مطالب مرتبط:
نباید کشاورزان کشور را از زیست فناوری و مهندسی ژنتیک محروم کرد
اولین همایش شرکت های دانش بنیان و نقش آن در توسعه کشور
ماهنامه شبکه 190 منتشر شد: پرونده ای برای آینده مشاغل در دنیای فناوری
اولویت تأمین فضای آموزشی مناطق محروم در سال آینده/ برنامه ریزی برای ارتقاء سرانه دانش آموزی
تکنولوژی جالب در خودروهای آینده BMW
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 14 اسفند 1395 ساعت 14:052017-03-04سياسي

در همایش تخصصی زیست فناوری و مهندسی ژنتیک در تولید دانش بنیان مطرح شد / آینده از آن کسانی است که سهم بیشتری از علم و تکنولوژی ببرند


در همایش تخصصی زیست فناوری و مهندسی ژنتیک در تولید دانش بنیان مطرح شد / آینده از آن کسانی است که سهم بیشتری از علم و تکنولوژی ببرند - جدال میان علم و جهل نه مختص جغرافیای مکان است و مربوط به کشور و منطقه خاص می شود و نه جغرافیای زمان را در بر می گیرد و به یک دوره یا عصر در زمانی مشخص اختصاص دارد.

جدال و نزاع میان علم و جهل از ابتدای پیدایش بشر بوده و همچنان حتی با پیشرفت علم و دانش و در زمانه ای که به انفجار تکنولوژی مشهور است نیز وجود دارد.

بهره گیری و الهام از طبیعت نیز پایه و زیر بنای رشد و توسعه دانش بشری است تا جایی که دانشمندان با بهره گرفتن از تکامل موجودات و انتقال ژن میان گیاهان و سایر موجودات زنده روی کره زمین توانسته اند فناوری های نوینی در زمینه کشاورزی و حتی فقرزدایی از چهره این کره خاکی سراسر پر رمز و راز ایجاد کنند.

حال در این میان اگر برخی افراد نا آگاه و بی دانش با یا بدون قصد و غرض به مخالفت با علم و دانش بر می خیزند جای تعجب ندارد.

تعجب از آنجایی است که عده ای نان به نرخ روزخور، مباحث علمی روز دنیا را به سیاست می آلایند و خلط مبحث می کنند تا از این راه، نانی به کف آرند و به غفلت بخورند.

زیست فناوری و مهندسی ژنتیک یکی از شاخه های دانش بشری است که ریشه در درازای تاریخ آفرینش دارد و در عصر حاضر به بهترین شکل به کمک جمعیت 7 میلیاردی کره زمین آمده تا به همت دانشمندان و فرهیختگان، فقر و گرسنگی و بهره گیری قدرتمندان از غذا به عنوان سلاح را علیه ملت ها و کشورهای کمتر توسعه یافته، بزداید.

گرچه مخالفان زورمدار عَلَم مخالفت با آن بلند کرده اند اما تجربه تاریخی نشان داده که ماهِ علم هیچگاه زیر ابر سیاه نادانی نمی ماند و زمین همواره گرد است و به دور خورشید دانش می چرخد و به گفته دکتر منصور امیدی، استاد دانشگاه تهران، آینده از آن کسانی است که سهم بیشتری از علم و دانش ببرند.

برخوردهای سیاسی و جناحی با مباحث علمی ممنوع همایش تخصصی زیست فناوری و مهندسی ژنتیک در تولید دانش بنیان، در دانشگاه کشاورزی شیراز برگزار شد و طی آن استادان و فرهیختگان این رشته علمی سخنانی ایراد کردند.

دکتر افشاری فر، رییس دانشکده کشاورزی دانشگاه شیراز، فناوری مهندسی ژنتیک و توسعه شرکت های دانش بنیان را زیربنای اقتصاد مقاومتی دانست و تصریح کرد: برخوردهای سیاسی و جناحی با علم نمی تواند در این شرایط مشکلی را از کشور حل کند و مباحث علمی باید در فضای علمی و به زبان علم و نه با زبان سیاست، پاسخ داده شود.

