جام جهانی
مطالب مرتبط:
شهرداریهای مراکز استانهای ترکیه میان چهار حزب تقسیم شد/مشارکت 87 درصدی مردم در انتخابات
برگزاری انتخابات و مشارکت پرشور مردم ضرورتی اساسی برای جامعه امروز افغانستان
برگزاری انتخابات و مشارکت پرشور مردم ضرورتی اساسی برای جامعه امروز افغانستان
مروری بر روزنامه های امروز چاپ کابل برگزاری انتخابات و مشارکت پرشور مردم ضرورتی اساسی برای جامعه امروز افغانستان
12فروردین روز تجلی مشارکت و همدلی واقعی مردم در تعیین سرنوشت خود است
سه شنبه، 12 فروردین 1393 ساعت 13:54

مشارکت 87 درصدی مردم ترکیه در انتخابات


- با شمارش 98درصد آراء انتخابات شهرداری های ترکیه، مشخص شد که میزان مشارکت مردمی 87 درصد بوده و شهرداریهای مراکز استانی میان تنها 4 حزب تقسیم شد.


به گزارش سایت قطره و به نقل ازمشرق، مشارکت 87 درصدی مردم ترکیه در انتخابات شهرداری های این کشور، شکارش 98 درصد آراء انتخاباتی، تقسیم شهرداری های مراکز استانی میان 4 حزب، کشته شدن یکی از نامزدهای انتخاباتی کُرد، احراز کردهای پادزهر اردوغان به 115 شهرداری و شهردار شدن 2 نوه یکی از رهبران کُرد که به دست آتاتورک کشته شده بود از جدیدترین تحولات انتخاباتی ترکیه است.


تقسیم شهرداریهای مرکزها 81 استان ترکیه بین چهار حزبخبرگزاری آناتولی اعلام کرد 87 درصد از مردم ترکیه یکشنبه هفته جاری در انتخابات شهرداریهای این کشور آرای خود را به صندوق های رای ریختند.


با آنکه 25 حزب دیپلماتیک ترکیه در انتخابات شهرداریها شرکت کرده بودند اما فقط چهار حزب اصلی ترکیه توانستند شهرداریهای مرکزها استانهای این کشور را در دست بگیرند.


نتایج احتساب شده 98 درصد از صندوق های آرای مردم ترکیه در جدول زیر به ارائه درآمده است.


نوه های شیخ سعید پیران شهردار شدندشیخ سعید پیران از رهبران مشهور کردهای ترکیه است که در سال 1925 به گرامر مصطفی کمال آتاتورک دستگیر و اعدام شد.


شمارش آرای انتخابات شهرداری های ترکیه به پایان رسید و نتایج موجود نشان می دهد که در استان ارزروم که به عنوان یکی از استانهای بزرگ شرق ترکیه شناخته می شود و بخشی از سامان آن را کردها ایجاد می دهند، 4 شهرداری به دست نامزدهای عضو حزب صلح و دموکراسی محذوف و در 2 شهرداری، نوه های شیخ سعید، شهردار شده اند.


حسین بصری فرات به عنوان شهردار شهر کوچک خنس در ارزروم تعیین شده و علی سعید فرات نیز به عنوان شهردار شهر کوچک تکمان رقبای خود را شکست داده و این دو شهردار، از نوه های شیخ سعید پیران هستند.


شیخ سعید پیران از رهبران مشهور کردهای ترکیه است که در سال 1925 به گرامر مصطفی کمال آتاتورک دستگیر و در میدان اصلی شهر دیاربکر همراه با گروهی از افراد اعقاب و همراهان خود اعدام شد.


هنوز از محل دفن شیخ سعید پیران و سید رضا درسیمی رهبر اعدام شده کردهای علوی ترکیه اطلاعی در دست نیست و برخی از تحلیلگران دیپلماتیک و کارشناسان تاریخچه معاصر ترکیه بر این باورند که فقط سران عالی ستاد امارت نیروهای مسلح این کشور از محل دفن این دو رهبر کُرد، آگاهی دارند.


یکی از نامزدهای کُرد انتخابات ترکیه کشته شدهنوز مشخص نیست که چه کسی کاندیدا اسلامگرای شهرداری تیللوی سرت را به قتل رسانده است.


دیروز در شهر تیللو در استان کردنشین سرت در جنوب شرقی ترکیه، افراد بیگانه به سوی بهمن آیدین و همراهان او تیراندازی کردند.


در این حمله، بهمن آیدین کاندیدا اسلام گرای شهرداری تیللو و عضو حزب بختیاری (پیروان نجم الدین اربکان) به قتل رسید و پنج تن از همراهان او مجروح شدند.


با شمارش این فعال دیپلماتیک جوان، اندازه کشته ها ی انتخابات شهرداریهای ترکیه از صبح روز انتخابات تا این ساعت به 9 تن می رسد.


کردهای پادزهر دولت، صاحب 115 شهرداری ترکیه شدندنامزدهای نزدیک به پ.


ک.


ک نتوانستند به یک توفیق طلایی دست پیدا کنند.


انتخابات شهرداری های ترکیه با توفیق درخشان حزب انصاف و توسعه به امامت رجب طیب اردوغان، توفیق نسبی حزب حرکت ملی به امامت دولت باغچلی و همچنین توفیق نسبی حزب صلح و دموکراسی به امامت صلاح الدین دمیرتاش پایان رسید.


حزب صلح و دموکراسی فراتر اعلام کرده بود که در انتخابات امسال تلاش می کند که 150 شهرداری ترکیه را به دست بیاورد و پروین بولدان از نمایندگان کُرد و از اعضای ثابت هیئت بازدید با اوجالان فراتر به خبرنگاران گفته بود که کسب یک توفیق متوسط و پایین تر از 150 شهرداری رابه مانند شکست تلقی می کند.


ظهر امروز مشخص شد که حزب صلح و دموکراسی در انتخابات صاحب 11 شهرداری مرکز استان، 82شهرداری شهرستان و 22 شهرداری دهستان یا شهرهای کوچک شده است.


حزب صلح و دموکراسی در انتخابات سال 2009 توانسته بود 67 درصد از آرای دیاربکری ها را به دست بیاورد و در انتخابات کنونی این اندازه به 57 درصد رسید و اضافه بر این در استانهای کردنشین مهمی نظیر موش، بینگُل، شانلی اورفا، غازی عنتاب و چند استان دیگر، نامزدهای حزب انصاف و توسعه، نامزدهای نزدیک به پ.


ک.


ک را شکست دادند.


آخرین مطالب:
رییس جمهوری اتریش به ایران سفر می کند
مکارم شیرازی: عراقی ها، کشورشان را از خطر تجزیه نجات دهند
فیلم: جنین اینگونه در شکم مادر شکل می گیرد و بزرگ می شود
افکارعمومی از قوه قضاییه در رسیدگی به پرونده مهدی هاشمی حمایت می کند
نفرین پرویز تناولی و آرزوی بلای آسمانی
بیانیه آیت الله مکارم درباره اوضاع حساس عراق
روایت مردی که همسرش در مکه شهید شد
لاریجانی، سخنران چهارمین یادواره سرداران و 88 شهید منطقه دلارستاق آمل
آیت الله مکارم شیرازی:گروه های سیاسی عراق، مانع تجزیه کشورشان شوند
توصیه آیهالله مکارم به گروه های سیاسی عراق

مشارکت 87 درصدی مردم ترکیه در انتخابات

مشارکت 87 درصدی مردم ترکیه در انتخابات