مطالب مرتبط:
جمله تاریخی امام خمینی(ره) درباره دولت بختیار + عکس
تشکیل فراکسیون نمایندگان حامی دولت
امام جمعه بندر امام: دولت به جریان منحط فرهنگی اجازه نفوذ به لایه های مدیریتی را ندهد
شهردار بندر امام خمینی: رسیدگی به مناطق محروم در اولویت امور عمرانی شهرداری بندر امام است
سران عرب برای مقابله با اندیشه تکفیری از امام خمینی (ره) الگو بگیرند
فیس بوک با کمکِ وزاری دولت هم نتوانست شبکه های اجتماعی ایران را شکست دهد
امام جمعه ایرانشهر: وحدت باید به باور اعتقادی تمام مسلمان تبدیل شود
اتمام کار کارشناسی لایحه تقسیمات کشوری/معرفی استاندار خراسان رضوی به دولت
امام جمعه آبادان بر لزوم توسعه کشاورزی این شهرستان تاکید کرد
چرا تاکید دین به پوشش مو است؟
امام جمعه اراک: پس گرفتن دعوت سازمان ملل از ایران نشان بی صداقتی آنهاست
تصویری / دولت سودان جنوبی و شورشیان این کشور توافقنامه پایان خصومت امضا کردند
امام جمعه شیراز:دریافت سود از محل سپرده های بانکی، ربا محسوب نمی شود
از روحانی و لاریجانی خواستم هاشمی را منصرف کنند / یکی از وزرای دولت یازدهم خواستار ابطال انتخابات 88 بود
پروژه سایبان سازی خیابان امام(ره) آبادان به سرعت در حال انجام است
چرا هوادار تراکتور خودکشی کرد؟!
امام جمعه موقت چابهار: حضور نداشتن ایران باعث شکست کنفرانس ژنو 2 شد
آمریکا بازیگردان اصلی صحنه ژنو دو/ نشست به دنبال براندازی دولت سوریه
امام جمعه موقت بیرجند: آمریکا در مباحث بین المللی به دنبال حفظ منافع اسراییل است
رقابت های بین المللی کشتی فرنگی جام یادگار امام(ره) مدال طلای 66 کیلو به فرنگی کار آذربایجانی رسید
لاریجانی: هنوز دولت هیچ پیشنهادی را برای نرخ بنزین به مجلس نداده است
امام جمعه موقت یاسوج: عربستان سعودی برای کشتار مردم بی گناه پول های زیادی هزینه می کند
امام جمعه زاهدان : برای برقراری وحدت در جامعه اسلامی بکوشیم
امام جمعه کوثر از روند احداث سد گیوی انتقاد کرد
دولت در سفرهای استانی فقط به یک قومیت خاص توجه نکند
امام جمعه پارس آباد: قرص های اعتیادآور جوانان را تهدید می کند
مخالفان دولت اوکراین تعدادی از ساختمان های دولتی را اشغال کردند
امام جمعه یزد گفت: کنفرانس ژنو 2 فرمایشی است
دائره المعارف امام حسین (ع) از دیدگاه اهل سنت منتشر شد
المیادین: نمایندگان دولت و مخالفان سوری برای شرکت در مذاکرات مستقیم تحت فشار قرار گرفته اند
جمعه، 4 بهمن 1392 ساعت 19:24

چرا امام خمینی(ره) بازرگان را مأمور ...


- " یکی از عوامل مهم، احترامی بود که امام خمینی به نظریات ومشاوره های یاران خود قائل بودند و به عبارتی اصل احترام به تدبیر موجب تصمیم امام خمینی برای بازشناخت ریاست بازرگان بر دولت موقت شد .


به اعلام سخن آنلاین روح الله حسینیان رییس مرکز اسناد اغتشاش اسلامی و نماینده مجلس شورای اسلامی طی یادداشتیبه امعان دلایل تعیین مهندس بازرگان برای آقایی دولت موقت از سوی امام خمینی (ره) پرداخت.


متن کامل این یادداشت را در زیر می خوانید:چرا بازرگان؟ آشکار بود که امام خمینی مواضع بازرگان را می شناختند و با آن موافق نبودند.


بازرگان در اواخر مهر در پاریس خدمت امام رسید و تلاش کرد تا به تعبیر مواضع امام را تعدیل کند.


وی در حضور امام خمینی سه انگشتش را جلو امام گذاشت و گفت: آقا! ایران سه رکن دارد: شاه، ارتش و آمریکا.


