انتخابات از راههای استحکام نظام است

صوت/ روحانی: تحریم و حصر را شکستیم/ مسائل مهم کشور با حرف و شعار حل نمیشود

سردار حاجی زاده: اگر آمریکایی ها مادر بمب ها را دارند، پدر بمب ها در اختیار ماست/«زرشکی»؛ رنگ کمپین تبلیغاتی میرسلیم

حضور حداکثری مردم در عرصه انتخابات بر اقتدار نظام می افزاید

قائم مقام معاونت شهرسازی شهرداری تهران: مرزبانان حافظان گمنام کشور هستند

دولت یازدهم سالانه به طور متوسط 490 هزار شغل ایجاد کرده است

انقلاب اسلامی، نقطه عطف شعر و ادبیات فارسی

انقلاب اسلامی، نقطه عطف شعر و ادبیات فارسی