مطالب مرتبط:
آرمان های شکست خورده طرح LEZ / پشت پرده آلودگی هوای تهران چیست؟
پشت پرده آلودگی هوای تهران چیست؟
آرمان های شکست خورده طرح LEZ / پشت پرده آلودگی هوای تهران چیست؟
آلودگی هوا همچنان مهمان آسمان تهران
آلودگی هوا تاوان چیست؟
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 23 دی 1395 ساعت 14:022017-01-12اجتماعي

پشت پرده آلودگی هوای تهران چیست؟


طرحLEZ از نمونه تمهیداتی بود که قریب به یک سال و نیم پیش اجرای آن بر سر زبان ها افتاد اما علیرغم تبلیغات بسیار و به گواه آمار،هوای پایتخت در نیمه دوم سال جاری به مراتب از مدت زمان مشابه در سال قبل آلوده تر بوده است.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازدولت بهار، معضل آلودگی هوا سالهاست گریبانگیر بسیاری از کلانشهرها و بخصوص پایتخت چندین میلیون نفری ایران شده است.

چالش آلودگی هوا یا آلاینده ها صرفا به یک عامل یا موضوعی خاص خلاصه نمی شود،از فعالیت مراکز صنعتی و تولیدی،سیستم های گرمایشی منازل،تا تردد خودروها،هر یک به نوبه ای در این بحران مصیبت بار دخیل هستند و در این میان تردد وسایل نقلیه شخصی و عمومی از متهمان اصلی این نارسایی و چالش به شمار می روند.

با توجه به لزوم مهار،کنترل دفع مخاطرات و آسیب های آلودگی هوا،نهادها و ارگان های ذیربط از سالیان گذشته، با اتخاذ روش ها و راهکارهای متعددی،تلاش کرده اند بر این معضل چیره شوند.

با وجود اجرای طرح هایی همچون زوج و فرد و در این اواخر طرحLEZ که به نوعی به تشدید نظارت ها بر سلامت خودروها معطوف می شد،لذا واقعیت های موجود نشان می دهد،توفیق چندانی در این خصوص حاصل نشده است.

تعطیلی پیاپی مدارس و کلاس های درس و افزایش میزان آلودگی هوا در نیمه دوم سال جاری در مقایسه با مدت زمان مشابه در سال گذشته،همگی از کدهایی است که به روشنی این پیام را به ذهن متبادر می سازد که در کاهش آلودگی هوا و ارتقای سطح کیفی آن توفیق نداشته ایم و به بیانی تلخ تر شکست خورده ایم.

بدون تردید،عزم و تلاش مسئولان برکاهش آلودگی هوای تهران استوار بوده،زیرا علاوه بر دغدغه ها و حس وظیفه ،تکلیف و مسئولیتی که در این خصوص احساس می کنند آنها نیز به مانند عموم مردم در زیر آسمان این کلانشهر،تنفس و زیست می کنند،اما به راستی علت شکست طرح هایی همچون LEZ،علیرغم نیت های صادقانه و خالصانه ای که در عقبه آن وجود داشته،چه بوده و چرا آنچنان که باید،به اهداف مورد نظر در این خصوص نائل نشده ایم،در ذیل این گزارش در گفت و گو با کارشناسان به این سوال پاسخ داده می شود.

*زیر ساخت های فعلی،تامین کننده اهداف مورد نظر نیست روشنک خطیبی،کارشناس محیط زیست در گفت و گو با خبرنگار گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان،در تشریح علل و عوامل موثر در عدم حصول توفیق آنچنانی در کاهش آلودگی هوای تهران و تامین نشدن شایسته اهداف مورد نظر در خصوص طرحLEZ گفت:بدون تردید اِعمال نظارت صحیح در هر حوزه ای،حاوی ثمرات مطلوب و شایسته ای خواهد بود که در عرصه سلامت زیست محیطی نیز این امر مصداق دارد.

