مطالب مرتبط:
واکاوی شایعات فضای مجازی در حوزه کتاب درسی/بهبود فرآیندهای آموزشی با بهره مندی از ظرفیت نهادهای کشور
داوری مردم درباره پویانمایی در فضای مجازی + فیلم
احساس هنرمندان به فضای مجازی/ علاقه یا نفرت؟
وقعی به شورای عالی فضای مجازی گذاشته نمی شود / فروش 500 میلیارد تومان فیلم قاچاق در کشور
شما معتاد هستید؟/ کلینیک سلامت ذهن فضای مجازی، محلی برای درمان اعتیاد به فضای مجازی
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 29 بهمن 1395 ساعت 19:502017-02-17بين الملل

شعر انقلاب؛ در جاده فضای مجازی


سه تن از شاعران در میزگرد بررسی حضور شعر انقلاب در فضای مجازی در کنار واکاوی فرصت های موجود در این حضور نسبت به برخی از تهدیدهای موجود در مسیر هشدار دادند.

- هفت سال فعالیت پایگاه اینترنتی شاعران فارسی زبان و تلاش گردانندگان این پایگاه برای گردهم آوردن شاعرانی از ایران و تاجیکستان و افغانستان و سایر کشورهایی که شعر فارسی در آن تولید می شود به اندازه ای موفق بوده که بنا بر اذعان مدیران این پایگاه اینترنتی که بدون هر گونه بودجه دولتی اداره می شود توانسته مرز هشتاد و پنج میلیون بازدید کننده را در این مدت پشت سر بگذارد.

این مساله بهانه ای بود تا با جمعی از گردانندگان این پایگاه در کنار مرور برخی دغدغه ها در زمینه حضور و عرضه ادبیات به ویژه شعر در فضای مجازی به فعالیت های این پایگاه نیز نگاهی بیاندازیم.

در این نشست علیرضا قزوه از مدیران این پایگاه، عبدالرحیم سعیدی راد سردبیر سایت و رضا اسماعیلی از نویسندگان و مدیران این پایگاه حضور داشتند که متن این نشست در ادامه از نگاه شما می گذرد.

اجازه می خواهم بحث را با نگاهی تاریخی به عرضه ادبی در سال های پس از انقلاب آغاز کنم.

در سال های دهه شصت و یا هفتاد به طور مشخص شتابزدگی دهه هشتاد و نود برای عرضه آثار ادبی در میان شاعران و نویسندگان دیده نمی شود.

شاعر شعرش رامی سرود و مدت ها کار می کرد بعد برای مجله ای ارسال می شد و پس از مدتی شعرش منتشر می شد و اگر خوش شانس بود نقد و نظری در شماره های بعدی روی آن اثر منتشر می شد.

اما امروزه این مساله تغییر کرده.

شاعر بلافاصله پس از سرایش اثر آن را در مدتی کوتاه در اختیار مخاطبانی به اندازه شمارگان یک یا دو چاپ از کتابش می گذارد.

این هم مایه آسیب است و هم مزایایی دارد.

می خواهم بدانم که کدام بخش از این دو مساله بیشتر به چشم آمده است؟ اسماعیلی: در دهه اخیر فضای مجازی و اینترنت باعث شده بسیاری از شاعران از صفحات روزنامه روگردان شوند و ذهنشان را معطوف به این فضای تازه کنند.

امکانی که فضای مجازی برای ادبیات ایجاد کرده بیش از تهدید یک فرصت را برای ما ساخته است.

فضای مجازی توانسته به تقویت تعامل میان جامعه ادبی کمک بسیاری کند، سرعت را بالا ببرد و حجم زیادی از آنها را به هم متصل کند.

از سوی دیگر فضای مجازی در عین حال که باعث سرعت عمل در انتشار آثار است، نقطه ضعف هایی دارد که اگر کارشناسان به آن توجه نکنند خسارت هم وارد می سازد.

به عبارت دیگر فضای مجازی سازنده موقعیتی است که اگر با نگاه کارشناسی به آن توجه می شود می تواند یک کارگاه آموزشی در زمینه ادبیات باشد.

مثلا شاعری کانالی در تلگرام راه می اندازد و با اداره تخصصی آن تاثیرگذاری زیادی را در سطح دانش اعضا ایجاد می کند و افراد متوسط و ضعیف را در کنار شاعران درجه یک با خود می پروراند.

البته سرعت عمل در فضای مجازی موضوعاتی مانند اشتباه نویسی را نیز دامن می زند اما باید بدانیم که سرعت این اتفاق را اجتناب ناپذیر کرده است.

