مطالب مرتبط:
گاپ؛ طرح ترکها که تیرگی حال خوزستان و فردای ایران را نشانه رفته
گاپ؛ طرح ترکها که تیرگی حال خوزستان و فردای ایران را نشانه رفته است
معاون وزیر تعاون: احیای تالاب ها راهبرد نجات خوزستان از ریزگردهاست/ حفر چاه های نفتی در ایران از عوامل خشک شدن تالاب هاست
قاضی زاده در گفت وگوی مشروح با فارس: مواخذه افراد به دلیل سؤال مصداق عینی تفتیش عقاید است/ گرفتن حق اظهارنظر نقض صریح حقوق شهروندی است/ طرح فراکسیون امید به وجهه حقوق بشری ایران در جهان آسیب می زند
تولید بیش از 600 هزار بشکه نفت در قطعی برق خوزستان از بین رفت/مشکلی برای دریافت پول حاصل از نفت ایران وجود ندارد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 29 بهمن 1395 ساعت 21:052017-02-17بين الملل

گاپ؛ طرح ترک ها که تیرگی حال خوزستان و فردای ایران را نشانه رفته است


«گاپ» یکی از بزرگ ترین طرح های عمرانی و توسعه ای در خاورمیانه است که در دهه های گذشته در جنوب شرق ترکیه اجرایی شد.

در ابتدا بنا بود این طرح 30 میلیارد مترمکعب از آب دجله و فرات را از طریق 22 سد در خاک ترکیه ذخیره کند؛ - دو رود بزرگ و تاریخی دجله و فرات که در سال های نه چندان دور، شریان حیاتی توسعه و تداوم حیات در کشورهای ترکیه، سوریه، عراق و جنوب غرب ایران بودند، امروزه تحت تأثیر توسعه لجام گسیخته ای که در ترکیه با نام پروژه گاپ دنبال می شود، حجم قابل توجهی از منابع آب خود را از دست داده اند تا زندگی میلیون ها انسان و محیط زیست منطقه با چالشی جدی رو به رو شود.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازتابناک ؛ کشور ترکیه رسما از سال 1975 و در چهارچوب پروژه ای تحت عنوان آناتولی جنوب شرقی گاپ ، طرح های عظیم سد سازی خود را روی سرشاخه های دجله و فرات آغاز کرد و با ساخت 22 سد، 19 نیروگاه برق آبی و 13 طرح بزرگ آبیاری ضمن بهره برداری بیش از حد مجاز از منابع آب این دو رود، دوران جدیدی را در شکل گیری بحران های زیست محیطی در کشورهای سوریه، عراق و ایران پایه گذاری کرد.

سد کبان از جمله نخستین سدهایی بود که در سال 1975 و با هدف تولید انرژی برق توسط ترکیه بر روی مسیر رود فرات احداث شد.

این سد در همان زمان سبب شد تا چیزی حدود یک چهارم از حجم آبی که از طریق رود فرات به کشور سوریه و سپس عراق منتقل می شد، از بین برود.

این تازه آغاز ماجرا بود و ترکیه در سال 1977 ابعاد دیگری از پروژه بزرگ گاپ را در میان بی توجهی کشورهای همسایه از جمله ایران رونمایی کرد.

ترکیه در این سال، ساخت سدهای متعدد را در دستور کار خود قرار داد و در این طرح بلند پروازانه خود تلاش کرد با ایجاد 22 سد دیگر تمام منابع آبی دو رود دجله و فرات را که در خاک این کشور در جریان بود، تصاحب کند.

برنامه بلند مدت مقامات ترکیه این بود که با ذخیره بیش از 30 میلیارد متر مکعب آب سطحی، آب مورد نیاز برای 1.

7 میلیون هکتار از اراضی کشاورزی جنوب شرقی این کشور را تأمین کنند و با احداث ده ها نیروگاه برقابی انرژی کافی برای توسعه این منطقه در ابعاد دیگر از جمله گردشگری را نیز فراهم کنند.

هرچند دولت وقت ترکیه در سال 1980 پذیرفت با رهاسازی دبی 500 مترمکعب بر ثانیه از آب دجله و فرات حداقل حقابه ممکن برای کشورهای سوریه و عراق را فراهم کند، در سال های بعد، عملاً این اتفاق نیفتاد و این کشور بار دیگر به توسعه طرح های آبی خود اقدام کرد.