وی افزود:آنچه در عملیاتی ساختن نظارت ها،ضروری و اجتناب ناپذیر به نظر می رسد،به تامین زیرساخت های لازم برای اعمالِ هدفمندِ آن معطوف می شود.

کارشناس محیط زیست عنوان کرد:البته پیش از اجرای طرح LEZ ،برخی گمانه زنی ها،موید وجود نگرانی هایی در خصوص این ساز و کار بود که عمده آن به کمبود امکانات و تکثر و حجم انبوه خودروها و وسایل نقلیه و احتمال ثمربخش نبودن این طرح معطوف می شد.

خطیبی گفت:همین گمانه زنی ها بعد از مدتی به واقعیت پیوست و حجم انبوه خودروها،ازدحام فزاینده وسایل نقلیه در مراکز معاینه فنی و کمبود مراکز مذکور و عدم همسانی آن در مقایسه با تکثر وسایل نقیله باعث بروز نارسایی هایی در روند اخذ برگه معاینه فنی به عنوان گواهی سلامت خودروها شد و به تبع با طرحِ گلایه هایی عمومی مبنی بر عدم تامین زیرساخت های کافی برای اجرای طرح اشاره شده نیز همراه شد.

وی افزود:بخشی از نگرانی ها و انتقادات مذکور به هراس از اعمال جریمه های احتمالی معطوف می شد که البته با اظهار نظر مسئولان ذیربط،بخشی از نگرانی ها مرتفع شد و متعاقبا طرح اشاره شده تا اطلاع ثانوی و بصورت موقت متوقف شد تا در زمان باقیمانده،امکان اخذ معاینه فنی و کنترل سلامت وسایل نقلیه توسط مراکز ذیربط،به نحو هر چه مطلوب تری برای تمامی خودروها مهیا و فراهم شود.

خطیبی گفت:به واقع این موضوع،در گام نخست نشان داد،تمامی تدابیر و تمهیدات لازم برای اجرای شایسته طرح، پیش بینی نشده بود که قطعا در صورت تامین پیش نیازهای لازم،شاهد بروز چنین نارسایی هایی نبودیم.

وی افزود:البته انصاف حکم می کند تا به عمق و گستردگی طرح نیز توجه شود،با همه این اوصاف می طلبید پیش از اجرا به کلیه ابعاد و جنبه های چنین طرح عظیمی توجه و سپس نسبت به اجرای آن اقدام می شد.

کارشناس محیط زیست عنوان کرد:به واقع یکی از دلایل اصلی در بروز چنین مشکلاتی را باید در کمبود و کاستی های زیرساختی جستجو کرد که اگر غیر از این بود و با حصول و تامین شایسته و مطلوب پیش نیازها،و ضروریات اجرایی آن،نیازی برای تعویق طرح احساس نمی شد.

خطیبی گفت:بعد از اجرایی شدن طرح نیز،برخی از صاحب نظران معتقد بودند،آنچنان که باید زیرساخت های لازم در این خصوص تامین نشده و به زعم این طیف،موضوع کنترل و نظارت بر سلامت خودروها نیازمند دقت هر چه بیشتری است که اگرچه آمار علمی متقن و دقیقی دال بر ضریب بروز خطا در تجهیزات تعبیه شده ارائه نشده،اما به هر حال در دایره گمانه زنی ها،برخی به این موضوع نیز اشاراتی داشته اند.

وی افزود:قائلان به این نظر معتقدند،در سال گذشته قریب به 530هزار خودرو بصورت دستی به دلیل عدم برخورداری از گواهی معاینه فنی اعمال قانون شده اند و این در شرایطی است که در سال جاری و بعد از نصب دوربین های نظارتی،این میزان با 30هزار دستگاه کاهش به 500هزار خودرو رسیده که برخی این کاهش را ناشی از ضعف های سخت افزاری در رصدِ خودروهای فاقد معاینه فنی قلمداد می کنند.