سابق بر این شاعر مدتها روی اثرش تامل می کرد و به اصطلاح چکش کاریش می کرد و با عبوردادنش از چند فیلتر آن را اصلاح جدی می کرد و ماحصل کارش را مبدل به اثری فاخر می کرد اما امروزه به خاطر سرعت، آثار به ویژه آثار جوانان خام عرضه می شود.

من معتقدم حضور هوشمندانه ادبیات در فضای مجازی می تواند جلوی چنین اتفاقاتی را گرفته و نوع شرکت ما توام با مدیریت می تواند از این فرصت زمینه بهره برداری بیشتری را فراهم سازد.

با توضیحات شما می خواهم این سوال را هم بپرسم که فعالیت ادبی در فضای ادبی چقدر روی تخیل و ذهن شاعر و نویسنده برای تولید اثر تاثیر می گذارد؟ قزوه: فضای مجازی این روزها همه ما را درگیر خود کرده است.

این فضا جدای از ایفای نقش مثبت و یا منفی و تخریبی برای ادبیات، یک مشکل برای جامعه ما ایجاد کرده است.

فضای مجازی ما را از خانواده و جامعه دور کرده است وسر همه مان را در لاک خودمان فرو برده است و مهمتر از آن به سرعت در حال تغییر دادن سلیقه ما هم هست.

ما یادمان هست در روزهای اول گوشی تلفن های همراه چه اندازه بود و امروز چقدر و یا یادمان هست تب وبلاگ و سایت و فیس بوک را و اینهمه چطور در عرض یک دهه از فضای ذهنی ما خارج شد.

فضای مجازی و دور پرشتابش معلوم نیست فردا برای ما چه به ارمغان می آورد.

پس باید به این موضوع حساس شد که قرار است به کدام سو هدایت شویم.

باید حساس باشیم به میزان اسلامی و ایرانی بودن فضای مجازی .

چقدر می شود در آن اهداف انقلاب اسلامی را جستجو و یا یادآوری کرد.

به نظرم ما تب زدگانی هستیم که هنوز خیلی راجع به بیماری مان فکر نکرده ایم.

سابق بر این اما در فضای حقیقی و در کار مجله و روزنامه فضای بیشتری برای تامل وجود داشت.

اما امروز انتخاب مدیر صفحه ادبی و .

کنار رفته و طرف هر چه بخواهد را منتشر می کند و برای خودش لایک و هوادار هم کسب کرده است.

به نظر من خیلی از این استقبال ها در فضای مجازی واقعی نیست.

مثلا شاعری درجه چندم یک بیت ضعیف می گذارد و برای خودش ده هزار لایک می گیرد و در مقابل شاعر خوب دیگری اثری در این فضا منتشر نمی کند و رفته رفته مهجور می شود.

فضای مجازی و وقتی که از هنرمند می گیرد به او چیزی یاد نمی دهد.

زمانی را که شاعر برای اینستاگرام می گذارد اگر صرف خواندن یک کتاب تذکره یا شرح شعر بکند برایش آورده بیشتری دارد اما این اتفاق رخ نمی دهد.

همه سرمایه شعر ایران را نباید در لایک و فالوئرهای فضای مجازی دنبال کرد و از آن انتظار داشت.

الان ما شاعری داریم که حدود 13 هزار نفر برای یک بیت از او لایک گذاشته اند اما آن بیت را هر طور نگاه می کنی از یک بیت درجه سه سبک هندی هم ضعیف تر است.

اینها یعنی اینکه سلیقه ادبی جامعه خراب شده است و تقلیل یافته است.

قبلا اگر شعر بیژن نجدی در روزنامه اطلاعات چاپ می شد یا شعرهای محمد علی بهمنی و سهیل محمودی و قیصر امین پور، مخاطب شاهد یک نوگرایی و حس تازه در آن بود و حرف های جدید را می شد در آن جستجو کرد اما امروز متولی صفحات انتشار مطالب نه یک سردبیر و منتقد که خود شاعر است و هدف هم تنها مطرح کردن خودش است.

ما در دوران جنگ به خاطر داریم که حتی اشعاری از جهان عرب در نشریات ما منتشر می شد.

چرا؟ چون نفسانیت بر کار ما غلبه نمی کرد اما امروز در فضای مجازی نفسانیت بیداد می کند و اگر نقدی هم باشد خیلی سریع پاک می شود.

من هم اگر در فضای مجازی حضور دارم تنها به خاطر تعدیل این فضا و شکستن این فضای نفسانی است.

در یک کلام رصد ما نشان می دهد جریان شعر انقلاب از فضای مجازی فعلی پیرامون ادبیات خلق نمی شود.

قله های ما در دهه شصتی ظهور کرده اند که در آن اینترنت و تلگرام نیستند.

