مطالب مرتبط:
آرمان های شکست خورده طرح LEZ / پشت پرده آلودگی هوای تهران چیست؟
پشت پرده آلودگی هوای تهران چیست؟
آرمان های شکست خورده طرح LEZ / پشت پرده آلودگی هوای تهران چیست؟
آلودگی هوا همچنان مهمان آسمان تهران
آلودگی هوا تاوان چیست؟
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 23 دی 1395 ساعت 13:022017-01-12اجتماعي

پشت پرده آلودگی هوای تهران چیست؟


طرحLEZ از نمونه تمهیداتی بود که قریب به یک سال و نیم پیش اجرای آن بر سر زبان ها افتاد اما علیرغم تبلیغات بسیار و به گواه آمار،هوای پایتخت در نیمه دوم سال جاری به مراتب از مدت زمان مشابه در سال قبل آلوده تر بوده است.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازدولت بهار، معضل آلودگی هوا سالهاست گریبانگیر بسیاری از کلانشهرها و بخصوص پایتخت چندین میلیون نفری ایران شده است.

چالش آلودگی هوا یا آلاینده ها صرفا به یک عامل یا موضوعی خاص خلاصه نمی شود،از فعالیت مراکز صنعتی و تولیدی،سیستم های گرمایشی منازل،تا تردد خودروها،هر یک به نوبه ای در این بحران مصیبت بار دخیل هستند و در این میان تردد وسایل نقلیه شخصی و عمومی از متهمان اصلی این نارسایی و چالش به شمار می روند.

با توجه به لزوم مهار،کنترل دفع مخاطرات و آسیب های آلودگی هوا،نهادها و ارگان های ذیربط از سالیان گذشته، با اتخاذ روش ها و راهکارهای متعددی،تلاش کرده اند بر این معضل چیره شوند.

با وجود اجرای طرح هایی همچون زوج و فرد و در این اواخر طرحLEZ که به نوعی به تشدید نظارت ها بر سلامت خودروها معطوف می شد،لذا واقعیت های موجود نشان می دهد،توفیق چندانی در این خصوص حاصل نشده است.

تعطیلی پیاپی مدارس و کلاس های درس و افزایش میزان آلودگی هوا در نیمه دوم سال جاری در مقایسه با مدت زمان مشابه در سال گذشته،همگی از کدهایی است که به روشنی این پیام را به ذهن متبادر می سازد که در کاهش آلودگی هوا و ارتقای سطح کیفی آن توفیق نداشته ایم و به بیانی تلخ تر شکست خورده ایم.

بدون تردید،عزم و تلاش مسئولان برکاهش آلودگی هوای تهران استوار بوده،زیرا علاوه بر دغدغه ها و حس وظیفه ،تکلیف و مسئولیتی که در این خصوص احساس می کنند آنها نیز به مانند عموم مردم در زیر آسمان این کلانشهر،تنفس و زیست می کنند،اما به راستی علت شکست طرح هایی همچون LEZ،علیرغم نیت های صادقانه و خالصانه ای که در عقبه آن وجود داشته،چه بوده و چرا آنچنان که باید،به اهداف مورد نظر در این خصوص نائل نشده ایم،در ذیل این گزارش در گفت و گو با کارشناسان به این سوال پاسخ داده می شود.

*زیر ساخت های فعلی،تامین کننده اهداف مورد نظر نیست روشنک خطیبی،کارشناس محیط زیست در گفت و گو با خبرنگار گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان،در تشریح علل و عوامل موثر در عدم حصول توفیق آنچنانی در کاهش آلودگی هوای تهران و تامین نشدن شایسته اهداف مورد نظر در خصوص طرحLEZ گفت:بدون تردید اِعمال نظارت صحیح در هر حوزه ای،حاوی ثمرات مطلوب و شایسته ای خواهد بود که در عرصه سلامت زیست محیطی نیز این امر مصداق دارد.

وی افزود:آنچه در عملیاتی ساختن نظارت ها،ضروری و اجتناب ناپذیر به نظر می رسد،به تامین زیرساخت های لازم برای اعمالِ هدفمندِ آن معطوف می شود.

