مطالب مرتبط:
نباید کشاورزان کشور را از زیست فناوری و مهندسی ژنتیک محروم کرد
اولین همایش شرکت های دانش بنیان و نقش آن در توسعه کشور
ماهنامه شبکه 190 منتشر شد: پرونده ای برای آینده مشاغل در دنیای فناوری
اولویت تأمین فضای آموزشی مناطق محروم در سال آینده/ برنامه ریزی برای ارتقاء سرانه دانش آموزی
تکنولوژی جالب در خودروهای آینده BMW
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 14 اسفند 1395 ساعت 14:052017-03-04سياسي

در همایش تخصصی زیست فناوری و مهندسی ژنتیک در تولید دانش بنیان مطرح شد / آینده از آن کسانی است که سهم بیشتری از علم و تکنولوژی ببرند


در همایش تخصصی زیست فناوری و مهندسی ژنتیک در تولید دانش بنیان مطرح شد / آینده از آن کسانی است که سهم بیشتری از علم و تکنولوژی ببرند - جدال میان علم و جهل نه مختص جغرافیای مکان است و مربوط به کشور و منطقه خاص می شود و نه جغرافیای زمان را در بر می گیرد و به یک دوره یا عصر در زمانی مشخص اختصاص دارد.

جدال و نزاع میان علم و جهل از ابتدای پیدایش بشر بوده و همچنان حتی با پیشرفت علم و دانش و در زمانه ای که به انفجار تکنولوژی مشهور است نیز وجود دارد.

بهره گیری و الهام از طبیعت نیز پایه و زیر بنای رشد و توسعه دانش بشری است تا جایی که دانشمندان با بهره گرفتن از تکامل موجودات و انتقال ژن میان گیاهان و سایر موجودات زنده روی کره زمین توانسته اند فناوری های نوینی در زمینه کشاورزی و حتی فقرزدایی از چهره این کره خاکی سراسر پر رمز و راز ایجاد کنند.

حال در این میان اگر برخی افراد نا آگاه و بی دانش با یا بدون قصد و غرض به مخالفت با علم و دانش بر می خیزند جای تعجب ندارد.

تعجب از آنجایی است که عده ای نان به نرخ روزخور، مباحث علمی روز دنیا را به سیاست می آلایند و خلط مبحث می کنند تا از این راه، نانی به کف آرند و به غفلت بخورند.

زیست فناوری و مهندسی ژنتیک یکی از شاخه های دانش بشری است که ریشه در درازای تاریخ آفرینش دارد و در عصر حاضر به بهترین شکل به کمک جمعیت 7 میلیاردی کره زمین آمده تا به همت دانشمندان و فرهیختگان، فقر و گرسنگی و بهره گیری قدرتمندان از غذا به عنوان سلاح را علیه ملت ها و کشورهای کمتر توسعه یافته، بزداید.

گرچه مخالفان زورمدار عَلَم مخالفت با آن بلند کرده اند اما تجربه تاریخی نشان داده که ماهِ علم هیچگاه زیر ابر سیاه نادانی نمی ماند و زمین همواره گرد است و به دور خورشید دانش می چرخد و به گفته دکتر منصور امیدی، استاد دانشگاه تهران، آینده از آن کسانی است که سهم بیشتری از علم و دانش ببرند.

برخوردهای سیاسی و جناحی با مباحث علمی ممنوع همایش تخصصی زیست فناوری و مهندسی ژنتیک در تولید دانش بنیان، در دانشگاه کشاورزی شیراز برگزار شد و طی آن استادان و فرهیختگان این رشته علمی سخنانی ایراد کردند.

دکتر افشاری فر، رییس دانشکده کشاورزی دانشگاه شیراز، فناوری مهندسی ژنتیک و توسعه شرکت های دانش بنیان را زیربنای اقتصاد مقاومتی دانست و تصریح کرد: برخوردهای سیاسی و جناحی با علم نمی تواند در این شرایط مشکلی را از کشور حل کند و مباحث علمی باید در فضای علمی و به زبان علم و نه با زبان سیاست، پاسخ داده شود.