*تهران،توان پذیرش تردد چند میلیونی خودروها را ندارد کریم مصطفوی،کارشناس محیط زیست در گفت و گو با خبرنگار گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان،از منظر و زاویه ای دیگر،معضل آلودگی هوا و شکست طرح LEZ را تبیین و تحلیل می کند.

وی معقتد است بر اساس آمار منتشر شده از سوی مسئولان ذیربط،در حال حاضر،قریب به 4 میلیون دستگاه خودرو در تهران تردد می کنند که با اجرای طرح زوج و فرد و برخی محدودیت های ترافیکی به نوعی حرکت این حجم از خودرو در محورهای مواصلاتی و خیابان های پایتخت در طول روزهای هفته تقسیم می شود.

وی افزود:نباید از نظر دور داشت که ظرفیت و توان ترافیکی پایتخت کمتر از یک میلیون خودرو و به بیانی دقیق تر،اندکی بیش از 800هزار دستگاه می رسد که این تفاوت معنادار،موید عمق فاصله موجود میان آنچه که هست با آنچه که باید باشد،خواهد بود.

*سهم ناوگان حمل و نقل عمومی فرسوده در آلایندگی هوا فراموش نشود مصطفوی با اشاره به تقسیم بندی خودروها از حیث آلایندگی در قالب استانداردهایی همچون یورو5، یورو 4 و.

عنوان کرد:در این میان خودروهای کاربراتوری،بیشترین سهم را در آلودگی هوا دارند،اما این سئوال مطرح است که آیا عامل وضع موجود،صرفا به خودروهای شخصی خلاصه می شود ؟ کارشناس محیط زیست گفت:بدون تردید بخش قابل توجهی از ناوگان حمل و نقل عمومی نیز با فرسودگی های جدی مواجه است که این موضوع بصورت بالقوه باعث ایجاد مخاطرات زیست محیطی می شود.

وی افزود:از سوی دیگر،تردد خودروهای آلاینده در حاشیه پایتخت از دیگر معضلاتی است که نمی توان به سادگی از آن گذشت.

کارشناس محیط زیست گفت:به واقع انتقال آلایندگی ها از نقاط حاشیه ای به مرکز شهر بدیهی است و نمی توان انتظار داشت آلودگی های زیست محیطی در یک نقطه خاص متمرکز یا ساکن شود.

مصطوفی عنوان کرد:مجموعه این عوامل با قرار گرفتن در کنار یکدیگر،پروسه و روندی را ایجاد می کند که خروجی آن به آلودگی و چالش های زیست محیطی منتهی می شود.

وی در خاتمه یادآور شد:سوابق نشان می دهد،اجرای طرحLEZ در 13 کشور دنیا مدل و راهکاری موفق بوده است، اما می طلبد در پیاده سازی چنین طرح هایی،تمامی جوانب در نظر گرفته شود،زیرا صرفا با الگوبرداری و عدم توجه به دیگر ملاحظات و واقعیات موجود،حصول توفیقات موثر،امکان پذیر نخواهد بود.

منبع:باشگاه خبرنگاران
کلید واژه ها: آلودگی هوا - آلودگی هوای تهران - آلودگی - هوای تهران - نظارت - تهران - خبرنگار - زیست - کاهش - هایی - پایتخت - گزارش - تامین - سلامت - خبرنگاران - محیط زیست - شکست - معضل - محیط - مسئولان - آلاینده - اجتماعی - تبلیغات - واقعیت - افزایش - تعطیلی - وظیفه - احساس - وسایل - ایران

