مطالب مرتبط:
آرمان های شکست خورده طرح LEZ / پشت پرده آلودگی هوای تهران چیست؟
پشت پرده آلودگی هوای تهران چیست؟
آرمان های شکست خورده طرح LEZ / پشت پرده آلودگی هوای تهران چیست؟
آلودگی هوا همچنان مهمان آسمان تهران
آلودگی هوا تاوان چیست؟
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 23 دی 1395 ساعت 14:022017-01-12اجتماعي

پشت پرده آلودگی هوای تهران چیست؟


طرحLEZ از نمونه تمهیداتی بود که قریب به یک سال و نیم پیش اجرای آن بر سر زبان ها افتاد اما علیرغم تبلیغات بسیار و به گواه آمار،هوای پایتخت در نیمه دوم سال جاری به مراتب از مدت زمان مشابه در سال قبل آلوده تر بوده است.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازدولت بهار، معضل آلودگی هوا سالهاست گریبانگیر بسیاری از کلانشهرها و بخصوص پایتخت چندین میلیون نفری ایران شده است.

چالش آلودگی هوا یا آلاینده ها صرفا به یک عامل یا موضوعی خاص خلاصه نمی شود،از فعالیت مراکز صنعتی و تولیدی،سیستم های گرمایشی منازل،تا تردد خودروها،هر یک به نوبه ای در این بحران مصیبت بار دخیل هستند و در این میان تردد وسایل نقلیه شخصی و عمومی از متهمان اصلی این نارسایی و چالش به شمار می روند.

با توجه به لزوم مهار،کنترل دفع مخاطرات و آسیب های آلودگی هوا،نهادها و ارگان های ذیربط از سالیان گذشته، با اتخاذ روش ها و راهکارهای متعددی،تلاش کرده اند بر این معضل چیره شوند.

با وجود اجرای طرح هایی همچون زوج و فرد و در این اواخر طرحLEZ که به نوعی به تشدید نظارت ها بر سلامت خودروها معطوف می شد،لذا واقعیت های موجود نشان می دهد،توفیق چندانی در این خصوص حاصل نشده است.

تعطیلی پیاپی مدارس و کلاس های درس و افزایش میزان آلودگی هوا در نیمه دوم سال جاری در مقایسه با مدت زمان مشابه در سال گذشته،همگی از کدهایی است که به روشنی این پیام را به ذهن متبادر می سازد که در کاهش آلودگی هوا و ارتقای سطح کیفی آن توفیق نداشته ایم و به بیانی تلخ تر شکست خورده ایم.

بدون تردید،عزم و تلاش مسئولان برکاهش آلودگی هوای تهران استوار بوده،زیرا علاوه بر دغدغه ها و حس وظیفه ،تکلیف و مسئولیتی که در این خصوص احساس می کنند آنها نیز به مانند عموم مردم در زیر آسمان این کلانشهر،تنفس و زیست می کنند،اما به راستی علت شکست طرح هایی همچون LEZ،علیرغم نیت های صادقانه و خالصانه ای که در عقبه آن وجود داشته،چه بوده و چرا آنچنان که باید،به اهداف مورد نظر در این خصوص نائل نشده ایم،در ذیل این گزارش در گفت و گو با کارشناسان به این سوال پاسخ داده می شود.

*زیر ساخت های فعلی،تامین کننده اهداف مورد نظر نیست روشنک خطیبی،کارشناس محیط زیست در گفت و گو با خبرنگار گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان،در تشریح علل و عوامل موثر در عدم حصول توفیق آنچنانی در کاهش آلودگی هوای تهران و تامین نشدن شایسته اهداف مورد نظر در خصوص طرحLEZ گفت:بدون تردید اِعمال نظارت صحیح در هر حوزه ای،حاوی ثمرات مطلوب و شایسته ای خواهد بود که در عرصه سلامت زیست محیطی نیز این امر مصداق دارد.

وی افزود:آنچه در عملیاتی ساختن نظارت ها،ضروری و اجتناب ناپذیر به نظر می رسد،به تامین زیرساخت های لازم برای اعمالِ هدفمندِ آن معطوف می شود.