شما می گویید شاه برود، اولا کجا برود؟ شاه رفتنی نیست، به فرض برود، با آمریاک و ارتش چه می کنید؟ فکر این دو رکن را کرده اید؟ حضرت امام با تبسم فرمودند: شما بگویید شاه باید برود، با مردم هم صدا بشوید، وقتی رفت، ارتش فرزندان همین مدم اند، به دامن اغتشاش بر می گردند، آمریکا هم گورش را گم می کند.


شما غصه اینها را نخورید، شما موضع ملت را پذیرید که شاه باید برود .


امام خمینی بعد از بازدید بازرگان در یک خطابه ضمن استعاره به تدبیر گام به گام بازرگان فرمودند: گاهی بعضی از محترمین پیشنهادهایی می دهند که اصل رژیم باقی باشد ، ولی شاه برود یا باشد، اما طبق قانون بنیادی سلطان باشد و امارت نکند و بعد کم کم، یک قدم به جلو برویم .


امام خمینی این تدبیر را جزء اشتباهاتی خواندند که با همه حسن نیت که حامیان این تدبیر دادند، این تدبیر یک اشتباه محض است.


امام خمینی بار دیگر به این ملاقات استعاره کردند و فرمودند: بعضی از این آقایان که آمده بودند و می گفتند که تدبیر قدم به قدم.


.


.


گفتم آقا اگر شما این قدم را سست کنید در قدم دوم قدم های شما را می شکنند .


روزنامه کیهان بعد از بازدید بازرگان با امام خمینی از قول یکی از اقارب بازرگان نوشت: مهندس بازرگان در مذاکرات خود ضمن تاویل مسائل جنبش دسیسه ها و توطئه هایی را که به وسیله مخالفین مبارزات مردم در سطح کشور اعمال می شود و نحوه بروز وقوع آنها را به آگاهی آیت الله خمینی رسانده است .


بدیهی بود که منظور وی از مخالفین مبارزات، ارتش و آمریکا بود.


جریده لوموند در همان زمان نوشت که: گرچه رهبران جنبش های مختلف جرأت نکرده اند آیت الله خمینی را مورد اعتراض قرار دهند، ولی اطرافیان امام را به خاطر در روانی نگذاشتن ایشان از مسائل اندرونی ایران مورد بدگویی قرار داده اند، لوموند افزود: رهبران جنبش های آریایی از نقشی که ارتش ممکن است در آن اسباب بازی کند به سختی نگرانند.


ایضاً عکس العمل های احتمالی آمریکا که می خواهد از فواید سوق الجیشی خود در منطقه دفاع کند به سختی هراس دارند .


با این همه از پاریس اعلام می رسد که در این مذاکرات امام خمینی هیچ گذشت و انعطافی نسبت به موضعی که قبلا اتخاذ کرده بودند ابراز نداشته اند و با بازدید کنندگان خود بر سه موضوع ابرام کرده اند: 1-باید از این فرصت پیش آمده برای تغییرات بنیادی و بنیادی استعمال کرد؛ 2- دولت انتقالی به مصلحت اغتشاش نیست؛ 3-از عکس العمل آمریکا نباید ترسان و آشفته بود.


البته مهندس بازرگان آن قدر عاقل بود که اقلاً در آن زمان در برابر امام خمینی موضع گیری نکند.


یکی از اقارب بازرگان در پاریس در تماس تلفنی با اطلاعات گفت: مهندس مهدی بازرگان و دکتر میناچی در دو روز گذشته مذاکرات مفصلیث با حضرت آیت الله العظمی خمینی داشته اند.


در این مذاکرات رهبر نهضت استخلاص پس از استماع نظریات رهبر شیعیان جهان آمادگی نهضت استخلاص را برای امتداد مبارزات دیپلماتیک در کنار روحانیت پیشرو به امامت آیت الله خمینی اعلام کرد .


وی افزود: که بازرگان و میناچی برای ابداع یک استراتژی تازه و همبسته در مبارزات، مدت یک هفته در پاریس خواهند بود .


امام خمینی نیز پذیرفتن نظرشان توسط بازرگان را اذعان کردند و در پاسخ به گزارشگر رویتر که پرسید: بازدید مهندس بازرگان و کریم سنجابی با شما چگونه بوده است؟ فرمود: بارها گفته ام که ملت ایران خواهان برچیده شدن رژیم امپراطوری و سقوط دودمان منحوس و خائن پهلوی و برقراری امارت اسلامی است.


هر کس ایدون آمده، من این موضوع را با او مطرح کرده ام.


این دو آقا هم آمدند و من مطرح کردم، آنان پذیرفتند و رفتند.


هر کس برخلاف خواسته ملت مسئله ای را عنوان کند، خائن به ملت و اقلیم است .


