مطالب مرتبط:
نباید کشاورزان کشور را از زیست فناوری و مهندسی ژنتیک محروم کرد
اولین همایش شرکت های دانش بنیان و نقش آن در توسعه کشور
ماهنامه شبکه 190 منتشر شد: پرونده ای برای آینده مشاغل در دنیای فناوری
اولویت تأمین فضای آموزشی مناطق محروم در سال آینده/ برنامه ریزی برای ارتقاء سرانه دانش آموزی
تکنولوژی جالب در خودروهای آینده BMW
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 14 اسفند 1395 ساعت 14:052017-03-04سياسي

در همایش تخصصی زیست فناوری و مهندسی ژنتیک در تولید دانش بنیان مطرح شد / آینده از آن کسانی است که سهم بیشتری از علم و تکنولوژی ببرند


در همایش تخصصی زیست فناوری و مهندسی ژنتیک در تولید دانش بنیان مطرح شد / آینده از آن کسانی است که سهم بیشتری از علم و تکنولوژی ببرند - جدال میان علم و جهل نه مختص جغرافیای مکان است و مربوط به کشور و منطقه خاص می شود و نه جغرافیای زمان را در بر می گیرد و به یک دوره یا عصر در زمانی مشخص اختصاص دارد.

جدال و نزاع میان علم و جهل از ابتدای پیدایش بشر بوده و همچنان حتی با پیشرفت علم و دانش و در زمانه ای که به انفجار تکنولوژی مشهور است نیز وجود دارد.

بهره گیری و الهام از طبیعت نیز پایه و زیر بنای رشد و توسعه دانش بشری است تا جایی که دانشمندان با بهره گرفتن از تکامل موجودات و انتقال ژن میان گیاهان و سایر موجودات زنده روی کره زمین توانسته اند فناوری های نوینی در زمینه کشاورزی و حتی فقرزدایی از چهره این کره خاکی سراسر پر رمز و راز ایجاد کنند.

حال در این میان اگر برخی افراد نا آگاه و بی دانش با یا بدون قصد و غرض به مخالفت با علم و دانش بر می خیزند جای تعجب ندارد.

تعجب از آنجایی است که عده ای نان به نرخ روزخور، مباحث علمی روز دنیا را به سیاست می آلایند و خلط مبحث می کنند تا از این راه، نانی به کف آرند و به غفلت بخورند.

زیست فناوری و مهندسی ژنتیک یکی از شاخه های دانش بشری است که ریشه در درازای تاریخ آفرینش دارد و در عصر حاضر به بهترین شکل به کمک جمعیت 7 میلیاردی کره زمین آمده تا به همت دانشمندان و فرهیختگان، فقر و گرسنگی و بهره گیری قدرتمندان از غذا به عنوان سلاح را علیه ملت ها و کشورهای کمتر توسعه یافته، بزداید.

گرچه مخالفان زورمدار عَلَم مخالفت با آن بلند کرده اند اما تجربه تاریخی نشان داده که ماهِ علم هیچگاه زیر ابر سیاه نادانی نمی ماند و زمین همواره گرد است و به دور خورشید دانش می چرخد و به گفته دکتر منصور امیدی، استاد دانشگاه تهران، آینده از آن کسانی است که سهم بیشتری از علم و دانش ببرند.

برخوردهای سیاسی و جناحی با مباحث علمی ممنوع همایش تخصصی زیست فناوری و مهندسی ژنتیک در تولید دانش بنیان، در دانشگاه کشاورزی شیراز برگزار شد و طی آن استادان و فرهیختگان این رشته علمی سخنانی ایراد کردند.

دکتر افشاری فر، رییس دانشکده کشاورزی دانشگاه شیراز، فناوری مهندسی ژنتیک و توسعه شرکت های دانش بنیان را زیربنای اقتصاد مقاومتی دانست و تصریح کرد: برخوردهای سیاسی و جناحی با علم نمی تواند در این شرایط مشکلی را از کشور حل کند و مباحث علمی باید در فضای علمی و به زبان علم و نه با زبان سیاست، پاسخ داده شود.