کارشناس محیط زیست عنوان کرد:البته پیش از اجرای طرح LEZ ،برخی گمانه زنی ها،موید وجود نگرانی هایی در خصوص این ساز و کار بود که عمده آن به کمبود امکانات و تکثر و حجم انبوه خودروها و وسایل نقلیه و احتمال ثمربخش نبودن این طرح معطوف می شد.

خطیبی گفت:همین گمانه زنی ها بعد از مدتی به واقعیت پیوست و حجم انبوه خودروها،ازدحام فزاینده وسایل نقلیه در مراکز معاینه فنی و کمبود مراکز مذکور و عدم همسانی آن در مقایسه با تکثر وسایل نقیله باعث بروز نارسایی هایی در روند اخذ برگه معاینه فنی به عنوان گواهی سلامت خودروها شد و به تبع با طرحِ گلایه هایی عمومی مبنی بر عدم تامین زیرساخت های کافی برای اجرای طرح اشاره شده نیز همراه شد.

وی افزود:بخشی از نگرانی ها و انتقادات مذکور به هراس از اعمال جریمه های احتمالی معطوف می شد که البته با اظهار نظر مسئولان ذیربط،بخشی از نگرانی ها مرتفع شد و متعاقبا طرح اشاره شده تا اطلاع ثانوی و بصورت موقت متوقف شد تا در زمان باقیمانده،امکان اخذ معاینه فنی و کنترل سلامت وسایل نقلیه توسط مراکز ذیربط،به نحو هر چه مطلوب تری برای تمامی خودروها مهیا و فراهم شود.

خطیبی گفت:به واقع این موضوع،در گام نخست نشان داد،تمامی تدابیر و تمهیدات لازم برای اجرای شایسته طرح، پیش بینی نشده بود که قطعا در صورت تامین پیش نیازهای لازم،شاهد بروز چنین نارسایی هایی نبودیم.

وی افزود:البته انصاف حکم می کند تا به عمق و گستردگی طرح نیز توجه شود،با همه این اوصاف می طلبید پیش از اجرا به کلیه ابعاد و جنبه های چنین طرح عظیمی توجه و سپس نسبت به اجرای آن اقدام می شد.

کارشناس محیط زیست عنوان کرد:به واقع یکی از دلایل اصلی در بروز چنین مشکلاتی را باید در کمبود و کاستی های زیرساختی جستجو کرد که اگر غیر از این بود و با حصول و تامین شایسته و مطلوب پیش نیازها،و ضروریات اجرایی آن،نیازی برای تعویق طرح احساس نمی شد.

خطیبی گفت:بعد از اجرایی شدن طرح نیز،برخی از صاحب نظران معتقد بودند،آنچنان که باید زیرساخت های لازم در این خصوص تامین نشده و به زعم این طیف،موضوع کنترل و نظارت بر سلامت خودروها نیازمند دقت هر چه بیشتری است که اگرچه آمار علمی متقن و دقیقی دال بر ضریب بروز خطا در تجهیزات تعبیه شده ارائه نشده،اما به هر حال در دایره گمانه زنی ها،برخی به این موضوع نیز اشاراتی داشته اند.

وی افزود:قائلان به این نظر معتقدند،در سال گذشته قریب به 530هزار خودرو بصورت دستی به دلیل عدم برخورداری از گواهی معاینه فنی اعمال قانون شده اند و این در شرایطی است که در سال جاری و بعد از نصب دوربین های نظارتی،این میزان با 30هزار دستگاه کاهش به 500هزار خودرو رسیده که برخی این کاهش را ناشی از ضعف های سخت افزاری در رصدِ خودروهای فاقد معاینه فنی قلمداد می کنند.

*تهران،توان پذیرش تردد چند میلیونی خودروها را ندارد کریم مصطفوی،کارشناس محیط زیست در گفت و گو با خبرنگار گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان،از منظر و زاویه ای دیگر،معضل آلودگی هوا و شکست طرح LEZ را تبیین و تحلیل می کند.