رییس دانشکده کشاورزی دانشگاه شیراز، مصوبه اخیر مجلس دهم برای حمایت از محصولات دانش بنیان و تراریخته را نشان دهنده توجه مسئولان به این موضوع مهم و فراعلمی برشمرد و گفت: خوشبختانه دانشمندان کشور توانستند مجلس را قانع کنند که به ادعاهای عوامانه و غیرعلمی برخی افراد درباره محصولات تراریخته توجهی نشان ندهد و راه ورود علم به مزارع ایران بسته نشود.

در ایران به عده ای باید بفهمانیم که علم بد نیست! افشاری فر با اشاره به شطح زیر کشت محصولات تراریخته در جهان، اظهار کرد: در حال حاضر آمریکا که سختگیرانه ترین قوانین کشت و کار و تولید غذا را دارد با 73 میلیون هکتار سطح زیر کشت، بزرگترین تولیدکننده محصولات تراریخته در جهان است.

همچنین سطح زیر کشت این محصولات در جهان سال به سال زیادتر می شود اما در ایران باید به عده ای بفهمانیم دانش بد نیست! رییس دانشکده کشاورزی دانشگاه شیراز تصریح کرد: انتشار گزارش های کذب و دروغ و گزارش هایی که مورد تایید هیچ مرجع علمی در جهان نیست، نمی تواند روش برخورد مناسبی برای ترساندن مردم از علم باشد.

افشاری فر با برشمردن توانمندی های علم مهندسی ژنتیک در بخش کشاورزی، گفت: توانمندی محصولات تراریخته، تولید گیاهانی مقاوم به علف های هرز و آفت کش هاست.

همچنین مقاومت گیاهان به خشکی و کم آبی از دیگر خصیصه های گیاهان تراریخت است.

استفاده از 20 درصد توانمندی های مهندسی ژنتیک در نبود مدیریت هوشمندانه در ادامه این همایش تخصصی و علمی، دکتر محمود تولایی، رییس انجمن ژنتیک ایران نیز با اشاره به کاربردهای مهندسی ژنتیک اظهار کرد: در زیست فناوری قابلیت های فراوانی وجود دارد اما با تاسف به دلیل برخی محدودیت ها و نبود مدیریت هوشمندانه در این زمینه، شاید کمتر از 20 درصد از منابع موجود در کشور بهره برداری می شود.

وی افزود: تمامی واکسن ها و داروهای نوترکیب، پلاستیک های تخریب پذیر، رنگ های صنعتی دوستدار محیط زیست و غیره به روش مهندسی ژنتیک ساخته می شوند.

همچنین تکنولوژی های جدیدتر این دانش توانسته است هزینه بهره برداری از معادن را کاهش دهد یا آلودگی های نفتی را از بین ببرد.

برخوردهای غیر کارشناسی مانعی برای توسعه فناوری مهندسی ژنتیک تولایی ادامه داد: از دیگر قابلیت های مهندسی ژنتیک، تکثیر و حفاظت از گونه های زیستی و جانوری با روش جدید است و ده ها کاربرد متنوع دیگر که تجاری سازی و به بازارهای جهان عرضه شده است اما شوربختانه برخوردهای غیرکارشناسی با این دانش و توسعه آن در ایران، به یک مانع و چالش تبدیل شده است.

این استاد دانشگاه علوم پزشکی و مهندسی ژنتیک، با اشاره به کسانی که علم ژنتیک را دخالت در کار آفرینش و خالق یکتا می دانند، تصریح کرد: ایزد یکتا تمامی امکانات را در اختیار بشر قرار داده تا با استفاده از آنها بتوانیم جهان بهتری برای خود و همنوعان مان خلق کنیم این مهاجهه های نباید در رسانه ها مطرح شود بلکه در محافل علمی و و دانشگاه ها باید طرح شود.

تولایی در ادامه بیان توانمندی های دیگر مهندسی ژنتیک، اظهار کرد: قابلیت های این رشته از علم به هیچ وجه قابل انکار نیست و با استفاده از این دانش، در حال حاضر 75 درصد اقتصاد جهان از آنِ کشورها و ممالکی است که ذخایر نفت و انرژی ندارند و با بهره گرفتن این فناوری ارزش افزوده ایجاد کرده اند.