رییس دانشکده کشاورزی دانشگاه شیراز، مصوبه اخیر مجلس دهم برای حمایت از محصولات دانش بنیان و تراریخته را نشان دهنده توجه مسئولان به این موضوع مهم و فراعلمی برشمرد و گفت: خوشبختانه دانشمندان کشور توانستند مجلس را قانع کنند که به ادعاهای عوامانه و غیرعلمی برخی افراد درباره محصولات تراریخته توجهی نشان ندهد و راه ورود علم به مزارع ایران بسته نشود.

در ایران به عده ای باید بفهمانیم که علم بد نیست! افشاری فر با اشاره به شطح زیر کشت محصولات تراریخته در جهان، اظهار کرد: در حال حاضر آمریکا که سختگیرانه ترین قوانین کشت و کار و تولید غذا را دارد با 73 میلیون هکتار سطح زیر کشت، بزرگترین تولیدکننده محصولات تراریخته در جهان است.

همچنین سطح زیر کشت این محصولات در جهان سال به سال زیادتر می شود اما در ایران باید به عده ای بفهمانیم دانش بد نیست! رییس دانشکده کشاورزی دانشگاه شیراز تصریح کرد: انتشار گزارش های کذب و دروغ و گزارش هایی که مورد تایید هیچ مرجع علمی در جهان نیست، نمی تواند روش برخورد مناسبی برای ترساندن مردم از علم باشد.

افشاری فر با برشمردن توانمندی های علم مهندسی ژنتیک در بخش کشاورزی، گفت: توانمندی محصولات تراریخته، تولید گیاهانی مقاوم به علف های هرز و آفت کش هاست.

همچنین مقاومت گیاهان به خشکی و کم آبی از دیگر خصیصه های گیاهان تراریخت است.

استفاده از 20 درصد توانمندی های مهندسی ژنتیک در نبود مدیریت هوشمندانه در ادامه این همایش تخصصی و علمی، دکتر محمود تولایی، رییس انجمن ژنتیک ایران نیز با اشاره به کاربردهای مهندسی ژنتیک اظهار کرد: در زیست فناوری قابلیت های فراوانی وجود دارد اما با تاسف به دلیل برخی محدودیت ها و نبود مدیریت هوشمندانه در این زمینه، شاید کمتر از 20 درصد از منابع موجود در کشور بهره برداری می شود.

وی افزود: تمامی واکسن ها و داروهای نوترکیب، پلاستیک های تخریب پذیر، رنگ های صنعتی دوستدار محیط زیست و غیره به روش مهندسی ژنتیک ساخته می شوند.

همچنین تکنولوژی های جدیدتر این دانش توانسته است هزینه بهره برداری از معادن را کاهش دهد یا آلودگی های نفتی را از بین ببرد.

برخوردهای غیر کارشناسی مانعی برای توسعه فناوری مهندسی ژنتیک تولایی ادامه داد: از دیگر قابلیت های مهندسی ژنتیک، تکثیر و حفاظت از گونه های زیستی و جانوری با روش جدید است و ده ها کاربرد متنوع دیگر که تجاری سازی و به بازارهای جهان عرضه شده است اما شوربختانه برخوردهای غیرکارشناسی با این دانش و توسعه آن در ایران، به یک مانع و چالش تبدیل شده است.

این استاد دانشگاه علوم پزشکی و مهندسی ژنتیک، با اشاره به کسانی که علم ژنتیک را دخالت در کار آفرینش و خالق یکتا می دانند، تصریح کرد: ایزد یکتا تمامی امکانات را در اختیار بشر قرار داده تا با استفاده از آنها بتوانیم جهان بهتری برای خود و همنوعان مان خلق کنیم این مهاجهه های نباید در رسانه ها مطرح شود بلکه در محافل علمی و و دانشگاه ها باید طرح شود.

تولایی در ادامه بیان توانمندی های دیگر مهندسی ژنتیک، اظهار کرد: قابلیت های این رشته از علم به هیچ وجه قابل انکار نیست و با استفاده از این دانش، در حال حاضر 75 درصد اقتصاد جهان از آنِ کشورها و ممالکی است که ذخایر نفت و انرژی ندارند و با بهره گرفتن این فناوری ارزش افزوده ایجاد کرده اند.