وی معقتد است بر اساس آمار منتشر شده از سوی مسئولان ذیربط،در حال حاضر،قریب به 4 میلیون دستگاه خودرو در تهران تردد می کنند که با اجرای طرح زوج و فرد و برخی محدودیت های ترافیکی به نوعی حرکت این حجم از خودرو در محورهای مواصلاتی و خیابان های پایتخت در طول روزهای هفته تقسیم می شود.

وی افزود:نباید از نظر دور داشت که ظرفیت و توان ترافیکی پایتخت کمتر از یک میلیون خودرو و به بیانی دقیق تر،اندکی بیش از 800هزار دستگاه می رسد که این تفاوت معنادار،موید عمق فاصله موجود میان آنچه که هست با آنچه که باید باشد،خواهد بود.

*سهم ناوگان حمل و نقل عمومی فرسوده در آلایندگی هوا فراموش نشود مصطفوی با اشاره به تقسیم بندی خودروها از حیث آلایندگی در قالب استانداردهایی همچون یورو5، یورو 4 و.

عنوان کرد:در این میان خودروهای کاربراتوری،بیشترین سهم را در آلودگی هوا دارند،اما این سئوال مطرح است که آیا عامل وضع موجود،صرفا به خودروهای شخصی خلاصه می شود ؟ کارشناس محیط زیست گفت:بدون تردید بخش قابل توجهی از ناوگان حمل و نقل عمومی نیز با فرسودگی های جدی مواجه است که این موضوع بصورت بالقوه باعث ایجاد مخاطرات زیست محیطی می شود.

وی افزود:از سوی دیگر،تردد خودروهای آلاینده در حاشیه پایتخت از دیگر معضلاتی است که نمی توان به سادگی از آن گذشت.

کارشناس محیط زیست گفت:به واقع انتقال آلایندگی ها از نقاط حاشیه ای به مرکز شهر بدیهی است و نمی توان انتظار داشت آلودگی های زیست محیطی در یک نقطه خاص متمرکز یا ساکن شود.

مصطوفی عنوان کرد:مجموعه این عوامل با قرار گرفتن در کنار یکدیگر،پروسه و روندی را ایجاد می کند که خروجی آن به آلودگی و چالش های زیست محیطی منتهی می شود.

وی در خاتمه یادآور شد:سوابق نشان می دهد،اجرای طرحLEZ در 13 کشور دنیا مدل و راهکاری موفق بوده است، اما می طلبد در پیاده سازی چنین طرح هایی،تمامی جوانب در نظر گرفته شود،زیرا صرفا با الگوبرداری و عدم توجه به دیگر ملاحظات و واقعیات موجود،حصول توفیقات موثر،امکان پذیر نخواهد بود.

منبع:باشگاه خبرنگاران
کلید واژه ها: آلودگی هوا - آلودگی هوای تهران - آلودگی - هوای تهران - نظارت - تهران - خبرنگار - زیست - کاهش - هایی - پایتخت - گزارش - تامین - سلامت - خبرنگاران - محیط زیست - شکست - معضل - محیط - مسئولان - آلاینده - اجتماعی - تبلیغات - واقعیت - افزایش - تعطیلی - وظیفه - احساس - وسایل - ایران

آخرین اخبار سرویس:
نارضایتی مردم هنزاء از ورود گردشگران

سه و هفت دهم درصد دانش آموزان فارس «گل» را تجربه کرده اند

حرکت زائران به سمت جمرات در گرمترین ساعات

کیفیت هوای 5 مرکز استان کشور ناسالم

مسجد فرح آباد+عکس

رییس سازمان حج و زیارت: زائران توصیه ها برای حرکت به سمت جمرات را جدی بگیرند

کاپ کیکی به مناسبت خورشید گرفتگی

حیوان عجیبی که گران ترین پوست دنیا را دارد

مهریه های زیست محیطی زوج های جوان

مهریه های زیست محیطی زوج های جوان

حرکت به سمت جمرات درگرمترین ساعات/ زائران توصیه ها را جدی بگیرند

3 راز ازدواج پایدار

تصویر دیده نشده کهکشان راه شیری بر فراز آتشکده ساسانی!

