مطالب مرتبط:
غنی سازی 20درصد مرهون شهریاری است
غنی سازی 20درصد مرهون شهریاری است
صالحی: غنی سازی 20درصد در ایران مرهون شهریاری است
می توانستیم توافق نامه ژنو را قوی تر تهیه کنیم/ از حق غنی سازی خود در گام های بعدی مذاکرات کوتاه نمی آییم
عدول از آب سنگین مثل عدول از غنی سازی است
صالحی:ازابتدا بنایی بر غنی سازی 20 درصد نداشتیم
صالحی:باید از بگومگو​های بچگانه پرهیزکنیم/ ازابتدا بنایی بر غنی سازی 20 درصد نداشتیم
صالحی:باید از بگومگو​های بچگانه پرهیزکنیم/ ازابتدا بنایی بر غنی سازی 20 درصد نداشتیم
صالحی:باید از بگومگو​های بچگانه پرهیزکنیم/ ازابتدا بنایی بر غنی سازی 20 درصد نداشتیم
ایران چه مقدار اورانیوم غنی شده دارد؟
صالحی: هم اکنون 19 هزار سانتریفیوژ و 7 تن اورانیوم غنی شده داریم
صالحی: هم اکنون 19 هزار سانتریفیوژ و 7 تن اورانیوم غنی شده داریم
19 هزار سانتریفیوژ و 7 تن اورانیوم غنی شده داریم
"خصوصی سازی" در دولت تدبیر و امید واقعی می شود
لیلاز: تورم 50 درصدی سال 74 مرهون فداکاری هاشمی بود
شهید شهریاری همچنان به شاگردپروری خود ادامه می دهد
سعید کریمی نژاد سومین سالگرد شهادت شهید مجید شهریاری
تصاویر: سالگرد شهادت شهید شهریاری
طرح تازه شهرک سازی رژیم صهیونیستی فلسطینیان ساکن نقب را با آیندهای مبهم روبرو کرده است
شنبه، 9 آذر 1392 ساعت 21:34

غنی سازی 20درصد مرهون شهریاری است


ما می خواهیم رآکتور آب سنگین داشته باشیم ولی آنها می خواهند ما را ازحقمان محروم کنند؛ در حالی که مقام معظم رهبری فرمودند ه - یچ کدام از حقوق حقه که NPT برای کشورها در نظر گرفته است، نباید از ما گرفته شود.


به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگزاری فارس، علی اکبر صالحی رییس سازمان انرژی اتمی در مراسم سالگرد شهادت شهید مجید شهریاری در دانشگاه شهید بهشتی با اشاره به خصوصیات اخلاقی این شهید گفت: شهریاری به حق شهریار شهدای علم و دانش است و من توفیق داشتم در سال 69 که وی به عنوان دانشجوی رشته هسته ای مقطع ارشد در دانشگاه صنعتی شریف تحصیل می کرد، در خدمت وی باشم.


 وی افزود: شهریاری جهاد فی سبیل الله را درک کرده بود و من حتی در از دست دادن عزیزان به اندازه شهادت وی متاثر نشدم.


 صالحی ادامه داد: یکی از عوامل تأثر در شهادت شهریاری فراغ یار بود و دیگری اینکه می دانستیم چه گوهری را از دست داده ایم.


به طوری که پس از شهادت وی مقام معظم رهبری جویای اطلاعات در مورد شهریاری شدند که من گفتم اگر به شهریاری در تخصصش نمره صد بدهیم به بهترین شخص در علم هسته ای کشور می توان نمره 50 داد.


 وی اضافه کرد: در بخشی از موضوع غنی سازی 20درصد کسی را برای محاسبات بحرانیت نداشتیم و شهریاری تنها مرجع بود که خودش نیز تایید کننده بود.


 رییس سازمان انرژی اتمی گفت: دانش، معرفت و حکمرانی خوب از عناصر قدرت یک ملت است و شهریاری در این عناصر قدرت سهیم بود.


 وی در ادامه با تشریح پرونده هسته ای ایران در 11 سال گذشته گفت: حدود 11 سال از پرونده هسته ای ایران می گذرد که در این مدت دشمن ابهاماتی را ایجاد کرده است.


 صالحی افزود: دشمن می گوید چرا جمهوری اسلامی ایران که نفت و گاز دارد، به دنبال انرژی هسته ای است و افکار عمومی را با توجه به ابزار قدرتمند رسانه های جهانی منحرف می کند.