در حالی که در کشور ما از توسعه این فناوری و تکنولوژی جلوگیری می کنند! فناوری تراریخته دستمایه بازی های سیاسی! دکتر منصور امیدی، استاد دانشگاه تهران، دیگر سخنران همایش تخصصی زیست فناوری و مهندسی ژنتیک بود.

وی با انتقاد از کسانی که فناوری تراریخته را دستمایه بازی های سیاسی خود قرار داده اند، تصریح کرد: در حال حاضر کشت تراریخته دستمایه بازی های سیاسی در کشور شده است و رسانه های مخالف دولت نیز با شیوه های غیرکارشناسی و غیرعلمی مسایلی را علیه تراریخته مطرح می کنند که هیچ سند علمی نداشته و مورد تایید مراجع علمی جهان هم نیست.

این استاد دانشگاه تهران با اشاره به گزارش سایت قطره و به نقل ازهایی از قرن های گذشته که تلاش داشتند مردم آن زمان را قانع کنند تا از تکنولوژی های زمان خود استفاده کنند، اشاره و اظهار کرد: در سال 1804 میلادی گزارش هایی وجود دارد که تلاش می کنند مردم را قانع کنند برای استفاده از خودرو و اینکه خوب است.

وی افزود: در این گزارش ها به مردم می گویند، اگر از خودرو در رفت و آمدهای شهری استفاده شود، فضولات چهارپایان در خیابان ریخته نمی شود و بهداشت عمومی رعایت می شود یا انسان با سرعت بیشتری به مقصد می رسد اما آیا الان کسی وجود دارد که حاضر باشد تکنولوژی خودرو را کنار بگذارد؟ جهان علم منتظر کسی نمی ماند، از قافله عقب نمانیم امیدی تصریح کرد: چه بخواهیم و چه نخواهیم جهان به سرعت از دانش تراریخته بهره برداری می کند و منتظر ما نمی ماند.

تنها رهاورد این مخالفت های بی پایه و اساس علمی این است که ما در جنگ با علم و تکنولوژی، از قافله پیشرفت عقب می مانیم.

عضو انجمن ژنتیک ایران گفت: گرچه برای برای انتقال این فناوری به کشور متحمل سختی ها و دشواری های فراوانی شده ایم و کشورهای دیگر حاضر نیستند به آسانی دانش و فناوری مهندسی ژنتیک را در اختیار ما بگذارند اما به همت دانشمندان کشور توانسته ایم دانش تراریخته را در اختیارمان بگیریم.

امیدی با اشاره به مخالفت های داخلی که در مقابل رشد و پیشرفت کشور در این زمینه می شود، تصریح کرد: عده ای کوته فکرانه مقابل تجاری سازی این دانش، سنگ اندازی می کنند.

این درحالی است که کشورهای پیشرفته برای انحصاری کردن این دانش جنگ زرگری راه انداخته اند و تلاش می کنند مانع دستیابی سایر کشورها به فناوری تولید غذا با روش های پیشرفته علمی شوند.

ترکیه مرگ کشاورزی ایران را نزدیک تر می کند استاد دانشگاه تهران در بخش دیگر سخنان خود به خشک سالی ها و بحران آب در کشور و منطقه اشاره کرد و گفت: براساس پیش بینی های سازمان جهانی خواربار کشاورزی فائو ، تا سال 2050 که حدود 3 دهه دیگر به وقوع می پیوندد 70 درصد تولید غذا و کشاورزی جهان با تکنولوژی محقق می شود اما در ایران با این وضع وخیم منابع آبی و کشاورزی سنتی و عقب مانده، هنوز درگیر آن هستیم که دانش بنیان کردن کشاورزی کشور خوب است یا بد؟ امیدی در ادامه به کارهایی که برخی کشورهای منطقه و همسایه ایران برای در دست گرفتن بیشتر منابع آبی در مرزهای مشترک انجام می دهند، اشاره و اظهار کرد: ترکیه در حال حاضر سدی روی فرات ساخته که 48 میلیارد متر مکعب آب را پشت آن ذخیره کرده است.

برای این که بدانید این رقم تا چه اندازه بزرگ است، باید بگوییم براساس اعلام وزارت نیرو تمام آب ذخیره شده پشت سدهای ایران تنها 25 میلیارد متر مکعب است.

استاد دانشگاه تهران ادامه داد: ترکیه با این کار مرگ کشاورزی ایران را نزدیک تر می کند.