رییس دانشکده کشاورزی دانشگاه شیراز، مصوبه اخیر مجلس دهم برای حمایت از محصولات دانش بنیان و تراریخته را نشان دهنده توجه مسئولان به این موضوع مهم و فراعلمی برشمرد و گفت: خوشبختانه دانشمندان کشور توانستند مجلس را قانع کنند که به ادعاهای عوامانه و غیرعلمی برخی افراد درباره محصولات تراریخته توجهی نشان ندهد و راه ورود علم به مزارع ایران بسته نشود.

در ایران به عده ای باید بفهمانیم که علم بد نیست! افشاری فر با اشاره به شطح زیر کشت محصولات تراریخته در جهان، اظهار کرد: در حال حاضر آمریکا که سختگیرانه ترین قوانین کشت و کار و تولید غذا را دارد با 73 میلیون هکتار سطح زیر کشت، بزرگترین تولیدکننده محصولات تراریخته در جهان است.

همچنین سطح زیر کشت این محصولات در جهان سال به سال زیادتر می شود اما در ایران باید به عده ای بفهمانیم دانش بد نیست! رییس دانشکده کشاورزی دانشگاه شیراز تصریح کرد: انتشار گزارش های کذب و دروغ و گزارش هایی که مورد تایید هیچ مرجع علمی در جهان نیست، نمی تواند روش برخورد مناسبی برای ترساندن مردم از علم باشد.

افشاری فر با برشمردن توانمندی های علم مهندسی ژنتیک در بخش کشاورزی، گفت: توانمندی محصولات تراریخته، تولید گیاهانی مقاوم به علف های هرز و آفت کش هاست.

همچنین مقاومت گیاهان به خشکی و کم آبی از دیگر خصیصه های گیاهان تراریخت است.

استفاده از 20 درصد توانمندی های مهندسی ژنتیک در نبود مدیریت هوشمندانه در ادامه این همایش تخصصی و علمی، دکتر محمود تولایی، رییس انجمن ژنتیک ایران نیز با اشاره به کاربردهای مهندسی ژنتیک اظهار کرد: در زیست فناوری قابلیت های فراوانی وجود دارد اما با تاسف به دلیل برخی محدودیت ها و نبود مدیریت هوشمندانه در این زمینه، شاید کمتر از 20 درصد از منابع موجود در کشور بهره برداری می شود.

وی افزود: تمامی واکسن ها و داروهای نوترکیب، پلاستیک های تخریب پذیر، رنگ های صنعتی دوستدار محیط زیست و غیره به روش مهندسی ژنتیک ساخته می شوند.

همچنین تکنولوژی های جدیدتر این دانش توانسته است هزینه بهره برداری از معادن را کاهش دهد یا آلودگی های نفتی را از بین ببرد.

برخوردهای غیر کارشناسی مانعی برای توسعه فناوری مهندسی ژنتیک تولایی ادامه داد: از دیگر قابلیت های مهندسی ژنتیک، تکثیر و حفاظت از گونه های زیستی و جانوری با روش جدید است و ده ها کاربرد متنوع دیگر که تجاری سازی و به بازارهای جهان عرضه شده است اما شوربختانه برخوردهای غیرکارشناسی با این دانش و توسعه آن در ایران، به یک مانع و چالش تبدیل شده است.

این استاد دانشگاه علوم پزشکی و مهندسی ژنتیک، با اشاره به کسانی که علم ژنتیک را دخالت در کار آفرینش و خالق یکتا می دانند، تصریح کرد: ایزد یکتا تمامی امکانات را در اختیار بشر قرار داده تا با استفاده از آنها بتوانیم جهان بهتری برای خود و همنوعان مان خلق کنیم این مهاجهه های نباید در رسانه ها مطرح شود بلکه در محافل علمی و و دانشگاه ها باید طرح شود.

تولایی در ادامه بیان توانمندی های دیگر مهندسی ژنتیک، اظهار کرد: قابلیت های این رشته از علم به هیچ وجه قابل انکار نیست و با استفاده از این دانش، در حال حاضر 75 درصد اقتصاد جهان از آنِ کشورها و ممالکی است که ذخایر نفت و انرژی ندارند و با بهره گرفتن این فناوری ارزش افزوده ایجاد کرده اند.