آخرین اخبار سرویس:
وضعیت نامناسب ورودی شهر توریستی نهاوند

استفاده از تجارب آستان مقدس حسینی در بازسازی حرم امامین عسکریین

ترافیک سنگین راه های مازندران

ورود سامانه بارشی جدید به کشور از فردا

ورود سامانه بارشی به کشور از بعدازظهر سه شنبه

حمید صفت خواننده ای با ظاهری متفاوت از زندگی خصوصیش میگوید

فارس در اسکان مسافران نوروزی در مدارس رتبه نخست کشور را کسب کرد

جابجایی 4.4میلیون نفر با ناوگان عمومی حمل و نقل جاده ای تا ششم فروردین

فارس در اسکان مسافران نوروزی در مدارس رتبه نخست کشور را کسب کرد

تاکسی هایی که روی رودخانه حرکت می کنند!+عکس

ترافیک نیمه سنگین در آزادراه کرج - قزوین/ ترافیک چالوس پرحجم است

بسته شدن جاده هراز برای دومین روز پیاپی

امامزاده اسماعیل (ع) در کانون توجه مسافران نوروزی در فسا

بسته شدن حاده هراز برای دومین روز پیاپی

ترافیک سنگین راههای مازندران/«هراز» همچنان مسدود است

الیگودرز با جاذبه های بکر در انتظار مسافران +تصاویر

اعتبار آرم های طرح ترافیک 95 تا 31 فروردین 96

ترافیک آزادراه قزوین رشت محدوده منجیل سنگین است

پذیرش بیش از1967نفر در اسکان فرهنگیان بهشهر تا روز هفتم فروردین

ورود سامانه بارشی به کشور از بعدازظهر سه شنبه

بازدید 410هزار مسافر از اماکن تاریخی وگردشگری استان

امامزاده اسماعیل (ع) در کانون توجه مسافران نوروزی در فسا

حفظ محیط زیست یکی از مهمترین ارکان رسیدن به توسعه پایدار است

پاکستان مرز با افغانستان را دیوار کشید

شهدا و جانبازان ستارگان درخشان آسمان ایثار هستند

بیش از 16 هزار مسافر نوروزی از خدمات اسکان اضطراری بهره مند شدند

13 هزار نفر از خراسان شمالی به اردوهای راهیان نور اعزام شدند

آخرین وضعیت ترافیکی جاده های کشور

کاهش 4درصدی تصادفات جاده ای منجر به فوت درکشور/ تردد بیش از حد موتورسیکلت از مشکلات گلستان

جاده ارتباطی بردخون - بوشهر مسدود است

ریزش کوه برای دومین روز پیاپی جاده هراز را بست

ریزش کوه برای دومین روز پیاپی جاده هراز را بست

خراسان جنوبی 15موزه فعال دارد که موزه فسیل و تاریخ طبیعی بیرجند از شهرت خاصی برخوردار است

محور هراز مسدود شد

قلم دوربین/ از بدرقه مسافران تا نمایش های نوروزی تئاتر شهر

آموزش فرهنگ ترافیکی شهروندان از اولویت های کاری پلیس

محور هراز مسدود شد

"دنا" قلب تپنده گردشگری کهگیلویه و بویراحمد+عکس

ریزش کوه برای دومین روز پیاپی جاده هراز را بست

هراز مجددا بسته شد

بهشت پایتخت را اینجا ببینید

بیش از دو و نیم میلیون مسافر نوروزی وارد هرمزگان شدند

پاسخگویی غرفه سوالات به زائران در آستان امامزاده موسی مبرقع(ع) به 4 زبان

اسکان 7 هزار گردشگر نوروزی در بقاع متبرکه ناحیه 2 شهرستان قم

بازدید یک میلیون نفر از خیمه های معرفت طرح آرامش بهاری اوقاف قم

بازدید معاون فرهنگی سازمان اوقاف از خیمه های معرفت آرامش بهاری در قم

بازدید مدیرکل اوقاف قم از خیمه های معرفت حرم مطهر و پنج امامزاده(ع)