در اهداف اولیه طرح گاپ ذخیره 30 میلیارد مترمکعب آب از طریق 22 سد مورد اشاره قرار گرفته بود؛ اما ترکیه در سال 1992 با ساخت سدی تحت عنوان آتاتورک که به تنهایی قابلیت ذخیره بیش از 30 میلیارد متر مکعب آب (بیش از تمام سدهای فعلی ایران) را داشت، ابعاد جدیدی از برنامه های خطرناک خود را برای مناطق پایین دست رونمایی کرد.

سد آتاتورک در مسیری پس از سد کبان در مرز جنوب شرقی ترکیه قرار دارد و امروزه به عنوان بزرگ ترین سد خاورمیانه و نهمین سد بزرگ جهان از آن یاد می شود.

افزون بر آنچه آمد، سدهای کاراکایا 1978 ، سد بیرجیک 2001 و سد کاراکامیش 1996 از دیگر سدهای غول پیکیری بودند که تا سال 2001 توسط دولت ترکیه ساخته شدند و آرام آرام اراضی کشاوزی و طبیعت کشورهای سوریه، عراق و جنوب غرب ایران را از آن سرسبزی و پویایی تاریخی به بیابانی بی آب و علف نزدیک کرد.

همه سدها و طرح هایی که از آنها نام برده شد و تا سال 2005 نهایی شده بودند، نتوانست عطش مقامات سیاسی ترکیه را نسبت به منابع آبی موجود در این کشور که بر اساس قوانین بین المللی از جمله کنوانسیون حقوق استفاده های غیر کشتیرانی از آبراهه های بین المللی 1997 سازمان ملل حقابه اراضی پایین دست و کشورهای همسایه بود، سیراب کند.

مقامات ترک در سال 2006 و در قالب همان پروژه آناتولی جنوب شرقی، گاپ ، ساخت سد ایلیسو را در دستور کار خود قرار دادند؛ سدی که کارشناسان می گویند، بیش از 500 هزار هکتار از اراضی کشاورزی را تنها در کشور عراق با چالش رو به رو خواهد کرد.

این سد که گفته می شود، عملیات ساخت آن تا سال 2019 ادامه خواهد داشت دیگر آبی برای کشورهای جنوبی باقی نخواهد گذاشت و به تنهایی منابع کنونی آب در کشور عراق را که البته بسیار کمتر از دهه های گذشته است، تا یک سوم دیگر کاهش خواهد داد.

پایگاه خبری developmentnow در این باره در سال 2012 نوشت: در حالی که بسیاری از کشورهای اروپایی به دلیل خسارات سنگین این طرح بر محیط زیست، کشاورزی و حیات انسانی در شهر و روستاهای عراق با احداث آن مخالف هستند، برخی کشورهای خاورمیانه که عراق آنها را دوست و برادر خود می داند، در حال حمایت از ترکیه برای تکمیل این سد خانمان برانداز هستند.

این پایگاه خبری در همان سال از قول دکتر اعظم الواش مدیر محیط زیست وقت عراق افزود: سد ایلیسو در نهایت منجر خواهد شد تا زمین های کشاورزی در عراق خشک شوند، بسیاری از کشاورزان و دامداران از گرسنگی بمیرند و تمدن چند هزار ساله عراق در میان رودان نابود شود.

اکنون که بیش از 90 درصد طرح گاپ و پروژه های عمرانی زیر مجموعه آن در جنوب شرق ترکیه به پایان رسیده، فرصت این است که مروری بر پیامدهای این اقدام بر کشورهای سوریه، عراق و ایران شود.

مجموعه سدها، نیروگاه ها و اراضی جدید کشاورزی که در دهه های گذشته در جنوب شرق ترکیه ساخته شد، شرایطی را ایجاد کرد که در کشور عراق و سوریه، درگیری های قومی و قبیله ای بر سر آب شکل بگیرد، فرایند بیابان زایی در این کشورها افزایش یابد و بیش از 900 هزار هکتار مزارع کشاورزی قابلیت کشت از بین برود.

نتیجه این رخداد انسانی شکل گیری ریزگردهایی بود که به وسیله بادهای مدیترانه ای به سمت ایران منتقل و سال به سال نیز بر حجم آن افزوده می شود.