بحران پیش رو این است که آینده جریان انقلاب در فضای امروز ادبی ما که با فضای مجازی آمیخته شده است، به چه مسیری خواهد رفت و فرجامش چه خواهد بود.

نگاه هوشیارانه به حضور ادبیات در فضای مجازی به معنای عقب نشینی از وضعیت جاری آن است؟ اسماعیلی: البته من معتقدم عقب نشینی از این فضا باعث غلبه جریان معاند شده و وضعیت از شکل فعلی بدتر خواهد شد.

به نظرم باید از اینکه شاعران به نام معاصر و جریان انقلاب مدیریت جریان های ادبی را در فضای مجازی بر دست بگیرند، حمایت شود.

مثلا از اینکه یک کانال تلگرامی شخصی راه انداخته و در آن به تولید محتوا بپردازند، حمایت کنیم و به آن به مثابه یک چراغ راه نگاه کنیم.

فرو رفتن در پیله انزوا و انفعالی عمل کردن به نظرم وضع را از این بدتر می کند.

آیا نمی شود فضای مجازی را جدای از تهدید یک فرصت نیز برای جریان شعر و ادبیات امروز کشور دانست؟ سعیدی راد: فضای مجازی به نظر من خالق فرصت های خوبی برای ماست.

مثلا قالبی به نام عکس شعر در جریان ادبی ما، خالق فضای مجازی است، منظورم جریانی است که در آن برای یک عکس بیت شعری سروده شده و به همراه آن عرضه می شود در حالی که آن بیت به تنهایی بدون عکس معنایی ندارد.

این یک نمونه از شرایط تازه ای است که فضای مجازی برای ادبیات خلق کرده است.

در کنار این مساله فضای مجازی برای ما قابلیت دسترسی سریعتری نسبت به قبل به شعر ایجاد کرده است.

مثلا به جای اینکه هفته ای منتظر بمانیم برای استفاده از شعر اساتید، می شود از آثاری که در صفحات مجازیشان منتشر می کنند استفاده کرد و این موضوع می تواند کانالی برای ارتباط میان شاعران جوان و اساتید باشد و قدمی در راه برگزاری یک انجمن ادبی مجازی برداشته شود.

از طرف دیگر فضای مجازی قابلیت دربرگیری اشعار شاعران را بسیار بیشتر کرده است و امکانی ساخته تا مخاطبان بیشتری به یک قطعه شعر دسترسی داشته باشند.

اینها اتفاقات خوبی است که فضای مجازی رقم زده است ولی نمی شود منکر مصیبت های فضای مجازی برای شعر نیز شد مثلا نمی شود تسهیل در دزدی ادبی و یا کپی برداری از تولیدات دیگران را در فضای مجازی نادیده گرفت.

متاسفم که در کشور ما این دست موضوعات هنوز جدی گرفته نمی شود و کسی با این سارقان کاری ندارد.

از طرف دیگر فضای مجازی امکان حرمت شکنی اساتید را نیز تسهیل کرده است و حتی باعث شده یک فرد با اسم مستعار و یا اسم شاعری دیگر به بدگویی بپردازد و موجبات دلسردی و دلگیری را فراهم کند.

مثلا خود من کاربری داشتم که مدت ها با نام شاعری مشهور به من فحش می داد.

برخی هم البته در فضای مجازی توهم شاعری پیدا کرده اند و از راه اصلی شعر که نقد پذیری است دور شده اند.

خو کرده اند به تعریف تمجیدهای رایج در این فضا.

مشکل دیگر فضای مجازی عادت دادن شعرا به کوتاه نویسی است.

این به خودی خود ایرادی ندارد اما مثلا جایگاه قصیده یا مثنوی در این فضا درک نمی شود و شعرهای بلند خوب در آن دیده نمی شود.

فضای مجازی این را از ما گرفته است.

رضا اسماعیلی: به باور من فضای مجازی به مردمی کردن ادبیات ما کمک بسیاری کرده است.

در گذشته نویسنده یا شاعر برای خودش اثری تولید و منتشر می کرد و قشر خاصی هم مخاطبش بود و با تایید آنها به راهش ادامه هم می داد بی آنکه قضاوتی جدی درکارش شده باشد.

این همان نقشه راهی بود که جریان ادبی روشنفکر در ایران پیموده و هنوز هم می پیماید اما امروز نویسنده و شاعر وقتی در فضای مجازی کارش را به قضاوت می گذارد، جدای از آن بخش خاص، مردم هم به قضاوت آن می پردازند و این به مردمی کردن ادبیات در کشور ما به صورت تدریجی منجر می شود در نگاهی بلندتر می شود گفت که با مدیریت حضور ادبی در فضای مجازی می شود رفته رفته ادبیات انقلاب اسلامی را به واسطه مطالعه و اطلاع مردمانی در سایر قاره ها به سمت جهانی شدن، ترجمه و موضوعاتی از این دست پیش برد.