این کشور که از نظر منابع آبی یکی از برخوردارترین کشورهای منطقه به شمار می آید، حالا دست درازی به منابع آبی منطقه را تا جایی پیش برده و بخش گسترده ای از آب های منطقه ای را پشت سدهای خود ذخیره کرده است.

خشکیدن زمین های کشاورزی عراق و ایران در نتیجه اقدامات ترکیه امیدی گفت: این موضوع درحالی رخ می دهد که همسایه شمال غربی ایران به این میزان اکتفا نکرده و درحال حاضر مشغول اجرای طرحی موسوم به GAP است.

طرحی که براساس آن بنا شده است مجموعه ای از سد و نیروگاه های برقی در بخش بالادست رودخانه های دجله و فرات اجرا شود.

در این طرح ترکیه قرار است 14 سد روی فرات، 8 سد بر دجله و در مجموع 19 نیروگاه برق آبی بسازد که پس از تکمیل این طرح قرار است 1/7 میلیون هکتار زمین کشاورزی را آبیاری و سالانه 55 میلیارد کیلووات ساعت برق تولید کند.

وی تصریح کرد: این ساخت و سازهای آبی، سهم ایران از آب های دجله و فرات را کم و کمتر می کند و موجب خشکیدن بسیاری از اراضی کشاورزی در عراق، سوریه و ایران می شود.

در حالی که عده ای در کشور برای جلوگیری از توسعه و رشد فناوری های دانش بنیان و استفاده از ظرفیت های تراریخته که می تواند در مقابل چالش بحران آب به ما کمک کند، قد علم کرده اند.


کلید واژه ها: مهندسی ژنتیک - فناوری - تکنولوژی - کشاورزی - دانشگاه - علمی - زمین - زیست - توسعه - آینده - تولید - همایش - اقتصاد مقاومتی - الهام از طبیعت - استاد دانشگاه - کشور - سیاسی - شیراز - تاریخ - نانی - جدال - دکتر - زبان - مخالفان - خورشید - گیاهان - انفجار - پیشرفت - بهترین - گرسنگی

آخرین اخبار سرویس:
تجمع اعتراضی معلمان مقابل صندوق ذخیره فرهنگیان

پرداخت حقوق معلمان بر اساس احکام جدید !

فیلمی خنده دار از یک شبکه سلطنت طلب

جلسه امروز شورای نگهبان هم نتیجه ای نداشت/ اعلام نظر قطعی تا روز سه شنبه

رنگ و بوی متفاوت ماه رمضان در خوزستان

بازشماری آراء رای نیاورده بود

فتح الله معین رییس موقت شورای شهر اصفهان شد

اظهارات تابش درباره لابی های سیاسی در انتخاب هیات رییسه مجلس

تصادف مرگبار پراید و پژو در بومهن

جزییات شهادت مرزبانان ارومیه

کویر گردان میهمان ماه عسل شدند

نخستین مسابقات موتور سواری بانوان در ایران+عکس

پاسخ محمدجواد لاریجانی به صالحی امیری درباره ربنای شجریان

سه شنبه؛ جلسه کمیسیون امنیت ملی درباره موضوع حج

رونمایی از دستگاه بالابر خرماچین

چرا انتخابات در ایران دیگ درهم جوش است

مبارزه با مواد مخدر نیازمند عزم همه مردم است

2سال از شهادت پدرم می گذرد اما هنوز سنگ مزار ندارد

رنگ و بوی متفاوت ماه رمضان در خوزستان

بررسی گزارش های بخش نظارتی در شورای نگهبان

پیامبر اکرم قبل از بعثت چه دینی داشت؟ حضرت آیت الله سبحانی تشریح می کند

همان طور که خودشان هم گفتند، مثل گاو شیرده [هستند]؛ شیرشان را میدوشند، وقتی که دیگر شیر نداشتند، ذبحشان میکنند.

حسن روحانی در صفحه اینستاگرام

مصوبه برج - باغ لکه ننگی بر پیشانی شورای شهر است

رییس هیات نظارت شورای شهرستان تهران با صدور بیانیه ای صحت انتخابات شورای شهر تهران را تایید کرد.