کارشناس محیط زیست عنوان کرد:البته پیش از اجرای طرح LEZ ،برخی گمانه زنی ها،موید وجود نگرانی هایی در خصوص این ساز و کار بود که عمده آن به کمبود امکانات و تکثر و حجم انبوه خودروها و وسایل نقلیه و احتمال ثمربخش نبودن این طرح معطوف می شد.

خطیبی گفت:همین گمانه زنی ها بعد از مدتی به واقعیت پیوست و حجم انبوه خودروها،ازدحام فزاینده وسایل نقلیه در مراکز معاینه فنی و کمبود مراکز مذکور و عدم همسانی آن در مقایسه با تکثر وسایل نقیله باعث بروز نارسایی هایی در روند اخذ برگه معاینه فنی به عنوان گواهی سلامت خودروها شد و به تبع با طرحِ گلایه هایی عمومی مبنی بر عدم تامین زیرساخت های کافی برای اجرای طرح اشاره شده نیز همراه شد.

وی افزود:بخشی از نگرانی ها و انتقادات مذکور به هراس از اعمال جریمه های احتمالی معطوف می شد که البته با اظهار نظر مسئولان ذیربط،بخشی از نگرانی ها مرتفع شد و متعاقبا طرح اشاره شده تا اطلاع ثانوی و بصورت موقت متوقف شد تا در زمان باقیمانده،امکان اخذ معاینه فنی و کنترل سلامت وسایل نقلیه توسط مراکز ذیربط،به نحو هر چه مطلوب تری برای تمامی خودروها مهیا و فراهم شود.

خطیبی گفت:به واقع این موضوع،در گام نخست نشان داد،تمامی تدابیر و تمهیدات لازم برای اجرای شایسته طرح، پیش بینی نشده بود که قطعا در صورت تامین پیش نیازهای لازم،شاهد بروز چنین نارسایی هایی نبودیم.

وی افزود:البته انصاف حکم می کند تا به عمق و گستردگی طرح نیز توجه شود،با همه این اوصاف می طلبید پیش از اجرا به کلیه ابعاد و جنبه های چنین طرح عظیمی توجه و سپس نسبت به اجرای آن اقدام می شد.

کارشناس محیط زیست عنوان کرد:به واقع یکی از دلایل اصلی در بروز چنین مشکلاتی را باید در کمبود و کاستی های زیرساختی جستجو کرد که اگر غیر از این بود و با حصول و تامین شایسته و مطلوب پیش نیازها،و ضروریات اجرایی آن،نیازی برای تعویق طرح احساس نمی شد.

خطیبی گفت:بعد از اجرایی شدن طرح نیز،برخی از صاحب نظران معتقد بودند،آنچنان که باید زیرساخت های لازم در این خصوص تامین نشده و به زعم این طیف،موضوع کنترل و نظارت بر سلامت خودروها نیازمند دقت هر چه بیشتری است که اگرچه آمار علمی متقن و دقیقی دال بر ضریب بروز خطا در تجهیزات تعبیه شده ارائه نشده،اما به هر حال در دایره گمانه زنی ها،برخی به این موضوع نیز اشاراتی داشته اند.

وی افزود:قائلان به این نظر معتقدند،در سال گذشته قریب به 530هزار خودرو بصورت دستی به دلیل عدم برخورداری از گواهی معاینه فنی اعمال قانون شده اند و این در شرایطی است که در سال جاری و بعد از نصب دوربین های نظارتی،این میزان با 30هزار دستگاه کاهش به 500هزار خودرو رسیده که برخی این کاهش را ناشی از ضعف های سخت افزاری در رصدِ خودروهای فاقد معاینه فنی قلمداد می کنند.

*تهران،توان پذیرش تردد چند میلیونی خودروها را ندارد کریم مصطفوی،کارشناس محیط زیست در گفت و گو با خبرنگار گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان،از منظر و زاویه ای دیگر،معضل آلودگی هوا و شکست طرح LEZ را تبیین و تحلیل می کند.

وی معقتد است بر اساس آمار منتشر شده از سوی مسئولان ذیربط،در حال حاضر،قریب به 4 میلیون دستگاه خودرو در تهران تردد می کنند که با اجرای طرح زوج و فرد و برخی محدودیت های ترافیکی به نوعی حرکت این حجم از خودرو در محورهای مواصلاتی و خیابان های پایتخت در طول روزهای هفته تقسیم می شود.