ناگفته پیداست که تشدید فرایندهای مخرب زیست محیطی در کشور عراق با وجود تجربه یک دوره طولانی شیوع ریزگردهای عراقی که حیات انسانی در مناطق غرب و جنوب غرب ایران را با مشکل مواجه کرده بود، تا چه حد می تواند در افزایش خطر ریزگردها و تخریب محیط زیست ایران به ویژه جنوب غرب ایران و استان خوزستان موثر باشد.

اکنون جنوب غرب آسیا و به ویژه غرب و جنوب غرب ایران در شرایطی است که با احداث ده ها سدی که بر روی رودهای دجله و فرات ساخته شد، باید در آینده نزدیک بر اثر حوادثی نظیر شیوع ریزگردها، شاهد افزایش هرچه بیشتر نا آرامی های زیست محیطی باشد.

دولت ترکیه با جلوگیری از ورود آب فرات به عراق و در نهایت تالاب هورالعظیم یک فاجعه زیست محیطی در جنوب غرب ایران را شکل داد و تالابی که روزگاری محل صید و صیادی اهالی و سیستم طبیعی خنک کننده هوا بود، رفته رفته کارکردهای انسانی خود را از دست داد و به یکی از منابع مهم شیوع ریزگرد در جنوب غرب ایران تبدیل شد.

از نکات منفی و مهمی که در مورد طرح گاپ می توان به آن اشاره کرد، اینکه در این طرح ها تحت هیچ شرایطی مسائل زیست محیطی به ویژه در کشورهای پایین دست مورد توجه مقامات سیاسی ترکیه نبوده است.

دیگر آنکه این طرح بزرگ با حجم گسترده ای از خسارات که پدیده ریزگردها، خشک شدن تالاب ها و نابودی کشاورزی در عراق، سوریه و جنوب غرب ایران تنها بخشی از آن است، از نظر قوانین بین المللی نقض صریح حقوق بشر است و با قوانین آبی بین المللی از جمله کنوانسیون حقوق استفاده های غیر کشتیرانی از آبراهه های بین المللی 1997 سازمان ملل در تضاد کامل است.

ابعاد خسارات زیست محیطی این پروژه آنقدر زیاد است که حتی صدای اعتراض های داخلی را نیز در کشور ترکیه درآورده و بسیاری از محافل دوستدار محیط زیست در این کشور را بارها به خیابان ها کشانده است.

البته خسارات این طرح تنها متوجه مردم کشورهای عراق، سوریه و ایران نیست و در خاک ترکیه نیز منجر زیر آب رفتن بسیاری از آثار باستانی و کوچ اجباری ده ها هزار نفر از مردم از جمله کردهای ترکیه شده است.

به نظر می رسد، ترکیه جدا از اهداف اعلام شده خود در این طرح بزرگ که همان توسعه کشاورزی، گردشگری و اقتصادی جنوب شرق ترکیه است، اهداف نهفته ای چون فشار بیش از حد بر کردهای ترکیه، تغییر ترکیب جمعیتی جنوب شرق ترکیه و نیز ایجاد یک دست برتر ژئوپلیتیکی برای خود در برابر کشورهای جنوبی را دنبال می کند.

هرچند اکنون و در شرایطی که ریزگردها امان مردم جنوب غرب ایران را بریده است، تالاب هورالعظیم ایران به خشکی گراییده و مسئولان برای احیای آن طرح های دیگری مثل آلوده کردن آن را دنبال می کنند و دیگر برای کسی ابعاد گسترده خسارات طرح های بزرگ جنوب شرق ترکیه پوشیده نیست، به نظر می رسد در سال های آینده بیش از پیش باید منتظر بحران بود و با این روندی که پیش می رود، ترکیه چالش های بیشتری را برای سوریه، عراق و ایران ایجاد خواهد کرد؛ چالش هایی که پدیده ریزگردها شاید تنها بخش کوچکی از آن باشد.