اسکان افزون بر سه هزار فرهنگی در ماکو

ترافیک سنگین در سه محور شمالی کشور

عکس/ برترین تصاویر سال 2016/ 02

ترافیک درآزادراه تهران - کرج سنگین / جاده چالوس نیمه سنگین

بازدید سه هزار گردشگر نوروزی از موزه تاریخ طبیعی آذربایجان غربی

بازدید رییس سازمان نظام وظیفه عمومی ناجا از خانواده های شهیدان ایمانی و شاهنده

امدادرسانی به 377 خانوار سیل زده خوزستان/ اسکان 811 نفر در اردوگاه های اسکان موقت

آمادگی انزلی و رضوانشهر برای پذیرایی از مسافران

گردهمایی یاران دبستانی در آشتیان

بسته شدن جاده هراز

آخرین وضعیت ترافیکی راه های کشور

تماشای تاریخ شاهزادگان اِلیمایی و اشکانی در تنگ سولک+عکس

شهروندخبرنگار: تصاویری ناب از راهیان نور

کدام جاده ها امروز مسدود است؟

طغیان رودخانه مند / جاده ارتباطی بردخون به بوشهر مسدود است

کاهش 4 درصدی تصادفات جاده ای منجر به فوت در کشور

گردهمایی یاران دبستانی در آشتیان

دید و بازدیدهای نوروزی

جاذبه های دیدنی شهرستانهای استان

11 هزار مدرسه پذیرای مسافران نوروزی

حمام خان یزدبنای تاریخی منحصربه فرد

پیش بینی بارش پراکنده و افزایش دما در روزهای آینده برای آذربایجان غربی

کهکشان در کف دستان شما+عکس

آخرین وضعیت ترافیکی راه های کشور

فوری/ جاده هراز مسدود شد

ریزش کوه برای دومین روز پیاپی جاده هراز را بست

بوی عیدی در هوای بهاری تهران/فرصت اندکی برای نفس کشیدن باقی است +تصاویر

چاپ کتاب سفر بی خطر" از سوی پلیس راهور اصفهان

ترافیک پر حجم در جاده ها

کاهش 4درصدی تصادفات جاده ای منجر به فوت درکشور تردد بیش از حد موتورسیکلت از مشکلات گلستان

جاده ارتباطی بردخون - بوشهر مسدود است

راه های اصلی استان کرمان باز است

گردشگران نوروزی در موزه میراث روستایی گیلان‎

بارش های پراکنده مهمان روزهای پایانی هفته در مازندران

جلوه های شکوه آفرینش در جاذبه گردشگری کوه خامی

دستگیری شکارچی متخلف در آران و بیدگل

اردوهای جهادی نوروزی

بهشت پایتخت میزبان قدوم شهروندان

ترافیک سنگین در سه محور شمالی کشور

13 هزار نفر از خراسان شمالی به اردوهای راهیان نور اعزام شدند

هریس، سرزمینی با فرش های نفیس و مرغوب

لردگان شهر رنگ هاست

کاهش 4درصدی تصادفات جاده ای منجر به فوت درکشور/ تردد بیش از حد موتورسیکلت از مشکلات گلستان