وی افزود:نباید از نظر دور داشت که ظرفیت و توان ترافیکی پایتخت کمتر از یک میلیون خودرو و به بیانی دقیق تر،اندکی بیش از 800هزار دستگاه می رسد که این تفاوت معنادار،موید عمق فاصله موجود میان آنچه که هست با آنچه که باید باشد،خواهد بود.

*سهم ناوگان حمل و نقل عمومی فرسوده در آلایندگی هوا فراموش نشود مصطفوی با اشاره به تقسیم بندی خودروها از حیث آلایندگی در قالب استانداردهایی همچون یورو5، یورو 4 و.

عنوان کرد:در این میان خودروهای کاربراتوری،بیشترین سهم را در آلودگی هوا دارند،اما این سئوال مطرح است که آیا عامل وضع موجود،صرفا به خودروهای شخصی خلاصه می شود ؟ کارشناس محیط زیست گفت:بدون تردید بخش قابل توجهی از ناوگان حمل و نقل عمومی نیز با فرسودگی های جدی مواجه است که این موضوع بصورت بالقوه باعث ایجاد مخاطرات زیست محیطی می شود.

وی افزود:از سوی دیگر،تردد خودروهای آلاینده در حاشیه پایتخت از دیگر معضلاتی است که نمی توان به سادگی از آن گذشت.

کارشناس محیط زیست گفت:به واقع انتقال آلایندگی ها از نقاط حاشیه ای به مرکز شهر بدیهی است و نمی توان انتظار داشت آلودگی های زیست محیطی در یک نقطه خاص متمرکز یا ساکن شود.

مصطوفی عنوان کرد:مجموعه این عوامل با قرار گرفتن در کنار یکدیگر،پروسه و روندی را ایجاد می کند که خروجی آن به آلودگی و چالش های زیست محیطی منتهی می شود.

وی در خاتمه یادآور شد:سوابق نشان می دهد،اجرای طرحLEZ در 13 کشور دنیا مدل و راهکاری موفق بوده است، اما می طلبد در پیاده سازی چنین طرح هایی،تمامی جوانب در نظر گرفته شود،زیرا صرفا با الگوبرداری و عدم توجه به دیگر ملاحظات و واقعیات موجود،حصول توفیقات موثر،امکان پذیر نخواهد بود.

منبع:باشگاه خبرنگاران
کلید واژه ها: آلودگی هوا - آلودگی هوای تهران - آلودگی - هوای تهران - نظارت - تهران - خبرنگار - زیست - کاهش - هایی - پایتخت - گزارش - تامین - سلامت - خبرنگاران - محیط زیست - شکست - معضل - محیط - مسئولان - آلاینده - اجتماعی - تبلیغات - واقعیت - افزایش - تعطیلی - وظیفه - احساس - وسایل - ایران

آخرین اخبار سرویس:
اختصاص واحدهای آموزشی دزفول به اسکان مسافران نوروزی

500مدرسه دراستان آماده اسکان نوروزی

فارس از شرایط جوی کشور گزارش می دهد افزایش دمای پایتخت به 16درجه بالای صفر و ادامه آلودگی هوا/ جبران کم بارشی تا 90درصد نسبت به سال قبل

دمای هوا در گلستان تا 10 درجه کاهش می یابد باد شدید در راه است

پاکسازی و ساماندهی نقاط آسیب خیز و بی دفاع ناحیه 3 منطقه 10

حقوق شهروندی در حوزه محیط زیست با جدیت تعقیب شود

«اجاره» خانه معلم کیش به آژانس های مسافرتی!