جمله اما گرچه استعاره به افتراق نظر در مورد اهداف استراتژیک سقوط رژیم و برقراری امارت اسلامی در ضمن ارعاب مخالفین این اهداف است؛ ولی اثبات می کند که بازرگان و سنجابی نظرات ایشان را تصویب اند.


بر همین اساس نهضت استخلاص در 14 آبان با صدور اطلاعیه ای اعلام کرد: اکثریت قاطع ملت ایران، شاه و رژیم او را نمی خواهد و خواستار امارت اسلامی است.


و اکثریت قاطع ملت ایران آیت الله العظمی خمینی را به امامت خود برگزیده است .


مهندس بازرگان قبل از نیز هنگام بازداشت (1357/6/18 تا 1357/6/26) در مصاحبه ای که ساواک با وی انجام داده بر اختلافات خود با آیت الله خمینی تصریح می کند و می گوید: در حال حاضر امامت فعالیت ها از دست ما گردانندگان سابق خارج شده و جوانان هستند که با ایقان به مبارزه و جهاد که بیشتر از اذهان خمینی مکاشفه می گیرند، کارها را در دست دارند .


وی در مورد امارت پیشنهادی امام خمینی می گوید: به نظرات خمینی از نظر امارت اسلامی ایراداتی داشته و گفته ام از نظر مذهب تا به حال راجع به امارت از جانب روحانیون مطلبی عنوان نشده و از نظر قدیمی تا به حال مطرح نبوده است.


اگر چنین مسئله ای را عنوان می کند [سقوط رژیم] در صورت تحقق چه چیز جانشین حکوکمت خواهد کرد؟ از طرفی اعتقاد دارم که روحانیون نمی توانند امارت را دائره کنند .


علاوه بر افتراق ماهوی که بین نظریات استراتژیک امام خمینی و مهندس بازرگان بوده است، بازرگان به دلیل ماهیت ضد کمونیستی، نسبت به آمریکاییان حساسیتی نداشت و این یکی از اختلافات ماهوی امام خمینی و بازرگان بود.


امام خمینی در پاسخ به آقای محتشمی در مورد نهضت استخلاص به این اختلافات استعاره می کنند و می نویسند: دوسیه این نهضت و همینطور عملکرد آن در دولت موقت اغتشاش شهادت می دهند که نهضت به اصطلاح استخلاص طرفدار جدی ارتباط کشور ایران به آمریکاست و در این باره از هیچ کوششی فروگذار نکرده است و حمل به صبحت - اگر داشته باشد- آن است که شاید آمریکای جهانخوار را- که هر چه بدختی ملت مظلم ایران و سایر ملت های تحت سلطه او دارند از ستمکاری اوست- بهتر از شوروی ملحد می دانند و این از اشتباهات آنها است .


حال سوال این است که امام خمینی با همه شناختی که از بازرگان داشتند، چرا وی را مامور ایجاد دولت موقت کردند؟یکی از عوامل مهم، احترامی بود که امام خمینی به نظریات ومشاوره های یاران خود قائل بودند و به عبارتی اصل احترام به تدبیر موجب تصمیم امام خمینی شد.


حاج احمدآقا آقازاده امام خمینی معتقدند که دوستان امام، آقای مهندس بازرگان برای نخست وزیری موقت تعیین و اعلام کردند.


امام پادزهر بودند، اما به واسطه احترام به نظر دوستان قبول کردند .


امام خمینی خود در نامه معروفی که در 1368/1/6 به آقای منتظری نوشتند تصریح کردند که والله قسم، من با نخست وزیری بازرگان پادزهر بودم، ولی.


.


.


نظر دوستان را پذیرفتم .


امام خمینی با همه قاطعیت، رای اکثریت مشاورین را پیوسته مورد احترام قرار می دادند، چنان که در انتخابات قائم مقامی آقای منتظری هم با اینکه پادزهر بودند به دلیل نظر اکثریت خبرگان آن را پذیرفتند.


همان طوری که با آقایی جمهوری بنی صدر نیز پادزهر بودند، ولی به احترام رای اکثریت مردم آقایی وی را تنفیذ کردند.


شاید تصریح امام خمینی در حکم انتصاب بازرگان مبنی بر بنابر اعلام شورای اغتشاش و ابرام بر آن در خطابه معارفه که شورای اغتشاش ما پیشنهادشان این بوده است که ایشان رییس دولت باشند همه استعاره ای به این موضوع باشد که امام خمینی شخصاً نظر مثبتی بر نخست وزیری بازرگان نداشته اند.


با این حال امام خمینی خود را مبرای از تکلیف این اشتباه نمی دانستند.