سفری به بزرگ ترین غار زیرزمینی جهان

روش هایی که فرهنگ تجاوز را به فرزندان خود آموزش می دهیم

تخت سلیمان؛ یادگاری به قدمت 3000 سال

حیوان عجیبی که گران ترین پوست دنیا را دارد +تصاویر

نگاهی به هنرنمایی های خنده دار دانش آموزانی که سر کلاس حوصله شان سر رفته

کسب مدال طلای مسابقات جهانی نینجا واریو توسط دانش آموز ناشنوای کرمانی

عرفات آماده حضور زائران ایرانی

همایش مهر تحصیلی فردا در بجنورد برگزار می شود

توصیه هایی جدی به زائران

چه عواملی حیات وحش را تهدید می کنند؟

کاهش انتشار اکسید نیتروژن حاصل از وسایل نقلیه دیزلی

تکذیب مهم رییس پلیس راه

کلانتری عملکرد مدیران کل محیط زیست را برای ابقا ارزیابی می کند

جلسه ای با موضوع خودمراقبتی در مرکز بهداشت شرق اهواز برگزار شد

تصاویر:سفر به کپنهاگ؛شهر گرانقیمت اما باشکوه حوزه اسکاندیناوی

اعزام بیش از نیمی از زائران خوزستانی حج تمتع از فرودگاه اهواز

ضریب آیرودینامیک را بهتر بشناسیم

قوه قضاییه به صنایع آلاینده برای تاسیس تصفیه خانه فرصت می دهد

جزییات طرح بوفه الکترونیکی مدارس

ورود پیکر پاک 23 شهید گمنام به شیراز

تصاویر فوق العاده زیبا از دنیای درون و بیرون آب

آغاز فعالیت 52دوربین جدید پلیس برای ثبت تخلفات خوردن، آشامیدن، کمربند و سبقت

برداشت آب های ژرف در پیچ و خم باید و نباید

انتخاب رشته 60 درصد از داوطلبان کنکور سال 96

زایمان زنان معتاد در پاتوق ها و خطر مرگ نوزادان/تحویل 600 نوزاد در معرض فروش به بهزیستی

کودکان بازمانده از تحصیل، زخمی بر چهره جامعه

تکذیب خبر فعال شدن 52 دوربین برای ثبت تخلفات

هوشمندسازی مدارس؛ گام نخست دولت الکترونیک

فاجعه زیست محیطی در تالاب شادگان+تصاویر

پلنگ رودسر به طبیعت بازمی گردد

اهواز هم چنان داغ ترین شهر کشور

تا آغاز مراسم اربعین، مرز خسروی آماده می شود

پژوهشگر مسائل تعلیم و تربیت در گفت وگو با فارس: نمی توانیم ارزشیابی کیفی ـ توصیفی را کنار بگذاریم/ به کیفیت معلمان دوره ابتدایی توجه نمی شود

ساخت ابرجاده الکتریکی در استرالیا

تا دو سال آینده 20 درصد مدیران میانی را از بین بانوان انتخاب خواهم کرد"

واقعیاتی جالب و باورنکردنی در مورد زرافه ها که شما را شگفت زده خواهند کرد

تکذیبه پلیس راه راهور/ دوربین های ثبت تخلف ارتقا می یابد

کسب رتبه های برتر جشنواره نوجوان خوارزمی توسط دانش آموزان بجنوردی

پلاک خودروهای گذر موقت تغییر کرد

آغاز ثبت نام بدون آزمون رشته های کارشناسی علمی کاربردی جهاددانشگاهی بجنورد؛ بزرگترین علمی کاربردی خراسان شمالی