پیش بینی وضع هوا از شمال تا جنوب کشور

بیرجند میزبان مهمانانی از جنس آسمان است

جابجایی روزانه 3 میلیون و 800 هزار نفر با مترو تهران

خودروها عامل 85 درصد آلودگی هوای تهران

کهگیلویه وبویراحمد مقصد جدید گردشگری در جنوب کشور

وداع با شهدای گمنام در ستاد انتظامی استان مازندران

ضرورت تدوین برنامه جامع معماری برای نوار شمالی کشور

بازدید 5 تیم وزارتخانه ای از طرح ملی مروج سلامت در مدارس البرز

انعقاد تفاهم نامه همکاری میان استانداری هرمزگان و دانشکده محیط زیست دانشگاه تهران

افتتاح دو مرکز درمانی فرهنگیان در یزد/ معاون وزیر: آموزش و پرورش، بستر توسعه پایدار است

چگونگی اخذ عوارض طرح ترافیک از خودروهای سفارتخانه ها در دستور کار شورا

از امشب؛ آماده باش برای افت شدید دمای هوا در گلستان

قرآن هدایتگر و کاهش دهنده آسیب های اخلاقی و اجتماعی است

آموزش گام به گام دکوپاژ روی وسایل خانه

ناپدید شدن 1400 آهو در سیلاب اخیر تکذیب شد

خبرهای خوش از «جریمه ریالی سربازی» در سال آینده

دانش آموزان نایین به مناطق جنگی جنوب اعزام شدند

زنگ خطر چاقی برای دانش آموزان!

مربیان پرورشی؛ افسران جنگ نرم/ تربیت قرآنی دانش آموزان در اولویت باشد

فعالیت 39 دارالقرآن ویژه دانش آموزان در لرستان

دمای هوا در گلستان تا 10 درجه کاهش می یابد/ باد شدید در راه است

برپایی 280 پایگاه جشن نیکوکاری / هر مدرسه یک پایگاه نیکوکاری می شود

دلربایی غروب زیبای آبادان

هواشناسی سمنان وزش باد شدید و افزایش ابر پیش بینی کرد

تشییع و خاکسپاری پیکرهای 224شهید دفاع مقدس در 31 استان

کاهش 25 درصدی تصادفات فوتی در مهاباد

استقبال ازنظر دانش آموزان دربرنامه ریزی های آموزش و پرورش بوشهر

بیش از 873 خانواده زندانی کردستانی تحت پوشش انجمن حمایت زندانیان هستند

برگزاری مانور اسکان اضطراری و تخلیه امن در 41 مدرسه منطقه 10 به صورت همزمان

آمادگی اردبیل برای برگزاری مسابقات کشوری قرآن، نماز و عترت دانش آموزی

دوربرگردان غیر همسطح دربزرگراه شهید همت به روی شهروندان گشوده شد

آخر هفته باران به خوزستان سفر می کند

کسب دو مقام اول رشته رباتیک توسط منطقه 15

معاون آموزش وپرورش فارس خبر داد آماده سازی بیش از 18 هزار و 200 کلاس در فارس برای میزبانی میهمانان فرهنگی

غارهای باستانی کوهدشت در خطر تخریب هستند/ حفظ غارها نیاز به مراقب های ویژه دارد

دانش آموزان نایین به مناطق جنگی جنوب اعزام شدند

عکس/مهاجرت درنا ها به تالاب های فارس

اردستان رتبه دوم استان اصفهان در باسوادی را به خود اختصاص داد

پرورش بلدرچین در لرستان

اجرای طرح کاشت گیاهان دارویی به جای سبزه عید در مدارس سنندج

برگزاری سوگواره یاس نبوی در 34 امامزاده استان یزد

برای جامعه ما آفت است که فرزندان ما در مدارس مهارت درست زندگی کردن را فرا نمی گیرند