آخرین نمایش گلادیاتور در المپیک رم+تصاویر

رای 16 میلیونی رییسی، قدرت بسیار خوبی برای جلوگیری از اعوجات احتمالی دولت روحانی است/لیدر جریان مقابل کدخدابین بود

عکس/ سفره افطاری در تهران قدیم

لاریجانی:تاکید بر ضرورت توجه به رشته های فنی و حرفه ای/ بازار نیازمند افراد صاحب فن است

ترکیب هیات رییسه مجلس تغییر نمی کند

تلاوت قاری نوجوان احمد رضا لطفی

فرمانبرداران الهی و بی پروایی در فرمان بندگان

فلسفه روزه و روزه داری

فراخوان تمام ودیعه گذاران سال 85 برای حج امسال

شیائومی Mi Max 2 رسما معرفی شد

«خشایار الوند» به گروه نویسندگان «پایتخت» پیوست

مجلس از پاسخ های نعمت زاده قانع شد

اعتماد گزارش داد: خط قرمزی به نام «مطهری»

حبیبی: مجری انتخابات برای ضایع کردن آراء حق الناس چه پاسخی دارد؟

حزب الله لبنان، حماس و جهاد اسلامی فلسطین خواب راحت را از چشم رژیم صهیونیستی ربوده اند/ اتکای سعودی به آمریکای ترامپ حاصلی برای آنها ندارد

اعلام نظر شورای نگهبان درباره انتخابات، تا سه شنبه

"کارشناس روسی": سیاست خارجی هوشمند باز هم برگ برنده روحانی است

دیدار نماینده حماس در تهران با امیر عبداللهیان

تصویری از مرحوم حجت الاسلام والمسلمین پهلوانی تهرانی در کنار رهبر انقلاب

ارسال لایحه موافقتنامه حمایت از سرمایه گذاری بین ایران و لوکزامبورگ به مجلس

در جلسه امشب هیات دولت به ریاست روحانی چه گذشت؟

حجت الاسلام علی سرلک مهمان خندوانه

تصویر سفره افطاری در تهران قدیم

آزادی های اجتماعی در چارچوب قانون، مطالبه رای دهندگان به دولت دوازدهم

بروجردی: ترکیب هیات رییسه مجلس تغییر نمی کند

سه شنبه ؛ تکمیل گزارش ها و اعلام نظر نهایی شورای نگهبان درباره انتخابات ریاست جمهوری

مدیر جامعه الزهرا: فهم عظمت و سعه رحمت خداوند در ماه مبارک رمضان برای ما ممکن نیست

دردیداراصلاح طلبان‎شورا با خاتمی چه‎گذشت؟

اولین اظهارات استاندار کرمان بعد از استعفا

لاهوتی: یکی از اعضای فراکسیون امید گفت «مطهری از ما نیست»

محسن ربیع خواه مهره ای برای 3 پست

تغییر ساعت مراسم سالگرد امام (ره)

روزنامه استخدامی استان اصفهان | عصر دوشنبه 8 خرداد 96

ملاقات مورینیو باستاره سابق ژرمن ها +عکس

جواد لاریجانی: پخش ربنای شجریان خلاف موازین شرعی تلاوت است

نحوه خرید تضمینی گندم برای سال 96 تعیین شد/ ارائه گزارش نظام تحلیل اطلاعات بازار کار ایران

جزییات جلسه بررسی سند2030 در مجلس

در دیدار اصلاح طلبان شورا با خاتمی چه گذشت؟

کابینه دوازدهم ؛ترجیح جوانگرایی بر تجربه؟

تصویر/ آقای مجری دست در دستِ همسرش

2 خبر از شهرستان های مهریز و ابرکوه

ماجرای مترجم وزارت خارجه هلند در شبکه خبر

اتکای سعودی به آمریکا بی حاصل است

اقدامات سپاه عامل بی ثباتی در منطقه است

حضرت آیت الله مکارم شیرازی: آرامش انسان ضروری ترین نیاز بشر در عصر حاضر است

آزادی های اجتماعی در چارچوب قانون، مطالبه رای دهندگان به دولت دوازدهم

رونمایی از پیراهن استقلال مقابل العین + عکس

درخواست حمایت کویت از ایران و کشورهای اسلامی برای عضویت در شورای امنیت

عکس/ پدربزرگ؛ همیشه در قلب منی

برخی نهادها به عهد خود وفا نمی کنند

کدخدایی:سه شنبه تکمیل گزارش ها و اعلام نظر نهایی شورای نگهبان درباره انتخابات ریاست جمهوری

