مطالب مرتبط:
جذب سرمایه گذاران ابزار مهم توسعه سیستان و بلوچستان
تغییر مسیر سرمایه گذاران از دوبی به ایران
چراغ سبز روحانی برای سرمایه گذاران خارجی
سرمایه گذاران درنگ نکنند
روحانی در داووس برای جلب سرمایه گذاری در پروژه های نفت و گاز ایران تلاش می کند
تأمین سرمایه های بورس چگونه جان می گیرند؟
دلایل گرانی تخم مرغ/قیمت فعلی هر کیلو 4300 تومان
زمینه ها برای سرمایه گذاری در همه بخش های اقتصادی در ایران مساعد است
روحانی در دیدار پروفسور شوآب: زمینه برای سرمایه گذاری در ایران مساعد است
دلایل ایران برای نپذیرفتن بیانیه ژنو 1
روحانی: زمینه ها برای سرمایه گذاری در اقتصاد ایران مساعد است
لاریجانی: جذب سرمایه گذاری بخش خصوصی بسیار حائز اهمیت است
زمینه ها برای سرمایه گذاری در همه بخش های اقتصادی در ایران مساعد است
گزارش فارس از تحولات بازار سرمایه در هفته ای که گذشت تأکید دولتی ها بر حمایت از بورس/ پیش بینی ورود نقدینگی های جدید به بازار
زمینه ها برای سرمایه گذاری در همه بخش های اقتصادی در ایران مساعد است
منطقه آزاد انزلی از بهترین نقاط برای سرمایه گذاری است
سرمایه‎گذاری بیش از 140 هزار میلیارد ریالی تا پایان برنامه پنجم
زمینه ها برای سرمایه گذاری در همه بخش های اقتصادی در ایران مساعد است
لاریجانی:جذب سرمایه گذاری بخش خصوصی بسیار حائز اهمیت است
زمینه برای سرمایه گذاری در بخش های اقتصادی در ایران مساعد است
صاحبان سرمایه در ایلام علاقه ای به حضور در بخش تولید نشان نمی دهند
هزینه در کانون فرهنگی هنری مساجد، سرمایه گذاری است
زمینه برای سرمایه گذاری در بخش های اقتصادی ایران مساعد است
دماوند قابلیت های گردشگری برای جذب سرمایه گذار را دارد
برنامه های کامرون برای جلب سرمایه مسلمانان در سراسر دنیا / لندن پایتخت اقتصاد اسلامی می شود؟
پنجشنبه، 3 بهمن 1392 ساعت 12:18

دلایل تمایل سرمایه گذاران به دلالی!


معاون توسعه تجارت خارجی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان از صادرات 16 درصدی زنجان به کشور چین خبر داد و گفت: این میزان صادرات 34 میلیون دلار است که سنگ آهن، - اقتصاد ایران آنلاین-مهدی دهقان: هر شهروندی که تیتر خبر 16 درصد صادرات زنجان به کشور چین را مشاهده کند، خوشحال می شود اما واقعیت این خبر زیبا، تلخ است چرا که 16 درصد صادرات زنجان مربوط به خام فروشی مواد معدنی است و محصولات کشاورزی و صنایع دستی این استان سهم بسیار اندکی در بازار داخلی و خارجی دارند.


علی مصیبی معاون توسعه تجارت خارجی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان از صادرات 16 درصدی زنجان به کشور چین خبر داد و گفت: این میزان صادرات 34 میلیون دلار است که سنگ آهن، کنسانتره سرب و مس عمده مواد صادراتی استان بوده است.


این در حالی است که میزان واردات ماشین آلات و منسوجات همین استان از کشور چین در سال جاری 28 میلیون دلار بوده است.


تفاوت این صادرات و واردات بین چین و استان زنجان در این است که ایران بدون اینکه تولید خود را تقویت کند و به دنبال اشتغالزایی باشد، اقدام به واردات ماشین آلات و کالای مورد نیاز خود می کند و از سوی دیگر خام و ارزان فروشی را در صادرات در دستور کار دارد، اما نوع صادرات کشور چین ماشین آلات و محصولات تولیدی است که این نوع صادرات به معنای تقویت صنعت داخل است، موردی که مسئولان و مدیران استان های مختلف ایران از آن غافل هستند.


