مطالب مرتبط:
یکشنبه، 31 شهریور 1392 ساعت 16:47

نرخ سود یکی از دلایل اصلی تورم کشور است


استاد دانشگاه امام صادق ضمن انتقاد از پایین بودن نرخ سود بانکی در نسبت با تورم گفت: نرخ سود یکی از دلایل اصلی تورم کشور است وتا اصلاح نشود، تورم ادامه دارد.


- عادل پیغامی در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری دانشجو ، در خصوص نرخ ارز در کشور گفت: افزایش نرخ ارز به دلیل سودی که عاید صنایع و تولیدات صادرات محور می کند برای کشور مفید است و این طور نیست که افزایش نرخ سود تنها ضرر دارد.


البته منظور من این نیست که هر چه پول ملی را بیشتر تضعیف کنیم بهتر است.


وی در خصوص نرخ مناسب گفت: این رقم نیازمند محاسبه است و باید حساب کنیم با توجه به شرایط کشور نرخ ارز موثر چه میزان است.


عضو هیئت علمی دانشگاه امام صادق افزود: قطعا این طرز فکر که مردم فکر کنند هر چقدر نرخ ارز پایین تر باشد بهتر است و دمشن خیال کند هر چه نرخ ارز بالاتر باشد برای ما مضرتر است صحیح نیست و باید نرخ موثر را پیدا کنیم و همان جا را هدف قرار دهیم و یک نزخ ارز شناور و پویا را در نقطه هدف پیگیری کنیم.


وی اظهار کرد: اینکه دولت ها فضا را می بندند که نرخ ارز را کنترل کنند غلط است.


چون ذهنیت مردم غلط است مسئولین هم ناچار می شوند گاهی اوقات اشتباهات سیاستی مرتکب شوند.


پیغامی در ادامه از نرخ تورم و سود نیز صحبت کرد و درباره نرخ سود و تورم بالا در ترکیه به عنوان یک الگوی موفق و رشد تورمی این کشور در یک بازه 5 ساله گفت: سیاست های تورم زدایی و کنترل تورم ترکیه بسیار موفق بوده و جزء سیاست های خیلی خوب بود و دلیل موفقیت آنها از نظر بنده این بود که ترکیه امکان این را داشت که نرخ بهره را متناسب با تورم تنظیم کند.


وی ادامه داد: اما مشکلی که ما داریم این است که مردم پذیرش این اصل را نداند و فکر می کنند هر چقدر بهره را بالا تر قرار دهیم ربوی تر شدیم و بابت همین نرخ سود بانکی را پایین نگخ می داریم و حتی برخی دولت ها شعار کاهش نرخ بانکی را می دهند اما طبق تئوری های اقتصادی تا زمانی که نرخ سود بانکی در کشور از نرخ تورم کمتر باشد، تورم ما ادامه خواهد یافت.


وی اظهار کرد: یکی از استراتژی های کنترل تورم این است که نرخ سود بانکی کشور را متناسب با تورم تنظیم کنیم و حتی از نظر شرعی همین نظر شخصی من این است.


خداوند در قرآن در خصوص ربا می فرمایند نه به کسی ظلم کنید و نه مورد ظلم قرار بگیرید.


در شرایط فعلی کسی که پول را می گیرد زیان نکرده چون 40 درصد سود می کند اما 18 درصد می پردازد اما به کسی که سپرده گذاری می کند ظلم می شود، پس آیه قران را عمل نکردیم.


مردم هم به همین دلیل در سیستم بانکی پول نمی گذارند.


پیغامی در پایان اشاره کرد: اگر نرخ بهره را مثبت و نزدیک به صفر قرار دهیم یکی از کانون ها اصلی ایجاد تورم را حذف کردیم و طبق علم اقتصاد کشوری که نرخ سود آن در نسبت با تورم پایین تر است این کشور تورمی خواهد بود.


آخرین مطالب:
تراز تجاری ایران با چین منفی شد
چرا ایران از فهرست صادرکنندگان محصولات کشاورزی به روسیه حذف شد؟
برداشت بخشی از بدهی زنجانی توسط 1 بانک
برداشت بخشی از بدهی زنجانی توسط یک بانک
چین واردات نفت خود را از ایران افزایش داد
استخدام گروه غذایی و تشریفات میهمان
برخورد با کارگران باعث تحریک معترضان شد
اکبر خواجویی درگذشت
هات داگ 550 هزار تومانی!
نعمت زاده: قیمت خودرو دست ما نیست

نرخ سود یکی از دلایل اصلی تورم کشور است

نرخ سود یکی از دلایل اصلی تورم کشور است