در حالی که در کشور ما از توسعه این فناوری و تکنولوژی جلوگیری می کنند! فناوری تراریخته دستمایه بازی های سیاسی! دکتر منصور امیدی، استاد دانشگاه تهران، دیگر سخنران همایش تخصصی زیست فناوری و مهندسی ژنتیک بود.

وی با انتقاد از کسانی که فناوری تراریخته را دستمایه بازی های سیاسی خود قرار داده اند، تصریح کرد: در حال حاضر کشت تراریخته دستمایه بازی های سیاسی در کشور شده است و رسانه های مخالف دولت نیز با شیوه های غیرکارشناسی و غیرعلمی مسایلی را علیه تراریخته مطرح می کنند که هیچ سند علمی نداشته و مورد تایید مراجع علمی جهان هم نیست.

این استاد دانشگاه تهران با اشاره به گزارش سایت قطره و به نقل ازهایی از قرن های گذشته که تلاش داشتند مردم آن زمان را قانع کنند تا از تکنولوژی های زمان خود استفاده کنند، اشاره و اظهار کرد: در سال 1804 میلادی گزارش هایی وجود دارد که تلاش می کنند مردم را قانع کنند برای استفاده از خودرو و اینکه خوب است.

وی افزود: در این گزارش ها به مردم می گویند، اگر از خودرو در رفت و آمدهای شهری استفاده شود، فضولات چهارپایان در خیابان ریخته نمی شود و بهداشت عمومی رعایت می شود یا انسان با سرعت بیشتری به مقصد می رسد اما آیا الان کسی وجود دارد که حاضر باشد تکنولوژی خودرو را کنار بگذارد؟ جهان علم منتظر کسی نمی ماند، از قافله عقب نمانیم امیدی تصریح کرد: چه بخواهیم و چه نخواهیم جهان به سرعت از دانش تراریخته بهره برداری می کند و منتظر ما نمی ماند.

تنها رهاورد این مخالفت های بی پایه و اساس علمی این است که ما در جنگ با علم و تکنولوژی، از قافله پیشرفت عقب می مانیم.

عضو انجمن ژنتیک ایران گفت: گرچه برای برای انتقال این فناوری به کشور متحمل سختی ها و دشواری های فراوانی شده ایم و کشورهای دیگر حاضر نیستند به آسانی دانش و فناوری مهندسی ژنتیک را در اختیار ما بگذارند اما به همت دانشمندان کشور توانسته ایم دانش تراریخته را در اختیارمان بگیریم.

امیدی با اشاره به مخالفت های داخلی که در مقابل رشد و پیشرفت کشور در این زمینه می شود، تصریح کرد: عده ای کوته فکرانه مقابل تجاری سازی این دانش، سنگ اندازی می کنند.

این درحالی است که کشورهای پیشرفته برای انحصاری کردن این دانش جنگ زرگری راه انداخته اند و تلاش می کنند مانع دستیابی سایر کشورها به فناوری تولید غذا با روش های پیشرفته علمی شوند.

ترکیه مرگ کشاورزی ایران را نزدیک تر می کند استاد دانشگاه تهران در بخش دیگر سخنان خود به خشک سالی ها و بحران آب در کشور و منطقه اشاره کرد و گفت: براساس پیش بینی های سازمان جهانی خواربار کشاورزی فائو ، تا سال 2050 که حدود 3 دهه دیگر به وقوع می پیوندد 70 درصد تولید غذا و کشاورزی جهان با تکنولوژی محقق می شود اما در ایران با این وضع وخیم منابع آبی و کشاورزی سنتی و عقب مانده، هنوز درگیر آن هستیم که دانش بنیان کردن کشاورزی کشور خوب است یا بد؟ امیدی در ادامه به کارهایی که برخی کشورهای منطقه و همسایه ایران برای در دست گرفتن بیشتر منابع آبی در مرزهای مشترک انجام می دهند، اشاره و اظهار کرد: ترکیه در حال حاضر سدی روی فرات ساخته که 48 میلیارد متر مکعب آب را پشت آن ذخیره کرده است.

برای این که بدانید این رقم تا چه اندازه بزرگ است، باید بگوییم براساس اعلام وزارت نیرو تمام آب ذخیره شده پشت سدهای ایران تنها 25 میلیارد متر مکعب است.

استاد دانشگاه تهران ادامه داد: ترکیه با این کار مرگ کشاورزی ایران را نزدیک تر می کند.