کلید واژه ها: ترکیه - کشور - توسعه - میلیارد - ایران - سوریه - جنوب - بزرگ - عراق - پروژه - نیروگاه - کشورهای همسایه - انرژی - منطقه - خاورمیانه - بزرگ ترین - محیط زیست - محیط - زیست - کشاورزی - خوزستان - گردشگری - رونمایی - آبیاری - تابناک - نخستین - تاریخی - انسان - گزارش - زندگی

آخرین اخبار سرویس:
نرگس کلباسی تبرئه شد

نیروهای داوطلب مردمی، داعشی ها را در تلعفر محاصره کردند

ادعای روزنامه کویتی: آمریکا، روسیه و اسراییل برای خارج کردن ایران از سوریه به توافق رسیده اند

پاراگراف/ ایران در مرداد 95

وزیر خارجه انگلستان در ترکیه با مقام های این کشور دیدار کرد

گرامیداشت جشن نوروز در 60 کشور

کشته شدن 8 سرباز پلیس در استان «فراه» افغانستان

سخنگوی مقتدا صدر: برخی طرف های خارجی و داخلی درصدد قتل مقتدا صدر هستند

روسیه خواستار شرکت همه قدرت های هسته ای در مذاکرات کاهش تسلیحات شد

روزنامه انگلیسی: علاقه مندی به هنر خاورمیانه در چین رو به افزایش است

نگاهی به آداب و رسوم نوروز در ولایت های مختلف "افغانستان"

کشته شدن یک نوجوان آمریکایی بر اثر تیراندازی در میزوری

سازمان ملل : 60 درصد جمعیت یمن با خطر گرسنگی مواجه هستند

تصویب تحریم های جدید آمریکا قطعا نقض برجام است

خوش بحال کشته شدگان حملات روسیه؛ آمریکا هر چه می کشد آب از آب تکان نمی خورد

طرح جدید ترامپ در سوریه از هم اکنون آغاز شده

بزرگترین سیاه چادر غرب کشور در شهر باینگان

چین از بکارگیری ناو جدید ژاپن ابراز نگرانی کرد

برگزاری راهپیمایی در لندن و پایتخت های جهان در همبستگی با یمنی ها

آمریکا: کره شمالی آماده انجام آزمایش اتمی جدید است

5 نوزاد در میان غرق شدگان ساحل ترکیه

بیش از 30 هزار یمنی در حملات آل سعود شهید و زخمی شده اند

20 عکس دیدنی هفته

پرواز آزمایشی میگ 31‎+ تصاویر

آغاز فصل بهار‎ در نیمکره شمالی زمین+ تصاویر

سلفی معصومی نژاد از وضعیت امنیتی رم + فیلم

تبریک ظریف به نرگس کلباسی بابت تبرئه وی

رییس اسبق سیا: فلین با مقامات ترکیه درباره اخراج گولن مذاکره کرده بود

سران اتحادیه اروپا در رم تجدید پیمان کردند

ائتلاف ضد داعش به تشکیل "نیروی امنیتی" در رقه کمک می کند

ارتش سوریه مناطقی در نزدیکی حما را بازپس گرفت

عقب نشینی ترامپ از لایحه جنجالی بیمه درمانی

ابوالفتوح: آزادی حسنی مبارک غافلگیرکننده نبود/ خواهان محاکمه سیاسی مبارک هستیم

موافقت پاکستان با فرماندهی «شریف» بر ائتلاف نظامی آل سعود

عامل حمله تروریستی لندن، شهروند چندین ساله عربستان سعودی

وضعیت اسفناک پناهجویان سودانی در اوگاندا+ تصاویر

نرگس کلباسی تبرئه شد

پوتین: مایل به تاثیرگذاری در انتخابات فرانسه نیستیم

حمله مخالفان مسلح به نیروهای امنیتی افغان در غرب افغانستان 8 کشته بر جای گذاشت

نرگس کلباسی تبرئه شد

نیروهای داوطلب مردمی، داعشی ها را در تلعفر محاصره کردند

دیدار شش وزیر انرژی کشورهای عضو و غیر عضو اوپک در کویت

مسجد کوچیکه کجاست (عکس)