واردات گوشت آلوده علت شیوع تب کنگو

فتاح در مراسم افطاری با ایتام: ظرفیت مجلس برای گره گشایی از مشکلات مددجویان به کار گرفته شود

کارنامه 25 سال وفاداری به پیراهن رم+عکس

بررسی دیجیاتو: هوآوی پی 10 لایت

نحوه خرید تضمینی گندم برای سال 96 تعیین شد

شیوه نامه رفع مشکلات صنعت ساختمان گلستان باید تدوین شود

تصویب تحقیق و تفحص از نحوه اجرای هدفمندی یارانه ها

پیروزی بزرگ انتخاباتی با پیوند جامعه مدنی و تلگرام /جریان رقیب روحانی انگیزه ای قوی برای شکست دادن وی داشت

تلاوت مهدی عادلی در محضر مقام معظم رهبری

آغاز نام نویسی آزمون کاردانی به کارشناسی ناپیوسته 96

2 خبر از شهرستان های مهریز و ابرکوه

پاسخ محمدجواد لاریجانی به وزیر ارشاد درباره «ربنای شجریان»

کنایه منتجب نیا به رییسی

نحوه خرید تضمینی گندم برای سال 96 تعیین شد

آغاز نام نویسی آزمون کاردانی به کارشناسی ناپیوسته 96

پست اینستاگرامی پوگبا؛ زیباترین چیزی که در طول عمرم دیده ام

شکایت چمران از نتایج انتخابات شورای شهر تهران

لایحه حمایت از سرمایه گذاری بین ایران و لوکزامبورگ به مجلس رفت

لاریجانی در مراسم افطار با ایتام؛ تاکید بر ضرورت توجه به رشته های فنی و حرفه ای/ بازار نیازمند افراد صاحب فن است

محور و اصل کار ما سند تحول نظام آموزش و پرورش است

سه شنبه ؛ تکمیل گزارش ها و اعلام نظر نهایی شورای نگهبان درباره انتخابات ریاست جمهوری

نحوه خرید تضمینی گندم برای سال 1396 تعیین شد

آلودگی آب مادوان شایعه بود/ تب کریمه در کهگیلویه و بویراحمد مشاهده نشد

ادامه بدعهدی های آمریکا و افزایش تحریم ها

همکاری حجت اشرف زاده و دامون نوردین؛ از دبستان تا دنیای حرفه ای

رژیم سعودی؛ با کفار دوست و با مسلمانان دشمن!

جزییات جلسه سند 2030 با حضور نمایندگان دولت و مجلس و یونسکو

اصولگرایان و چند و چون «رای حلال»

در جلسه امروز شورای نگهبان چه گذشت؟

برای صیانت از حق الناس متخلفان انتخاباتی باید محاکمه شوند(خبر ویژه)

اتکای سعودی ها به آمریکای ترامپ حاصلی برای آنها ندارد

پدرخوانده ها عارف را هم در تهیه فهرست انتخاباتی دور زدند(خبر ویژه)

توییت جهانگیری 8 سال پس از شورش اشرافیت علیه رأی مردم(خبر ویژه)

نقش ادبیات روحانی و هاشمی در تصویب تحریم های جدید علیه ایران(خبر ویژه)

پوستر فوق العاده «عظمت سادگی»

اتکای سعودی به آمریکای ترامپ حاصلی برای آنها ندارد/ عادی سازی روابط عربی-اسراییلی محقق نمی شود

رییس هیأت نظارت بر انتخابات ساری خبر داد وجود تخلفات گسترده در انتخابات شورای شهر ساری/ نظر هیأت نظارت بر ابطال انتخابات شورای اسلامی ساری است