در حالی که در کشور ما از توسعه این فناوری و تکنولوژی جلوگیری می کنند! فناوری تراریخته دستمایه بازی های سیاسی! دکتر منصور امیدی، استاد دانشگاه تهران، دیگر سخنران همایش تخصصی زیست فناوری و مهندسی ژنتیک بود.

وی با انتقاد از کسانی که فناوری تراریخته را دستمایه بازی های سیاسی خود قرار داده اند، تصریح کرد: در حال حاضر کشت تراریخته دستمایه بازی های سیاسی در کشور شده است و رسانه های مخالف دولت نیز با شیوه های غیرکارشناسی و غیرعلمی مسایلی را علیه تراریخته مطرح می کنند که هیچ سند علمی نداشته و مورد تایید مراجع علمی جهان هم نیست.

این استاد دانشگاه تهران با اشاره به گزارش سایت قطره و به نقل ازهایی از قرن های گذشته که تلاش داشتند مردم آن زمان را قانع کنند تا از تکنولوژی های زمان خود استفاده کنند، اشاره و اظهار کرد: در سال 1804 میلادی گزارش هایی وجود دارد که تلاش می کنند مردم را قانع کنند برای استفاده از خودرو و اینکه خوب است.

وی افزود: در این گزارش ها به مردم می گویند، اگر از خودرو در رفت و آمدهای شهری استفاده شود، فضولات چهارپایان در خیابان ریخته نمی شود و بهداشت عمومی رعایت می شود یا انسان با سرعت بیشتری به مقصد می رسد اما آیا الان کسی وجود دارد که حاضر باشد تکنولوژی خودرو را کنار بگذارد؟ جهان علم منتظر کسی نمی ماند، از قافله عقب نمانیم امیدی تصریح کرد: چه بخواهیم و چه نخواهیم جهان به سرعت از دانش تراریخته بهره برداری می کند و منتظر ما نمی ماند.

تنها رهاورد این مخالفت های بی پایه و اساس علمی این است که ما در جنگ با علم و تکنولوژی، از قافله پیشرفت عقب می مانیم.

عضو انجمن ژنتیک ایران گفت: گرچه برای برای انتقال این فناوری به کشور متحمل سختی ها و دشواری های فراوانی شده ایم و کشورهای دیگر حاضر نیستند به آسانی دانش و فناوری مهندسی ژنتیک را در اختیار ما بگذارند اما به همت دانشمندان کشور توانسته ایم دانش تراریخته را در اختیارمان بگیریم.

امیدی با اشاره به مخالفت های داخلی که در مقابل رشد و پیشرفت کشور در این زمینه می شود، تصریح کرد: عده ای کوته فکرانه مقابل تجاری سازی این دانش، سنگ اندازی می کنند.

این درحالی است که کشورهای پیشرفته برای انحصاری کردن این دانش جنگ زرگری راه انداخته اند و تلاش می کنند مانع دستیابی سایر کشورها به فناوری تولید غذا با روش های پیشرفته علمی شوند.

ترکیه مرگ کشاورزی ایران را نزدیک تر می کند استاد دانشگاه تهران در بخش دیگر سخنان خود به خشک سالی ها و بحران آب در کشور و منطقه اشاره کرد و گفت: براساس پیش بینی های سازمان جهانی خواربار کشاورزی فائو ، تا سال 2050 که حدود 3 دهه دیگر به وقوع می پیوندد 70 درصد تولید غذا و کشاورزی جهان با تکنولوژی محقق می شود اما در ایران با این وضع وخیم منابع آبی و کشاورزی سنتی و عقب مانده، هنوز درگیر آن هستیم که دانش بنیان کردن کشاورزی کشور خوب است یا بد؟ امیدی در ادامه به کارهایی که برخی کشورهای منطقه و همسایه ایران برای در دست گرفتن بیشتر منابع آبی در مرزهای مشترک انجام می دهند، اشاره و اظهار کرد: ترکیه در حال حاضر سدی روی فرات ساخته که 48 میلیارد متر مکعب آب را پشت آن ذخیره کرده است.

برای این که بدانید این رقم تا چه اندازه بزرگ است، باید بگوییم براساس اعلام وزارت نیرو تمام آب ذخیره شده پشت سدهای ایران تنها 25 میلیارد متر مکعب است.