ورود سامانه بارشی جدید از غرب و شمال غرب کشور

چالوس شهر گردشگری شمال با آبشارهای رنگارنگ + تصاویر

افتتاح سامانه دیجیتال تلویزیونی اندوهجرد

ارائه دو میلیون خدمت نوروزی سازمان جوانان هلال احمر

جاده ارتباطی بردخون - بوشهر مسدود است

ترافیک سنگین در محورهای هراز و چالوس

آمار جانباختگان حوادث جاده ای نوروز امسال کاهش یافت

ژست جالب یک خانواده تهرانی جلوی دوربین! +عکس

باران و رعدوبرق 8 استان کشور را در برمی گیرد

ورود سامانه بارشی جدید به کشور

اعتبار آرم های طرح ترافیک 95 تا 31 فروردین 96

اثر فاخری که امروزه متروکه شده است

سفری به چهارراه جنوب

13 هزار نفر از خراسان شمالی به اردوهای راهیان نور اعزام شدند

کوچک ترین روستای خورشیدی نهاوند با خانه های سنگی چند صدساله+تصاویر

ترافیک درآزادراه تهران - کرج سنگین جاده چالوس نیمه سنگین

بازدید سه هزار گردشگر نوروزی از موزه تاریخ طبیعی آذربایجان غربی

حضور گردشگران نوروزی در موزه میراث روستایی گیلان

امدادرسانی به 377 خانوار سیل زده خوزستان

فرصت بازدید از این موزه‎ها را امشب از دست ندهید

چطور می توانیم از ایـن دردسـر رهـایی پیـدا کنیم؟

قیرو کارزین رکور دار بارش باران در فارس

اسکان یک میلیون و 238 هزار نفر روز در مدارس فارس

بازدید 47 هزار و 794 گردشگر نوروزی از اماکن تاریخی و گردشگری قم

ترافیک درآزادراه تهران - کرج سنگین / جاده چالوس نیمه سنگین

ترافیک درآزادراه تهران - کرج سنگین / جاده چالوس نیمه سنگین

سردار حسین اردستانی درگذشت

ترافیک سنگین در سه محور شمالی کشور

سه محور شمالی کشور ترافیک سنگین دارند

"غار ماهی کور" لرستان تنها زیستگاه ماهی کور در جهان+ تصاویر

گذری از بهشت گمشده ایر ان زمین به سوی آبشار زیبای مرودشت

سفر و جاده

914 هزار نفر از جاذبه های گردشگری لرستان در نورز امسال بازدید کردند

بیش از 195 نفر در تصادفات نوروزی فوت کردند

اسکان بیش از134 هزار گردشگرنوروزی در مراکز اقامتی کردستان

آرامش بهاری در جوار بارگاه امامزاده صالح (ع)

بازدید سه هزار گردشگر نوروزی از موزه تاریخ طبیعی آذربایجان غربی

امدادرسانی به 377 خانوار سیل زده خوزستان

اسکان افزون بر سه هزار فرهنگی در ماکو

اعزام نخستین کاروان راهیان نور خانوادگی شهرستان هریس به مناطق عملیاتی جنوب

88 مورد بازدید نظارتی از تاسیسات گردشگری استان اردبیل انجام شد

شهر گلستان از فقر سرانه های بهداشتی و درمانی رنج می برد/ جمعیت شهر با سرانه های بهداتشی آن هیچ تناسبی ندارد

ترافیک سنگین در سه محور شمالی کشور

سفر معاون رییس جمهور به خراسان شمالی +برنامه ها

ترافیک سنگین در سه محور شمالی کشور

ترافیک سنگین در سه محور شمالی کشور

طبیعت شمال خوزستان

روند افزایش دمای هوا در استان قزوین ادامه دارد

ترافیک سنگین در سه محور شمالی کشور

راه های اصلی استان کرمان باز است

امدادرسانی به 377 خانوار سیل زده خوزستان/ اسکان 811 نفر در اردوگاه های اسکان موقت

ساعت 17/ترافیک سنگین در سه محور شمالی کشور

طبیعت بهاری قلعه رودخان + عکس

ورود سامانه بارشی به کشور

بازارهای کوثر به صورت یکسره از 8 صبح تا 9 شب فعال است

اعتبار آرم های طرح ترافیک 95 تا 31 فروردین

تماشای تاریخ شاهزادگان اِلیمایی و اشکانی در تنگ سولک بهمیی+تصویر و فیلم

سازمان هواشناسی اعلام کرد ورود سامانه بارشی به کشور از بعدازظهر سه شنبه

پیش بینی بارش پراکنده و افزایش دما در روزهای آینده برای آذربایجان غربی

چاپ 3200 قطعه تمبر تصاویر جاذبه های گردشگری در آذربایجان غربی

اجرای طرح اهتزاز پرچم های زرد و آبی در شناگاه های کشور

زیارت یک و نیم میلیون زائر نوروزی از حرم شاهچراغ(ع) در هفته نخست سال

بازدید جانشین فرماندهی ناجا از قرارگاه نوروزی امام علی(ع) استان فارس

ترافیک سنگین در سه محور شمالی کشور

باغ پرندگان بروجرد

باران و رعدوبرق 8 استان کشور را در برمی گیرد

راه های اصلی استان کرمان باز است

دوربین های طرح ترافیک معاینه فنی را هم چک می کند

قیرو کارزین رکور دار بارش باران در فارس

کاهش 6 درصدی جرایم خشن در کشور طی ایام نوروز

تشرف بیش از یک میلیون زائر به حرم شاهچراغ(ع)