 وی عنوان کرد: این حرف آنان یک دروغ بزرگ است زیرا برای کشورهایی مثل ایران که افتخار تمدن سازی دارند، واجب است که در تولید انرژی به گونه ای برنامه ریزی کنند تا انرژی مطمئن تا ابد در اختیار ملت باشد.


 صالحی خاطرنشان کرد: با یک ارزیابی متوجه می شویم که انرژی هسته ای بر اساس قیمت سوخت فسیلی به صرفه تر است یعنی وجود نیروگاه هسته ای مانند بوشهر سالانه 7 تا 8 میلیون بشکه نفت را صرفه جویی می کند.


 وی افزود: قیمت سوخت فسیلی نیروگاه های ما تقریبا صفر است، روزانه یک میلیون و 800 هزار بشکه نفت و 500 میلیون متر مکعب گاز مصرف می کنیم.


یعنی حدود 4 میلیون بشکه سوخت فسیلی معادل 400 میلیون دلار اعتبار در روز برای تولید انرژی مصرف می شود.


 وی ادامه داد: هر نیروگاه هزار مگاواتی در سال مانع انتشار قریب به 7 میلیون تن گاز آلاینده در هوا می شود.


 رییس سازمان انرژی اتمی با اشاره به ابهامات دیگری که دشمنان در رابطه با انرژی هسته ای کشور مطرح کرده اند، عنوان کرد: دشمن می گوید چرا ایران مانند یک بچه لجوج لجاجت می کند؛ در صورتی که طرح این مسئله ابهام شیطنت آمیزی است که با شیوه های عالمانه بیان می شود.


 صالحی اضافه کرد: برای نخستین بار در سال 2003 آمادگی خودمان را اعلام کردیم تا بنا برخواسته آنها شفاف سازی کنیم و اجازه دهیم حتی فراتر از تعهدات بازرسی کنند، پروتکل 6 ماهه را امضا کردیم و قریب به دوسال و نیم از اجرای آن می گذشت که حتی دو بار از تاسیسات نظامی ما در پارچین بازدید کردند ولی پس از دو سال و نیم وفای به عهد نکردند، همه چیز را متوقف کرده بودیم که پس از نقض عهد دشمن فعالیت ها را آغاز کردیم.


 صالحی یادآور شد: در سال 88 و 89 بیانیه تهران، ترکیه و برزیل صادر شد.


ما اگر به دنبال تولید غنی سازی 20 درصد بودیم، به آژانس نامه نمی فرستادیم که به ما سوخت رآکتور دهند؛ درحالی که گفتند 20 درصد را با شرط و شروط تامین می کنند و شرط و شروط آنها حاکمیت کشور را زیر سؤال می برد.


 وی خاطرنشان کرد: از ما خواستند اورانیوم غنی شده 5 درصد خودمان را به خارج منتقل کنیم که این خواسته آنها را نیز قبول کردیم ولی به دلیل اعتماد به دشمن به صورت 400 کیلویی منتقل شد.


 رییس سازمان انرژی اتمی گفت: بیانیه تهران نیز بر اساس درخواست اوباما بود و حتی باور نمی کردند آن را امضا کنیم و وقتی امضا شد دوباره خلف وعده کردند و چند روز بعد قطعنامه تحریم را در سازمان ملل به رای گذاشتند.


بنابراین ما لجاجت نکردیم.


 صالحی عنوان کرد: در سال 88 تعداد سانتریفیوژ کشور 5 هزار بود و 1500 کیلو اورانیوم غنی شده داشتیم، سایت فردو وغنی سازی 20 درصد را نیز نداشتیم و صفحات سوخت هم ساخته نشده بود ولی امروز 19 هزار سانتریفیوژ داریم.


بیش از 7 تن اورانیوم 5 درصد و در حال تولید 15 نوع رادیو دارو هستیم.


 صالحی ادامه داد: در مذاکرات اخیر حضور مردم در انتخابات بسیار موثر بود و فهمیدند با این ملت نمی توان از طریق فشار برخورد کرد.


 وی افزود: ما انقلاب اسلامی هستیم که ادعا داریم در بستر اخلاق حرکت می کنیم بنابراین بداخلاقی نمی کنیم و اینکه کسی بخواهد دیگری را بدنام کند درست نیست.


 وی افزود: مبنای گفتمان ما و مسئولانمان باید حقیقت و انصاف و بدور از غلو باشد باید انسجام داخلی و ید واحده داشته باشیم.