استاد دانشگاه تهران ادامه داد: ترکیه با این کار مرگ کشاورزی ایران را نزدیک تر می کند.

این کشور که از نظر منابع آبی یکی از برخوردارترین کشورهای منطقه به شمار می آید، حالا دست درازی به منابع آبی منطقه را تا جایی پیش برده و بخش گسترده ای از آب های منطقه ای را پشت سدهای خود ذخیره کرده است.

خشکیدن زمین های کشاورزی عراق و ایران در نتیجه اقدامات ترکیه امیدی گفت: این موضوع درحالی رخ می دهد که همسایه شمال غربی ایران به این میزان اکتفا نکرده و درحال حاضر مشغول اجرای طرحی موسوم به GAP است.

طرحی که براساس آن بنا شده است مجموعه ای از سد و نیروگاه های برقی در بخش بالادست رودخانه های دجله و فرات اجرا شود.

در این طرح ترکیه قرار است 14 سد روی فرات، 8 سد بر دجله و در مجموع 19 نیروگاه برق آبی بسازد که پس از تکمیل این طرح قرار است 1/7 میلیون هکتار زمین کشاورزی را آبیاری و سالانه 55 میلیارد کیلووات ساعت برق تولید کند.

وی تصریح کرد: این ساخت و سازهای آبی، سهم ایران از آب های دجله و فرات را کم و کمتر می کند و موجب خشکیدن بسیاری از اراضی کشاورزی در عراق، سوریه و ایران می شود.

در حالی که عده ای در کشور برای جلوگیری از توسعه و رشد فناوری های دانش بنیان و استفاده از ظرفیت های تراریخته که می تواند در مقابل چالش بحران آب به ما کمک کند، قد علم کرده اند.


کلید واژه ها: مهندسی ژنتیک - فناوری - تکنولوژی - کشاورزی - دانشگاه - علمی - زمین - زیست - توسعه - آینده - تولید - همایش - اقتصاد مقاومتی - الهام از طبیعت - استاد دانشگاه - کشور - سیاسی - شیراز - تاریخ - نانی - جدال - دکتر - زبان - مخالفان - خورشید - گیاهان - انفجار - پیشرفت - بهترین - گرسنگی

آخرین اخبار سرویس:
رییس مجلس «مشهد» را به مقصد «تهران» ترک کرد

برای دومین روز متوالی سنای آمریکا به ترامپ نه گفت

دانلود آهنگ جدید حسین منتظری بنام از تو ممنون

دولت یازدهم 80 درصد قانون جامع ایثارگران را عملیاتی کرد

تشریفات سوگند

وعده 2ماهه سیف برای حل مشکل موسسات مالی

شکست پانیونیوس در پلی آف لیگ اروپا در غیاب شجاعی و حاج صفی

گزارش تصویری : سالگرد نکوداشت حضرت آیت الله مشکینی / قم

کنایه میرسلیم به دولت ترامپ؛ انگار عقل و درایت بر تصمیم گیری های اخیر آمریکا حاکم نیست

تکذیب سخنان حمید بقایی درباره انفرادی، حسین فریدون و .../انتقال پرونده قتل بنیتا به تهران

تصاویر/ افتتاح پایگاه ملی فضایی امام خمینی(ره)

تصاویر/افتتاح نمایشگاه انتظار لاله ها در شهرکرد

کنایه بطلمیوسی ابطحی به سخنان بقایی/گزارش محرمانه عارف برای روحانی/مخالفت موتلفه با نواصولگرایی قالیباف