پاکسازی 46 کانون آلوده به آنفلوانزای پرندگان در چهارمحال و بختیاری

اردستان رتبه دوم استان اصفهان در باسوادی را به خود اختصاص داد

استقبال ازنظر دانش آموزان دربرنامه ریزی های آموزش و پرورش بوشهر

همه مربیان آموزش و پرورش باید مربیان تربیتی باشند

محوطه سازی پروژه مقبره الشهدا تا پایان سال جاری به اتمام می رسد

فعالیت 39 دارالقرآن ویژه دانش آموزان رد لرستان

نسخه ترافیکی معاون شهردار برای میدان آزادی

تهران بوستان لاله ها می شود

بازگشایی تقاطع غیرهمسطح ورودی نکا

سوگواره «یاس نبوی» در بقاع متبرکه کردستان برگزار می شود

سوگواره یاس نبوی در 25 بقعه خراسان شمالی برگزار می شود

شما تشخیص دهید؛اینجا مدرسه است یا شکنجه گاه؟+تصاویر

آماده سازی 18 هزار کلاس درس برای میزبانی از زائران فرهنگی در فارس

برگزاری کارگاه آشنایی با سبک زندگی قرآنی در مشهد

همایش نقش شهرسازی در کاهش بحران آلودگی هوا برگزار می شود

فارس گزارش می‎دهد صعود کوهنوردان به ارتفاعات برفی بروجرد به روایت تصویر

پیش بینی هواشناسی از افزایش موقت ابر و احتمال خفیف بارندگی در خراسان جنوبی

بیش از 9 هزار و 700 نوزاد در استان سمنان به دنیا آمدند

منطقه آزاد ارس از نواحی حفاظت شده خارج می شود

یادداشت مهمان/ محمدابراهیم محمدی از فعالیت تربیتی تا مدیریت تربیتی

عکس/ایران جزو سمی ترین کشورهای جهان

سقز و هزارکانیان برای هشتین روز متوالی سردترین نقطه کشور بودند

وضعیت تعطیلی پنج شنبه های مدارس در سال 96

107 هزار کلاس برای مسافران نوروزی مهیا شد پیش بینی اسکان یک میلیون خانوار

طرح کمربند سبز، هرشهروند یک نهال در کلاله به اجرا درآمد

آماده سازی بیش از 18 هزار و 200 کلاس درس در فارس برای میزبانی از مهمانان فرهنگی نوروز 96

بارش باران در شمال و جنوب کشور

اجرای طرح کاشت گیاهان دارویی به جای سبزه عید در مدارس سنندج

اوقات شرعی 13 اسفند ماه به افق رشت

لزوم ایجاد خطوط ویژه اتوبوس در کلانشهر اردبیل

شکارغیر مجاز کبوتر وحشی در دزفول

تصویب اخذ عوارض ورود به محدوده طرح ترافیک از خودروهای با پلاک سیاسی

سقز و هزارکانیان برای هشتین روز متوالی سردترین نقطه کشور بودند

همایش نقش شهرسازی در کاهش بحران آلودگی هوا برگزار می شود

طرح کمربند سبز، هرشهروند یک نهال در کلاله به اجرا درآمد

مکان یابی برخی از طرح های عمرانی در چهارمحال و بختیاری غیرتخصصی است

وضعیت تعطیلی پنج شنبه های مدارس در سال 96

خطوط بی.آر.تی در اردبیل راه اندازی می شود

13 ابنیه تاریخی استان آذربایجان غربی برای ثبت جهانی نامزد شدند

ارائه خدمات مشاوره ای به 19 هزار نفر در خراسان جنوبی

مشهدی ها بازهم هوای ناسالم تنفس می کنند

تصویب یک فوریت"اخذ عوارض ورود به محدوده طرح ترافیک ازخودروهای باپلاک سیاسی وسرویس سفارتخانه ها"

توجه به ابعاد مختلف شهرسازی استاندارد در البرز ضروری است

پیش بینی هواشناسی از افزایش موقت ابر و احتمال خفیف بارندگی در خراسان جنوبی

امکان انجام 5 میلیون سفر در روز با تقویت خطوط فعلی متروی تهران

استقرار فرش حرم امام حسین(ع) در فرهنگسرای خاوران

107 هزار کلاس برای مسافران نوروزی مهیا شد/ پیش بینی اسکان یک میلیون خانوار

ارگ کلاه فرنگی بیرجند نوروز امسال به بهره برداری می رسد

ویژه برنامه های هفته تربیت اسلامی در کردستان اجرا می شود

پیشتازی خیران یزدی در امر مدرسه سازی

آمادگی 4 واحد آموزشی برای اسکان نوروزی فرهنگیان

کانون اصلاح و تربیت اهواز صاحب مدرسه شد

پیش بینی افزایش ابر و وزش باد برای 2 روز آینده استان تهران

اعمال محدودیت ترافیکی در جاده های هراز و کندوان

محوطه سازی پروژه مقبره الشهدا تا پایان سال

ستاد تسهیل نوروزی در آموزش و پرورش استان کرمان تشکیل شد

کمبود فضاهای آموزشی در شهرقدس پاسخگوی جمعیت آن نیست

اعزام بیش از 400 هزار دانش آموز به اردوهای راهیان نور

اهدای کفش خیران به مددجویان بهزیستی خوسف

درخشش دانش آموزان آستارایی در پرسش مهر

«اجاره» خانه معلم کیش به آژانس های مسافرتی!