در بخش پایانی نشست تمایل دارم که کمی درباره سایت شاعران فارسی زبان به عنوان یک نمونه موفق در استفاده از فضای مجازی برای ترویج ادبیات انقلاب اسلامی بپردازم.

به همین خاطر می خواهم درباره ایده شکل گیری این سایت و خدماتی که امروز ارائه می کند بیشتر بدانم.

سعیدی راد: چندی قبل با آقای قزوه درباره فراهم کردن فضایی در اینترنت برای کار در عرصه شعر صحبت می کردیم.

ایشان هنوز به هند سفر نکرده بودند.

ایده ما بازسازی دوباره صفحه ادبی مشهور بشنو از نی روزنامه اطلاعات به مدیریت ایشان اما در فضای مجازی بود.

آقای قزوه پیشهاد تشکیلی وبلاگی به همین نام را دادند.

این وبلاگ به صورت دو نفره احداث شد.

کسی پیدا شد که امور فنی آن را انجام دادو خیلی زود این وبلاگ مخاطبان بسیاری پیدا کرد و از سراسر کشور مراجعه زیادی به آن شد.

وقتی حس کردیم باید این فضا وسعت پیدا کند، از این وبلاگ به سایت شاعران فارسی زبان رسیدیم.

فکر کنم حدود هفت سال قبل بود.

قزوه: وقتی سایت به راه افتاد ما انجمن ادبی بیدل را در هند داشتیم که از شکل گیری سایت حمایت زیادی کرد هرچند که همزمان در هندوستان سایتی با عنوان هندیران داشتیم که محل رجوع و پیوند شعر و شاعران ایران و هندوستان بود و بیشتر استادان دانشگاه در آن حضور داشتند و چند انجمن ادبی مجازی و حقیقی را به هم پیوند می داد.

سعیدی راد: کم کم دوستانی که می توانستند در سایت کمکی کنند را در گوشه وکنار پیدا کردیم و بخشی از سایت را برای اداره در اختیار آنها قرار دادیم.

همه دوستان عاشقانه و رایگان کار کردند.

ما هم موسسه ای نداشتیم و تشکیلاتی که بخواهیم حق الزحمه ای پرداخت کنیم همه تنها و تنها دلی کار می کردند.

امروز سایت ما هم بخش خبری مستقل دارد .

هر شاعری می تواند دفتر شعر اختصاصی مجازی خود را داشته باشد و نفراتی هم هستند که از دفاتر شعر شاعران آثار برگزیده را به صورت هفتگی انتخاب و منتشر می کنند.

قزوه: البته فضای مجازی در دوره ای در دست جریان مخالفان انقلاب بود.

در دوره ای سایت ها و وبلاگ های ادبی با مخاطب چها پنج هزار نفری در دست آنها بود.

حس کردیم که این اتفاق برای مخاطب جوان جذابیت دارد و از قضا در میان شاعران و ادیبان جبهه انقلاب هم این اتفاق مهجور مانده است.

به همین خاطر ایده شکل گیری پایگاه اینترنتی شاعران فارسی زبان به ذهنمان خطور کرد و با حضور پانزده شانزده نفر از بچه های همراه این پایگاه شکل گرفت.

در این سایت نشان دادیم که همه سرمایه شعر فارسی در ایران نیست.

ما نباید تنها خودمان را متولی شعر فارسی بدانیم، افغانستان هم در این جمع وارد است و همچنین تاجیکستان.

حالا بگذریم از آنچه ما را جدا کرده است.

در این سایت فکر کردیم و تلاش که شاعران سه کشور را کنار هم قرار دهیم و تا حد زیادی هم در این زمینه موفق شدیم تا بر اساس ظرفیت های ادبیات انقلاب، طرح نویی درانداخته شود.

خوشحالیم که این سایت امروز به جایی رسیده که روزانه تا صد هزار کلیک داریم و تعداد بازدیدهای ما از جمعیت ایران بیشتر شده یعنی بیش از 85 میلیون بازدید در طول پنج شش سال گذشته داشته ایم.

الان تقریبا تمامی شاعرانی که در کشورهای مختلف پیرامون ما اعم از هند و اوکراین و روسیه و اروپا و سایر کشورها به زبان فارسی شعر می گویند با سایت ما همکاری دارند.

ما در تمامی حوادث پررنگ اخیر کشور حضور داشته ایم از بزرگداشت آتش نشانان شهید تا موضوعاتی فراملی مانند استکبارستیزی.

سعیدی راد: این سایت امروزه با بیش از 4 هزار عضو و با تخصص های مختلف شغلی را در خود گردآوری کرده است.