این کشور که از نظر منابع آبی یکی از برخوردارترین کشورهای منطقه به شمار می آید، حالا دست درازی به منابع آبی منطقه را تا جایی پیش برده و بخش گسترده ای از آب های منطقه ای را پشت سدهای خود ذخیره کرده است.

خشکیدن زمین های کشاورزی عراق و ایران در نتیجه اقدامات ترکیه امیدی گفت: این موضوع درحالی رخ می دهد که همسایه شمال غربی ایران به این میزان اکتفا نکرده و درحال حاضر مشغول اجرای طرحی موسوم به GAP است.

طرحی که براساس آن بنا شده است مجموعه ای از سد و نیروگاه های برقی در بخش بالادست رودخانه های دجله و فرات اجرا شود.

در این طرح ترکیه قرار است 14 سد روی فرات، 8 سد بر دجله و در مجموع 19 نیروگاه برق آبی بسازد که پس از تکمیل این طرح قرار است 1/7 میلیون هکتار زمین کشاورزی را آبیاری و سالانه 55 میلیارد کیلووات ساعت برق تولید کند.

وی تصریح کرد: این ساخت و سازهای آبی، سهم ایران از آب های دجله و فرات را کم و کمتر می کند و موجب خشکیدن بسیاری از اراضی کشاورزی در عراق، سوریه و ایران می شود.

در حالی که عده ای در کشور برای جلوگیری از توسعه و رشد فناوری های دانش بنیان و استفاده از ظرفیت های تراریخته که می تواند در مقابل چالش بحران آب به ما کمک کند، قد علم کرده اند.


کلید واژه ها: مهندسی ژنتیک - فناوری - تکنولوژی - کشاورزی - دانشگاه - علمی - زمین - زیست - توسعه - آینده - تولید - همایش - اقتصاد مقاومتی - الهام از طبیعت - استاد دانشگاه - کشور - سیاسی - شیراز - تاریخ - نانی - جدال - دکتر - زبان - مخالفان - خورشید - گیاهان - انفجار - پیشرفت - بهترین - گرسنگی

آخرین اخبار سرویس:
حل مشکلات پیچیده جهان امروز، نیازمند همکاری دانشمندان و دولتهاست

فرمانده سپاه پاسداران از یادمان های 8سال دفاع مقدس بازدید کرد

روحانی به قربانیان جنگ جهانی دوم ادای احترام کرد

دکترای افتخاری دانشگاه دولتی مسکو به روحانی اعطا شد

اعضای هیئت رییسه شورای هماهنگی احزاب اصلاح طلب انتخاب شدند

معاون رییس جمهور به کمپین نه به تصادفات جاده ای پیوست

دکترای افتخاری دانشگاه روسیه در دستان حسن روحانی

اظهارات معاون پارلمانی دانشگاه آزاد اسلامی مواضع دانشگاه نبوده و نظر شخصی ایشان است

در جریان سفر رسمی به روسیه روحانی به قربانیان جنگ جهانی دوم ادای احترام کرد

از ترامپ تا خاتمی از خاتمی تا...

نماینده مردم تبریز در مجلس مطرح کرد ضعف دولت یازدهم در بکارگیری از قدرت نرم در عرصه سیاست خارجی/ دولت از قدرت منطقه ای نظام بهره نمی گیرد

دستورکار نخستین جلسات علنی مجلس در سال 96

استان کرمانشاه پتانسیل های بسیار زیادی در بخش توسعه گردشگری دارد

روحانی به قربانیان جنگ جهانی دوم ادای احترام کرد

بازسازی خانه محرومان به همت دانشجویان بسیجی در ارومیه + فیلم

تلاش برای ثبت جهانی مجموعه ساسانی در استان فارس

جزییات تخلف مالی مدیر سابق آستان قدس

تعداد داوطلبان شوراهای لرستان نسبت به دوره قبل 20 درصد رشد داشت

روایت زنی که مصدق عشق به او را پنهان نمی کرد

انتقاد شدید رییس کمیسیون بهداشت از طرح تحول سلامت

پردیس تئاتر تهران آغاز به کار کرد؛ اکران نوروزخوانی و سایه به سایه

عکس/ ورود کی روش و مارچلو لیپی به استادیوم آزادی

مشتاقان خدمت یا شیفتگان قدرت/ مردم از نامزدی 3186 داوطلب در انتخابات شوراهای ارومیه شگفت زده شدند