پیش بینی بارش پراکنده و افزایش دما در روزهای آینده برای آذربایجان غربی

اجرای طرح اهتزاز پرچم های زرد و آبی در شناگاه های کشور

تصاویر/ ساعت زمین در نقاط مختلف جهان‎

کندوان اسکو به نخستین مقصد گردشگری «تبریز 2018» تبدیل می شود

تداوم وزش باد در سیستان و بلوچستان/احتمال جاری شدن روان آب

تداوم هوای گرم در مازندران تا سه شنبه/ وزش باد گرم شدید در ارتفاعات

رییس اداره پیش بینی و تحقیقات هواشناسی قم خبر داد وزش باد شدید در قم

ترافیک در بزرگراه های استان قزوین نیمه سنگین است

کاهش 4 درصدی فوتی های حوادث رانندگی در نوروز

سی سخت سردترین نقطه استان

بازدید افزون بر 8 هزار گردشگر از اماکن گردشگری فارس

ترافیک نیمه سنگین در آزاد راه کرج- قزوین

مسجد فرح آباد - ساری

ترافیک سنگین در محورهای هراز و کرج - چالوس

هواشناسی برای 48 ساعت آینده سمنان وزش باد شدید پیش بینی کرد

"سه گنبد" نمادی از آرامگاه سازی دوره اسلامی ایران

کردستان بهشت گردشگری ایران زمین/ از آبیدر تا عمارت وکیل الملک سنندج+تصاویر

تصاویری ناب از راهیان نور

بازدید 1800 گردشگر خارجی از اماکن تاریخی قم

در هفته نخست نوروز 30هزار مهمان نوروزی از شهرستان دالاهو دید کردند

تکمیل ظرفیت اقامتگاههای بوم گردی مازندران

اسکان بیش از 10 هزار مسافر نوروزی در مدارس مازندران

اعتبار آرم های طرح ترافیک 95 تا 31 فروردین

رییس مرکز کنترل ترافیک راهور ناجا: ترافیک نیمه سنگین در آزاد راه کرج- قزوین/ ترافیک چالوس پرحجم است

اعزام اردوی جهادی به مناطق محروم خوزستان

محوطه تاریخی حوضدار سیستان چشم انتظار گردشگران و مسافران نوروزی

بخش خبری 14/ 7 فروردین 96

عطر نرگس زارها در دومین شهر تاریخی خراسان جنوبی پیچیده است

بازدید 1800 گردشگر خارجی از اماکن تاریخی قم

ترافیک سنگین جاده های شمالی

بیش از 100 هزار نفر در مدارس استان کرمان اسکان نوروزی شدند

اخبار مشروح 13 دوشنبه 7 فروردین 96

تنگه چاهکوه قشم

هرگز اعتماد به نفس کودک خود را تخریب نکنید

کوه های نهبندان مریخی و مینیاتوری اند!

پویش نه به زباله راهی برای افزایش سلامت جامعه است

اعتبار آرم های طرح ترافیک 95 تا 31 فروردین

فعالیت 12 هزار نیروی انتظامی فارس در ایام نوروز/ رضایت تمام گردشگران خارجی از امنیت

در هفته نخست نوروز 30هزار مهمان نوروزی از شهرستان دالاهو دید کردند

پشت پرده آلودگی هوای تهران چیست؟

پشت پرده آلودگی هوای تهران چیست؟