پیش بینی افزایش ابر و وزش باد برای 2 روز آینده استان تهران

پیشنهاد فرانسه برای پیش بینی آلودگی هوای تهران

ایده های خلاقانه دانش آموزان استان اردبیل حمایت می شود

محدودیت ورود خودروها به فرودگاه امام

حمایت نیروی انتظامی از طرح « دختران نجابت» در کرمانشاه

معرفی پذیرفته شدگان آزمون ارشد فراگیر پیام نور در هفته جاری

خودروها عامل 85 درصد آلودگی هوای تهران

البرز پایلوت اجرای طرح دادگاه درمان مدار کشور

کاهش دمای 5 تا 10درجه ای دمای هوا+ فیلم

دو قوی فریادکش در بندرکیاشهر رها سازی شدند

پزشکان نیروهای مسلح برای معاینه اولیه مشمولان همکاری می کنند

توجه به ابعاد مختلف شهرسازی استاندارد در البرز ضروری است

کمبود نیرو در بزرگترین اداره ثبتی کشور

آغاز عملیات لکه گیری و چاله پرکنی آسفالت معابر در اردبیل

همایش نقش صنعت و دانشگاه در کاهش آلودگی هوا برگزار شد

فارس از وضعیت ترافیکی راه ها گزارش می دهد اعمال محدودیت ترافیکی در جاده های هراز و کندوان/ انسداد محورهای استان فارس به دلیل سیلاب ادامه دارد

تخلفات بانک سرمایه را نباید به صندوق ذخیره فرهنگیان نسبت دهند

برنامه ریزی برای احیا خانه های دوچرخه در دستور کار معاونت ترافیک

کنفرانس ترافیک تهران با شعار «اطاعت از قانون؛ حمل و نقل ایمن» برگزار می شود

دبیرستان فرزانگان ساوه در طرح تعالی مدیریت برتر شد

برخی نقاط خوزستان از آخر هفته بارانی می شود

همایش نقش شهرسازی در کاهش آلودگی هوا در کرج برگزار می شود

بازارچه صنایع دستی نیازمند حمایت و بازاریابی

تاکید معاون استاندار البرز بر افزایش ایمنی در محورهای ارتباطی البرز

دمای هوا در شهرهای دارای ایستگاه هواشناسی

هموارشدن مسیر توسعه کشور در صورت رفع دغدغه های معیشتی معلمان

هم اندیشی دانشگاه شهید بهشتی و والدین دانشجویان برگزار شد

دبیرستان فرزانگان ساوه در طرح تعالی مدیریت برتر شد

البرز پایلوت اجرای طرح دادگاه درمان مدار کشور

کاهش دما و بارندگی پراکنده در گیلان تا فردا

3. 1 مردم تهران عمر خود را در آلودگی بوده اند

هوای همدان برای گروه های حساس ناسالم است

برخی نقاط خوزستان از آخر هفته بارانی می شود

معرفی بیش از 500 واحد تولیدی صنایع آلاینده به دستگاه قضایی

افتتاح دو مرکز درمانی فرهنگیان در یزد معاون وزیر: آموزش و پرورش، بستر توسعه پایدار است

با تصویب یک فوریت چگونگی اخذ عوارض طرح ترافیک از خودروهای سفارتخانه ها و سازمان های بین المللی در دستور کار شورا