جدای از آن همه شاعران در این سایت با شناسنامه شعر منتشر می کنند و اشعار منتشر شده نیز همیشه دارای کیفیت مطلوبی هستند.

قزوه: نکته دیگری که مایلم به آن تاکید کنم این است که این سایت برای اداره خود دستش در جیب خودش است و گردانندگان هم برای خود سهم و مبلغی انتظار ندارند.

اگر مبلغی هم در میان باشد تنها برای هدایت سخت افزاری سایت است.

من دیده ام چه جاهایی دارند بودجه می گیرند اما ما به عنوان سایتی که موضعمان در خط ولایت و رهبری و ضداستکباری است دنبال بودجه گرفتن نرفته ایم.

در عین حال اعلام هم کرده ایم که سایت ما پذیرای همه هست و همه با هر سلیقه ای می توانند در آن عضو شوند و شعر به اشتراک بگذارند.


کلید واژه ها: فضای مجازی - مجازی - شاعر - شاعران - ادبی - اینترنت - مدیران - نویسندگان - ادبیات - اسماعیلی - منتشر - فارسی - تاجیکستان - افغانستان - دهه هشتاد - هایی - خوش شانس - روزنامه - تاریخی - کارگاه - ایران - جامعه - خسارت - تولید - بودجه - هشدار - اداره - جاده - موفق - زبان

آخرین اخبار سرویس:
ستاره ای که در پرسپولیس بیشتر از اروپا پول می گیرد!

رییس کمیته رویت هلال پاکستان: فردا یکشنبه اول ماه مبارک رمضان در پاکستان است

حادثه مرگبار در قطار آمریکا/3 تن کشته و زخمی شدند

طراح اصلی حملات تروریستی داعش در سوریه کشته شد

تجهیزات نظامی زیبا خاورمیانه را نجات نخواهد داد

نقض برجام در سایه تحریم ها/ خیال آمریکا از انتخابات راحت شد

کدام ها با هم پیروز می شوند؟

شکستن سنت 20 ساله؛ مراسم افطار وزارت خارجه آمریکا لغو شد

حضور خانم بازیگر در کنسرت فریدون آسرایی/ عکس

جزییات دیدار ترامپ با شاه سعودی درباره ایران

اداره مالیات اسپانیا خواهان حبس رونالدو شد

«زندان پسر قذافی» سقوط کرد+تصاویر

مقام ارشد چین اعدام شد

میانجی گری کویت برای کاهش تنش میان قطر و عربستان

بیانیه ترامپ برای آغاز ماه رمضان

پیشنهاد میلیونر روسی برای شهادت در پرونده دخالت روسیه در انتخابات آمریکا

نقض برجام در سایه تحریم ها/ خیال آمریکا از انتخابات راحت شد

واکنش خطیب جمعه کوفه به اجلاس ریاض: هدف ترامپ تاراج ثروت های جهان عرب و اسلام است

بشار اسد؛ هدف مأموریت سری ناتو در سوریه

شهادت 8 زن و کودک یمنی در بمباران جنگنده های ائتلاف سعودی

تیلرسون با برگزاری مراسم ماه رمضان در وزارت خارجه آمریکا مخالفت کرد

چند تصویر موبایلی از آرامگاه ابن حسام عارف و شاعر قرن نهم در شهر خوسف خراسان جنوبی

حشدالشعبی عراق به زودی به مرزهای سوریه می رسد

دستگیری یازدهمین مظنون حمله تروریستی منچستر

ترامپ: در نبرد با تروریسم کنار مصر ایستاده ایم

وزیر خارجه آمریکا میزبانی افطار را رد کرد

ابعاد پنهان همراهی اروپا با ائتلاف ضد داعش در قالب ناتو/ دلایل همگرایی ناتو و آمریکا علیه روسیه

طومار دادخواهی "مردم افغانستان" از حکمتیار به دست یوناما رسید

مذاکرات جدید ایران و ترکیه برای تعرفه های ترجیحی و روابط بانکی

سعودی ها با 400 میلیارد دلار قطر را خریدند/ سناریوی آمریکایی براندازی در قطر

عکسی که «بهنوش بختیاری» در کنار پدر و مادرش منتشر کرد

مرمت یک مسجد 466 ساله در ترکیه

مقام ارشد چین اعدام شد

مکرون ترامپ را ضایع کرد!+فیلم

ترامپ برای آغاز ماه رمضان بیانیه داد

آیا ایران همچنان از کره شمالی سلاح می خرد؟/ وصیت ویژه رهبر کره شمالی درباره ایران