خروج مشاور ارشد امور خاورمیانه ترامپ از شورای امنیت ملی آمریکا

برداشت از آب های ژرف در دستور کار دولت تدبیر و امید

قاضی عسکر: عزت حج، شکستنی نیست

پرونده بنیتا در تهران رسیدگی می شود

مشاور ارشد امور خاور میانه ترامپ، شورای امنیت ملی را ترک کرد

دانلود آهنگ جدید فرزان بنایی بنام روزهای تکراری

دانلود آهنگ جدید مصطفی شکرانی بنام قهرمان تراختور

تازه ترین جزییات از وضعیت سرباز ربوده شده ایرانی

تکذیب اظهارات بقایی و تعقیب قضایی مجدد وی

عکس/ جنگل دالخانی رامسر

سامانه دولت همراه راه انداری شد +عکس

دادستان تهران: پرونده بنیتا در تهران رسیدگی می شود

مدیر حوزه های علمیه: حوزه به دنبال تحولات اساسی است

استاندار مازندران خواستار نقش آفرینی ارکستر ملی در ترویج موسیقی اصیل ایرانی شد

رییس مجلس مشهد را به مقصد تهران ترک کرد

نشست شورای حفاظتی منابع آب استان باحضور وزیرنیرو

جشنواره مطبوعات در منطقه آزاد انزلی برگزار می شود

محمد علیزاده در سرزمین مادری اش خواند

پایگاه فضایی امام خمینی (ره) نیازهای صنعت هوافضای کشور را تا 10 سال آینده تامین می کند

قانون حفظ کاربری زمین های زراعی و باغی به بازنگری نیاز دارد

ورود اولین کاروان عوامل اجرایی حج 96 به فرودگاه مدینه

لاریجانی: باید با همگرایی در برابر تحریم های آمریکا ایستاد/ تحریم ها مساله تازه ای نیست

واکنش باران کوثری به قتل کودک هشت ماهه + عکس

اجرای ارکستر ملی در ساری

بزرگداشت دهه کرامت در 700 شهر و 77 کشور جهان/ جامعه خسته امروز، نیازمند ترویج فرهنگ رضوی است

بیانیه مجلس خبرگان در پایان دومین نشست مشترک هیات رییسه با کمیسیون های این مجلس

برداشت از آب های ژرف در دستور کار دولت تدبیر و امید

باید پاسخگوی مطالبات جامعه ایثارگری باشیم

دانلود آهنگ جدید امیر موثقی بنام رد پا

استاندار مازندران خواستار نقش آفرینی ارکستر ملی در ترویج موسیقی اصیل ایرانی شد

استخدام کلینیک جامع تخصصی بوستان (خبر جدید)

عضو شورای شهر ایلام درگذشت

ممنوعیت تظاهرات علیه مجلس موسسان در ونزوئلا

اطلاعیه ستاد نماز جمعه اراک

علی لاریجانی: تحریم های جدید امریکا به ضرر ایران تمام نمی شود

لاریجانی: ایران کمر داعش را در منطقه شکست

طراحی و نصب المان میدان شهدای چوبیندر

رییس مجلس مشهد را به مقصد تهران ترک کرد

درطول درگیری ها در اورشلیم 50 نفر زخمی شد

طرح گرافیکی از مجری مشهور تلویزیون/عکس

گل اول پرسپولیس آفساید اعلام شد

دستگیری10نفر در جریان مسدودکردن جاده اهواز اندیمشک

10 نفر در جریان مسدود کردن جاده اهواز اندیمشک دستگیر شدند

گزارش تصویری سایت دکتر احمدی نژاد از استقبال ایشان از حمید بقایی پس از آزادی، در محمودیه

بیانیه مجلس خبرگان در پایان دومین نشست مشترک هیات رییسه با کمیسیون های این مجلس

خبر 20 پنج شنبه 5 مرداد 96

بیانیه مجلس خبرگان در پایان دومین نشست مشترک هیات رییسه با کمیسیون های این مجلس

گاوی که در قلب نیویورک مردم از آن طلب برکت می کنند +فیلم و عکس

قاضی عسکر: عزت حج، شکستنی نیست

میرسلیم: تحریم های جدید برای آمریکا مشکل ساز می شود

امام جمعه ابرکوه: دولت سعودی برای حفظ اعتبار باید امنیت زائران را تامین کند

نیاز به بازنگری در قوانین نظام بانکی کشور

فروش بیمه نامه توسط شرکت های IT مورد تایید نیست

آغاز پوشش بیمه ویژه گردشگران خارجی همزمان با ثبت جهانی یزد

همایش بزرگداشت مقام امامزاده عبداله (ع ) گرگان امشب،نخستین بار

عیادت هیئت رییسه جهاد دانشگاهی خوزستان از پدر شهیدان سنگ بر

معرفی نفرات برتر هفتمین جشنواره سراسری عکس رضوی

تکذیب اظهارات بقایی و تعقیب قضایی مجدد وی/ رسیدگی سریع به پرونده قتل طفل 8ماهه در دادسرای تهران