محسن عطایی تشییع پیکر شهید حسین معز غلامی

796 داوطلب انتخابات شوراهای شهر و روستای سنندج فقط سواد خواندن و نوشتن دارند

کرمانشاه مسیر گردشگری تاریخی کشور

انتخابات؛ شفافیت شعار و صداقت در رقابت

فرمانده کل سپاه درگذشت سردار اردستانی را تسلیت گفت

چوم سوزان راهی برای مقابله با سرمازدگی باغات

یک مقام انتخابات شوراها در اصفهان: مردم با وجود تورم و گرانی، به صحنه می آیند

فعالیت 300 بازرس در انتخابات استان قزوین

حاشیه های عجیب نامنویسی برای انتخابات شورا+تصاویر

بقایی روحانی را به مناظره دعوت کرد

بقایی، روحانی را به مناظره در میدان آزادی دعوت کرد

دیدار صمیمی جمعی از خانواده های شهدای «لشکر فاطمیون» با رهبر انقلاب/مکتب این جوانان، انسان ساز است

عکس/ فرار شبانه زنان از موصل

جشن جهانی نوروز در مقر یونسکو در پاریس برگزار شد

عکس/ چرخ دزدی در ایام عید!

ادای احترام روحانی به قربانیان جنگ جهانی دوم در مسکو / عکس

آیت الله هاشمی رفسنجانی و شایعات درباره استخری که در آن جان سپرد

انتخاب هیات رییسه شورای هماهنگی احزاب اصلاح طلب

دستورکار نخستین جلسات علنی مجلس در سال 96/ بررسی لایحه هوای پاک و طرح تنقیح قوانین مالیاتی

مرگ جوان مشگین شهری ربطی به مجموعه گردشگری پل معلق ندارد

پل ورودی پردیسان قم هرچه سریع تر به اتمام برسد

آیین های مذهبی در حرم شاهچراغ (ع)

ملاقات پوتین و روحانی در کاخ کرملین

نظر شریعتمداری درباره میتینگ انتخاباتی آیپک

روحانی: اسلام هراسی و اندیشه تکفیری ریشه مشترک دارند

حضور 1500 زائر غیرایرانی در مسجد مقدس جمکران

شناسایی و رفع تلفات آب با همکاری وزارت نیرو/دستیابی به منابع جدید آبی

روحانی به قربانیان جنگ جهانی دوم ادای احترام کرد

فرمانده کل سپاه طی پیامی درگذشت رییس مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس را تسلیت گفت

نگاه اجمالی بر قوانین شوراها و شهرداریها

یک مقام انتخابات شوراها در اصفهان: مردم با وجود تورم و گرانی، به صحنه می آیند

چه مدل ریشی به فرم صورت شما می آید؟

اصول روانشناسانه عیدی دادن به کودکان

حکم استفاده از ابزارهای جنسی (دیلدو یا ویبراتور) چیست؟

خواهان جهانی بدون رویارویی ملت ها هستیم

منشأء انتخابات قانون است

آغاز هفته بیداری اسلامی و «روز حجاب» در ایندیانای آمریکا

اینفوگرافیک/ده ویژگی برتر کارآفرینان موفق

مجلسی: دولت به وعده خود در رفع محاصره اقتصادی عمل کرد

عکس/ نمازخانه استادیوم آزادی قبل از دیدار با چین

عکس/ جسد مومیایی متعلق به فرزند "فرعون رامسس سوم"

ساختمان آموزشگاه و خوابگاه بهوزی شهرستان کهگیلویه کلنگ زنی شد

نامه شورای هماهنگی بانک ها به رییس سازمان ثبت درباره وصول مطالبات معوق

ویژه برنامه شب لیله الرغایب و کمیل سحر در مسجد مقدس جمکران برگزار می شود

ملاقات روسای جمهور ایران و روسیه در کرملین/ بیانیه مشترک و امضای اسناد در دیدار پوتین