ایشان در خطابه 1354/5/29 به تاویل این اشتباه پرداختند و علت آن را نداشتن تجربهم دانستند که علت بنیادی آن بود که ما دو دسته بودیمک یک دسته مان از آموزشگاه آمده بودیم و یک دسته مان از خارج آمده بودیم.


نه ما (مدرسه ای ها) آزمایش انقلابی داشتیم و نه آنها (خارج نشین ها) روح انقلابی را به این جهت دولت موقت را قرار دادیم و خطا کردیم.


از اول باید یک دولتی که قاطع باشد و جوان باشد تا بتواند اقلیم را دائره کند تعیین می کردیم.


امام خمینی در عین حال به استیصال و عدم دوستی نیروهای اغتشاش نیز در این انتخاب استعاره کردند و فرمودند: منتها آن وقت ما نداشتیم فردی را که بتوانیم، آشنا نبودیم تا بتوانیم تعیین کنیم.


تعیین کردیم و خطا شد .


امام خمینی در این خطابه مسئولیت این اشتباه را پذیرفتند و فرمودند: ما یا مقصریم یا قاصر و در هر دو جهت آن در آستانه ملت جواب باید بدهیم .


با این تجزیه ها باید پرسید دلیل تعیین پیشنهاددهندگان خصوصا آموزگار مطهری و دکتر بهشتی چه بود؟در آن زمان بسیاری بر این ایقان بودند که تکلیف های اجرایی باید در دست شخصیت های غیرروحانی قرار بگیرد، حتی خود حضرت امام نیز بر این ایقان پافشاری می کردند.


ثانیاً تکلیف خطیر آغازین دولت اسلامی باید به کسی واگذار می گردید که از پرونده و آزمایش مدیریتی حکومتی برخوردار باشد.


از آنجا که انقلابیون اساسی همیشه از مناصب حکومتی به دور بوده اند از هیچ آزمایش مدیریتی برخوردار نیستند؛ اما بازرگان بعد از اعاده از فرنگ، تدریس در دانشکده فنی را آغاز کرد، بعد از چندی با جمعی از دوستانش یک شرکت ساختمانی به نام اما را احداث کرد، بعد از آن رییس دانشکده فنی شد و در دولت مصدق به عنوان عضو هیئت خلع ید درآمد و سپس به مدت 9 ماه به عنوان رییس هیئت مدیره رشکت نفت ملی تعیین گردید، چندی بعد مدیریت اداره لوله کشی آب تهران را پذیرفت و مدتی نیز در شرکت سیمان درود پرکاری می کرد.


اضافه مهندس بازرگان رهبر نهضت استخلاص به عنوان یک حزب دیپلماتیک بود و پرونده فعالیت های دیپلماتیک و فرهنگی ارزانی داشت.


به همین جهت یاران امام خمینی باورمند بودند که مهندس بازرگان اضافه بر تدین صاحب آزمایش هم می باشد.


عده ای نیز باورمند هستند باید آلبوم ای روی کار می آمد که مخالفین و برونی ها خیلی زودرنجی نشان ندهند .


آیا این موضوع مورد توجه بعضی از یاران امام بوده است یا نه آنقدر روشن نیست، ولی یکی از مزایا دولت بازرگان با همه ناکارآمدی ها، کم شدن زودرنجی آمریکاییان نسبت به اغتشاش اسلامی بود، با این همه نمی توان گفت اگر یک دولت انقلابی روی کار می آمد، از دست آمریکا در آن جایگاه کاری ساخته بود یا نه؟ آزمایش نشان داده است که آمریکا در سخت ترین اسباب تحقیر آمیز گروگانگیری، در حالی که ایران انقلابی با آشفتگی داخلی و جنگ برونی روبه رو بود کاری نتوانست انجام دهد!

آخرین مطالب:
حفاظت ازروحانی با شیوه هالیوودی!
وصیت حاج منصورارضی به هیاتی ها
راه اندازی واحد تولید دی اکسید اورانیوم غنی شده
روایت حفظ جزیره مجنون با خون 200 رزمنده انصارالحسین(ع)
اژه ای معاون اول قوه قضاییه شد
ناگفته هایی از روابط ایران و «آژانس»
ضرورت همگانی شدن موضوع نوسازی بافت های فرسوده
دیدار سازنده «عبدالله» با «اشرف غنی»
اولین استارت آپ ویکند ویژه بانوان در تهران
رییس سازمان جمعیت جوانان هلال احمر: ارسال اولین محموله کمک های دارویی و غذایی ایران به غزه ظرف 2 روز آینده

چرا امام خمینی(ره) بازرگان را مأمور ...

چرا امام خمینی(ره) بازرگان را مأمور ...