پایگاه ملی فضایی امام خمینی(ره) با پرتاب ماهواره بر سیمرغ افتتاح شد

وزیر ارشاد:تدبیردولت جنگ را از کشور دور کرد

پیش بینی ورود روزانه120هزار نفر به مرزهای شلمچه و چذابه در اربعین سال جاری

مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران: تمرکززدایی جزو سیاست های سازمانی شهرک های صنعتی است

لاریجانی: ایران کمر داعش را در منطقه شکست

قاضی عسکر: عزت حج، شکستنی نیست

گفتگوی 18:30/ کوا؛ پروژه فتا برای امنیت روانی کودکان

دانلود آهنگ جدید سینا حجازی بنام مریض

گزارش تصویری افتتاح پایگاه ملی فضایی ایران/پرتاب ماهواره بر سیمرغ

مسئله کمبود آب در کشور کاملا حیاتی و جدی است

ایستادگی ایران در برابر هجمه تبلیغاتی دشمن نشان دهنده صلابت و قدرت ایرناست

ساخت پایگاه امدادی در جاده قم – گرمسار به صورت جدی پیگیری شود

امام جمعه ابرکوه: دولت سعودی برای حفظ اعتبار باید امنیت زائران را تامین کند

نشست مطبوعاتی دهه کرامت با موضوع کمپین "شاد باشیم" +تصاویر

اینفوگرافیک/ تلویزیون با طعم کتاب

واکنش میرسلیم به اقدام کنگره علیه ایران: انگار عقل بر تصمیم گیری های اخیر آمریکا حاکم نیست

«محمد توکلی» آخرین شهید روحانی بروجرد

«محمد توکلی» آخرین شهید روحانی

رییس جمهور چچنیا آماده استعفا میباشد

رییس دولت چه وزیری برای وزارت علوم انتخاب خواهد کرد؟

گزارش تصویری/ حضور و سخنرانی دکتر احمدی نژاد در دومین نشست سراسری “به سوی بهار”

نظام برنامه ریزی شهرستان اصلاح شود؛ روستا کانون تولید است

خط حزب الله 92 منتشر شد

خط حزب الله 92 منتشر شد

تازه ترین جزییات از وضعیت سرباز ربوده شده ایرانی

ایستادگی ایران در برابر هجمه تبلیغاتی دشمن نشان دهنده صلابت و قدرت ایرناست

همایش تکریم و بزرگداشت "امام زادگان " در شهرستان اسکو برگزار می شود

دولت، مردم و نیروهای مسلح مقابل دشمن متحد هستند

شبکه توزیع برق بهاباد نیازمند بازسازی است

انقلاب اسلامی سلطه و استیلای استکبار جهانی را برای نخستین بار به چالش کشید

پیمودن 50 کیلومتر برای رسیدن به نماز جمعه در شهر مرزی اسدیه

قاضی عسکر: عزت حج، شکستنی نیست

فراخوان مقاله همایش کتابداران کتابخانه های عمومی غرب کشور

تدبیر دولت و توان دیپلماسی سبب فاصله گرفتن کشور از جنگ شد

حسین اخگرپور دبیرکل اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان شد

اعلام اسامی منتخبان اولیه شورای مرکزی حزب ندای ایرانیان

ارائه خدمات مناسب به جامعه ایثارگران یک تکلیف ملی است

پیروزی ارژن در مقابل نماینده ساری

صادق خرازی دبیرکل حزب ندا شد

9 مرکز اورژانس اجتماعی در اذربایجان غربی راه اندازی شد

برش هایی از زندگی شهیدی که حقوق مازادش را می بخشید

دیدار حجت الاسلام رییسی با حضرت آیت الله مکارم شیرازی

ساخت پایگاه امدادی در جاده قم – گرمسار به صورت جدی پیگیری شود

استخدامی شرکت ارژن در استان فارس

امنیت غذایی از مهم ترین موضوعات مورد تهاجم دشمنان ایران است

بزرگداشت دهه کرامت در 700 شهر و 77 کشور جهان/جامعه خسته امروز نیازمند ترویج فرهنگ رضوی است