اکنون بیش از 21 نوع مواد معدنی در زنجان کشف و استخراج می شود و همچنین درصد قابل توجهی از مس و روی کشور در زنجان تولید می شود اما درآمد حاصل این مواد معدنی با ارزش بسیار اندک است به دلیل اینکه صنایع تبدیلی و فرآوری در ایران رشد نداشته است.


عمده صادرات زنجان مواد معدنی است نماینده زنجان و طارم در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه عمده صادرات زنجان مواد معدنی این استان است، گفت: زنجان استانی غنی از مواد معدنی گوناگون است، به نوعی می توان گفت این استان بهشت مواد معدنی است.


محمد اسماعیلی ادامه داد: چند سال است که روی، خاک، شمش، مس و دیگر مواد معدنی با ارزش این استان به سایر استان ها و کشورهای جهان صادر می شود.


وی افزود: در بحث صنایع تبدیلی و فرآوری مواد معدنی خام و همچنین محصولات کشاورزی اقدامی صورت نگرفته است و سرمایه گذاری خوبی در این بخش ها انجام نشده است، در صورتی که می توان از ظرفیت بخش خصوصی به بهترین نحو برای فعال کردن صنایع تبدیلی در استان استفاده کرد.


نماینده زنجان و طارم در مجلس تصریح کرد: در گذشته صادرات روی، شن و خاک زنجان رونق داشت، این روزها شمش و روی بیشتر صادر می شود، البته بخشی از این مواد معدنی مصرف داخلی است اما عمده آن صادر می شود.


اسماعیلی با اشاره به اینکه زنجان دارای مواد معدنی بسیار با ارزشی است که صادرات سنگ های مختلف از جمله گرانیت و تراورتن در استان فعال است، اضافه کرد: صادرات محصولات کشاورزی نیز در استان داریم اما بسیار کم است.


تمایل سرمایه گذاران به دلالی وی با اظهار تاسف از اینکه به جای سرمایه گذاری و تشویق بخش خصوصی برای سرمایه گذاری، شاهد تمایل سرمایه گذاران به دلالی و واسطه گری هستیم، افزود: این موضوع در بخش های مختلف از جمله کشاورزی و صنعت زنجان به وضوح مشهود است.


نماینده زنجان و طارم در مجلس تصریح کرد: متاسفانه سرمایه گذاران سرمایه و پول خود را در راستای دلالی با سودهای کلانش به کار گرفته اند بنابراین با چنین سیاست غلط و اشتباهی شاهد هستیم که به شکل صحیح در بخش تولید سرمایه گذاری صورت نمی گیرد.


اگر این شرایط به همین منوال ادامه پیدا کند مشکلات به قوت خود باقی خواهند ماند و صنعت و کشاورزی استان رشد نخواهد کرد.


مشکلات با شعار دادن حل نمی شود اسماعیلی افزود: دولت باید توجه ویژه ای برای حمایت از تولید داشته باشد و پول ها و سرمایه های سرگردان را به سمت تولید هدایت کند، در این راستا مجلس و دولت باید پای کار بیایند چرا که مشکلات با شعار دادن حل نمی شود.


وی تصریح کرد: برای رفع مشکلات همه ارگان ها و مسئولان استانی و کشوری باید پای کار بیایند و راهکار مناسبی برای خروج از وضعیت ارائه کنند.


نماینده زنجان و طارم در مجلس ادامه داد: این استان دارای ظرفیت و استعدادهای بسیار زیادی است فقط باید با برنامه ریزی صحیح و دقیق از آن به بهترین نحو استفاده کنیم تا مشکل بیکاری، گرانی و تورم در سطح جامعه حل شود.


وی افزود: در این زمینه تاکنون کم کاری هایی صورت گرفته که انتظارها این است دولت روحانی این ضعف و کاستی ها را تا حد قابل قبولی جبران کند.