تثبیت مالکیت موقوفات زمینه ساز عمل به نیات واقفان است

تأکید استاندار بر حل مشکلات مسکن مددجویان بهزیستی و خانواده های 2 معلول

کاپ کیکی به مناسبت خورشید گرفتگی

ناسا برای شناسایی جو سیاره زهره ماهواره مکعبی به فضا می فرستد! +تصاویر

آموزش های لازم وفرهنگ سازی به موضوع ایمنی راه ها مورد توجه قرار گیرد

ناسا برای شناسایی جو سیاره زهره ماهواره مکعبی به فضا می فرستد! +تصاویر

فاجعه زیست محیطی در تالاب شادگان+تصاویر

من مجازی و من واقعی

تکذیب خبر فعال شدن 52 دوربین برای ثبت تخلفات

پلاک خودروهای گذر موقت تغییر کرد

اهواز هم چنان داغ ترین شهر کشور

تا آغاز مراسم اربعین، مرز خسروی آماده می شود

برداشت خیار چنبر 11 کیلویی در سردشت !+عکس

رییس سازمان حج و زیارت: زائران توصیه ها برای حرکت به سمت جمرات را جدی بگیرند

تکذیب مهم رییس پلیس راه

باورکنید اینجا تهران است!/ عکس

آغاز فعالیت 52 دوربین جدید پلیس برای ثبت تخلفات

پلنگ رودسر به طبیعت بازمی گردد

برداشت خیار چنبر 85 سانتی متری در سردشت

برداشت خیار چنبر 85 سانتی متری در سردشت

تکذیب خبر فعال شدن 52 دوربین برای ثبت تخلفات

52 دوربین ثبت تخلف خوردن و آشامیدن رانندگان از فردا فعال می شود

جامعه > انتظامی و حوادث 52 دوربین ثبت تخلف خوردن و آشامیدن رانندگان از فردا فعال می شود

تکذیبه پلیس راه راهور

تکذیبه پلیس راه راهور/ دوربین های ثبت تخلف ارتقا می یابد

برگزاری کنگره ملی شهدای معلم آموزش وپرورش در اهواز

برداشت خیار چنبر 11 کیلویی در سردشت +عکس

آغاز فعالیت 52 دوربین جدید پلیس برای ثبت تخلفات

ترافیک سنگین و نیمه سنگین در راه های البرز

دیدار با کویر در قاب دوربین عکاسان بافقی

تکذیب خبر فعالیت 52 دوربین ثبت تخلفات رانندگی

انتخاب رشته 60 درصد از داوطلبان کنکور سال 96

کیفیت هوای 5 مرکز استان کشور ناسالم

تثبیت مالکیت موقوفات زمینه ساز عمل به نیات واقفان است

نسبت به آرامش روانی دانش آموزان حساس هستیم

6 حکم قضایی برای واحدهای آلاینده محیط زیست در استان اصفهان صادر شد

خداحافظی قالیباف از شهرداری پس از 12 سال

تکذیب خبر فعالیت 52 دوربین ثبت تخلفات رانندگی

رطب تازه بهترین سوغات شهر مدینه/عجوه بهترین و گرانترین خرما

استفاده از350 دستگاه اتوبوس برای ارائه خدمات به زائران ایرانی درمکه

استفاده از350 دستگاه اتوبوس برای ارائه خدمات به زائران ایرانی درمکه

تعداد ثبت نامی ها در سامانه کارورزی آذربایجان غربی از 6000 نفر گذشت

تکذیب خبر فعال شدن 52 دوربین برای ثبت تخلفات

استخدام شرکت پاکدیس در اذربایجان شرقی

جنگل های کوه خامی باشت بعد از 3 روز همچنان در آتش می سوزد

کیفیت هوای 5 مرکز استان کشور ناسالم

بخورید ، بیاشامید ، با موبایل حرف بزنید جریمه می شوید!/ افزودن 52 دوربین ثبت تخلفات رانندگی از فردا

آب رسانی به روستای «نجف تراکمه» استان آذربایجان شرقی

تکذیبیه مهم رییس پلیس راه

فعالیت 52 دوربین ثبت تخلفات رانندگی تکذیب شد

معاون سازمان بهزیستی: 50 درصد کودک آزاری ها براثر غفلت رخ می دهد

آموزش ها باید عملی شود

بازدید سرپرست حجاج ایرانی از عرفات، مشعر و منا

Amber Weather & Radar FULL v4.2.9 دانلود برنامه هواشناسی حرفه ای در اندروید

عکس/ درخت نخلی حیرت آور که راه می رود!