مخالفت تیلرسون با برگزاری مراسم افطار ماه رمضان در وزارت خارجه آمریکا

حمله اسراییل به خودروی رزمندگان مقاومت در قنیطره

در صورت انفجار اتمی چه اقداماتی برای ایمنی انجام دهیم؟

دوباره تحریم؛ اهرم فشار آمریکا برای گشودن پرونده برجام های دیگر؟

جزییات دیدار ترامپ با شاه سعودی درباره ایران

گسترش محدودیت های استفاده از ابزارهای الکترونیک در پروازهای آمریکا

اداره مالیات اسپانیا خواهان حبس رونالدو شد

ایران در حال جنگ با تروریست ها/ همسر سناتور آمریکایی: انتخابات ایران، درسی برای جهان

روزنامه آرمان: رییس جمهور را نباید در انتخاب کابینه تحت فشار قرار داد

افشای دیدار برادر «اون» با مقام آمریکایی قبل از قتل

حمله ارتش مصر به مواضع تروریست ها در لیبی

بهنوش طباطبایی؛ بدون شرح!/ عکس

اداره مالیات اسپانیا خواهان حبس رونالدو شد

پوشش متفاوت یکتا ناصر (عکس)

ایران، روسیه و ترکیه مرزهای مناطق کاهش تنش در سوریه را تعیین می کنند

طرح قانونگذاران آمریکا برای تحریم ایران به بهانه حمایت از حماس ارائه شد

ایران حمله مسلحانه به اتوبوس حامل مسیحیان در جنوب مصر را به شدت محکوم کرد

صفحه نخست روزنامه های شنبه 6 خرداد96

ترامپ پرونده فرمان مهاجرتی را به دیوان عالی آمریکا می برد

نیویورک تایمز: نشست ناتو عرصه شکست ترامپ بود

دادگاه حقوق بشر آفریقا کنیا را به نقض حقوق یکی از اقلیت ها متهم کرد

3 کشته در پی حمله پهپاد رژیم صهیونیستی به سوریه

رویدادهایی که امروز خبری می شود

برژینسکی درگذشت

پیامدهای خطرناک و خسارت بار اولین سفر خارجی ترامپ

میخ تابوت "آل خلیفه" در "الدراز" کوبیده خواهد شد

کاراکاس/ ادامه درگیری ها در ونزوئلا

اداره مالیات اسپانیا خواهان حبس رونالدو شد

ساحل عاج / اوضاع بحرانی مردم ابیجان بعد از بارش سیل آسای باران

رییس جمهوری فیلیپین خواستار مذاکره با تروریست ها شد

حمله ارتش مصر به مواضع تروریست ها در لیبی

سرخط روزنامه های هند - شنبه 6 خرداد

تیپ جالب پرستو گلستانی، در خیابان / عکس

در صورت انفجار اتمی چه اقداماتی برای ایمنی انجام دهیم؟

روسیه و چین بهانه جویی آمریکا برای افزایش حضور نظامی در منطقه شبه جزیره کره را رد کردند

هادی العامری: نیروهای عراقی به زودی به مرزهای سوریه خواهند رسید

ضمیر کابلوف: تنها راه حل بحران افغانستان مصالحه دولت و مخالفان مسلح است

روسیه: شرایط زندانیان فلسطینی بسیار نگران کننده است

خبرگزاری فرانسه:رییس جمهوری مصر از حمله به پایگاه داعش در لیبی خبر داد

عراق وارد سیاست های ضد ایرانی ترامپ نمی شود

تصاویر/ روزنامه های شنبه 6 خردادماه 96

یک مقام ارشد چین اعدام شد

ریاست جمهوری ترامپ یک «آبرو ریزی تمام عیار» است

بیانیه گروه 7 زیر سایه حادثه تروریستی منچستر

کشته شدن 3 نظامی سوری در حمله پهپاد رژیم صهیونیستی

انهدام پهپاد رژیم صهیونیستی در استان قنیطره سوریه

سیاست های نامشخص آمریکا در قبال کره شمالی و سردرگمی متحدان

استقبال از ماه مبارک رمضان از سوی کودکان فلسطینی در مسجدالاقصی

افشای دیدار برادر رهبرکره شمالی با نماینده اطلاعات آمریکا قبل از قتل در مالزی

مقام ارشد چین اعدام شد

الجعفری: عراق وارد سیاست های ضد ایرانی ترامپ نمی شود

تخریب منازل شیعیان عربستان توسط آل سعود

منابع آمریکایی در گفت وگو با رویترز: داماد ترامپ ارتباطات مخفیانه ای با سفیر روسیه داشته است

حمله ارتش مصر به مواضع تروریست ها در لیبی

عکس:ملکه زیبایی 2017 آمریکا انتخاب شد

روزنامه خبرورزشی/ جرأت نداشتید پنالتی بزنید حالا شیر شدید!