آغاز رزمایش هوایی مشترک عربستان و سودان طی هفته جاری

روحانی با جوانان در کوههای تهران

مذاکره فلین با مقامات ترکیه برای بازگرداندن فتح الله گولن

تحریم های جدید آمریکا نقض آشکار برجام است

مذاکرات پنهانی فلین با مقامات ترکیه برای بازگرداندن گولن

آمریکا: کره شمالی آماده انجام آزمایش اتمی جدید است

آمریکا: نظامیان روسیه در خاک لیبی حضور دارند

عکس/ نمایشگاهی در نیویورک با موضوع بشریت

تروریست لندن پیش از این سه دوره در عربستان اقامت داشته است

صدر اعظم آلمان: جایگزینی منطقی برای راه حل دو کشور مستقل وجود ندارد

روزنامه های اسپانیا - شنبه 5 فروردین

روزنامه های صربستان - شنبه 5 اسفند ماه

سندرز: لایحه خدمات درمانی ترامپ، تخفیف مالیاتی هنگفتی برای ثروتمندان بود

استرالیا عربستان را شارژ تسلیحاتی می کند

تلاش های دستگاه دیپلماسی کشور و در راس آن ظریف، به ثمر نشست

وزیر خارجه آمریکا به ترکیه می رود

چرا سرعت نور 300 هزار کیلومتر بر ثانیه است؟

سازمان ملل : 60 درصد جمعیت یمن با خطر گرسنگی مواجه هستند

نجات ماهیگیر از شکم کوسه+عکس

​اسراییل تقاضا برای توقف شهرک سازی را نادیده می گیرد

استرالیا عربستان را شارژ تسلیحاتی می کند

هشدار نمایندگان بریتانیا درباره تقویت همکاری های تجاری با ترکیه

واکنش دختر محجبه حاضر در محل حادثه تروریستی لندن به اتهامات+ تصاویر

تبریک اینستاگرامی ظریف به نرگس کلباسی / عکس

سفر روحانی به مسکو گامی تاریخی در گسترش روابط ایران و روسیه است

شورشیان کمونیست فیلیپین با آتش بس موقت از 11 فروردین موافقت کرد

کشته شدن 37 داعشی/درگیری شدید نیروهای عراقی با تروریست ها در بخش قدیمی موصل

دستور پوتین برای تغییر در قرارداد همکاری با ایران

مقایسه سوریه 2017 با سوریه 2011 + تصاویر و نقشه

روسیه: سی ان ان دستگاه تبلیغات سیاسی شده است

اعدام دو دختر توسط پدر ایرانی+عکس

ثبت رکورد با چشمان بسته+عکس

تلاش های دستگاه دیپلماسی کشور و در راس آن ظریف، به ثمر نشست

آنگلا مرکل با تمسخر اردوغان به اظهارات وی پاسخ داد

درخواست دی میستورا از ایران، روسیه و ترکیه

ارتش سوریه شهری در حومه حماه را به کنترل خود درآورد

تازه ترین آمار درباره دو سال جنایت سعودیها در یمن

نتایج دوسال ویرانگری سعودیها در یمن+ ویدئو

داعش در جنایتی تازه 36 شهروند کرد عراقی را به قتل رساند

العربیه: دی میستورا اواسط ماه آوریل کناره گیری می کند

لبنان از رژیم صهیونیستی به شورای امنیت شکایت کرد

تحریم 30 شخصیت حقیقی و حقوقی ایران، سوریه و کره شمالی

وزیر خارجه آمریکا به ترکیه می رود

واکنش سخنگوی وزارت امور خارجه به تبرئه شدن نرگس کلباسی

عامل حمله تروریستی لندن سال ها در عربستان بوده است

تلفن های هوشمند، علت کاهش مصرف مواد مخدر در میان نوجوانان آمریکایی

شصتمین سالگرد اتحادیه اروپا بدون بریتانیا برگزار می شود

سران اروپایی سالگرد تشکیل اتحادیه اروپا را بدون انگلیس گرامی می دارند

تحریم های جدید آمریکا علیه 11 شرکت و فرد مرتبط با ایران نقض آشکار برجام است

نرگس کلباسی تبرئه شد/ ظریف: صبر این بانوی خیر، قابل تقدیر است

درخواست مک کین از ترامپ: توییت کردن را متوقف کن!