کیفیت هوای 5 مرکز استان کشور ناسالم

تکذیب خبر فعال شدن 52 دوربین برای ثبت تخلفات

اختتامیه کلاس های اوقات فراغت و طرح هجرت3 درفاروج+فیلم

فرماندار درمیان: تغییر کاربری فضاهای بدون استفاده مدارس ضروری است

کسب 2 عنوان برتر توسط دانش آموزان قشمی در جشنواره نوجوان خوارزمی

زیارت قبور بقیع

دانشجو معلما ن، زمینه ساز ایجاد تحول در نظام آموزشی کشور

معاون سازمان بهزیستی: 50 درصد کودک آزاری ها براثر غفلت رخ می دهد

برگزاری کنگره ملی شهدای معلم آموزش وپرورش در اهواز

وقوع گرد و غبار در جنوب کشور

تکذیب مهم رییس پلیس راه

52 دوربین ثبت تخلفات رانندگی از فردا فعال می شوند

حبس برای مدیرعامل یک پتروشیمی آلاینده

Panorama 360 Camera + VR video v4.7.0-v7a دانلود برنامه دوربین پانوراما اندروید

52 دوربین ثبت تخلف خوردن و آشامیدن رانندگان از فردا فعال می شود

شایع ترین علل طلاق زوج های ایرانی چیست؟

مجموعه سوالات کنکور کاردانی فنی حرفه ای چاپ - 8 دوره

روند ورود زائران ایرانی به مکه مکرمه ادامه دارد

طواف پیکر شهدای گمنام دوران دفاع مقدس در حرم منور رضوی+تصاویر

استخدام حسابدار در شرکت خدمات مسافرتی آوای بورالان

مجموعه سوالات کنکور کاردانی فنی حرفه ای ناوبری -7 دوره

ماجرای به گل نشستن نهنگ در بندر گرزه

تعداد روزهای آلوده تهران به عدد 20 رسید

اعزام کاروان 240 نفری راهیان نور از عجب شیر

حاشیه نشینی در "بانه" رو به افزایش است

استخدامی شرکت صدک شیراز

حرکت های شهرداری بر اساس تفکر مسجدی است

اعزام 130 دانش اموزان نخببه سیستانی و بلوچستانی به مشهد مقدس

استانداردسازی و ایمن سازی وسایل بازی کودکان در بوستان های شهر قم

آغاز فعالیت 52دوربین جدید پلیس برای ثبت تخلفات خوردن، آشامیدن، کمربند و سبقت

سفر به دریاچه ارواح

دورهمی صمیمی دانش آموزان دهه هفتاد + گزارش

ضریب آیرودینامیک را بهتر بشناسیم

آغاز فعالیت 52دوربین جدید پلیس برای ثبت تخلفات خوردن، آشامیدن، کمربند و سبقت

ترافیک سنگین و نیمه سنگین در راه های البرز

افتتاح مقبره شهدای گمنام در خیابان آزادی

اگرمعاینه فنی ندارید،روزانه 50 هزار تومان جریمه می شوید

تصاویر:سفر به کپنهاگ؛شهر گرانقیمت اما باشکوه حوزه اسکاندیناوی

از ابتدای حضورم در شهرداری، ساخت مساجد را مد نظر داشتم

استخدامی یک شرکت موادغذایی معتبر در اذربایجان شرقی

اگرمعاینه فنی ندارید،روزانه 50 هزار تومان جریمه می شوید

ترافیک سنگین و نیمه سنگین در راه های البرز

درخشش نوجوانان استان مرکزی در جشنواره خوارزمی

استانداردسازی و ایمن سازی وسایل بازی کودکان در بوستان های شهر قم

52 دوربین ثبت تخلفات رانندگی از فردا فعال می شوند

برداشت خیار چنبر 85 سانتی متری در سردشت

تصاویر فوق العاده زیبا از دنیای درون و بیرون آب

طراحی داخلی: چند ایده جذاب برای چاردیواری شما!