اعزام 90 بسیحی شهرستان نیمروز به مناطق هشت سال دفاع مقدس

ناظران شعب اخذ رای آموزش می بینند

فرزندان کدام مسئولان نامزد شورای شهر تهران شدند؟

تشکیل کمیته ویژه «اقتصاد مقاومتی» در شرکت شهرک های صنعتی فارس

شرح حال «ام کلثوم(س)» بعد از جریان عاشورا از زبان خودش

رهاشدن پلاستیک و زباله ها در حاشیه جاده زیبا و گردشگری روستای بدرانلو عکس: علی اصغرافتاده

خاطره شنیدنی فرمانده کل سپاه از ارائه اولین طرح جنگی اش+تصاویر

نقشه راه زندگی را از قرآن استخراج کنیم/ سه شاخصه مهم عمل صالح

مهمترین حربه های دشمن برای انتخابات 96 چیست؟

قالیباف: مترو تهران بهار امسال به 300 کیلومتر می رسد

اقامت بیش از 2 میلیون و 586 هزار مهمان نوروزی در هرمزگان

مراسم تشییع پیکر حسین اردستانی فردا برگزار می شود

عکس های تاریخی از طهران قدیم

روایت سرلشکر سلیمانی از وقتی که امام خمینی(ره) اسلحه را از سرباز بیت گرفت

خاطره شنیدنی فرمانده کل سپاه از ارائه اولین طرح جنگی اش در سوسنگرد + تصاویر

«آفاق» به جایگاه زنان در اسلام می پردازد

نام نویسی 723 داوطلب بهشهری در پنجمین دوره انتخابات

پویش «نه به ریختن زباله» در ارتقای مسئولیت اجتماعی حفظ محیط زیست موثر است

بازدید رییس سازمان میراث فرهنگی از ستاد اجرایی خدمات سفر کرمانشاه

جابجایی 3.2 میلیون مسافر با ناوگان دریایی در دور اول سفرهای نوروزی

کرمانشاه محور تاریخ است

ساختمان چوبی گمرک آستارا، برگی از تاریخ گمرکات کشور

9 هزار جهادگر در نوروز 96 به خوزستان رفتند

انجام 38 عمل پیوند عضو در هفته اول فروردین

برگزاری نشست انتخابات با فرمانداران، بخشداران در کرمانشاه

روحانی: اسلام هراسی، نژاد پرستی و اندیشه های تکفیری ریشه مشترک دارند

تقدیر رییس سازمان بنیاد شهید و امور ایثارگران کشور از مدیرعامل شرکت توزیع برق لرستان

تصاویر دیده نشده از مارش نظامی نازی ها

روش هایی آسان برای پیشگیری و درمان سریع سرماخوردگی

دیدار معاون اجرایی مرکز دانشجویی حقوق بشر با هموطنان زرتشتی

علت مرگ دو نفر در پل معلق مشگین شهر به روایت دادستان اردبیل

تشکیل ستاد بحران و پایش آثار تاریخی ـ فرهنگی هرمزگان

بازسازی خانه های محرومان توسط دانشجویان ارومیه ای+فیلم

10 گل فوق العاده و دیدنی از زاویه بسته

تجهیز نیروهای پلیس استان مرکزی با جدیت پیگیری می شود

سخت گیری در مصرف بیت المال

اتفاق خیلی عجیب برای یک هموطن همدانی

قلعه دزک

فرار کردن زنان از دست داعش + عکس

بحث های داغ در دید و بازدیدهای نوروزی

آخرین آمار ثبت کنندگان در انتخابات شوراهای شهر و روستا

اسکان 2 هزار خانوار در کمپ های اقامتی شهرداری خرم آباد/پارک شاپوری به محور گردشگری خرم آباد تبدیل می شود

برافراشته شدن پرچم اقلیم کردستان در کنار پرچم عراق در استان کرکوک

تصاویر کوچه قرینه ای تهران

245 میلیارد ریال در قالب 60 پروژه در عسلویه و کنگان سرمایه گذاری شد

معاون رییس جمهور به کمپین نه به تصادفات جاده ای پیوست

100 نفر از کارکنان بسیجی شرکت برق همدان به اردوی راهیان نور اعزام شدند

روایت ایثار رزمندگان در قالب سفرهای راهیان نور دریایی هرمزگان/ بازدید از منطقه رویارویی مستقیم با نیروهای آمریکایی در خلیج فارس