باید از ائمه اطهار (ع) برای زندگی فردی و اجتماعی خود الگو بگیریم

تازه ترین جزییات از وضعیت سرباز ربوده شده ایرانی

رژیم صهیونیستی درصدد آزمودن جهان اسلام است

ایران چند میلیون حاشیه نشین دارد؟

میرسلیم: انگار عقل و درایت بر تصمیم گیری های اخیر آمریکا حاکم نیست

قاضی عسکر: عزت حج، شکستنی نیست

فراخوان مقاله همایش کتابداران کتابخانه های عمومی غرب کشور

100 اثر برتر کنگره ملی شعر کرامت به زودی منتشر می شود

مجلس خبرگان رهبری: تعهد، تخصص و ولایت مداری سرلوحه انتخاب اعضای دولت جدید باشد /حمایت از سپاه نباید وجه المصالحه منافع زودگذر حزبی و جناحی قرار گیرد

امامزادگان تا روز قیامت راهنمای بشریت به سوی خدا و کمال انسانی هستند

سفر علی لاریجانی به مشهد

واکنش شدید به اظهارات بقایی؛ آقایان احساس می کنند مصونیت دارند/ مردم شاخ بزرگتر از اینها را شکسته اند

فیلم/ جعل صدا و تصویر مقامات سیاسی به راحتی آب خوردن

بازآفرینی عمارت شهرداری اردبیل تلفیقی از اقدامات عمرانی و فرهنگی است

تنها ناراحتی و دلخوری من ناراحتی محرومان است

دادستان تهران از تعقیب قضایی مجدد بقایی خبرداد

معاون روحانی در خصوص توسعه گردشگری: «تبریز2018» دریچه ای به روی دنیا باز می کند

محوطه جهانی تخت سلیمان، زیر ذره بین آلمان ها

بداخلاقی های جامعه ناشی از فاصله گیری از فرهنگ رضوی

مدیریت ولایت فقیه در ایران تنها دلیل قدرت کشور است/ رهبری تهدید دشمنان را به فرصت تبدیل کرده اند

کشت گیاهان دارویی در اراضی و مراتع استان گلستان ترویج یابد

رییسی: دولت از حیثیت ملی در برابر تحقیرهای دشمن محافظت کند

پایگاه فضایی امام خمینی (ره) نیازهای صنعت هوافضای کشور را تا 10 سال آینده تامین می کند

زمان آزمون استخدام شرکت پتروپالایش کنگان

اسناد ثروت لایتناهی دختر ترامپ

استخدام بازاریاب تلفنی در شرکت یکتا انتخاب ساختار

استخدام 8 ردیف شغلی در شرکت الکتروپیک / تهران

استخدام ترخیص کار ماهر،آشنا به قوانین گمرکی،نرم افزارEPL در تهران

درخواست سیدجلال حسینی از رییس جمهور

عکس/ رسیدن مواد مذاب به دریا، هاوایی

علی دایی در کنسرت همای و ارکسترسمفونیک پرواز

دانستنی های جالب (188)

10 نفر در جریان مسدود کردن جاده اهواز اندیمشک دستگیر شدند

افرادی به نام دین در طب سنتی برای مردم مشکلاتی ایجاد کرده اند

بیانیه مجلس خبرگان رهبری در خصوص تحریم های جدید آمریکا

رحیمی جهان آبادی: آمریکا تلاش دارد زمینه برای حمله نظامی را مساعد کند

شهدای مدافع حرم زندگی عزّتمندانه را در عصر امروز تبیین کردند

رییس دادگستری دیواندره معرفی شد

پایگاه ملی فضایی امام خمینی (ره) با پرتاب آزمایشی ماهواره بر سیمرغ به فضا افتتاح شد

دلایل فرود اضطراری هواپیمای آتا در فرودگاه اهواز

مرزهای ایران از امنیت بالایی برخوردار است

جوانان بی بضاعت برای ازدواج چشم انتظار واقفین هستند

تربیت تک بعدی منشأ ناهنجاری اجتماعی است

صدور ویزای بیش از 30 هزار زائر ایرانی حج تمتع + فیلم

لازمه موفقیت در زندگی مشترک، صداقت و کسب رضای خداست

استان اصفهان با خلأ جدی در خصوص وقف برای ازدواج مواجه است

چاپ دوم «راهبرد تولید دانش بنیان؛ جایگاه شرکت های دانش بنیان در اقتصاد مقاومتی» منتشر شد