نماینده زنجان و طارم در مجلس با اشاره به اینکه استان زنجان از همه لحاظ غنی و ثروتمند است، اضافه کرد: تنها کاری که مسئولان این استان باید انجام دهند استفاده بهینه از این سرمایه و نعمت هاست.


لزوم استفاده از ظرفیت بخش خصوصی رییس اتاق بازرگانی استان زنجان با اشاره به اینکه رونق اقتصادی استان زنجان در گرو استفاده از ظرفیت بخش خصوصی و سرمایه گذاران علاقه مند است، گفت: دولت با سیاست های تشویقی می تواند زمینه و بستر را برای حضور بخش خصوصی فراهم کند تا رونق اقتصادی استان حاصل شود.


غلامحسین جمیلی افزود: زنجان از لحاظ مواد معدنی و کشاورزی استانی بسیار مستعد است نباید اجازه دهیم که نبود صنایع تبدیلی سبب ارزان فروشی شود یا شیوه سنتی کشاورزی باعث افزایش هزینه ها و کاهش تولید در استان شود.


وی با تاکید بر اینکه دولت باید از بخش صنعت و کشاورزی حمایت کند، ادامه داد: حمایت دولت فقط در نظر گرفتن اعتبار و بودجه نیست بلکه این حمایت با اتخاذ سیاست های صحیح و دقیق می تواند همراه باشد.


رییس اتاق بازرگانی استان زنجان گفت: در این راه از ظرفیت سرمایه گذاران خارجی نیز می توانیم استفاده کنیم، اکنون بیشتر مواد معدنی این استان به خارج از ایران صادر می شود، می توان از همین فرصت استفاده کرد و سرمایه گذاران خارجی را برای سرمایه گذاری در این استان راغب کرد.


جمیلی تصریح کرد: با حضور سرمایه گذاران خارجی اشتغال زایی و سطح صنعت استان ارتقا پیدا خواهد کرد و از سوی دیگر رونق اقتصادی زنجان حاصل خواهد شد.


رییس اتاق بازرگانی زنجان ادامه داد: به طور کلی باید گفت که نباید استخراج مواد معدنی و فروش خام این ثروت در دستور کار باشد، انتظارها بر این است که سیاست های تشویقی برای سرمایه گذاران علاقه مند تدوین شود.


نسخه ای که باید پیچیده شود.


خام فروشی مواد معدنی، بی توجهی به تشویق بخش خصوصی و سرمایه گذاران و همچنین بی برنامگی برای توسعه تولید داخلی، مشکل مشترک استان های مستعد از لحاظ معدنی و کشاورزی است و زنجان فقط یکی از این استان ها است.


دولت و مسئولان کشوری باید نسخه ای اساسی و ریشه ای برای حل این موضوع بپیچند تا این سرمایه ها و ثروت های ملی اینگونه اتلاف نشود تا سرمایه گذاران و بخش خصوصی به جای سرمایه گذاری به دلالی و کارهای کاذب و بی اهمیت روی نیاورند.


روحانی در سفرهای استانی که دارد به این مهم باید توجه ویژه ای داشته باشد تا شاهد استقلال کشور و صادرات محور بودن محصولات باشیم.


آخرین مطالب:
در جلسه کمیته آب کرمان طرح 5 ساله صرفه جویی آب در کرمان بررسی شد
آیا لپ تاپ 14 اینچی HP، قاتل Chromebook مایکروسافت شد؟
چراغ سبز IBM به لنووا برای فروش سرورهای X86
چگونه برند ها به پوشاک ایرانی می چسبند؟
سماق؛ طلای سرخ ارسباران با خواص درمانگر ارزشمند
اجرای طرح کشت نشاء ذرت در مزارع استان البرز
وعده ی جدید مایکروسافت و اینتل برای؛ تولید ارزان ترین تبلت های ویندوزی با کیفیت بازار
دستیاری عمومی برای خرید در فروشگاه های بزرگ
مینی خودروی پژو برای فرار از ترافیک +عکس
بدهی 630 میلیارد تومانی شرکت های هواپیمایی به شرکت فرودگاه ها

دلایل تمایل سرمایه گذاران به دلالی!

دلایل تمایل سرمایه گذاران به دلالی!