آثار آبادانی و پاکیزگی در شهر قم مشهود است

دولت به دنبال ایجاد نشاط و امید در بین مردم است

دروس مطالعه شده را ملکه ذهنتان کنید/ کشف مسیری ساده برای رسیدن به بازده تحصیلی بالا

گزارشی از یک جشن تولد / همه بودند جز پدر شهید مدافع حرم + تصاویر

عملی که مؤمن انجام نمی دهد

نامه شورای هماهنگی بانک ها به رییس سازمان ثبت درباره وصول مطالبات معوق

تشییع 3 شهید مدافع حرم از تیپ فاطمیون - کرمان

فرمانده کل سپاه درگذشت سردار اردستانی را تسلیت گفت

گردشگری، ظریفت خوبی برای تحقق شعار سال است

فیلم/ پاسخ حمید بقایی به پرسش مردم درباره کمک دولت جهت ازدواج جوانان

هدف آیپک از تهدید ایران گدایی رأی است

تاریخ در تهران مهجور مانده است

آمار نهایی ثبت نام داوطلبان اهر، میانه، اسکو و آذرشهر در انتخابات شوراهای شهری و روستایی اعلام شد

ساماندهی پارکینگ اطراف قلعه فلک الافلاک

اختصاص 500میلیارد ریال اعتبار به طرحهای اشتغالزایی استان

80 هزار و 803 مسافر نوروزی به شهرستان زابل سفر کرده اند

نباید برای خارج کردن حریف از رقابت سیاسی، مردم را ناامید کرد

آمل ، پایگاه نام نویسی پیرترین و کم سن ترین داوطلب شوراها در مازندران

دیدار صمیمی جمعی از خانواده های شهدای «لشکر فاطمیون» با رهبر انقلاب/ مکتب این جوانان انسان ساز است

حمل و نقل مسافران با قطاره ویژه نوروزی

جشن تولد برای فرزند شهید مدافع حرم+تصاویر

درخواست مسئولان ساوجبلاغی از رییس مجلس

برخی فقط به فکر مطرح کردن خود هستند/ در گفتن برخی از حرفها واقعا بی انصافی وجود دارد

عکس/ ادای احترام روحانی به سرباز گمنام روس

لزوم بهره برداری از سنت های نیکو و اسلامی در مسیر تحول معنوی

استخدام کارشناس ارتباط با مشتری در سایت ایسام

کنایه قالیباف به برخی مدیران کم کار و حسود

بزرگترین نیروی نفوذی به قلب دستگاه اطلاعاتی انقلاب را بشناسید+عکس

شهرداری برای حل مشکل پارکینگ قلعه فلک الافلاک چاره ای بی اندیشد

عزم جهانی برای مبارزه با ریشه های خشونت و افراطی گری ضروری است

روحانی در مسکو: خواهان جهانی بدون رویارویی ملت ها هستیم

عزم جهانی برای مبارزه با ریشه های خشونت و افراطی گری ضروری است

چرا روحانی نمی خواهد یک چهره اصلاح طلب کاندیدای آلترناتیوش باشد؟!

دیدار خانواده های شهدای «لشکر فاطمیون» با رهبر انقلاب + عکس

استاندار خوزستان با جمعی از سالمندان دیدار کرد+ فیلم

ثبت نام بیش از 9 هزار نفر در انتخابات شورهای لرستان

1104 نفر در انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستای بیرجند ثبت نام کردند

آمار آرای مردمی در بوی عیدی/ کدام یک از هنرمندان گوی رقابت را ربایدند

صحبتهای کیروش از جنجال در بازی قطر تا جدال با لیپی

یک مسئول حوزوی: تخریب محیط زیست تعرض به حقوق اجتماعی است

ثبت نام دانشگاه تهران برای استخدام هیات علمی

نگاهی به آمار نامزدهای انتخابات شوراهای اسلامی در ورامین

ثبت نام دانشگاه تهران برای استخدام هیات علمی

توصیف بسیار زیبای یکی از بازدید کنندگان از منزل آیت الله سید روح الله خاتمی (ره)