حمایت از سپاه پاسداران، وجه المصالحه منافع زودگذر جناحی قرار نگیرد/ توصیه به رییس جمهور برای انتخاب اعضای کابینه

امامزادگان تا روز قیامت راهنمای بشریت به سوی خدا و کمال انسانی هستند

قدیروف برای محافظت از مسجد الاقصی ابراز آمادگی کرد

استخدام کارشناس طراحی ،طراح آشنا به سیاه قلم در اصفهان

تضمین تعالی نسل آینده با معرفی «فرد توانمند و کارآمد» برای تصدی وزارت آموزش و پرورش

پشت پرده تحریم های جدید از زبان محسن رضایی

موزه عمارت تاریخی شهرداری اردبیل افتتاح شد

حمایت از سپاه پاسداران، وجه المصالحه منافع زودگذر جناحی قرار نگیرد/ توصیه به رییس جمهور برای انتخاب اعضای کابینه

افتتاح پایگاه ملی فضایی امام خمینی(ره)

رییس دادگستری دیواندره معرفی شد

پایگاه ملی فضایی امام خمینی (ره) با پرتاب آزمایشی ماهواره بر سیمرغ به فضا افتتاح شد

حضور نخست وزیر اسپانیا در جایگاه شاهد در دادگاه/یاس مردم از پاسخ های نخست وزیر

تازه ترین خبرها از سرباز ربوده شده

احداث 2هزار نیروگاه تجدیدپذیر در استان کرمان در آینده نزدیک

نماینده مجلس: مردم منتظر چشیدن شیرینی تمدید مدیریت دولت هستند

آیین افتتاحیه دوره آموزش خبرنگاری در اصفهان برگزار شد/هر مسجد یک خبرنگار

اتحاد بین مسئولان و مردم در سنگر نماز جمعه انجام می شود

تجلیل از برگزیدگان نخستین کنگره ملی شعر کرامت

واکنش کنایه آمیز ابطحی به سخنان بقایی/گزارش محرمانه عارف برای روحانی/مخالفت موتلفه با نواصولگرایی قالیباف

رونمایی از یادمان شهید گمنام خراسان شمالی

شورای نگهبان روایت وزارت کشور از ماجرای شام انتخابات را تصحیح کرد

قدرت آسیب رساندن به آمریکا را داریم

تکذیب اظهارات بقایی و تعقیب قضایی مجدد وی/ رسیدگی سریع به پرونده قتل طفل 8ماهه در دادسرای تهران

عطر پرچم متبرک رضوی در ثلاث باباجانی پیچید

استقبال گرم و صمیمی ساحل نشینان مکران از خدام رضوی

استاندار کردستان: شهرداری ها باید درآمد پایدار داشته باشند

تظاهرات اعتراض آمیز علیه جنایات غیرانسانی در مسجد الاقصی

لزوم توسعه پارکینگ و محوطه پایانه شلمچه پیش از اربعین

منتخبان اولیه شورای مرکزی حزب ندای ایرانیان مشخص شدند

تجربه گروهی واقعیت افزوده با نیمکت جادویی دیزنی [تماشا کنید]

استخدام سه ردیف شغلی در شرکت دلتا صنعت شریف

استخدام حسابداری فروش،سرپرست فروش دریک شرکت/اصفهان

صدور مجوز احداث استادیوم پنج هزار نفری شهرداری اردبیل

له کردن قربانی، شجاعت نیست/ درباره آزاده نامداری

ادامه راه شهدا با سازش و مذاکره امکان ندارد

مسئله کمبود آب در کشور کاملا حیاتی و جدی است

در همایش تخصصی زیست فناوری و مهندسی ژنتیک در تولید دانش بنیان مطرح شد / آینده از آن کسانی است که سهم بیشتری از علم و تکنولوژی ببرند

در همایش تخصصی زیست فناوری و مهندسی ژنتیک در تولید دانش بنیان مطرح شد / آینده از آن کسانی است که سهم بیشتری از علم و تکنولوژی ببرند