سید آزادگان «علی اکبر ابوترابی» در گذر یک زندگی پر ماجرا

افتتاح نخستین دوره مجلس شورای اسلامی

اتکای سعودی ها به آمریکای ترامپ حاصلی ندارد

نحوه خرید تضمینی گندم سال 96 تعیین شد

بررسی لایحه ایجاد اشتغال در مناطق روستایی

حکم علیه آیت الله عیسی قاسم اقدامی هدفمند ضد شیعیان بحرین است

نظر نهایی شورای نگهبان درباره تخلفات انتخابات ریاست جمهوری سه شنبه منتشر می شود

فرماندار ساری: هیأت اجرایی متقاعد به تایید انتخابات شورای شهر ساری نشد

جواد لاریجانی در حال گوش کردن «ربنا» شجریان

ادامه بررسی تایید انتخابات ریاست جمهوری تا روز سه شنبه/ مهلت قانونی دریافت شکایات همان سه روز پس از انتخابات بوده است

در دیدار اصلاح طلبان شورا با رییس دولت اصلاحات چه گذشت؟

تولید انبوه تک تیرانداز «شاهر»

ابطحی: روحانی با رییس صداوسیما درباره پخش ربنای شجریان مذاکره کند به نتیجه می رسند

«ناطق»جدید پا جای پای هاشمی فقید

معرفی 3 وزیر زن در دولت آینده

استخدام مسئول دفتر،کارشناس فروش درشرکت بهبودنگر در کرمان

استخدام مسئول توزیع آشنا به نظام پخش در شرکت 5040 در آمل

اتکای سعودی به آمریکای ترامپ حاصلی برای آنها ندارد

سه شنبه ؛ تکمیل گزارش ها و اعلام نظر نهایی شورای نگهبان درباره انتخابات ریاست جمهوری

سلفی «احسان علیخانی» با مهمانان امشب «ماه عسل»

اعلام نظر شورای نگهبان درباره انتخابات، تا سه شنبه

وقتی چمران منکر هویت تاریخی خانه ثابت پاسال می شود

وداع فرانچسکو توتی با هواداران رم در استادیوم المپیکو+فیلم

در جلسه هیات دولت به ریاست روحانی نحوه خرید تضمینی گندم برای سال 96 تعیین شد/ ارائه گزارش نظام تحلیل اطلاعات بازار کار ایران

نحوه خرید تضمینی گندم برای سال 96 تعیین شد

اعلام نظر شورای نگهبان درباره انتخابات، تا سه شنبه

دیدار سفیر کشورمان با امیر کویت / شیخ جابر الاحمد الصباح انتخاب مجدد روحانی را در انتخابات ریاست جمهوری تبریک گفت

نحوه خرید تضمینی گندم برای سال 1396 تعیین شد

کویر گردان میهمان ماه عسل شدند/ احسان علیخانی پای صحبت های دو اسیر شده در دریاچه نمک نشست

­رییس جمهور فیلیپین از جدایی طلبان و شورشیان مائوییست خواست به جنگ علیه داعش بپیوندند

برگزاری مسابقه «سی سوال سی هدیه» در چهارمحال و بختیاری

کویر گردان میهمان ماه عسل شدند/ احسان علیخانی پای صحبت های دو اسیر شده در دریاچه نمک نشست

سکوت در مقابل ظلم مشارکت با ظالمان است/ امام (ره) برای منافع شخصی هیچ گاه عملی را انجام نمی دادند

آخرین وضعیت پرونده «معاون سابق آستان قدس»

وزارت کشور باید ابطال انتخابات ساری را رسما اعلام کند

لزوم کشف دریچه های جدید شعر دفاع مقدس

وقتی چمران منکر هویت تاریخی خانه «ثابت پاسال» می شود

روزنامه استخدامی استان همدان | دوشنبه 8 خرداد 96

مرد «سایه نشین» اصولگرایان / پرویز فتاح چه در سر دارد؟

استخدام مسئول توزیع فروشگاه اینترنتی5040در شهرستانهای تهران

این زنان فداکار اصلا دوست داشتنی نیستند

زمان اعلام نظر شورای نگهبان درباره انتخابات

اتکای سعودی ها به آمریکای ترامپ حاصلی برای آنها ندارد

واکنش سخنگوی دولت اصلاحات به مخالفت جواد لاریجانی با پخش ربنا؛ یاد نیک براون بخیر

اعتراض محقق داماد به خرافه گستری در قم

کدخدایی در گفت وگو با فارس عنوان کرد سه شنبه ؛ تکمیل گزارش ها و اعلام نظر نهایی شورای نگهبان درباره انتخابات ریاست جمهوری