دیوید بکهام و همسرش ویکتوریا و چهار فرزندشان در سفر کانادا +عکس

باراک اوباما و دختر بزرگش مالیا در حین شرکت در یک نمایش تئاتر +عکس

استقبال گرم سعود الفیصل از نمایندگان ایران

عملیات جدید نیروهای عراقی علیه داعش با استفاده از روش های جدید

واکنش سخنگوی وزارت امور خارجه به تبرئه بانوی نیکوکار ایرانی در هند

اقدام آمریکا در شهر رقه غیرقانونی و نامشروع خواهد بود

مدل موهای جنجالی سیاستمداران

تصاویر حمله تروریستی در وست منیستر لندن

تصاویری زیبا از سرزمین چنگیزخان

ارتش سوریه کنترل منطقه راهبردی کوکب را به دست گرفت

بازخوانی یک پرونده: لبنان، زباله و سیاست

برن، جاسوسی ترکیه از جامعه ترک های سوییس را بررسی می کند

آمریکا: روسیه با فرمانده ارتش ملی لیبی در ارتباط است

مخالفت انگلیس با تحقیقات درباره استفاده از سلاح های شیمیایی در عراق

لپ تاپ های برتر از نظر ظرفیت بالای باتری را بشناسید

تجاوزعربستان به یمن تا کنون 30هزارکشته و زخمی بر جای گذاشت

آغاز بکار اجلاس «بوآئو» با تاکید بر تجارت آزاد و توازن راهبردی

آزادسازی شهرک «کوکب» در حومه «حماه»

حمله به نشست داعش در مرکز تلعفر و هلاکت ده ها داعشی

اوقات شرعی شنبه 5 فروردین 96 به افق اراک

آلمان از حملات هکری روسیه در سال 2016 جلوگیری کرده است

فرستاده سازمان ملل در امور سوریه از سمت خود کناره گیری می کند

العربیه: دی میستورا اواسط ماه آینده کناره گیری می کند

نماینده سازمان ملل: اسراییل به درخواست سازمان ملل برای توقف شهرک سازی ها توجه نمی کند

روزنامه های ترکیه / شنبه پنجم فروردین

باجگیری ناکام هکرهای تُرک از اپل

روزنامه های فرانسه - شنبه 5 فروردین

شهرهای آمریکا بار دیگر صحنه گردهمایی حامیان ومخالفان ترامپ خواهندبود

مشاهده نشانه هایی از کهکشانی مشابه راه شیری

وزیر خارجه آمریکا به ترکیه می رود

ایران امشب خاموش می شود

برگزاری برنامه ای در آمریکا برای مقابله با خشونت علیه مسلمانان

نرگس کلباسی تبرئه شد

روایت زن عراقی از اعدام های عجیب داعش

دستور پوتین برای تغییر در قرارداد همکاری با ایران

«راحیل شریف» فرمانده ارتش ائتلاف آل سعود در یمن شد

نورپردازی آشپزخانه با چراغ های LEDبسیار زیبا و جذاب + تصاویر

تلاش های دستگاه دیپلماسی کشور و در راس آن ظریف، به ثمر نشست

هشدار پاپ درباره فروپاشی اتحادیه اروپا

تشریح توطئه آنکارا در موصل و رقه است

در حمله به نشست داعش در تلعفر 37 تروریست به هلاکت رسیدند

ابراز خرسندی سخنگوی وزارت امور خارجه از تبرئه نرگس کلباسی در هند

وال استریت ژورنال از مذاکره فلین با مقامات ترکیه برای بازگرداندن فتح الله گولن خبر داد

هزینه های هنگفت پنتاگون برای نظامیان آمریکایی در کویت

تخلیه یکی از هتل های معروف لاس وگاس در پی دریافت گزارش تیراندزی

مراسم شصتمین سالگرد امضای معاهده رم در ایتالیا آغاز شد

مرد 300 ساله واقعی+عکس

شاهکار مونو ریلی در ژاپن

کشف اجساد صدها غیر نظامی در موصل/ ائتلاف آمریکا عامل احتمالی فاجعه

ترامپ و سردرگمی در سیاست داخلی و خارجی / آمریکا دیگر ادعای برای رهبری جهان ندارد

گزارش سازمان ملل از شرایط دشوار آوارگان تعز

بازگشت ثبات و امنیت به شهرک «کوکب» سوریه

ارتش سوریه شهرک کوکب در استان حماه را باز پس گرفت

عکس خارق العاده فضایی از دریای خزر

عربستان از بدهی‎های عراق چشم می‎پوشد/ ریاض به دنبال بازگشایی خط هوایی به بغداد و نجف

آرامش در جوار بقعه امامزادگان عینعلی (ع) و زینعلی(ع)

سازمان ملل: اسراییل بر خلاف دستور شورای امنیت، شهرک سازی را متوقف نکرده است

آزادسازی چند منطقه در موصل/ حمله راکتی به مواضع داعش

اخراج مهاجری که همسرش به ترامپ رای داد!