52 دوربین ثبت تخلفات رانندگی از فردا فعال می شوند

شهرستان عسلویه ؛ تشییع و خاکسپاری پیکر سه نام آور گمنام

فعال شدن 52 دوربین ثبت خودکار تخلفات رانندگی از فردا

استان البرز رتبه اول نظام مراقبت اجتماعی دانش آموزی کشور را کسب کرد

معاون استاندار البرز: دستگاه های اجرایی به کمک آموزش و پرورش بیایند

سقف بلوری و خفاش، جاذبه غار مغان

بارش باران در 9 استان کشور

جنگل می سوزد؛ اما دلسوز ندارد

وقوع گرد و غبار در جنوب و جنوب غرب کشور

شاهکار مهندسی یک کشاورز ساده و عاشق طراحی +عکس

عکس روز نشنال جئوگرافیک؛ معبدی در شفق

90 درصد "متکدیان" کرمانشاه در سطح حرفه ای کار می کنند

ترافیک سنگین و نیمه سنگین در راه های البرز

حیوان عجیبی که گران ترین پوست دنیا را دارد!

مناسب سازی محیطی، از حقوق شهروندی جانبازان و معلولان است

ثبت نام دوره کارشناسی دانشگاه علمی کاربردی آغاز شد

جشنواره فطیر سنتی در هریس

فعال شدن 52 دوربین ثبت تخلفات رانندگی از فردا

52 دوربین ثبت تخلفات رانندگی از فردا فعال می شوند

اردوی دانش آموزان جنوب کشور در شیراز

ثبت نام دوره کارشناسی دانشگاه علمی کاربردی آغاز شد

خطر زیست محیطی در کمین آزادشهر

نقض مصوبه قانونی حقابه زاینده رود توسط وزارت نیرو

اطلاعیه مهم پلیس راه کشور

گرد و خاک و کاهش کیفیت هوا در مناطق غرب و جنوب غرب کشور

هورامان؛ بهشت کُردستــــــان...

52 دوربین ثبت تخلفات رانندگی از فردا فعال می شوند

اهتمام ناجا برای تامین امنیت و ارائه خدمات مطلوب به زائران اربعین

اطلاعیه پلیس راه کشور: فعال شده 52 دوربین برای ثبت تخلفات/ارسال پیامک جریمه بعد از 40 ثانیه به متخلف

مجموعه پل ها و میدان استقلال اصفهان به بهره برداری رسید

روزیاتو: واقعیت های باورنکردنی در مورد زرافه ها که شما را شگفت زده خواهند کرد

مه گجی فاروج دوباره رونق می گیرد

باد و گردوخاک مناطقی از غرب، جنوب غرب و شرق کشور را در برمی گیرد

اطلاعیه پلیس راه کشور: فعال شده 52 دوربین برای ثبت تخلفات/ارسال پیامک جریمه بعد از 40 ثانیه به متخلف

دانشجو معلمان، زمینه ساز ایجاد تحول در نظام آموزشی کشور

تغییر در فصل بارش ها

عبور سیارکی غول پیکر از نزدیکی زمین

مسجد 72 تن و مقبره الشهدا در محدوده غرب تهران به بهره برداری رسید

کودکان بازمانده از تحصیل، زخمی بر چهره جامعه

مرگ35 هزار نفر بر اثر آلودگی هوا لطیفه است/رقم واقعی را اعلام نمی کنند

محکومیت شش ماه حبس تعزیری برای مدیرعامل یک واحد پتروشیمی

طرح تعطیلات تابستانه در خوزستان به هیات دولت پیشنهاد می شود

شناسایی و پاکسازی 20پاتوق معتادان متجاهر در اردبیل

همایش ماه در قاب در شهرری

پشت پرده آلودگی هوای تهران چیست؟

پشت پرده آلودگی هوای تهران چیست؟