امیرعبداللهیان در دیدار با رییس دفتر حماس در تهران: اتکای سعودی به آمریکای ترامپ حاصلی برای آنها ندارد/ عادی سازی روابط عربی-اسراییلی محقق نمی شود

زیان های مصرف گوشت دام به صورت کشتار غیرمجاز اطلاع رسانی شود

آلودگی آب مادوان شایعه بود تب کریمه در کهگیلویه و بویراحمد مشاهده نشد

دادستان نایین: با حرمت شکنان ماه رمضان برخورد می شود

گفتگوی 18:30/ تمهیدات ستاد ارتحال برای سی و هشتمین سالگرد

خبر 20، یکشنبه 7 خرداد 96

خانیکی: اخبار جعلی در انتخابات ایران تاثیرگذار نبود

توسعه توان موشکی ایران قابل مذاکره نیست

تاکید ستادانتخابات برخطبه تفرقه انگیزخاتمی

مهلت ثبت نام نامزدهای انتخابات خانه های مطبوعات تمدید شد

جرارد دلوفئو در آستانه خروج از میلان

بدرود گلادیاتور رم (کاریکاتور)

زیان های مصرف گوشت دام به صورت کشتار غیرمجاز اطلاع رسانی شود

آلودگی آب مادوان شایعه بود/ تب کریمه در کهگیلویه و بویراحمد مشاهده نشد

پاسخ ستادانتخابات به شورای ائمه جمعه

اشکالات مهم سند 2030 از نگاه ضرغامی

زندان اردبیل، بیش از ظرفیت پر شده است

توضیح پلیس درباره ممنوعیت شماره گذاری خودروهای آمریکایی

فرمانده کارکُشته ارتش ایران را بشناسید/ از فرماندهی تیپ نوهد تا دریافت درجه سرتیپی از فرمانده کل قوا + تصاویر

اعزام مبلغان دینی و فرهنگی به اماکن توریستی چالوس

از نوای «این دهان بستی» و «ربنا» شجریان تا نوای اذان سلیم موذن زاده

بروجردی: ترکیب هیات رییسه مجلس تغییر نمی کند

سفره افطاری در تهران قدیم/ تصویر

اعلام نظر شورای نگهبان درباره انتخابات، تا سه شنبه

یک کارشناس: رای مردم حق الناس است و حلال و حرام ندارد

درخواست حمایت کویت از ایران و کشورهای اسلامی

ماجرای قطارهایی که «دلبر» می بردند و «دلاور» می آوردند

معاون فرماندار قشم: برنامه ریزی مناسب نیازمند تغییر نگاه مسوولان به جوانان است

وزیر ارشاد: حج راه نمی افتاد می گفتند دولت توان نداشت

تحلیل آمار نتایج انتخابات ریاست جمهوری 96 در استان تهران

اعلام نظر شورای نگهبان درباره انتخابات، تا سه شنبه

صحت انتخابات ریاست جمهوری در شهرستان کرج تایید شد

تامین 300 دستگاه اتوبوس برای جابجایی زائران قمی به حرم امام راحل

دادستان نایین: با حرمت شکنان ماه رمضان برخورد می شود

اعلام نظر شورای نگهبان درباره انتخابات، تا سه شنبه

ویدیو/ پاسخ بامزه و شنیدنی مرحوم عباس کیارستمی به سوالی درباره عینک زدن اش

کدخدایی: اعلام نظر درباره انتخابات تا سه شنبه

اعلام نظر شورای نگهبان درباره انتخابات، تا سه شنبه

بررسی آخرین وضعیت اعتیاد در کمیسیون اجتماعی

پاسخ لاریجانی به نامه امیری درباره «ربنای شجریان»

اعتراض آیت الله محقق داماد به خرافه گستری در قم

در همایش تخصصی زیست فناوری و مهندسی ژنتیک در تولید دانش بنیان مطرح شد / آینده از آن کسانی است که سهم بیشتری از علم و تکنولوژی ببرند

در همایش تخصصی زیست فناوری و مهندسی ژنتیک در تولید دانش بنیان مطرح شد / آینده از آن کسانی است که سهم بیشتری از علم و تکنولوژی ببرند