دبیر کل مجمع تقریب مذاهب اسلامی: اسلام بنای جنگ با کشوری را ندارد

ثبت پنج وقف جدید در فریدن وچادگان

تبلیغات زودهنگام از مصادیق بارز جرایم و تخلفات انتخاباتی است

نباید برای خارج کردن حریف از رقابت سیاسی، مردم را ناامید کرد

80 هزار و 803 مسافر نوروزی به شهرستان زابل سفر کرده اند

نوروز سال 64 در جبهه جنگ بودم/ از نظر خودم در حال درجا زدن هستم

دوران باستان تا عصر پهلوی در «هویت ایرانی»

در پیامی فرمانده کل سپاه درگذشت حسین اردستانی را تسلیت گفت

جشن جهانی نوروز در مقر یونسکو در پاریس برگزار شد

ترافیک سنگین در جاده چالوس

آمل ، پایگاه نام نویسی پیرترین و کم سن ترین داوطلب شوراها در مازندران

نثار گل در بنای یاد بود قربانیان جنگ

بیست و دومین کنفرانس ملی شبکه های توزیع نیروی برق در سمنان برگزار می شود

ستاد تسهیلات نوروزی در 889 روستای گلستان تشکیل شده است

خدمات رسانی به بیش از 14 هزار نفر در ایستگاه های ثابت طرح ملی اردبیل

شریعتمداری در گفت وگو با فارس: هدف آیپک از تهدید ایران گدایی رأی است/ اجلاس اخیر آیپک میتینگ انتخاباتی اصحاب فتنه و مدعیان اصلاحات بوده است

کلنگ زنی ساختمان بهورزی در بیمارستان دهدشت

روحانی: جهان تشنه عدالت است/ خواهان جهانی بدون رویارویی ملت ها هستیم/ عزم جهانی برای مبارزه با ریشه های خشونت و افراطی گری ضروری است/ باید آوارگان به سرزمین های مادری شان بازگردند

صلاحیت کاندیداهای شورای شهر بر اساس اصل برائت بررسی می شود

قطار ویژه حمل مسافران نوروزی در مازندران

روحانی: جهان تشنه عدالت است/ عزم جهانی برای مبارزه با ریشه های خشونت و افراطی گری ضروری است/ باید آوارگان به سرزمین های مادری شان بازگردند

30 درصد سفرهای نوروزی از طریق حمل و نقل هوایی

خانواده های جان باختگان اربعین هنوز دیه نگرفته اند

اسلام هراسی و اندیشه های تکفیری هم ریشه اند

ممنوعیت ماهیگیری و شنا در سدهای خراسان شمالی

تشکر نرگس کلباسی از ظریف و ملت ایران

لیله الرغائب؛ شب وصل آرزوها

تحلیل «هاواری کردستان»؛ یک نشریه محلی باید مسئله محور عمل کند

حضرت آیت الله صافی گلپایگانی: هویت دینی و اخلاقی شهر قم حفظ شود

یک مسئول حوزوی: تخریب محیط زیست تعرض به حقوق اجتماعی است

یک جشن عروسی لاکچری چقدر هزینه دارد؟

چرا پیامبراسلام (ص) فرمودند، تنها سفر نکنید؟

مکان ملاقات موسی با خدا+عکس

نزدیکی با وسایل مصنوعی آمیزشی حرام است

اهتمام به اقتصاد مقاومتی لازمه ترویج گفتمان اقتصادی انقلاب اسلامی است

مخالفت محسن هاشمی رفسنجانی با تبلیغ انتخاباتی پیش از از دوره قانونی

چوب سیاست لای چرخ شورا

کمیسیون امنیت تخلف کریمی قدوسی از آیین نامه مجلس را تایید کرد

پارلمان شهری؛ سیاسی یا غیر سیاسی،کدام یک ضرورت دارد؟

"رضایت عمومی" و "مشارکت اجتماعی مردم در برقراری امنیت" اصول مهم فعالیت پلیس است

در همایش تخصصی زیست فناوری و مهندسی ژنتیک در تولید دانش بنیان مطرح شد / آینده از آن کسانی است که سهم بیشتری از علم و تکنولوژی ببرند

در همایش تخصصی زیست فناوری و مهندسی ژنتیک در تولید دانش بنیان مطرح شد / آینده از آن کسانی است که سهم بیشتری از علم و تکنولوژی ببرند