معرفی پذیرفته شدگان ارشد فراگیر پیام نور در هفته جاری

استخدام دستیار و منشی دندانپزشک خانم

هواشناسی سمنان وزش باد شدید و افزایش ابر پیش بینی کرد

ترفندهایی که خانه نقلی شما را چندبرابر بزرگتر نشان می دهد + تصاویر

تلاش نیروی انتظامی برای پیشگیری یا کاهش آسیب های اجتماعی

اعزام 3 هزار نفر از محرومان یزد به زیارت امام رضا ع

آغاز جمع آوری تابلوهای نوری پرخطر در یاسوج

تخریب 2 واحد تجاری در آمل

بازدید 5 تیم وزارتخانه ای از طرح ملی مروج سلامت در مدارس البرز

عکس/ تصاویری از هندوستان

وضعیت فضای کسب و کار در کشور نامناسب است

طرح توسعه درمانگاه فرهنگیان یزد افتتاح شد

اطلاعیه سازمان سنجش آموزش کشور درخصوص زمان اعلام اسامی پذیرفته شدگان نهایی آزمون ورودی دوره های فراگیر مقطع کارشناسی ارشد سال 1395 (نوبت هفدهم) دانشگاه پیام نور

کاهش دما و بارندگی پراکنده در گیلان تا فردا

شهرداری اهواز تا 20 اسفند مکلف به پاکسازی شهر از نخاله شد

کارگاه قصه گویی ویژه ی کودکان و نوجوانان در آبادان

نمایشگاه هنرهای تجسمی"پرسش مهر" در بهبهان

ارجاع پرونده مدارس متخلف به دادگاه

مدیر آموزش و پرورش قشم: 26 درصد دانش آموزان دوره متوسطه در هنرستان ها تحصیل می کنند

ده واحد بوم گردی آماده میزبانی از گردشگران نوروزی

با عرضه کنندگان و فروشندگان حیوانات وحشی برخورد قانونی می شود

تشییع 224 شهید دفاع مقدس در 31 استان کشور

خاکسپاری 224 شهید دوران دفاع مقدس در 31 استان کشور+ اسامی و بودجه بندی استان ها

تحویل سمور مصدوم توسط مرغدار ازنایی به اداره حفاظت ازمحیط زیست

نیروهای پرورشی افزایش می یابند

گنبد بیگم بنایی با تزیینات و معماری اسلامی در غزنی

ورود به موضوع پسماندهای صنعتی وظیفه دادستان است

معرفی بیش از 500 واحد تولیدی صنایع آلاینده به دستگاه قضایی

ادامه ناپایداری جوی در جنوب و کاهش دما در شمال کشور

برخی نقاط خوزستان از آخر هفته بارانی می شود

تبریز نفس نمی کشد!

بازدید 5 تیم وزارتخانه ای از طرح ملی مروج سلامت در مدارس البرز

هواشناسی سمنان وزش باد شدید و افزایش ابر پیش بینی کرد

افتتاح دو مرکز درمانی فرهنگیان در یزد/ معاون وزیر: آموزش و پرورش، بستر توسعه پایدار است

برپایی 280 پایگاه جشن نیکوکاری در سنندج هر مدرسه یک پایگاه نیکوکاری می شود

اجرای 30 طرح حمل و نقل و کنترل ترافیک در تعطیلات نوروزی

وضعیت تعطیلی پنج شنبه های مدارس در سال 96

اعزام 280 دانش اموزپسر به جنوب کشور

خانه های تاریخی باید در خدمت برنامه های فرهنگی نوروز باشد

اعزام دانش آموزان لردگانی به مناطق عملیاتی جنوب کشور

اولین خورشید گرفتگی سال 2017

65 واحد آموزشی در دزفول به اسکان مسافران نوروزی اختصاص یافت

پیش بینی افت شدید دما از امشب در گلستان

برخورد گدازه آتشفشان با اقیانوس در شب

شهرداری اهواز تا 20 اسفند مکلف به پاکسازی شهر از نخاله شد

رقابت بیش از 98 هزار دانش آموز استان در مسابقات قرآن

ظرفیت خط مترو کرج سال هاست که اشباع شده است

تصادفات فوتی درون شهری سطح استان مرکزی 21 درصد کاهش یافت

اجرای طرح ملی سفیران سلامت در 105 هزار مدرسه کشور

لامرد گردشگران را فرامی خواند

منطقه آزاد ارس از نواحی حفاظت شده خارج می شود

هرمعلمی بخواهد از عضویت در صندوق انصراف دهد اما این به ضررتان است

تشییع پیکر مطهر شهید غواص دوران دفاع مقدس

راه 6 روستای بندرعباس همچنان مسدود است

پشت پرده آلودگی هوای تهران چیست؟

پشت پرده آلودگی هوای تهران چیست؟