 صالحی اضافه کرد: خداوند در قرآن آورده است که اگر دشمن از در صلح برآمد ما نیز از در صلح درآییم ولی چشمانمان باز و هوشیاری تمام داشته باشیم.


 وی با اشاره به ابهامات موجود در مذاکرات ژنو گفت: یکسری از افراد تلقین می کنند که ما همه چیز را دادیم و چیزی نگرفته ایم ولی اینگونه نیست.


 وی ادامه داد: البته ما می توانستیم در شرایط بهتری باشیم و تفاهم نامه را قوی تر تنظیم کنیم اما دلایلش را در روزی مطرح می کنم که اقتضاء شرایط به گونه ای باشد که بتوانیم این مسائل را باز کنیم.


 صالحی افزود: ملت ایران با دشمن اتمام حجت کرده است و اگر آنها خلف وعده کنند ملت می دانند که نظام، مقام معظم رهبری و دولت آنچه در توان داشت انجام داد ولی دشمن تمامیت خواه است.


 صالحی عنوان کرد: ما اساس تولید غنی سازی 20 درصد را نداشتیم ولی به ما سوخت ندادند و تولید کردیم، برای یک رآکتور نیاز داشتیم که به همان اندازه تولید کردیم.


 وی افزود: در مورد رآکتور اراک نیز به خودم و مسئولان تذکر می دهم که در این تفاهم نامه مشکلی با رآکتور اراک نداریم ولی برخی تحلیلگران آمریکایی از توقف رآکتور اراک گفته اند.


 وی اضافه کرد: آنها می گویند رآکتور اراک منشا تولید پلوتونیوم است که برای ساخت سلاح هسته ای به کار می رود ولی این مسئله استدلال درستی نیست زیرا پلوتونیومی برای تسلیحات به کار می رود که همراه با سموم نباشد و در رآکتور اراک پلوتونیوم موثر در ساخت سلاح تولید نمی شود.


 رییس سازمان انرژی اتمی گفت: می گویند ممکن است سوختی بگذاریم که قبل از ایجاد سموم پلوتونیوم موثر تولید کنیم در حالی که دوربین های آژانس به طور 24 ساعته در نیروگاه ها فعال هستند.


 وی افزود: می خواهند رأکتور اراک متوقف شود زیرا قصد دارند هرگز پرونده ایران به حالت عادی بازنگردد در حالی که گفته اند پس از تفاهم نامه اول و دوم حالت عادی برای ایران در نظر گرفته می شود.


 صالحی گفت: ما می خواهیم رآکتور آب سنگین داشته باشیم ولی آنها می خواهند ما را ازحقمان محروم کنند در حالی که مقام معظم رهبری فرمودند هیچ کدام از حقوق حقه که NPT برای کشورها در نظر گرفته است، نباید از ما گرفته شود.


 وی ادامه داد: NPT به صراحت آورده است که کشورهای عضو می توانند از حقوق حقه استفاده کنند که یکی از آنها نیز تولید انرژی صلح آمیز است.


بنابراین نگویند حق غنی سازی را با شروط می پذیریم.


این حق غنی سازی نیست.


 وی ادامه داد: مجلس به ما تکلیف کرده است که تا 20 هزار مگاوات نیروگاه هسته ای داشته باشیم.


با روس ها در حال مذاکره هستیم و امیدواریم سال آینده شاهد کلنگ زنی دومین نیروگاه هسته ای و آب شیرین کن در بوشهر باشیم.


 وی گفت: دشمن نگوید می توانیم غنی سازی کنید ولی مثلا تنها یک گرم در روز، این حق نیست.


 

آخرین مطالب:
رییس جمهور «نشان ملی فرهنگ» را به استاد سلیم مؤذن زاده اردبیلی اعطاء کرد
ایجاد آرامش و امید یکسال بعد از شروع دولت
ظریف: کنیا دروازه ورود به قاره آفریقا است
مجلس به ساختار شکنی ها واکنش نشان می دهد - انتصاب عوامل فتنه 88 دلیلی برای استیضاح بود
سیستم قانونی کشور به روز می شود
دست نوشته رهبر انقلاب برای شهید باغبانی+عکس
دستور کار صحن علنی مجلس در هفته آینده
داعش ارتباطی به قیام «سفیانی» ندارد
پیام آیت الله مکارم شیرازی به پاپ فرانسیس
بروجردی: حکمیت لاریجانی دیرهنگام بود

غنی سازی 20درصد مرهون شهریاری است

غنی سازی 20درصد مرهون شهریاری است