پوشش متفاوت یک معلم و شاگردانش + عکس

عبور قطر از آل سعود / رمزگشایی از شکست ائتلاف عربی به سود ایران

افشای دیدار برادر رهبرکره شمالی با اطلاعات آمریکا قبل از ترور

تصاویر صفحه نخست روزنامه های 6 خرداد ماه

میزان مهاجرت به شهر و روستا در کشور 1395-1385

کشته شدن 3 نظامی سوری در حمله پهپاد صهیونیستی

افشای دیدار برادر رهبرکره شمالی با اطلاعات آمریکا قبل از ترور

سران 5 کشور آفریقایی با گروه هفت دیدار می کنند

سناتور های آمریکایی و فروش تسلیحات به عربستان

خانه های شگفت انگیزی که خارج از شهرهای جهان ساخته شده اند+عکس

بیانیه سران هفت کشور صنعتی جهان درباره مبارزه با تروریسم

ترامپ: قاتلان افراد مسیحی باید مجازات شوند

سوریه یک فروند پهپاد رژیم صهیونیستی را سرنگون کرد

دلیل گسترش نفوذ ایران در منطقه از زبان یک آمریکایی

کشتار تکان دهنده مسیحیان مصر در صحرای داغ + فیلم 14+

اعدام یک مقام ارشد چینی

زبیگنیو برژینسکی مرد

زبیگنیو برژینسکی درگذشت

کشتار وسیع غیرنظامیان در حملات هوایی آمریکا در سوریه

دوترته: فیلیپین در معرض ابتلا به تروریسم داعشی است

برچیدن مجسمه بحث برانگیز الهه یونانی

صفحه نخست روزنامه های اقتصادی 6 خرداد

3 کشته در پی حمله پهباد رژیم صهیونیستی به سوریه

رمزگشایی از تبلیغات علیه قطر

آزمون ها و فرصت های ویژه ی ماه مبارک رمضان

استاد آمریکایی از تعامل گسترده ترامپ با عربستان سعودی به شدت انتقادکرد

صفحه نخست روزنامه های ورزشی 6 خرداد

مهمترین اخبار جهان (7-19)

سران گروه هفت بیانیه ای درباره مبارزه با تروریسم امضا کردند

حمله پهپاد رژیم صهیونیستی به خاک سوریه

ابراز خوش بینی مقام اروپایی به رویکرد همکاری با ایران/ مکرون بر اجرای توافقنامه هسته ای ایران تاکید کرد

سپاه لرزه بر اندام فرانسوی ها انداخت

مرد 60 ساله را کشتم! چون او مرا 2 بار در داخل ماشین آزارم داد!

صفحه اول روزنامه های امروز (عکس)

مقام ارشد چین اعدام شد

خانه های شگفت انگیزی که خارج از شهرهای جهان ساخته شده اند+عکس

طرح نمایندگان آمریکایی برای افزایش تحریم ها علیه ایران/ هشدار جان کری به قانونگذاران آمریکایی

حسین ابراهیم نیا پیامدهای دیدار رهبران واتیکان و الازهر

بیانیه ترامپ برای آغاز ماه رمضان

درخواست ناتو از استرالیا برای اعزام نیروی بیشتر به افغانستان

حمله پهپاد رژیم صهیونیستی به خاک سوریه

السیسی: تروریست ها از سوریه به مصر آمده اند

انتقال بیش از 300 اسیر فلسطینی به بیمارستان

توافق آمریکا و ژاپن برای افزایش تحریم های کره شمالی

تقریبا تمام حملات تروریستی به عربستان ارتباط دارد

افشای دیدار برادر رهبرکره شمالی با نماینده اطلاعات آمریکا قبل از قتل در مالزی

طرح تحریم ایران به بهانه حمایت از حماس به کنگره آمریکا ارائه شد

یادداشت/ سعدالله زارعی رمزگشایی از تبلیغات علیه قطر

در زندان های تروریست‏‎ها چه می گذرد؟

اجلاس گروه 7 در ایتالیا؛ از مبارزه با داعش در فضای مجازی تا خوشگذارنی ملانیا ترامپ به تنهایی