به هیچ وجه مایل به تاثیرگذاری در انتخابات فرانسه نیستیم

درخواست دی میستورا درباره سوریه

شکست ترامپ در طرح بیمه همگانی، بورس آمریکا را زمین زد

رای منفی به رفراندوم تغییر قانون اساسی ترکیه در آخرین نظرسنجی ها

اکثر آمریکایی ها خواستار تشکیل کمیسیون مستقل بررسی رابطه احتمالی کارزار ترامپ با روسیه هستند

سازمان ملل متحد: ماهانه 100 غیر نظامی در جنگ یمن کشته می شوند

عراق همانند کویت و عمان، در بهبود روابط ایران با کشورهای خلیج نقش ایفا کند

دونالد ترامپ راننده کامیون شد! + فیلم

آنگلا مرکل با تمسخر اردوغان به اظهارات وی پاسخ داد

کمک مالی 20 هزار یورویی مسلمانان به قربانیان حمله لندن

پرسیتی ؛ یک بازی ایرانی رایگان است!

تروریست لندن بیش از 2 سال در عربستان بوده است

قلیچدار اوغلو از سخنان اردوغان به شدت انتقاد کرد

شرکت های بیمه آمریکا از عربستان درخواست غرامت کردند

ارتش سوریه بیش از بیست تروریست جبهه النصره را به هلاکت رساند

عباس: آلمان کشور فلسطین را به رسمیت بشناسد

کوآلالامپور-مالزی/ مراسم روز پلیس

نیروهای عراقی چند منطقه را آزاد کردند

رام الله/درگیری صهیونیستها با جوانان فلسطینی

روسیه اتهام ناتو را در مورد حمایت این کشور از طالبان رد کرد

طعنه موگرینی به ترامپ: هیچ کشوری قدرت کافی برای تک رَوی ندارد

استقرار 800 نیروی زمینی ارتش آمریکا در افغانستان نهایی شد

سومین ایرباس پسابرجامی امروز شنبه پنجم فروردین وارد کشور می شود

کمک 830 میلیون روبلی چین به ارتش قرقیزستان

تروریست لندن بیش از 2 سال در عربستان بوده است

رژیم آل خلیفه باز هم مانع اقامه نماز جمعه شد

نماینده دموکرات از ترامپ خواست که آماده استیضاح باشد

نرگس کلباسی تبرئه شد

اعزام کمیته حقیقت یاب سازمان ملل برای بررسی جنایت علیه مسلمانان روهینگیا

ابراهیم جعفری: ترامپ بر حمایت خود از عراق تاکید کرد

روسیه اتهام تأمین سلاح طالبان را رد کرد

نرگس کلباسی تبرئه شد

تروریست لندن بیش از 2 سال در عربستان بوده است

اقامت تروریست لندن در عربستان

کمک 830 میلیون روبلی چین به ارتش قرقیزستان

لزوم برگزاری مذاکرات جدید صلح سوریه از سوی ایران، روسیه و ترکیه

سخنگوی دولت عراق: حضور امنیتی روسیه در عراق بعد از آزاد سازی موصل ضروری است

برگزاری شصتمین سالروز تاسیس اتحادیه اروپا در غیاب انگلیس

شرکت های بیمه آمریکا از عربستان درخواست غرامت کرد

حضور مترجمین و نویسندگان روس در گروه تروریستی داعش

ویدیو: بررسی تیربار گتلینگ بولداگ

مقایسه سوریه 2017 با سوریه 2011

تیراندازی در میسوری یک کشته و هفت زخمی بر جای گذاشت

طعنه موگرینی به ترامپ :هیچ کشوری قدرت تک روی در جهان را ندارد

ترامپ: دموکرات ها مانع تایید طرح بیمه همگانی شدند

گردان های قسام: دشمن صهیونیستی مسئول پیآمدهای ترور «مازن فقها» است

تحریم های جدید آمریکا علیه 11 شرکت و فرد مرتبط با ایران نقض آشکار برجام است

گاپ؛ طرح ترک ها که تیرگی حال خوزستان و فردای ایران را نشانه رفته است

گاپ؛ طرح ترک ها که تیرگی حال خوزستان و فردای ایران را نشانه رفته است