جام جهانی
مطالب مرتبط:
شنبه، 20 خرداد 1391 ساعت 16:41

مزایا و معایب سونوگرافی سه بعدی و چهار بعدی


سونوگرافی سه بعدی و چهاربعدی این روزها بین زنان باردار مد شده است؛ در حالی که کمتر کسی از خطرات احتمالی آن اطلاع دارد -   متاسفانه بسیاری از سونوگرافی های سه بعدی انجام شده کاملا غیرضروری بوده و تنها به قصد تشخیص جنسیت یا تهیه عکس سه بعدی استفاده می شود و هیچ کاربرد علمی ندارد؛ در حالی که این نوع سونوگرافی در موارد بسیار محدود و طبق تشخیص و صلاحدید پزشک متخصص باید انجام شود.


یکی از بزرگ ترین دستاوردهای علمی بشر در طول تاریخ که توانسته است نقش مهمی در علم پزشکی برای تشخیص و شناسایی بسیاری از بیماری ها و ناهنجاری ها داشته باشد، سونوگرافی است این وسیله نقش موثری در پیشگیری از بسیاری عوارض و بیماری ها دارد.


سونوگرافی، فرآیندی است که از طریق امواج صوتی، تصاویری از بافت ها و ارگان های داخلی بدن انسان به دست می آید که پس از شکل گیری به مانیتور ارسال شده و با پردازش توسط دستگاه، تصویر مشاهده می شود.


در حال حاضر سونوگرافی معمولی یا دوبعدی که تصاویر سیاه و سفید را در اختیار پزشک قرار می دهد، یک روش بی خطر تصویربرداری در دوران بارداری است؛ البته مادران باردار نباید درخصوص انجام چنین سونوگرافی هایی هم اصرار بی مورد داشته باشند و باید طبق تشخیص پزشک انجام شود این سونوگرافی معمولا برای تایید ضربان قلب، تخمین سن بارداری، تعیین موقع

آخرین مطالب:
شایع ترین عوامل در بروز سکته قلبی در جوانان
بی خوابی و بدخوابی عامل بیماری و جنایت!
چهار آنتی استرس کدامند؟
یک ارولوژیست: استرس و شغل های پشت میزی خطر سنگ کلیه را افزایش می دهد/ پیشگیری با معجزه آ ب
مشهورترین هنرمندانی که بیماری روانی داشته اند
هفت عارضه رژیم های بسیار کم چرب
سحرخیزها، شب ها بیشتر غیرصادق می شوند
آغاز انتخاب رشته آزمون دستیاری از شنبه
واکسن ضد آلرژی های کنه گردوغبار خانگی تولید شد
تولید بلورهای خاص با ذرات شبیه شیر و مه

مزایا و معایب سونوگرافی سه بعدی و چهار بعدی

مزایا و معایب سونوگرافی سه بعدی و چهار بعدی