سرخط روزنامه های مالزی - شنبه 6 خرداد

پرونده فرمان مهاجرتی به دیوان عالی آمریکا می رود

لیبی:حمله هوایی مصر به پایگاه تروریست ها با هماهنگی انجام شده است

بخش بزرگی از شبکه تروریستی مرتبط با حمله منچستر شناسایی شد

صفحه اول روزنامه های شنبه ششم خرداد

بی بی سی، بزرگترین بنگاه خرید و فروش اطلاعات شخصی مخاطبان

حمله پهپاد رژیم صهیونیستی به خاک سوریه/سه سرباز کشته شدند

تصاویر صفحه اول روزنامه های شنبه 6 خرداد

سیاست های نامشخص آمریکا در قبال کره شمالی و سردرگمی متحدان

یادداشت/ روح الله صالحی سمفونی بازگشت تروریست ها با ملودی برگزیت

سرخط روزنامه های چین - شنبه 6 خرداد

تصاویر صفحه اول روزنامه های شنبه 6 خرداد

شکاف میان اروپا و آمریکای ترامپ

این مرد بین زنان رهبران ناتو چه می کرد؟

استونی دو دیپلمات بلند پایه روسیه را اخراج کرد

کشته شدن 3 نظامی سوری در حمله پهپاد رژیم صهیونیستی

یادداشت ظریف درباره تجهیزات نظامی زیبا

اسراییل، وامدار همیشگی روچیلدها

جنرال موتورز به تقلب متهم شد

23 کشته در درگیری های امروز طرابلس لیبی

آمریکایی ها پُرتعداد به ایران سفر می کنند /زمان سفر شیعیان سعودی به مشهد

3 کشته در پی حمله پهباد رژیم صهیونیستی به سوریه

ادامه دستگیری عوامل انفجار اخیر در راس بعبلک لبنان

کویت به دنبال گسترش همکاری نظامی با روسیه

حمله پهپاد رژیم صهیونیستی به خاک سوریه/سه سرباز کشته شدند

جنگنده های مصر مواضع گروه های مسلح در لیبی را هدف قرار دادند

طرح قانونگذاران آمریکا برای تحریم ایران به بهانه حمایت از حماس ارائه شد

سران گروه هفت بیانیه ای درباره مبارزه با تروریسم امضا کردند

لبنان درکنار مصر برای مبارزه با تروریسم می ایستد

نزدیک شدن نیروهای داوطلب مردمی عراق به مرزهای سوریه

واکنش اوباما به حمله تروریستی منچستر

متن گفت و گوی ترامپ و سفیر روسیه در آمریکا در اختیار پوتین

هشدار ترامپ به اعضای «ناتو» برای پرداخت کمک های مالی داوطلبانه

بیانیه سران هفت کشور صنعتی جهان درباره مبارزه با تروریسم

تیلرسون با برگزاری مراسم ماه رمضان در وزارت خارجه آمریکا مخالفت کرد

حزب الله لبنان حمله تروریستی در مصر را محکوم کرد

بیانیه ترامپ به مناسبت ماه رمضان

دعای روز اول ماه مبارک رمضان+ صوت

تصاویر صفحه نخست روزنامه های شنبه، 6 خرداد

کاربرد تسلیحات شیمیایی در جنگ ایران و عراق از منظر حقوق بین الملل کیفری - بخش اول رژیم حقوقی استفاده از سلاح های شیمیایی

وزیر خارجه کویت با هدف تنش زدایی با امیر قطر دیدار کرد

تصاویر ... «زندان پسر قذافی» سقوط کرد

کویت آمادگی خود را برای میزبانی گفت و گو میان طرف های یمنی اعلام کرد

استونی دو دیپلمات بلند پایه روسیه را از خاک خود اِخراج کرد

سنت شکنی مراسم عید فطر از سوی وزیر امور خارجه آمریکا

تصاویر صفحه نخست روزنامه های امروز کشور

وخامت وضع مهاجران با ممنوعیت پهلو گرفتن کشتی ها در بندر سیسیل

مخالفت تیلرسون با برگزاری مراسم ماه رمضان در وزارت خارجه آمریکا

طرح قانونگذاران آمریکا برای تحریم ایران به بهانه حمایت از حماس ارائه شد

بیانیه گروه 7 زیر سایه حادثه تروریستی منچستر

مخالفت تیلرسون با برگزاری مراسم ماه رمضان در وزارت خارجه آمریکا

ترامپ: قاتلان افراد مسیحی باید مجازات شوند

سران گروه هفت بیانیه ای درباره مبارزه با تروریسم امضا کردند

الجعفری: عراق وارد سیاست های ضد ایرانی ترامپ نمی شود

«الجعفری»: عراق وارد سیاست های ضد ایرانی ترامپ نمی شود

2 جنگنده چینی هواپیمای تجسسی ارتش آمریکا را رهگیری کردند

بیانیه گروه 7 زیر سایه حادثه تروریستی منچستر

بازنمود ماهیت منطق حاکم بر کنشگری ایران و عربستان در بحران یمن - بخش اول پیش زمینه های عینی رویکرد اسلام شیعی و اسلام سلفی – وهابی

شعر انقلاب؛ در جاده فضای مجازی

شعر انقلاب؛ در جاده فضای مجازی